המספר האמיתי של החטופים המוחזקים בעזה: 151

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, הצהיר הערב במסיבת העיתונאים היומית כי חמאס מחזיק ב-159 חטופים וחטופות על פי מידע מודיעיני שבידי ישראל.

בתגובה לפניית זמן ישראל, הבהירו ביחידת דובר צה"ל כי מספר זה נכון להבוקר – כלומר, כולל את שתי החטופות שהשתחררו זה עתה ונמצאות בישראל, וכן את עשרת החטופים שאמורים להשתחרר בשעה הקרובה. לפיכך, אחרי הלילה המספר יעמוד על 147 חטופות וחטופים.

כמו כן, כולל המספר גם את אותם חטופים שצה"ל הגדיר כחללים שגופתם מוחזקת בידי אויב – כולל סמ"ר תומר אחימס, סמל קיריל ברודסקי וסמל שקד דהן שהודעה על נפילתם נמסרה למשפחותיהם אמש.

יחד עם זאת, בדובר צה"ל הבהירו כי המספר אינו כולל את אברה מנגיסטו הנמצא בשבי חמאס מעל תשע שנים; הישאם א-סייד, הנמצא בשבי מעל שמונה שנים; וגופותיהם של סמ"ר אורון שאול ז"ל וסגן הדר גולדין, שנהרגו במבצע "צוק איתן" לפני תשע שנים וגופותיהם מוחזקות בידי חמאס.

עם ארבעה אלו, הספירה תעמוד בתום הלילה על 151 חטופות וחטופים.

עוד 148 מילים

167 חטופים לפחות עדיין בעזה

משרד החוץ הקטארי מסר לפני שעה קלה כי חמאס שחרר עד כה בארבעת הימים האחרונים 69 חטופים וישראל שחררה 150 אסירים פלסטינים.

69 החטופים כוללים 50 ישראלים ששוחררו במסגרת העסקה עם ישראל, 17 בעלי אזרחות תאילנדית, אזרח פיליפיני, ואזרח ישראלי המחזיק גם באזרחות רוסית.

קודם לביצוע העסקה ביום שישי, עמד מספר החטופים המוחזקים בעזה לפי דובר צה"ל על 236. לפיכך, עולה כי כרגע ישנם בעזה לפחות 167 חטופים.

כמו כן, עולה כי היום לא שוחררו אזרחים זרים נוספים למרות הודעה מוקדמת של ממשלת תאילנד כי שישה מאזרחיה צפויים להשתחרר גם הם.

עוד 88 מילים
הי בצלאל, תודה על ההערות והתיקונים. 1. אין לי תאריך על התמונה של זמיר, לצערי. הניחוש שלך עשוי להיות נכון. 2. הכיתוב תוקן. 3. הנרי קיסינג'ר אכן נאם מול העצרת הכללית של האו"ם.... המשך קריאה

הי בצלאל,

תודה על ההערות והתיקונים.

1. אין לי תאריך על התמונה של זמיר, לצערי. הניחוש שלך עשוי להיות נכון.

2. הכיתוב תוקן.

3. הנרי קיסינג'ר אכן נאם מול העצרת הכללית של האו"ם. אתה יכול לקרוא את הנאום שלו מאותו יום כאן, בנ"י טיימס.

4. לא ידעתי איך קוראים לזה בעברית, איך אומרים oil plant?

5. אכן מידע מעניין, אם כי לא קשור לכתבה 🙂

תודה!

הכתבים המדיניים מאיימים לא לסקר את נסיעת נתניהו לאו"ם

הכתבים המדיניים המיועדים להתלוות לפמליית ראש הממשלה בביקורו בארצות הברית בשבוע הבא מאיימים להישאר בארץ אם לא יימצא פתרון הולם להחזרתם ארצה במטוס ראש הממשלה.

נתניהו, שממריא לארצות הברית במוצאי ראש השנה למסע בן שבוע, היה מתוכנן לנאום בעצרת הכללית של האו"ם ביום חמישי בשעה ארבע אחר הצהריים – 23:00 שעון ישראל. לבקשתו, הנאום הועבר ליום שישי בבוקר – ארבע אחר הצהריים שעון ישראל.

התוצאה היא שבמקום לטוס חזרה לארץ ביום חמישי בלילה, נתניהו כעת מתוכנן להמריא במוצאי שבת לארץ בסד זמנים כמעט בלתי אפשרי כדי להגיע לפני כניסת יום הכיפורים – ולפני שהמדינה כולה, כולל שדה התעופה נתב"ג, מושבתת כליל.

כדי להספיק, נתניהו צריך להמריא מניו יורק בסביבות שמונה בערב. אלא שהשבת יוצאת בניו יורק ב-19:35. נתניהו יגיע מהמלון לשדה התעופה בליווי משטרתי וימריא מייד – הבעיה היא מה יקרה עם הכתבים המלווים אותו, כשרבים מהם דתיים בעצמם.

לשכת ראש הממשלה החליטה לפתור את הבעיה בכך שהודיעה לעיתונאים כי לא יוכלו לחזור במטוס ראש הממשלה ויצטרכו לדאוג לעצמם בדרך חזרה. המשמעות היא ייקור עלויות הנסיעה בצורה קיצונית וכן כי הכתבים לא יוכלו לחזור לישראל לפני יום הכיפורים.

לשכת ראש הממשלה הודיעה לעיתונאים כי לא יוכלו לחזור במטוס ראש הממשלה ויצטרכו לדאוג לעצמם בדרך חזרה. המשמעות היא כי הכתבים לא יוכלו לחזור לארץ לפני יום כיפור

הכתב המדיני של "ידיעות אחרונות" איתמר אייכנר שלח הבוקר מכתב בשם כל הכתבים לדוברו של נתניהו, טופז לוק.

"בשם כל הכתבים שאמורים לטוס ביחד עם רה"מ, אני מעדכן כי כל עוד לא נוכל לחזור איתכם במטוס רה"מ, לא נוכל להירשם לטיסה ונעדר ממנה", כותב אייכנר.
"זה לא סביר לצפות מאיתנו, העיתונאים שמתלווים לנסיעה, לחלל שבת כדי להגיע ארצה לפני יום כיפור או לחילופין לשהות ביום כיפור בניו יורק. מה שאסור לכתבים על פי כללי הפרוטוקול – אמור לחול על הפמליה כולה.

"אנחנו מצפים למציאת פתרון אבטחתי בהקדם שיאפשר את חזרתנו יחד עם רה"מ – תוך התחשבות כמובן בכתבים הדתיים המתלווים לנסיעה. נסיעות ראשי ממשלה לאורך שנים התנהלו באופן כזה שמנע חילול שבת – אנחנו עומדים על כך שגם הפעם יימצא הפתרון. מה שאסור לכתבים – אסור גם לראש הממשלה ופמלייתו".

גילוי נאות: בין הכתבים המיועדים לטוס עם ראש הממשלה גם טל שניידר, הכתבת המדינית של זמן ישראל.

עוד 343 מילים

תומאס פרידמן בקריאה למנהיגי ארה"ב וסעודיה: אל תיתנו לנתניהו נורמליזציה

הפרשן הבכיר תומאס פרידמן, המקורב לנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, קורא במאמר שפרסם הלילה ב"ניו יורק טיימס" למנהיגי ארצות הברית וערב הסעודית לא לקדם את הסכם הנורמליזציה עם ישראל.

"אל תתנו לנתניהו להפוך אתכם לאידיוטים שימושיים", כותב פרידמן בפנייה ישירה לנשיא ג'ו ביידן וליורש העצר מוחמד בן סלמאן. "אתם לא יכולים לצפות לנורמליזציה עם ממשלה ישראלית שאינה נורמלית. היא לעולם לא תהיה בת ברית יציבה עבור ארצות הברית או שותפה של סעודיה. וכרגע, ממשלת ישראל איננה נורמלית".

במאמר חריף במיוחד – גם בסטנדרטים של פרידמן בחודשים האחרונים – הוא  מונה את שורת ההצהרות של חברי הקואליציה הן בעניין החלשת מערכת המשפט בישראל והן בעניין סיפוח בפועל של הגדה המערבית.

עיתונאי ה"ניו יורק טיימס" תומאס פרידמן בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, 2 ביוני 2022 (צילום: World Economic Forum / Benedikt von Loebell)
עיתונאי ה"ניו יורק טיימס" תומאס פרידמן בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, 2 ביוני 2022 (צילום: World Economic Forum / Benedikt von Loebell)

פרידמן אף מצטט התראות של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, כמו גם סעיפים מההסכמים הקואליציוניים המעידים על כוונת הממשלה לפעול לסיפוח השטחים.

"במשך 75 שנה, המבנה של יחסי ארה"ב-ישראל נבנה על הגנת ישראל מפני איומים חיצוניים של ערבים ואיראנים", הוא כותב. "ולכן קשה לדיפלומטים אמריקאים, לצבא ארה"ב, לאזרחי ארה"ב ולארגוני יהדות אמריקה להפנים שתפקידם כעת הוא להציל את ישראל מאיומים פנימיים של יהודים, המגולמים בממשלה עצמה".

"קשה לדיפלומטים אמריקאים, לצבא ארה"ב, לאזרחי ארה"ב ולארגוני יהדות אמריקה להפנים שתפקידם כעת הוא להציל את ישראל מאיומים פנימיים של יהודים, המגולמים בממשלה עצמה"

את המילים החריפות ביותר שומר פרידמן לראש הממשלה: "נתניהו מנסה להשיג הצלחה מרובעת: להחליש את יכולתו של בית המשפט העליון לרסן את ממשלתו הקיצונית, בעוד שבמקביל הוא מנסה להציג את עצמו כגיבור לאומי על ידי השגת הסכם שלום עם ערב הסעודית, מבלי לתת לפלסטינים שום דבר בעל ערך, ובכך לקדם את חלום הקואליציה שלו לספח את הגדה המערבית – ואת כל זה לעשות בזמן שערב הסעודית משלמת על זה וג'ו ביידן מברך על זה".

"נתניהו משנה באופן חד-צדדי את היסודות של היחסים איתנו ומעמיד אותנו במבחן", מסכם פרידמן. "הגיע הזמן שארצות הברית תעמיד את ממשלת נתניהו במבחן משלה, עם בחירה ברורה: סיפוח או נורמליזציה".

עוד 296 מילים

נתניהו יעבור השתלת קוצב לב הלילה

ראש הממשלה בנימין נתניהו יעבור הלילה הליך להשתלת קוצב לב בבית החולים שיבא תל השומר, כך נמסר מדובריו.

בווידיאו שהוציא סיפר כי מכשיר ההולטר שהושתל תחת עורו לניטור בעת שאושפז בסוף השבוע שעבר בגלל התייבשות לכאורה, התריע הערב על בעיה בליבו – והוחלט כי עליו לעבור ניתוח להשתלת קוצב לב במיידית.

"אני מרגיש מצוין, אבל עליי להקשיב לרופאים שלי", אמר נתניהו. ניתוח להשתלת קוצב לב מתבצע בהרדמה מקומית ונחשב ניתוח זעיר.

נתניהו טוען כי ישוחרר מבית החולים כבר בשעות אחר הצהריים היום (ראשון) "ואוכל להגיע לכנסת להצבעה" – כך אמר, בהתייחסו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית על התיקון לחוק המבטל את עילת הסבירות.

נתניהו הוסיף: "עד לדקות האחרונות אני מדבר עם עמיתיי, ומקווה שתושג הסכמה".

עוד 110 מילים

מהומה במהלך נאום עודה: ואטורי הוריד את יועמ"שית הכנסת מהדוכן

סגן יו"ר הכנסת ניסים ואטורי (הליכוד) דרש להוריד את ח"כ איימן עודה מהדוכן בזמן שנאם, אחרי שכינה את חברי הכנסת "טיפשים" וקרא "יחי מחנה הפליטים ג'נין".

"אתה יכול להוריד אותי, אבל העם הפלסטיני ימשיך להיאבק", קרא עודה.
יו"ר הרשימה המשותפת זכה לקריאות גנאי מקרב חברי הקואליציה במליאה, בהם השרה מאי גולן, ח"כ אלמוג כהן, ח"כ חנוך מילבצקי וח"כ משה סעדה. במקום התפתחה מהומה שכמעט התפתחה לתגרה, ובמהלכה ואטורי הורה לסדרני הכנסת להוציא את חברי הכנסת הערבים מהמליאה.

כשהיועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד שגית אפיק, נגשה אליו על הדוכן כדי להבהיר לו כי אינו יכול להוציא חברי אופוזיציה בלבד, דרש ממנה ואטורי לעזוב את המקום ואמר: "תרדי למטה, לא, את לא מתערבת לי, לא מקובל".

בתום הדין הסוער המליאה אישרה ברוב של 33 תומכים מול 7 מתנגדים את הצעת החוק של צבי סוכות (הציונות הדתית) המתקנת את חוק המאבק בטרור. לפי התיקון, מי שיפרסם דברי שבח, אהדה או עידוד למחבלים צפוי לעונש של עד חמש שנת מאסר.

עוד 152 מילים

עדויות על נתניהו - כולל שלו-עצמו - סותרות את דבריו על עברו הצבאי

תגובתו של ראש הממשלה נתניהו לעדויות לפיהן כמעט ולא הגיע לשירות המילואים סותרות דברים שנתניהו עצמו אמר בעבר, שסתרו אלה את אלה, וגם עדויות רבות שפורסמו בעבר מפי לוחמים בסיירת.

כך, למשל, בכתבת תחקיר מקיפה שפורסמה ב-1996 בשבועון "כל העיר" שכתבו עינת ברקוביץ' ואנוכי, נכתב:

מלחמת לבנון תפסה את נתניהו כחודש לפני שהיה אמור לצאת לוושינגטון. ב-5 ביוני 1982 הוכרז על גיוס חירום, ונתניהו, כמו כל חבריו המילאומניקים בסיירת, התייצבו בבסיס היחידה במרכז הארץ. משם הועברו לנקודת הריכוז של הכוחות המיוחדים בשבי-ציון, ומשם למחניים, להמתנה שנמשכה כל ששת ימי הלחימה הראשונים, שבהם השתתפו בעיקר חילות השריון והאוויר. ביום השישי נתניהו עזב את חבריו והלך הביתה. הוא לא השתתף במלחמה.

מי שלקח את נתניהו לביתו בירושלים היה אלי גיל, לוחם ותיק בסיירת ובעלי הבית האדום במוצא. "אני לא יודע למה הוא עזב", אמר השבוע גיל, "אני רק יודע שאני הורדתי אותו הביתה ממחניים. אני ביקשתי להשתחרר כי היו לי דברים שהייתי חייב לעשות והמפקד אמר לי, 'או.קיי, אז תיקח איתך את ביבי'".

נתניהו הציג גירסאות שונות על התנהגותו בתקופת המלחמה. לרונית הורוביץ מ"חדשות" סיפר לפני ארבע שנים וחצי כי "אני לא זוכר אם גייסו אותי או לא. אני חושב שאפילו לא גויסתי. אמרתי שאני לא יוצא לוושינגטון לפני שאני מגיע לקו, ודובר צה"ל, אני חושב, אירגן לי סיור בביירות". זו תשובה של איש השיווק נתניהו במיטבו: הוא אמנם מודה שלא השתתף במלחמה, אבל באותה נשימה משחיל מידע לא רלוונטי היוצר את הרושם שהתנדב להיות בחזית.

בתשובה לשאלת עיתונאי לפני שלושה שבועות, מסר נתניהו גרסה שונה: "אני לא גויסתי, אני התנדבתי", אמר, "ומאחר שהאנשים שנלחמו נבחרו באופן סלקטיבי, אותי לא בחרו מפני שאני אח שכול".

"יש בתגובה הזו לא מעט התנשאות", אומר קצין בכיר מהסיירת, שפגש את נתניהו במחניים. "בפרוץ מלחמה אף אחד לא מקבל זימון אישי בדואר. כולם מגוייסים בנהלים קבועים. ביבי גויס כמו כל אחד אחר. מה זאת אומרת 'התנדבתי'? אז מה זה אומר, שהוא עשה טובה למדינה ואני באתי רק בגלל שקראו לי? גם ביבי וגם אני באנו לשם כי קראו לנו. ההבדל הוא שאני נשארתי כי לא היתה לי ברירה וביבי, מסיבותיו שלו, מצא דרך להשתמט מזה".

ובעניין האח השכול. השבוע הבהיר מפקד לשעבר של הסיירת חד משמעית: "אם ביבי היה מבקש לא להיות קרבי בגלל הטרגדיה שפקדה אותו, כולנו היינו מבינים ואף אחד לא היה שופט אותו על כך לחומרה. אבל לי לא ידוע שהוא הגיש בקשה כזאת, גם באופן לא פורמאלי, ואף אחד לא עשה לו הנחות בגלל זה".

עוד 386 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה