• הפגנה למען איכות הסביבה בתל אביב, אוקטובר 2019 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
  תומר נויברג/פלאש90
 • בנימין נתניהו ובני גנץ, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
  Yonatan Sindel/Flash90
 • משבר הקורונה: השר גלעד ארדן בשטח (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
  Olivier Fitoussi/Flash90
 • מיקי חיימוביץ' (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
  הדס פרוש/פלאש90

תיקים באפלה המהפכה הירוקה שוב תיאלץ לחכות

אם לא הספיקו כל הוויתורים, גם את המשרד להגנת הסביבה גנץ לא הצליח להביא לכחול-לבן ● במקום שרה חדשה עם תשוקה לתחום, נקבל כנראה שר שכבר ניסה לברוח ללשכת ראש העיר ירושלים ● אבל כדאי לשים לב: סעיף משונה בהסכם קובע שאחד המשרדים - הגנת הסביבה או אנרגיה - יועבר לכחול-לבן באמצע הקדנציה ● איזה מבין השניים? מי יקבע? מאיזה שיקולים? ● כמו כל דבר אצל נתניהו, לכו תדעו ● דעה

אפילו את ההישג הקטן הזה בני גנץ לא הצליח להביא בהסכם הקואליציוני. אולי לא הצליח לחלץ אותו מבנימין נתניהו, ואולי זה בכלל לא היה מספיק חשוב לו, ולא ברור מה יותר מאכזב.

בכחול-לבן יש מישהי שכל חלומותיה ותשוקותיה הפוליטיות והציבוריות מתמקדות בתחום הסביבה; בצד השני יש שר – זאב אלקין – שסוגיות הסביבה כל כך מעניינות אותו, עד שבאמצע הקדנציה הוא נטש את המשרד בפועל ורץ לראשות עיריית ירושלים. ובכל זאת המשרד יישאר בחזקתו. סך הכל הגיוני, לא?

את האכזבה הזו, שאמור להרגיש הבוקר כל מי שהפיגור של ישראל בנושאי סביבה מטריד אותו, צריך לסייג עם כוכבית קטנה: אחד הסעיפים המשונים שמסתתרים בהסכם המשונה כשלעצמו, נוגע למשרדי הגנת הסביבה והאנרגיה.

בדיווחים בתקשורת הם הוצגו כמי שנשארים בחזקת הליכוד (ועל פי רוב ההערכות בידי השרים הנוכחיים, אלקין ושטייניץ), אבל בהסכם עצמו כתוב שבמחצית השנייה של הקדנציה, כשגנץ יתמנה לראש ממשלה (בהנחה שזה אכן יקרה) – אחד המשרדים האלה, בתיאום ובהסכמה, יימסר לכחול-לבן.

איזה משרד? איך בדיוק תיראה ה"הסכמה" הזו? מה יהיו השיקולים? הרבה שאלות, אפס תשובות. ככה זה כשנושא הרה גורל לעתיד העולם וישראל הוא בסך הכל חלק ממערך של סידורים פוליטיים לעסקנים.

בנימין נתניהו ובני גנץ, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
בנימין נתניהו ובני גנץ, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

גורמים במערכת הפוליטית אומרים שגנץ דווקא מאוד רצה את המשרד להגנת הסביבה, אך נתניהו נעמד על רגליו האחוריות. אולי בגלל שאין לו כרגע סידור אחר לאלקין, אחר משופריו המיומנים והנאמנים, ואולי בגלל לחצים מבעלי עניין שלא התלהבו לראות את האנרגיות הירוקות של חיימוביץ' נכנסות למשרד.

אצל נתניהו אין לדעת, אבל דבר אחד בטוח: זה לא בגלל עניין גדול בתחום או הבנה עמוקה של חשיבותו העצומה. מה שלא קרה במהלך הנצח שבו הוא מנהל את המדינה, לא יקרה גם בקדנציה הבאה.

יש המטילים ספק ביכולתה של חיימוביץ' לחולל שינוי אמיתי גם אם ייתנו לה את המפתחות: אין לה ניסיון פוליטי, ובהיעדר ממשלה תומכת ושר אוצר מקורב גם לא יהיו מקורות תקציביים. זה נכון, אבל במצבו של התחום בישראל, ועוד לפני תקציב, המשרד להגנת הסביבה זקוק לשני דברים: תשוקה ורוח אחרת.

שר שיבקש להחליף את הדיסקט הלאומי, לחולל שינוי תודעתי, להעלות את הפרופיל של התחום ולהציב את הסביבה בראש סדר היום. לשכנע את הציבור שמה שקרה בקורונה עלול להיות רק הקדימון למה שיקרה במשבר האקלים.

משבר הקורונה: השר גלעד ארדן בשטח (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
משבר הקורונה: השר גלעד ארדן בשטח (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

השר האחרון שהיו לו תשוקה והבנה והצליח ליצור שדרוג תודעתי לא מבוטל היה גלעד ארדן, לפני עשור. ארדן גם נכשל בכמה מהלכים ממשיים – למשל מהפכת המיחזור שהתניע והגיעה לשום מקום – אך החותם שהטביע מוכיח שבמשרד הזה התודעה והתשוקה חשובות יותר ממהלך תקציבי או לוגיסטי כזה או אחר.

מאז ארדן עבר לדלג ממבוכה למבוכה כשר לביטחון הפנים, ואילו במשרד להגנת הסביבה כיהנו שרים שהנושא פשוט שעמם אותם – עמיר פרץ, אבי גבאי ואלקין.

ישראל זקוקה למהפכה ירוקה, ובשבילה צריך אש בעיניים. אז גנץ לא הצליח להביא את הנדוניה הזו, ועכשיו נותר לראות מה יקרה בעוד שנה וחצי, בהנחה שיקרה: על איזה מהמשרדים (סביבה או אנרגיה) נתניהו יוותר? ומאיזה מניע?

ואם וכאשר תתרחש הפתעה ובאוקטובר 2021 המשרד להגנת הסביבה בכל זאת יופקד בידיה של חיימוביץ', תעלה השאלה: האם שנה וחצי זה בכלל פרק זמן שבו אפשר לחולל שינוי של ממש בתחום כה מורכב שמבוסס על תהליכים ארוכי טווח?

מיקי חיימוביץ' (צילום: Hadas Parush/Flash90)
מיקי חיימוביץ' (צילום: Hadas Parush/Flash90)
עוד 481 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 26 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־232 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

עינב צנגאוקר, שבנה חטוף: ללא עסקה, תכפה הפסקת המלחמה – והחטופים יישארו ברצועה

ראש המוסד שב מפריז, שם נועד עם ראש ה־CIA ועם ראש ממשלת קטאר; בפגישתם סוכם שהמשא ומתן בין ישראל לחמאס יחודש בימים הקרובים על בסיס הצעות חדשות של קטאר ומצרים ● לוחם נפצע באורח קשה בקרב בצפון הרצועה ● חרף האיסור מאות מתפללים הגיעו לקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון

עוד 26 עדכונים

להיות עם חופשי מנתניהו

האיש המכונה ראש הממשלה מככב בהצגת חייו. המדינה קרועה והוא מקונן על עצמו. זה תמיד עליו. לא טוב לו הזמן הזה, כל היום אבלים ושכולים ומוחים, והעם עומד קרוב מדי וזה לא נעים לו.

כמה אפשר להעמיד פנים וללבוש את ההבעה היחידה שיש לו בארסנל חוץ מעפעפיים שמוטים במאמץ לפקוח עיניים – ההבעה הקפואה, המעושה? והוא עוד אחד שלא מצליח לפקוח עיניים גם אם מושכים בדש בגדו. ומשכו, אוהו כמה שמשכו, אבל הוא חשב שזו שרה, והוא רגיל לשתוק כשהיא מושכת. מה הפעם? זאת כמו העם, כל הזמן תלונות. אכלו לי שתו לי.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אוי כרמלה כרמלה. כמה שאת צודקת. כמה שאת מדויקת וכמה יפה שאת כותבת. (ומתחשק לי להשוות אותך ללאה גולדברג, שאהבותיה הנכזבות הזינו את יפי כתיבתה. נראה שאהבתך למדינה-שהיתה מעירה בך את הנימים... המשך קריאה

אוי כרמלה כרמלה. כמה שאת צודקת. כמה שאת מדויקת וכמה יפה שאת כותבת.
(ומתחשק לי להשוות אותך ללאה גולדברג, שאהבותיה הנכזבות הזינו את יפי כתיבתה. נראה שאהבתך למדינה-שהיתה מעירה בך את הנימים הנסתרים של הנפש).

עוד 1,066 מילים ו-2 תגובות
אמיר בן-דוד
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

ממשלת ישראל ממשיכה לדהור אל הקצה הדתי-משיחי

חסימה משולבת של נתיבי איילון ושל מסילת הרכבת היא יריקה בוטה של הממשלה בפרצופם של הישראלים והחיילים המשרתים ● לעומת זאת, מדינת גוש דן מרחיבה את האוטונומיה החילונית-ליברלית עם הצטרפות רעננה והרצליה ל"נעים בסופ"ש" ● בזמן שעיריות מבטלות אירועי ל"ג בעומר, בבית שמש עוד לפני שהובער הגיץ הראשון כבר יש אדמה חרוכה ● והמלצות לטיול ירוק בפראג

עוד 1,024 מילים
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

ההצעה של ביידן לשני עימותים מול טראמפ חושפת חולשה

הציפייה השנה הייתה שדווקא טראמפ יתחמק מעימות מול ביידן. במקום זאת, הוא קפץ על ההצעה מייד ● לא שהמילה של טראמפ שווה משהו: במשפטו הפלילי התחייב שוב ושוב לעלות על דוכן העדים - אבל בסוף ויתר ● בינתיים, שינויים טקטוניים בחברה האמריקאית, כמו גם עדכונים בתשתית הבחירות בארה"ב, פועלים לרעת הדמוקרטים ● ורגע אנושי מרשים של ביידן השבוע

עוד 1,196 מילים

למקרה שפיספסת

גימיקים לא יפצו על מחסור במשאבים והיעדר מדיניות

לא צריך להיות מומחה ביחסים בינלאומיים כדי להבין שחלה התדרדרות חמורה במצבה של ישראל, מעין סופה חזקה המתרחשת עלינו מכל עבר, ולדעת שהנזק הנרחב יורגש לאורך זמן.

מה עושים? לכתחילה ייאמר שישראל ויהודים הם מיעוט זעום בעולם. מולם ניצבת עוינות מובנית בקרב מוסלמים וערבים רבים ולצדה אנטישמיות. גם כאשר היא לא ניכרת מעל פני השטח, היא תמיד מבעבעת מתחתיו.

טובה הרצל היא גמלאית של משרד החוץ. שרתה כקצינת קישור לקונגרס בשגרירות ישראל בוושינגטון, הייתה השגרירה הראשונה של ישראל במדינות הבלטיות להאחר התפרקות ברה"מ, ופרשה אחרי כהונה בדרום אפריקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 549 מילים

המדינה הפלסטינית כבר יוצאת לדרך – עם או בלי הסכמתה של מדינת ישראל ● הנשיא ראיסי מת, המשטר האיראני מחפש מחליף ● האם רוסיה תשלח זרמים של פליטים לוביים אל חופי אירופה? ● סטארבקס תורמת מיליון ארוחות לפלסטינים בניסיון לסיים את החרם ● והשבוע ב-1967 – מצרים חוסמת את מצרי טיראן ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,179 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

חמישה מ-15 שופטי בית הדין הבינלאומי לצדק, כולל אהרן ברק, ליוו את החלטת בית הדין אתמול בפרשנות - וארבעה מהם קבעו כי הצו המורה לעצור את הלחימה ברפיח למעשה מוגבל רק למובן מאליו: הימנעות מפעולות שיש בהן חשש להשמדת עם ● השורה התחתונה היא שבפעם הרביעית ברציפות, בית הדין למעשה דחה את הבקשה של דרום אפריקה לעצור את הלחימה ברצועת עזה ● פרשנות

עוד 1,203 מילים ו-2 תגובות

המרתון של ג'יין פונדה

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: ב-1990, ג'יין פונדה הייתה מעדיפה לשכוח את הריקוד הפאלי עם התותח הצפון־וייטנאמי, אך את מה שעשתה אין להשיב - והמראה המטריד נצרב בתודעה האמריקאית

עוד 1,927 מילים

הפרסומאי גיל סמסונוב מתאר בספרו החדש "הבגינים" את הסבל והעינויים שחווה הדור של אביו – יוצאי מחתרות האצ"ל והלח"י – מצמרת הממסד המפא"יניקי ● הוא משוכנע שהחשיפה תביא לפרספקטיבה ולהדחקת השנאה בין המחנות ("עובדה שבגין, שהיה האיש השנוא ביותר, הפך לסמל הדמוקרטיה בפי השמאל") ● על נתניהו, לו ייעץ במשך שנים בבחירות, הוא אומר: "דור המרד בחר בו כיורש כי כמוהם הוא חש קיפוח היסטורי"

עוד 3,597 מילים ו-2 תגובות

לפי חוקת רומא, בית הדין הפלילי בהאג לא מתערב במצב שבו חשדות לפשעי מלחמה מטופלים על ידי מערכת המשפט במדינת החשודים ● בהחלטתו השבוע, התובע הראשי כרים קאן הצהיר למעשה כי ישראל אינה עושה את תפקידה ולא נוקטת בהליכים משפטיים עצמאיים וחסרי פניות ● זהו כתב אישום חריף נגד היועמ"שית - ונגד העליון ● פרשנות

עוד 886 מילים ו-1 תגובות
היום ה־231 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

דיווח: נתניהו דחה הצעת הפרקליטה הצבאית להתאים את הפעילות ברפיח לצו בית הדין

החלטת בין הדין לעצירת הלחימה ברפיח בלב מחלוקת משפטית; השופט ברק: הצו מתייחס רק לפעולה שתביא לרצח עם; ישראל בתגובה להחלטה בהאג: לא נקיים ברפיח פעילות שתוביל להשמדת אוכלוסייה ● חמאס: מברכים על ההחלטה ● צה"ל חילץ מעזה את גופותיהם של אוריון הרננדס ראדו, חנן יבלונקה ומישל ניסנבאום ● דיווח: היועמ"שית צפויה להורות על בדיקה נגד מירי רגב

עוד 51 עדכונים

ברקת בטוח שיביס את נתניהו בפריימריז

ניר ברקת משוכנע שנתניהו לא יוכל להתרומם בסקרים, ואם יתמודד בבחירות הוא ינחל תבוסה ויוביל את הליכוד לאבדון ● בהינתן כל המשתנים הללו, ברקת משוכנע כי הוא יכול להביס את נתניהו בפריימריז לראשות הליכוד ● בינתיים, ברקת משמר את היריבות מול נתניהו על קו מתח גבוה - אבל הוא לא שובר את הכלים, לא יוצא למרד גלוי ולא מתפטר מהממשלה כדי לא להרגיז את חברי הליכוד שעדיין מסרבים להפנות עורף לנתניהו ● פרשנות

עוד 743 מילים ו-1 תגובות

יורשת בלתי צפויה

קלאודיה שיינבאום, מדענית אקלים בת 61 וראשת עיריית מקסיקו סיטי לשעבר, מסתמנת כמועמדת המובילה להיות נשיאת מקסיקו הבאה ● היא מובילה כעת בסקרים לנשיאות עם רוב מכריע של 57% מהקולות ● אם תזכה בבחירות, היא תעמוד בפני ציפיות אדירות, בעוד החברה המקסיקאית הולכת ונעשית מפולגת יותר מתמיד

עוד 2,337 מילים

החברה להגנת הטבע שינתה קונספציה ועלתה להתקפה

לגדל דגים בישראל זה כבר לא ריווחי ● לעומת זאת הצמא למאגרי מים טבעיים הולך וגדל ● תעשו אחד ועוד אחד ותקבלו את מגמת Rewild – הפיכה של בריכות דגים נטושות למקווי מים שוקקי חיים ועופות נודדים ● זה קורה בכפר רופין שעל גבול ירדן, במעגן מיכאל שלחוף הים התיכון – ובחברה להגנת הטבע מקווים שזו רק ההתחלה

עוד 1,547 מילים ו-3 תגובות

איראן נערכת לעידן פוסט-ראיסי

ההערכה היא כי יורשו של הנשיא האיראני ראיסי יהיה בדמותו ורוחו: שמרן שלא יקרא תיגר על מה שנשאר מכהונתו של המנהיג העליון, וידע לנווט בין משמרות המהפכה והדרג הפוליטי ● גם מחליפו של שר החוץ צפוי לשמר על אותה מדיניות ● השאלה הגדולה היא כמה מאזרחי איראן בכלל יטרחו לצאת להצביע ● פרשנות

עוד 716 מילים
היום ה־230 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

דובר צה"ל לתצפיתניות שנחטפו: "נכשלנו בלהגן עליכן; אנחנו מחויבים להשיב אתכן הביתה"

צה"ל ושב"כ התנקשו במנהרה בג'באליה בחיי מפקד גדוד בית חאנון בחמאס ● הממונה על חופש המידע בצה"ל מסרה, במענה לפנייה שקיבלה, שאגף המודיעין העביר לנתניהו ארבעה מסמכי התרעה; לשכת ראש הממשלה: באף אחד מהמסמכים אין התרעה מפני מתקפה של חמאס ובחלקם נטען שפני הארגון להסדרה ● מנכ"ל משרד החוץ נזף בשגרירי ספרד, נורווגיה ואירלנד

עוד 45 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה