נושא
עזה

אלפי פלסטינים מפגינים בגבול רצועת עזה ומנסים לחצות את הגדר

צה"ל ירה במפגינים פלסטינים שניסו לחצות את הגבול ● 46 מפגינים נפצעו ● שריפות פרצו בעוטף עזה, כנראה מבלוני תבערה

בלוני תבערה (צילום: חסן ג'די פלאש 90)
חסן ג'די פלאש 90
בלוני תבערה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

צה״ל תקף ברצועה בתגובה לירי הרקטה

מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו יעדים ומתחמים צבאיים של חמאס ● דובר צה"ל: התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטה ששוגרה אמש שפגעה במבנה ישיבת הסדר בשדרות ● על פי דיווחים צה"ל תקף ארבע פעמים מוצב של חמאס ושלוש פעמים נוספות את הנמל החדש בח'אן יונס שבדרום הרצועה

מכתש בחאן יונס לאחר תקיפת צה״ל (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
Abed Rahim Khatib/Flash90
מכתש בחאן יונס לאחר תקיפת צה״ל

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

בגצ אישר את החלטת הממשלה לשלול ביקורים לאסירים הביטחוניים מעזה

בגצ קיבל את עמדת הממשלה לפיה ביקורים אינם זכות יסוד אלא טובת הנאה שמותר להעניק לאסיר או לשלול ממנו לפי שיקולי ביטחון, ושלילת הביקורים מפעילה לחץ על חמאס לשחרור נעדרים ישראלים ולכן יש בה צורך ביטחוני

אסירים ביטחוניים בכלא בישראל (צילום: חסאן ג'גי)
חסאן ג'גי
אסירים ביטחוניים בכלא בישראל

בית המשפט הגבוה לצדק, בהרכב של השופטים ניר הנדל, ענת ברון ויוסף אלירון דחה את העתירה שהגישו משפחות של אסירים ביטחוניים תושבי עזה וחברי ארגון חמאס נגד החלטת הממשלה והוראת השר לביטחון פנים גלעד ארדן מיולי 2017 להפסיק כמעט כליל את ביקוריהם של בני משפחותיהם.

העותרים טענו שההחלטה מנוגדת לחוק הישראלי והבינלאומי ומהווה אפלייה ופגיעה בזכותיהם הבסיסיות. הממשלה השיבה כי ביקורים אינם "זכות קנויה" אלא "טובת הנאה" שמותר להעניק לאסיר בכפוף לשיקולי ביטחון, וכי הביקורים פוגעים בלחץ שהמדינה מפעילה על חמאס ולכן מהווים פגיעה בביטחון.

שופטי בג"צ ציינו בהחלטתם כי "יציאה לחופשות וביקורים אינם חלק מזכויות האדם המוכרות של האסיר אלא פריבילגיה או מעשה חסד המוענק בתנאים מסויימים… לא נפגעה זכות חוקתית מוגנת".

השופטים ציינו כי לרשויות אסור לפגוע באסירים מ"שיקולי נקמנות" אך ציינו שהאיסור על הביקורים אינו נובע מנקמנות אלא משיקול ביטחוני. השופטים גם דחו את טענת העותרים שלשר ארדן אין סמכות לקבל את ההחלטה.

השופטים כתבו בהחלטתם: "שלילת הביקורים נועדה להפעיל לחץ על ארגון הטרור חמאס להשיב שבויים ונעדרים ישראלים, ולא מחשש קונקרטי לניצול לרעה של הביקורים על ידי האסירים, (אבל) תכלית ההגנה על ביטחון המדינה מהווה חלק מתכליתו של בית הסוהר".

השופטים ציינו כי: "לא מצאנו כי הנימוק הזה חורג מתחום הסבירות והמידתיות". השופטים דחו גם את הטענה שמדובר בענישה קולקטיבית, כיוון ששלילת הביקורים אינה מוגדרת כענישה אלא כשלילה של פריבילגיה בנימוק ביטחוני סביר.

שופטי בג"צ אישרו גם את שיקול הדעת של הממשלה ושירות בתי הסוהר שלא לקבוע ולפרסם קריטריונים ברורים למקרים החריגים שבהם כן מתקיימים ביקורים.

 

 

 

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 234 מילים. מחכים לתגובתך.

Gazavision#

במקביל לאירוויזיון בתל אביב, שישה מוזיקאים צעירים התחרו בסוף השבוע האחרון ב"עזה-וויזיון" ● היו שם שתי בלדות על אהבה, וארבעה שירי מחאה שעסקו באדמה ובהתנגדות לכיבוש ● המנצח הגדול הוא ג'יהאד שחאדה, סטונדט להנדסה ביו-רפואית, שמעולם לא יצא מהרצועה

תחרות שירה צעירה בעזה במקביל לאירוויזיון

במקביל לאירוויזיון בתל אביב, שישה מוזיקאים צעירים התחרו בסוף השבוע האחרון ב"עזה-וויזיון" ● היו שם שתי בלדות על אהבה, וארבעה שירי מחאה שעסקו באדמה ובהתנגדות לכיבוש ● המנצח הגדול הוא ג'יהאד שחאדה, סטונדט להנדסה ביו-רפואית, שמעולם לא יצא מהרצועה

שעות ספורות לפני גמר האירוויזיון בתל אביב, במוצאי שבת האחרונה, נערכה בעזה תחרות מוזיקה מחאתית בשם "עזה-וויזיון". באופן סמלי, אירוע הגמר של העזתים התקיים על הריסות בניין סוכנות הידיעות הטורקית אנאדול, שהופגז על ידי חיל האוויר הישראלי בסבב הלחימה האחרון ברצועה.

כיאה לאירועים מסוג זה, ההפקה כללה זמרים צעירים ונרגשים, לוגו שהופיע גם על חולצות שנמכרו באירוע ואפילו סלוגן שמוכר מהאירווזיון האחרון, אבל עם טוויסט עזתי: DARE TO DREAM – TOGETHER.

מי שעמד מאחורי המיזם הוא הארגון ״אנחנו לא מספרים״ (We Are Not Numbers), הפועל כדי לתת פנים ושמות לדיווחים על מספר ההרוגים, הפצועים והמובטלים בעזה.

עיסאם עדוואן, היזם והמארגן של התחרות, אומר כי מדובר גם במחאה כלפי ה-EBU, איגוד השידור האירופי, שלא מאפשר לפלסטינים להשתתף באירוויזון.

לדבריו, האירוע נועד לאפשר לאמנים צעירים ומוכשרים מעזה לקבל חשיפה מוזיקלית בינלאומית, למרות מגבלות התנועה שחלות עליהם.

"יש להקות מעזה שמוזמנות להופיע בגדה המערבית ונתקעות במעבר ארז״, הוא אומר, ומוסיף שהאירוע נועד להאיץ בצעירי הרצועה לקחת אחריות על חייהם.

האירוע נועד לאפשר לאמנים צעירים מעזה לקבל חשיפה מוזיקלית בינלאומית, למרות מגבלות התנועה שחלות עליהם

"התהליך המדיני לא מוביל לשום מקום. גם ההנהגה שלנו צריכה לתת מענה לצעירים מבחינה תרבותית ואמנותית ולתת להם למצות את יכולותיהם".

ששת הגדולים

שישה שירים עלו לגמר התחרות – בביצועם של חמישה זמרים צעירים וזמרת אחת – לא כולם שירים מקוריים. כל הביצועים הועלו מבעוד מועד ליוטיוב.

היו שם שתי בלדות על אהבה, וארבעה שירים ליריים-פטריוטיים, שבין השאר התייחסו לקשר של הפלסטינים לאדמה ולהתנגדות לכיבוש.

אלפים הצביעו לשיר האהוב עליהם, והעניקו את הניצחון לג'יהאד שחאדה, שביצע את שירו של הכוכב המצרי עבד-אל חלים חאפז, Ya Tira Tiri. השיר עוסק באהבה, אבדן וגעגועים.

"ג'יהאד הוא נציג מצוין ל-2 מיליון עזתיים שחיים תחת המצור כבר 12 שנה", בירך עיסאם את הזוכה. "אביו נאבק כדי לפרנס משפחה בת 10 ילדים בשכר זעום, וג'יאהד מעולם לא יצא את גבולות הכלא שבו אנו חיים.

"ועדיין, הוא סטודנט מצטיין להנדסה ביו-רפואית ויש לו קול שנוגע ללב שומעיו. הוא מסמל את הפוטנציאל של צעירי עזה, אילו היו מאפשרים להם לשגשג".

מתחרה בולט נוסף היה The Sky, שיר מקורי של ע'אדה שומן, בן 21, שזכה ליותר צפיות ביוטיוב מהשיר הזוכה. ע'אדה מופיעה בקליפ לצד אחיה, שמלווה אותה על גיטרה. השיר עוסק בתוקפנות של המדכא ובעקשנות של החלש לא להיכנע:

"השמיים הם של שנינו
הכחול העמוק והסגול של העננים
שייכים לכל בני האדם
לחלש, לעני, לעצוב
ולזה שהולך לישון רעב
(…) הוצאתם חייל מביתו ואז מת לחינם".

"הדיכאון מכלה את האמביציות"

המנהלת הבינ"ל של ״אנחנו לא מספרים״, פאם ביילי, היא פעילת זכויות אדם שגורשה מעזה, מנועה מלהיכנס לישראל ופועלת מוושינגטון.

לדבריה, הרעיון לא היה לחקות את התחרות המקורית. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפיק אירוויזיון. למוזיקאים בעזה אין עבודה ופרנסה, ואין יכולת תנועה מחוץ לרצועה. רב הזמן הם עסוקים בהישרדות או פשוט מדוכאים".

גמר העזה-וויזיון 2019
גמר העזה-וויזיון 2019

"אפשר היה להניח שמכיוון שהם חסרי עבודות יהיה להם יותר זמן לכתוב וליצור, אבל אני מאמינה שהדיכאון מכלה את האמביציות שלהם".

עוד 442 מילים ו-1 תגובות. מחכים לתגובתך.

הערכות: כ-35 אלף פלסטינים עזבו את רצועת עזה ב-2018

כ-60 אלף פלסטינים יצאו מהרצועה למצרים אשתקד ורק כ-37 אלף מהם חזרו ● רוב העוזבים טסים לטורקיה ומשם מפליגים ליוון ומנסים להסתנן למערב אירופה ● חמאס מחזיק רופאים ברצועה בכוח

מעבר רפיח (צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90)
עבד רחים חטיב, פלאש 90
מעבר רפיח

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

אלפי מפגינים מעזה מתגודדים ליד הגדר

הפלסטינים מדווחים על 60 פצועים בהפגנות בגבול הרצועה ● במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים ● בצה"ל מדווחים על מספר נסיונות של פלסטינים לחצות את הגדר ● צה"ל תיגבר את כוחותיו בגבול הרצועה והחמיר את הוראות הפתיחה באש

הפגנה על גבול עזה (צילום: Abed Rahim Khatib/ Flash90)
Abed Rahim Khatib/ Flash90
הפגנה על הגדר בעזה

אלפי פלסטינים מרצועת עזה מפגינים ליד גדר המערכת בין ישראל לרצועה לרגל "יום הנכבה". במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים, וכעת חלקם מתחילים לחזור לבתיהם. בצה"ל מדווחים כי נעשו מספר ניסיונות של מפגינים פלסטינים  לחצות את הגדר.

צה"ל הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות וירה על מספר מפגינים. במשרד הבריאות הפלסטיני מדווחים על 60 אזרחים פלסטינים שנפצעו עד כה במהומות.

פלסטינים תושבי הרצועה הפריחו בלון תבערה לעבר המועצה האזורית שער הנגב, שגרם לשריפה. השריפה כובתה בידי צוותי קק"ל וכוחות הכיבוי. צוות כיבוי נוסף הוזעק לכבות שריפה באזור נתיבות, אך עדיין לא ידוע אם היא נגרמה כתוצרה מירי בלון תבערה מהרצועה או מסיבה אחרת.

צלפים הוצבו על גדר המערכת ובמוקדים מרכזיים וסוללות כיפת ברזל עדיין בשטח לאחר שהוצבו שם בסבב ההסלמה האחרון. גם בגדה המערבית תוגברו הכוחות ומג"ב מתגברים את המעברים גם בירושלים וסביבותיה.

נהלי הפתיחה באש עודכנו והסמכות לפתיחה באש תינתן למפקדי חטיבות ולא מפקדי גדודים. בזרוע הצבאית של חמאס הכחישו דיווח על כוונה לפעולה צבאית. הערכות הן, שההפגנות יהיו מתונות יותר מאשר בשנה שעברה, אז ניסו המפגינים לחצות את הגדר, השליכו מטעני נפץ לעבר החיילים ואף ירו עליהם. הפגנות אשתקד היו הקטלניות ביותר מאז 2014: 62 פלסטינים נהרגו ב-14 במאי 2018.

הפגנות יום הנכבה מציינות את העקירה של הפלסטינים מבתיהם לאחר הקמת המדינה ב-15 במאי 1948. במערכת הביטחון מעריכים שאם תהיה הסלמה בזמן האירוויזיון, היא תקבל סיקור עולמי נרחב. בתחילת החודש התקיים סבב אלימות בן יומיים בעזה בין ישראל לחמאס והג'יהאד האיסלאמי: כ-700 רקטות נורו לישראל והרגו ארבעה ישראלים. צה"ל ירה לעבר כ-300 מטרות בעזה ו-25 פלסטינים נהרגו.

בתוך כך נמשכים המאמצים הישראליים למנוע קריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית. משלחת מהרשות הגיעה ביום ראשון לפגישה עם שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו. הפסלטינים מסרבים לקבל את כספי המסים שישראל מעבירה להם מאז שהוחלט על קיזוז כספי משפחות מחבלים והחשש הוא שזה יביא לקריסה כלכלית של הרש"פ.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 290 מילים. מחכים לתגובתך.

מעברי ארז וכרם שלום ייפתחו הבוקר

שבוע אחרי הפסקת האש, ייכנסו לרצועה דלקים, סחורות ו-30 מיליון דולר מקטאר ● בשלב הבא עשויה להתקיים עסקת חילופי שבויים ● דריכות במערכת הביטחון על רקע המתיחות בין ארה"ב לאיראן

מעבר ארז (צילום: אדי ישראל / פלאש 90)
אדי ישראל / פלאש 90
מעבר ארז

יותר משבוע אחרי ההסלמה בעזה, מעברי כרם שלום וארז ייפתחו הבוקר. בימים הקרובים צפויים להיכנס דלקים וסחורות לעזה, יוגדל מרחב הדיג, וכן 30 מיליון דולר מתוך מענק של 480 מיליון דולר שהובטחו לעזה מקטאר.

ביום רביעי הקרוב יתקיימו ברצועה הפגנות לציון יום הנכבה, ויהוו מבחן ראשון לקיום הרגיעה בין ישראל לרצועה. בשבוע הבא יגיעו לרצועה שליח האו"ם ושליח מקטאר, כדי לנסות לקדם את השלבים הבאים שאחרי הפסקת האש, בהם אפשרות לעסקת חילופי שבויים ובניית נמל מעזה.

יו"ר הרשות הפלשתינית אבו-מאזן, דוחה את הניסיון למה שהוא מכנה "שלום כלכלי עם ישראל" והפיכת הבעיה הפלשתינית לבעיה כלכלית והומניטרית. לדבריו, לא יקבל את עסקת השלום של טראמפ אם זו תתבסס על היבטים כלכליים בלבד בלי שבצידם יהיה תהליך פוליטי. השליח האמריקאי למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אמר כי "עסקת המאה" שיזם הנשיא טראמפ, לשלום בין ישראל לפלשתינים, צפויה להתפרסם אחרי חגי הרמדאן ושבועות, בתנאי שעד אז תורכב ממשלה ישראלית.

במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחרי הזירה הדרומית והצפונית, על רקע המתיחות הגוברת בין ארה"ב לאיראן במפרץ הפרסי. איראן רוצה להתחיל להעשיר אורניום לאחר שארה"ב נסוגה מהסכם הגרעין. זאת, מאחר שאיראן היא המממנת של הג'יהאד האיסלאמי בעזה וכן של חיזבאללה בלבנון. לאיראן יש גם נוכחות צבאית בסוריה, שאותה תקפה ישראל במהלך השנה האחרונה.

ארה"ב הניעה למפרץ הפרסי את נושאת המטוסים לינקולן, לצד סוללת טילי פטריוט. עם זאת, האלוף במילואים עמוס ידלין העריך הבוקר בראיון לכאן ב', כי עימות צבאי בין ארה"ב לאיראן עדיין רחוק: "נושאת מטוסים אחת, מפציץ B52 וסוללת פטריוט לא מספיקים לכך. האמריקאים רוצים לשדר לאיראנים, 'גילינו מה אתם רוצים לעשות ויש לכך מחיר'." ארה"ב החריפה לאחרונה את הסנקציות על יצוא נפט ומתכות מאיראן, וזאת על רקע הנסיגה האמריקאית מהסכם הגרעין עם איראן.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 268 מילים. מחכים לתגובתך.

פלסטיני נהרג בהפגנה על הגדר בעזה

עם חידוש ההפגנות על גדר המערכת ברצועת עזה, נהרג פלסטיני מאש צה״ל ושני פלסטינים נוספים נפצעו ● כעשרת אלפים איש התקבצו במספר מוקדים ● על פי ההסכם, על המארגנים להרחיק מפגינים מהגדר ולמנוע שיגור בלוני תבערה

הפגנה על גבול עזה (צילום: Abed Rahim Khatib/ Flash90)
Abed Rahim Khatib/ Flash90
הפגנה על הגדר בעזה

פלסטיני נהרג ושני פלסטינים נוספים נפצעו בהפגנות השיבה בגבול הרצועה, כך נמסר ממשרד הבריאות הפלסטיני. ההפגנות נערכות לראשונה מאז סבב הלחימה הנוסף בעזה, ועל פי הסכם הרגיעה שהפסיק את סבב התקיפות, על המארגנים להרחיק את המפגינים מן הגדר, ולמנוע שיגור בלוני תבערה לישראל.

כעשרת אלפים איש התקבצו היום במספר מוקדים והכותרת השבועית היא "מאוחדים נגד ההסכם" – ההתנגדות להסכם המאה הסכם אותו צפוי נשיא ארה"ב לפרסם לקראת סוף הרמדאן, שעלה לחדשות היום כאשר פרסומים בתקשורת הפלסטינית ציטטו את שר החוץ הפלסטיני ריאד מאלכי, שאמר כי נעשו מגעים עם וושינגטון, אבל שלא יהיה פלסטיני אחד שיוותר על ירושלים כבירת פלסטיןף או על מדינה פלסטינית ולא ניתן יהיה לקנות את העם הפלסטיני בהטבות כספיות.

במקביל, לרגל יום שישי הראשון של הרמדאן, כ-135 אלף פלסטינים הגיעו לתפילות במסגד אל אקצה מעל 75 אלף מהם מהגדה. חלק מהצעירים שלא קבלו היתר אף קפצו מעל חומת ההפרדה סביב כדי להגיע לתפילה בירושלים.

המרחב הימי נפתח היום ל-12 מייל ומתאם פעולות בשטחים הבהיר שזה בכפוף לשמירה על תנאי ההסדרה. "צעד זה הינו כחלק מהמדיניות האזרחית למניעת הדרדרות הומניטארית ברצועת עזה ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת.

מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות. יודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון".

ולמרות שהחיים חזרו לשגרה, בין הריסותיה עזה במצב נפיץ ונעשים מאמצים להגיע להסדרה ארוכת טווח, בתוך כך המשלחת המצרית במצרים, מנהיג החמאס מתריע שאם ייהרג מפגין על הגדר היום ישוגרו טילים לתל אביב.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 234 מילים. מחכים לתגובתך.

מרחב הדיג של הפלסטינים בעזה יורחב מחדש

צה"ל הודיע כי מרחב הדיג, שצומצם במהלך העימות בתחילת השבוע שעבר, יורחב היום מחדש ל-12 מיילים ימיים, כדי למנוע הידרדרות של המצב ההומניטרי בעזה ● מקורות פלסטיניים: "חלק מההבנות שסיימו את העימות"

חוף העיר עזה (צילום: Hassan Jedi / Flash90)
Hassan Jedi / Flash90
חוף העיר עזה. ישראל צמצמה את מרחב הדיג בתגובה לירי

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

במקביל לאירועי יום העצמאות - החלו אירועי הנכבה

אירועי יום הנכבה החלו היום ● אלפים השתתפו בצעדת השיבה שאורגנה על ידי "זוכרות" ובהפגנה בכפר עארה ● האירועים לציון היום ברצועת עזה מתוכננים להתקיים ב-15 במאי

אירועי הנכבה של ארגון החמאס עוד לא החלו, אבל כתשובה למפגנים הצבאיים הישראלים של יום העצמאות, התקשורת הפלסטינית מפרסמת היום (חמישי) תמונות של פעילים עם טילים, המתארים את כוח התקיפה האחרונה על ישראל. האירועים לציון היום מתוכננים להתקיים ב-15 במאי.

בתחומי הקו הירוק התקיימו היום צעדות שיבה: בקיבוץ גלעד ופארק רמות מנשה התקיימה צעדה שאורגנה על ידי ארגון "זוכרות", בו השתתפו כ-5,000 בני אדם, בהם חבר הכנסת החדש עופר כסיף.

בכפר עארה התקיימה הפגנה לציון הנכבה בפעם ה-22, בהשתתפות אלפים בהם גם חברי כנסת.

ביום שבת, 18.5.2019, ארגון "זוכרות" יקיים את האירוע "זיכרון, הכרה ושיבה" ביפו. האירוע יכלול שיט של כשעה בנמל העיר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 103 מילים. מחכים לתגובתך.
סגירה