נושא
עזה
צעירים ברמאללה (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)
AP Photo/Majdi Mohammed

משבר המסים ברשות הפלסטינית מרוששים ברמאללה

משכורתו של מוחמד עודה, אב לארבעה שעובד במשרד של אבו מאזן, קוצצה בחצי ל-3,000 שקל ● ג'פא סדאקה, כתב סוכנות הידיעות של הרשות, משתכר 2,000 שקל במקום 4,000 ● ישראל קיצצה במסים המועברים לרשות, במחאה על תשלום למשפחות מחבלים, הרשות מסרבת לקבל את הסכום המופחת - ועובדיה משלמים את המחיר

עוד 956 מילים

ילדיי, בחייהם הקצרים, כבר היו עדים לשלוש מלחמות בעזה

סירות דיג בעזה, 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
AP Photo/Hatem Moussa
סירות דיג בעזה, 2019

נולדתי וגדלתי במחנה הפליטים ג'בלייה, מוקף בעוני ששרר בו, כמו גם בשאר מחנות הפליטים. גדלתי עם עוד שישה אחים, והייתי בן 14 כשהאינתיפאדה הראשונה פרצה. אז גם נתקלתי לראשונה בחיילים ישראלים שפותחים באש ויורים בצעירים מתבגרים שזורקים אבנים ומבקשים את החופש שלהם.

ביקרתי הרבה בישראל. בכל חופשת קיץ הייתי נוסע לישראל למשך שלושה חודשים לחפש עבודה, כמו שעשו הרבה צעירים עזתיים אחרים כדי לעזור למשפחותיהם העניות.

פגשתי הרבה אזרחים ישראלים שלא ידעו על המציאות בעזה. הם לא ידעו מעבר למה שהתקשורת פמפמה להם, תקשורת שמעולם לא הביאה את העובדות ולא הסבירה על מה נאבקים הפלסטינים. התקשורת הציגה אותנו רק כ"טרבל מייקרס".

כשסיימתי את התיכון התאפשר לי ללמוד באוניברסיטה באירופה. שם נפגשתי לראשונה עם אנשים שונים מתרבויות שונות שחיים בחופש: חופש הדעה, חופש מכיבוש, ללא חיילים שיורים בך.

הכל היה חדש כל כך למישהו כמוני, שלראשונה יצא מעזה ומאזור הקונפליקט וטעם חופש. זה עיצב את התודעה שלי כאדם מתבגר.

זה העלה את המודעות שלי וגרם לי לחשוב כל הזמן מדוע אנחנו הפלסטינים תחת כיבוש, ואלה שצריכים לשלם עבור החופש של הישראלים. אני מקווה שיום אחד יהיה שלום ונוכל גם אנחנו לחיות חיים של חופש.

העוני רדף אחרי גם באירופה, ולא יכולתי לעמוד בהוצאות ולסיים את הלימודים. נאלצתי לחזור הביתה לעזה. זה היה בימי החתימה על הסכם אוסלו, ונמלאתי תקווה ושמחה שסוף כל סוף השלום שראיתי באירופה מגיע אלינו ונוכל לחיות בשלום.

חזרתי לסיים את התואר באוניברסיטה בעזה, כשהשלום גווע לאטו. אף אחת מההסכמות שהושגו והובטחו באוסלו לא מולאה, וזה כולל את ההבטחה לעצמאות שלנו שהופרה, והייתה אחת מהסיבות העיקריות לפרוץ האינתיפאדה השנייה.

כתוצאה מכך, ישראל הציבה מגבלות נוספות על עזה והגדה. עכשיו היית צריך לחכות חודש, ולעתים שנים, עד שישראל – אם בכלל – תתן לך אישור מעבר לעבור דרך מחסום ארז, לצד האחר של ארצך, בגדה המערבית.

סיימתי תואר בלימודי שפות ולקח לי המון זמן למצוא עבודה. עברתי מעבודה לעבודה וצברתי ניסיון. התחתנתי ויש לי ילדים. אני מקווה שלהם יהיה עתיד טוב יותר. שהם יוכלו ליהנות מחופש בחייהם, חופש שלא היה לי.

ב-2006 חמאס ניצח בבחירות. ישראל והקהילה הבינלאומית החרימו אותו, וסירבו לדון עם חמאס, שהיה עכשיו אחראי על אוכלוסיה אזרחית, מה שהוביל למצור הישראלי על עזה.

המצור הזה נכנס לשנה ה-13 שלו וגורם לכך שיותר מ-50% אחוז מהאוכלוסייה בעזה מובטלת. 200 אלף בוגרי אוניברסיטאות נותרו ללא עבודה. רבים מהם האמינו שימצאו עתיד טוב יותר מחוץ לעזה, אך מצאו את מותם כשהסירות איתם נסו לשוט לעתיד טוב יותר טבעו.

ואלה שהצליחו להגיע לצד השני, לאירופה, החלו בחיים חדשים אבל הלב שלהם נותר קשור לעזה. למשפחות, לזיכרונות ולחברים שהשאירו מאחור.

בתי הבכורה לומדת עכשיו באוניברסיטה, אחותה תצטרף אליה בקרוב, בני הגדול יסיים בקרוב את התיכון וגם ילמד באוניברסיטה. עבוד ואחיו, בחייהם הקצרים, כבר היו עדים לשלוש מלחמות בעזה.

הם לא מבינים מדוע אם לישראל יש בעיה עם המנהיגים הפלסטינים, האזרח הפשוט צריך לשלם את המחיר? ולי אין תשובה בשבילם.

כאבא, הפחד היחיד שלי הוא לעתיד ילדיי ומהשפעת המצור על ילדיי.

בשנה האחרונה צעירים רבים מעזה יצאו להפגין בימי שישי בהפגנות לא אלימות על הגדר, כדי שהעולם יבין את הסבל שלהם. בתגובה, ישראל ירתה למוות בעשרות מהם, והותירה נפגעים ונכים רבים.

תושב עזה, איש עסקים בשנות הארבעים לחייו, נשוי ואב לשבעה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 483 מילים

תיעוד מההפגנות על הגדר בעזה:

 • עזה, יוני 2019 (צילום: AP Photo/Khalil Hamra)
  AP Photo/Khalil Hamra
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Khalil Hamra)
  AP Photo/Khalil Hamra
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa
 • עזה, אפריל 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa

המשבר בעזה לבד בחושך

בזמן שתשומת הלב התקשורתית נתונה לבחריין, ד"ר מחמוד דאהר, ראש ארגון הבריאות הבינ"ל ברצועת עזה, מספר בראיון מיוחד על המאבק היומיומי על חשמל, מים ותרופות ● "כל מי שיכול מנסה לברוח מכאן"

עוד 1,851 מילים ו-2 תגובות

אלפי פלסטינים מפגינים בגבול רצועת עזה ומנסים לחצות את הגדר

צה"ל ירה במפגינים פלסטינים שניסו לחצות את הגבול ● 46 מפגינים נפצעו ● שריפות פרצו בעוטף עזה, כנראה מבלוני תבערה

בלוני תבערה (צילום: חסן ג'די פלאש 90)
חסן ג'די פלאש 90
בלוני תבערה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

צה״ל תקף ברצועה בתגובה לירי הרקטה

מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו יעדים ומתחמים צבאיים של חמאס ● דובר צה"ל: התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטה ששוגרה אמש שפגעה במבנה ישיבת הסדר בשדרות ● על פי דיווחים צה"ל תקף ארבע פעמים מוצב של חמאס ושלוש פעמים נוספות את הנמל החדש בח'אן יונס שבדרום הרצועה

מכתש בחאן יונס לאחר תקיפת צה״ל (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
Abed Rahim Khatib/Flash90
מכתש בחאן יונס לאחר תקיפת צה״ל

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

בגצ אישר את החלטת הממשלה לשלול ביקורים לאסירים הביטחוניים מעזה

בגצ קיבל את עמדת הממשלה לפיה ביקורים אינם זכות יסוד אלא טובת הנאה שמותר להעניק לאסיר או לשלול ממנו לפי שיקולי ביטחון, ושלילת הביקורים מפעילה לחץ על חמאס לשחרור נעדרים ישראלים ולכן יש בה צורך ביטחוני

אסירים ביטחוניים בכלא בישראל (צילום: חסאן ג'גי)
חסאן ג'גי
אסירים ביטחוניים בכלא בישראל

בית המשפט הגבוה לצדק, בהרכב של השופטים ניר הנדל, ענת ברון ויוסף אלירון דחה את העתירה שהגישו משפחות של אסירים ביטחוניים תושבי עזה וחברי ארגון חמאס נגד החלטת הממשלה והוראת השר לביטחון פנים גלעד ארדן מיולי 2017 להפסיק כמעט כליל את ביקוריהם של בני משפחותיהם.

העותרים טענו שההחלטה מנוגדת לחוק הישראלי והבינלאומי ומהווה אפלייה ופגיעה בזכותיהם הבסיסיות. הממשלה השיבה כי ביקורים אינם "זכות קנויה" אלא "טובת הנאה" שמותר להעניק לאסיר בכפוף לשיקולי ביטחון, וכי הביקורים פוגעים בלחץ שהמדינה מפעילה על חמאס ולכן מהווים פגיעה בביטחון.

שופטי בג"צ ציינו בהחלטתם כי "יציאה לחופשות וביקורים אינם חלק מזכויות האדם המוכרות של האסיר אלא פריבילגיה או מעשה חסד המוענק בתנאים מסויימים… לא נפגעה זכות חוקתית מוגנת".

השופטים ציינו כי לרשויות אסור לפגוע באסירים מ"שיקולי נקמנות" אך ציינו שהאיסור על הביקורים אינו נובע מנקמנות אלא משיקול ביטחוני. השופטים גם דחו את טענת העותרים שלשר ארדן אין סמכות לקבל את ההחלטה.

השופטים כתבו בהחלטתם: "שלילת הביקורים נועדה להפעיל לחץ על ארגון הטרור חמאס להשיב שבויים ונעדרים ישראלים, ולא מחשש קונקרטי לניצול לרעה של הביקורים על ידי האסירים, (אבל) תכלית ההגנה על ביטחון המדינה מהווה חלק מתכליתו של בית הסוהר".

השופטים ציינו כי: "לא מצאנו כי הנימוק הזה חורג מתחום הסבירות והמידתיות". השופטים דחו גם את הטענה שמדובר בענישה קולקטיבית, כיוון ששלילת הביקורים אינה מוגדרת כענישה אלא כשלילה של פריבילגיה בנימוק ביטחוני סביר.

שופטי בג"צ אישרו גם את שיקול הדעת של הממשלה ושירות בתי הסוהר שלא לקבוע ולפרסם קריטריונים ברורים למקרים החריגים שבהם כן מתקיימים ביקורים.

 

 

 

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 234 מילים

Gazavision#

במקביל לאירוויזיון בתל אביב, שישה מוזיקאים צעירים התחרו בסוף השבוע האחרון ב"עזה-וויזיון" ● היו שם שתי בלדות על אהבה, וארבעה שירי מחאה שעסקו באדמה ובהתנגדות לכיבוש ● המנצח הגדול הוא ג'יהאד שחאדה, סטונדט להנדסה ביו-רפואית, שמעולם לא יצא מהרצועה

תחרות שירה צעירה בעזה במקביל לאירוויזיון

במקביל לאירוויזיון בתל אביב, שישה מוזיקאים צעירים התחרו בסוף השבוע האחרון ב"עזה-וויזיון" ● היו שם שתי בלדות על אהבה, וארבעה שירי מחאה שעסקו באדמה ובהתנגדות לכיבוש ● המנצח הגדול הוא ג'יהאד שחאדה, סטונדט להנדסה ביו-רפואית, שמעולם לא יצא מהרצועה

שעות ספורות לפני גמר האירוויזיון בתל אביב, במוצאי שבת האחרונה, נערכה בעזה תחרות מוזיקה מחאתית בשם "עזה-וויזיון". באופן סמלי, אירוע הגמר של העזתים התקיים על הריסות בניין סוכנות הידיעות הטורקית אנאדול, שהופגז על ידי חיל האוויר הישראלי בסבב הלחימה האחרון ברצועה.

כיאה לאירועים מסוג זה, ההפקה כללה זמרים צעירים ונרגשים, לוגו שהופיע גם על חולצות שנמכרו באירוע ואפילו סלוגן שמוכר מהאירווזיון האחרון, אבל עם טוויסט עזתי: DARE TO DREAM – TOGETHER.

מי שעמד מאחורי המיזם הוא הארגון ״אנחנו לא מספרים״ (We Are Not Numbers), הפועל כדי לתת פנים ושמות לדיווחים על מספר ההרוגים, הפצועים והמובטלים בעזה.

עיסאם עדוואן, היזם והמארגן של התחרות, אומר כי מדובר גם במחאה כלפי ה-EBU, איגוד השידור האירופי, שלא מאפשר לפלסטינים להשתתף באירוויזון.

לדבריו, האירוע נועד לאפשר לאמנים צעירים ומוכשרים מעזה לקבל חשיפה מוזיקלית בינלאומית, למרות מגבלות התנועה שחלות עליהם.

"יש להקות מעזה שמוזמנות להופיע בגדה המערבית ונתקעות במעבר ארז״, הוא אומר, ומוסיף שהאירוע נועד להאיץ בצעירי הרצועה לקחת אחריות על חייהם.

האירוע נועד לאפשר לאמנים צעירים מעזה לקבל חשיפה מוזיקלית בינלאומית, למרות מגבלות התנועה שחלות עליהם

"התהליך המדיני לא מוביל לשום מקום. גם ההנהגה שלנו צריכה לתת מענה לצעירים מבחינה תרבותית ואמנותית ולתת להם למצות את יכולותיהם".

ששת הגדולים

שישה שירים עלו לגמר התחרות – בביצועם של חמישה זמרים צעירים וזמרת אחת – לא כולם שירים מקוריים. כל הביצועים הועלו מבעוד מועד ליוטיוב.

היו שם שתי בלדות על אהבה, וארבעה שירים ליריים-פטריוטיים, שבין השאר התייחסו לקשר של הפלסטינים לאדמה ולהתנגדות לכיבוש.

אלפים הצביעו לשיר האהוב עליהם, והעניקו את הניצחון לג'יהאד שחאדה, שביצע את שירו של הכוכב המצרי עבד-אל חלים חאפז, Ya Tira Tiri. השיר עוסק באהבה, אבדן וגעגועים.

"ג'יהאד הוא נציג מצוין ל-2 מיליון עזתיים שחיים תחת המצור כבר 12 שנה", בירך עיסאם את הזוכה. "אביו נאבק כדי לפרנס משפחה בת 10 ילדים בשכר זעום, וג'יאהד מעולם לא יצא את גבולות הכלא שבו אנו חיים.

"ועדיין, הוא סטודנט מצטיין להנדסה ביו-רפואית ויש לו קול שנוגע ללב שומעיו. הוא מסמל את הפוטנציאל של צעירי עזה, אילו היו מאפשרים להם לשגשג".

מתחרה בולט נוסף היה The Sky, שיר מקורי של ע'אדה שומן, בן 21, שזכה ליותר צפיות ביוטיוב מהשיר הזוכה. ע'אדה מופיעה בקליפ לצד אחיה, שמלווה אותה על גיטרה. השיר עוסק בתוקפנות של המדכא ובעקשנות של החלש לא להיכנע:

"השמיים הם של שנינו
הכחול העמוק והסגול של העננים
שייכים לכל בני האדם
לחלש, לעני, לעצוב
ולזה שהולך לישון רעב
(…) הוצאתם חייל מביתו ואז מת לחינם".

"הדיכאון מכלה את האמביציות"

המנהלת הבינ"ל של ״אנחנו לא מספרים״, פאם ביילי, היא פעילת זכויות אדם שגורשה מעזה, מנועה מלהיכנס לישראל ופועלת מוושינגטון.

לדבריה, הרעיון לא היה לחקות את התחרות המקורית. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפיק אירוויזיון. למוזיקאים בעזה אין עבודה ופרנסה, ואין יכולת תנועה מחוץ לרצועה. רב הזמן הם עסוקים בהישרדות או פשוט מדוכאים".

גמר העזה-וויזיון 2019
גמר העזה-וויזיון 2019

"אפשר היה להניח שמכיוון שהם חסרי עבודות יהיה להם יותר זמן לכתוב וליצור, אבל אני מאמינה שהדיכאון מכלה את האמביציות שלהם".

עוד 442 מילים ו-1 תגובות

הערכות: כ-35 אלף פלסטינים עזבו את רצועת עזה ב-2018

כ-60 אלף פלסטינים יצאו מהרצועה למצרים אשתקד ורק כ-37 אלף מהם חזרו ● רוב העוזבים טסים לטורקיה ומשם מפליגים ליוון ומנסים להסתנן למערב אירופה ● חמאס מחזיק רופאים ברצועה בכוח

מעבר רפיח (צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90)
עבד רחים חטיב, פלאש 90
מעבר רפיח

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

אלפי מפגינים מעזה מתגודדים ליד הגדר

הפלסטינים מדווחים על 60 פצועים בהפגנות בגבול הרצועה ● במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים ● בצה"ל מדווחים על מספר נסיונות של פלסטינים לחצות את הגדר ● צה"ל תיגבר את כוחותיו בגבול הרצועה והחמיר את הוראות הפתיחה באש

הפגנה על גבול עזה (צילום: Abed Rahim Khatib/ Flash90)
Abed Rahim Khatib/ Flash90
הפגנה על הגדר בעזה

אלפי פלסטינים מרצועת עזה מפגינים ליד גדר המערכת בין ישראל לרצועה לרגל "יום הנכבה". במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים, וכעת חלקם מתחילים לחזור לבתיהם. בצה"ל מדווחים כי נעשו מספר ניסיונות של מפגינים פלסטינים  לחצות את הגדר.

צה"ל הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות וירה על מספר מפגינים. במשרד הבריאות הפלסטיני מדווחים על 60 אזרחים פלסטינים שנפצעו עד כה במהומות.

פלסטינים תושבי הרצועה הפריחו בלון תבערה לעבר המועצה האזורית שער הנגב, שגרם לשריפה. השריפה כובתה בידי צוותי קק"ל וכוחות הכיבוי. צוות כיבוי נוסף הוזעק לכבות שריפה באזור נתיבות, אך עדיין לא ידוע אם היא נגרמה כתוצרה מירי בלון תבערה מהרצועה או מסיבה אחרת.

צלפים הוצבו על גדר המערכת ובמוקדים מרכזיים וסוללות כיפת ברזל עדיין בשטח לאחר שהוצבו שם בסבב ההסלמה האחרון. גם בגדה המערבית תוגברו הכוחות ומג"ב מתגברים את המעברים גם בירושלים וסביבותיה.

נהלי הפתיחה באש עודכנו והסמכות לפתיחה באש תינתן למפקדי חטיבות ולא מפקדי גדודים. בזרוע הצבאית של חמאס הכחישו דיווח על כוונה לפעולה צבאית. הערכות הן, שההפגנות יהיו מתונות יותר מאשר בשנה שעברה, אז ניסו המפגינים לחצות את הגדר, השליכו מטעני נפץ לעבר החיילים ואף ירו עליהם. הפגנות אשתקד היו הקטלניות ביותר מאז 2014: 62 פלסטינים נהרגו ב-14 במאי 2018.

הפגנות יום הנכבה מציינות את העקירה של הפלסטינים מבתיהם לאחר הקמת המדינה ב-15 במאי 1948. במערכת הביטחון מעריכים שאם תהיה הסלמה בזמן האירוויזיון, היא תקבל סיקור עולמי נרחב. בתחילת החודש התקיים סבב אלימות בן יומיים בעזה בין ישראל לחמאס והג'יהאד האיסלאמי: כ-700 רקטות נורו לישראל והרגו ארבעה ישראלים. צה"ל ירה לעבר כ-300 מטרות בעזה ו-25 פלסטינים נהרגו.

בתוך כך נמשכים המאמצים הישראליים למנוע קריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית. משלחת מהרשות הגיעה ביום ראשון לפגישה עם שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו. הפסלטינים מסרבים לקבל את כספי המסים שישראל מעבירה להם מאז שהוחלט על קיזוז כספי משפחות מחבלים והחשש הוא שזה יביא לקריסה כלכלית של הרש"פ.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 290 מילים
סגירה