אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 19 יוני 2024
 
ביזיון תחת אש

ממשלת ישראל נכנסה אתמול לסחרור מלווה בעימותים קשים – לא סביב השאלה איך נכון לפעול בעניין החטופים, מה צריך לעשות כדי להחזיר את תושבי הצפון לבתיהם ההרוסים, או איך משקמים את צה"ל ואת מערכת הביטחון, אלא סביב הצעת חוק שנועדה להעביר לש"ס את הכוח למנות מאות ג'ובים מיותרים ומתגמלים.

שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, מצטט הבוקר את דרעי שאמר לו כי אינו מתכוון להוציא היום את ש"ס מהממשלה. "החרדים, בעיקר ש"ס, נמצאים באטרף של מרדף סחטני אחרי הישגים וכוח בכל מחיר", כותב ירושלמי. וזה כמעט הצליח להם אתמול "עד שראש הממשלה בנימין נתניהו חזר בו באישון לילה והחליט להסיר את הצעת החוק".

יו"ר ש"ס אריה דרעי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר משפטים יריב לוין והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר במליאת הכנסת בעת ההצבעה על שינוי תקציב 2023 בקריאה ראשונה, 6 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יו"ר ש"ס אריה דרעי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר משפטים יריב לוין והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר במליאת הכנסת בעת ההצבעה על שינוי תקציב 2023 בקריאה ראשונה, 6 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אם כל זה מצלצל לכם מוכר – בשעה שאתם קוראים את הדברים בבסיס הצבאי שבו אתם מצטיידים לקראת כניסה לרצועת עזה, או במלון שאליו פוניתם עם משפחתכם לפני שמונה חודשים – זה כי "חזרנו בטורבו לימי העסקנות הפוליטית שהייתה כאן עד השבעה באוקטובר, כאילו שאנחנו לא נמצאים בעיצומה – ואולי רק בתחילתה – של מלחמה קשה ורבת אבדות".

"חזרנו בטורבו לימי העסקנות הפוליטית, כאילו שאנחנו לא נמצאים בעיצומה – ואולי רק בתחילתה – של מלחמה קשה ורבת אבדות"

מאחורי הפלת החוק עומדת, כך נראה, דרישתו של השר איתמר בן גביר לצרף אותו לקבינט המצומצם כתנאי לתמיכת עוצמה יהודית ב"חוק הרבנים". נתניהו, לפי דיווח ב-ynet, השיב לבן גביר כי הוא "חסר אחריות", ו"עושה הכול כדי להפיל את ממשלת הימין".

היום הבהירה הודעה מטעם הליכוד כי "נתניהו אמר לשר בן גביר דבר פשוט: מי שרוצה להיות שותף לצוות התייעצות ביטחוני מצומצם חייב להוכיח שהוא לא מדליף סודות מדינה או שיחות פרטיות".

על כך הגיב בן גביר את התגובה המדהימה הבאה:

"עוצמה יהודית תומכת בחוק הפוליגרף לחברי הקבינט וקוראת לראש הממשלה לקדם אותו במהירות, ובלבד שיחול גם על בעלי קוצב לב. עוצמה יהודית קוראת לבצע בדיקה כיצד דלפו חומרים מהקבינט הקטן".

אבל הסיפור המרכזי מאמש הוא אריה דרעי – האיש הקרוב ביותר לנתניהו מזה שנים, מי שייחל להיות שר ומצא עצמו מחוץ לממשלה בעקבות פסיקת בג"ץ; מי שעבורו ניסתה הממשלה הנוכחית להעביר שני חוקים, ועוד פסקת התגברות שתעקוף את בג"ץ.

"בדברי הימים שייכתבו על הקריסה הישראלית, יישמר לדרעי ושות' פרק נכבד. כותרתו: תיאוקרטיה באמצעות קלפטוקרטיה", כותב הבוקר הפרשן הפוליטי של "הארץ" יוסי ורטר.

אלא שהפעם, דרעי יצא עם ידו על התחתונה. כתבי ערוץ 12, עמית סגל ודפנה ליאל, מביאים הבוקר ציטוטים מהשיחות שלא ייאמנו בין ראש הממשלה לבין דרעי, בעיצומה של מלחמה:

דרעי: "אסור להישען על הרשימה המשותפת, יש לנו 64".

נתניהו: "אבל אני לא מצליח להביא 64. יש לנו מורדים בליכוד ובן גביר".

דרעי: "אז תבין את המשמעות. שנים שאנו מתאבדים בשביל הממשלה הזו. מה אתה רוצה שאני אגיד לציבור ולרבנים? נראה לך סביר שאגיד להם שראש הממשלה איבד שליטה?"

זה משפט שמסכם יפה את חיינו: שנים שאנו מתאבדים בשביל הממשלה הזו.

 
נתניהו מחמם את אמריקה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן בלשכת ראש הממשלה בירושלים, 10 ביוני 2024 (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן בלשכת ראש הממשלה בירושלים, 10 ביוני 2024 (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מרבה להגיע ללוויות חללים ונרצחים, אבל אתמול הוא התפנה להגיע לטקס האזכרה לחללי אלטלנה בבית הקברות בנחלת יצחק.

בדבריו בבית העלמין – ובסרטון שפרסם באנגלית שעה קלה קודם לכן – תקף נתניהו את שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן והאשים אותו שבחודשים האחרונים הוא מעכב משלוחי נשק ותחמושת מארה"ב לישראל.

מפרסומים שונים בימים האחרונים נראה כי התלות של ישראל במשלוחי הנשק והתחמושת מארה"ב גדלה מאוד. כך, לדוגמה, על פי נתונים שהעביר הממשל בבריטניה לרויטרס, מספר האישורים שניתנו בבריטניה לייצוא נשק לישראל צנח ב-95% מאז תחילת המלחמה, לשפל של 13 שנה. במקביל, מכירות הנשק והתחמושת מארה"ב ומגרמניה גדלו משמעותית.

המתקפה של נתניהו על בלינקן ועל הממשל האמריקאי יצאה בעיתוי רגיש – לקראת פגישות בנושא שהיו אמורות להתחיל היום בוושינגטון, כשאת ישראל ייצגו השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר וראש המל"ל צחי הנגבי. גם שר הביטחון יואב גלנט אמור לעסוק בנושא כשיגיע לוושינגטון בשבוע הבא.

אלא שבעקבות דבריו של נתניהו הודיע הבית הלבן על ביטול הפגישות היום. הכתב המדיני של "ידיעות אחרונות" איתמר אייכנר מצטט "גורמים שמעורים בנושא":

"ההחלטה האמריקנית על ביטול המפגש התקבלה בזמן שחלק מהמשתתפים כבר בדרך לוושינגטון, או נמצאים שם. נתניהו עשה עליהם סיבוב – הוא נכנס לתוך הוויכוח על משלוחי הנשק בין הדמוקרטים לרפובליקנים – ופשוט שיקר. הוא יצר רושם שיש צווארי בקבוק במשלוחי הנשק, וזה פשוט לא נכון. הכול זורם חוץ ממשלוח אחד ספציפי… גורמים ששוחחו עם האמריקנים אמרו שהם לא זוכרים אותם כל כך זועמים על נתניהו".

 
המפכ"ל נגד בן גביר
המפכ"ל קובי שבתאי בכנס של אוניברסיטת תל אביב, 19 ביוני 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
המפכ"ל קובי שבתאי בכנס של אוניברסיטת תל אביב, 19 ביוני 2024 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

תשעת שופטי בג"ץ דנו אתמול במשך כשבע שעות בעתירות נגד התיקון לפקודת המשטרה שהעניק לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר סמכויות להתערב בעבודת המשטרה, וניכר כי מרבית השופטים נכונים להגביל את התיקון – ואולי אף לפסול אותו כליל – בהינתן שהדיון על התיקון לא מתבצע במישור התיאורטי בלבד.

"אין צורך במחקר מעמיק כדי לדעת שמשטרת ישראל עברה ב־18 החודשים האחרונים השתלטות עוינת על ידי השר הממונה עליה והיא פועלת כעת במידה רבה כזרוע אלימה בשירות השלטון", כותב הבוקר יובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל.

"אין צורך במחקר מעמיק כדי לדעת שמשטרת ישראל עברה ב־18 החודשים האחרונים השתלטות עוינת על ידי השר הממונה עליה"

בנאום שנשא הבוקר בכנס של אוניברסיטת תל אביב – וביתר שאת במכתב ששלח אמש המפכ"ל קובי שבתאי לשופטים, אחרי שסירבו לאפשר לו לנאום במהלך הדיון וקבעו כי יגיש את דבריו בכתב – התמונה שמצטיירת מדאיגה אף יותר.

"ההכרעות שיתקבלו בעתירה זו הן קריטיות לעתיד המשטרה ולתפקודה", כותב שבתאי בראשית דבריו. "הן ישפיעו באופן עמוק על דמותה של המשטרה; על יכולתה לבצע את משימותיה באופן ממלכתי, מקצועי וא-פוליטי, ועל יכולתה למלא את ייעודה על פי החוק באופן חוקי".

הוא ממשיך בהבהרת מה שצריך להיות מובן מאליו במדינה דמוקרטית:

"העיקרון המרכזי הוא שהשוטר מפעיל סמכויות כלפי אזרחי המדינה ולא כלפי האויב. בעת שהוא עושה זאת הוא מייצג את החוק ולא את הממשלה, ובוודאי שלא שר כזה או אחר. כאשר שוטר ניגש לאזרח לצורך הפעלת סמכות, בין אם מדובר על נהג או על חשוד או על פיזור מחאה בלתי חוקית – האזרח חייב לראות לפניו את החוק ולא את הממשלה או שר פלוני".

שבתאי אף מפרט את ארבעת אזורי החיכוך בין הדרג הפוליטי – להלן בן גביר – והמשטרה עצמה: התערבות באירועים קונקרטיים; התערבות בהקצאת כוחות; יצירת קשר ישיר עם גורמי השטח; והתערבות במינויים במשטרה.

השאלה היא אם הדיון בבג"ץ לא מתקיים כשהסוסים כבר מזמן ברחו מהאורווה ועסוקים כרגע בדריסת מפגינים ברחוב עזה בירושלים.

 
עדכוני מלחמה
הקמת המזח הצף מול עזה, 17 במאי 2024 (צילום: US Central Command (CENTCOM) / AFP)
הקמת המזח הצף מול עזה, 17 במאי 2024 (צילום: US Central Command (CENTCOM) / AFP)
  • איך מטביעים מיליארד שקל בים, שאל אותי כיצד: שבועות ספורים אחרי שהושק בעלות של 230 מיליון דולר, האמריקאים שוקלים לקפל את המזח שהקימו על חופי עזה לצורך העברת סיוע הומניטרי בטענה ש"תנאי מזג אוויר בלתי צפויים" לא מאפשרים את אחזקתו שם.
  • אחרי יומיים של שקט, חזבאללה חידש הבוקר את שיגורי הטילים והכטב"מים לעבר יישובי הצפון.
  • דובר צה"ל מסר כי במהלך הלילה זוהו מספר מחבלי חזבאללה נכנסים למבנה צבאי במרחב יארון המשמש כמחסן אמל"ח. זמן קצר לאחר מכן כלי טיס של חיל האוויר תקף את המבנה ובו החולייה. במקביל, הותקפה תשתית טרור של הארגון במרחב ברעשית.
  • מטרה אווירית חשודה חצתה הבוקר משטח רצועת עזה ונפלה במרחב העוטף. דובר צה"ל לא הבהיר במה מדובר אך מסר כי האירוע הסתיים ללא נפגעים.
 
היורו עונה על הציפיות
כריסטיאנו רונאלדו מחבק את פרנסיסקו קונססאו אחרי שזה כבש את שער הבכורה שלו במדי נבחרת פורטוגל בכדורגל, 18 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Sergei Grits)
כריסטיאנו רונאלדו מחבק את פרנסיסקו קונססאו אחרי שזה כבש את שער הבכורה שלו במדי נבחרת פורטוגל בכדורגל, 18 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Sergei Grits)

הסיבוב הראשון של טורניר היורו הסתיים אתמול עם שני המשחקים האחרונים – של בית 6.

תשומת הלב הופנתה באופן טבעי למשחק של פורטוגל מול צ'כיה, ובעיקר לאגדת הכדורגל כריסטיאנו רונאלדו, שמוביל את נבחרת פורטוגל בגיל 39, ככל הנראה בטורניר הבינלאומי הגדול האחרון שלו.

את המבחן הראשון פורטוגל עברה בהצלחה ובצורה הכי דרמטית שאפשר, עם שער ניצחון 2:1 בתוספת הזמן שכבש השחקן המחליף פרנסיסקו קונססאו בן ה-21 – בנו של סרג'יו קונססאו, אחד מכוכבי העבר הגדולים של נבחרת פורטוגל.

קונססאו הצעיר רק נולד כשרונאלדו כבר שיחק בנבחרת פורטוגל. כשזכה בעקבות שער הבכורה הדרמטי שלו בנבחרת לחיבוק מפרק עצמות מאליל ילדותו, עין בפורטוגל לא נשארה יבשה.

במשחק השני אתמול, שהיה מלהיב מאוד והתעלה לרמה גבוהה, גברה טורקיה על גיאורגיה 3:1.

הערב יתחיל הסיבוב השני עם קרואטיה נגד אלבניה (16:00), גרמניה נגד הונגריה (19:00) וסקוטלנד נגד שוויץ (22:00).

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה