אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 18 יוני 2024
 
לעצור את בן גביר

אם רוצים להבין באמת את משמעות האירועים בראש החדשות, צריך לדמיין את עצמנו בשיחה עם חברים בפאב רק כמה שנים אחרונה, שומעים תחזית שזה מה שעומד לקרות לנו בקרוב.

דמיינו את עצמכם לפני כמה שנים יושבים על כוס בירה עם חברים ושומעים תחזית שאיתמר בן גביר יהיה השר לביטחון לאומי עם סמכויות נרחבות, ושהוא יתקן את פקודת המשטרה לקראת כניסתו לתפקיד כך שהיא תכפיף אליו את מפכ"ל המשטרה ותעניק לו את הסמכות להתערב במדיניות החקירות של המשטרה ולהורות על החלטות מבצעיות.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בטקס  מינוי נציב שב"ס בירושלים, 27 במאי 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בטקס מינוי נציב שב"ס בירושלים, 27 במאי 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

אם לפני כמה שנים הייתם מגיבים על בשורה כזו בהתלהבות ובקריאות "הללויה!", ברכותיי – אתם תושבי ההתנחלות בת עין.

אם הייתם אומרים: חלאס עם נבואות הזעם האלה, אנחנו בישראל, בג"ץ בחיים לא ייתן לזה לקרות, תנחומיי – אתם ליברלים בישראל 2024.

הדיון על מה שמכונה "חוק בן גביר" מתנהל בשעות אלה בבג"ץ. הרכב של תשעה שופטים דן בעתירות שהגישו התנועה לאיכות השלטון, האגודה לזכויות האזרח וועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, בניסיון לבלום את מסע ההשתלטות וההרס של איתמר בן גביר – בחסות ראש הממשלה בנימין נתניהו – והפיכת משטרת ישראל במהירות מסחררת למיליציה חמושה ואלימה להגנת המשטר, במקום כוח שיטור להגנת האזרחים.

פרקליטות המדינה, שבאורח חריג צידדה בטענות העותרים, טוענת כי "התיקון יוצר מבנה משטרי לא מאוזן המאפשר פוליטיזציה של הפעלת הכוח המשטרתי".

צריך לקרוא את זה יותר מפעם אחת. במילים פשוטות, התיקון מאפשר לפשיסט שסוחב חבילת הרשעות להשתלט על המשטרה ולשסות אותה באזרחים אחרים.

במילים פשוטות, התיקון מאפשר לפשיסט שסוחב חבילת הרשעות להשתלט על המשטרה ולשסות אותה באזרחים אחרים

דוגמאות ל"הפעלת כוח" כזו מפורטות במכתב ששלח מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה ובו פירט מקרים שבהם עקף השר בן גביר את המפכ"ל והתערב ישירות בעבודת המשטרה; הפעלת לחץ על ניצבים במשטרה לא להקצות כוחות משטרתיים ללוות את שיירות הסיוע ההומניטרי מירדן לרצועת עזה; והתערבות של השר לטובת שלושה שוטרים שנהגו באלימות קשה נגד מתפללים מוסלמים בהר הבית.

ויש את הצהרה של השר רק אתמול, שבה תקף את החלטת המשטרה לחקור את השרה מאי גולן על מעורבותה לכאורה בתאונת דרכים לפני ארבע שנים, וייחס לה "שיקולים פוליטיים".

לא מיותר להזכיר בהקשר הזה, שהשר עצמו היה מעורב ממש לא מזמן בתאונת דרכים קשה.

 
הבן-גביריזם כבר שולט
שוטרים מכים מפגינה במחאה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, 17 ביוני 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שוטרים מכים מפגינה במחאה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, 17 ביוני 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הדיון על הפיכתה של המשטרה למיליציה המשרתת את השר ואת הימין הקיצוני – כבר מזמן לא תיאורטית ואקדמית.

אתמול תועדו בלשים בבגדים אזרחיים כשהם מכים באגרופים ומושכים בשערה של מפגינה נגד הממשלה בירושלים. שוטר אחר תועד מטיח אזרח על הקרקע בכוח, על אף שלא נראה שהאזרח התנגד למעצר.

רופאה מתנדבת נפצעה אתמול בעינה מסילון מים של מכת"זית ומפגין בן 60 הוטח על ידי המכת"זית לקיר בעוצמה ובניגוד לנהלים, ויזדקק לניתוח. המשטרה עצרה אמש תשעה מפגינים. שלושה מהם עדיין מוחזקים במעצר.

ואלה רק אירועים מהיממה האחרונה. כל מי שמגיע להפגנות ההולכות ומתרחבות נגד הממשלה לא יכול שלא להבחין בעלייה דרמטית באלימות השוטרים כלפי המפגינים. והשוטרים האלימים זוכים לתמיכה פוליטית קולנית. ח"כ ניסים ואטורי מהליכוד אמר הבוקר בראיון לרדיו "קול ברמה":

"יש כמה זרועות לחמאס. יש זרוע לחימה שהיא של המחבלים הארורים שרוצחים ילדים, ויש זרוע של ההפגנות, שזה באמת עוזר ותומך לחמאס. חמאס וחזבאללה רואים בהפגנות האלה יתרון אדיר… ההפגנות גרמו לחמאס לתקוף את ישראל. הם אמרו את זה בחקירות. יש הקלטות של זה. ההפגנות גורמות לחמאס להתחזק".

שעות ספורות אחר כך, ואטורי התנצל על דבריו ("הדברים לא ראויים כמו שהם נשמעו"), אבל הנזק כבר נעשה מזמן. מה שנקרא: לא יחד ולא ננצח.

 
ובינתיים בכנסת
הדיון בוועדת החוקה בנושא "חוק הרבנים", 18 ביוני 2024 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
הדיון בוועדת החוקה בנושא "חוק הרבנים", 18 ביוני 2024 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

הדיון בעתירה המנסה לבלום את השתלטות בן גביר על המשטרה הוא לא הדיון החשוב (והמטריד) היחיד שמתקיים הבוקר בישראל.

בוועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת ידונו הבוקר בהצעת החוק המכונה "חוק הרבנים" – שמטרתו הגלויה היחידה היא לאפשר לש"ס אלפי מינויים מיותרים במימון ציבורי.

החוק מפקיע למעשה את הסמכות של הרשויות המקומיות למנות רבני ישוב ושכונות ומעביר את הסמכות למועצת הרבנות הראשית ולמשרד הדתות – שניהם בשליטת ש"ס. הוא יאפשר לש"ס למנות לרבנים את כל מי שהמפלגה חפצה ביקרו, ולהטיל את המימון על הרשויות המקומיות שהסמכות נלקחה מהן.

החוק יאפשר לש"ס למנות לרבנים את כל מי שמפלגה חפצה ביקרו, ולהטיל את המימון על הרשויות המקומיות שהסמכות נלקחה מהן

קידום החוק מעורר תגובות קשות אפילו בקואליציה. ח"כ משה סעדה וטלי גוטליב מהליכוד וח"כ יצחק קרויזר מעוצמה יהודית אף הצהירו שיצביעו נגדו, אבל אריה דרעי מתעקש שהדיון יתקיים ולא נראה שהוא מתכוון להתקפל לנוכח הביקורת הציבורית והפוליטית. גם לא נראה שח"כ שמחה רוטמן, יו"ר ועדת חוקה, מתכוון לבלום אותו.

מה שנקרא: לא עושים פוליטיקה במלחמה.

 
עדכוני מלחמה
פעילות צה"ל ברצועת עזה, יוני 2024 (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל ברצועת עזה, יוני 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • לוחמי חטיבת גבעתי חיסלו ביממה האחרונה מספר חמושים פלסטינים בהיתקלויות שונות באזור רפיח. במקביל, לוחמי אוגדה 99 שפעלו במרכז הרצועה חיסלו חמושים והכווינו כלי טיס שפגע במפקד בג'יהאד האיסלמי ושני פלסטינים שהיו מעורבים בירי נ"ט לעבר חיילי צה"ל.
  • סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס אמרה הלילה במסגרת דיון בבית הלבן שבמהלכו פגשה את החטופה המשוחררת עמית סוסנה, כי חמאס ביצע אונס קבוצתי במסיבה ב"רעים" בשבעה באוקטובר, וכי היא חוששת שיתווספו עוד עדויות על תקיפות מיניות בשבי ברצועה כשישוחררו חטופות נוספות.
  • בית המשפט בצרפת ביטל הבוקר את ההחלטה האוסרת על כניסת ישראלים לתערוכת הנשק הגדולה "יורוסטורי".
  • ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את מנכ"ל משרד התפוצות אבי כהן סקלי ל"ראש מנהלת היישום לתוכנית הצפון". כהן סקלי מונה לתפקיד בהמלצת מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי שלי.
 
דובר צה"ל נגד ברדוגו
יעקב ברדוגו בכנס של ערוץ 14, 23 באוקטובר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יעקב ברדוגו בכנס של ערוץ 14, 23 באוקטובר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

באורח חריג, אולי חסר תקדים, פרסם תקף הבוקר דובר צה"ל באופן אישי את יעקב ברדוגו, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו המופיע כפרשן בערוץ 14.

"הפרסום של יעקב ברדוגו לפיו הרמטכ"ל תומך בהשארת שלטון חמאס בעזה, הוא שקר חמור ומשולל כל יסוד"

"הפרסום של יעקב ברדוגו לפיו הרמטכ"ל תומך בהשארת שלטון חמאס בעזה, הוא שקר חמור ומשולל כל יסוד", נכתב בהודעה. "הרמטכ"ל התבטא אינספור פעמים בעניין, גם באופן פומבי, שאין לאפשר את המשך השליטה של חמאס בעזה.

"לצד זאת, מי שקובע את המדיניות אל מול ארצות הברית ורצועת עזה הוא הדרג המדיני, וצה"ל מממש את ההנחיות בעניין. טענות אחרות, כפי שהועלו על ידי הכתב בימים האחרונים, הן שקר מוחלט וניסיון לפגוע בצה"ל וברמטכ"ל העומד בראשו, אשר מוביל את צה"ל בלחימה נגד חמאס בנחישות רבה ובתוצאות משמעותיות".

תיקון קל עבור דובר צה"ל: יעקב ברדוגו אינו "כתב".

 
עדכוני ספורט
שחקן בוסטון סלטיקס מניף את גביע האן-בי-איי אחרי שקבוצתו זכתה באליפות בפעם ה-18 בהיסטוריה, 17 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Charles Krupa)
שחקן בוסטון סלטיקס מניף את גביע האן-בי-איי אחרי שקבוצתו זכתה באליפות בפעם ה-18 בהיסטוריה, 17 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Charles Krupa)
  • בפעם ה-57 זכתה אמש מכבי תל אביב בכדורסל באליפות, אחרי שהביסה את הפועל תל אביב במשחק השלישי בגמר הפלייאוף 74:82. זו גם הפעם השישית בשבע השנים האחרונות – והשנייה ברציפות – שמכבי לוקחת את התואר.
  • במקביל, הבוסטון סלטיקס לקחו הלילה את אליפות האן-בי-איי בפעם ה-18 בתולדות הליגה, יותר מכל קבוצת אן-בי-איי אחרת – ואחרי 16 שנות בצורת.
  • ביורו 2024, צרפת הצליחה בקושי להביס את אוסטריה 1:0 בשלב הבתים, כשמקסימיליאן ובר האוסטרי הבקיע שער עצמי. במהלך המשחק שבר כוכב צרפת קיליאן אמבפה את אפו, וכעת המשך הופעתו בטורניר מוטלת בספק.
  • עוד ביורו 2024, בלגיה הפסידה 1:0 לסלובקיה, ורומניה הפתיעה עם 3:0 מול אוקראינה. הערב ישחקו טורקיה מול גאורגיה (19:00), וב-22:00 יעלה כריסטיאן רונאלדו במדי פורטוגל למשחק מול צ'כיה.
 
שיר חדש ליהודית רביץ
הסינגל החדש של יהודית רביץ, "איילה", שיצא ב-18 ביוני 2024 (צילום: מתוך הקליפ ביוטיוב)
הסינגל החדש של יהודית רביץ, "איילה", שיצא ב-18 ביוני 2024 (צילום: מתוך הקליפ ביוטיוב)

יהודית רביץ, אחת הזמרות האהובות בישראל, פרשה לפני יותר מעשור כמעט לחלוטין מהקלטות ומהופעות. אלבומה האחרון, "סופות של חול" יצא ב-2012.

והנה הבוקר מוציאה רביץ שיר חדש בשם "איילה" שהיא הלחינה למילים של יונה וולך, ומבשרת שזה שיר ראשון מתוך אלבום חדש בדרך, שייקרא "אני משם", ויופק יחד על ידי האב והבן יזהר ועיליי אשדות. השיר החדש מלווה בקליפ שכולל איורים של רביץ.

הבוקר מוציאה רביץ שיר חדש בשם "איילה" שהיא הלחינה למילים של יונה וולך, ומבשרת שזה שיר ראשון מתוך אלבום חדש בדרך

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה