אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 13 יוני 2024
 
מאבדים את הצפון

מה יהיה? היערות בגליל בוערים, אפילו הציפורים מנסות לברוח. ולפנינו סוף שבוע שהחזאים מנבאים בו מזג אוויר לוהט במיוחד.

חזבאללה שיגר במהלך החג יותר מ-200 רקטות, טילים וכטב"מים אל הצפון, אחרי שצה"ל חיסל בכיר בארגון. המתקפה הגדולה ביותר של הארגון הלבנוני הסתיימה ללא נפגעים בצד הישראלי, עם נזק יחסית קטן ברכוש ובעיקר עם גל שרפות מחודש בגליל העליון וברמת הגולן.

שריפה בגליל העליון לאחר מתקפת רקטות של חיזבאללה. 12 ביוני 2024 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
שריפה בגליל העליון לאחר מתקפת רקטות של חיזבאללה. 12 ביוני 2024 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)

אבל מה שמדאיג הוא שלא רק שהסוף לא נראה באופק – אפילו לא בטוח שהוא אפשרי.

אבל מה שמדאיג הוא שלא רק שהסוף לא נראה באופק – אפילו לא בטוח שהוא אפשרי

קל לצעוק (או לצייץ, או לנאום בכנסת, או לכתוב מאמרים ופוסטים) על זה שצריך להיכנס בחזבאללה ביד קשה וללמד את הארגון לקח. העובדה שישראל לא עושה את זה כבר חודשים רבים ומוכנה להכיל את המציאות הבלתי נתפסת בצפון – של עשרות ישובים וערים מפונים מתושביהם, ונהרסים בשיטתיות על ידי כלי המשחית של חזבאללה – היא לא פחות מתפנית דרמטית בדברי ימי המדינה. סיבוב פרסה של הציונות.

בהקשר הזה כדאי מאוד לקרוא בזמן ישראל את מאמרו המאלף של עלי האשם, עיתונאי וחוקר באוניברסיטת לונדון שכיסה את האירועים במזרח התיכון ב-15 השנים האחרונות, וכותב את מאמרו אחרי ביקור בכפרים ההרוסים בדרום לבנון:

"לאחר כמעט שמונה חודשים של קרבות סדירים, ברור כעת כי גם חזבאללה וגם ישראל מבינים שכל מלחמה בהיקף מלא ביניהן תהיה הרסנית.

"חזבאללה יודע שלבנון תושמד, עם אלפי הרוגים. אבל ישראל גם מודעת לכך שמה שהיא התמודדה איתו בעזה בחודשים האחרונים – בלי להשיג את מטרותיה המלאות – יהיה כלום לעומת מלחמה עם חזבאללה.

"הפוטנציאל של חזבאללה להשמיד באופן משמעותי את ערי ישראל הוא גבוה".

זו הסכנה שאורבת כעת לפתחנו. עם זה אנחנו מתמודדים. ואנחנו שמים את מבטחנו בהנהגה הכי רופסת, כושלת, מופקרת וחסרת האחריות שאי פעם הנהיגה את מדינת ישראל.

 
המפתח נמצא בדרום
כיכר החטופים בתל אביב, 2 ביוני 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
כיכר החטופים בתל אביב, 2 ביוני 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

לכולם ברור שכדי לעצור את האסון המתגלגל בצפון, חייבים להגיע להסדר עם חמאס בדרום, שיוביל גם לעסקת שחרור החטופים המיוחלת, ולהורדת גובה הלהבות באזור. רק שזה יהיה כרוך בוויתור על ה"ניצחון המוחלט" שלא היה מעולם אפשרי, אלא ברטוריקה של ראש הממשלה ותומכיו.

ישראל הניחה הצעה על השולחן וחמאס דחה אותה אתמול. "ישראל קיבלה את ההצעה ככתבה וכלשונה, חמאס לא", הצהיר שר החוץ של ארה"ב, אנתוני בלינקן. על השאלה הזו – מי אמר כן, מי אמר לא, ומה עוד אפשר לעשות – יתנהלו היום ויכוחים אינסופיים.

ישראל הניחה הצעה על השולחן וחמאס דחה אותה אתמול. "ישראל קיבלה את ההצעה ככתבה וכלשונה, חמאס לא", הצהיר בלינקן

את התשובה אפשר אולי למצוא ב"וול סטריט ג'ורנל", שם חשפו במהלך החג שורה של מסרים שהעביר מנהיג חמאס יחיא סנוואר להנהגת החוץ של הארגון. עולה מהם בבירור כי מנהיג ארגון הטרור מרוצה מהמצב, מרגיש שידו על העליונה, וש"ישראל נמצאת בדיוק במקום שבו רצינו שהיא תהיה".

ישראל תקועה בדיוק היכן שסנוואר קיווה שהיא תהיה: מדשדשת במלחמת גרילה, מותשת בכמה זירות במקביל, תחת לחץ ציבורי פנימי לשחרר את החטופים ולחץ בינלאומי לחדול מלפגוע בחפים מפשע, כלכלתה היציבה בסכנה, מעמדה הבינלאומי בצלילה. ואת כל זה השיג סנוואר בעזרת 2,000 איש רכובים על טויוטות ואופנועים.

אז כן, רצועת עזה נהרסה. עשרות אלפי פלסטינים נהרגו, בהם אלפי נשים וילדים. אבל לסנוואר לא איכפת מבני עמו. זה ברור. מבחינתו הם רק קורבנות מקריים להגשמת החזון האפוקליפטי שלו.

"אם נרצה או לא, מדינת ישראל דוהרת לצומת החלטה חשוב בעניין המלחמה הדו-חזיתית", כותב הבוקר אמיר בר-שלום, הפרשן לענייני צבא וביטחון של זמן ישראל, "הקו הברור שמחבר בין לבנון לעזה מתחיל ברצועה. הסכם עם חמאס יסיים את הלחימה בצפון ויאפשר חתימת הסכם… הכדור חוזר לנתניהו".

רק שעכשיו נתניהו בלי בני גנץ וגדי איזנקוט לצידו בקבינט. מוקף באסטרטגים מוכשרים כמו איתמר בן גביר, בצלאל סמוטריץ', שלמה קרעי, טלי גוטליב, אלמוג כהן ושות', נתניהו צריך לנווט את הספינה הישראלית החוצה מאזור האסון שורץ הכרישים שאל תוכה הוא הוביל אותה.

הבוקר סיפר השר לשעבר יזהר שי, ששכל את בנו ירון בלחימה בעוטף עזה בשבעה באוקטובר, שרק אתמול התקשר אליו ראש הממשלה כדי לנחם אותו על מות בנו. "הוא הביע בפני זעזוע עמוק מכך שלא שמע על זה עד עכשיו".

שי היה שר בממשלתו של נתניהו. ראש הממשלה גם הכיר את ירון שי אישית – הם אפילו מצולמים שותים קפה ביחד. אם נתניהו שמע רק אתמול שירון נהרג בשבעה באוקטובר – מדובר ברמת ניתוק מהמציאות שלא ראינו כמותה מימינו.

 
עדכוני מלחמה
לוחמי צה"ל ברצועת עזה, יוני 2024 (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל ברצועת עזה, יוני 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • דובר צה"ל מעדכן הבוקר כי כוחות צה"ל ממשיכים בפעילות מבצעית קרקעית ברפיח ובמרכז הרצועה. ביממה האחרונה נהרגו יותר מעשרה חמושים פלסטינים. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו ב-24 השעות האחרונות יותר מ-45 יעדים ברחבי הרצועה.
  • הפלסטינים דיווחו הלילה כי צה"ל תקף מהים, האוויר והיבשה את מתחם אל-מוואסי, שהוגדר אזור בטוח לאוכלוסייה אזרחית. דובר צה"ל הכחיש את הטענות.
  • מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו לפנות בוקר מבנים של חזבאללה בעייתא א-שעב בדרום לבנון.
  • צבא ארה"ב השמיד שלושה משגרי טילים נגד ספינות באזור הנמצא בשליטת הח'ותים בתימן.
  • לוחמי מילואים של צה"ל תועדו כשהם שורפים סבך קוצים באמצעות בליסטראות עם כדורי אש. הסרטון שעלה לרשת הפך ויראלי במהירות, ויככב היום בשלל ממים וגגים לעגניים. אנחנו באמת נראים רע ככה, אין מה לומר.
 
החוכמה של אפל
שירותי "אפל אינטליג'נס" במכשירי אפל (צילום: Apple)
שירותי "אפל אינטליג'נס" במכשירי אפל (צילום: Apple)

רק חברה גדולה ויהירה כמו אפל מסוגלת לקחת את המושג הלוהט ביותר בתעשייה כיום, ולמתג אותו מחדש תחת שמה.

בכנס המפתחים השנתי שהתקיים השבוע, חשף מנכ"ל החברה טים קוק את ה-Apple Intelligence – שירותי הבינה המלאכותית (AI) החדשים שישולבו במערכות ההפעלה של מוצרי החברה הבאים (אייפון, אייפד, המקבוקים ואיימק).

הבינה של אפל תכלול אפשרויות שכבר מוכרות למי שכבר מתשמש בכלי AI – כגון עריכה ויצירת מוזיקה, וידיאו ותמונות (כולל אמוג'ים!) בפקודת טקסט פשוטה, חיפוש מידע, עריכה וכתיבת אימיילים.

אבל החידוש המשמעותי שאפל הציגה הוא שילוב יכולות AI במערכת ההפעלה באופן שלומד ופועל בהתאם להרגלי המשתמש עצמו, ברמה שלא קיימת כיום בשום שירות, תוך ניתוק מוחלט של מערכת ה-AI משרתים חיצוניים – אפילו של אפל עצמה – כדי לשמור על פרטיות המשתמש.

החידוש המשמעותי שאפל הציגה הוא שילוב יכולות AI במערכת ההפעלה באופן שלומד ופועל בהתאם להרגלי המשתמש עצמו

הימור: כולם ירדו על החוצפה של אפל בשבועות והחודשים הקרובים, אבל בחברות הטכנולוגיה המתחרות כבר התחילו להזיע.

 
גמר גביע בארץ, יורו באירופה
יורו 2024 (צילום: UEFA)
יורו 2024 (צילום: UEFA)

מכבי תל אביב והפועל תל אביב בכדורסל ייפגשו הערב ב-21:00 למשחק הדרבי הראשון בקרב על גביע המדינה (במסגרת הטוב משלושה). אוהדי שתי הקבוצות נערכים לקרבות לוהטים ביציעים.

משחק הגומלין ייערך במוצאי שבת בהיכל שלמה בתל אביב. אם שני המשחקים הראשונים יסתיימו בתיקו 1:1, ייערך משחק מכריע ביום שני בערב.

ובמקביל, משחקי יורו 2024 ייצאו מחר לדרך. במשחק הפתיחה ייפגשו המארחת גרמניה מול סקוטלנד (22:00, שידור ישיר בכאן 11).

משחקי יורו 2024 ייצאו מחר לדרך. במשחק הפתיחה ייפגשו המארחת גרמניה מול סקוטלנד (22:00, שידור ישיר בכאן 11)

בשבת יתמודדו הונגריה ושוויץ (16:00, שידור בספורט 1), ספרד וקרואטיה (19:00, כאן 11) ואיטליה ואלבניה (22:00, ספורט 1).

 
משהו לקרוא
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה