נושא
חמאס

אלפי מפגינים מעזה מתגודדים ליד הגדר

הפלסטינים מדווחים על 60 פצועים בהפגנות בגבול הרצועה ● במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים ● בצה"ל מדווחים על מספר נסיונות של פלסטינים לחצות את הגדר ● צה"ל תיגבר את כוחותיו בגבול הרצועה והחמיר את הוראות הפתיחה באש

הפגנה על גבול עזה (צילום: Abed Rahim Khatib/ Flash90)
Abed Rahim Khatib/ Flash90
הפגנה על הגדר בעזה

אלפי פלסטינים מרצועת עזה מפגינים ליד גדר המערכת בין ישראל לרצועה לרגל "יום הנכבה". במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים, וכעת חלקם מתחילים לחזור לבתיהם. בצה"ל מדווחים כי נעשו מספר ניסיונות של מפגינים פלסטינים  לחצות את הגדר.

צה"ל הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות וירה על מספר מפגינים. במשרד הבריאות הפלסטיני מדווחים על 60 אזרחים פלסטינים שנפצעו עד כה במהומות.

פלסטינים תושבי הרצועה הפריחו בלון תבערה לעבר המועצה האזורית שער הנגב, שגרם לשריפה. השריפה כובתה בידי צוותי קק"ל וכוחות הכיבוי. צוות כיבוי נוסף הוזעק לכבות שריפה באזור נתיבות, אך עדיין לא ידוע אם היא נגרמה כתוצרה מירי בלון תבערה מהרצועה או מסיבה אחרת.

צלפים הוצבו על גדר המערכת ובמוקדים מרכזיים וסוללות כיפת ברזל עדיין בשטח לאחר שהוצבו שם בסבב ההסלמה האחרון. גם בגדה המערבית תוגברו הכוחות ומג"ב מתגברים את המעברים גם בירושלים וסביבותיה.

נהלי הפתיחה באש עודכנו והסמכות לפתיחה באש תינתן למפקדי חטיבות ולא מפקדי גדודים. בזרוע הצבאית של חמאס הכחישו דיווח על כוונה לפעולה צבאית. הערכות הן, שההפגנות יהיו מתונות יותר מאשר בשנה שעברה, אז ניסו המפגינים לחצות את הגדר, השליכו מטעני נפץ לעבר החיילים ואף ירו עליהם. הפגנות אשתקד היו הקטלניות ביותר מאז 2014: 62 פלסטינים נהרגו ב-14 במאי 2018.

הפגנות יום הנכבה מציינות את העקירה של הפלסטינים מבתיהם לאחר הקמת המדינה ב-15 במאי 1948. במערכת הביטחון מעריכים שאם תהיה הסלמה בזמן האירוויזיון, היא תקבל סיקור עולמי נרחב. בתחילת החודש התקיים סבב אלימות בן יומיים בעזה בין ישראל לחמאס והג'יהאד האיסלאמי: כ-700 רקטות נורו לישראל והרגו ארבעה ישראלים. צה"ל ירה לעבר כ-300 מטרות בעזה ו-25 פלסטינים נהרגו.

בתוך כך נמשכים המאמצים הישראליים למנוע קריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית. משלחת מהרשות הגיעה ביום ראשון לפגישה עם שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו. הפסלטינים מסרבים לקבל את כספי המסים שישראל מעבירה להם מאז שהוחלט על קיזוז כספי משפחות מחבלים והחשש הוא שזה יביא לקריסה כלכלית של הרש"פ.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 290 מילים. מחכים לתגובתך.

החלה חלוקת הכסף הקטארי ברצועת עזה: 100 דולר לכל משפחה

כלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו הלילה כי קאטר העבירה כספים כחלק מיישום ההבנות שהושגו בין ישראל וחמאס בתיווך מצרים והאו"ם ● הבוקר החלה חלוקת הכסף לכ-108 אלף משפחות שזקוקות לסיוע, לפי הדיווחים: "כל משפחה מקבלת 100 דולר" ● בסך הכל יועברו 480 מיליון דולר

חלוקת כסף ברצועת עזה, ארכיון (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
Abed Rahim Khatib/Flash90
חלוקת כסף ברצועת עזה, ארכיון

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הדרך לשבור את היכולת הצבאית של חמאס, זה לתת להם עוד ועוד כסף עד שיהפכו לצה״ל.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

חילופי האשמות בין הממשלה לצה"ל: "הצבא מנסה לגלגל אחריות לקבינט"

שר בקבינט אמר לחדשות 12, כי התדרוכים של הרמטכ"ל לתקשורת שונים מהתמונה שהציג בקבינט ● בצה"ל מעריכים שהפסקת האש לא תחזיק מעמד בלי מהלכים מדיניים והומניטריים של הממשלה

 ירי רקטות מרצועת עזה, ה-4 במאי 2019 (צילום: Rahim Khatib/Flash90)
Rahim Khatib/Flash90
ירי רקטות מרצועת עזה, ה-4 במאי 2019

הפסקת האש בין ישראל לחמאס והג'יהאד בעזה נכנסה לתוקף היום בבוקר, ובצה"ל מזהירים כי הפסקת הלחימה לא תחזיק מעמד אם לא תלווה בצעדים נוספים. לפי פרשן חדשות 12 רוני דניאל, בצה"ל מעריכים שדרושים מהלכים מדיניים והומניטריים כדי לשמר את השקט בין הרצועה לישראל.

המבחן הקרוב יהיה בשישי הקרוב, כאשר יתחדשו צעדות ההפגנה על הגדר בין ישראל לעזה. לפי דיווחים פלסטיניים, ישראל ניסתה להתנות את הפסקת האש בכך שלא יהיו הפגנות שישי, אלא שהפלסטינים סרבו לכך. החמאס והג'יהאד האיסלאמי ספגו מכה קשה במהלך היומיים האחרונים, בבכירים, מבנים ותשתיות שנפגעו מתקיפות צה"ל.

בתוך כך יש חילופי האשמות בין הקבינט לצה"ל, ושר בקבינט אומר לחדשות 12 כי "נדהמנו מהתדרוכים של הצבא. הם לא תואמים את ההערכה שהרמטכ"ל הציג בקבינט, זה ניסיון של הצבא לגלגל את הכדור לקבינט". גורמים בקבינט מדברים גם על נסיבות מיוחדות וחשאיות שהצדיקו את הפסקת סבב הלחימה. זאת, בדומה לסבב הקודם שככל הנראה הופסק בגלל הטיפול במנהרות בצפון. מירי רגב רמזה על כך כשאמרה לחדשות 12 ש"גדעון סער לא נמצא בסוד העניינים". רגב התייחסה לביקורת שהשמיע סער בבוקר, כשמתח ביקורת על הפסקת האש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להפסקת הלחימה בעזה, ואמר כי "ביומיים האחרונים הרגנו עשרות מחבלים של החמאס והג'יהאד האיסלאמי, הפלנו מגדלי טרור, שינינו את כללי המשחק, אך עם זאת זו לא סוף המערכה ולכן הנחיתי את צה"ל להשאיר את הכוחות ברצועה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 215 מילים. מחכים לתגובתך.

פייק ניוז חמאס הפיץ סרטון פיקטיבי של רגע הריגת משה פדר

בסרטון שהפיץ הארגון אתמול, ובו מתועדת לכאורה הפגיעה הישירה במכוניתו של משה פדר ז״ל, נראית רכבת ישראל חוצה את שדה הראייה של משגר הטיל ● בפועל, לא נסעו אתמול רכבות כלל באיזור עוטף עזה ● הסרטון שודר בערוצי הטלוויזיה ואתרי האינטרט הישראלים

חמאס שתל רכבת פיקטיבית בסרטון שהפיץ אתמול, בו מתועדת הפגיעה הישירה במכוניתו של משה פדר ז"ל באמצעות טיל נגד טנקים.

ההרוג מפגיעת טיל נ״ט, משה פדר
ההרוג מפגיעת טיל נ״ט, משה פדר

בסרטון, שהופץ על ידי חמאס לאחר האירוע, נראית רכבת חוצה את שדה הראייה של המשגר הפלסטיני זמן קצר לפני שהוא מתביית על רכבו של פדר ומשגר לעברו את הטיל. ואולם, רכבות כלל לא נסעו אתמול באיזור עוטף עזה ובמסילה שעוברת בסמוך למקום האירוע (כביש 34, ליד קיבוץ ארז).

למעשה, כל הרכבות במסילה המדוברת (קו אשקלון-באר שבע שעובר במערב הנגב) הושבתו בהנחיית גורמי הביטחון מייד כשפרץ סבב ההסלמה הנוכחי. הסיבה – תוואי המסילה עובר קרוב מאוד לגדר, ובשלב מסויים הרכבת אף עולה למקום גבוה וחשופה לחלוטין לירי ישיר מהרצועה. לכן, בכל פעם שהגיזרה מתחממת הרכבות בקו הזה מושבתות.

בכמה מערוצי הטלוויזיה הישראלים לא הבחינו בתרמית, ואף ציינו שהיורה יכול היה לפגוע ברכבת ולגרום לאבידות רבות יותר

בכמה מערוצי הטלוויזיה הישראלים לא הבחינו בתרמית, ואף ציינו שהיורה יכול היה לפגוע ברכבת ולגרום לאבידות רבות יותר. ייתכן שבחמאס בחרו לשתול את הרכבת כדי להפחיד את הציבור הישראלי ולהמחיש עד כמה הוא פגיע לירי ישיר מהרצועה, אבל בפועל היא פשוט לא היתה שם.

מתן ברקוביץ', דובר רכבת ישראל, מאשר ש"למעשה הרכבת האחרונה באיזור – מטען או נוסעים – נסעה ביום שישי לפני כניסת השבת, ומאז לא עברה שם אפילו רכבת אחת". באשר לאפשרות שכל הסרטון מזוייף או צולם במועד אחר, העיר בחיוך גורם בתחום התחבורה: "ברור שהרכבת שתולה, כי היא נקייה מדי. ממתי הרכבות שלנו כל כך מצוחצחות?"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 229 מילים ו-1 תגובות. מחכים לתגובתך.

הפלסטינים מדווחים על הפסקת אש; צה"ל הסיר מגבלות על העורף

מאז 04:30 לפנות בוקר, נרשם שקט בדרום ● פיקוד העורף הסיר מגבלות מיגון החל מ-7:00 ● הלימודים בישובי עוטף עזה חוזרים לסדרם - למעט בחבל אשכול, שער הנגב ובאשקלון ● משרד החינוך דחה קיומן של מבחני בגרות בדרום ● מתחילת סבב ההסלמה הנוכחי, נהרגו 4 ישראלים וכ-700 רקטות נורו לישראל

גבול רצועת עזה בשבוע שעבר (צילום: Hassan Jedi/Flash90)
Hassan Jedi/Flash90
גבול רצועת עזה בשבוע שעבר

בשעות האחרונות ישנה הפוגה בגזרת הדרום וייתכן שהפסקת אש נכנסה לתוקף.

לפי כלי תקשורת ערביים, בהם ערוצים הטלוויזיה של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, הושגה הפסקת אש החל מ-4:30. בישראל לא מגיבים לדיווח לפי שעה, אך פיקוד העורף הסיר באופן רשמי את מגבלות המיגון החל מהשעה 7:00 בבוקר.

לפי הדיווחים הפלסטיניים, ישראל ניסתה להתנות הפסקת אש בהפסקת ההפגנות על הגדר אך הפלסטינים סרבו לכך. בלילה נמשכו האזעקות בדרום עד השעה 2:30. בכך מגיע לסיומו סבב הלחימה הנוכחי שהחל ביום שישי האחרון.

משרד החינוך הודיע על פתיחת הלימודים בדרום החל מהשעה 9:00, וכל רשות מקומית תתארגן לקראת הפתיחה. עם זאת, באשקלון, במועצה האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב, חבל אשכול ובמכללת ספיר הודיעו שלא יתחדשו הלימודים בגלל קשיי התארגנות. באשדוד, בבאר שבע וביבנה הודיעו על חזרה מלאה ללימודים וכך גם באוניברסיטת בן גוריון.

מתחילת ההסלמה הנוכחית שוגרו לישראל מעל 690 רקטות ונהרגו ארבעה ישראלים: האברך פנחס פשווזמן, בן 21 נהרג מפגיעת רסיסי רקטה באשדוד, זאיד אל חממדה בן 49 נהרג מרקטה במפעל באשקלון, משה פדר, בן 68, נהרג מטיל נ"ט בכביש עוטף עזה ומשה אגדי בן ה-58 נהרג מפגיעת רקטה בחצר בית באשקלון.

בבית החולים ברזילי באשקלון עדיין מאושפזים 17 פצועים, שלושה מהם במצב קשה וגם בלילה האחרון הגיעו כמה פצועים עם פגיעות קלות. בסך הכל הגיעו לבית החולים 155 פצועים מתחילת סבב ההסלמה.

צה"ל הרג אתמול בכיר במערך העברת הכספים של איראן לעזה ותקף גם מבנה ששימש מטה של חמאס. בסך הכל הותקפו אתמול מעל 320 יעדים ברצועה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, מתחילת הסבב נהרגו 19 פלסטינים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 238 מילים. מחכים לתגובתך.

צה"ל תקף מבנה של מנגנון ביטחון הפנים של חמאס

מטוסי קרב תקפו את המבנה שנמצא בשכונת רימאל ברצועת עזה ● דובר צה"ל: המתחם משמש לפעילות מסייעת למאמץ הצבאי של החמאס"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

פרשנות יותר מתמיד, נתניהו חזק מול הימין וזהיר מול עזה

ראש הממשלה מגיע היום לקבינט אחרי סבב לחימה קשה בדרום, אך ללא אופוזיציה ימנית לזהירות האופיינית לו במלחמה מול עזה ● היחיד שעוד יכול לערער על נתניהו הוא ליברמן, שר הביטחון המיועד

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הקבינט, ב-14 באפריל 2019 (צילום: Ronen Zvulun/Pool via AP)
Ronen Zvulun/Pool via AP
ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הקבינט, ב-14 באפריל 2019

ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע היום (ראשון) לפגישת הקבינט המדיני-ביטחוני כשהוא חזק מתמיד — אחרי מערכת בחירות, עם הישג מרשים בקלפי, כשהאופוזיציה הימנית נגדו אינה קיימת ברגע זה (השרים נפתלי בנט ואיילת שקד בחוץ, ולא ברור אם הם יגיעו מחר לישיבת הקבינט).

נתניהו יכול לנקוט היום את משנה הזהירות האופייני לו במלחמה מול עזה: מכות מדודות כדי למנוע הסלמה וניסיון לשמור על המשך ההסדרה (בישראל בטוחים כי הכסף הקטארי לא הגיע לעזה בגלל תקלה בין קטאר והאו“ם).

"שני דברים מצילים את כרגע את חמאס: הזהירות של נתניהו, וכיפת ברזל״

"שני דברים מצילים כרגע את חמאס", אמר הערב מקור המקורב לראש הממשלה. "הזהירות של נתניהו, וכיפת ברזל. אם לא היינו מיירטים כל כך הרבה רקטות והן היו נופלות על בתים ישראלים לא הייתה לנו ברירה אלא להיכנס בכל הכוח. כיפת ברזל מצילה גם אותנו, כי כניסה לעזה תדרוש הרבה קורבנות, אבל גם אותם“.

מי שיכול לערער על המדיניות של נתניהו בעזה הוא שר הביטחון המיועד, אביגדור ליברמן.

יו״ר ישראל ביתנו התפטר מהממשלה בנובמבר האחרון, בתירוץ שישראל מעבירה לרצועה כסף קטארי ואינה נוקטת ביד קשה נגד חמאס. הפרישה של ליברמן סימנה את הדרך לבחירות המקודמות, כפי שהוא רצה. האם הוא יחזור לממשלה כדי לתמוך במדיניות הפוכה? ההערכה היא שכן.

אביגדור ליברמן מתפטר מהממשלה, ב-14 בנובמבר 2018 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
אביגדור ליברמן מתפטר מהממשלה, ב-14 בנובמבר 2018 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

ליברמן לא באמת יכול להפקיע את סמכות ההחלטה על הדרך מראש הממשלה, אבל הוא גם לא יוותר על תפקיד שר הביטחון, שנתניהו מגיש לו למרות שירד בכוחו וקיבל בבחירות חמישה מנדטים. ובכל זאת, הדברים נאמרים בהסתייגות כי ליברמן אינו פוליטיקאי צפוי.

כך או אחרת, שם אחד ירחף מעל הדיון בקבינט היום, וגורמי הביטחון יחזרו עליו פעם ועוד פעם: זהו שמו של בהאא' אבו-אל עטא, מפקד הגזרה הצפונית של הג'יהאד האסלאמי. אבו אל עטא הוא האיש שפיקד על ירי בחיילים הישראלים ביום שישי, וגרר את חמאס לעימות עם ישראל בניגוד לרצונו של הארגון ובניגוד לאינטרס שלנו.

בקבינט היום, אחד השרים ישאל בוודאי את ראש הממשלה מדוע הצבא אינו מחסל את המפקד הג'יהאדיסטי שגורם לכל הצרות ועלול עוד לטרפד את האירוויזיון. "הוא לא הולך בגו זקוף בימים האלה", יענו אנשי הביטחון.

במלים אחרות: האיש חזק על הכוונת של ישראל.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 325 מילים. מחכים לתגובתך.

פרשנות סינואר נמצא בין הפטיש הישראלי לסדן הג׳יהאד

לישראל ולחמאס יש בשבועות האחרונים אינטרס משותף: להגיע לרגיעה ● אלא שהג'יהאד האיסלאמי, במימון ובהפעלת איראן, יעשה הכל כדי להפר את הסדר ● וכך נמצא מנהיג חמאס יחיא סינואר בעמדה המפתיעה: הוא הקול המתון בעזה

מנהיג חמאס יחיא סינואר מוקף במפגינים על גבול רצועת עזה, ב-20 באפריל 2019 (צילום: AP Photo/ Khalil Hamra)
AP Photo/ Khalil Hamra
מנהיג חמאס יחיא סינואר מוקף במפגינים על גבול רצועת עזה, ב-20 באפריל 2019

ההוכחה הטובה ביותר שראשי חמאס לא היו מוכנים לסבב הלחימה היום, היא העובדה שמנהיג הארגון יחיא סינואר בכלל נמצא בקהיר.

סינואר נקרא ביום חמישי האחרון על ידי המודיעין המצרי לעוד סבב שיחות, כדי לקדם את הרגיעה המתגבשת עם ישראל. יחד עם ראשי חמאס נקרא למצרים גם זיאד נחלה, מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, ומי שמצטייר כגורם המרכזי שמנסה לחבל במאמצי הרגיעה.

מנהיג חמאס יחיא סינואר (צילום: AP Photo / Khalil Hamra)
מנהיג חמאס יחיא סינואר (צילום: AP Photo / Khalil Hamra)

על פי דיווחים פלסטיניים, מי שעוד הגיע מהרצועה לקהיר הוא בהאא' אבו-אל עטא, מפקד הג'יהאד האיסלאמי בצפון הרצועה, ומי שמוציא לפועל בשבוע האחרון את הפיגועים וירי הרקטות. בתזמון אחר – ללא יום עצמאות ואירוויזיון בפתח – לא מן הנמנע שאבו-אל עטא היה עולה בדיוני מערכת הביטחון בישראל כיעד לחיסול. אלא שאף אחד בירושלים לא ייקח סיכון להיכנס לסבב ארוך בעיתוי ובנסיבות הנוכחיים.

זו הסיבה שישראל הפנתה אצבע מאשימה לעבר הג'יהאד האיסלאמי בשבוע שעבר, לאחר ירי הרקטה ארוכת הטווח שנחתה בים. המסר הישראלי היה הפעם ממוקד, בשונה מהנוסח הרגיל שמסתיים בדרך כלל בשורה "חמאס הוא הריבון ברצועה ולכן הוא נושא באחריות". הפעם, ההודעה הישראלית הופנתה ישירות לג'יהאד, ללא אזכור של חמאס. אם תרצו, עוד הוכחה – עד כמה שהדבר נשמע מופרך – כי בשבועות האחרונים לישראל ולחמאס יש שותפות אינטרס: להגיע לרגיעה.

ההסכמות הללו הן לצנינים בעיני הג'יהאד האיסלאמי, הממומן ומופעל על ידי איראן. על פי גורמים במערכת הביטחון, ביום שישי האחרון היה זה צלף של הג'יהאד האיסלאמי שירה לעבר כוח צה"ל בדרום הרצועה ופצע קצין באורח בינוני וקצינה באורח קל. זה קרה כשנציגי חמאס וג'יהאד נכחו בחדר אחד עם המודיעין המצרי. אפשר רק לדמיין מה אמר יחיא סנואר לזיאד נחלה, כשזה מגלגל עיניים ומיתמם.

בשני המקרים האחרונים ברצועה – ירי הרקטה וירי הצלף – הג'יהאד ניסה להסתיר את זהות המבצעים כדי להרוויח פעמיים: לפגוע במאמצי הרגיעה אך לא להתעמת עם חמאס. ישראל דאגה לפזר את מסך העשן הזה ולעמת את הצדדים, כשהיא מעבירה למודיעין המצרי את החומר המודיעיני הרלוונטי.

סינואר נמצא בתקופה מורכבת מבחינתו. מי שבילה את רוב שנותיו בכלא הישראלי ונחשב לדמות מפתח בזרוע הצבאית של חמאס, מוצא עצמו פתאום כקול המתון ברצועה

בכלל, סינואר נמצא בתקופה מאד מורכבת מבחינתו. מי שבילה את רוב שנותיו בכלא הישראלי ונחשב לדמות מפתח בזרוע הצבאית של חמאס, מוצא עצמו פתאום כקול המתון ברצועה. סינואר במקרה הזה צריך להביט לאנשי הזרוע הצבאית של חמאס, שהוא בשר מבשרה, ולהסביר להם מדוע יש לנצור את האש. יותר מכך, סינואר מבין שאם המצרים לא יצליחו לגשר על הפער מול הג'יהאד האיסלאמי, ולא רחוק היום שהוא יצטרך להתעמת עם השלוחה האיראנית על אדמת עזה. בינתיים זה לא קורה.

סינואר, בניגוד לפעולות הנחרצות נגד גורמי דעא"ש ברצועה, מכלכל את צעדיו כאשר זה מגיע לג'יהאד האיסלאמי ונמנע בכל דרך מעימות גלוי עם אנשי הארגון. תקיפת המוצב המאוייש של חמאס ביום שישי והרג שלושה פעילים של הארגון, היו הסיבה לירי מאות הרקטות במהלך השבת. אבל בל נטעה, למרות החמ"ל המבצעי המשותף של הארגונים ברצועה, נראה שהצדדים – חמאס והג'יהאד – הגיעו למבוי סתום באשר להבנות הרגיעה ולכן יצאו לקהיר.

מבחינת סינואר, המודיעין המצרי הוא מנוף לחץ משמעותי על הג'יהאד, שכן מצרים רואה עין בעין עם חמאס. האם מצרים תצליח להוציא את הערמונים מהאש עבור סינואר? ספק גדול, אך בכל מקרה היא עושה הכל כדי שזה יקרה, כולל איומים על הג'יהאד כי לא תעצור את ישראל אם וכאשר ירושלים תחליט להעלות את רף התגובה.

יחיא סינואר ואיסמעיל הנייה מקבלים את פני המשלחת המצרית בעזה (צילום: AP Photo/ Khalil Hamra)
יחיא סינואר ואיסמעיל הנייה מקבלים את פני המשלחת המצרית בעזה (צילום: AP Photo/ Khalil Hamra)

האש בדרום נמשכת הערב, כשישראל עם יד אחת על ההדק ויד שנייה עם הטלפון לקהיר. זה לא מצב חדש, זו המציאות בחודשים האחרונים. כרגע נראה שדלי המים שיכול להוריד את גובה הלהבות בסבב הזה – בדגש על להוריד את הגובה ולא לכבות את האש – הוא הכסף הקטארי.

עדיין לא ברור מדוע הוא מתעכב – האם זו יוזמה ישראלית או גרירת רגליים קטארית. מה שבטוח, עם 30 מיליון דולר למשכורות לפני חג הרמאדאן המתחיל ביום שני, סנואר יכול להציג הישג לרחוב העזתי, לדחוק את הג'יהאד לפינה ולקבל שקט זמני. בדגש על זמני.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 603 מילים ו-1 תגובות. מחכים לתגובתך.

דובר צה"ל: הושמדה מנהרת טרור התקפית בדרום רצועת עזה

המנהרה חדרה לשטח ישראל מדרום רצועת עזה ● המנהרה, של הג׳יהאד האיסלאמי, היתה תחת מעקב צה״ל והושמדה בתקיפת חיל האוויר היום ● לפי תיעוד צה״ל, חפירת המנהרה בוצעה ״במסווה אזרחי ובאופן שיטתי״ ● עד כה תקף צה״ל כ-70 יעדים ברצועת עזה

דובר צה״ל דיווח על השמדת מנהרה שבנה הג׳יהאד האיסלאמי מרצועת עזה לתוך שטח ישראל. הדובר גם שחרר וידאו ותמונות המראים את עבודות פינוי העבר בעת חפירת המנהרה, ״במסווה אזרחי ובאופן שיטתי״ — כך אומר דו״צ.

הודעת דובר צה״ל על השמדת המנהרה:
דובר צה"ל מוסר כי לפני זמן קצר הושמדה מנהרת טרור התקפית של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלמי הפלסטיני שחדרה לשטח ישראל מדרום רצועת עזה.

המנהרה הושמדה באמצעות תקיפת מטוסי קרב של צה"ל והייתה מצויה במעקב טכנולוגי עד להשמדתה היום וייעודה ביצוע פיגוע טרור בשטח ישראל.

המנהרה נחפרה על ידי פעילי ארגון הגא"פ מכמה מוקדים, עומקה מעל 20 מטרים והיא כוללת מספר כניסות.

בשעה זו ממשיך חיל האוויר לתקוף יעדי טרור ברצועה.  עד כה נתקפו כ- 70 יעדי טרור ברצועת עזה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 116 מילים. מחכים לתגובתך.
סגירה