הגיע הזמן לתקן את אמריקה

ממורמרים ברובע ברונקס (צילום: דן פרי)
דן פרי
ממורמרים ברובע ברונקס

סשה ברון כהן שאל נכון בסדרתו הפרובוקטיבית: מי זו אמריקה?

נראה שיש שתיים – אבל רק אחת מהן מסוגלת לכבות את הלהבות.

יש אמריקה מצליחנית בטירוף שלפי דירוג השנגחאי המוערך אחראית ל-16 מתוך 20 האוניברסיטאות המובילות בעולם. יש בה 22 מתוך 50 החברות המובילות בהכנסות על פי מגזין פורבס ושולטת ביד רמה בכלכלה החדשה עם 7 מתוך עשר החברות הדיגיטליות המובילות בעולם (רשימה הכוללת את אפל, גוגל, אמזון ופייסבוק). היא הפיקה את כל 10 הסרטים הכי מכניסים בעולם ב-2019 וכוחה הצבאי חסר תקדים.

אבל יש גם אמריקה אחרת. לפי נתוני ה-OECD היא צועדת בראש הצמרת העולמית באי-שוויון בהכנסה ובשיעורי העוני. היא מובילה את העולם המפותח בירי רצחני ואת העולם כולו בשיעורי מאסר כאשר אחד מכל 153 אנשים נמק בכלא (פי שלושה מהרמה בישראל ופי חמשה מבריטניה). לעשרות מיליוני עניים יש רק גישה מועטה לשרותי בריאות, אשר באופן אבסורדי תלוייה  בתעסוקה. אמריקה זו נראית ככשלון גמור.

אבל יש גם אמריקה אחרת. לפי נתוני ה-OECD היא צועדת בראש הצמרת העולמית באי-שוויון בהכנסה ובשיעורי העוני. מובילה את העולם המפותח בירי רצחני ואת העולם כולו בשיעורי מאסר, כשאחד מכל 153 אנשים נמק בכלא

כשהייתי ילד בארצות הברית המצב היה רחוק ממושלם, אבל הייתה תקווה מכיוון שאמריקה המצליחה שלטה. לפחות ניסו לתקן דברים. כמעשה שטן אמריקה הכושלת השתלטה איכשהו, מתישהו. ולכן היום אין טירוף שלא מתקבל בהכנעה.

כמעט אף אחד לא מצפה שייעשה דבר כדי לטפל באירועי הירי המוני שמתרחשים בארה"ב השכם והערב – שלא מתרחשים במדינות אחרות בהן לא מוכרים נשק קטלני לכל דיכפין.

כמעט אף אחד לא מצפה לרפורמה בשיטת הבחירות, שהנחיתה בבית הלבן את המועמד אשר זכה במיעוט הקולות בשתיים מתוך חמש מערכות הבחירות האחרונות (ועלולה לעשות זאת שוב בנובמבר). אפולוגים יבלבלו את המוח על חשיבות הפדרציה, אבל לא: לא סביר שקול במדינת בוויומינג שווה פי שלושה מקול בקליפורניה.

ובדומה, אמריקה נראית אבודה בעניין הגזענות שמרעילה הכל מאז הקמת ה"פדרציה" בשנת 1776.

אפרו אמריקאים מהווים בערך 12 אחוז מהאוכלוסייה, ואפילו רוב בכמה מקומות חשובים, ביניהם עיר הולדתי פילדלפיה, שם נחתמה הכרזת העצמאות. העבדות בוטלה בשנת 1865 לאחר מלחמת אזרחים הרסנית, ששיחררה כ-4 מיליון עבדים במדינות הדרום שניסו לפרוש (אז כמו עכשיו, הם היוו כשמינית מהאוכלוסייה). אך זה לא הוביל לשוויון. מדינות הדרום הורשו לשמר מעמד נחות לעבדים לשעבר בכל הנוגע לזכויות קניין והצבעה (אפילו אברהם לינקולן העדיף הגבלות על זכויות ההצבעה).

כמעט אף אחד לא מצפה שייעשה דבר כדי לטפל באירועי הירי המוני שמתרחשים בארה"ב השכם והערב – שלא מתרחשים במדינות אחרות בהן לא מוכרים נשק קטלני לכל דיכפין

נדרשו עוד מאה שנה עד שחוסלה ההפרדה הגזעית והאפליה הרשמית במקומות מסויימים (מלבד ניסיונות שקופים של הרפובליקנים לדכא את השתתפותם של השחורים בבחירות) – אך אפילו זה לא הביא לשוויון בתוצאות:

זה מסובך, אך אי אפשר לנתק את האסון הזה מגזענות עיקשת מצד הלבנים.

כל זה תורם לכך שתוחלת החיים של הלבנים (78.9 שנים) הוא כמעט כמעט 5% יותר מזו של השחורים (75.5). איך זה יכול להיות, יותר מ-150 שנה לאחר ביטול העבדות?

ג'ורג' פלויד, שחניקתו למוות (לכאורה) על ידי שוטרים במיניאפוליס עורר את הסבב הנוכחי של הפגנות ומהומות, היה אסיר לשעבר שלפי דיווחים היה מסומם והשתולל, כך שלא מפתיע שנוצר עימות עם השוטרים. אבל אדם לבן כנראה היה שורד את המפגש הזה.

האלימות שהקצינים הרשו לעצמם להפעיל לא הייתה אקראית או נדירה. זה נעשה בפומבי, נראה שידעו שהם צולמו והיו אזהרות – אפילו מאחד השוטרים – שפלויד גוסס. העובדה שכל זה לא הרשים את התוקף העיקרי, עם ברכו על הצוואר של פלויד, מראה עד כמה הוא היה בטוח בזכותו להתעלל בעציר. התחושה שלא היה חש כך עם פלויד היה לבן – היא היא שהציתה את המחאה.

הסרטון המתעד את הפרשה הזו מצטרף להרבה סרטונים דומים מהשנים האחרונות שבסך הכל יוצרים תחושה שדבר חשוב ומזעזע נחשף בזכות הסמארטפונים והמדיה החברתית.

סוגיית הגזענות מצטרפת לרשימה המדכאת של הבעיות – סוגיית הנשק, עניין הבריאות, שיטת הבחירות, ולאחרונה חבלת הנשיא בדמוקרטיה – שאמריקה בגרסתה הצולעת התייאשה מלפתור. אולם להפגנות הנוכחיות יש פוטנציאל לפרוח לכדי תופעה שבדומה לתנועת ה-metoo# (המכוונת נגד הטרדה מינית) מכריזה: "כן ניתן לעשות משהו".

להגיד שלא ניתן לעשות דבר זה לרמוז שהמצב הטבעי הוא ששחורים ישתרכו מאחור. אנשים שאינם גזענים פשוט חייבים לקחת צעד אחורה ולשקול מה כן ניתן לעשות.

האלימות שהופעלה לא הייתה אקראית או נדירה. זה נעשה בפומבי, נראה שידעו שצולמו והיו אזהרות שפלויד גוסס. העובדה שכל זה לא הרשים את התוקף הראשי מראה עד כמה היה בטוח בזכותו להתעלל בעציר

הפרוגרסיביים באמריקה כרגע נמצאים עמוק בדיון קצת מייגע על הפסיכולוגיה של הקבלה של האחר והאשמה הקולקטיבית של נכדי וניני הפריבילגים באשר הם, וזה בסדר – אבל עד שיסיימו לאכול את הראש יש גם דברים פרקטיים שאפשר לשקול:

  • המצב זועק לתוכנית מרשל לשחורים. דרושה השקעה עצמאית בבתי ספר ושכונות שלהם  – שתתמקד בתוצאה, ושתטיל את מלוא העוצמה הפיננסית של ארצות הברית במטרה לסגור באמת את הפער.  גם פיצויים על העבדות, רעיון בעייתי שעשוי לפתוח אינסוף דיונים עם עוד קבוצות, הוא בכל זאת לא מופרך ואולי אפשרי ברמה סמלית. כסף לבדו לא יפתור את הבעיה, גם אם הוא מושקע מצורה חכמה, אבל בלי כסף היא לבטח לא תפתר.
  • העדפה מתקנת של הקבוצות המוחלשות. היא בעייתית עבור חברות מסחריות למטרות רווח, אבל לפעמים שווה להם כלכלית בטווח האורך להצטייר בפועלים למען החברה. זה עשוי להיות קל יותר בזירת הקבלה למכללות: אין ספק שמועמדים לבנים נהנים מיתרון לא הוגן וכנראה שרוב גדול אפילו בקרב הלבנים היה מסכים לאזן אותו בצורה נחרצת.
  • רפורמה במערכת החוק שתפסיק את מדיניות הירי הקטלני, את הסלחנות לאלימות משטרה, את המיליטריזציה של המשטרה והתנהלות בתי הכלא כעסקים, שיחד עם תופעת השוטרים הלא מאומנים יוצרת יחסים רעילים בין שחורים למשטרה. זה מסתיים לעתים קרובות מדי במוות או כליאה מיותרת.

הייתי מוסיף חוסר סובלנות כלפי פשיעה אמיתית. כמו בהרבה מקומות, מערכת החוק בארה"ב משולה לשוטרי תנועה האורבים לנהגים שנוסעים קצת מהר באוטוסטרדה, תוך התעלמות המצב המטורף בכבישי הדמים הקשים יותר לשיטור.

צריך להכנס עם כל הכח בפשע המאורגן, להגביל את מכירת הנשק לכולם בלי קשר לגזע, לרדת מהמלחמה במשתמשי סמים קלים שמביאה לרשת עבריינים קטנטנים ולחסל כליל את הסלחנות כלפי אלימות משטרתית נגד אנשים לא חמושים. אפרו-אמריקאים לא רוצים סובלנות כלפי הפשע המשתולל – הם פשוט מעדיפים שלא יתייחסו אליהם כאילו חייהם הפקר.

נדרשת רפורמה במערכת החוק שתפסיק את מדיניות הירי הקטלני, את הסלחנות לאלימות משטרה, את המיליטריזציה שלה והתנהלות בתי הכלא כעסקים, שיחד עם תופעת השוטרים הלא מאומנים יוצרים יחסים רעילים בין שחורים למשטרה

"אני חי בתקופה בה בני בן ה-11 נאלץ לשאול את הוריו אם המשטרה מתכוונת להרוג אותו", אומר חברי ג'סי הולנד, עיתונאי אפרו-אמריקאי מכובד. "ואני לא יכול לומר לו בוודאות, 'לא, אם פשוט תפעל לפי החוק, אתה תהיה בסדר'".

הלך הרוח הלאומי חייב להשתנות באופן מיידי כך שג'סי יוכל לספק את הבטחה הזו לבנו.

אבל זה לא יגיע מרדיפת הלבנים על כך שהם "לעולם לא יוכלו להבין את החוויה השחורה" (מי יכול להבין מישהו אחר בכל מקרה?) או שהם גזענים מטבעם גם אם הם לא חושבים שהם כאלה (הטיה לא מודעת בהחלט קיימת אבל גזענות אמיתית לפי כל ההגדרה מלבד "הפרוגרסיבית" היא מכוונת). פוליטיקת הזהויות, עם שנאתה האופנתית ללבנים, משלחת אנשים לזרועותיהם של הגזענים.

במקום זאת יש לפנות להגינות, לחוש הצדק שמקנן בכל אחד – ולאינטרס עצמי נאור. אף מדינה לא יכולה לשגשג עם מיעוט גדול כה ממורמר. יש לתת מענה לצרכיו, ואז גם הנטייה לבדלנות תרבותית – שמעצבנת לבנים רבים הרבה יותר מעניין הגזע – עשויה לדעוך גם כן.

זה נשמע כאילו זה מחייב את הדמוקרטים לחזור לשלטון, ובטווח הקצר זה כנראה נכון – אבל יש באמריקה מרכז גדול שיכול לארגן מחדש את הפוליטיקה, שירדה מכל הפסים.

הגרסה המצליחה של אמריקה חייבת להתעורר מתרדמתה ולהחזיר לידיה את המושכות. זהו צורך בוער וחובה מוסרית.

עכשיו קראו מחדש את המאמר, אבל במקום "לבנים ושחורים" תחשבו על "יהודים וערבים".

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אדם שנולד צריך להיוולד עם כרטיס קופת חולים בלבד. שחור לבן יהודי ערבי. אין מקום לא לשייך לו תכונות גזעניות וגם לא פריבילגיות היסטוריות לגזע. ומה שמפחיד ביותר הוא ההשלמה והעידוד שלו זוכה ... המשך קריאה

אדם שנולד צריך להיוולד עם כרטיס קופת חולים בלבד. שחור לבן יהודי ערבי.
אין מקום לא לשייך לו תכונות גזעניות וגם לא פריבילגיות היסטוריות לגזע.
ומה שמפחיד ביותר הוא ההשלמה והעידוד שלו זוכה ההמון הזועם והאמירות המחנכות את כולם מצד פוליטיקאים פרוגרסיביים שכך צריך להיות ועל הפריבילגים לרצות באלימות נגדם. נקמה נגד חפים מפשע וביזה היא התחתית והאלימות הזאת אסור לה שתשודרג למבנים חברתיים.
ועוד לא דיברנו על תרבות השכונות המאמללת.
ולגבי השוטרים האלימים הביע הזמן שיתנו את חלקם באחוזי הכלואים בארה ב.
לזהות יחידות ככתות מילטריסטיות ולהתחיל לטפל בהן.
לא צריך לגרום עוולות נוספות.
ואם כבר מדברים על תכנית מרשל שיועילו הפרוגרסיבים המעצבנים לפעול פחות להבאת הגירת שנאה לארצות הברית ולמימונה מתוך סך היכולות של ארצות הברית.
שיחליטו או תכנית מרשל ל10% הסובל או מימון הגירת שנאה. כי הם לא עושים גם וגם.

עוד 1,383 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה