לערטל את האשה ממעמדה המקצועי

יו"ר הקואליציה ויו"ר הועדה המסדרת עידית סילמן עונה לח"כ פורוש, צילום מסך מערוץ הכנסת
יו"ר הקואליציה ויו"ר הועדה המסדרת עידית סילמן עונה לח"כ פורוש, צילום מסך מערוץ הכנסת

לפני מספר שנים ייצגתי אישה צעירה בהליך גירושין כואב. במהלך אחד מהדיונים המשפטיים היה ניכר שעורך הדין של הצד שכנגד לא מרוצה מהדרך שבה הובלתי את הדיון. באמצע שטף דבריו באולם הדיונים הוא פנה לעבר הלקוחה שלי, הצביע עליי ושאל "מאיפה הבאת את הילדה הזו שמייצגת אותך".

באחד הדיונים בהליך גירושין כואב היה ניכר שהעו"ד של הצד שכנגד לא מרוצה מהדרך בה הובלתי את הדיון. באמצע דבריו הוא פנה ללקוחה שלי, הצביע עליי ושאל "מאיפה הבאת את הילדה הזו שמייצגת אותך"

עד היום, בכל פעם שאני נזכרת באפיזודה הזו אני יכולה להרגיש באופן פיזי לחלוטין את התחושה שעברה לי בגוף באותם רגעים, כמו גם את הקיפאון הבלתי נשלט שאחז בי.

בסיפור הזה נזכרתי השבוע בעקבות הצפייה בסרטון של ישיבת הוועדה המסדרת בכנסת, שבמהלכה ח"כ מנחם פורוש כינה את יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן "ילדה קטנה". סילמן לא נשארה חייבת וענתה לו באופן ישיר "אל תקרא לי ילדה קטנה, אני לא ילדה קטנה".

תרבות הדיון בכנסת, שלא ידועה בנימוסיה הבריטים, עשויה לטשטש את המשמעות והחשיבות של ההתרחשות הלכאורה אגבית. לכן אני רוצה להפנות את הזרקור לפעולה של פרוש ולטעון שהתגובה של סילמן סימנה מעשה פוליטי ופמיניסטי חשוב, ראוי ולא מובן מאליו.

העולם המערבי נמצא בסך הכל כמאה שנה מאז נשים זכו לשוויון אזרחי ופוליטי. הגל הראשון של התנועה הפמיניסטית ברא לנו עולם, שבו באופן כמעט גורף כבר לא נשללת ממחצית האוכלוסיה הזכות המשפטית לבחור ולהיבחר, לרשת, להחזיק ברכוש ולהתמנות לתפקידים ציבוריים.

אלא שהיסטוריה, הרגלים, תפיסת עולם או – אם תרצו – הנטייה של הגורם האנושי לא להרפות ממנגנוני כוח – כל הללו נותרו במידה רבה בעולם הישן, או לכל הפחות לא הדביקו את הקצב של השינוי הפורמלי שהתרחש בחקיקה. למעשה האפליה לא מוגרה בפועל מחיינו אלא פשטה צורה ולבשה צורות אחרות ומנגנונים חדשים וותיקים שמייצרים מוטציות חדשות של אפליה.

היסטוריה, הרגלים, תפיסת עולם או – אם תרצו – הנטייה של הגורם האנושי לא להרפות ממנגנוני כוח – כל הללו נותרו במידה רבה בעולם הישן, או לכל הפחות לא הדביקו את הקצב של השינוי הפורמלי שהתרחש בחקיקה

חלק מהמנגנונים ידועים, ברורים ונחקרו עד עייפה, כמו הסללה של בנות למקצועות מסוימים או ציפיות חברתיות לחלוקת הנטל המשפחתי. אך לצידם קיימים גם ווריאנטים חמקמקים וקשים להגדרה שיוצרים חסמים באפשרויות המקצועיות של נשים ובהתנהלות שלהן במרחב הציבורי. כל כך מסובך לארגן, לקטלג ולאבחן אותם, עד שלעיתים אפילו נשים יגידו לעצמן שהן מדמיינות או שככל הנראה מדובר באפיזודה מקרית ולא במנגנון שיטתי.

כזה הוא אותו מנגנון שביקש ח"כ פורוש להפעיל כלפי ח"כ סילמן: שימוש בכלי מילולי, לרוב באופן פומבי, במטרה להקטין, לזלזל ולערטל את האישה ממעמדה המקצועי, כדי ולהחזיר את יחסי הכוחות למקומם ה"טבעי".

המילים "ילדה קטנה" בקונטקסט המסוים הזה משמעותן: את צעירה, לא מקצועית, למרות שניסית "להתחפש" ליו"ר וועדה שבמסגרתה אני כפוף אלייך. באמצעות המילים הללו הח"כ הנכבד מבקש לבצע היפוך ולחזק את מעמדו על חשבונה של האחרת.

אולם המנגנון הנ"ל עשוי להגיע בלבוש עדין יותר. למשל: מי לא מכירה את הסיטואציה שבה עורכים סבב היכרות במסגרת מקצועית ואת הגברים מציגים בשמם המלא ובתוארם, ואילו הנשים מכונות בשמן הפרטי בלבד? באיזה מקום עבודה לא התפלקה לחבר הנהלה אמירה לגבי "המתכנתים והבנות ממשאבי אנוש" או פניה בתואר "חמודה" לאחת המנהלות.

כזה הוא אותו מנגנון שביקש ח"כ פורוש להפעיל כלפי ח"כ סילמן: שימוש בכלי מילולי, לרוב באופן פומבי, במטרה להקטין, לזלזל ולערטל את האישה ממעמדה המקצועי, כדי ולהחזיר את יחסי הכוחות למקומם ה"טבעי"

התגובה של ח"כ סילמן היתה משמעותית כי היא לא הותירה את ההיגד המפלה של פורוש באוויר, ובכך היא ניטרלה במידת מה את האפקט של פעולת מנגנון ההקטנה וההיפוך. בדומה לתפיסה של הפילוסוף מישל פוקו, השפה לא רק "יוצרת" מציאות, אלא השיח עצמו הוא הוא המציאות. ומכאן שעצם הנוכחות של סילמן והבחירה שלה בפעולה לכאורה שולית שלא מאפשרת לאדם אחר לנשל אותה מהמקצועיות שלה ממשיכה לסלול את הדרך לעולם הגון יותר, טוב יותר ושוויוני יותר עבור בנותנו.

ניצן כספי שילוני היא מנהלת משפטית של "מרכז צדק לנשים". עורכת דין, פמיניסטית, דתיה. תלמידת מחקר בחוג למגדר באוניברסיטת בר אילן, מגישה (במשותף) את הפודקאסט "מבקרות ברבנות".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 599 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 5 באוגוסט 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מנכ"ל משרד הבריאות: אנחנו בונים את המתווה של הסגר

ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון זימנה עדים ראשונים ● בנט: עתיד החגים תלוי בכמות המתחסנים ● לפיד: סמוטריץ׳ מאשים את קהילת הלהט״ב בגל הרביעי כי הוא הומופוב ● ישראל אישרה להכניס סחורות נוספות לרצועת עזה החל מיום שני ● ליברמן על היעדרותו מקבינט הקורונה: "השר עמאר מייצג את משרד האוצר בקבינט"

עוד 44 עדכונים

אני האיש הלבן שדרעי חושב כי תקציב המדינה נבנה עבורו

ח"כ דרעי, אני האדם הלבן. זה שלפי דבריך תקציב המדינה נכתב על ידי בני מינו ועבורם. אנשים לבנים, לפי מניפת הצבעים שלך, הם גם מדושני עונג. סך הכל שיפור לעומת מה שכבר נאמר עלינו: נושכי נשך, בעלי אפים ארוכים ושאר סימנים. .

מאחר שאתה מחלק את אזרחי ישראל לפי תורת השש בש, בוא ואספר לך על תולדות אדם לבן אחד, בן להורים לבנים, נשוי לאשה לבנה ואבא לילדים לבנים וחמודים. אדם לבן שקוראים לו אני.

רוב משפחתי ומשפחת אישתי הלבנה נשארו על אדמת גרמניה. לרובם אין בכלל קברים. מי ששרד עלה לכאן והתחיל חייו מאפס, נושא טראומות מהכואבות שספג המין האנושי.

רוב משפחתי ומשפחת אישתי הלבנה נשארו על אדמת גרמניה. לרובם אין בכלל קברים. מי ששרד עלה לכאן והתחיל חייו מאפס, נושא טראומות מהכואבות שספג המין האנושי

אחר כך סבתי הלבנה התגייסה להגנה. התפקיד שלה היה להעביר נשקים מתחת למזרן בעגלת אימי התינוקת. אבי הלבן (מסיביר) נשלח לפנימיה כי לא היה להוריו כסף לגדלו.

אני הלבן והמדושן הלכתי לגולני. שם שכבתי במארבים עם שחורים. גם בלוויות אני זוכר ארונות עטופים בכחול לבן, לא בשחור לבן.

אבי חלה מאוד. מאחר שלא היה לנו די כסף לניתוח פרטי, הוא חיכה לניתוח לב פתוח למעלה משנה ומת במהלך ההמתנה. הוא מת לבן וממש לא מדושן עונג. הוא מת כי לא היה לנו כסף. אחרי עשרות שנים ששירת בצה"ל. כל מה שהיה חסר לנו אז היה מעטפת מזומנים לאיש הנכון.

אותי לימדו לא להבחין בין שחור ללבן אלא בין ישר לעקום. בין אוהב לשונא. בין אנשים רעים הפועלים רק למען עצמם ובין אלה שמסייעים לכל דורש. מניפת הצבעים שלך לא היתה שם.

מימנתי את לימודיי בכספי. שטפתי שירותים בתחנות דרך (לפני תחנות הנוחות) מגרד שיירי צואה מיובשים ושלוליות שתן. בזמן שנשאר שמרתי בלילות באיזו חברת הייטק. אני הלבן והמדושן.

אבי חלה מאוד. מאחר שלא היה לנו די כסף לניתוח פרטי, הוא חיכה לניתוח לב פתוח למעלה משנה ומת במהלך ההמתנה. הוא מת לבן וממש לא מדושן עונג. הוא מת כי לא היה לנו כסף

כל חיי עבדתי, למדתי, מעולם לא לקחתי שוחד, לא הואשמתי בהעלמות מס. הדף שלי חלק ולבן. מעולם לא נתפסתי בשקר או לא אמרתי אמת.

אני בן 56. מטפל באימי החולה מאוד. חוסך בכל דרך, גר בבית שכור, נוהג ברכב ישן שלי. לא גר באחוזה ולא בדירת מיליונים בירושלים. אנחנו מאושרים. כי אני זוכר את דירת השיכון בה גרנו. את ארוחת הצהריים שכללה חלב קר עם אורז וסוכר. קראנו לזה "מרק חלב", או בפיך "מרק לבן". זה היה מזוננו. יין לבן לא היה בתפריט.

אני מאוד כועס עליך, אתה מלהיט את חסידיך נגד אחיהם, משרה שנאה, נותן סימנים, בורא סטיגמות. זו לא דרך התורה ודרך האל. זו אולי הסיבה שהאל שולח אותך לשבת מאחורי סורג ובריח, ואינך לומד כנראה.

זו דרכו של אסיר לשעבר העומד בפני משפט ורוצה לשמור על כוחו האלקטורלי. הלבנים אינם שונים מהשחורים. אל תהפוך אותנו לדרום אפריקה ואל תחזיר אותנו לסיוטי הרכבות והמשלוחים.

התקציב הזה נבנה עבור כולנו. לראשונה אין בו מגזרים מועדפים, לבד מאלה שהופלו כאן לרעה בלי קשר לצבע עורם: קשישים, בעלי צרכים מיוחדים, נשים מוכות, חסרי דיור ועוד.

כל חיי עבדתי, למדתי, מעולם לא לקחתי שוחד, לא הואשמתי בהעלמות מס. אני בן 56. מטפל באימי החולה מאוד. חוסך בכל דרך, נוהג ברכב ישן שלי וגר בבית שכור, לא באחוזה או בדירת מיליונים בירושלים

לא קיבלת את ליטרת הבשר האוטומטית שלך כי אתה שווה בין שווים, אבל יש לך גם תכונה נוספת. אתה אדם רע.

אייל פרדיס הוא מרצה לתקשורת ויועץ אסטרטגי. לשעבר יועץ בכיר לשר משה שחל בממשלת רבין ז"ל, דובר ההסתדרות הכללית, מנכ"ל עיריית עפולה, שדרן ופרשן פוליטי. מתגורר בקרית טבעון

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 534 מילים ו-2 תגובות

"לא ידענו אם יוציאו אותנו להורג"

הם טסו לצלם דוקו על שבט יהודי בניגריה ● אבל החיים בסרט של שלושת הישראלים הסתבכו, והפכו למציאות אפלה ● ברשתות החברתיות הופץ מידע שהם סוכני מוסד, הם הושלכו לתא כלא מצחין עם טרוריסטים ולא ידעו מתי הסיוט יסתיים ● "נסענו כדי לספר סיפור, ולמרבה הצער הפכנו לסיפור עצמו", הם אומרים רגע אחרי השחרור

עוד 1,543 מילים

ישראל לא מונעת תאונת חומרים נפיצים

עד כמה רחוקה ישראל מתסריט בלהות, כמו הפיצוץ ההרסני שאירע בנמל ביירות בדיוק לפני שנה? ● זהו, שלא ממש. הכל בגלל חומרים מסוכנים שמאופסנים קרוב מדי למפעלים סמוכים וליישובים ורגולציה מיושנת שאינה מרחיקה מספיק מהפיצוץ הבא ● מומחים מזהירים שאסון הוא עניין של זמן ● המשרד להגנת הסביבה: "אין לנו סמכות להיכנס לנעלי רגולטור אחר אפילו במקרים שאינו מבצע את תפקידו"

עוד 1,492 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

נתניהו איבד השפעה על הוועדה. פורום קהלת השתלט עליה

אחרי שהליכוד העדיף את אורלי לוי-אבקסיס על פני קרן ברק, המועמדת של נתניהו, ראש הממשלה לשעבר חטף הפסד נוסף כשהכנסת העדיפה את שמחה רוטמן על פני לוי-אבקסיס ● בוועדה, שתתכנס בשבוע הבא לראשונה מזה שמונה חודשים, אין לנתניהו אף נציגות ● לעומת זאת, פורום קהלת יכול להתגאות בבני בריתו האידאולוגים רוטמן ושקד, שוודאי ישתפו פעולה למינוי שופטים שמרנים ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

נישואים אזרחיים עכשיו

"ממשלת השינוי" כבר שינתה משהו חשוב: חבריה אינם מתנהגים כמו בהמות, וראש הממשלה וחליפו לא מתנהלים כמו אוטוקרטים שחושבים שהיקום סובב סביבם. אבל אחרי חודשיים אנשים כבר שואלים: איפה השינוי המהותי?

לאחרונה העבירו תקציב. זה תיקן מצב הזוי שבו התנהלנו ללא תקציב בשיאו של משבר כלכלי נורא. זה חשוב מאוד, זה שידר שפיות מבורכת, אבל זה עדיין לא שינוי מערכתי.

"ממשלת השינוי" כבר שינתה משהו חשוב: חבריה אינם מתנהגים כבהמות, ורה"מ וחליפו לא מתנהלים כמו אוטוקרטים שחושבים שהיקום סובב סביבם. אבל אחרי חודשיים אנשים כבר שואלים: איפה השינוי המהותי?

יש שיגידו שהגיוון האידיאולוגי של הממשלה מונע שינוי מערכתי. זה נכון לצערנו בנושא הפלסטינים: הכיבוש יצטרך להפוך לכואב יותר לפני שדעת הקהל תזוז ותייצר ממשלה שמבינה את הצורך הקיומי בהפרדה. אבל זה לא המצב בנוגע לנושא השני המאיים על ישראל: סוגיות הדת והמדינה.

כל מנהל חפץ מהפכות יודע שמומלץ להתחיל בשינוי ראוי, הגיוני, פופולרי ואפשרי. ויש כזה בנמצא, ממש מתחת לפנס: נישואין אזרחיים.

נישואים הם זכות בסיסית. סביר למנוע את הזכות במקרים מסוימים – לקטינים, קרובי משפחה וכו'. אבל ישראל הולכת רחוק הרבה יותר.

  • היא מונעת נישואים ממי שרוצה להינשא לבני דת אחרת, למרות שהמדינה היא ביתם של דתות רבות.
  • היא מונעת נישואים מיהודים שאינם נחשבים ליהודים על ידי הרבנות.
  • היא מונעת נישואים ממי שאינם חפצים בנישואים דתיים, בין אם בגלל אתאיזם או מסיבה אחרת.

הקבוצות הנ"ל נדרשות לא להינשא, או להינשא בחו"ל ולקוות שמשרד הפנים יכיר בנישואיהם, או להסתפק בחוזה שמארגן להם מעין-נישואים עם זכויות דומות אבל בלי הכרה רשמית כ"נישואים". זה לא ראוי.

מגיני הסטטוס קוו יגידו שמדובר בסמנטיקה וכי "נישואים"  זה הגדרה דתית. זה מזכיר את השמרנים האמריקאים שטענו שנישואים הם הגדרתית איחוד בין גבר ואישה; הקהילה הגאה התעקשה שלשפה יש משמעות ושהשוויון חייב להראות, והיא ניצחה.

מומלץ להתחיל בשינוי ראוי, פופולרי ואפשרי. ויש כזה, ממש מתחת לפנס: נישואין אזרחיים. נישואים הם זכות בסיסית. סביר למנוע אותה במקרים מסוימים – לקטינים, קרובי משפחה וכו', אבל ישראל הולכת רחוק הרבה יותר

בישראל המדינה אומרת לאזרחיה ש"נישואים" זה עניין דתי. אבל לא כך הדבר.

אני נשוי על אף שאין לי רגשות דתיים ושום עניין ברבנות, הנשלטת על ידי ביורוקרטים קיצוניים מהזרם היהודי האורתודוקסי, שהוא מיעוט בקרב שאר יהודי העולם. השקפה זו היא מנת חלקם של רבים וכנראה רוב בקרב החילונים בישראל.

הנושא הומחש השבוע בסיפורו של ארטיום דולגופיאט, אלוף ההתעמלות האולימפי הראשון שלנו. הוא היה יהודי מספיק כדי להגר מאוקראינה בגיל 12, יהודי מספיק כדי לשרת בצבא, ויהודי מספיק כדי ללבוש בגאווה את המגן דוד בטוקיו. הוא הביא לישראל כבוד גדול וגרם ל"התקווה", עם השורה הידועה על "נפש יהודי הומיה", להשמע בפעם השניה בהסטוריה באולימפיאדה. אבל הוא אינו יהודי מספיק כדי להתחתן בישראל, כי רק אביו יהודי, והרבנות מעקמת אף.

יש במצבו מאות רבות של אלפים בישראל – נתח ניכר מהאוכלוסייה הבוגרת. זה לא הגיוני.

אף מדינה אחרת בעולם המפותח לא מעניקה לדת מונופול מסוג זה על נישואין. אפילו איראן לא עושה את זה (יש להם בתי משפט אזרחיים עם סמכות בנישואין, למרות שכללים אסלאמיים חלים באופן נרחב, כגון הדרישה שנשים יקבלו אישור מהאב).

אולי המצב נראה סביר בעיני הפוליטיקאים החרדים. אבל הוא מאמלל אנשים רבים ונותן מתנה יקרה לאויבי ישראל. הוא מסייע למי שמזלזל בישראל כתיאוקרטיה. הוא משחק לידי מי שטוען שהיהודים הם דת ולא עם ולכן לא מגיעה להם מדינה. זה אשכרה נותן רוח גבית ל-BDS.

בישראל המדינה אומרת לאזרחיה ש"נישואים" זה עניין דתי. אבל אני נשוי אף שאין לי רגשות דתיים או עניין ברבנות, הנשלטת ע"י ביורוקרטים קיצוניים מהזרם האורתודוקסי

מי יכול בכלל לחשוב שזה רעיון טוב? אז זהו: לא רבים. כל הסקרים מראים רוב נדיר במדינה המקוטבת הזאת – כשלושת רבעי המשיבים – שרוצים שתונהג כאן אופציה של נישואים אזרחיים. זה יהיה פופולרי.

וזה גם אפשרי. מבין מפלגות הימין בקואליציה, ישראל ביתנו תהיה להוטה לעשות זאת, כנראה שתקווה חדשה תסכים גם, ורק בימינה תמצא הסתייגות מסויימת מלעצבן את החרדים (גם אם ישמר המונופול המיותר שלהם על נישואים יהודיים). יש להוסיף שבימינה הגישה לחרדים לא סגורה עד הסוף – ע"ע ברית האחים.

זה גם יציב את הליכוד מול הבחירה הקשה בין תמיכה בדבר כה מתבקש או התנגדות על רקע הברית עם החרדים. הם כנראה יתנגדו, וזה יעזור לעוד אנשים להבין מה עצום נזקה של המפלגה הזאת.

העברת חוק נישואים אזרחיים תתקן מצב מעוות ואבסורדי ותשדר ש"ממשלת השינוי" ראוייה לכינויה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 663 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

גם בצבא מתחילים להפנים את ההשלכות של משבר האקלים ● נציגת צה"ל חשפה השבוע כי אגף התכנון במטכ"ל מקים בימים אלה צוות שתפקידו יהיה ללמוד את הנושא ולגבש המלצות ● הקשר בין משבר האקלים לסוגיות ביטחוניות וגאו-אסטרטגיות הוא נושא חם ומדובר בשנים האחרונות ● אך צה"ל צריך גם להתמודד עם העובדה שהוא עצמו אחד הגופים המשפיעים ביותר על איכות הסביבה בישראל

עוד 743 מילים

ארץ הארזים אין צדק, אין כסף, אין תקווה

שנה שלמה חלפה מאז הפיצוץ בנמל ביירות, שהביא למותם של 217 בני אדם ולהרס בלתי נתפס לעיר הבירה ● מאז האסון, המצב בלבנון רק השתנה לרעה ● מדוע האשמים בפיצוץ בנמל ביירות טרם נעצרו? ● למה מדינות העולם לא עזרו ללבנון להשתקם? ● לאן לבנון הולכת מכאן? ● והאם היא עדיין מוגדרת כמדינה, או שהפרויקט שנקרא "לבנון כמדינת לאום" בעצם נגמר?

עוד 1,070 מילים

פקח של רט"ג ירה והרג 7 חמורים בבקעת בית שאן

הירי בוצע בשבוע שעבר בשמורת תל סהרון לאחר שלטענת רשות הטבע והגנים החמורים סיכנו מכוניות בכביש ● העדר הובא לשמורה על ידי רט"ג כדי ללחך עשב ולמנוע שריפות ● לפני הירי הגיעו תלונות מכפר רופין על כך שהחמורים יצאו מגבולות השמורה ● לא ברור האם מוצו הניסיונות ללכוד אותם ● רט"ג: "החמורים היוו סיכון בטיחותי. האירוע הועבר לתחקיר והפקת לקחים"

עוד 343 מילים

לפיד: שר החוץ לא צריך להיות חלק מדיוני קבינט הקורונה

שקד: שוקלים לחסן אנשים מגיל 50; התו הירוק לא מונע הדבקה ● תם מושב הקיץ של הכנסת ● סמוטריץ': "מצעד הגאווה התניע את התפרצות הקורונה הזאת" ● גנץ: האיש מאחורי התקיפה בעומאן – מפקד יחידת הכטב"מים של משמרות המהפכה ● בעקבות הירי לצפון: צה"ל תקף בלבנון ● אפרת רייטן ושמחה רוטמן נבחרו לוועדה לבחירת שופטים

עוד 56 עדכונים

בליכוד מלמדים את נתניהו לקח

קרן ברק היא אחת הח"כיות הפופולריות בליכוד ● את אורלי לוי-אבקסיס פחות אוהבים שם ● אבל מרגע שנתניהו החליט כי ברק היא המועמדת שלו לוועדה לבחירת שופטים, גורלה נחרץ ● "נתניהו אמר לנו 'זו המועמדת שלי, תצביעו עבורה'", מספר בכיר בליכוד, "אנשים אמרו בלב, 'אם זו המועמדת שלך, אנחנו נצביע נגדך'" ● פרשנות

עוד 564 מילים ו-1 תגובות

קולות בחברה החרדית לפתע קוראים להפרדת דת ומדינה

ממשלת בנט-לפיד, מזהירים פוליטיקאים חרדים, "הורסת" ו"משחיתה" את הצביון היהודי של מדינת ישראל ● הפרדה, אומרים אחדים, היא אולי בלתי נמנעת ● פרשנות

עוד 1,241 מילים ו-1 תגובות

סיעות האופוזיציה לא הגיעו עד כה להסכמה על מועמד אחד מטעמן, ולא פחות משישה ח"כים הציגו את מועמדותם לוועדה הנחשקת ● אבל הדרמה האמיתית תתרחש מחר סביב בחירת נציגי הכנסת לוועדה למינוי דיינים ● ש"ס, הליכוד והציונות הדתית הציגו מועמדים מטעמם - ואפילו לח"כ משה ארבל, המועמד של ש"ס, לא ברור מדוע הסיעות לא מתמזגות מאחורי מועמדותו ● פרשנות

עוד 748 מילים ו-1 תגובות

הציבור ישלם כ-14 מיליארד שקל בשנה במיסים עקיפים

כלי הפלסטיק והמיצים הממותקים הן כלום לעומת הגזרות המסתתרות בתקציב המדינה שאושר אתמול בממשלה ● התקציב כולל היטלים על שירותים רפואיים, אגרת כניסה לגוש דן, קיצור הפטור ממס שבח וקיצוץ במשכנתאות, מס על יבוא אישי אונליין, וכן "מס עשירים" ● והשינוי המשמעוי ביותר: העברת כל חסכונות הפנסיה לשוק ההון 

עוד 3,321 מילים ו-2 תגובות

קבינט הקורונה החליט: תו ירוק בכל מקום סגור – גם לילדים; חובת מסכות בהתקהלויות בחוץ

שקד: "אם תוך שבוע לא נחסן מיליון אנשים – אנחנו בסגר"; פרקש־הכהן: "הגענו למצב הזה בגלל הלא־מחוסנים" ● בנט מאיים על איראן: נגמרו הימים שתוכלו להצית את האזור ולשבת בשלווה בטהראן‎ ● השר שי: הקואליציה מגבה את מתווה הכותל החדש ● דיווח: משרד הבריאות מקדם דחייה של פתיחת שנת הלימודים ● גורם בכיר: הממשלה מתכוונת לחזק את הרשות הפלסטינית

עוד 71 עדכונים

אם סער יאמץ את המלצת ועדת האיתור למנות את ד"ר גיל לימון למשנה ליועמ"ש, אפשר לנפנף לשלום למאבק בניגוד עניינים בשירות הציבורי ● ההתעקשות של מנדלבליט לכהן בראשות הוועדה למרות שלימון הוא בן טיפוחיו ואיש אמונו, מטילה צל כבד על החלטת הוועדה ● אין זה פלא, כשמנדלבליט עצמו התעקש בזמנו כי אין כל מניעה שידלג מתפקיד מזכיר הממשלה היישר ללשכת היועץ ● פרשנות

עוד 1,119 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה