אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום שני, 8 יולי 2024
 
נתניהו מחבל בעסקה

אף אחד לא יכול לומר בוודאות שפריצת הדרך המיוחלת במו"מ על עסקת חטופים אכן נמצאת מעבר לפינה. בסופו של דבר, ההחלטה הסופית האם לשחרר חטופים ישראלים היא של יחיא סנוואר, שאינו ידוע כמי שפועל מתוך התחשבות ברצונות או בצרכים של ישראל.

מה שכן אפשר לומר בוודאות אחרי היומיים האחרונים, זה שראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, פועל מאחורי גבה של מערכת הביטחון כדי לסכל אפשרות של עסקה כזו. כדרכו מאז ומתמיד, נתניהו משחק על כל המגרשים, אומר דבר והיפוכו, משדר מסרים סותרים, ונראה כמי שכל מה שמעניין אותו זה פשוט להרוויח זמן ואז לשבח את "עמידתו האיתנה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת, 24 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת, 24 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

הדבר שהכי מעניין את ראש הממשלה כרגע זה הנאום שהוא מתוכנן לשאת מול הקונגרס האמריקאי ב-24 ביולי, שיהיה שיאה של נסיעה מיוחלת לוושינגטון, שתכלול גם פגישה עם הנשיא מרוט הנוצות ג'ו ביידן בבית הלבן.

הדבר שהכי מעניין את ראש הממשלה כרגע זה הנאום שהוא מתוכנן לשאת מול הקונגרס האמריקאי ב-24 ביולי

כדי לא לחבל בנסיעה הזו, נתניהו לא יכול לדחות בצורה מפורשת עסקה עם חמאס. ברגע שנראה היה בימים האחרונים שחמאס מרככים את עמדתם, וכי מסתמנת אפשרות לפריצת דרך חיובית, ראש הממשלה הוציא אתמול הודעה מיותרת לחלוטין הכוללת "עקרונות לעסקה לשחרור חטופים", בה דרש כי כל עסקה תאפשר לישראל לחזור ולהילחם עד להשגת כל מטרות המלחמה.

שני גורמים שנכחו אמש בדיון שנערך במשרדו של ראש הממשלה אמרו ל"כאן חדשות" כי ראשי מערכת הביטחון "היו בהלם מהודעת הלשכה".

על פי המקורות, שלא זוהו בשמם, חלק מהנוכחים בדיון מתחו ביקורת על התנהלות ראש הממשלה, שקבע למעשה את התנאים עוד לפני הפגישה, ולהערכתם פועל כך כדי לסכל עסקה אפשרית, שעלולה להוביל לפירוק ממשלתו.

"הוא נהג כך בכל פעם שנרשמה היתכנות לפריצת דרך", מזכיר הבוקר יוסי ורטר ב"הארץ", "פעם בהודעות פחדניות מטעם 'גורם מדיני בכיר'; פעם באמצעות שליח לדבר עבירה, השר בצלאל סמוטריץ'; פעם בצמצום המנדט לצוות המו"מ; פעם באמירות מיתממות שנועדו הן לסכל עסקה, והן לרומם את רוחו של ה'בייס' הביביסטי-ימני שמעדיף להקריב את חטופינו למען חרבו-דרבו לנצח, בעזרת השם.

"במערכת הביטחון שמאוחדת בדעתה – עסקה עכשיו, לפני שלא יהיה את מי להחזיר – בנימין נתניהו הוא בגדר החשוד המיידי. מהדרג הבכיר ביותר, עד לדרגי השטח בצוותי המו"מ, העמדה היא אחידה: נתניהו לא יאפשר עסקה, את ה-עסקה שעל השולחן, כי בעיניו שרידות ממשלתו באה לפני שרידות החטופים".

 
אז מה עושים?
עינב צנגאוקר, אמו של החטוף מתן, במיצג מחאה מחוץ לקריה בתל אביב במסגרת הפגנות "יום השיבוש", 7 ביולי 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
עינב צנגאוקר, אמו של החטוף מתן, במיצג מחאה מחוץ לקריה בתל אביב במסגרת הפגנות "יום השיבוש", 7 ביולי 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

מה יכולים אזרחים מודאגים לעשות אם הם מרגישים כבר חודשים ארוכים שראש ממשלתם פועל נגד האינטרס שלהם, למרות שכל הסקרים בחודשים האחרונים מראים בצורה חד-משמעית שראש הממשלה פועל ללא תמיכה ציבורית, ואיבד למעשה את המנדט המוסרי לקבל החלטות גורליות?

להפגין ולמחות. אין דרך אחרת.

אתמול – שבעה בחודש, בשעה הסמלית 06:29 – יצאו פעילי מחאה להפגין מול בתיהם של יו"ר הכנסת, חברי כנסת ושרים מהקואליציה. מפגינים חסמו כבישים מצפון לדרום. לקראת הערב הגיעו רבבות מוחים לירושלים, חיפה ותל אביב, וקיימו עצרות מחאה.

עינב צנגאוקר, אימו של החטוף מתן, הורמה בכלוב מעל המפגינים בתל אביב. סביב הכלוב נתלו השלטים "נתניהו זה בידיים שלך", "לא ניתן להם לטרפד", "עסקה תציל את המדינה" ו"השלטון הפקיר – העם יחזיר".

 
בן גביר נפגש עם מרדכי אנילביץ'
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מתחבק עם ישראל ביטון, האזרח שנחשד ברצח מחבל. 7 ביולי 2024 (צילום: עוצמה יהודית)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מתחבק עם ישראל ביטון, האזרח שנחשד ברצח מחבל. 7 ביולי 2024 (צילום: עוצמה יהודית)

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ממעט לפגוש משפחות חטופים או לבקר משפחות שכולות, אבל אתמול הוא מצא זמן לפגוש את ישראל ביטון, אחד משלושה האזרחים הישראלים שנחקרו בהנחיית פרקליט המדינה עמית איסמן בחשד ל"רצח" של מחבל נוח'בה בשבעה באוקטובר.

בן-גביר אף אמר לביטון שהוא מזכיר לו את מרדכי אנילביץ' ושאר גיבורי ישראל שסיכנו את עצמם למען העם. "העוול הנוראי שעשה לך פרקליט המדינה זה דבר נוראי".

בן-גביר אף אמר לביטון שהוא מזכיר לו את מרדכי אנילביץ' ושאר גיבורי ישראל שסיכנו את עצמם למען העם

בן-גביר יודע בדיוק למה הוא בוחר דווקא במקרה הזה, שעל פניו נשמע מכעיס, קטנוני ומקומם, וכמובן מאפשר לתקוף את המערכת המשפטית, שלכאורה מתגלה כאן שוב כ"הזויה". בדיוק כפי שאוהבים להציג אותה בימין.

אתמול נאלצה הפרקליטות לחרוג ממנהגה ולפרסם הודעה יוצאת דופן על חקירה פלילית בעודה מתנהלת. מההודעה עולה שהחשודים – ובהם "מרדכי אנילביץ'" – כלל לא נחקרים על רצח של מחבלי נוח'בה, אלא בחשד לגניבת כלי נשק מגופותיהם של לוחמי ימ"מ שנפלו בשבעה באוקטובר.

במהלך החקירה נתגלו התכתבויות בהן אחד החשודים כתב לחברו "שחטתי מחבל חי" – אבל המשך החקירה העלה כי מדובר ככל הנראה בהתרברבויות חסרות כיסוי. ובכל זאת צריך היה לברר את העניין עד תומו.

"הזמנים הקשים שהחברה הישראלית מצויה בהם מזמנים לנו אתגר גדול בדבר הצורך לעמוד על הערכים והעקרונות שלנו", מזכיר הבוקר יובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל, "והעקרונות הללו, המעוגנים בחוק ובמשפט הישראלי, קובעים שאפילו לגרועים שבמחבלים יש זכויות אדם".

אם אתם שומעים צחוק מתגלגל מקצה הארץ – זה כנראה צחוקו של השר לביטחון לאומי.

 
עדכוני מלחמה
רס"ן ג'לאא אבראהים, בן 25 מסאג'ור, נפל בקרב בדרום רצועת עזה, 7 ביולי 2024 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ן ג'לאא אבראהים, בן 25 מסאג'ור, נפל בקרב בדרום רצועת עזה, 7 ביולי 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ן ג'לאא אברהים, בן 25 מסאג'ור, מפקד פלוגה בגדוד ההנדסה 601, נהרג אתמול מפגיעת נ"ט ברפיח. סבו, מזיאד, נפל ב-1967 במהלך מרדף של אנשי מג"ב אחרי מחבלים באזור טולכרם, ועוטר לאחר מותו בעיטור המופת של המשטרה.
  • כוחות צה"ל פועלים הבוקר פעילות אינטנסיבית מהרגיל בשכונת שיח' עג'לין במערב העיר עזה. חיילי צה"ל כרזו לאזרחים לעזוב את המקום לאלתר כדי לא להיפגע.
  • שיחות פנימיות בין ראשי חמאס שמפרסמת הבוקר סוכנות הידיעות "איי-פי" מלמדות כי גורמים בהנהגת חמאס ברצועת עזה לוחצים על הנהגת חמאס בקטאר להתקדם במו"מ בגלל ההרס הכבד ברצועה, האבדות הכבדות לארגון הטרור והתנאים הקשים.
  • מטוס קרב של צה"ל יירט מטרה אווירית חשודה שהייתה בדרכה לשטח ישראל מכיוון ים סוף.
  • דיווח בלבנון: כטב"ם תקף רוכב אופנוע בעיר צור.
 
צרפת נכנסת לסחרור
חברי המפלגה הסוציאליסטית חוגגים את הניצחון בסיבוב השני של הבחירות בצרפת, 7 ביולי 2024 (צילום: AP Photo/Aurelien Morissard)
חברי המפלגה הסוציאליסטית חוגגים את הניצחון בסיבוב השני של הבחירות בצרפת, 7 ביולי 2024 (צילום: AP Photo/Aurelien Morissard)

אחרי שבועות של הערכות כי מרין לה פן עומדת להביא למינוי ראש ממשלה מטעמה, הצליחה אתמול ברית מפלגות השמאל בצרפת, המונהגת על ידי ז'אן לוק-מלנשון, לדחוק את "האיחוד הלאומי" של לה פן למקום השלישי ולהדהים את כל הפרשנים.

ברית מפלגות השמאל בצרפת הצליחה לדחוק את "האיחוד הלאומי" של לה פן למקום השלישי ולהדהים את כל הפרשנים

אחרי שגוועו קולות הצהלה בשמאל האירופי וקולות הנהי בישראל – מלנשון לא גינה את טבח השבעה באוקטובר וממשיך להאשים את ישראל בכל מה שמתרחש באזור, ובאספות הבחירות שלו התנוססו דגלי פלסטין לצד דגלי צרפת – ברור לכולם כי צרפת נכנסת עכשיו לתקופה של שיתוק פוליטי. ראש הממשלה גבריאל אטאל הודיע אתמול לנשיא עמנואל מקרון על כוונתו להתפטר.

וכך, לראשונה בתולדות הרפובליקה, היא צפויה לקבל "פרלמנט תלוי" – פרלמנט שאין בו רוב לאף סיעה, עם שלושה גושים פוליטיים שאינם מורגלים בשיתוף פעולה זה עם זה, מה שיקשה מאוד על מקרון להקים ממשלה.

התחזיות מבשרות תקופה של טלטלות וחוסר יציבות שיובילו בסופו של דבר להתפטרותו של מקרון עוד לפני שישלים את מלוא כהונתו, שאמורה הייתה להימשך עד 2027.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה