אנאבל זמיר
הזמן של
אנאבל זמיר

כתבת תחקירים, זמן ישראל

העירייה קונסת בעלי כלבים שכבר חוסנו או עזבו את העיר

עיריית רחובות שיגרה יותר מ-3,000 דוחות, בטענה כי כלבים לא חוסנו ● בין מקבלי הקנסות: בעלי כלבים שחוסנו, וגם תושבים שעזבו את העיר ושינו את כתובתם בתעודת הזהות ● בשירות הווטרינרי מסבירים שמערכת רישום הכלבים "ישנה ולוקה בחסר" ולא מעדכנת שינויי כתובת מהארנונה ● אבל בעירייה מטילים את האחריות דווקא על המתלוננים: "לא מדובר ב'תקלה׳, אלא בחוסר עדכון של בעלי הכלב״

עוד 1,141 מילים ו-1 תגובות
מבט מהוואדי לכיוון שכונת אחוזה

תושבי רכס הכרמל בחיפה נאבקים בתכנית התמ"א הענקית באזור

ראשת העיר אמנם גיבשה מדיניות חדשה שמצמצמת את זכויות הבנייה בשכונות, אבל בקשות שהתקבלו עד מאי 2019 ימשיכו ליהנות מהמדיניות הקודמת ● תושבים טוענים: "מאות משפחות נוספו לשכונות הרכס ללא טיפול בתשתיות" ● "הורסים את המרחב הייחודי של שכונתנו המשלב יחסי עיר-טבע-נוף״ ● מנהל השקעות של תמ"א 38 בחיפה: "מי שבא לגור בעיר שיביא בחשבון שעיר היא יצור מתפתח, ושאף אחד לא יכול לנכס לעצמו קניין על הנוף, כי הוא שייך לכולם"

עוד 2,163 מילים ו-2 תגובות

"תחושת הביטחון חזרה לפארק מדרון יפו"

תושב האזור: "יש כאן נוכחות גדולה של שוטרים, וסוף סוף יש אכיפה. זה הבדל גדול ביחס למה שהיה כאן" ● המשטרה: "הוקצו כוחות נוספים, וניתן יתר דגש על האזור הזה כדי להתמודד עם הבעיות"

פחות מחודשיים לאחר פרסום תחקיר זמן ישראל על המציאות האלימה בפארק מדרון יפו, ניכר שינוי בשטח.

"זו הפעם הראשונה שאני רואה שעוצרים נהג טרקטורון באזור פארק המדרון, לא נתקלתי בזה קודם. יש כאן נוכחות גדולה של שוטרים, וסוף סוף יש אכיפה. זה הבדל גדול ביחס למה שהיה כאן. תחושת הביטחון חזרה", אמר לנו השבוע בני, תושב האזור, והתייחס לתגבור כוחות המשטרה באזור.

גם איריס, שרואיינה לכתבה שפרסמנו על תחושת חוסר הביטחון של התושבים, אמרה השבוע: "מאז פרסום התחקיר, יש יותר נוכחות של משטרה בפארק".

"הפארק נהפך למערב הפרוע"

בתחקיר שפרסמנו בנובמבר חשפנו כיצד הפך פארק המדרון ביפו מגאווה עירונית לטריטוריה עבריינית, הנשלטת בידי צעירים בעלי מאפיינים עברייניים לכאורה, שעל פי העדויות "הפכו את המקום למערב הפרוע".

תושבי האזור סיפרו אז כיצד נשק קר, טרקטורונים נהוגים בידי צעירים בשבילי הולכי הרגל, "משחקי דריסה" מסוכנים של נשים וילדים, כלבי תקיפה משוחררים, ערימות אשפה ומנגלים מזהמים, הפכו לחלק בלתי נפרד משגרת הפארק.

ניידת משטרה בפארק מדרון יפו, דצמבר 2019
ניידת משטרה בפארק מדרון יפו, דצמבר 2019

המרואיינים בכתבה סיפרו גם על תחושת פחד קיומית כתוצאה מהמתיחות באזור: "הייתה פעם שהערתי לאופנוען שכמעט דרס את הבן שלי, ומיד מצאתי את עצמי מול סכין, מאוים בדקירה, כשהבן שלי לידי", אמר אלון, אב לתינוק וילד בן חמש. "אני לא מרגיש שאני מסוגל להגן עליו אם יחליטו להתנפל עלי"

אחד התושבים הוסיף כי "זה לא עניין של יהודים וערבים, כי גם הערבים פוחדים מהעבריינים. אבל בגלל שרבים מהמתפרעים הם ערבים, התדמית של כל האזור נפגעת. בסופו של דבר מה אדם רוצה? ביטחון ושקט, ואת זה אין כאן לכולם".

מפקד מרכז השיטור הקהילתי של יפו העתיקה, גיא בן יצחק, שפארק המדרון סופח לאחרונה לאזור האחריות שלו, אישר כי "הוקצו כוחות נוספים, וניתן יתר דגש על האזור הזה כדי להתמודד עם הבעיות שהועלו. גם אנשי יחידת הסיור הרגלי שיושבת בנמל קיבלו הכוונה ספציפית לאזורים האלה. בצמוד איתי המש"ק הקהילתי, ומה שמורגש בשטח זו תוצאה של שיתוף הפעולה הכולל בין כולנו.

בן יצחק הוסיף כי, "כעת יש כאן פעילות מערכתית שלמה בהנחיית מפקד תחנת משטרת יפו, שאמונה על האזור. תלונות שמגיעות ואירועי מוקד שהתקבלו מטופלים, יש נוכחות של כוחות ומענה בשטח. אני מזמין את התושבים לפנות אלינו ישירות כדי שנוכל לבצע את הפעולות הנדרשות להתמודד עם הבעיה".

עוד 334 מילים

"אני רק רוצה להציל אותם"

רחל, צעירה מדרום הארץ, מתארת מסכת רבת-שנים של התעללות פיזית, מינית ונפשית מידי הוריה ● "הייתה לנו דלת זכוכית שדרכה אבא שלי היה מסתכל עלי מתקלחת" ● "אמא שלי הייתה מכה אותי מכות רצח, ונועלת אותי ימים שלמים" ● אחרי שעזבה את הבית, היא יוצאת למאבק למען בני המשפחה שנותרו מאחור ● לטענתה, דווקא המשטרה וגורמי הרווחה מסרבים להתגייס למאבק שלה

עוד 2,268 מילים ו-1 תגובות

עיכוב בהצבת האנטנות הסלולריות מהדור החדש

מעקב זמן ישראל חברות הסלולר פנו לבית המשפט העליון כדי שיקפיא את המכרז להצבת אנטנות "דור 5", בטענה שתנאי המכרז אינם הוגנים ● במקביל, ניסיונות לעכב את פריסת הרשת מטעמים של פגיעה אפשרית בבריאות ובסביבה טרם נשאו פרי ● תחקיר זמן ישראל הביא עדויות של מומחים רבים, שהזהירו מפני הסכנות הכרוכות באנטנות החדשות ● אבל במשרד התקשורת ובמשרד להגנת הסביבה לא נותנים לכך מענה

הסיכויים לפריסת רשת אנטנות הסלולר החדשות מדור 5 ברחבי ישראל במהלך שנת 2020 הולכים ופוחתים, לאחר שחברות הסלולר עתרו לבג"ץ בדרישה להקפיא את המכרז לפריסת הרשת. לטענתן, תנאי המכרז אינם הוגנים.

בתחקיר שפרסמנו באוקטובר האחרון, חשפנו התרעות של מומחים מהארץ ומהעולם, הטוענים כי האנטנות הסלולריות מהדור החדש יחשפו את תושבי ישראל לרמה גבוהה ומסוכנת של קרינה בלתי-מייננת.

ארגון הבריאות העולמי קבע כי הקרינה עלולה לגרום לסרטן, והמומחים מזהירים מנזקים נוספים לבריאות, כמו עייפות קיצונית, סחרחורות, אבדן זיכרון, כאבים.

אבל – ובמידה רבה של אירוניה – אין קשר בין הסכנות האפשריות מהרשת לעיכוב בהפעלתה, ןמה שתוקע את המהפכה הזו כרגע הוא התנגדות החברות המסחריות האמורות ליהנות מפירות המהפכה הטכנולוגית הזו.

בתוך כך, משרד התקשורת ממשיך להבהיר כי למרות העיכובים לא יתקיים דיון ציבורי נרחב בהתרעות על סכנות לבריאות הציבור.

למרות תחזיות משרדי האוצר והתקשורת, ולפיהן החברות צפויות להרוויח מהטכנולוגיה החדשה, סלקום, גולן טלקום ואקספון טוענות כי המכרז בנושא נוסח ב"שיטה חדשה ובלתי מוכרת בישראל, החורגת מכל הרציונליים המוכרים בדין, בלא הסמכה מפורשת בחוק, בלא בדיקה יסודית ומעמיקה של התאמת המודל לשוק, בלא עריכה של סימולציות מקדימות הבוחנות את האנומליות שעשויות להתרחש באימוץ מודל זה, בלא חוות דעת של מומחים בתחום ובהתעלם מכך שהמודל בו נזנח ברחבי העולם עקב תוצאותיו הקשות".

שלוש החברות טוענות כי שיטת מנגנון תמחור התדרים ביסוד המכרז, המכונה "השעון הקומבינטורי" יכולה להביא להטיות קשות, ולפערים של עד פי 100 בין גובה דמי הרישיון שישלם מתחרה הנוקט בטקטיקות "פוגעניות" ליתר המתחרים.

הפעילים מאוכזבים

ניסיונות מקבילים לעצור את פיתוח הרשת בשל הסכנה האפשרית לבריאות ולסביבה טרם נשאו פרי. ארגון חברתי בשם "הוועד לעצירת דור 5" פנה למשרד התקשורת, בטענה כי "אפילו עליה של 10 אחוז לשנה ברמת הקרינה, כפי שהמשרד להגנת הסביבה הציב כיעד, היא משמעותית מאד, ובתוך שנים בודדות רמת הקרינה אליה חשוף הציבור הרחב צפוי לעלות בעשרות אחוזים".

בתשובתו לפנייה, נצמד משרד התקשורת לקביעה כי "בהתאם לעקרון הזהירות המונעת ובמטרה למזער ככל הניתן את חשיפת הציבור לקרינה, אימץ המשרד ספי חשיפה מחמירים יותר מאשר אלו המומלצים על ידי ארגון הבריאות העולמי".

במשרד להגנת הסביבה לא השיבו כלל לפנייתם של הפעילים.

פעילים בוועד עמם שוחחנו הביעו תרעומת על התעלמות משרד התקשורת מהטענות הבריאותיות, ו"התמסרותו המוחלטת", כהגדרתם, לשיקולים המסחריים.

עוד 338 מילים

סיכום קדנציה "פרקליט המדינה התנהג כאילו הוא ניצב על דוכן הנאשמים"

פרקליט המדינה שי ניצן מסיים את תפקידו באחת התקופות הרגישות ביותר לשלטון החוק בישראל, אחרי מתקפות עזות משמאל ומימין ● כל טעות ו"תקלה" של המערכת משמשת נשק למבקרים, וכל החלטה מוטה יכולה להוות "הוכחה" שהשיטה פגומה מיסודה ● תרמה לכך התנהלות בעייתית של ניצן לאורך השנים

עוד 3,143 מילים

מאבק הכוחות בפרשת זדורוב שי ניצן נגד המכון לרפואה משפטית

גם מבלי להיכנס לשאלה אם הרשעתו של רומן זדורוב ברצח תאיר ראדה מוצדקת אפשר למצוא לא מעט פגמים בהתנהלותו של שי ניצן בפרשה ● ״התפיסה שלו היא שיותר חשוב לו הניצחון המשפטי, מאשר האמת העובדתית"

עוד 781 מילים

מאז הורשע רומן זדורוב ברצח הילדה תאיר ראדה לפני עשר שנים, הפכה הפרשה לתיק הפלילי המדובר ביותר בתולדות המדינה ● מאות אלפי אזרחים טרחו וקראו את חומרי החקירה, ניתחו ראיות פורנזיות, וחשפו ראיות משלהם ● אך מה שהחל כהתגייסות למען זיכוי זדורוב, הפך לסמל מובהק של חוסר אמון ברשויות המשפט ולמחאה נגד הממסד ● סוגרים עשור: כתבה שנייה בסדרה

עוד 1,217 מילים ו-3 תגובות

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

נשק קר, טרקטורונים נהוגים בידי נערים צעירים, "משחקי דריסה" מסוכנים של נשים וילדים, כלבי תקיפה משוחררים, ערימות אשפה ומנגלים מזהמים ● כך הפך פארק מדרון יפו מגאווה עירונית - לטריטוריה עבריינית ● "כאשר העזתי להעיר לאופנוען שכמעט דרס את הבן שלי, מיד מצאתי את עצמי מול סכין"

עוד 1,617 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה