הרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
אוליבייה פיטוסי/פלאש90

בבית המשפט העליון, החלטות הפצ"ר קדושות. החלטות הרמטכ"ל - פחות

בפסק דין של בית המשפט העליון שניתן אתמול סמכו השופטים את ידיהם על ההחלטה המקצועית של הפצ"ר להימנע מלהעמיד לדין את אנשי מצ"ח שנחשדו ברשלנות שהובילה להתאבדותו של החייל ניב לובטון ● אך בה בעת, השופטים ביטלו החלטה פיקודית של הרמטכ"ל להדיח את מפקדם ● כך נשאר העליון נאמן לחסינות הכמעט בלעדית שהוא מעניק לבעלי תפקידים משפטיים בכירים ● פרשנות

עוד 790 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 4 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בתום הערכת מצב ביטחונית הוחלט להאריך ביממה את הכוננות המוגברת בעוטף עזה

מחר יחודשו בווינה השיחות העקיפות בין וושינגטון לטהראן בעניין תוכנית הגרעין האיראנית ● "עלינו להתנצל": ועדת החוץ והביטחון וועדת ביטחון הפנים דנו בסרסור בסוהרות כלא גלבוע ● נתניהו הציג תוכנית כלכלית והבטיח חינוך חינם מגיל אפס ● בוטלו הבחירות לראשות מפלגת הציונות הדתית לאחר שרק סמוטריץ' הגיש מועמדות ● ברביבאי: "יש אחד בורא עולם ויש אחד יאיר לפיד"

עוד 39 עדכונים

המו"מ הישראלי-לבנוני על הגבול הימי הגיע לשלב ה"מאני טיים"  

המשא ומתן העקיף בין ישראל ולבנון, בתיווך אמריקאי, הגיע בימים אלה לישורת האחרונה. דיווחים משתי הבירות מקרינים אופטימיות (למען האמת, מרבית הפרטים מגיעים מביירות), ותחושת דחיפות בולטת לפיה בימים הקרובים צפויה הכרעה, לכאן או לכאן.

המו"מ העקיף בין ישראל ולבנון, בתיווך אמריקאי, הגיע בימים אלה לישורת האחרונה. דיווחים משתי הבירות מקרינים אופטימיות ותחושת דחיפות בולטת, לפיה בימים הקרובים צפויה הכרעה, לכאן או לכאן

המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין שהה בביירות ונפגש עם כלל גורמי הכוח הרלוונטיים – פגישה משולשת עם הנשיא מישל אעון, רה״מ נג׳יב מיקאתי ויו״ר הפרלמנט נביה ברי (זה האחרון "מייצג" לצורך העניין את החזבאללה). מייד לאחר מכן חצה (שלשום) את הגבול לישראל ונועד עם רה"מ יאיר לפיד.

בעוד שבישראל נשמר בדרך כלל שקט תקשורתי, וטוב שכך, הרי בביירות ההתייחסויות הפומביות מרובות למדי. מעניינות במיוחד אלו של החזבאללה, שכן יש בהם כדי להעיד על כיוון הדברים ואף על האופן שבו הארגון כבר "צובע" את תוצאות המו"מ האפשריות.

עיתון "אלאח'באר", המזוהה עם החזבאללה, הציב את המשוואה הבאה בדיווחו מהיום (3.8): השלב הבא יוגדר כ"מלחמת המים" או "הסכם הים".

לתשומת לב: שני הקצוות אינם מלחמה או שלום, אלא מלחמה או הסכם, ובכך מדגיש הארגון, כי אף אם יושג הסכם, אין פירושו צעד לשלום, אלא הסכם גרידא.

זאת ועוד, הדוברים השונים, ביניהם נסראללה, כמו גם יו"ר הפרלמנט ומנהיג אמל, נביה ברי, מבהירים כי הם מצפים לתשובות תוך ימים ו"לכל היותר שבוע", וכי מדובר במצב בו "הממשלה וההתנגדות חד הם" בהקשר זה.

אם-כן, ניכר היטב שבצד הלבנוני מעוניינים מאד להגיע להכרעה מיידית, וכפי שנביה ברי הבהיר למתווך האמריקאי במפגש המשולש דלעיל, כך על-פי דיווח "אלאח'באר", כי לא ניתן שפרק הזמן למו"מ יהיה ארוך יותר, ובמשתמע לא ניתן "להחזיק" את העמדה הלבנונית המאוחדת יותר משבוע.

ניכר שבצד הלבנוני מעוניינים מאד להגיע להכרעה מיידית, וכפי שנביה ברי הבהיר למתווך האמריקאי במפגש המשולש, על-פי דיווח "אלאח'באר", לא ניתן שפרק הזמן למו"מ יהיה ארוך יותר

זה מעיד, כמובן, על העניין הלבנוני להגיע להסכם, בראש ובראשונה מצדו של הנשיא, אולם גם מצדם של יו"ר הפרלמנט ובני בריתו (ולעיתים גם יריביו, במידה מסוימת) בעדה השיעית החזבאללה.

מה שבא לידי ביטוי ברור נוסף: עניינו של החזבאללה לקבוע, כבר בשלב זה, את "כותרת הסיום", קרי: בזכות ההתנהלות הקשוחה מצידו, כולל האיומים והאולטימטום, כפי שברצונו להציג אותו, שהציב לישראל, לבנון קרובה להישגיה.

ומה ביחס לישראל?

כאמור, בשלב זה ישראל ממעטת עד מאד בהצהרות פומביות, ומבחינות רבות טוב שכך (כך נוהגים במו"מ). אין הכרח, ולבטח לא בשלב זה, להצטרף ל"מלחמת תודעה" ישראלית-לבנונית, אף אם אין לבטל כליל את חשיבותה.

מבלי שיש בידינו את כל הפרטים ביחס להצעות שהוחלפו בין הצדדים, האינטרס הישראלי להגיע להסכם ברור. הכללתו של שדה הגז כריש במים הכלכליים הישראליים עולה מכל הדיווחים בנדון. שאר הסוגיות הנדונות נוגעות להתחייבותן של החברות הבינלאומיות הרלוונטיות (מדובר ב-TOTAL הצרפתית, ונראה שהנושא נדון גם בביקורו האחרון של רה"מ לפיד בפריז) לקדוח בצד הלבנוני, ובנוסחאות השונות, החשובות, כיצד לנהוג במקרה של גז משותף, או כזה שנמצא משני צדי הקו הימי, ללא מעורבותן של שתי הממשלות (זאת, על מנת למנוע מצג של שיח מדיני ישראלי – לבנוני ישיר כלשהו).

(אגב, האם אפשר שהסכמה ישראלית – לבנונית תעודד הסכמה דומה בין שתי מדינות ידידותיות כישראל וקפריסין, שטרם מצאו נוסחת פשרה לשדה המשותף ביניהן אפרודיטה-ישי?).

בשלב זה ישראל ממעטת עד מאד בהצהרות פומביות, ומבחינות רבות טוב שכך (כך נוהגים במו"מ). אין הכרח, לבטח לא בשלב זה, להצטרף ל"מלחמת תודעה" ישראלית-לבנונית, אף אם אין לבטל כליל את חשיבותה

מכל מקום, ראוי לעמוד על שתי נקודות נוספות:

1

האחת נוגעת לזירה הפוליטית הפנים-לבנונית, שם ניכר שהנשיא אעון, שנטל לידיו את ההובלה בנושא, הצליח לייצר הסכמות אד-הוק בין גורמי הכוח הרלוונטיים. לא ברור כמה זמן ההסכמות יחזיקו מעמד, מבלי שברור אם כוללות גם הסכמות ביחס לבחירתו של הנשיא הבא.

כידוע, כהונתו של הנשיא מסתיימת בסוף אוקטובר השנה, ומסתמן שסיכוייו של חתנו, ג'בראן באסיל, פחתו. על-פי דיווחים שונים מסתמן, כי החזבאללה מעדיפים לתמוך במועמד אחר. כך או כך, נראה שסוגייה זו אינה קשורה כעת, כפי שהיה בעבר, להסכם אפשרי עם ישראל.

2

השנייה, מתייחסת ליום למחרת הסכם אפשרי. מבלי לפסול אפשרות של כישלון המו"מ, שכן עסקינן בלבנון (ולמרות הרוח האופטימית הנושבת כעת) – הרי שפשרה ישראלית-לבנונית עשויה לתרום להשתלבות לבנונית בתהליכים האזוריים המרתקים שמתקיימים במזרח הים התיכון בשנים האחרונות.

סביר מאד, שהחזבאללה, ואולי גם גורמים אחרים, יעשו כל מאמץ למנוע מצג של התקדמות מדינית בין ישראל ולבנון. אולם אם ניתן יהיה לקדם השתלבות לבנונית במה שנראה בבירור כ"עניין אירופי בגז ממזרח הים-התיכון", דיינו.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים

כרישים, שלשולים וחידוני מלחינים

בני בית-אור (אביה של טל שניידר) ואבי הופשטיין (אביו של אבנר הופשטיין) נשלחו ב-1967-8 כחיילי מילואים להגן על האיים הנידחים טיראן וסנפיר, דרומית לסיני ● לרגל העברה ההיסטורית של האיים ממצרים לסעודיה, הם משחזרים את השירות הצבאי הכי אקזוטי בהיסטוריה ● "המצוקה הכי גדולה היתה למצוא דרך להעביר את הזמן"

עוד 1,465 מילים ו-1 תגובות

מפגן היהירות של וימן עשוי לגבות מחיר כבד מדיפלומט

אחד הכישלונות הגדולים של בעלי דיפלומט נעם וימן בניהול משבר מחירי הטונה נוגע לעובדה שהיום כבר חלקים גדולים בציבור יודעים מיהם נעם וימן ודיפלומט ● בעוד יריביו השכילו לכבות את המחאה מייד כשפרצה, וימן איפשר - בניהול מרושל של המשבר - לאש להתפשט ולכלות על הדרך את אחד הנכסים החשובים שהפכו אותו לאימפריה ● פרשנות

עוד 1,958 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מי שלא יעמיד את משבר האקלים בראש, יהפוך בעצמו למנהיג אזוטרי

בריאיון שנתן בתחילת השבוע, שיבץ גולן את משבר האקלים במה שכינה "נושאים אזוטריים" ● גולן, שמתמודד על ראשות מרצ, לא היחיד בזירה הפוליטית שמחזיק בעמדות אנכרוניסטיות כאלה ● אם השמאל בישראל חפץ חיים, הוא צריך להבין שסביבה וחברה הולכות ביחד, ושעליו להוביל את המאבק במשבר שהורג כיום בישראל יותר בני אדם מאיומים צבאיים ● פרשנות

עוד 866 מילים ו-2 תגובות

קריקטורה הרפורמה המסתמנת במערכת המשפט

עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

סמוטריץ' נהג לזלזל בבן-גביר והתייחס אל ריצתם המשותפת בבחירות הקודמות כמהלך טקטי בלבד ● אלא שכעת, בן-גביר כבר עושה את דרכו לראש הרשימה כמו שהוא יודע - בכוחנות ובאולטימטומים - וסמוטריץ' נכנע לו ללא תנאי ● בדרך בן-גביר שולף שוב את הקלף העדתי ומאיים לפצל את הרשימה לציונות הדתית הראשונה והשנייה ● פרשנות

עוד 728 מילים

השיא ביחסי סין וישראל נמצא מאחורינו

ה-INSS השיק אמש את המרכז למדיניות ישראל סין, והארוע - בהשתתפות שגריר סין בישראל - סיפק הזדמנות לבחון את מצב היחסים בין שתי המדינות ● מנהל תוכנית סין ב-INSS אסף אוריון חשף נתונים לפיהם השקעות סין בישראל נמצאות בירידה מתמדת, אחרי שהגיעו לשיא ב-2018 ● ובסין מזהים שינוי ביחס של ישראל - ושל הישראלים - כלפי המעצמה, במיוחד לאור המתיחות עם ארה"ב

עוד 1,043 מילים ו-1 תגובות

"אחרי הרבה ניצחונות, הפעם המתנחלים נכשלו"

ארגון נחלה יצא למבצע גדול להקמת מאחזים חדשים בשטחים, גייס מיליוני שקלים והביא אלפי אנשים לשטח ● אבל מג"ב פינה את כולם עד למחרת וצה"ל סיכל ניסיונות להקים את המאחזים מחדש ● מדוע המבצע נכשל? בארגוני שמאל טוענים שכוחות הביטחון פעלו היטב "לשם שינוי, וללחץ שלנו", "ואולי גם בגלל שרה"מ התחלף" ● מייסדת נחלה, דניאלה וייס: "זאת רק ההתחלה"

עוד 2,808 מילים

דיווח: נתניהו לא השיב לשגריר ארה"ב, שניסה לשכנעו לתמוך בחקיקה שתביא לפטור מוויזות

הליכוד: האישור האמריקאי יכול להינתן רק עוד שנה; נקים ממשלה ונשלים את החקיקה כך שמתן הוויזות לא יתעכב ● הרצוג: אני מתמלא זעזוע וכאב למשמע עדויות הסוהרות; לראשונה זה 37 שנה ביקר ראש הממשלה בבית סוהר ● בהרב מיארה התירה לחקור את עופר כסיף בחשד לתקיפת שוטר ● אלי אבידר הכריז שמפלגתו תיקרא ישראל חופשית; העמותה הנושאת שם זהה הודיעה שתתנגד

עוד 41 עדכונים

חצי שנה אחרי ש"כלכליסט" פרסם תחקירים המאשימים את המשטרה בפריצה סיטונית וללא צווים לטלפונים של בכירים במדינה, עיתונאים, פעילים חברתיים ועוד - פסל אתמול הדוח המסכם של צוות הבדיקה בראשות המשנה ליועמ"ש עמית מררי את עיקרי הטענות של העיתון ● במשטרה מיהרו לחגוג, אבל מכלול הליקויים שהצוות כן מצא מחייב שינוי יסודי בכל רשויות אכיפת החוק ● פרשנות

עוד 877 מילים

24 שעות. 40 שנה

ב-1 באוגוסט 1982 יצא התקליט הראשון של להקת בנזין, "24 שעות", ולהקת הרוק הפכה לסנסציה מיידית ● העולם נראה אז אחרת: גל "להקות הרוק מהקריות" עוד לא בא לעולם, הערוץ היחיד בטלוויזיה התייחס לדיסטורשן כמו סכנה למוח של הנוער ● ואז הגיע במאי "מבט שני" צבי גורן וליווה את "בנזין" מרגע ההתפוצצות, עבור סרט תיעודי פורץ דרך במונחי רשות השידור ● 40 שנה אחרי, זמן ישראל מציג לראשונה מאז הקרנתו את הסרט המלא - בליווי זיכרונות של המעריץ מהקריות, המפיק המוזיקלי, והבת של הבמאי

עוד 1,833 מילים ו-2 תגובות

קוקה קולה החלה לשווק את "ספרייט" בבקבוק שקוף ויותר ירוק

החל מהיום חברת קוקה קולה משווקת את "ספרייט" בארצות הברית בבקבוק העשוי מפלסטיק שקוף ● הסיבה: את הפלסטיק הצבוע קשה למחזר ● בקוקה קולה מציגים את המהלך, שהחל בשווקים קטנים ברחבי העולם והגיע כעת לצפון אמריקה, כמעבר לכלכלה מעגלית ● בארגוני הסביבה טוענים שמדובר ב"גרינווש של מזהמת הפלסטיק הגדולה" ● ומתי בישראל? החברה למשקאות: "לומדים את הנושא"

עוד 806 מילים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

סו"ס הפקות מגישים: "סיפורים מטורפים", ואולי אפילו נכונים

לעמית סגל היה בשבוע שעבר הישג עיתונאי: ריאיון ראשון עם סגן ראש מח"ש המודח משה סעדה, רגע לפני כניסתו לפוליטיקה ● אלא שלא כך מיסגרו בחדשות 12 את הריאיון על שני חלקיו, ומשום מה סגל עצמו החליט להשאיר את התחקיר ובדיקת העובדות על רצפת העריכה ● אבנר הופשטיין מנתח את המיני-סרט "אמור שנית" שרקחה חברת "סגל וסעדה (סו"ס) הפקות"

עוד 2,003 מילים ו-1 תגובות

דיפלומט מקפיאה את העלאות המחירים עד אחרי החגים

גנץ מבקש מבר-לב לא להציב חיילות בשב"ס לצד אסירים ביטחוניים ● לפיד יראיין את שני המועמדים לרמטכ"לות ביום רביעי ● הבדיקה בפרשת NSO: "התקבלו במשטרה חומרים אסורים, לא היתה פריצה לטלפונים בלי צו" ● מכה למיכאלי: ועידת העבודה הצביעה נגד הדחת המזכ"ל חרמוני ● דיווח: טראמפ שקל לתמוך בגנץ בבחירות בעקבות נאום נתניהו ● לפיד בטקס החילופים לראש הוועדה לאנרגיה אטומית: "לישראל יש 'יכולות אחרות'"

עוד 46 עדכונים

בלי סנטימנטים, סער מחליף את הח"כים בתקווה חדשה

אחרי שתפס עסקה חלומית עם גנץ, סער התפנה לנקות את סיעת תקווה חדשה כמעט מכל הח"כים שלה ● הנדל, האוזר, בני בגין, מיכל שיר, הילה שי וזאן - מכולם הוא נפרד בקור רוח, באבחה אחת ● את השרים אלקין ושאשא-ביטון הוא ישאיר איתו - אבל עדיין לא ברור מה יעלה בגורלם של האחרונים, שרן השכל ומאיר יצחק הלוי ● ואת מי סער יביא במקומם ולמה? ● פרשנות

עוד 683 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה