נושא
חמאס

אנחנו שמחים שסוף סוף דיברנו על זה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
 • עזה, יוני 2019 (צילום: AP Photo/Khalil Hamra)
  AP Photo/Khalil Hamra
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Khalil Hamra)
  AP Photo/Khalil Hamra
 • עזה, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa
 • עזה, אפריל 2019 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
  AP Photo/Hatem Moussa

המשבר בעזה לבד בחושך

בזמן שתשומת הלב התקשורתית נתונה לבחריין, ד"ר מחמוד דאהר, ראש ארגון הבריאות הבינ"ל ברצועת עזה, מספר בראיון מיוחד על המאבק היומיומי על חשמל, מים ותרופות ● "כל מי שיכול מנסה לברוח מכאן"

עוד 1,851 מילים ו-2 תגובות

בגצ אישר את החלטת הממשלה לשלול ביקורים לאסירים הביטחוניים מעזה

בגצ קיבל את עמדת הממשלה לפיה ביקורים אינם זכות יסוד אלא טובת הנאה שמותר להעניק לאסיר או לשלול ממנו לפי שיקולי ביטחון, ושלילת הביקורים מפעילה לחץ על חמאס לשחרור נעדרים ישראלים ולכן יש בה צורך ביטחוני

אסירים ביטחוניים בכלא בישראל (צילום: חסאן ג'גי)
חסאן ג'גי
אסירים ביטחוניים בכלא בישראל

בית המשפט הגבוה לצדק, בהרכב של השופטים ניר הנדל, ענת ברון ויוסף אלירון דחה את העתירה שהגישו משפחות של אסירים ביטחוניים תושבי עזה וחברי ארגון חמאס נגד החלטת הממשלה והוראת השר לביטחון פנים גלעד ארדן מיולי 2017 להפסיק כמעט כליל את ביקוריהם של בני משפחותיהם.

העותרים טענו שההחלטה מנוגדת לחוק הישראלי והבינלאומי ומהווה אפלייה ופגיעה בזכותיהם הבסיסיות. הממשלה השיבה כי ביקורים אינם "זכות קנויה" אלא "טובת הנאה" שמותר להעניק לאסיר בכפוף לשיקולי ביטחון, וכי הביקורים פוגעים בלחץ שהמדינה מפעילה על חמאס ולכן מהווים פגיעה בביטחון.

שופטי בג"צ ציינו בהחלטתם כי "יציאה לחופשות וביקורים אינם חלק מזכויות האדם המוכרות של האסיר אלא פריבילגיה או מעשה חסד המוענק בתנאים מסויימים… לא נפגעה זכות חוקתית מוגנת".

השופטים ציינו כי לרשויות אסור לפגוע באסירים מ"שיקולי נקמנות" אך ציינו שהאיסור על הביקורים אינו נובע מנקמנות אלא משיקול ביטחוני. השופטים גם דחו את טענת העותרים שלשר ארדן אין סמכות לקבל את ההחלטה.

השופטים כתבו בהחלטתם: "שלילת הביקורים נועדה להפעיל לחץ על ארגון הטרור חמאס להשיב שבויים ונעדרים ישראלים, ולא מחשש קונקרטי לניצול לרעה של הביקורים על ידי האסירים, (אבל) תכלית ההגנה על ביטחון המדינה מהווה חלק מתכליתו של בית הסוהר".

השופטים ציינו כי: "לא מצאנו כי הנימוק הזה חורג מתחום הסבירות והמידתיות". השופטים דחו גם את הטענה שמדובר בענישה קולקטיבית, כיוון ששלילת הביקורים אינה מוגדרת כענישה אלא כשלילה של פריבילגיה בנימוק ביטחוני סביר.

שופטי בג"צ אישרו גם את שיקול הדעת של הממשלה ושירות בתי הסוהר שלא לקבוע ולפרסם קריטריונים ברורים למקרים החריגים שבהם כן מתקיימים ביקורים.

 

 

 

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 234 מילים

אלפי מפגינים מעזה מתגודדים ליד הגדר

הפלסטינים מדווחים על 60 פצועים בהפגנות בגבול הרצועה ● במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים ● בצה"ל מדווחים על מספר נסיונות של פלסטינים לחצות את הגדר ● צה"ל תיגבר את כוחותיו בגבול הרצועה והחמיר את הוראות הפתיחה באש

הפגנה על גבול עזה (צילום: Abed Rahim Khatib/ Flash90)
Abed Rahim Khatib/ Flash90
הפגנה על הגדר בעזה

אלפי פלסטינים מרצועת עזה מפגינים ליד גדר המערכת בין ישראל לרצועה לרגל "יום הנכבה". במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים, וכעת חלקם מתחילים לחזור לבתיהם. בצה"ל מדווחים כי נעשו מספר ניסיונות של מפגינים פלסטינים  לחצות את הגדר.

צה"ל הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות וירה על מספר מפגינים. במשרד הבריאות הפלסטיני מדווחים על 60 אזרחים פלסטינים שנפצעו עד כה במהומות.

פלסטינים תושבי הרצועה הפריחו בלון תבערה לעבר המועצה האזורית שער הנגב, שגרם לשריפה. השריפה כובתה בידי צוותי קק"ל וכוחות הכיבוי. צוות כיבוי נוסף הוזעק לכבות שריפה באזור נתיבות, אך עדיין לא ידוע אם היא נגרמה כתוצרה מירי בלון תבערה מהרצועה או מסיבה אחרת.

צלפים הוצבו על גדר המערכת ובמוקדים מרכזיים וסוללות כיפת ברזל עדיין בשטח לאחר שהוצבו שם בסבב ההסלמה האחרון. גם בגדה המערבית תוגברו הכוחות ומג"ב מתגברים את המעברים גם בירושלים וסביבותיה.

נהלי הפתיחה באש עודכנו והסמכות לפתיחה באש תינתן למפקדי חטיבות ולא מפקדי גדודים. בזרוע הצבאית של חמאס הכחישו דיווח על כוונה לפעולה צבאית. הערכות הן, שההפגנות יהיו מתונות יותר מאשר בשנה שעברה, אז ניסו המפגינים לחצות את הגדר, השליכו מטעני נפץ לעבר החיילים ואף ירו עליהם. הפגנות אשתקד היו הקטלניות ביותר מאז 2014: 62 פלסטינים נהרגו ב-14 במאי 2018.

הפגנות יום הנכבה מציינות את העקירה של הפלסטינים מבתיהם לאחר הקמת המדינה ב-15 במאי 1948. במערכת הביטחון מעריכים שאם תהיה הסלמה בזמן האירוויזיון, היא תקבל סיקור עולמי נרחב. בתחילת החודש התקיים סבב אלימות בן יומיים בעזה בין ישראל לחמאס והג'יהאד האיסלאמי: כ-700 רקטות נורו לישראל והרגו ארבעה ישראלים. צה"ל ירה לעבר כ-300 מטרות בעזה ו-25 פלסטינים נהרגו.

בתוך כך נמשכים המאמצים הישראליים למנוע קריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית. משלחת מהרשות הגיעה ביום ראשון לפגישה עם שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו. הפסלטינים מסרבים לקבל את כספי המסים שישראל מעבירה להם מאז שהוחלט על קיזוז כספי משפחות מחבלים והחשש הוא שזה יביא לקריסה כלכלית של הרש"פ.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 290 מילים

החלה חלוקת הכסף הקטארי ברצועת עזה: 100 דולר לכל משפחה

כלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו הלילה כי קאטר העבירה כספים כחלק מיישום ההבנות שהושגו בין ישראל וחמאס בתיווך מצרים והאו"ם ● הבוקר החלה חלוקת הכסף לכ-108 אלף משפחות שזקוקות לסיוע, לפי הדיווחים: "כל משפחה מקבלת 100 דולר" ● בסך הכל יועברו 480 מיליון דולר

חלוקת כסף ברצועת עזה, ארכיון (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
Abed Rahim Khatib/Flash90
חלוקת כסף ברצועת עזה, ארכיון

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הדרך לשבור את היכולת הצבאית של חמאס, זה לתת להם עוד ועוד כסף עד שיהפכו לצה״ל.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

חילופי האשמות בין הממשלה לצה"ל: "הצבא מנסה לגלגל אחריות לקבינט"

שר בקבינט אמר לחדשות 12, כי התדרוכים של הרמטכ"ל לתקשורת שונים מהתמונה שהציג בקבינט ● בצה"ל מעריכים שהפסקת האש לא תחזיק מעמד בלי מהלכים מדיניים והומניטריים של הממשלה

 ירי רקטות מרצועת עזה, ה-4 במאי 2019 (צילום: Rahim Khatib/Flash90)
Rahim Khatib/Flash90
ירי רקטות מרצועת עזה, ה-4 במאי 2019

הפסקת האש בין ישראל לחמאס והג'יהאד בעזה נכנסה לתוקף היום בבוקר, ובצה"ל מזהירים כי הפסקת הלחימה לא תחזיק מעמד אם לא תלווה בצעדים נוספים. לפי פרשן חדשות 12 רוני דניאל, בצה"ל מעריכים שדרושים מהלכים מדיניים והומניטריים כדי לשמר את השקט בין הרצועה לישראל.

המבחן הקרוב יהיה בשישי הקרוב, כאשר יתחדשו צעדות ההפגנה על הגדר בין ישראל לעזה. לפי דיווחים פלסטיניים, ישראל ניסתה להתנות את הפסקת האש בכך שלא יהיו הפגנות שישי, אלא שהפלסטינים סרבו לכך. החמאס והג'יהאד האיסלאמי ספגו מכה קשה במהלך היומיים האחרונים, בבכירים, מבנים ותשתיות שנפגעו מתקיפות צה"ל.

בתוך כך יש חילופי האשמות בין הקבינט לצה"ל, ושר בקבינט אומר לחדשות 12 כי "נדהמנו מהתדרוכים של הצבא. הם לא תואמים את ההערכה שהרמטכ"ל הציג בקבינט, זה ניסיון של הצבא לגלגל את הכדור לקבינט". גורמים בקבינט מדברים גם על נסיבות מיוחדות וחשאיות שהצדיקו את הפסקת סבב הלחימה. זאת, בדומה לסבב הקודם שככל הנראה הופסק בגלל הטיפול במנהרות בצפון. מירי רגב רמזה על כך כשאמרה לחדשות 12 ש"גדעון סער לא נמצא בסוד העניינים". רגב התייחסה לביקורת שהשמיע סער בבוקר, כשמתח ביקורת על הפסקת האש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להפסקת הלחימה בעזה, ואמר כי "ביומיים האחרונים הרגנו עשרות מחבלים של החמאס והג'יהאד האיסלאמי, הפלנו מגדלי טרור, שינינו את כללי המשחק, אך עם זאת זו לא סוף המערכה ולכן הנחיתי את צה"ל להשאיר את הכוחות ברצועה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 215 מילים

פייק ניוז חמאס הפיץ סרטון פיקטיבי של רגע הריגת משה פדר

בסרטון שהפיץ הארגון אתמול, ובו מתועדת לכאורה הפגיעה הישירה במכוניתו של משה פדר ז״ל, נראית רכבת ישראל חוצה את שדה הראייה של משגר הטיל ● בפועל, לא נסעו אתמול רכבות כלל באיזור עוטף עזה ● הסרטון שודר בערוצי הטלוויזיה ואתרי האינטרט הישראלים

חמאס שתל רכבת פיקטיבית בסרטון שהפיץ אתמול, בו מתועדת הפגיעה הישירה במכוניתו של משה פדר ז"ל באמצעות טיל נגד טנקים.

ההרוג מפגיעת טיל נ״ט, משה פדר
ההרוג מפגיעת טיל נ״ט, משה פדר

בסרטון, שהופץ על ידי חמאס לאחר האירוע, נראית רכבת חוצה את שדה הראייה של המשגר הפלסטיני זמן קצר לפני שהוא מתביית על רכבו של פדר ומשגר לעברו את הטיל. ואולם, רכבות כלל לא נסעו אתמול באיזור עוטף עזה ובמסילה שעוברת בסמוך למקום האירוע (כביש 34, ליד קיבוץ ארז).

למעשה, כל הרכבות במסילה המדוברת (קו אשקלון-באר שבע שעובר במערב הנגב) הושבתו בהנחיית גורמי הביטחון מייד כשפרץ סבב ההסלמה הנוכחי. הסיבה – תוואי המסילה עובר קרוב מאוד לגדר, ובשלב מסויים הרכבת אף עולה למקום גבוה וחשופה לחלוטין לירי ישיר מהרצועה. לכן, בכל פעם שהגיזרה מתחממת הרכבות בקו הזה מושבתות.

בכמה מערוצי הטלוויזיה הישראלים לא הבחינו בתרמית, ואף ציינו שהיורה יכול היה לפגוע ברכבת ולגרום לאבידות רבות יותר

בכמה מערוצי הטלוויזיה הישראלים לא הבחינו בתרמית, ואף ציינו שהיורה יכול היה לפגוע ברכבת ולגרום לאבידות רבות יותר. ייתכן שבחמאס בחרו לשתול את הרכבת כדי להפחיד את הציבור הישראלי ולהמחיש עד כמה הוא פגיע לירי ישיר מהרצועה, אבל בפועל היא פשוט לא היתה שם.

מתן ברקוביץ', דובר רכבת ישראל, מאשר ש"למעשה הרכבת האחרונה באיזור – מטען או נוסעים – נסעה ביום שישי לפני כניסת השבת, ומאז לא עברה שם אפילו רכבת אחת". באשר לאפשרות שכל הסרטון מזוייף או צולם במועד אחר, העיר בחיוך גורם בתחום התחבורה: "ברור שהרכבת שתולה, כי היא נקייה מדי. ממתי הרכבות שלנו כל כך מצוחצחות?"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 229 מילים ו-1 תגובות

הפלסטינים מדווחים על הפסקת אש; צה"ל הסיר מגבלות על העורף

מאז 04:30 לפנות בוקר, נרשם שקט בדרום ● פיקוד העורף הסיר מגבלות מיגון החל מ-7:00 ● הלימודים בישובי עוטף עזה חוזרים לסדרם - למעט בחבל אשכול, שער הנגב ובאשקלון ● משרד החינוך דחה קיומן של מבחני בגרות בדרום ● מתחילת סבב ההסלמה הנוכחי, נהרגו 4 ישראלים וכ-700 רקטות נורו לישראל

גבול רצועת עזה בשבוע שעבר (צילום: Hassan Jedi/Flash90)
Hassan Jedi/Flash90
גבול רצועת עזה בשבוע שעבר

בשעות האחרונות ישנה הפוגה בגזרת הדרום וייתכן שהפסקת אש נכנסה לתוקף.

לפי כלי תקשורת ערביים, בהם ערוצים הטלוויזיה של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, הושגה הפסקת אש החל מ-4:30. בישראל לא מגיבים לדיווח לפי שעה, אך פיקוד העורף הסיר באופן רשמי את מגבלות המיגון החל מהשעה 7:00 בבוקר.

לפי הדיווחים הפלסטיניים, ישראל ניסתה להתנות הפסקת אש בהפסקת ההפגנות על הגדר אך הפלסטינים סרבו לכך. בלילה נמשכו האזעקות בדרום עד השעה 2:30. בכך מגיע לסיומו סבב הלחימה הנוכחי שהחל ביום שישי האחרון.

משרד החינוך הודיע על פתיחת הלימודים בדרום החל מהשעה 9:00, וכל רשות מקומית תתארגן לקראת הפתיחה. עם זאת, באשקלון, במועצה האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב, חבל אשכול ובמכללת ספיר הודיעו שלא יתחדשו הלימודים בגלל קשיי התארגנות. באשדוד, בבאר שבע וביבנה הודיעו על חזרה מלאה ללימודים וכך גם באוניברסיטת בן גוריון.

מתחילת ההסלמה הנוכחית שוגרו לישראל מעל 690 רקטות ונהרגו ארבעה ישראלים: האברך פנחס פשווזמן, בן 21 נהרג מפגיעת רסיסי רקטה באשדוד, זאיד אל חממדה בן 49 נהרג מרקטה במפעל באשקלון, משה פדר, בן 68, נהרג מטיל נ"ט בכביש עוטף עזה ומשה אגדי בן ה-58 נהרג מפגיעת רקטה בחצר בית באשקלון.

בבית החולים ברזילי באשקלון עדיין מאושפזים 17 פצועים, שלושה מהם במצב קשה וגם בלילה האחרון הגיעו כמה פצועים עם פגיעות קלות. בסך הכל הגיעו לבית החולים 155 פצועים מתחילת סבב ההסלמה.

צה"ל הרג אתמול בכיר במערך העברת הכספים של איראן לעזה ותקף גם מבנה ששימש מטה של חמאס. בסך הכל הותקפו אתמול מעל 320 יעדים ברצועה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, מתחילת הסבב נהרגו 19 פלסטינים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 238 מילים

צה"ל תקף מבנה של מנגנון ביטחון הפנים של חמאס

מטוסי קרב תקפו את המבנה שנמצא בשכונת רימאל ברצועת עזה ● דובר צה"ל: המתחם משמש לפעילות מסייעת למאמץ הצבאי של החמאס"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
סגירה