נושא
תאונות עבודה

באתרים המסוכנים ממשיכים לעבוד כרגיל

בדיקת זמן ישראל משרד העבודה מוציא צווים להפסקת העבודה באתרי בנייה עם ליקויי בטיחות מסוכנים, אך בדיקת זמן ישראל מגלה כי הבנייה בהם ממשיכה כרגיל ● "זה כאילו שתנהג שיכור והשוטר יגיד לך: תמשיך לנסוע, לא נורא" ● מתחילת השנה נהרגו יותר מ-40 עובדים

אתר בנייה ברחוב תל חי ברמת גן (צילום: תני גולדשטיין)
תני גולדשטיין
אתר בנייה ברחוב תל חי ברמת גן

עבירות בטיחות קטלניות באתרי בנייה הם מכת מדינה. במחצית הראשונה של 2019 התרחשו בישראל 195 תאונות עבודה, רובן בענף הבנייה, שהביאו למותם של 43 עובדים ולפציעתם של 164 – עלייה של 30% לעומת מחצית השנה הקודמת. משרד העבודה מבטיח בהודעותיו לתקשורת להילחם עד חורמה ברשלנות הקטלנית בענף הבנייה – אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד.

פקחי משרד העבודה מוציאים כמעט מדי יום "צווי בטיחות" נגד אתרים שבהם מתגלים ליקויי בטיחות. באתר המשרד כתוב: "צו בטיחות המוטל הינו דרישה לטיפול בסכנה בטיחותית, ואיסור שימוש או עבודה בגורם ממנו נובעת סכנה זו".

במרבית הצווים נכתב "ליקויים רבים", והמשמעות היא שהעבודה באתר אמורה להיות מושבתת עד לביצוע שורה ארוכה של תיקונים. השאלה היא, האם היזמים וקבלני הבנייה בשטח נענים להוראות ומפסיקים את הבנייה עד לתיקון המפגעים.

רק לפני כחודש, נפל פועל בקריית גת מגובה של כ-10 מטרים ונפצע קשה באתר בנייה שקיבל צו בטיחות שבועיים קודם לכן בגלל ששטחי העבודה בו לא היו מגודרים. היזמים באתר התעלמו מהצו והמשיכו לעבוד כרגיל, ופקחי משרד העבודה לא אכפו את סגירתו – וזאת, למרות שהקבלן, מחמוד תאופיק, צבר 12 צווי בטיחות בשמונה אתרי בנייה בגין עבירות בטיחות חמורות .

אתר הבנייה ברחוב הבילויים ברמת גן. קיבל צו בטיחות וממשיך לעבוד כרגיל (צילום: תני גולדשטיין)
אתר הבנייה ברחוב הבילויים ברמת גן. קיבל צו בטיחות וממשיך לעבוד כרגיל (צילום: תני גולדשטיין)

בדיקת "זמן ישראל": עסקים כרגיל

האם המקרה שגרם לאסון בקריית גת הוא מקרה חריג? השבוע ביקרנו בשישה אתרי בנייה ברמת גן, פתח תקווה והוד השרון, שכולם קיבלו רק ביום ראשון האחרון "צווי בטיחות", ובדקנו האם הצווים גרמו להם להפסיק לעבוד.

אתר אחד בפתח תקווה קיבל צו בטיחות בגלל פיגום לקוי, אתר נוסף ברמת גן בגלל קרבה לקו, וארבעת האחרים בגלל "ליקויים רבים".

בכל ששת האתרים מצאנו פועלים שמטפסים על הפיגומים, מנופים עולים ויורדים, פטישים רועמים. עסקים כרגיל.

"בעל הבית קיבל איזה פתק ממשרד העבודה שהאתר מסוכן וצריך להפסיק את העבודות, אבל עזוב אותך, ממשיכים לעבוד", סיפר חשמלאי שעובד באחד מהם. "כולם יודעים וכולם ממשיכים. הפועלים לא מפחדים. הם רוצים פרנסה, הם יבואו לעבודה, לא מעניין אותם מה יקרה, ובעל הבית לא אכפת לו, וגם לפקחים".

"בעל הבית קיבל איזה פתק שהאתר מסוכן וצריך להפסיק את העבודות, אבל עזוב אותך, ממשיכים לעבוד. כולם יודעים וכולם ממשיכים. הפועלים לא מפחדים. הם רוצים פרנסה, הם יבואו לעבודה, לא מעניין אותם מה יקרה"

חלק מהיזמים אכן מיהרו לתקן את הליקויים. עזרא חשקורי, המבצע עבודות באתר ברמת גן שקיבל בתחילת השבוע צווי בגלל "ליקויים רבים", ביקר ביום שלישי באתר והחזיק בידו היתר שקיבל ממשרד העבודה לחזור לעבוד, אחרי בדיקה חוזרת שהתבצעה כבר ביום שני.

"ברגע ששמעתי על הצו, עזבתי הכול והגעתי לאתר לבדוק מה הסיפור", מספר חשקורי, "אני לא רוצה להיכנס כאן לוויכוח עם הפקחים אם באמת היו ליקויים, מבחינתי היעד זה אפס ליקויים ואפס צווים ואפס טענות ודאגתי שזה יהיה המצב. אני לא אחתום לך שזאת הגישה של כל היזמים, יש מקרים שיזמים מצפצפים וממשיכים לעבוד. התוצאה לצערי היא חיי אדם, כן".

אתר בנייה ברחוב גאולה בהוד השרון (צילום: תני גולדשטיין)
אתר בנייה ברחוב גאולה בהוד השרון (צילום: תני גולדשטיין)

"צווי הבטיחות לא אפקטיביים"

"הבדיקה שעשיתם ממחישה את הבעיה עם צווי בטיחות: הם לא אפקטיביים", אומרת גדיר ניקולא, רכזת תחום תאונות עבודה בבניין ב"קו לעובד". "משמעות הצו אמורה להיות – תפסיק לעבוד, תתקן ותחזור לעבוד. אבל בפועל הם ממשיכים לעבוד והפקחים לא תמיד חוזרים ובודקים מה הולך שם. היזם יכול לשלוח פקס או מייל לפיהם הליקויים תוקנו ולקבל אישור אוטומטי לחזור לעבוד".

"אין לפקחים שום הרתעה", מוסיפה ניקולא, "אני לא מבינה למה קבלנים שנתפסים על מפגעי בטיחות, לפעמים חמורים ומסוכנים ביותר, מקבלים הזדמנות שנייה. זה כאילו שנהג ייתפש נוהג שיכור והשוטר יגיד לו, יאללה, בסדר, סע, לא נורא, תשתדל שזה לא יקרה בפעם הבאה. הקבלנים פשוט לא מתרגשים מזה".

מה היית מצפה שיקרה?

ניקולא: "הייתי מצפה שהאתר ייסגר ל-30 יום לפחות, כדי שירגיש את העלות הכלכלית. יש גם הצעת חוק בשלבי חקיקה שמאפשרת לשלול רישיון מקבלנים שעברו עבירות בטיחות, ואני מאוד מקווה שהיא תעבור אחרי הבחירות".

לחלק מהיזמים והקבלנים יש טענות הפוכות. אחד היזמים באתרים שבדקנו  אומר: "הפקחים עצמם אומרים שיש עליהם לחץ להוציא כמה שיותר צווים. בעבר היו מוציאים בעיקר צווי 'טעון שיפור' ומאפשרים להמשיך לעבוד תוך כדי תיקון הליקוי. היום, בגלל כל הכתבות, הם מוציאים על כל דבר קטן צווי בטיחות גורפים וצווי הפסקת עבודה, פוגעים בשמם הטוב של היזמים ומעכבים את הבנייה".

ובכל זאת פועלים נהרגים ונפצעים באתרי בנייה בגלל ליקויי בטיחות.

"הציבור רוצה שייבנו דירות ושמחירי הדירות יירדו. זה כל מה שמעניין אותו".

תגובות משרד העבודה והקבלנים

בעקבות הבדיקה שערכנו, שאלנו את משרד העבודה האם כל היזמים הספיקו לתקן תוך פחות מיומיים לתקן את כל הליקויים, להיבדק על ידי המשרד ולקבל אישור לפתיחה מחדש.

ממשרד העבודה מסרו בתגובה: "באתר ברחוב גאולה בהוד השרון השלימו את הדרישה לעוזר בטיחות. באתר ברחוב היבנר בפתח תקווה יכולים לעבוד, למעט על הפיגום עד השלמתו כנדרש. באתר ברחוב בועז ברמת גן (של חשקורי) הליקויים תוקנו. באתר ברחוב תל חי ברמת גן שמו מחיצות מול קו החשמל ויכולים לחזור לעבוד. באתרים ברחוב היד החזקה והביל"וים ברמת גן החלו לבצע תיקון ליקויים מרגע קבלת הצו".

לשאלה, כיצד ייתכן שהאתרים בהוד השרון, ברחוב היד החזקה והבילויים יכולים להמשיך לעבוד למרות שלא השלימו את תיקון הליקויים? לא קיבלנו תשובה. גורם במשרד העבודה אמר "מפקח בטיחות יגיע לשם שוב השבוע".

מחברת "גבריאל בלמס", המפעילה את אתר הבנייה בהוד השרון וחברת "קולסקי", המפעילה את האתר בפתח תקווה, נמסר בתגובה: "הליקויים תוקנו, ומשרד העבודה התיר לנו לחזור לעבוד כרגיל".

את תגובות "חברת ד. חייק בנייה", "שבח משה" ו"נסים כהן", המפעילות את אתרי הבנייה ברחוב הבילויים, תל חי ויד החזקה ברמת גן לא ניתן היה להשיג.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 822 מילים

המשטרה לא חקרה 75% מתאונות הבנייה הקשות בין 2016-2018

נתונים רשמיים של המשטרה שהתפרסמו היום לראשונה ב"הארץ", מצביעים על כך שמתוך 850 תאונות קטלניות וקשות בשנים 2018-2016, נפתחה חקירה פלילית רק ב-212 ● בשנים אלה חלה עלייה של 77% בממוצע של תאונות בהשוואה לשנים קודמות

אתר הבנייה ביבנה שבו קרס מנוף (צילום: מד"א)
מד"א
אתר הבנייה ביבנה שבו קרס מנוף

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

משרד השיכון: "נסבסד לחלק מהקבלנים את ההוצאות על בטיחות בנייה"

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון הציג מתווה חדש למכרזים לעבודות בניית תשתית, לפיו המשרד ישתתף עם הקבלן את עלות מרכיבי הבטיחות ולא יאפשר לקבלנים לתת הנחה על רכיב הבטיחות בעבודה

זירת התאונה (צילום: דוברות משטרת ישראל)
דוברות משטרת ישראל
זירת התאונה

משרד הבינוי והשיכון ישתתף בהוצאות הבטיחות. כך הודיע מנכ"ל המשרד בני דרייפוס בכנס השנתי לתשתיות בשכונות מגורים של המשרד שהתקיים בשבוע שעבר.

דרייפוס הציג בכנס מתווה חדש למכרזי ביצוע תשתיות, לפיו המשרד ישתתף במכרזים בעלות מרכיבי הבטיחות, ולא יאפשר עוד לקבלנים לתת הנחות על רכיבי הבטיחות במכרזים שיגישו.

משרד הבינוי והשיכון הוא אחד משלושת מזמיני עבודות הבנייה הגדולים בישראל, בהיקף של כ-4 מיליארד שקלים בשנה, בעיקר בעבודות תשתית ובניית מבני ציבור. לפי שעה, נוסח המכרזים החדש יתפרסם רק במכרזים לעבודות תשתית, אך במשרד אמרו ל"זמן ישראל" שבעתיד יש כוונה לסבסד את הבטיחות ולמנוע מתן הנחות על בטיחות גם במכרזים לבניית מבני ציבור.

לדברי דרייפוס: "המשמעות היא העברת מסר לקבלני הבניה כי המשרד לא מוכן לזילות בהוצאות הבטיחות ולהפחתה במרכיבי הבטיחות במכרזים. כמזמיני עבודות חלה עלינו אחריות להבטיח רמת בטיחות גבוהה לצד רמת הביצוע. משרד הבינוי והשיכון יבצע מעקב וביקורות בשטח כדי לוודא שאכן, התשלום שמועבר ליזם יופנה לבטיחות לפי תנאי המכרז".

המכרזים החדשים הוכנו בעקבות עבודת מטה בשיתוף משרד הביטחון, חברת נתיבי ישראל והתאחדות בוני הארץ שנועדה למצוא דרכים להבטיח שמרכיב הבטיחות במכרזים יעמוד בסטנדרט הגבוה ביותר, בעקבות המודעות הציבורית הגוברת לריבוי תאונות הבנייה הקטלניות.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 181 מילים

שני פועלים נפצעו קשה בתאונת עבודה במפעל בדרום

שני פועלים כבני 30 נפצעו קשה בתאונת עבודה במפעל בדרום לאחר שככל הנראה נפגעו כשירדו לבור בעקבות חפץ שנפל ● פועל נוסף נפצע קל ● צוותים של מד"א פינו אותם לבית החולים סורוקה בבאר שבע כשהם מורדמים ומונשמים

אמבולנס של מד"א (צילום: iStock)
iStock
אמבולנס של מד"א

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

פועל בנייה נפל מגובה שש קומות מבניין בחיפה ונהרג

פועל נוסף נפצע בינוני בתאונת עבודה אחרת בחיפה ● מאז תחילת השנה נהרגו 38 בני אדם בתאונות עבודה, אחד מהם אתמול

תאונת עבודה ברחוב צ'רניחובסקי בחיפה (צילום: מגן דוד אדום)
מגן דוד אדום
תאונת עבודה ברחוב צ'רניחובסקי בחיפה

פועל בנייה נהרג הבוקר (יום ג') כשנפל מגובה של 6 קומות בזמן שביצע עבודה בבניין ברחוב טשרניחובסקי בעיר.

חובשים ופראמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום דיווחו על גבר כבן 50 עם פגיעה רב מערכתית ללא סימני חיים וקבעו את מותו. המשטרה הוזעקה למקום ופתחה בחקירה לנסיבות האירוע, שבה משתתפים גם חוקרי משרד העבודה.

זוהי תאונת העבודה הקשה השנייה שהתרחשה הבוקר בחיפה. שעה לפני כן נפל פועל בן 49 מגובה 4 מטר באתר בנייה בדרך אלנבי בחיפה ונפצע באורח בינוני. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים רמב"ם.

מאז תחילת השנה נהרגו 38 בני אדם בתאונות עבודה בישראל, מתוכם 22 בענף הבנייה. אתמול נהרג פועל בניין כבן 40 מפגיעת חפץ כבד באתר בנייה בפתח תקווה, ופועל נוסף נפצע בינוני באתר בנייה בירושלים.

ד"ר הדס תגרי, מנהלת "הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה", מסרה בתגובה: "מספר ההרוגים בתאונות עבודה נמצא בעלייה תלולה זו השנה השנייה ברציפות – ואנו רק בפתחה של עונת הגיהנום של התאונות הקטלניות. בחודשים האחרונים חל קיפאון בתפקוד משרדי הממשלה שעתיד להמשך גם בחודשים הקרובים נוכח הבחירות הנוספות. הליכי חקיקה והתקנת תקנות תקועים, ואין כנסת שתדון בשינויים הנדרשים ותדרוש תשובות ממשרדי הממשלה".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 182 מילים

פועל נפצע בינוני באתר בניה בירושלים

הפועל נפצע בעקבות קיר שקרס עליו באתר בניה ברחוב בר גיורא בירושלים ● שוטרים שהגיעו למקום עיכבו שלושה חשודים שעבדו במקום

זירת התאונה (צילום: דוברות משטרת ישראל)
דוברות משטרת ישראל
זירת התאונה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

שתי תאונות עבודה התרחשו היום בשעות הצהריים באתרי בניה ושיפוצים. בחיפה פועל בן כ-60 נפל מגובה באתר בניה ברחוב הספורט. הפועל פונה לבית חולים רמב"ם על ידי מד"א, במצב בינוני-קשה עם חבלות בפלג גוף עליון.

כשעה לאחר מכן התקבל דיווח מרחובות, שם נפצע באורח בינוני גבר כבן 35 כתוצאה מקריסת קיר בדירה במהלך עבודות שיפוצים. חובשי מד"א פינו את הפצוע לבית חולים קפלן.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

פועל בן 24 נפצע מנפילה מגובה באתר בנייה בנתניה

הפועל נפל בשעות הצהריים באתר הבנייה ברחוב הרמ"א בנתינה ● חובשי מד"א פינו את העובד לבית חולים לניאדו עם חבלות בפלג גופו העליון

אתר בניה. אילוסטרציה (צילום: קובי גדעון. פלאש 90)
קובי גדעון. פלאש 90
אתר בניה. אילוסטרציה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

המשטרה מחמירה את החשד נגד המפעל שבו נהרג פועל באשקלון

החשד נגד המפעל הועלה להריגה במקום גרימת מוות ברשלנות ● לפי החשד, הקבלן ומנהלת המפעל היו מודעים לחור בגג שדרכו נפל למותו וואסים אבו כף ביום ראשון ● החשודים שוחררו למעצר בית

אתר בניה. אילוסטרציה (צילום: קובי גדעון. פלאש 90)
קובי גדעון. פלאש 90
אתר בניה. אילוסטרציה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

שוב: פועל נפצע קשה באתר בנייה בקריית גת

פועל בשנות ה-20 לחייו נפצע נפל מגובה של כ-10 מטרים באתר בנייה בקריית גת, נפצע קשה והובהל לבית החולים ● המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע ● אתר הבנייה נסגר על ידי מפקחי הבנייה של משרד העבודה לפני שבועיים וטרם קיבל אישור לעבוד ● לקבלן המבצע נרשמו 12 עבירות בנייה ולא ננקטו נגדו הליכים ● לפני כשבועיים נהרגו ארבעה עובדים בתאונה באתר בנייה ביבנה

אתר הבנייה שממנו נפל הפועל בקריית גת (צילום: משטרת ישראל)
משטרת ישראל
אתר הבנייה שממנו נפל הפועל קריית גת

פועל בניין בשנות ה-20 לחייו נפצע קשה הבוקר (ג') ב-7:00 בנפילה מגובה של כ-10 מטרים באתר בנייה ברחוב נופך בקריית גת. ההערכה במשטרה היא שהפועל נפל מהמרפסת של הקומה הרביעית למרפסת של הקומה הראשונה.

הפועל הובהל לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה בבאר שבע. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע.

אתר הבנייה של הקבלן שביצע את העבודה – "מחמוד תאופיק חברה לפיתוח בע"מ" – נסגר לפני כשבועיים על ידי מפקחי הבטיחות עקב ליקויים. בין השאר נמצא כי שטחי העבודה לה היו מגודרים. האתר טרם קיבל אישור לחזור לעבוד ולמעשה חזר לעבודה באופן לא חוקי, אך פקחי משרד העבודה לא אכפו את סגירתו.

בארגון "'קו לעובד" מדווחים כי מדובר בקבלן  שצבר בשנתיים האחרונות 12 צווי בטיחות בשמונה אתרי בנייה בגין עבירות בטיחות חמורות ועד כה לא ננקטו נגדו כל הליכי משמעת אצל רשם הקבלנים.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "שוב אנו עדים לרשלנות פושעת. הנחיתי את מפקח הבטיחות להגיע מיד לשטח, למסור למשטרה את הפרטים ולטפל במטרה למצות את הדין. הזלזול של הקבלנים ממשיך לגבות חיי אדם ולגרום לפציעתם של אנשים".

מארגון "קו לעובד" שהתלונן על עבירת הבנייה והביא למתן צו הבנייה נמסר: "אנחנו דורשים לשלול לאלתר את רישיונו של הקבלן שהפר את צו הפסקת העבודה ואיפשר את העבודות במקום ובכך גרם לתאונה הקשה הבוקר ולמצות את הדין עמו. התאונה הזאת היא עוד עדות מצמררת לרמת ההפקרות בענף ולהשלכותיה של מדיניות אפס ההרתעה של רשויות המדינה. הקבלנים  יודעים שהם לא נדרשים כיום לתת דין וחשבון לאיש".

לפני שבוע וחצי נהרגו ארבעה פועלים בקריסת מנוף  באתר בנייה ביבנה. האסון קרה באתר בנייה של חברת "נאות שמיר בע"מ" מקבוצת "רמי שבירו". שבועיים קודם לכן נסגר אתר אחר של אותה חברה ביבנה בגלל תאונת עבודה קשה שאירעה בו.

 

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 267 מילים
סגירה