"יורם דנציגר היה צריך לפסול את עצמו משיפוט בפרשת המרינה בהרצליה"

השופט ייצג בעלי עניין, אך לא פסל את עצמו

תחקיר זמן ישראל שופט העליון בדימוס יורם דנציגר, שפסק בתיק המרינה בהרצליה, גם ייצג בעבר כעורך דין כמה מרוכשי הדירות שם ● דנציגר דיווח על כך בזמן אמת, אך לא פסל עצמו ● מומחים לענייני משפט משוכנעים: "הוא לא יכול היה לדון בתיק, חד משמעית" ● הדירות במרינה שוות מאות מיליוני שקלים ● דנציגר בתגובה: "לא סברתי שיש חשש למשוא פנים"

יורם דנציגר (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
יונתן סינדל פלאש 90
יורם דנציגר
עוד 2,709 מילים ו-5 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 25 באוגוסט 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו
יערות האמזונס עולים באש

פרשנות בולסונארו אמנם חשוך, אבל תעשיית הבשר היא האשמה

האיומים באירופה על נשיא ברזיל מוצדקים, אבל גם צבועים ● ההכחדה המהירה של יערות האמזונס היא תוצאה ישירה של הרגלי האכילה של רוב האנושות, שממשיכה לזלול בשר - למרות האזהרות ההשלכות ● גם רבים מהתאגידים שבוזזים את הטבע בגלל בצע כסף נמצאים במערב

עוד 683 מילים

הברנינג מן של משפחת עופר במפרץ חיפה

בשבוע שעבר התפרסמו בתקשורת צילומים מטקס חידוש הנדרים ועשור לנישואיהם של הזוג עידן ובתיה עופר, אשר חגגו ברוב פאר והדר באי הסלברטאים-מיקונוס את חגיגת אהבתם בעלות של 5 מיליון יורו.

החגיגה נערכה בהשראת ארוע הברנינג מן. ארוע שמסריו המובילים הם התפשטות מנכסים חומריים, ושיאו בשריפת דמות איש גדולה מעץ או יצירה גדולה אחרת.

בשבוע שעבר נחגג טקס חידוש הנדרים ועשור לנישואיהם של עידן ובתיה עופר, באי הסלברטאים מיקונוס, בעלות של 5 מיליון יורו. חגיגת אהבתם נערכה בהשראת הברנינג מן, שמסריו המובילים הם התפשטות מנכסים חומריים

הברנינג מן ובתרגומו המקומי: המידברן, מקדם אנטי חומרנות ושיתוף חברתי אלטרואיסטי. בין היתר: נתינה ללא ציפייה לתמורה או מחויבות להחזיר טובה, אחריות אזרחית והכי מעניין: אי השארת עקבות מתוך רצון לשמור על הסביבה. או במילים אחרות: אין להותיר פסולת או כל סימן אחר שיפגע בסביבה.

לפי רשימת המוזמנים ניתן לראות כי רוב החוגגים עם הזוג את אהבתם היו, או יכולים למצוא עצמם, ברשימת המטרות המועדפות של הפעיל החברתי עו"ד ברק כהן, ופחות ברשימת האנשים אשר ערכים יפים אלו מכתיבים את סדר יומם והאג'נדה המקצועית שלהם.

צילומי הזוג לבושים בתחפושת פגאנית /ויקינגית מוזרה עוררה את שאט נפש הקוראים וגייסה מגיבים רבים לומר את דעתם על המיצג ועל בזבוזי הכספים.

אולם  אסור להתבלבל, האדישות הולכת ופושטת. הנאבקים והנאבקות כנגד הריקבון הדקדנטי הם תמיד אותם אנשים, והשאר עומדים מהצד ושותקים, או טועים לחשוב שמותר לזוג ולדומים לו לעשות מה שבא להם בכספם הפרטי.

הציבור אינו מבין כי הכספים לשימון אירועי הראווה הללו, נצברים על חשבון חייו וסבלו של ציבור רחב. לי זה מזכיר את יהלומי הדמים של נשות האלפיון העליון, שנכרים במחיר חייהם של ילדים בקונגו ובאנגולה

רוב הציבור אינו מבין כי הכספים שמשמנים את ארועי הראווה הללו, נעשים על חשבון חייו וסבלו של ציבור רחב המשלם מחיר קשה עבור ההתעשרות של הבעלים, הגרים הרחק מהאזור בו משלמים מחיר אישי. בעיניי, הסיטואציה מזכירה לי את יהלומי הדמים של נשות האלפיון העליון שנכרים במחיר חייהם של ילדים בקונגו ובאנגולה.

מאחורי מיצג הראווה הקיטשי והפסטישי של הזוג עופר, עומדים ילדים קטנים חולי סרטן, חלקם אינם עוד עימנו. תושבי המפרץ בכל הגילאים החולים בסרטן ובמחלות קשות אחרות, מפגע יומיומי של ריחות קשים, ולפיד הבוער ומטיל אימה על עיר שלמה.

מאחורי מיצג הראווה הקיטשי והפסטישי של הזוג עופר, עומדים ילדים קטנים חולי סרטן, חלקם אינם עוד עימנו

מעין ייצוג של הברנינג מן בהפוך. אם הערכים של הפסטיבל הם נתינה, אנטי חומריות, אחריות אזרחית ודאגה למניעת זיהום ופגיעה בסביבה, המציאות הקשה במפרץ חיפה היא ההפך הגמור.

וגם קיבוע המצב של יצירת הון על חשבון דמם וחיי תושביה, עבור חגיגה ראוותנית, סרת טעם ומנקרת עיניים. שם חוגגים כל מי שהם כנראה חלק בלתי נפרד מהשכבה, שתושבי ישראל היומיומיים והפשוטים משמשים להם מקור להתעשרות אקספוננציאלית, השמורה בחוגים סגורים, ללא שום מחשבה על הנזקים האנושיים, החברתיים והסביבתיים שנגרמים בגינה.

עידן עופר וחברותיו המזהמות הפועלות בישראל פגעו בבני אדם, בסביבה ובחיות הבר. בז"ן והמפעלים הפטרוכימיים, מזהמים את מפרץ חיפה וסוללים את דרכם של תושבים רבים למחלקה האונקולוגית, מחלקות הריאה ולבתי הקברות, מזהמים את הים, מקורות המים, האויר והקרקע.

מפעלי רותם אמפרט שבבעלות משפחת עופר עשו פיגוע קשה בנחל אשלים והזרימו לתוכו חומצה רעילה, זיהמו את הנחל והסביבה לבלי הכר. היעלים התמימים שהגיעו לנחל לשתות ממימיו, מתו בייסורים קשים. עד עתה לא טוהר הנחל והמפעל ממשיך להזרים את חומריו הרעילים לבריכה אחרת שאושרה לו.

מפעלי ים המלח מייבשים את ים המלח, אוצר טבע ונכס נדיר שהוכר כאחד מפלאי עולם. למרות המחאות ולמרות ההבנה של עומק הזוועה, עולם כמנהגו נוהג והזוג עופר אינו בוש או נבוך לנכס למסיבת הקונספט שלו – מותג המייצג ערכי סביבה וחברה של הוגנות ורצון לעולם טוב יותר. הנורא הוא שמי שמנהלים את המציאות שלנו, ממשיכים לחגוג עימו כאילו לא קרה דבר.

לינוי סוסן היא כיום בת 11, חלתה בלוקמיה בגיל 5 והוריה תובעים כיום את המדינה בגלל הקשר הישיר שנחשף בין גורמי זיהום האויר מהמפעלים לבין מחלות קשות וסרטן

בתיה עופר עומדת בראש ארגון המגשים משאלות לילדים חולים במחלות קשות. כמה אירוני. ביקשתי רשות מאמיר סוסן, פקח בעיריית חיפה ואביה של לינוי סוסן, לבקש בשמה בקשה מבתיה עופר.

לינוי סוסן. צילום באדיבות המשפחה
לינוי סוסן. צילום באדיבות המשפחה

לינוי היא כיום בת 11, חלתה בלוקמיה בגיל 5 והוריה תובעים כיום את המדינה בגלל הקשר הישיר שנחשף בין גורמי זיהום האויר מהמפעלים לבין מחלות קשות וסרטן.

לינוי עברה השתלת מח עצם מורכבת, היא נלחמת כל יום במחלה ובהשלכותיה הקשות עליה ועל עתידה. אמיר הסכים שאמסור לבתיה עופר, שלינוי מבקשת שמשפחת עופר תפנה את כל המפעלים המזהמים ממדינת ישראל ותפסיק לגרום לילדים ומבוגרים סבל, מוות ומחלות קשות.

אני מקוה שהמשאלה תגיע לגברת עופר הרביעית לאחר שתתאושש מהאפטר פרטי שלה, ושהיא גם תדאג לקיים אותה.

 

גילה לבני זמיר, חיפאית, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, הבית ברחוב חיים, שינוי המציאות הפוליטית בחיפה ועוד. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה, BA בתקשורת, רוח וחברה. יו"ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 708 מילים

פורום קהלת הצליח לקדם את חוק הלאום, וזה רק עשה לו תיאבון

המושכים בחוטים עם תקציב שנתי של 30 מיליון שקל, קשרים מצוינים עם פוליטיקאים ומשפטנים ואמביציה לשנות את ישראל מהיסוד, חברי "פורום קהלת" כבר הצליחו לקדם בכנסת את העברת חוק הלאום ● עכשיו הם מסמנים את המטרות הבאות: החלשת בג"ץ, היועץ המשפטי ומבקר המדינה; פגיעה במעמד הרופאים והאחיות; הגבלת זכות השביתה; והקמת בתי ספר נפרדים לילדי פליטים - שיכשירו אותם לעזיבת ישראל ● וזו רק הההתחלה

עוד 2,337 מילים
גיא זהר גיא זהר

דעה כשהאמזונס נשרף, לנתניהו אסור לשתוק

יער האמזונס עולה באש תחת שלטונו חסר המצפון של בולסונארו ● במשך שלושת השבועות האחרונים, שטחים עצומים של היער, בעל תפקיד מכריע בשמירת האקלים, נשרפו בצפון ברזיל ● את הלהבות אפשר לראות מהחלל ● הנזק אינו רק מקומי - הוא עולמי ● והצלת האקלים למען הדורות הבאים חייבת לקבל עדיפות גבוהה יותר מאשר יחסי האחווה של נתניהו עם נשיא ברזיל

עוד 745 מילים
"בחוץ הוא חזק, בפנים הוא גמור"

כולם רוצים את גדעון סער בראש הליכוד - חוץ מהליכודניקים

סקר חדשות 12 שפורסם בשישי מסעיר את בכירי הליכוד ● על פי הסקר, גדעון סער הוא הבחירה המוחצת של הציבור לרשת את בנימין נתניהו בראשות הליכוד ● הסקר סימן את סער כמטרה, אך ממילא מאמינים שם שהוא אינו פופולרי בפנים כמו שנדמה בחוץ ● מה שבטוח, זה לא מרגיע את תיאוריות הקונספירציה של נתניהו על יריבו המר ● פרשנות

מבין שלל האירועים הפוליטיים של סוף השבוע – הראיונות, הציוצים ושבתות התרבות – נדחק הצידה נתון מעניין שעלה בסקר חדשות 12 שפורסם בשישי בערב: גדעון סער מוביל בפער ענק על פני כל המועמדים האחרים בצמרת הליכוד בשאלה מי ראוי לרשת את מקומו של בנימין נתניהו בראשות מפלגת השלטון.

סער, על פי הסקר שערך מכון מדגם בראשות מנו גבע לאולפן שישי, מקבל 29 אחוזים מהקולות בציבור הרחב, בעוד האחרים בצמרת הליכוד – יולי אדלשטיין, ישראל כ"ץ, גלעד ארדן ומירי רגב – נעים סביב אחוזים חד ספרתיים נמוכים.

הנתון הזה, מתברר, העסיק את היורשים הפוטנציאליים של נתניהו ואת חברי הכנסת והפעילים כמעט כמו הסקרים על תוצאות הבחירות, אם לא יותר.

הבכירים בליכוד הולכים אחרי נתניהו בעיניים עצומות, אבל גם מביטים מסביב בדאגה כדי לבחון את מצב היריבים בקרב הצפוי על ההנהגה. כולם בכוננות גבוהה ומדברים כמעט בוודאות על מצב שבו נתניהו יצטרך לעזוב את החיים הפוליטיים בגלל הפסד פוליטי בבחירות, משולב עם החלטה להגיש נגדו כתבי אישום אחרי שימוע.

יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, גדעון סער, ישראל כ״ץ (צילום: פלאש90)
יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, גדעון סער, ישראל כ״ץ (צילום: פלאש90)

עם זאת, כל הבכירים בליכוד עמם שוחחנו מאוחדים בדעה כי פרסום הסקרים הללו (פעם שנייה בחודש האחרון) אינם טובים לסער עצמו. הטענה היא כי סער אינו הכי פופולרי בליכוד, ובפריימריז האחרונים שהתקיימו במפלגה בתחילת פברואר השנה הוא תפס רק את המקום הרביעי, אחרי אדלשטיין, כ"ץ וארדן.

מאז המעמד של סער השתנה עוד לרעה, בבעקבות הזוגיות המתוקשרת (והמאושרת) של אלונה בתו עם השחקן הערבי אמיר חורי, שלא התקבלה בקלות בקרב חלק מהליכודניקים. "בחוץ הוא חזק, בפנים הוא גמור", אבחן אחד הבכירים אמש.

לפי הבכירים, סער מוביל כרגע בסקרים הללו, משום שהוא כבר מתויג כמי שיתמודד על ראשות הליכוד אחרי נתניהו – והלוא ראש הממשלה עצמו הפך אותו לאלטרנטיבה בעימות הגדול שפרץ ביניהם לפני חצי שנה.

בכירים אחרים עוד לא נכנסו למרוץ, ואיש מהם לא הצהיר באופן רשמי על המועמדות שלו, אלא רק על כוונות בעתיד. כך אדלשטיין, כ"ץ, רגב, הנגבי ואחרים. כולם רומזים אבל לא מנופפים בראש חוצות. ארדן, למשל, החליט להישאר בארץ ולא לקחת את תפקיד שגריר ישראל באו"ם – אבל הוא לעולם לא יודה בפומבי כי הוא רואה את קץ שלטונו של נתניהו מתקרב ורוצה להיות כאן ביום הדין.

הסקרים עלולים גם להפוך את סער למטרה. היום כבר מתגבשות בריתות בין יריבים מרים לשעבר, בגלל האיום של סער. ישראל כ"ץ וארדן שיתפו פעולה בפריימריז האחרונים בהצלחה גדולה, ודחקו את סער למקום הרביעי.

הנאהבים והנעימים. מירי רגב וגדעון סער, 2013 (צילום: פלאש 90)
מירי רגב וגדעון סער ב-2013 (צילום: פלאש 90)

יחד עם זאת, הנחת עבודה בקרב פעילי הליכוד היא שאם סער ימשיך להיות פופולרי בציבור ויתגלה כשואב מנדטים רציני, לא תהיה לחברי המפלגה ברירה והם יבחרו בו כדי שיבטיח להם את השלטון גם אחרי נתניהו.

אין לי מושג איך סער עצמו מקבל את הנתונים המחמיאים, שעלולים לעורר מולו גל של התנגדות, כאמור. מה שבטוח, ראש הממשלה ומקורביו רותחים מול האפשרות הנוראה שנתניהו יאלץ לעזוב את תפקידו בבושת פנים ואילו שנוא נפשו יתפוס את מקומו. נתניהו הרי חשד כי סער חתר תחתיו וזמם נגדו פוטש יחד עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. הוא לא שינה מאז את דעתו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 456 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

אהוד ברק: "בהחלט לגיטימי שאחמד טיבי יכהן בוועדת חוץ וביטחון"

התגובות לאמירה המפתיעה של ברק ממשיכות להיערם ● איימן אודה מכריז שבתור ראש הסיעה הגדולה ביותר באופוזיציה, הוא לא יתכוון לוותר על הנהגתה ● בני גנץ פגש פעילים של "עומדים ביחד" והבטיח להתאמץ למנות שר ערבי ● סקר שפורסם הבוקר ב"ישראל היום", רק 61% מאזרחי ישראל בטוחים שיצביעו בבחירות

14:52 עריכה

תקדים: על פי חדשות כאן 11, לראשונה נעשה ניסיון לעתור לבג"ץ נגד צו שהוציא השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, לסגירת אירוע במעורבות הרשות הפלסטינית שאמור היה להתקיים בירושלים בניגוד לחוק היישום. העתירה נמחקה בהמלצת השופטים, לאחר שנחשפו לחומר המודיעיני עליו התבסס השר ארדן בהוצאת הצו.

14:36 עריכה

אסף זמיר מכחול-לבן עונה לאריה דרעי, שהאשים את ח"כ רם בן ברק בגזענות: "אני מחפש את הציוץ הזועם שלך כשהדירו את מירי רגב מהתמונה האשכנזית של בכירי הליכוד כי היא ״מבריחה מצביעים לבנים״. תוכל לשלוח לינק?".

14:32 עריכה

גם בליכוד, כמו בש"ס, זועמים על אמירתו של ח"כ רם בן ברק מכחול-לבן ("הם שחורים, אנחנו לבנים"). שר התקשורת ח"כ דודי אמסלם צייץ: "אני מניח שבקרוב יצאו 'הבהרות' ו'חידודים' באשר לדברים שאמר רם בן ברק, אבל כבר קראו לנו צ'חצ'חים, אספסוף, מנשקי קמעות ושאר פנינים – אז אני מבין שעכשיו פשוט החליטו שאנחנו 'השחורים'".

גם שר המשפטים אמיר אוחנה הגיב לאמירה השנויה במחלוקת: "רם, מפלגה שמתיימרת לדבר בשם האחדות, ובכלל אדם בוגר ומעמיק לא יכול לצייר את המציאות הישראלית המורכבת בצבעי שחור-לבן, הטובים נגד הרעים, או, איך קראת לזה, הליברלים נגד הפשיסטים. לא רק שזה לא נכון, זה גם מתכון די בטוח לפילוג ולשיסוע. אני מבין שאנחנו בעיצומה של מערכת בחירות, ועדיין".

הציוץ הנ"ל הגיע אחרי הבהרה של בן ברק: "הכוונה היא לחושך ואור שחור ולבן ליברלי ופשיסטי. כל דבר אחר זה פשוט לא נכון. וחבל שלוקחים את זה לשם".

14:17 עריכה

יואב גלנט (הליכוד), על דבריו של אהוד ברק ("אחמד טיבי יכול לכהן כחבר ועדת חוץ וביטחון"): "ברק, איבדת את הבלמים ובוודאי את האיזונים. לשמוע את דבריך ולא להאמין. שרי הקבינט מטומטמים ואילו אחמד טיבי ראוי לכהן בועדת חוץ וביטחון… ?! מעניין מה היו חושבים על התנהלותך דוד בן גוריון ויצחק רבין ז״ל…".

14:05 עריכה

מירי רגב, בתגובה לדבריו של אהוד ברק ("אני לא רואה בעיה עם זה שאחמד טיבי יהיה בוועדת חוץ וביטחון"): "ברק, אתה תארגן גם לאלפי שהידים להיות משקיפים בועדת חוץ וביטחון. ברק ירדת מהפסים . נקודה".

13:53 עריכה

אריה דרעי מגיב לאמירתו השנויה במחלוקת של חבר רם בן-ברק מכחול-לבן ("הם שחורים, אנחנו לבנים") ומצייץ: "הגזענות עדיין כאן, חיה ובועטת, לצערנו. ח״כ רם בן ברק תתבייש! לכנות אנשים שחורים כי הם בוחרים להצביע למפלגה שאינה נראית לך? פעם בבונים, פעם מנשקי קמעות וכעת שחורים. ראשי כחול לבן, תתנערו מהאמירה הגזענית והחמורה של חבר רשימתכם".

אריה דרעי (צילום: דייויד כהן, פלאש 90)
אריה דרעי (צילום: דייויד כהן, פלאש 90)
13:46 עריכה

אהוד ברק (המחנה הדמוקרטי) מיישר קו עם חברי כחול-לבן עופר שלח ובוגי יעלון, ומאשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו ב"פטפטת שמונעת משיקולים פוליטיים".

"הפטפטת נובעת משיקולים פוליטיים", אמר ברק בריאיון באולפן ynet, "אין לזה קשר להרתעה, זה בלבולי ביצים פוליטיים".

ברק התייחס גם לדברי יו"ר הרשימה המשותפת שהצהיר כי יהיה מוכן לשקול הצטרפות לקואליציה בראשות בני גנץ וטען כי אחמד טיבי "בהחלט לגיטימי לכהן בוועדת חוץ וביטחון. אין בזה שום דבר רע".

13:07 עריכה

בית המשפט המחוזי בחיפה דן כעת בעתירת שדולת הנשים נגד המופע של הזמרים מוטי שטיינמץ ומרדכי בן דוד, שמיועד לקהל של גברים בלבד, בסבסוד העירייה. "האירוע כפול בחומרתו כי הוא לא לוקח את הנשים בחשבון", טענו העותרות. עיריית חיפה: "ההפרדה בחברה החרדית לא פוגעת בנשים".

עוד טענה שדולת הנשים בדיון: עיריית חיפה החליטה להפקיע מרחב ציבור ותקציבים ציבוריים ולייעד אותם לאירוע שמיועד לבני מין אחד בלבד. מדובר באירוע לגברים בלבד. לא אירוע שמתקיימת בו הפרדה על בסיס מין, אלא אירוע שנשים כלל ועיקר אינן מוזמנות אליו"

"אין לנו כל כוונה לכפות אורח חיים ואנחנו מכבדות את רצונן, אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה שהחוק קובע חד משמעית שהדרה של נשים מהמרחב הציבורי היא פסולה, לכן האירוע בחיפה הוא כפול בחומרתו כי הוא לא לוקח בכלל את הנשים בחשבון".

עיריית חיפה, מצדה, הגיבה בציטוט ממאמר דעה של עו"ד ורד עובדיה: "תפסיקו להתנשא: אנחנו חרדיות, לא מטומטמות". במאמר כתבה עו"ד עובדיה כי "הניסיון הנפסד של שדולה חילונית להילחם על הדרתן של נשים חרדיות, בשעה שהן עצמן מדירות אותנו מהשיח ומהדיון – משפיל ומבזה אותנו. מדברים עלינו 'מעל הראש' שלנו כאילו אנחנו שקופות. ההפרדה הנהוגה בתוך החברה החרדית אינה פוגעת בנשים ואינה מבזה אותנו, תודה ששאלתן".

עו"ד יוסי דלל, המייצג את עיריית חיפה אמר: "ההחלטה על קיומו של המופע כמופע לגברים בלבד אין בה משום הדרה, או הפליה או כפיה של מי מהציבור בכלל או מהציבור החרדי בפרט".

נכון לעכשיו, ההופעה של שטיינמץ ובן דוד מחר מתוכננת לקהל של גברים בלבד. "במקרה זה לא הציגה העירייה כל הצדקה של ממש לכך", מציין היועמ"ש בחוות הדעת שלו, שהציגו בשמו פרקליטת מחוז חיפה, עו"ד איילה פיילס, ועו"ד יוסף דאוד המופקד על התיק מטעם הפרקליטות.

12:56 עריכה

התבטאות שנויה במחלוקת של רם בן ברק מכחול-לבן בגלי צה"ל: "אתה רוצה לקרוא לזה ימין ושמאל? תקרא לזה ימין ושמאל. אתה רוצה לקרוא לזה שחור ולבן? תקרא לזה שחור ולבן. הם שחורים, אנחנו לבנים".

בן ברק סוג-של-התנצל מאוחר יותר ואמר: "המושג הזה היה פחות טוב, הייתי צריך להגיד חושך ואור".

12:53 עריכה

סתיו שפיר, בסרטון שמעלה על המוקד את איילת שקד: "כדי לקבל עוד כוח את חברת לכוחות הכי חשוכים במדינה, אנשים שמעדיפים שבצבא יקבלו הוראות מהרבנים ולא מהמפקדים".

12:47 עריכה

פעילים של המחנה הדמוקרטי והתנועה הירוקה יפגינו מחר מול שגרירות ברזיל בתל אביב נגד נשיא ברזיל בולסנרו וממשלתו במחאה על שריפות הענק המתמשכות ביערות האמזונס.

12:22 עריכה

עו"ד ארי שמאי, שמייצג את עוצמה יהודית בדיון בבגץ על פסילתה, טוען בריאיון לאראל סג"ל וחיים לווינסון ברדיו 103fm: "בנצי גופשטיין נגד התבוללות, בדיוק כמו גולדה מאיר. הגזענים הם התנועה הרפורמית שמתבוללים בארצות הברית".

12:19 עריכה

איימן עודה לכאן רשת ב': "תתחילו לשנן, אני אהיה יו"ר האופוזיציה הערבי הראשון. אני ראש הסיעה הגדולה באופוזיציה".

איימן עודה (צילום: פלאש 90)
איימן עודה (צילום: פלאש 90)
12:15 עריכה

האם התקשורת באמת לא מסקרת כראוי את הביקורים של ראש הממשלה ושריו בחו"ל, כפי שטוען בנימין נתניהו? בחדשות 12 מנסים להוכיח שלא ומציגים כמה טענות מרכזיות:

א. הצטרפותו של הכתב יאיר שרקי לנסיעה לקייב נועדה כדי לסקר אותה, כך שהביקור היה ממילא, גם בלי התקריות המביכות של הגב' נתניהו, זוכה לכתבה במהדורת החדשות (כפי שאכן קרה). הביקור סוקר גם במהדורות החדשות של כאן ושל רשת, וכן ב"הארץ"ב"וואלה! News"ב-Ynet ב"גלובס" (וכמובן – ב"ישראל היום").

ב. בנוגע לטענתו של נתניהו על כך שביקורו של ראש ממשלת יפן לא סוקר כהלכה, מציינים בחדשות 12 כי "חברת יפעת מחקרי מדיה"בדקה את טענתו של נתניהו לבקשת תא הכתבים ומצאה שהביקור סוקר ב-56 כתבות (38 מתוכן בכלי תקשורת ארציים) – זאת למרות שסיקור הביקור הוגבל לשלושה כלי תקשורת בלבד ולא ניתנה לעיתונאים האפשרות להפנות שאלות אל ראשי הממשלה".

ג. הביקור של נתניהו בפסגת המדינות הבלטיות סוקר, על פי בדיקת חדשות 12, בין השאר בחדשות 12 ומאקו, בכאן 11ב"וואלה! News" וב"הארץ".

ד. ביקורו בברזיל סוקר בהרחבה בכל כלי התקשורת.

11:57 עריכה

פעילים של תנועת "עומדים ביחד" הפגינו הבוקר מול ביתו של יו"ר כחול לבן בני גנץ וטענו: "גנץ הבטיח שיעשה מאמץ להכניס שר ערבי לממשלתו".

עדכון: תגובתו של גנץ לקריאות של "עומדים ביחד": "אעשה מאמץ להכניס שר ערבי לממשלתי, מתוך או מחוץ לרשימות".

11:45 עריכה

האם אביגדור ליברמן באמת לא העביר כספים לחמאס בתקופתו כשר הביטחון? ישי שנרב, מגיש התכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל, רומז שאביגדור ליברמן שיקר בנוגע לכך בריאיון איתו – ומביא ראיות מ-2016:

11:39 עריכה

אהוד ברק פותח יום בטוויטר: "האיום הכי חמור עלינו, יותר מהטרור ויותר מאיראן, הוא איום הקריסה של ישראל מבפנים".

11:24 עריכה

באה לחזק: השרה מירי רגב תגיע מחר עם האולפן הנייד של הליכוד למעיין דני, המקום שבו נרצחה רינה שנרב ז"ל, ותעביר משם שידור חי.

 

11:11 עריכה

גיא לרר, מגיש "הצינור", תוקף בגלי צה"ל את שר הבריאות יעקב ליצמן על רקע רפורמת הקנאביס שלו, וטוען: "הרפורמה היא פשע וכולם ידעו שזה מה שהולך להתרחש. הציבור שצורך את הקנאביס הוא הסובל ביותר בישראל, האנשים הנואשים ביותר שפשוט לקחו להם את התרופה. תחושת הבטן אומרת שיש שם משהו מסריח".

חיים ברקוביץ', אב לשני ילדים אוטיסטים וחולי אפילפסיה, תמך במהלך תוכניתו של רינו צרור בצעדיו של לרר: "גיא אותיות אי"ג, ראשי תיבות איש גדול. מעין רובין הוד של שנות ה-2000, מושיע וימשיך להושיע".

גיא לרר מפגין עם גדי וילצ'רסקי בעד לגליזציה (צילום: פלאש 90)
גיא לרר מפגין עם גדי וילצ'רסקי בעד לגליזציה (צילום: פלאש 90)
11:05 עריכה

מכה (קלה) לש"ס: בית המשפט מינה מפרק זמני ל"יום ליום", העיתון של המפלגה.

09:56 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה לכאן רשת ב', על בני גנץ: "לדעתי הוא לא בשל מבחינה רעיונית-פוליטית. הוא לא אמיץ. 20% מאזרחי המדינה הם ערבים והוא עושה להם דה-לגיטימציה כשהוא לא רוצה אותם בקאוליציה". 

עוד אמר עודה: "אני מאמין שהיהודים הם עם ומגיעה להם הזכות להגדרה עצמית. אני מבקש שגם העם הפלסטיני יממש את זכותו. אני חושב ש-70% מאזרחי ישראל יתמכו בשלום אמיתי, כולנו רוצים לחיות בשלום על בסיס כיבוד שני העמים". 

09:31 עריכה

ח"כ עופר שלח (כחול-לבן) מתייחס ב"מה בוער" בגלי צה"ל לדיווחים על פעולת ישראל בסוריה ואומר: "אי אפשר שלא לייחס את הפטפטת סביב הפעולות שלנו למניעים פוליטיים".

09:19 עריכה

ח"כ גדעון סער לכאן רשת ב', על הסקרים בנוגע למי שיעמוד בראש הליכוד אחרי נתניהו (בהם הוא המועמד המוביל): "הסקרים האלה לא רלוונטיים".

09:14 עריכה

הערכה בדה מרקר (של עידו באום): אם נתניהו ייבחר בבחירות הקרובות ויקים קואליציית חסינות, יש סיכוי גבוה שמנדלבליט יגיש כתב אישום נפרד נגד מוזס ואלוביץ' – ומשפטם יחשוף את נתניהו לעיני כל.

09:11 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, לגלי צה"ל: "לא ניכנס לממשלה צרה".

09:07 עריכה

ח"ג משה (בוגי) יעלון (כחול-לבן), על איימן עודה, בריאיון לכאן רשת ב': "כשיש מבצע בעזה הוא תומך בחמאס, לא משרת את הציבור שלו".

על ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר יעלון: "ראש הממשלה עומד בפני שלושה כתבי אישום חמורים – הרי בגלל זה הוא פיזר את הכנסת. אחרי שלא הצליח להרכיב קואליציה. כל האינטרסים של מדינת ישראל, האופן שבו מתנהלים בתחום החקיקה בשנים האחרונות – הכל משועבד לטובת הצלת עורו. 

על הפנייה של כחול-לבן לקול הערבי: "אנחנו חורשים את המגזר הערבי. גם בבחירות האחרונות קיבלנו מהם קצת יותר ממנדט. אנחנו אומרים לציבור הערבי שהמפלגות הערביות לא משרתות אותם. אנחנו כממשלה ניקח עליהם אחריות. אנחנו מכירים את המצוקות, יש כל כך הרבה דברים שצריך לעשות.

"נשמח שהם ימליצו על בני גנץ, אבל ראינו שבפיזור הכנסת הם שיתפו פעולה עם נתניהו. אנחנו לא פוסלים בכלל את האוכלוסייה הערבית. ראית איזה תנאים שם איימן עודה? זכות השיבה. הוא מכיר בזכותנו כמדינת הלאום של העם היהודי? אנחנו לא דוחים שום דבר אם הוא רציני. כשנותנים תנאים מהסוג שעודה נתן, אז אין עם מה לדבר".

09:00 עריכה

איילת שקד, יו"ר ימינה, מצטטת מתוך מאמר של משה גורלי בכלכליסט, המכנה את החרפת השמרנות של בג"ץ, שבאה לאחרונה לידי ביטוי באישור שבג"ץ העניק לשב"ס למנוע ביקורי משפחות בבתי הסוהר בשבתות, "שלב חדש ומדאיג בשמרנות המשפטית". שקד מוסיפה, בפנייה לבוחריה: "יש עוד עבודה לעשות".

08:27 עריכה

יהודה שלזינגר מדווח ב"ישראל היום": הליכוד גנז סרטונים נגד ימינה לאחר שבנט הצהיר שיתמוך בנתניהו.

ב"סבב הלחימה" האחרון בין הליכוד לימינה הוכנו סרטונים חריפים נגד שקד ובנט בקונספט הידוע של 25 שניות, האשמות על בזבוז קולות וגם התמונה המפורסמת של בנט ולפיד מחובקים עם ההאשמה שילכו איתם. ואז בנט חזר מחו"ל הצהיר בפייסבוק שימליצו רק על נתניהו וגרם לגניזת הסרטונים. בינתיים.

08:19 עריכה

תגובות פוליטיקאים בישראל לתקיפה המיוחסת לישראל בסוריה הלילה ולרחפנים בביירות:

שר החוץ ישראל כ"ץ (הליכוד): "ההתייחסות לפעולה היא בשל העובדה שתוכננה כאן תקיפה אווירית על יעדים ישראליים. הפעולה כוונה לפגוע בראש הנחש".

שר העלייה והקליטה יואב גלנט (הליכוד): "ישראל נמצאת במערכה על אדמת סוריה נגד הרצון האיראני. הם רוצים להקים צבא בסוריה ולפתוח בחזית ברמת הגולן – אנחנו לא נאפשר להם את זה". השר לא שלל את האפשרות כי אירן תגיב על התקיפה, "לקחנו הכל בחשבון, עושים מה שאפשר כדי לא לגלוש לשם".

האלוף במיל' יאיר גולן (המחנה הדמוקרטי): "כנראה לא היה ניתן לשמור על חשאיות ועל כן מיהרו לפרסם הודעה רשמית על המהלך.  מדינת ישראל לא תצליח למנוע השפעה אירנית חזקה במישור הסורי. רוב ההשפעה כלל אינה צבאית, אלא במישור כלכלי והצבאי נגד המורדים. כל אלה נתנו לה שם מעמד חזק; זה מהווה איום גם מהחזית הלבנונית וגם מהסורית. האיום הצפוני הוא איום מתהווה וישראל צריכה להיערך לזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו:  "במאמץ מבצעי גדול, סיכלנו תקיפה נגד ישראל של כוח קודס האיראני ומליציות שיעיות. נמשיך לפעול נגד אירן ושלוחותיה בנחישות ובאחריות למען ביטחון ישראל".

 

07:52 עריכה

משה (בוגי) יעלון (כחול-לבן), בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב': "נעלבתי בשם מדינת ישראל מהאמירות של סינוואר שאמר שאם לא ניתן לו כסף הוא יסלים".

07:21 עריכה

מקום לדאגה: על פי סקר של "ישראל היום" רק 61% מהמצביעים בטוחים בוודאות שיבואו להצביע. אמנם מדובר בשיפור קל, שכן בסקר דומה שנערך לפני הבחירות הקודמות, רק 57% מהמצביעים היו בטוחים בוודאות שיממשו את זכותם הדמוקרטית, אבל עדיין, אין ספק שהמצב מדאיג.

בסקר, שנערך על ידי "מאגר מוחות", בהנהלת פרופ' יצחק כץ, עבור "ישראל היום" וערוץ i24news השתתפו 611 נשאלים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה היא 4% לכאן או לכאן.

לפי הסקר, אחוז ה"בטוחים שיצביעו" למפלגת העבודה-גשר הוא הגבוה ביותר (82%), ואחריו אחוז המצביעים למפלגות יהדות התורה (74%), כחול-לבן (74%), זהות (73%), עוצמה יהודית (69%) וישראל ביתנו (69%). במגזר הערבי, כצפוי, אחוזי הבטוחים שיצביעו הם הנמוכים ביותר (55% בלבד אמרו שבטוח יצביעו לרשימה המשותפת).

עוד נמצא בסקר: מבין הבטוחים שיצביעו, רק 65% הם מצביעי ליכוד, ורק 62% הם מצביעי ימינה או ש"ס (לכל אחת מהמפלגות).

07:07 עריכה

יסמין בכריה מדווחת בהארץ: למרות הצהרתו של איימן עודה (הרשימה המשותפת) על כך שמטרתו היא העלאת שיעור ההצבעה בקרב הציבור הערבי, תושבים בישובים הערביים מעידים על חוסר נכונות להצביע בעקבות משבר אמון בין הציבור למפלגות הערביות.

חוסר אמון זה הביא את שיעור ההצבעה בציבור הערבי לשפל של כ–49% בבחירות האחרונות. לדברי התושבים, חברי המפלגות הערביות עסוקים בסוגיה הפלסטינית יותר מאשר בבעיות שמדאיגות את הציבור הערבי, כך שבין ישיבה בקואליציה לישיבה באופוזיציה אין הבדל מהותי.  "המפלגות הערביות מנסות לרכוב על גבו של הציבור הערבי, אנחנו כבר לא עוקבים", אומר חסן אסמאי, תושב ג'סר א־זרקא.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 32 עדכונים

חובה ללמד את חוק הלאום

בימים האחרונים התפרסם בתקשורת ש"חוק הלאום" ייכנס לספרי הלימוד ולתכנית הלימודים באזרחות. לראשונה ילמדו תלמידי החטיבה העליונה על חוק הלאום בהכנה לבחינות הבגרות, ושר החינוך החדש, הרב רפי פרץ, הבהיר כי "החוק ממחיש את זכותנו ההיסטורית כעם ריבוני".

כמו בתגובה פבלובית, נשמעו מיד קולות התנגדות לכך. פרסום זה נפל כפרי בשל לידי החוששים מתהליכי ההדתה והאינדוקטרינציה ללאומנות, שמאפיינים את משרד החינוך של בנט, ועכשיו של פרץ.

כמו בתגובה פבלובית, נשמעו מיד קולות התנגדות ללימוד "חוק הלאום", מצד החוששים מתהליכי ההדתה והאינדוקטרינציה ללאומנות, שמאפיינים את משרד החינוך של בנט, ועכשיו של פרץ

כמורה להיסטוריה ואזרחות, שרואה מתוך המערכת מה קורה במשרד החינוך, אני נמנה על המודאגים בנוגע לפעילותם של שרי החינוך המשתייכים למפלגה מיזוגנית, הומופובית ולאומנית.

אלא שבמקרה הספציפי של חוק הלאום אני חושב שזה דווקא צעד מבורך. אדרבא, כמה טוב שהפיקוח על האזרחות מאלץ את המורים לדון בחוק החשוב הזה עם בני הנוער.

בניגוד למקצועות כמו מתמטיקה ופיזיקה, או אפילו בתחומי מדעי הרוח כמו ספרות והיסטוריה, מורים לאזרחות נדרשים לגמישות יחסית בתוכן ההוראה שלהם.

או כפי שמוגדר בתכנית הלימודים הרשמית של משרד החינוך (בתוך אתר המפמ"ר לאזרחות): "מקצוע האזרחות הוא מקצוע דינמי העוסק באקטואליה. לצד רכיבים קבועים יחסית דוגמת מבנה וערכי היסוד של המשטר בישראל, רכיבים רבים הקשורים למציאות החברתית הפוליטית התוססת הם דינמיים במידה רבה. הלמידה וההיבחנות במקצוע האזרחות מחייבות היכרות עם נושאים אקטואליים. ההמלצה היא ללמד את הנושאים השונים תוך מתן דוגמאות אקטואליות, דיונים בדילמות והצגת מגוון דעות סביב סוגיות שנויות במחלוקת תוך יישום מושגים מתחום האזרחות".

הנכון לדעתי יהיה – אם המורים יתחילו  בכך שהתלמידים יכירו את תוכן החוק המדובר (זה אף פעם לא מזיק לדעת את העובדות כשאתה מתנגד למשהו או תומך בו)

[1]  בנוגע ל"חוק יסוד: ישראל- מדינת הלאום של העם היהודי" נאמר בהנחיות להוראת הנושא: "הכרת תוכן החוק והשלכותיו על אופי המדינה והדיון המתקיים אודותיו במרחב הציבורי".

מי שמפחד מהכנסת "חוק הלאום" לתכנית הלימודים – יוצא מנקודת הנחה שהמורים ילמדו את החוק על פי תכתיב אידיאולוגי של שר החינוך, ולא היא. כמספר המורים, כך מגוון אופי השיעורים שיתקיימו.

הנכון לדעתי יהיה – אם המורים יתחילו בכך, שהתלמידים יכירו את תוכן החוק המדובר (זה אף פעם לא מזיק לדעת את העובדות כשאתה מתנגד למשהו או תומך בו) ואחר כך יקיימו בכיתה דיון על מה שיש בחוק ומה אין בו. אילו קבוצות המהוות את המרקם החברתי הישראלי מקבלות עדיפות בחוק, ומי מופלה לרעה.

ספר הלימוד בבתי הספר נקרא "להיות אזרחים בישראל, מדינה יהודית ודמוקרטית". מה המחיר הדמוקרטי שהמדינה היהודית משלמת כשבספר החוקים שלה קיים החוק הזה?

אני בעד הוראת החוק, ולימדתי אותו עוד לפני שזה נכנס לתכנית הלימודים הרשמית. כשם שאני מלמד על חוק הלאום, אני מלמד גם על "חוק הנכבה", "חוק המרכולים", "הצעת חוק המואזין", "בג"ץ הכנסת חמץ לבתי חולים" ועוד דוגמאות מהשנים האחרונות של חקיקה ופסיקות בג"ץ בנושאי דת ומדינה.

אני בעד הוראת החוק, ולימדתי אותו עוד לפני שנכנס לתכנית הלימודים הרשמית. כשם שאני מלמד על חוק הלאום, אני מלמד גם על "חוק הנכבה", "חוק המרכולים", "הצעת חוק המואזין", "בג"ץ הכנסת חמץ לבתי חולים" ועוד

"הוראה" אין פירושה בהכרח אינדוקטרינציה דרך הרצאה פרונטלית מצומצמת, בבחינת "כזה ראה וקדש". שיעור אזרחות יכול להתקיים גם על ידי כך שהתלמידים יקראו בעצמם את החוק וינסו לאתר, על פי ההיגיון הבריא שלהם, את כוונת המחוקק.

הם ינסחו את השאלות והדילמות העולות מן החוק, ויזהו את המאבקים וחילוקי הדעות בין הרשויות השונות, ואת השסעים החברתיים המתבטאים בחוקים ובדיוני והכרעות בג"ץ, כפי שהם מתבטאים בדוגמאות למעלה.

כאשר יתקיימו שיעורים כאלה, על חוק הלאום ועל חוקים נוספים הרלוונטיים לחיינו, הרווח שלנו כחברה אזרחית יהיה בני נוער המעורבים בנעשה במדינתם, כאלה שמגבשים דעה על סמך ידע ולא על סמך פוסטים ברשתות החברתיות או דמויות הפוליטיקאים הנלעגות בתכניות הסאטירה. ואם בזכות הוספת נושא זה לתכנית הלימודים נצליח לעשות זאת, אשרינו.

 

מנשה שרביט הוא מורה להיסטוריה ואזרחות, התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות (יאסא) ירושלים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 581 מילים
עודכן לפני 5 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
"כלב השמירה של הדמוקרטיה" או "הפודל של נתניהו"?

פרשנות מבקר בלי שיניים

ארגונים לזכויות אדם ומומחים למדעי המדינה מביטים בדאגה על המהפכה שמחולל מתניהו אנגלמן במשרד מבקר המדינה ● נראה כי הדבר היחידי שהוא נחוש לעשות בכל הכוח הוא לטלטל את המוסד הזה מהיסוד ● פיקוח הדוק על נבחרי הציבור שלנו לא צפוי להתרחש שם ● וגם הפרסומים על חלק מחברי ועדת ההיתרים לא מצליחים לעצור אותו

עוד 1,147 מילים

איימן עודה: "גנץ כנראה מתייחס אליי כעל 'ערבי' וזו גזענות"

עוד אמר עודה: "אם לגנץ יהיה האומץ להיות כמו רבין בשנות ה-90, יהיה לי את האומץ להיות יו"ר הגוש החוסם" ● גנץ: "נשב רק עם אנשים שמכירים במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית" ● ליברמן על הכספים המועברים לפלסטינים: "זה שוחד בחירות לחמאס ולרשות

12:35

כמדי שבת גם היום נערכו ברחבי הארץ אירועי שבתרבות, ופוליטיקאים נדרשו בהם לענייני השעה –

13:31

חבר הכנסת עפר שלח, מספר 8 ברשימת כחול לבן, אמר כי "לא היה איסוף חומרים על בני גנץ". בשבתרבות בחדרה אמר חבר הכנסת כי "רוב הידיעות שפורסמו (בנושא) היו שקריות". שלח הוסיף שאינו יודע מה גנץ חיפש – "(אני) יודע מה נמצא". כך דיווח יואב איתיאל ב"וואלה! נוז".

כן נדרש שלח להתנהלותם הפוליטית של החרדים –

עפר שלח (צילום: פלאש 90)
עפר שלח (צילום: פלאש 90)
13:54

העיתונאי בני ציפר, המקורב לבנימין ושרה נתניהו, אומר כי רעיית ראש הממשלה "לקחה נורא קשה" את פרשת השלכת החלה על הארץ באוקראינה. לדברי ציפר, נתניהו לא הייתה מוכנה לטקס שנערך ברדתה מהמטוס. "פשוט לא התחשק לה לחם", הסביר. הדבר, לדברי עורך "תרבות וספרות" ב"הארץ", נעשה בשוגג ומבלי משים, ולא בזדון. את הדברים אמר מקורבם של בני הזוג לניסים משעל בתחנת הרדיו 103 אף-אם, והם פורסמו באתר "מעריב".

בראיון אמר ציפר כי הדיווח על הנושא היה מוגזם. כן טען לגבי ההתפרצות של נתניהו בזמן הטיסה כי הדבר "לא היה ולא נברא".

14:02

נושאי סביבה מעולם לא תפסו מקום מרכזי בפוליטיקה הישראלית. לראיה, מפלגות ירוקות מעולם לא הצליחו לעבור את אחוז החסימה, כשהתמודדו בבחירות באופן עצמאי.

חברת הכנסת תמר זנדברג, מספר 4 ברשימת המחנה הדמוקרטי, מנסה להעלות לסדר היום את נושא השריפות באמזונס –

14:27

חבר הכנסת אלי אבידר, מספר 4 בישראל ביתנו, אמר כי ראש המטה לביטחון לאומי, "מאיר בן שבת, פועל למען קמפיין הבחירות של הליכוד – לא מעכשיו אלא עוד מלפני הבחירות האחרונות עם הביקור בעומאן, ולאחרונה הביקור באוקראינה". לדברי אבידר, "היועץ המשפטי לממשלה ראה שבן שבת מתדרך פוליטית את הרב דרוקמן כדי ללחוץ על נפתלי בנט. היועמ"ש היה צריך להתערב ולחקור את הנושא". אבידר אמר את הדברים בשבתרבות בבאר שבע, והם פורסמו על ידי יניר ינגה ב"וואלה! ניוז".

אלי אבידר (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
אלי אבידר (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

חבר הכנסת גם התייחס להשלכת החלה על הארץ על ידי שרה נתניהו: "כאיש שרות החוץ בעבר אני אומר שתקריות יכולות לקרות, אבל נתניהו היה חייב להתנצל בפני נשיא אוקראינה והעם האוקראיני ולהעביר את המשבר הזה. אי ההתנצלות רק העצימה את הנזק לקשרים בין המדינות".

14:54

מספר 2 במחנה הדמוקרטי, סתיו שפיר, קוראת להקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל –

19:13

יואב קיש מהליכוד עונה לשאלה בפגוש את העיתונות בחדשות 12, איך ייתכן שאדם אחד, בנימין נתניהו, מכהן כראש הממשלה, שר הביטחון, נמצא במערכת בחירות ומתכונן לכתבי האישום:

"אין מישהו אחר שמסוגל לעשות את זה יותר טוב ממנו – גם בנושא הביטחוני. מאוד ברור לי שהוא האדם הנכון בזמן האחרון".

יואב קיש (צילום: Miriam Alster/Flash90)
יואב קיש (צילום: Miriam Alster/Flash90)
19:25

עמר בר לב מהעבודה-גשר על ב"פגוש את העיתונות" על האפשרות שהמפלגה תצטרף לקואליציה בראשות נתניהו: "אין סיכוי שזה יקרה. הכל ספינים. אנחנו רוצים שביבי יעוף כמו שכל אחד אחר רוצה שיעוף".

19:37

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת מתייחס לדבריו השבוע על כך שיישב בקולאיציה עם מפלגתו של בני גנץ: "אם הוא באמת בעד שלום, דמוקרטיה וצדק חברתי – כנראה שהוא נגד. כנראה שהוא מתייחס אליי כעל 'ערבי' וזו גזענות".

לשאלה מה התנאי שלו להיכנס לממשלה, ממנה התחמק שוב ושוב, ענה בסופו של דבר ב"פגוש את העיתונות": "המשא ומתן לשלום מבחינתנו הפך לדבר נתעב, למרות שהוא אמור להיות דבר טוב. ממשלות ישראל אהבו את תהליך השלום, אבל לא את השלום. השתמשו במשא ומתן בשביל למרוח. אני אמרתי – אם לגנץ יהיה האומץ להיות כמו רבין בשנות ה-90, יהיה לי את האומץ להיות יו"ר הגוש החוסם". 

19:46

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו: "אין סיכוי שנשב עם המחנה הדמוקרטי באותה ממשלה"

19:56

בני גנץ, יו"ר כחול לבן: "אנחנו משוחחים עם כל המפלגות ברמות שונות. ליברמן הוא שותף אסטרטגי אפשרי. נקרא לממשלת אחדות עם הליכוד כשאנחנו מובילים".

על אמרתו של עודה על כך שהוא מתייחס אליו בגזענות, אמר גנץ ב"פגוש את העיתונות": "אנחנו הולכים לנצח בבחירות ולשרת את כל אזרחי מדינת ישראל. אני רוצה לשרת את החברה הערבית בכל מה שחסר להם. אנחנו נשב רק עם אנשים שמכירים במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

לשאלה האם הוא מצטער על שכירת חברת החקירות, אפילו מבלי לעדכן את שותפיו: "אני נושא באחריות ואני אעשה את כל מה שצריך כדי למנוע מאנשים שרוצים לפגוע בנו להצליח. אינני מצטער על כך, אני אבדוק את הליכי אבטחת המידע שלי".

19:59

אהוד ברק משתמש בגובהו של סמוטריץ' כדי לתקוף אותו: "בתרומה לביטחון סמוטריץ הוא גמד"

 

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 12 עדכונים
התפוח מתוח, הבננה בג'ננה

הירוקים נגד משרד החקלאות: פועל לעטוף בפלסטיק פירות וירקות

במשרד החקלאות סבורים שמצאו פתרון לכמות הירקות והפירות שמגיעה לפח בישראל: עוד אריזות פלסטיק, שאולי ישמרו על איכותם - אבל ירימו תרומה מכובדת לזיהום הסביבה ● הירוקים מזועזעים: "בכל העולם עסוקים היום בלייצר פחות פלסטיק, אז למה אצלנו הולכים בכיוון ההפוך?" ● משרד החקלאות: מדובר בפיילוט שדווקא יועיל לסביבה

עוד 841 מילים

העיירה ארוזה בשווייץ, שיש בה מלון כשר מאז 1930, היא יעד מועדף לתיירים חרדיים בחופשת הקיץ ● אולם בשנים האחרונות החלו חיכוכים בין התיירים היהודיים לבין תושבי העיירה הקטנה ● הקיץ החליטה הקהילה היהודית בשווייץ לשהכין שלום בגן העדן האלפי

עוד 900 מילים

ביום רביעי, כשבארה״ב סערו בעקבות דבריו של דונלד טראמפ על ״חוסר הנאמנות״ של יהודים המצביעים לדמוקרטים, אחד הבודדים שיצאו להגנתו היה ויין אלין רוּט, מנחה תוכנית אירוח שמרני ● מי האיש שנשיא ארה״ב מצטט ומדוע הם כל כך אוהבים זה את זה?

עוד 562 מילים
רקפת רוסק עמינח מציגה:

בדרך למיקונוס שוכחים את האתיקה הבנקאית

אם מנכ"לית לאומי נוסעת לחו"ל עם הלקוח הטייקון עידן עופר, איזה מסר היא משדרת בדיוק? ● מה זה אומר על ההחלטות של לאומי לגבי האשראי לחברות של עופר? ● ומה אמורה לחשוב עכשיו הפקידה בסניף באור יהודה? אם הלקוח מביא לה בושם, מותר לה לקחת? ● פרשנות

עוד 1,186 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הֶסְכֵּם

חשיפה בלעדית: אמיר בן-דוד מפרסם את ההסכם שנחתם בין אביגדור ליברמן (להלן ״ישראל ביתנו״) לבין בני גנץ, יאיר לפיד, משה בוגי יעלן וגבי אשכנזי (להלן ״כחול-לבן״) בנוגע לחלוקת עודפי קולות המצביעים התמימים במועד ב' של בחירות 2019

עוד 739 מילים

המערכת הפוליטית מגיבה לפיגוע ליד דולב; ביקורת דווקא מימינה על הממשלה

עמיר פרץ, סתיו שפיר, אביגדור ליברמן, וגם שקד וסמוטריץ - כולם מאשימים בפיגוע הנורא בדולב שבו נרצחה רינה שנרב מלוד את הממשלה שהפקירה, לטענתם, את הביטחון ● סקר חדשות 12 מראה על סטגנציה - אבל גדעון סער הוא המועמד המועדף על הציבור לרשת את נתניהו בליכוד

עוד 23 עדכונים

המסרים שמעביר איימן עודה בימים האחרונים, של שילוב הרשימה המשותפת בקואליציה, הם לא סתם פרובוקציה ● עודה יודע שהדרך ארוכה לשילוב חברי הכנסת הערבים במוסדות השלטון ● אבל הוא גם יודע שהערבים רוצים אינטגרציה - ורק בשביל זה הם יצאו לקלפיות ● פרשנות

עוד 642 מילים ו-1 תגובות

זה ייגמר בבכי ישראל ויהודי ארה״ב נשאבים לתוך הקלחת הפוליטית באמריקה

עד לאחרונה, ישראל נהנתה מקונצנזוס נדיר בזירה הפוליטית המקוטבת של ארצות הברית ● איסור הכניסה לארץ של המחוקקות תומכות ה-BDS בשבוע שעבר, והעמידה האיתנה של ממשלת ישראל לצד דונלד טראמפ - גם כשהוא תוקף את יהודי ארה״ב - הזיקה ליחסי המדינות באופן שעלול להיות בלתי הפיך, אם ישראל לא תתעשת מייד ● פרשנות

עוד 1,400 מילים
סגירה