אילו לקחים צבאיים צה"ל עשוי להפיק מהמלחמה באוקראינה?

חיילים ישראלים בהיערכות מוגברת על גבול לבנון, 2015 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
AP Photo/Ariel Schalit
חיילים ישראלים בהיערכות מוגברת על גבול לבנון, 2015

באוקראינה יש עדיין אי-ודאות רבה לגבי מה בדיוק מתרחש שם, כולל לגבי לקחים במישור הצבאי. למרות זאת ניתן להסיק מספר מסקנות ראשוניות, שעשויות להיות רלוונטיות לצה"ל בעת התמודדות עם חמאס או החזבאללה.

באוקראינה יש עדיין אי-ודאות רבה לגבי המתרחש, כולל לגבי לקחים במישור הצבאי. למרות זאת ניתן להסיק מספר מסקנות ראשוניות, שעשויות להיות רלוונטיות לצה"ל בעת התמודדות עם חמאס או חזבאללה

בצה"ל למדו מהצבא הרוסי, עוד לפני המלחמה באוקראינה, למשל בהקשר של בניין הכוח. אמנם יש הבדלים ברורים בין צה"ל לצבא הרוסי, אבל עדיין, כולל במלחמה הנוכחית, יש לצה"ל מה ללמוד מהצבא הרוסי. את חמאס וחיזבאללה ניתן להשוות במידה חלקית לצבא האוקראיני. גם כאן יש הבדלים מהותיים אבל יש גם מכנה משותף מסוים, בגלל שהם נשענים על טילי נ"ט ונ"מ וטקטיקות גרילה, לא על חילות ים, אוויר ושריון. לא בכדי בצה"ל לומדים את המלחמה באוקראינה, ולאור לקחיה ניתן להניח כי זה לא מהזווית של הצבא האוקראיני אלא מנקודת מבט רוסית.

ברמה האסטרטגית רוסיה גדולה וחזקה בהרבה מאוקראינה, וכך זה גם לגבי ישראל ביחס לחמאס וחיזבאללה. לאוקראינה יש חילות אוויר, ים, שריון ועוד, שאין לחמאס או לחיזבאללה, אבל חילות אלו אינם ממלאים תפקיד מרכזי במלחמה. למשל חיל האוויר האוקראיני עורך גיחות ספורות ביום וחיל הים האוקראיני די חלש ומשותק בגלל יריבו הרוסי.

ברור שלצבא הרוסי, ביחס לצבא אוקראינה, ולצה"ל בהשוואה לחמאס וחיזבאללה, יש עוצמה עדיפה צבאית בהרבה, בוודאי בנוגע לאיכות וכמות מערכות נשק ואמצעי לחימה. צבא אוקראינה, חמאס וחיזבאללה מודעים לכך שיריבם חזק מספיק כדי להכריעם, אבל זה לא בהכרח יקרה בגלל אילוצים שונים שלו במישור הצבאי, מדיני וכלכלי.

הן אוקראינה והן חמאס וחיזבאללה מקווים לנצח, במושגים שלהם, כלומר על ידי הישרדות ולמעשה אי הפסד. כל יום בו אוקראינה ממשיכה להיאבק, כפי שזה היה ויהיה גם לגבי חמאס וחיזבאללה, זה הישג חשוב מבחינתם ועשוי להוביל אותם לניצחון מבחינתם.

הן אוקראינה והן חמאס וחיזבאללה מקווים לנצח, במושגיהם, כלומר ע"י הישרדות ולמעשה אי הפסד. כל יום שאוקראינה ממשיכה להיאבק, כפי שהיה ויהיה גם לגבי חמאס וחיזבאללה, זה הישג חשוב מבחינתם

מבחינה מודיעינית קל לרוסיה לעקוב אחר מדינה שכנה, אוקראינה, כפי שזה נוח לישראל ביחס לחיזבאללה בלבנון וחמאס ברצועת עזה. בכלל אוקראינה מוכרת היטב לרוסיה, וגם לישראל יש הכרות ארוכת שנים עם חמאס וחיזבאללה, והמרחב בו הם מצויים.

למרות זאת נראה כי הצבא הרוסי לא השקיע די באיסוף וניתוח מודיעין של יריבו או התעלם מהידע שהיה לו. ברור כי על צה"ל להימנע מטעות זו. בכלל היו כשלים בתכנון ובוודאי בביצוע המתקפה הרוסית, ולו בגלל זלזול ביריב.

רוסיה נלחמה בעשור האחרון בסוריה, מול יריב חלש למדי. יתכן שזה השפיע על רוסיה ביחס לאוקראינה, שהתבררה כיריב חזק למדי, בוודאי יותר מהמורדים בסוריה. ישראל התכתשה בעשור האחרון ברצועת עזה, מול יריב חלש בהרבה ממנה, מה שעשוי להשפיע עליה אם תתמודד עם חזבאללה, שידוע כחזק יותר מחמאס.

עם כל החשיבות של הכנה למלחמה באוקראינה, לרוסיה יש סדרי עדיפויות אחרים, כמו לעקוב אחר יריבים גדולים בהרבה, כארצות הברית למשל, על הנשק הגרעיני והטילים שלה. גם ישראל אינה יכולה להתמקד רק בחמאס וחיזבאללה, בגלל הצורך להתמודד עם יריב גדול בהרבה, איראן, על תוכנית הגרעין והטילים של האחרונה.

ישראל ואיראן מנהלות מלחמה קרה ביניהן מאז תחילת שנות ה-80. למרות התנגשויות שונות, כמו בממד סייבר, תקיפות הדדיות בים, ההתכתשות בסוריה וגם בארצות אחרות ועוד, זה עדיין לא מלחמה גלויה לכל דבר. זה עשוי להשתנות, אם ישראל תתקוף אתרי גרעין באיראן.

הכנת תקיפה כזו כרוכה בהקצאת משאבים רבים, כולל במישור המודיעיני, לאור המרחק מאיראן וההגנה על תשתית הגרעין האיראנית. סוגיה זו קיימת כבר שנים רבות וכך זה גם עשוי להימשך. בינתיים התחוללו שורה של עימותים עם חמאס. עימות נוסף עלול להתרחש בכל עת, ובמידה פחותה גם עם החיזבאללה. זו אפוא דילמה לא פשוטה – היכן להתמקד.

נראה כי הצבא הרוסי לא השקיע די באיסוף וניתוח מודיעין של יריבו או התעלם מהידע שהיה לו. ברור כי על צה"ל להימנע מטעות זו. בכלל היו כשלים בתכנון ובוודאי בביצוע המתקפה הרוסית, ולו בגלל זלזול ביריב

רוסיה ויתרה למעשה על גורם ההפתעה. ההיערכות שלה בסמוך לאוקראינה היתה חשופה לכל, אף דרך התקשורת, שהעבירה עדכונים קבועים לציבור הרחב. ברור כי זה גרם לצבא אוקראינה להיכנס לכוננות הכי גבוהה שלו. אם ישראל תחליט לתקוף את חמאס או חיזבאללה, בוודאי במסגרת מהלך מקיף שנועד להנחית עליהם מהלומה כבדה, אז יש צורך למצות את גורם ההפתעה.

אין זה קל לרכז בסתר כוחות יבשה ניכרים מסביב לרצועת עזה או בסמוך ללבנון, תוך גיוס מילואים מסיבי, אבל זה אפשרי. ניתן לעשות זאת אולי כחלק מהונאה, למשל במסגרת תרגיל רחב היקף של צה"ל, שיהיה למעשה הכנה למתקפה.

כמו כן צה"ל, אם כוונתו למשל לתקוף את חיזבאללה, עשוי לרכז כוחות מול רצועת עזה, כדי שחזבאללה יחשוב שצה"ל נערך לתקוף את חמאס, מה שעשוי להפחית את הכוננות של חזבאללה. אמנם לאחר מכן לא יהיה זה פשוט להעביר בחשאי את הכוחות מרצועת עזה כדי לתקוף בלבנון, אבל אולי אפשר יהיה לפחות לגייס ולארגן את הגייסות, בלי שחזבאללה יהיה מודע כי זה למעשה נגדו.

הצבא הרוסי הימר על מהלך מוגבל למדי בתחילת המלחמה, בהנחה שדי יהיה בכך כדי למוטט את יריבו. קונספציה זה לא הצליחה. במקום זאת היה על הצבא הרוסי לרכז כוח כדי להלום בעוצמה בתחילת הקרבות. הצבא הרוסי תקף אמנם בשלב הראשון של המלחמה באמצעות מטוסים וטילים, תשתית צבאית אוקראינית כמו שדות תעופה ומערכי נ"מ, אבל בלי למגר את חיל האוויר והנ"מ האוקראיני, שהמשיכו לתפקד ולו בהיקף מוגבל.

לחמאס וחזבאללה אין חיל אוויר אבל יש אצלם יעדים וארסנל שכדאי למגר בהקדם האפשרי. זה כולל טילים מדויקים ובעלי טווח ארוך או בעלי רש"ק גדול במיוחד, וכטב"מים. במקרה של חזבאללה יהיה חשוב גם לנטרל מבעוד מועד טילי נ"מ ניידים שלו ובעיקר טילי חוף–ים, המאיימים על ספינות אזרחיות וצבאיות ועל אסדות הגז של ישראל.

לחמאס וחזבאללה אין חיל אוויר, אבל יש יעדים וארסנל שכדאי למגר בהקדם. לגבי חזבאללה חשוב גם לנטרל מבעוד מועד טילי נ"מ ניידים ובעיקר טילי חוף–ים, המאיימים על ספינות ועל אסדות הגז של ישראל

הצבא הרוסי תקף בכמה חזיתות, מהלך נכון כי זה פיצל את הצבא האוקראיני, שגם כך נחות מספרית באופן מהותי מיריבו. המהלכים של צבא רוסיה גם יאפשרו לו לכתר חלק מהצבא האוקראיני. אבל הצבא הרוסי נתקל בהתנגדות עזה והתקדם לאט מדי. זה עשוי לקרות גם לצה"ל והוא יכול ללמוד מהניסיון הרוסי בנידון.

הקשיים של הצבא הרוסי נבעו גם מבעיות במישור הלוגיסטי, שהעלו תהיות דומות בצה"ל. בהקשר לוגיסטי ישנה הערכה בקרב מומחים כי אחת הסיבות לכך שחיל האוויר הרוסי מופעל בקמצנות היא שיש לו מלאי קטן למדי של חימוש מונחה מדויק, שחלקו נוצל בסוריה.

על צה"ל להיזהר לא להגיע למצב דומה, בעקבות שימוש בחימוש זה במסגרת המב"מ בעשור האחרון. עם כל החשיבות של המב"מ, אסור שצה"ל יגיע למלחמה עם כמות מוגבלת מדי של חימוש מונחה מדויק.

המודיעין המערבי מסייע רבות לצבא אוקראינה שמצליח להחזיק מעמד, תוך הפגנת רוח לחימה ותושייה, אבל ברור שישנה לצבא הרוסי עדיפות רבה. אם הוא יטיל למערכה את מלוא עוצמתו, ספק עד כמה הצבא האוקראיני ישרוד מהלומה אש מאסיבית מהאוויר ומהיבשה.

בהקשר לוגיסטי ישנה הערכה בקרב מומחים, כי אחת הסיבות לכך שחיל האוויר הרוסי מופעל בקמצנות היא שיש לו מלאי קטן למדי של חימוש מונחה מדויק, שחלקו נוצל בסוריה. על צה"ל להיזהר לא להגיע למצב דומה

הצבא הרוסי מפציץ ערים באוקראינה, לעתים באופן קשה. צה"ל גם עשוי להלום במאסיביות במרחב בנוי, בסגנון "דוקטרינה הדאחייה", אם כי בניגוד לצבא הרוסי, בצה"ל יושקע מאמץ רב יותר למנוע פגיעה באוכלוסייה, עם כל העוינות שלה כלפי ישראל.

בינתיים יש כבר לחימה עיקשת בתוך מרחב בנוי באוקראינה. כבר לפני יותר מעשור היה ברור כי חיזבאללה נערך בתוך מרחב כפרי בלבנון על מנת לכפות על צה"ל לחימה בשטח בנוי רווי בנ"ט. זה אתגר רציני וצה"ל יכול ללמוד מהמתרחש באוקראינה בנידון.

השריון הרוסי מתקשה להגן על עצמו, כמו מטילי הנ"ט. הצבא האוקראיני קלט טילי נ"ט מתקדמים ונראה שהוא מפעיל אותם ביעילות יחסית, גם בגלל הפשטות שלהם. לצה"ל ניסיון עשיר בהתמודדות עם טילי נ"ט, עוד ממלחמת ששת הימים. טילי הסאגר במלחמת יום הכיפורים הטביעו בזמנו את חותמם כאיום על הטנקים. צה"ל בתגובה פיתח מיגון ריאקטיבי, שהוביל לפיתוח טילי נ"ט מתקדמים יותר, והמענה לכך, בשנים האחרונות, הוא מערכת הגנה אקטיבית כ"מעיל רוח".

הצבא הרוסי שלח לאוקראינה טנקים שלא היו מוגנים באופן מירבי. יתר על כן הכשרה לקויה הובילה לרמת מיומנות טקטית נמוכה של השריון הרוסי, בכמה תחומים, כאבטחה, מה שהגביר את האבדות של השריון הרוסי ושיבש את מהלכיו.

הלקח לצה"ל ברור. לא די בטנקים מתקדמים אלא גם באימון יסודי של הגייסות. זה נכון גם לגבי הכשרת יחידות מילואים, ולא רק בשריון. לפחות חלק מהן חייבות להיות מסוגלות להתמודד עם לחימה תובענית.

בניגוד לעימותים קודמים יתכן ולא יהיה די בכוח הסדיר בעת מלחמה בעתיד, בעיקר נגד החזבאללה. לאור עוצמת היריב, והתמשכות אפשרית של המלחמה, עם כל השחיקה שלה, יש צורך ביחידות מילואים. אחרת צה"ל עשוי להיאלץ להאט ואף לגדוע מהלכים מסוימים, מה שישפיע מהותית על המלחמה ותוצאותיה.

הצבא הרוסי מפציץ ערים באוקראינה, לעתים באופן קשה. צה"ל גם עשוי להלום במאסיביות במרחב בנוי, בסגנון "דוקטרינה הדאחייה", אם כי בניגוד לצבא הרוסי, בצה"ל יושקע מאמץ רב יותר למנוע פגיעה באוכלוסייה

הצבא הרוסי ערך מספר איגופים מוטסים אבל לא כולם הצליחו, ובכל מקרה זה לא הוביל למפנה למערכה. צה"ל עשוי לבצע מהלכים דומים, באמצעות חטיבת הקומנדו ויחידות עילית נוספות. עליהם ללמוד מהצבא הרוסי, למשל, כיצד לא ליפול לתוך מארב בעת הנחיתה.

הצבא האוקראיני גם הפיל עשרות מסוקים רוסים, וגם זה כמובן סכנה לצה"ל, בעיקר מהחזבאללה שמצויד בטילי נ"מ שונים לטווח קצר. ברור גם כי איגוף מוטס נרחב, בכמה מאמצים, צריך להיות מתואם היטב, כולל עם יתר הצעדים במערכה.

כמו כן לצבא הרוסי יש יכולת אמפיבית, שלא קיימת למעשה בצה"ל, בגלל שהוא ויתר על הנחתות שלו בשנות ה-90. כלומר לצה"ל אין אפשרות להנחית כוחות מהים, מה שעשוי להפתיע את יריבו הן ברצועת עזה והן בלבנון.

הצבא הרוסי לא משכיל לנצל את סוללות הנ"מ שלו כדי לחפות על כוחות היבשה מתקיפות של כטב"מים  מסוג ביירקטאר. גם זה לקח חשוב לצה"ל שעשוי להיות מותקף בכטב"מים. לצה"ל יש מערכות הגנה אווירית מתקדמות כמו כיפת ברזל, ויש לה גם גרסה ימית, אבל זו עדיין מערכת נייחת במהותה. יש צורך במעטפת נ"מ ניידת, צמודה לגייסות, בעת שינועו לתוך רצועת עזה / לבנון. בעבר היה לצה"ל את תותח הנ"מ מהיר הירי, הוולקן. בנוסף, על חיילי צה"ל להיות מיומנים בלוחמת נ"מ כמו לשמור רווחים בין כלים, להסוות אותם כיאות בעת חנייה וכדומה.

באוקראינה גם נורו טק"ק ורק"ק, וזו כידוע בעיה ידועה לישראל ביחס לחזבאללה. הסכנה החמורה ביותר באוקראינה היא הידרדרות למלחמת עולם. לארצות הברית יש יכולת נמוכה ליירט טילים רוסיים עם נשק גרעיני. ישראל השקיעה בטילי חץ שנועדו ליירט טילים איראניים, שבעתיד עשויים להיות עם רש"ק גרעיני.

הסכנה החמורה ביותר באוקראינה היא הידרדרות למלח"ע. לארה"ב יכולת נמוכה ליירט טילים רוסיים עם נשק גרעיני. ישראל השקיעה בטילי חץ ליירוט טילים איראניים, שבעתיד עשויים להיות עם רש"ק גרעיני

בסך הכל יש הבדלים לא מעטים בין מלחמה באוקראינה לעימות עתידי בין ישראל לחמאס או חזבאללה. עם זאת, בהחלט ניתן ללמוד מהמלחמה באוקראינה ברמות השונות. על ישראל, אם היא מחליטה שאין מנוס ממלחמה, למצות את היתרונות של הפתעה וריכוז כוח, בתחילת המלחמה. לקחים אחרים נוגעים לבניין והפעלת הכוח כמו לגבי לוחמת נ"ט, אימון הגייסות, איגוף מוטס, המישור הלוגיסטי ועוד.

אהוד עילם, חוקר של בטחון לאומי של ישראל, בעל דוקטרט בתחום. בעבר עבד בתחום עבור צה"ל, כאזרח, במשך מספר שנים. פרסם שבעה ספרים, רובם באנגלית. האחרון, מ-2019, היה על: צה"ל מול גרילה וטרור (הוצאת משרד הבטחון ומודן) https://www.booknet.co.il/prodtxt.asp?id=139278#.XUv3bPJKipo

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,716 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 24 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ביידן החליט: משמרות המהפכה לא יוסרו מרשימת ארגוני הטרור

בנט: ביידן עדכן אותי על החלטתו בעניין משמרות המהפכה לפני חודש ● רגב על דבריה על מקרי אונס ונשים מוכות: "אין לי על מה להתנצל; מי שצריך להתנצל הוא מי שהעביר חצאי דברים שאמרתי" ● ארגון המורים הכריז על עיצומים; משרד החינוך יבקש צווי מניעה ● שלושה תושבי מזרח ירושלים הואשמו שתכננו להתנקש בבן גביר ● תחקיר CNN: שירין אבו עאקלה נהרגה בכוונה על ידי צה"ל

עוד 50 עדכונים

התעמולה המקיאווליסטית איבדה את מגע הקסם

מקיאווליזם מזוהה עם חוסר מצפון, מניפולטיביות, ערמומיות ורמאות. גניבת דעת היא שם נלווה לפילוסוף הפוליטי ניקולו מקיאוולי. הוא היה ממניחי היסודות למדע המדינה ותורת היחסים הבינלאומיים. בספרו "הנסיך", מפרט מקיאוולי מהן השיטות הדרכים להפוך למנהיג פוליטי. דומה שהליכוד בכלל ובנימין נתניהו בפרט לוקחים את העצות של מקיאוולי צעד אחד קדימה.

בספרו "הנסיך", מפרט מקיאוולי מהן השיטות הדרכים להפוך למנהיג פוליטי. דומה שהליכוד בכלל ובנימין נתניהו בפרט לוקחים את העצות של מקיאוולי צעד אחד קדימה

בישיבת סיעת הליכוד אמש הוקלט נתניהו מדריך את חברי הסיעה המהופנטים ועושי דברו במלים הבאות:

"אין לנו מכשיר יותר טוב לנהל את התעמולה מאשר הראיונות שלכם. ואני בדקתי את הראיונות שלכם. נאדה! כלום! אפס! ממה שאמרנו כאן ובתדרוכים. אני מדבר בתדרוכים ואני מרגיש ששמים אותי על השתק".

כך אמר הנאשם כשהוא מכה על השולחן.

כדי לעשות צדק עם מקיאוולי, נזכיר שהתורה הזו של אי אמירת אמת ושימוש בכל האמצעים כדי לשמר את השלטון נמצאה כבר ביוון העתיקה אצל תוכידידס  מהמאה החמישית לספירה, שטען כי השאיפה לכוח ושימורו טמונה בגנים ובטבע האנושי.

על פי ההגדרה הפסיכולוגית, אדם בעל אופי מקיאווליסטי הוא אדם המרוכז בעצמו, נוהג באורח מניפולטיבי ומנצל את סביבתו על מנת להשיג את מטרתו ושאיפותיו.

ומה עשה הנאשם בדבריו בסיעת הליכוד? בדיוק את זה. מנצל את חברי הסיעה למטרותיו.

על פי ההגדרה הפסיכולוגית, אדם בעל אופי מקיאווליסטי הוא אדם המרוכז בעצמו, נוהג באורח מניפולטיבי ומנצל את סביבתו להשגת מטרתו ושאיפותיו. ומה עשה הנאשם בדבריו בסיעת הליכוד? בדיוק את זה

כפי שניתן היה להניח בעבר, אך כעת נשמע במפורש, חברי הסיעה עוברים תדרוכים, שבהם הוא נואם בפניהם ומעביר אליהם את משנתו ודרכי הפעולה שהוא מעצב. והכל כדי לסלול את דרכו חזרה ללשכת ראש הממשלה וכדי להימלט ממשפטו.

הקלטות מישיבת סיעת הליכוד, צילום מסך מערוץ12
הקלטות מישיבת סיעת הליכוד, צילום מסך מערוץ12

כשאנחנו חוזרים לבדוק את עברו של האיש אנחנו נזכרים בלימודיו אצל הכוהנת הגדולה להופעה ולנאומים בפני קהל, ליליאן ווילדר.

מאז ומתמיד, או לפחות מאז שנתניהו התייצב על המפה הפוליטית, הוא ייחס חשיבות עליונה, לעיתים מאגית לתקשורת. מכאן אפשר להבין את מערכת היחסים שפיתח את המול"ים בעיתונים השונים.

המאבק על התודעה שימש כלי בסיסי בעבודתו. זוכרים את "פרס יחלק את ירושלים"?

ליליאן וויילדר לימדה אותו איך להופיע בתקשורת, איך לחייך, מתי ואיך להיראות מהוסס בחיוכו, או לזעום, כשכל תנועותיו והבעותיו משמשות אמצעי להעברת המסר. וכשזה לווה בהנחיות של ארתור פינקלשטיין כיצד לעורר פחד וחרדה, נוצרה המסגרת האולטימטיבית לכאורה להשגת השלטון.

אבל הדברים הקשים שהצליף הנאשם בחברי סיעת הליכוד מעידים יותר מכל על תסכול. הוא כבר מבין שהקסם שהקרין בעבר מתפוגג. הוא כבר לא יכול לכבוש את ההר לבדו. אבל מול קואליציה של אנשים ישרי דרך, שבאו לעשות את העבודה, קשה להתמודד. בעיקר כשלצדך חבורה של אנשים לא יצירתיים, שלמדו עם השנים לומר בעיקר "כן אדוני המלך".

ומול הקוסם החדש יאיר לפיד, שיודע ליצור רקמה מופלאה מהקצוות שהליכוד מאיים לפרום כל יום מחדש, הקרב של נתניהו כמעט אבוד.

ונזכיר את התחקיר של ידיעות אחרונות והניו יורק טיימס משנת 2019, על חשבונות מזויפים ברשתות החברתיות שהפעיל, 130 אלף מסרים שמשבחים את נתניהו ומפיצים מידע כוזב על יריביו. אז הליכוד טען כי המפלגה אינה קשורה לפעילות הזו.

אבל הדברים שהצליף הנאשם בחברי הליכוד מעידים בעיקר על תסכול. הוא מבין שהקסם שהקרין בעבר מתפוגג. ומול הקוסם החדש לפיד, שיודע ליצור רקמה מופלאה מהקצוות שהליכוד מאיים לפרום, הקרב שלו אבוד

כך ימשיך הנאשם לנסות להפעיל את השיטה המקיאווליסטית שלו כדי להשפיע בתעמולה, כמו שהוא עצמו הודה בפני חברי סיעתו.

מולו, תפקידה של הקואליציה, בין היתר, לחשוף אותו במערומיו. את האיש עם השיער הסגול המדולדל, שהעייפות כבר ניכרת בכל צעד מצעדיו, שההיסטריה ניכרת בתגובותיו, האיש שבא ויוצא מאולם בית המשפט ומנסה להפוך כל פרצה לשער זהב להימלטות משערי הכלא.

פאר לי שחר היתה עורכת, כתבת ומגישה בקול ישראל במשך 25 שנה. יש לה ותק של 48 שנים בתקשורת - בגלי צהל (ככתבת הראשונה ביומני החדשות), ככתבת מדינית ופוליטית בעיתון חדשות ועל המשמר, וכיום היא פעילה בעמותות לטובת האוכלוסיה המבוגרת. היא חברת הועד המנהל במדרשת אדם לקידום הדמוקרטיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 553 מילים

הציפור הכחולה מאסקונספציה

האיש העשיר בעולם, מנכ"ל טסלה וספייס אקס, לא מפסיק לסחרר את השווקים ● הכריזמה, הכישרון והשערוריות הקשורות בשמו – בין היתר האשמות בגין הטרדה מינית וניצול עובדים – לא מנעו ממנו לחתום על הסכם פזיז לרכישת טוויטר על בסיס מניות טסלה, מה שהביא לצניחה במניות החברה ● כל המשקיעים מחכים למהלך הבא של מאסק, שעשוי לפוצץ את הבועה של עצמו

עוד 2,653 מילים
אחד חי, השני מת. איור: אבי כ"ץ

אשמה, חששות וייסורי מצפון: נשים הרות לתאומים שאיבדו את אחד העוברים בשלבים מתקדמים חושפות את סיפוריהן המטלטלים ומתחננות: "תנו לנו רגע להתאבל. זה שנותר תינוק חי לא אומר שהכול בסדר" ● אחים לתאומים שלא הכירו מספרים על חוויות נטישה ועל ימי הולדת בצל הטראומה: "הלידה לא הייתה מאורע משמח" ● הסערה שאחרי השקט

עוד 2,999 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

החלטת שופט השלום ציון סהראי בעניינם של שלושה צעירים שעוכבו על ידי המשטרה אחרי שקראו תפילת "שמע ישראל" בהר הבית - איננה תקדים והיא לא עוסקת כלל בענייני דת ומדינה ● אם כבר, זוהי החלטה אמיצה במובן זה שהיא יוצאת נגד היד המשטרתית הקלה בהטלת תנאים מגבילים על בני אדם, תוך שימוש בעבירות מעורפלות והטלת כתם של חקירה פלילית על אזרחים תמימים ● פרשנות

עוד 808 מילים

לא, נועה תשבי, זה לא בגלל אנטישמיות

ישראל חוטפת ביקורת רבה ולעיתים זה נראה לא הוגן, אבל מסביריה ממהרים מדי לטעון שמדובר באנטישמיות. לאחרונה זה קורה עם הריגתה של עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה בזמן שסיקרה עימותים בגדה המערבית.

זה היה רק ​​עניין של זמן עד שנעבור מתנחומים למשפחה, זעם מוצדק על סירובם של הפלסטינים למסור את הקליע, לטענות שאנטישמים רודפים את המדינה היהודית.

זה היה רק ​​עניין של זמן עד שנעבור מתנחומים למשפחה, זעם מוצדק על סירובם של הפלסטינים למסור את הקליע, לטענות שאנטישמים רודפים את המדינה היהודית

השבוע זה מגיע מכיוון השחקנית הישראלית הרהוטה והמצוינת נועה תשבי, אושיית טוויטר שעשתה קריירה מרשימה בארצות הברית, שדוברת אנגלית אמריקאית ללא מבטא ושמגינה תדיר על ישראל במעין משקל נגד לדוגמנית-אקטיביסטית האמריקאית ממוצא פלסטיני בלה חדיד.

בסרטונה המצויץ מציגה תשבי מחקר שנערך לאחרונה על ידי הפדרציה הבינלאומית של עיתונאים (IFJ), המראה שבין 1990 ל-2020 נהרגו 2658 עיתונאים – מהם 65 ב-2020 לבדה, ומספרם גבוה במיוחד במדינות כמו פקיסטן, מקסיקו והפיליפינים. 12 היו עיתונאים של אל-ג'זירה, מתוכם 7 שנהרגו בסוריה, והאחרים בעיקר בעולם הערבי, מקומות כמו עיראק ותימן.

היא טוענת שרק מותה של אבו עאקלה התקבל ברטוריקה מלאת שנאה ושטנה ברשתות החברתיות, שהופנו כלפי ישראל. "זה נטוע אך ורק באנטישמיות, לפעמים לא מודעת. גזענות אנטי-יהודית", היא קובעת.

היא טוענת שרק מות אבו עאקלה התקבל ברטוריקה מלאת שטנה ברשתות החברתיות, שהופנו כלפי ישראל. "זה נטוע אך ורק באנטישמיות, לפעמים לא מודעת. גזענות אנטי-יהודית", קבעה

זה אחלה סרטון אבל הוא מפספס משהו מהמהות.

ולמרות שאינני נוהג להתקוטט בטוויטר עם סלבריטאים סימפטיים חשתי צורך להגיב בציוץ משל עצמי.

וזה תמצית הטיעון.

כל מקרי המוות בסכסוכים הם נוראיים. מקרים שבהם מעורבים עיתונאים הם מטרידים באופן מיוחד כי מדובר בלא-לוחמים שנוטלים על עצמם סיכונים עצומים כדי לספר לעולם את סיפורו של העולם, וזהו שירות קריטי עבור האנושות. כמה מהם היו עמיתיי ב-Associated Press – וזיכרונם רודף אותי עד היום.

מבלי להפחית בשום צורה מההקרבה שלהם, הרוב המכריע של העיתונאים המוזכרים בדו"ח IFJ היו מקומיים שנהרגו על ידי מקומיים. כאלה שהיו מוכרים רק למקומיים במדינות שאינן דמוקרטיות, שהן עניות או שאין בהם שלטון חוק – ולפעמים שילוב של שלושתם.

כל מקרי המוות בסכסוכים – נוראיים. מקרים בהם מעורבים עיתונאים – מטרידים במיוחד כי מדובר בלא-לוחמים שנטלו סיכונים עצומים כדי לספר לעולם את סיפורו, וזהו שירות קריטי לאנושות

נדיר מאוד שנהרג כתב המוכר היטב לקהל הבינלאומי בגלל הופעותיו בפני מצלמה. הם לא שווים יותר – אבל זה הטבע האנושי להיות הכי מושפע ממותו של מישהו מפורסם, או אפילו סתם מוכר. אבו עאקלה היתה כזו, עבור מיליונים רבים של אנשים ברחבי המזרח התיכון והעולם, במשך רבע מאה.

האינסטינקט האנושי הזה – להזדעזע יותר ממותו של מישהו מוכר – אולי לא צודק, אבל זה המצב.

זה לא מסביר את כל ההשתפכות הקיצונית על אבו עאקלה – כולל של חדיד הנ"ל – אבל זה כנראה מסביר את רובו.

חלק ממה שנשאר אולי אפשר לייחס לאנטישמיות, אבל כנראה לא את החלק הארי. יש הסבר פשוט ונכון יותר, והוא זה: היא נהרגה בהקשר של הכיבוש של ישראל בגדה המערבית, שהוא בין מעט הדברים שכמעט כל העולם כולו מתעב.

אני יודע, אני יודע, העולם פשטני נורא. יש הצדקה מצוינת לרדיפת טרוריסטים הקשורים לפיגועים ברחובות ישראל. יש אפילו טיעון ביטחוני לשליטה בגדה המערבית, לפחות חלקית, לזמן מה. וכן, הפלסטינים החמיצו הזדמנויות טובות לעשות עסקת חלוקה, ללא ספק.

אבל אין אף מדינה דמוקרטית אחרת ששלטה במיליוני אנשים שאינם יכולים להצביע בבחירות שלה במשך עשרות שנים תוך בניית ערים באותו שטח עבור קבוצה אחת בלבד – ליהודים בלבד, שכן יכולים להצביע, שהם בעלי זכויות דמוקרטיות, לעתים קרובות ממש מעבר לכביש. בעצם אין מקביל.

חלק אולי אפשר לייחס לאנטישמיות, לא החלק הארי. יש הסבר פשוט ונכון יותר: היא נהרגה בהקשר של הכיבוש הישראלי גדה המערבית, בין הדברים שכמעט העולם כולו מתעב

מי שמחפש מקור לאנטישמיות שכן קיימת לא צריך לחפש רחוק יותר מההתנחלויות ומהכיבוש.

כבן של ניצולי שואה – מרומניה, שבה נהרגו מחצית מהיהודים על ידי מכונת המלחמה הנאצית ומשתפי פעולה מקומיים – אני מרגיש דחף מיוחד לבקש שלא נעשה זילות למונח אנטישמיות.

תשבי רחוקה מלהיות היחידה. לאחרונה גם נציגה של ישראל באירוויזיון, מיכאל בן דוד, הרחיק לכת לא פחות. בן דוד, שייצג את המדינה בשבוע שעבר בטורינו ביכה את האנטישמיות לכאורה שמאחורי הטענה, כי התקשורת הבינלאומית לכאורה סירבה לראיין אותו. הוא חושב שזה בגלל שהוא ישראלי – לא בגלל שהוא היה במיעוט של המתמודדים שלא הגיע לגמר (התחרות "האמיתית").

חבר'ה: אנטישמיות היא דבר אמיתי. אמי הייתה בין הבודדים ששרדו את הפוגרום של יאש, שצילק אותה לכל החיים: גם היא ראתה אנטישמיות מתחת לכל סלע. הטראומה שלה הפכה אותה ללא הגיונית בנושא. אבל לבן דוד אין תירוץ כזה, וגם לתשבי אין. גם לי אין, או לרוב הקוראים.

אנטישמיות היא דבר אמיתי. אמי הייתה בין הבודדים ששרדו פוגרום יאש, שצילק אותה לכל החיים: גם היא ראתה אנטישמיות מתחת לכל סלע. אבל לבן דוד אין תירוץ כזה, וגם לתשבי אין

דן פרי ואמא שלו (צילום: באדיבות המצולם)
דן פרי ואמא שלו (צילום: באדיבות המצולם)

ישראל לא מכסה את עצמה בתהילה בהתנהגותה בגדה המערבית. אין איך להגן על היבטים מסוימים מהמצב שם, גם לא בצרכי ביטחון. אם אתה מתנהג כך, היה מוכן להשלכות. אתה הולך להיראות רע, וזה לא קשור לאנטישמיות.

בואו לא ניתן לאנטישמים האמיתים את המתנה של דילול הקנאות המסוכנת שלהם.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 793 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מדינה שיש לה אופוזיציה

התנהלות הליכוד בשורות האופוזיציה היא חסרת תקדים בתולדות הכנסת ● הסיעה מחרימה את ועדות הכנסת, לא מאפשרת הקמת ועדת האתיקה ופוסלת כל חוק שעולה להצבעה מטעם הממשלה - כולל חוקים שהמפלגה תמכה בהם במשך שנים רבות ● אתמול בלילה הוכיח שר הביטחון שפוליטיקה היא אומנות הפשרות ● השאלה היא מתי יפנימו זאת גם בליכוד ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטוב... המשך קריאה

עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטובת השתפרות ולחתירה לערכים – שווה.

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הי... המשך קריאה

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הייתה נהרגת מאיזה פוגרום מוסלמי לא צפוי וחליה בעוני ובדלות, מתחתנת בגיל 15 וקולה לא היה נשמע לעולם. מה רע לה פה שהיא רוצתה להרוס את המדינה.

עוד 659 מילים ו-3 תגובות

התארגנות חדשה מבקשת להפוך את ישראל למעצמת סחר הוגן

על רקע העלייה במודעות לנושאים כמו טבעונות ואיכות סביבה, מפתיע לגלות שבתחום הסחר ההוגן ישראל מדשדשת שנות אור אחרי המערב ● כמעט אי אפשר להשיג בארץ חולצות סחר הוגן, ובבתי הקפה לא מגישים קפה מסחר הוגן ● חבורת צעירים מתעקשת לשנות את המצב

עוד 1,401 מילים

הממשלה מעודדת יזמים, העיריות חוסמות אותם

בישראל יש כ-180 מיליון מ"ר שתוכננו לשמש כמשרדים אבל אין להם ביקוש ועומדים ריקים ● יזמים מבקשים להפוך שטחים כאלה לדירות מגורים, אבל עיריות אינן משתפות פעולה בגלל הפרשי הארנונה ● בחוק ההסדרים יש תוכנית שמעודדת יזמים אך לוועדה שהוקמה לשם כך הוגשה רק תכנית אחת ● "ראש העיר אמר לנו, לא אכפת לנו מה החליטה הממשלה, בעיר שלנו זה לא יקרה"

עוד 1,584 מילים

רגב: "כשרוצים להפיל את הממשלה אין כאבי בטן עם מקרי אונס, נשים מוכות וחיילים"

נתניהו: "כל שעה של בנט על הכיסא עולה לאזרחים - עשיתי חישוב גס - כעשרה מיליון שקל" ● פריג' על הפסיקה, שלפיה, קריאת שמע בהר הבית לא יכולה להיחשב לעבירה פלילית: החלטה הגובלת בטיפשות; המשטרה ערערה על פסק הדין ● עשרה ימים אחרי פרישת שמרית מאיר הודיע גם ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, טל גן צבי, על עזיבתו ● רינאוי זועבי לא הגיעה לישיבת הסיעה של מרצ

עוד 52 עדכונים

מפת הנזקים של רינאוי-זועבי

קשה לדעת אם רינאוי-זועבי תוכל לאמוד את הנזק שגרמה לכולם, וגם לעצמה, כשהחליטה לצאת למסע של איומי סרק על הקואליציה, ובסוף חזרה בה באופן די מביך ● גורמים שהיו בסוד המגעים טוענים כי מי שהכריע את הכף והחזיר אותה למסלול הוא מנסור עבאס ● עם או בלי קשר, אתמול שוב הופץ בחברה הערבית וידיאו של הנאום בו מזהיר משה גפני את יו"ר רע"ם מהבטחות שלא יתממשו ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

התנהלות המשטרה בהלוויית שירין אבו עאקלה סתרה את היומרה של ישראל לנהוג כסמכות הנבונה והמתונה בעיר הבירה ● אסור שהארוע ירד מסדר היום - והאחראים צריכים לתת עליו את הדין ● פרשנות

עוד 1,250 מילים

ייבוש ביצות גרם לצמצום משמעותי בבתי הגידול המימיים והפך את בריכות הדגים לתחנות עצירה חיוניות עבור ציפורים נודדות ● במקביל, גידול בייבוא הדגים הביא חקלאים לייבש בריכות כאלה ● כדי להילחם בתופעה, החברה להגנת הטבע פועלת עם חברות כמו טרררה שרואות בביצות הזדמנות כלכלית וסביבתית ● "פרויקט ראשון לקיזוז פחמן בישראל שעומד בסטנדרט הבינלאומי"

עוד 1,357 מילים ו-1 תגובות

נדל"ן וסביבה "תושבי נתניה והסביבה עומדים לאבד חוף ים"

הטרקטורים בפולג מכשירים קרקע להרחיק את החנייה והנגישות מאות מטרים מהחוף ● זהו השלב הראשון בתוכנית המלונות שלפי תושבים ומומחי סביבה, קרובים מדי למים, יצמצמו את החוף בחצי, ינתקו רצף בין השמורות ויהפכו את החוף למלכודת באירוע חירום ● ח"כ אלון טל דרש תסקיר סביבתי ● מהנדס העיר נתניה בתגובה: "באזור הזה לא אמור לעבור טבע"

עוד 1,967 מילים ו-1 תגובות

מבלי שהצליחה להבטיח רוב תביא הממשלה להצבעה את הצעת החוק "ממדים ללימודים"

אחרי פגישה עם לפיד חזרה בה רינאוי זועבי מפרישתה מהקואליציה: "האלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר" ● סנגוריהם של נתניהו ושל אלוביץ' הביעו התנגדות לתיקון שמבקשת הפרקליטות לערוך בכתב האישום ● בית משפט קבע שאין בקריאת שמע של נערים יהודים בהר הבית הפרה של הסדר; מלשכת בנט נמסר שהמדינה תערער על ההחלטה

עוד 48 עדכונים

שלטון זה לא בדנ"א של מרצ

חברי הכנסת במרצ, כמו המצביעים של המפלגה, הם אולי הריאלים ביותר בקואליציה הנוכחית: הממשלה הזו לא תלך בדרך של מרצ בשום שלב, אבל זו הממשלה היחידה שמרצ תהיה חברה בה ● לכן הודעת הפרישה של רינאוי-זועבי מביכה אותם - את חבריה לסיעה כמו גם את המצביעים ● והפרשה הזו - כמו מקרי סילמן, שיקלי ואבידר - גם חושפת את החסרון העיקרי של שיטת השיבוצים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל - ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנו... המשך קריאה

שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל – ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנות. "בחירה בין נבחרות" היא הצעה לפרדיגמה חדשנית כזו.
https://www.zman.co.il/267784/

עוד 942 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה