הדברים שלא מדברים עליהם

טוהר המידות, תחבורה, בריאות, אלימות, עוני, חינוך וחוסר ביטחון ● הנה רשימה חלקית ביותר של דברים שעליהם לא מדברים ביום הזה, שבו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שולט לחלוטין בשיח הציבורי ● דעה

קמפיין של ארגון המורים נגד בנימין נתניהו (צילום: Miriam Alster/Flash90)
Miriam Alster/Flash90

טוהר המידות, תחבורה, בריאות, אלימות, עוני, חינוך וחוסר ביטחון ● הנה רשימה חלקית ביותר של דברים שעליהם לא מדברים ביום הזה, שבו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שולט לחלוטין בשיח הציבורי ● דעה

שיח המצלמות כבר גובה מחיר מהציבור הישראלי. השיח הציבורי הוא משאב מוגבל, וכל דקה שבה התקשורת דנה בספין המצלמות, היא דקה שבה לא דנים בנושאים אחרים, חשובים בהרבה לחיים עצמם של תושבי המדינה.

הנה רשימה חלקית ביותר של דברים שעליהם לא מדברים ביום הזה, שבו ראש הממשלה בנימין נתניהו שולט לחלוטין בשיח הציבורי.

ראשית, העניינים הבוערים של טוהר המידות. נתניהו מצליח לגרום לתקשורת לא לעסוק במשמעויות מרחיקות הלכת של עצם התמודדותו בבחירות של מי שתלויים מעל ראשו שלושה תיקים פליליים חמורים.

לצד התיקים הקרובים להתגבש לכתבי אישום סופיים, יש שלל פרשיות שנתניהו אפילו לא נחקר עליהן, כמו פרשת המניות, מכירת הצוללות המתקדמות למצרים, התערבותו בתקשורת בניגוד להוראת היועץ המשפטי לממשלה, והחזרת הכסף שקיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי.

כל מדריך בתנועת נוער נדרש לתת לחניכיו דוגמה אישית. כך גם מפקדים בצה"ל, מהזוטרים ביותר ועד הבכירים, והדבר נכון גם למורים ומחנכים, למנהלים במגזר הציבורי והפרטי ומעל כולם – להורים. המסר המועבר לאזרחי המדינה מעצם הישארותו בזירה הציבורית של נתניהו, האיש הבכיר ביותר במדינה, הרסני. משמעותו היא ש"נבלות ברשות התורה" היא עניין כשר למהדרין.

השיח הציבורי אינו עוסק בימים אלה גם בחצי מיליון ילדים בסיכון, שחייהם הם סבל מתמשך, וחלק ניכר מהם חווים אלימות יומיומית או מאוימים באלימות בבתיהם.

המסר המועבר לאזרחי המדינה מעצם הישארותו בזירה הציבורית של בנימין נתניהו, האיש הבכיר ביותר במדינה, הוא הרסני

גם יותר מ-150 אלף נשים נפגעות אלימות נותרות ללא קול, וכמותן קשישים עניים, נכים הזוכים לקצבה שאינה מאפשרת חיים בכבוד, וקרוב ל-2 מיליון עניים, שלרבים מהם אין את הכסף הדרוש לטיפולי שיניים נחוצים, כמו האב ובנו שנדקרו השבת בכפר הפלסטיני עזון.

המחיר הגבוה להחריד של טיפולי שיניים בישראל פוגע גם ברבים מאוד מקרב מעמד הביניים, שאינם נזילים מספיק, כדי להרשות אותם לעצמם ברגעי הצורך.

זהו עוד מאפיין של יוקר המחיה המטורף בישראל, הפוגע באזרחים בכל אשר יפנו – במחירי הדיור, המזון, התחבורה, הבריאות, החינוך ועוד שלל שירותים, שחלקם ניתנים במדינות מתקדמות על ידי המדינה.

שיח המצלמות משכיח גם את משבר התחבורה הדרמטי, הגורם מדי שנה לבזבוז של עשרות מיליארדי שקלים למשק ולפגיעה בבריאות הציבור.

איש אינו פנוי לדבר על תקציבים חסרים בעשרות מיליארדים לשדרוג תשתיות, על הכשלים החמורים בפיתוח התחבורה הציבורית, על הפרבור הפוגע קשות באיכות החיים ועל הפערים הגדולים בין פריפריה למרכז ובין עשירים לעניים.

גם שוק העבודה, הסובל מפיגור של 300% בפריון העבודה למול המדינות החזקות בעולם לא זוכה לתשומת הלב הציבורית הראויה ערב בחירות.

ירי הרקטות מעזה העלה שוב לסדר היום את מצבם הקשה של תושבי עוטף עזה, אך זהו שיח עקר וחיוור למול הדרמה הפוליטית

פריון העבודה הנמוך הוא תוצר של מערכת חינוך בינונית לכל היותר, המספקת חינוך מהמעלה הראשונה כמעט אך ורק באזורים חזקים כלכלית. הוא גם תוצר של נסיגת המדינה ממחויבותה בעבר להכשרות מקצועיות רחבות ואיכותיות מספיק לכל מי שנזקק להן. זו אינה הוצאה כי אם השקעה.

ירי הרקטות אתמול (שבת) מרצועת עזה העלה שוב לסדר היום את מצבם הקשה של תושבי עוטף עזה, אך זהו שיח עקר וחיוור למול הדרמה הפוליטית.

אלפי ילדים ומבוגרים הסובלים מפוסט-טראומה אינם זוכים למענה ראוי, ומשלמים מחיר יומיומי כבר על מצבם הנפשי המדורדר.

גם בעלי העסקים בעוטף עזה סובלים מהמצב, עוד יותר מבעלי העסקים הקטנים בשאר הארץ, בהם חקלאים רבים, שגם הם זקוקים נואשות לסיוע.

יותר מכל מלמד שיח המצלמות על האגואיזם של נתניהו, העושה כל מאמץ לגנוב את תשומת הלב הציבורית על חשבונם של מיליוני אזרחים הנזקקים לה הרבה יותר ממנו.

מדינת ישראל כולה משועבדת כבר יותר משנתיים לאינטרס האישי של נתניהו, הפועל לפרק את המוסדות הממלכתיים, שכולם נועדו לשרת את האינטרסים הציבוריים המשותפים לכלל הציבור. גם אם יואשם ויורשע לבסוף, חוסר החמלה של נתניהו יישאר חטאו הגדול ביותר.

עוד 557 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 13 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־251 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: בישראל מעריכים כי הסתיימה תגובת חזבאללה על חיסול המפקד הבכיר

ארבעה שיגורים בוצעו הבוקר לעבר שתולה, מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה בדרום לבנון ● דיווחים כי צה״ל תוקף במרחב ההומניטרי ברצועת עזה סמוטריץ׳ על תשובת חמאס: הארגון מקצין את עמדתו בגלל הלהיטות הישראלית

עוד 4 עדכונים

למרות ההסלמה, ספק אם תפרוץ מלחמה כוללת בצפון

הלחימה בין חזבאללה וישראל מתגברת, אבל אף אחד מהצדדים לא מעוניין לבחון את יכולת העמידה שלו במלחמה כוללת ● בכיר בכוח קודס האיראני טוען שחזבאללה מחזיק כיום ביותר ממיליון רקטות מסוגים שונים, כולל טילים מונחים מדויקים ורקטות קטיושות מותאמות לדיוק מוגבר, כמו גם טילי נ"ט ● לישראל יש ארסנל גדול בהרבה של טילי אוויר-קרקע ● מערכה מלאה בין הצדדים עלולה להשאיר את לבנון וישראל הרוסות לחלוטין ● פרשנות

עוד 1,302 מילים
אמיר בן-דוד

אין שקר גדול מ"נתניהו יצטרך להכריע"

והנה שוב מדינה כולה ממתינה בציפייה דרוכה להחלטתו של בנימין נתניהו. מרוטי עצבים וטרוטי עיניים, אנחנו מחכים לשמוע האם ראש הממשלה יאמץ או יידחה את עסקת החטופים שעל הפרק. כוססים ציפורניים מרוב מתח האם נתניהו ייבחר הפעם בקול ההיגיון והחיים או שייכנע שוב לאיתמר בן גביר ולבצלאל סמוטריץ' ולהזיות ה"נצחון המוחלט".

וכמו בכל סיבוב, גם הפעם מלאו האולפנים ועמודי העיתונים בניתוחים ובפרשנויות: נתניהו במלכוד, אין לו ברירה, ג'ו ביידן עשה לו תרגיל. כך, כמו בסרט "לקום אתמול בבוקר", אנחנו קמים – שוב ושוב – לאותו לופ בלתי נגמר.

עמירם גיל הוא משפטן, יועץ ומרצה. עומד בראש המיזם מוסדות, הפועל לחיזוק המוסדות הדמוקרטיים בישראל. לשעבר מנהל תכנית קלינית ומרצה למשפטים באוניברסיטת רייכמן, עורך דין בפירמות בישראל ובארצות הברית, וחבר ועד מנהל ואחראי על מדיניות בארגוני חברה אזרחית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
טועה הכותב, נתניהו לא בחר בבן גביר וסמוטריץ׳ - הוא בחר בעצמו. בכל צומת הוא ילך עם ההחלטה שתאריך את שלטונו. אם אחמד טיבי יבטיח זאת, הוא ילך עם אחמד טיבי. אין שום אידיאולוגיה או עקרונות מ... המשך קריאה

טועה הכותב, נתניהו לא בחר בבן גביר וסמוטריץ' – הוא בחר בעצמו. בכל צומת הוא ילך עם ההחלטה שתאריך את שלטונו. אם אחמד טיבי יבטיח זאת, הוא ילך עם אחמד טיבי. אין שום אידיאולוגיה או עקרונות מאחורי החלטות נתניהו למעט העיקרון העליון של שימור שלטונו, ואופורטוניזם רגעי.

דחיית ההחלטה משמרת את שלטונו בודאות עד רגע ההחלטה. לכן הוא דוחה כל החלטה עד הרגע האחרון בהחלט, בתקווה שאולי גם יקרה משהו והוא לא יצטרך להסתכן בהחלטה כלל.

זה כל מה שצריך לדעת על נתניהו כדי להסביר את כל החלטותיו מאז 2015.

עוד 628 מילים ו-1 תגובות

מעט מאוד ישראלים יוצאים למצרים השכנה בשל החשש הביטחוני מאז טבח אוקטובר, אבל מי שיעז להגיע ככל הנראה יחווה את סיני של פעם ● לי־שי כץ, שהייתה הישראלית היחידה שחצתה את הגבול כשבועיים לאחר מתקפת חמאס, אומרת: "נמאס לי להסביר לאנשים שמצרים בצד שלנו נגד חמאס"

עוד 1,718 מילים

למקרה שפיספסת

הצהרות כמו של נשיא אינדונזיה הנבחר לא נשמעו זמן רב מפי מנהיג מוסלמי

הנשיא הנבחר של אינדונזיה פרובואו סוביאנטו, המכהן כיום כשר הביטחון, נשא השבוע נאום אסטרטגי בכנס בסינגפור בנושאי מדיניות חוץ (IISS Shangri-La Dialogue June 2024: Indonesia President-elect), בו התווה את המדיניות של אינדונזיה ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני והמלחמה בעזה.

בנאומו, התייחס פרובואו למשבר בין ישראל לפלסטינים וסיפק מספר עוגנים למדיניות החוץ של אינדונזיה, ונכונותה למתן סיוע לקידום פתרון צודק ובר-קיימא למלחמה בחמאס ולסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס עקרונות ניהול הסכסוכים והדיפלומטיה הנהוג באינדונזיה.

גל רונן הוא יועץ אסטרטגי בעל ניסיון של 24 שנים בתחומי מחקר ביטחוני. בעל תואר שני בממשל מאוניברסיטת רייכמן, התמחות בטרור וביטחון, חוקר את הזירה האינדונזית ופועל לפיתוח חיבורים עסקיים בין חברות מישראל לחברות באינדונזיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 672 מילים ו-3 תגובות

לייסד מולדת יהודית ביונאן

בניסיון לפתור את מצוקת היהודים, המדען אלברט איינשטיין, רופא שיניים מברוקלין ומנהיגי סין מלפני מלחמת העולם השנייה ניסו לייסד מולדת יהודית ביונאן ● בסופו של דבר, המתקפה על פרל הארבור שינתה את כיוון ההיסטוריה

עוד 2,080 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

היום ה־250 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

חיזבאללה מאיים בעוד תקיפות, נתניהו קיים הערכת מצב

אלירן מזרחי ז"ל יוכר כחלל צה"ל וייטמן בחלקה צבאית ● מהבוקר שוגרו לגליל, לגולן, לטבריה, ולעמק הירדן כ-200 רקטות בעקבות חיסולו של בכיר חיזבאללה ליד צור ● כוחות הכיבוי השיגו שליטה על כל מוקדי השרפות שהשתוללו בין השאר ביער ביריה, צפת, קרית שמונה ומירון ● בלינקן: "חמאס הכניס שינויים בתשובתו להצעה לעסקה" ● בכיר חמאס: "דורשים ערבויות להפסקת הלחימה"

עוד 18 עדכונים

מעולם לא היה טוב יותר להיות אישה בתעשיית המוזיקה

2024 מצטיירת כשנה היסטורית בתולדות המוזיקה הפופולרית ● אמיר בן-דוד כבר קרוב להכריז על אלבומי השנה וההופעות הטובות ביותר שראה בפסטיבל פרימוורה - ושלא במפתיע, כל הבחירות הן של נשים ● מבילי אייליש ועד בת' גיבונס - אחרי שנים של מאבקים לא פשוטים, נשים הן סוף-סוף הכוח הדומיננטי והחשוב ביותר בעולם המוזיקה

עוד 2,089 מילים

הרבש"ץ לוטם נגר, מ' המסתערב שנקלע למקום בכפכפי קרוקס והשוטר רפ"ק אבי צידון מתחנת אופקים, ניהלו לבדם במשך שעה וחצי לחימה ב־10 מחבלים ביישוב פרי גן – והצילו את תושביו ● באותה השעה כיתת חיילים מסיירת נח"ל "המתינה לפקודות בצומת" ונקלעה להלם ● כשמ' נפצע ברגלו, צידון הדף את המחבלים לבדו עד שהגיעה כיתת הכוננות מהיישוב שלומית – ונהרג ● סיפור הגבורה של האזרחים והשוטרים שנשארו ללא צבא, אך סירבו להיכנע

עוד 2,569 מילים ו-2 תגובות

השפע שמתחת לבית

עצי הפרי נחשבו בעבר למטרד שמלכלך את הסביבה העירונית ● היום הליקוט הפך לטרנד לוהט וגם סיור בתוך הערים חושף מה התחדש בעונה ואיזה עלים, פירות ופרחים אפשר לאכול, לחלוט, למלא, להתסיס או לקשט בהם סלט ● יש להם סגולות מוכרות (סוכרת, ויסות לחץ דם) או מפתיעות (מניעת היריון) וסתם כחטיף טעים ומזין ● העצים הם של כולם ובזמנים כאלה מומלץ להכיר אותם מחדש

עוד 1,146 מילים ו-1 תגובות

גם ח"כים שהודיעו כי הם מתנגדים לחוק הגיוס הצביעו בעד קידומו

מזה חודשים שצה"ל מתחנן לתיקון בסד"כ ומבהיר שבמצב הנוכחי אין לו אפשרות לספק הגנה על אזרחי ישראל בכל הגזרות הרבות ● זה לא הפריע ל-63 חברי הקואליציה להצביע הלילה בעד קידום החוק שיעניק פטור מגיוס לתלמידי ישיבות - כולל ח"כים מהליכוד שהצהירו במפורש כי הם מתנגדים לחוק ● רק גלנט עמד במילתו והצביע נגד ● ובינתיים ביש עתיד: מפגש עם המציאות של משפחות החטופים ● פרשנות

עוד 834 מילים ו-1 תגובות

הבחירות הקרובות באיראן לא צפויות לשנות דבר

בקרוב דגלי האבל על מותו של הנשיא ראיסי יוחלפו בשלטי תעמולה לקראת בחירות הבזק להחלפתו, אך המומחים מאמינים שדבר לא צפוי להשתנות בשלטון האיראני ● בינתיים, נחשפים הסדקים במדינה המפולגת ● כך למשל, בשעה שמיליוני אזרחים התאבלו על מותו של ראיסי, אחרים ניצלו את ימי האבל הלאומיים לחופשה ספונטנית

עוד 1,147 מילים
היום ה־249 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

גורם מדיני ישראלי: "החלטת מועצת הביטחון תאפשר לישראל לממש את מטרותיה"

בלינקן הצהיר כי נתניהו עדיין מחויב להצעה לסיום המלחמה ● חמאס: "מקבלים את החלטת האו"ם" ● ארבעה לוחמים נהרגו ושישה נפצעו ברפיח ● אזעקות ושרפות בצפון ● נועה ארגמני השתחררה מבי"ח ● משרד הבריאות בעזה: 40 הרוגים ביממה האחרונה, 37 אלף מפרוץ המלחמה ● בלינקן, גוטרש ומנהיגי הרש"פ, מצרים וירדן ישתתפו היום בוועידה בירדן לגיוס סיוע לעזה

עוד 38 עדכונים

בעוד העיניים מופנות בדאגה אל השרפות בצפון, שרפות מסוג אחר - של פסולת פיראטית - מפיצות עשן רעיל לאורך קו התפר המזרחי של ישראל, וגם בתחום הזה התושבים מרגישים מופקרים ● עמותת "אזרחים למען אוויר נקי" נכנסה לתוך הוואקום שהותירה הממשלה וחנכה מוקד תלונות בווטסאפ ● בתוך חודש נרשמו מעל אלף דיווחים וקריאות מצוקה ● במקום הראשון: מודיעין

עוד 886 מילים

על הגדר, לבד

קריית שמונה נראית בימים אלה כמו עיירת רפאים ● התושבים הוותיקים ולמודי ההסכמים טוענים שבלי מלחמה עם חזבאללה, שמעלה לאט־לאט הילוך, אף אחד לא יחזור ● בינתיים הם נאבקים בציפורניים כדי לשרוד ולהתפרנס: "בדיוק כמו לפני 2006, אנחנו מוצאים את עצמנו על הגדר לבד"

עוד 1,600 מילים

היועמ"שית חייבת לטפל בהשתוללות המשטרתית

הברוטליות המשטרתית לא מתמצה רק בשימוש במכת"זית בניגוד לנהלים אלא בהפעלת אלימות קשה כלפי מפגינים, שהתחילה לפני כהונת בן גביר ● הפיכת המשטרה לזרוע אלימה בשירות אינטרסים פוליטיים היא אחת הסכנות החמורות העומדות בפני מדינת ישראל היום ● זהו תפקידה של היועמ"שית להציב גבולות ברורים למשטרה ● פרשנות

עוד 760 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה