אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 20 יוני 2024
 
70 חטופים מתים

הידיעה המדכאת של הבוקר לא תפתיע את מי שעוקבים מקרוב אחרי גורלם של החטופים. "הוול סטריט ג'ורנל" מפרסם תחקיר לפיו רק כ-50 חטופים נותרו בחיים מתוך 120 חטופים שידוע כי מוחזקים בידי חמאס ברצועת עזה.

כלומר: 70 מהחטופים מתו. זה הרבה יותר מהמספר הרשמי שפורסם עד כה בישראל, לפיו 43 מהחטופים אינם בחיים.

הפגנה באשקלון לשחרור חטופים, 19 ביוני 2024 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
הפגנה באשקלון לשחרור חטופים, 19 ביוני 2024 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

ההערכה של העיתון מתבססת על "גורם רשמי אמריקאי" שעל פי "הוול סטריט ג'ורנל" מעורה בנתונים הנמצאים בידי המודיעין האמריקאי וכן על שיחות עם מתווכים במשא ומתן לשחרור החטופים, אשר מתבססים גם על מודיעין המצוי בידי ישראל.

בני משפחות החטופים וכל מי שמפגין איתן ולצידן זועקים כבר חודשים שלחטופים אין זמן ושחייבים להעמיד את שחרורם בראש סדר העדיפויות הלאומי והבינלאומי.

גם הבוקר נערכו הפגנות מחאה בכל רחבי הארץ, בקריאה להציב את שחרור החטופים בראש סדר העדיפויות הלאומי. מפגינים חסמו הבוקר את כביש 4 לכיוון דרום ליד הוד השרון והציתו צמיגים על הכביש.

בני משפחות החטופים ועשרות מפגינים נוספים חסמו הבוקר גם את איילון צפון, סמוך למחלף לה גוארדיה וקראו לממשלה להפסיק לעסוק ב"פוליטיקה קטנה" וב"מינוי רבנים" וקראו "עסקה עכשיו".

בני משפחות החטופים ועשרות מפגינים נוספים חסמו הבוקר גם את איילון צפון וקראו לממשלה להפסיק לעסוק ב"פוליטיקה קטנה"

מפגינים אחרים חסמו את כביש 65 ליד מחלף קיסריה. עינב צנגאוקר, אמו של מתן החטוף, נאמה בהפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו:

"נכשלת. אתה בחרת בהישרדות הפוליטית שלך על פני העם שלך. על פני החטופים. על פני העקורים. על פני משפחות שכולות. על פני המילואימניקים. אין לך לאן לברוח מהאשמה – היא תלך איתך לקבר".

 
דובר צה"ל נגד ראש הממשלה
דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי בתדרוך לתקשורת. 18 באוקטובר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי בתדרוך לתקשורת. 18 באוקטובר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

זה היה אירוע יוצא דופן שכדאי להתעכב עליו: דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, התראיין אתמול לערוצי הטלוויזיה, ואמר בין היתר כי "העניין של להשמיד את חמאס, להעלים את חמאס – זה פשוט לזרות חול בעיני הציבור".

אמנם, מדובר כמעט בקונצנזוס אצל כל מי שמבין את טיב המערכה האמיתית שמתנהלת כעת ברצועת עזה, וזה היה ברור ממש מהתחלה: אין מלחמה שמסתיימת בהשמדה טוטאלית של הצד השני. ב"ניצחון מוחלט".

אין ולא יכול להיות מצב שבו ישראל תהרוג את אחרון פעילי חמאס. זה לא יעד ריאלי שמדינה מציבה לעצמה כשהיא יוצאת למלחמה. "ניצחון מוחלט" הוא יעד של קמפיין. של תעמולה. לא של מציאות.

אין ולא יכול להיות מצב שבו ישראל תהרוג את אחרון פעילי חמאס. "ניצחון מוחלט" הוא יעד של קמפיין. של תעמולה. לא של מציאות

מה שחריג בדברים שאמר אתמול הגרי זה העובדה שמדובר בקצין בכיר בשירות פעיל, שאומר את הדברים במדים. כדובר צה"ל. הגרי מן הסתם הביא בחשבון מה יהיה האפקט של דבריו, ואיזה אש הם ימשכו, ולא נרתע.

"חמאס זה רעיון. חמאס זו מפלגה", אמר הגרי בראיון בערוץ 13, "זה נטוע בלבבות של האנשים. מי שחושב שאנחנו יכולים להעלים את חמאס – טועה".

הדברים יוצאי הדופן האלה נאמרים על רקע חשש הולך וגובר בצה"ל, שיעדי המלחמה נוסחו כך שהמלחמה לא תסתיים ולא תוכל להסתיים, והתארכותה תשרת את האינטרס הפוליטי של ראש הממשלה, לא את האינטרס של אזרחי ישראל.

ראש הממשלה נתניהו הזדרז להגיב על דברי הגרי ואמר:

"הקבינט המדיני-בטחוני הגדיר כאחת ממטרות המלחמה את השמדת היכולות השלטוניות והצבאיות של חמאס. צה"ל כמובן מחויב לכך".

תחזית: ממש בקרוב, מן הסתם כבר היום, תתחיל מתקפה על הגרי ועל בכירי צה"ל, שכביכול מורדים ומסרבים למלא את ההנחיות הברורות שהם מקבלים מהדרג המדיני. ראש הממשלה כבר עלה על הנתיב ההרסני הזה בתחילת השבוע כשאמר בישיבת הקבינט כי "ישראל היא מדינה שיש לה צבא ולא צבא שיש לו מדינה".

ראש הממשלה כבר עלה על הנתיב ההרסני הזה בתחילת השבוע כשאמר כי "ישראל היא מדינה שיש לה צבא ולא צבא שיש לו מדינה"

ברור שהקבינט הוא זה שמגדיר לצבא יעדים ושהצבא הוא זה שמחויב לציית ולמלא את הוראות הדרג המדיני הנבחר. אבל אם הדרג המדיני היה דורש מהצבא להעיף את כל אנשי החמאס למאדים וליישב אותם שם מחדש, אנשי צבא הגונים היו צריכים לומר לציבור: מצטערים, זו משימה שאנחנו לא מסוגלים למלא, עם כל הכבוד לקריאות "תנו לצה"ל לנצח".

והגרי הוא איש צבא הגון.

 
עדכוני מלחמה
מבצע חיסולו של המחבל אחמד חסן סלמי אלסוארכה בבית חאנון, 20 ביוני 2024 (צילום: דובר צה"ל)
מבצע חיסולו של המחבל אחמד חסן סלמי אלסוארכה בבית חאנון, 20 ביוני 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • צה"ל הודיע הבוקר כי חיל האוויר תקף בית בבית חאנון שבצפון רצועת עזה והרג מפקד בכוח נוח'בה של חמאס שהשתתף בטבח בעוטף עזה בשבעה באוקטובר. על פי הודעת צה"ל, מדובר באחמד חסן סלמי אלסוארכה, שגם הוביל והכווין ירי על כוחות צה"ל באזור בית חאנון.
  • כוחות צה"ל מוסיפים לפעול גם הבוקר באזור העיר רפיח והרגו שם כמה פעילי חמאס.
  • תושבים בג'נין מדווחים הבוקר על חילופי אש כבדים בעיר בין כוחות גדולים של צה"ל לחמושים פלסטינים.
  • שר הדתות מיכאל מלכיאלי התראיין אתמול לתוכנית "הפטריוטים" בערוץ 14 ואמר כי המשרד לשירותי דת בראשותו מכין את עצמו לתרחישי קבורה המוניים בצפון, לקראת הרחבה אפשרית של המלחמה עם חזבאללה.
  • בסי-אן-אן מדווחים כי צבא ארה"ב חיבר מחדש את המזח הצף שהתנתק מחופי עזה.
 
החופש הגדול מתחיל היום
יו"ר ארגון המורים רן ארז בדיון בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת על מצב מערכת החינוך, 15 באוגוסט 2023 (צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת)
יו"ר ארגון המורים רן ארז בדיון בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת על מצב מערכת החינוך, 15 באוגוסט 2023 (צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת)

700 אלף תלמידי תיכון וחטיבת ביניים יוצאים היום לחופש הגדול, אחרי שנת לימודים שעמדה כולה בצל אירועי שבעה באוקטובר, המלחמה בדרום ובצפון, והמשבר שאלה חוללו במערכת החינוך.

מאות אלפי התלמידים לא יקבלו גם השנה תעודות גמר, בשל עיצומי המורים העל-יסודיים. הם והוריהם גם לא יודעים אם שנת הלימודים הבאה תיפתח במועדה, באחד בספטמבר.

יו"ר ארגון המורים רן ארז כבר הודיע שאם לא ייחתם הסכם שכר, ארגון המורים יכריז על שביתה ולא יפתח את שנת הלימודים הבאה. כמו שהדברים מתנהלים בישראל לאחרונה, קשה להאמין שהמשבר ייפתר בצורה הפשוטה ביותר.

משרד החינוך הודיע כי בכוונתו להפעיל בקיץ מסגרות ללא עלות לתלמידים הרבים שנאלצו להתפנות מביתם בעוטף עזה ובצפון. ד"ר אילנה שמחון, מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, אמרה בהקשר הזה:

"אנחנו המחוז המוביל בקליטה ובטיפול בתלמידים מפונים. מעולם משרד החינוך לא התמודד עם אתגר בסדר הגודל הזה".

 
גרמניה דוהרת ביורו
שחקני נבחרת גרמני בכדורגל חוגגים את עלייתם לשמינית הגמר ביורו, 19 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
שחקני נבחרת גרמני בכדורגל חוגגים את עלייתם לשמינית הגמר ביורו, 19 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

נבחרת גרמניה, המארחת את משחקי היורו, הפכה אתמול לנבחרת הראשונה בטורניר שהבטיחה את מקומה בשמינית הגמר. גרמניה ניצחה בקלות את הונגריה 2:0 – ויחד עם ניצחונה הראשון והמשכנע 5:1 על סקוטלנד, מקומה בשמינית מובטח.

גרמניה ניצחה בקלות את הונגריה 2:0 – ויחד עם ניצחונה הראשון והמשכנע 5:1 על סקוטלנד, מקומה בשמינית מובטח

שוויץ, שתפגוש את גרמניה במשחק הסיום של שלב הבתים, נפרדה אתמול בתיקו 1:1 מסקוטלנד, ותקווה שגרמניה תעלה למשחק מולה בהרכב שני, כדי לאפשר לשחקני ההרכב הראשון לצבור כוחות להמשך.

במשחק דרמטי נוסף שנערך אתמול הצליחה אלבניה המפתיעה והאמביציוזית לסחוט תיקו 2:2 מדהים מקרואטיה החזקה, מה שעלול לקבור את חלומות היורו של קרואטיה.

היום ייפגשו במסגרת הבית שלהן איטליה וספרד, לאחד המשחקים המסקרנים ביותר בשלב הבתים (22:00). בבית שלוש ייפגשו סלובניה וסרביה (16:00) ואנגליה ודנמרק (19:00).

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה