אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום שני, 17 יוני 2024
 
זעם ברחובות

מפגינים נגד הממשלה חסמו גם הבוקר את כביש 1 ליד הירידה לכביש 16 ואת כביש 2 ליד צומת כפר שמריהו והתעמתו עם השוטרים. במהלך היום צפויים שיבושי תנועה כבדים בירושלים בעקבות כוונת ארגוני המחאה לעלות לעיר ולהרחיב את המחאה ממוצאי שבת ליתר ימי השבוע.

כחלק מהיערכות המשטרה ל"שבוע הזעם" שעליו הכריזו ארגוני המחאה (תחת הכותרת "די לממשלת החורבן") ייחסם הבוקר רחוב קפלן הירושלמי, שליד הכנסת, וכן רחוב עזה הסמוך לבית ראש הממשלה.

הפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתל אביב, 15 ביוני 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
הפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתל אביב, 15 ביוני 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

נחום ברנע, חתן פרס ישראל לתקשורת ובכיר הכותבים של "ידיעות אחרונות", שאינו ידוע כאקטיביסט וככותב אגרסיבי, אלא כמי שמעדיף תמיד נימה מתונה ואנדרסטייטמנט, כותב הבוקר את הדברים הבוטים הבאים:

"כל מי שעיניו בראשו יודע שהנזק שנגרם לישראל במהלך כהונתה של ממשלת נתניהו גדול מכל מה שידענו ב-76 שנות ריבונות. כל מי שעיניו בראשו יודע שהתיקון לא יבוא מהממשלה הזאת, בהרכב הזה. כל מי שעיניו בראשו יודע שיציבותה של הממשלה עומדת ביחס הפוך ליציבותה של המדינה".

והוא מוסיף, בנימה מפוכחת יותר:

"בהפגנות לא תתפרק הממשלה. גם לא בהצפת הרשת החברתית בפוסטים מלאי רגש ובאיורים מלאי שנינות. צריך להוסיף: גם לא בטורים בעיתון. כל אלה טובים בגיוס הצד האחד, אבל ההשפעה שלהם על הצד השני מזערית.

"החברה הישראלית מקוטבת. אין בה כרגע שיח הדדי. אין בה קשב. זה ההישג הפוליטי הגדול ביותר של נתניהו ועוגן ההצלה שלו. אז מה, להתייאש? בשום פנים ואופן לא. אין כל תועלת בייאוש… בשבועות האחרונים שמעתי מיותר מאדם אחד משפט כמו 'אני מבין עכשיו את יגאל עמיר'. שמעתי והתחלחלתי".

תחזית: הציטוט הזה מהטור של ברנע, לפיה ב"שמאל" עלולים לעשות מעשה יגאל עמיר, יצוץ בימים הקרובים בראיונות, בפוסטים ובציוצים של תומכי נתניהו, בארץ ובגולת מיאמי.

 
יאיר נתניהו נגד הצבא
יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדיון בבית המשפט בתביעת לשון הרע שהגישה נגדו סתיו שפיר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדיון בבית המשפט בתביעת לשון הרע שהגישה נגדו סתיו שפיר, 29 בנובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אפרופו גולת מיאמי: יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, ממשיך להתבצר בעיר החוף האמריקאית. על פי הצילומים שהוא מעלה לרשתות החברתיות, הוא מנצל את הזמן לטפח שרירים במכון הכושר, כשהוא נהנה מהגנה של אנשי היחידה לאבטחת אישים הנלווים אליו במימון המדינה.

וכשהוא לא מתאמן במכון הכושר, מבלה במסעדות עם חבריו ומשתעשע עם כלבו הקטנטן, בנו של ראש הממשלה מציף את הרשת בטענות קונספירטיביות וברמזים על כך שבכירי צה"ל בגדו במדינה בשבעה באוקטובר.

בנו של ראש הממשלה מציף את הרשת בטענות קונספירטיביות וברמזים על כך שבכירי צה"ל בגדו במדינה בשבעה באוקטובר

הלילה תקף נתניהו הצעיר ממיאמי את החלטת בג"ץ להקפיא את בדיקת מבקר המדינה ותהה (במסורת האהובה מאוד על הימין הקיצוני של "אני רק שואל שאלות"):

"מה הם מנסים להסתיר? אם לא הייתה בגידה, למה הם כל כך מפחדים מהבדיקה של גורמים חיצוניים ועצמאיים?"

נתניהו הצעיר הוסיף:

"עד היום לא התקבלה תשובה למה לא עדכנו את ראש הממשלה על השיחה בלילה שלפני הטבח, למה לא עדכנו אותו על החומר שהתגלה בדוח המודיעיני 'חומות יריחו'? למה ראשי הצבא והמודיעין טענו כל הזמן כי החמאס מורתע? איפה היה חיל האוויר בשבעה באוקטובר?"

והוא הוסיף, לטובת מי שלא הבין את ההקשר:

"ועדת חקירה 'ממלכתית' למרות שמה המפוצץ היא תמיד בראשות שופט בג"ץ, ולכן משמשת כמעט תמיד כוועדת טיוח של השמאל".

אפשר לטעון כי מדובר בבחור לא אפוי עד הסוף, שלא עשה עד כה שום דבר ראוי בחייו ולכן לא צריך לקחת ברצינות כל קשקוש שנפלט מהמקלדת שלו. אבל זו תהיה קריאה נאיבית מאוד של המציאות שבתוכה אנו נאלצים לפעול עכשיו. הניסיון מלמד שהמסרים שמשוגרים ממיאמי מתורגמים מהר מאוד לקמפיין שיטתי בארץ.

הניסיון מלמד שהמסרים שמשוגרים ממיאמי מתורגמים מהר מאוד לקמפיין שיטתי בארץ

זה לא מקרי שאביו של הבליין אמר בישיבת הממשלה אתמול שישראל היא "מדינה שיש לה צבא ולא צבא שיש לו מדינה". הקמפיין נגד צה"ל ונגד מערכת הביטחון צובר תאוצה במהירות והוא יתחבר לקמפיין הוותיק נגד מערכת המשפט – כשהמטרה היא אחת: לבצר מחדש את השלטון הכושל שהוביל אותנו עד הלום.

 
התחנה הבאה: ערוץ 13
יוליה שמאלוב-ברקוביץ' בעת שהייתה יו"ר הרשות השנייה, 2019 (צילום: משה שי/פלאש90)
יוליה שמאלוב-ברקוביץ' בעת שהייתה יו"ר הרשות השנייה, 2019 (צילום: משה שי/פלאש90)

למדינת ישראל יש כרגע אינספור בעיות חמורות המאיימות על עתידה, מהמלחמה שמתנהלת ברצועת עזה, דרך החטופים וגורלם, יישובי העוטף החרבים והגליל העליון שפונה מיושביו. אבל חייזר שינחת בישראל בלי ידע מוקדם, עלול לקבל את הרושם שהנושא הבוער ביותר על סדר היום הוא שידורי האקטואליה בטלוויזיה.

בעוד כשבועיים יעלה ערוץ חדשות חדש בעברית, i24News, שמגייס בשבועות האחרונים שורה ארוכה של טאלנטים שרבים מהם מזוהים עם הימין הפוליטי (כמו צביקה יחזקאלי). ובמקביל מתנהל עכשיו מאבק להציל את ערוץ 13, זירה טלוויזיונית שבה עדיין נשמעת ביקורת על ראש הממשלה ושריו.

במקביל מתנהל עכשיו מאבק להציל את ערוץ 13, זירה טלוויזיונית שבה עדיין נשמעת ביקורת על ראש הממשלה ושריו

בעל השליטה בערוץ 13 לן בלווטניק בחר למנות לתפקיד מנכ"לית חדשות 13 את הפוליטיקאית יוליה שמאלוב-ברקוביץ', לשעבר חברת כנסת מטעם קדימה ויו"ר מועצת הרשות השנייה שהייתה מעורבת בלא מעט עימותים עם אנשי חדשות 13 ונתפסת כמקורבת למשפחת נתניהו.

בעיתון "הארץ" הקדישו לנושא הבוקר את מאמר המערכת, תחת הכותרת "כיבוש ערוץ 13":

"כניסת שמאלוב-ברקוביץ' לתפקיד עלולה להמיט אסון על החופש העיתונאי של אנשי חדשות 13, ולהפוך אותו לגוף נוסף המשרת את השלטון. עולה גם חשש שהמינוי נובע מאינטרסים מפוקפקים של בלווטניק וניסיון שלו לעוות את דעת הקהל לטובת נתניהו".

עשרות עיתונאים ועובדי חדשות 13 שלחו לדירקטוריון החברה מכתב ארוך ומנומק נגד המינוי. גם חבר הדירקטוריון הוותיק צבי חוברס התפטר במחאה על המינוי. אולם נראה כי בעלי הערוץ נחושים לדבוק במינוי של שמאלוב-ברקוביץ'.

אתמול פנה ארגון העיתונאים ליועצת המשפטית לממשלה בדרישה לעצור את המינוי, שלכאורה אינו עומד בתנאי הרישיון שהמדינה נתנה לערוץ. בנוסף, עובדי ערוץ 13 הכריזו רשמית על סכסוך עבודה.

 
עדכוני מלחמה
סמ"ר צור אברהם שנפל בקרב ברצועת עזה ב-16 ביוני 2024 (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר צור אברהם שנפל בקרב ברצועת עזה ב-16 ביוני 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • סמ"ר צור אברהם, בן 22 ממודיעין, נהרג אתמול בתקרית בצפון רצועת עזה. באותה תקרית נפצע קשה קצין מילואים המשמש כחוקר שטח ביחידה 504 ושני לוחמים נוספים נפצעו באורח בינוני. מתחילת המלחמה ועד הבוקר נהרגו 662 חיילי צה"ל, 311 מהם בלחימה בשטח רצועת עזה.
  • מטוסי צה"ל תקפו הלילה מספר יעדים של חזבאללה בדרום לבנון, ביניהם מטרות המוגדרות "תשתיות טרור" באזור הכפר שקרא ובאזור הכפר א-טייבה.
  • עמוס הוכשטיין, שליחו המיוחד של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, צפוי להגיע היום לישראל בניסיון נוסף למנוע הסלמה בצפון.
  • ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לשרים כי החליט לבטל את קבינט המלחמה המצומצם, בעקבות פרישתם של בני גנץ וגדי איזנקוט.
  • הקבינט המדיני-ביטחוני דן אמש בהתפתחויות הצבאיות-מדיניות באזור והחליט לחזק את ההתיישבות בגדה המערבית.
  • יחידת ההגנה האווירית יירטה לפנות בוקר מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון לאזור עכו. לא הופעלה התרעה ולא דווח על נפגעים.
 
ובינתיים ביורו
כוכב נבחרת אנגליה בכדורגל ג'וד בלינגהאם אחרי שכבש שער מול נבחרת סרביה בשלב הבתים של טורניר יורו 2024 בגרמניה, 16 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Martin Meissner)
כוכב נבחרת אנגליה בכדורגל ג'וד בלינגהאם אחרי שכבש שער מול נבחרת סרביה בשלב הבתים של טורניר יורו 2024 בגרמניה, 16 ביוני 2024 (צילום: AP Photo/Martin Meissner)

נבחרת אנגליה גברה אתמול במשחקה הראשון על סרביה 1:0, משער של ג'וד בלינגהאם – כוכבה בן העשרים של אלופת אירופה ריאל מדריד, שהגיע ליורו כשחקן המדובר ביותר בעולם ועל פי משחקו הראשון, נראה שהוא מתכוון להצדיק את הציפיות הגבוהות.

בלינגהאם היה בכל פינה על המגרש וכבש את השער היחיד של אנגליה בנגיחה, אחרי בישול מעולה של בוקאיו סאקה, שהגיע ליורו בתקווה למחוק את החמצת הפנדל ההיא מגמר יורו 2020 בוומבלי, שמנעה מאנגליה את הזכייה הנכספת.

בלינגהאם היה בכל פינה על המגרש וכבש את השער היחיד של אנגליה בנגיחה, אחרי בישול מעולה של בוקאיו סאקה

סלובניה ודנמרק נפרדו בתיקו 1:1, כשדנמרק עולה ליתרון משער של כריסטיאן אריקסן אשר ריגש את כל אוהדי הכדורגל בעולם שזוכרים היטב את התמוטטותו על המגרש בדקה ה-42 של המשחק הראשון ביורו 2020 מול פינלנד. אריקסן לקה אז בליבו וניצל בנס בזכות החייאה שבוצעה בשידור חי לעיני העולם כולו. אתמול הוא כבש ושימח.

הולנד ניצחה אתמול את פולין 2:1.

היום ייפגשו רומניה ואוקראינה (16:00), בלגיה וסלובקיה (19:00) ואוסטריה וצרפת (22:00).

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה