• קמפיין ממשלתי למען לבישת מסכות בדובאי, איחוד האמירויות, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Jon Gambrell)
  AP Photo/Jon Gambrell
 • מחאה נגד ראש הממשלה סעד אל-חרירי, ארכיון, 2019 (צילום: AP Photo/Bilal Hussein)
  AP Photo/Bilal Hussein
 • מבקרים באקווריום בדובאי, איחוד האמירויות, יולי 2020 (צילום: AP Photo/Jon Gambrell)
  AP Photo/Jon Gambrell
 • מבנים עתיקים בבירת תימן, ארכיון, 2019 (צילום: Kilinson/istockphoto)
  Kilinson/istockphoto
 • מורדים חותים חמושים בתימן, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Hani Mohammed)
  AP Photo/Hani Mohammed
 • נשים תימניות יוצרות ציור קיר לרגל יום האישה בתימן, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Hani Mohammed)
  AP Photo/Hani Mohammed
מעבר לגבול

תימן מתפוררת, לבנון בוערת, ויוני השלום לא מגיעות לעזה

ההסכם המשמח עם דובאי הוא גם מכה אנושה לתהליך השלום מול הפלסטינים ● הפוליטיקאי השנוא בלבנון מתכנן קמבק בחסות הפיצוץ בביירות ● בירת תימן מתפוררת, פיזית, בעקבות גשמים חסרי תקדים ● כיכר תחריר משנה את פניה, בניסיון לשכתב את ההיסטוריה המצרית ● וההסכם שניסה לשנות את העולם לפני 80 שנה בדיוק, ומעולם לא יצא אל הפועל ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 956 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 30 בספטמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נדל"ן דרוש בית קטן עם גינה במחיר שפוי

בזמן שהמאבק על הקצאת קרקעות המדינה מתמקד בקיבוצניקים ובנחל שלהם, המושבניקים הצליחו לגזור קופון שקט - ששוויו זינק משמעותית בתקופת הקורונה ● רפורמות וצעדים כלכליים הקלו על בניית בתים נוספים למגורים במושבים, וכעת הביקוש אליהם שובר שיאים ● ישראלים רבים מנסים לברוח מהעיר לבית עם גינה, אבל בדרך להגשמת החלום עליהם לעבור ועדת קבלה שנויה במחלוקת

עוד 3,031 מילים

אני אזרח ערבי ומפחיד אותי לעלות להפגין בירושלים

אני אזרח טוב. באמת טוב. אבל אף פעם לא אהבתי לצאת להפגין. גם כשיצאתי בימי שבת לצומת מקסים במחאת הדגלים השחורים לא הרגשתי בנוח. לא בגלל ריבוי דגלי ישראל שהתנוססו מעל הראש שלי, אלא בגלל חוסר הביטחון והחשש. בין היתר מזה שבכל רגע יכול להגיע מטורף כזה או אחר ולפגוע בי.

אני אזרח טוב, אבל אף פעם לא אהבתי לצאת להפגין. גם כשיצאתי בשבתות לצומת מקסים במחאת הדגלים השחורים, לא הרגשתי בנוח. לא בגלל ריבוי דגלי ישראל אלא בגלל החשש שבכל רגע יכול להגיע איזה מטורף שיפגע בי

וזה אכן מה שקרה לי. באחת השבתות יצא נוסע מהרכב שלו והשליך לעברנו שלוש אבנים, למזלי הצלחתי לברוח הצידה ולהזהיר אנשים מזריקת האבנים. אמנם היו שם שוטרים, אבל למרבה הצער אישה נפצעה מהשלכת האבן.

וזו לא היתה הפעם היחידה שחוויתי תקריות אלימות. באחת מההפגנות במרכז הכרמל החזקתי שלט בערבית והייתי הערבי היחידי בין המפגינים וגם בין השוטרים. כנראה שהשוטרים לא יודעים לקרוא ערבית כל כך טוב, אז הם דאגו להוריד לי את השלט וגם רצו לעצור אותי. וכל זה על מה ולמה? על שלט שרשום עליו "ראש ממשלה פלילי לא בשבילי". היה חשוב לי להזדהות ולהרים את השלט כמה שיותר, אבל דאגו לקרוע לי אותו.

*   *   *

הנסיך של בלפור הוא בעיני אמיר השכל. חשבתם שאכתוב על יאיר נתניהו? לא. אמיר השכל הוא דמות שהתחברתי אליה בתור ערבי במדינת ישראל שרוצה עתיד טוב יותר. יותר מאשמח אם אמיר השכל יהיה נשיא המדינה או ראש הממשלה. זה בן אדם שאפשר להתגאות בו שהוא חלק מהעם שלי, והוא יכול היה להיות ראש ממשלה שהייתי מתגאה להגיד שאני אזרח במדינה שלו.

באחת ההפגנות במרכז הכרמל החזקתי שלט בערבית "רה"מ פלילי לא בשבילי" והייתי הערבי היחידי בין המפגינים והשוטרים. כנראה שהשוטרים לא יודעים לקרוא ערבית כ"כ, אז דאגו לקרוע לי את השלט ורצו לעצור אותי

איך התחברתי לאמיר השכל?

אני אוהב לצפות בשידורי הלייב של אור-לי ברלב ובעיקר בימי השישי בבלפור. אף פעם לא עשיתי קבלת שבת, אבל יחד חבורת הקריים מיניסטר אהבתי לעשות את קבלת השבת הזו. אהבתי לאכול שווארמה אמיל בחיפה ביום שישי וישר לעזוב הכל, להגיע הביתה, לפתוח את השידור בפייסבוק, לחבר אותו לטלוויזיה ולצפות בזה עד שזה נגמר. עד שלאור-לי כואבת היד שמחזיקה את הטלפון.

אני מכיר את אור-לי כשהיתה עוד אור-לי ברלב בלי האנשים שמקיפים אותה כרגע, כהייתה רק אור-לי.  ואם תשאלו אותי, אז אני אשמח גם אם אור-לי תהיה חלק מהממשלה שירכיב אמיר השכל.

אפרופו קבלת השבת וההפגנות של בלפור, שלשמן התכנסנו כאן, חברתי לחבורת הקריים מיניסטר לפני המעצר של אמיר, ואני איתם עד היום הזה, אבל עוד לא עליתי מעולם להפגנות בבלפור. כן הפגנתי ליד הבית אבל לא נתתי לעצמי להתרחק עד ירושלים המפחידה.

העליה לירושלים לא מפחידה אותי בגלל הפגנות האנטי של תומכי ביבי. לא רק. העליה לירושלים מפחידה אותי כי אני מכיר ויודע מה זה ירושלים, ואילו אנשים אני עומד לפגוש שם, מהכדורגל.

כן הייתי רוצה להגיע להפגנת בלפור יחד עם עוד עשרת אלפים ערבים וערביות, אבל הפחד שלי לעלות לירושלים מתחיל במשחקי הכדורגל של הקבוצה האהובה שלי נגד הקבוצה הגזענית של המדינה. כן, מאז ומתמיד, גם שהיו משחקים וגם שלא היו, אני לא אהבתי את ירושלים.

ולא בגלל שירושלים לא שייכת גם לנו, הערבים, אלא בגלל שהמקום הכל-כך יפה הזה הפך למוקד שנאה והסתה. וזה ממשיך בהפגנות. אני יודע מי הקהל שנמצא מול המפגינים ואיזה זעם יש לו בראש.

אני מפחד להגיע לשם גם אם זה אומר להתפלל. ואם אני כבר נכנס לירושלים – אני משתדל פחות לדבר בערבית במקומות בעיר.

אבל להפגנה אני לא אגיע לבד. אני פוחד. אני פוחד שיסמנו אותי ויתנכלו לי. אני מעדיף להגיע עם חברים שיסעו איתי מהדלת של הבית ועד ירושלים ובחזרה. מפחיד לי לנסוע לבד.

אני לא מפחד מהאנשים שמתנגדים להפגנות, אלא מהשוטרים שנשלחים להפגנות. להיות ערבי יחידי בהפגנה כל-כך גדולה זה כמו ללכת בחושך, כשמדליקים עליך זרקור מואר. רק עלייך. וזה מפחיד, מפחיד אותי.

אבל להפגנה אני לא אגיע לבד. אני פוחד. פוחד שיסמנו אותי ויתנכלו לי. אני מעדיף להגיע עם חברים שיסעו איתי מהדלת של הבית ועד ירושלים ובחזרה. מפחיד לי לנסוע לבד

כן, זה הפחד שאני כותב עליו. הפחד שלי מאלימות השוטרים בירושלים והפחד שלי מהמפגינים האלימים בירושלים. לכן קל לי יותר להגיע לאזור הנוחות שלי ולהפגין פה ליד הבית שלי, מאשר להרחיק עד עיר השנאה שהיא הבירה שלנו, או שלכם, זה לא משנה. חבל שהעיר הזו נהרסה.

די לגזענות, ותמשיכו להפגין חברות וחברים!

רוני סעאדה עבד בשלוש השנים האחרונות בתחנת מונית כסדרן. זו אמנם לא העבודה שחלם עליה, אבל זה היה עדיף מכלום מבחינתו. למד קופירייטנג ורשתות חברתיות במכללה, אבל הרגיש שבמקום לקיים את הבטחות הקורס ולגרום לו להשתפר, דאגו שם בעיקר להשגת שכר הלימוד.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 681 מילים

ח״כ יאיר גולן: ״הליכוד הפך למפלגת ביב שופכין נטולת עכבות וחסרת מעצורים״

מיקי זוהר: כשטיבי עשה דבר דומה לא אמרתם כלום ● אורנה ברביבאי קראה ליריב לוין להדיח את מיקי זוהר ● היועמ"ש: הגבלת המרחק למפגינים לא בתוקף עד שיאושרו התקנות בממשלה ● על המדינה להשיב עד יום רביעי הקרוב לעתירה נגד החוק ● גמזו המליץ להעלות דרמטית את קנסות הקורונה ● ליצמן פנה לכחול לבן בבקשה להתמנות לסגן שר השיכון על מכסת סגני השרים שלהם

עוד 31 עדכונים

עם או בלי נורמליזציה, מומחה אמריקאי למדינות המפרץ רואה בישראל משכינת שלום אזורית מפתיעה ● סיגורד נויבאואר בוחן את תפקידה הפחות ידוע של ישראל כמתווכת ביריבויות בין סעודיה, איחוד האמירויות, עומאן, בחריין וקטר - ומעלה שאלות נוקבות על המחירים הסמויים של הסכמי אברהם ● "ומה יקרה אם מטוסי ה-F-35, באמירויות או בכל מקום אחר במפרץ, יגיעו לידי רוסיה או סין?" ● ראיון

עוד 2,162 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון חוקר בכיר: להתכונן לסגר שלישי ורביעי

"השאלה היא אם הממשלה תיקח את עצמה בידיים, תקבע הגבלות ברורות שייאכפו, תבצע בדיקות המוניות ותהיה מסוגלת לאתר את המגעים של הנדבקים" ● "שאלה נוספת היא אם אנשים יבינו שזה רציני ויצייתו לכללים" ● "אם לא, זה יכול להימשך ככה במעגלים עד שיהיה חיסון" ● ד"ר מייקל אדלשטיין, אפידמיולוג בריטי בכיר שעשה עלייה, מנתח את אתגרי הקורונה הייחודים שעומדים בפני ישראל

עוד 1,769 מילים

איסלנד וישראל בקורונה, ניהול מופתי וניהול אסוני

איסלנד וישראל חולקות מספר יתרונות במאבק בקורונה. איסלנד היא אי עם שער כניסה אחד, וישראל היא בפועל סוג של אי עם שער כניסה אחד. לשתי המדינות נסיון עם משברים ולשתיהן תעשיות ידע בתחומים הרלוונטיים לקורונה.

מכאן מתחילים ההבדלים שהביאו לקטסטרופה בישראל.
בעוד שאיסלנד ניצלה היטב את היתרונות שלה, ישראל, בניהול אסוני, בזבזה את תנאי הפתיחה המעולים שלה, והביאה עליה את הקטסטרופה הנוכחית.

איסלנד וישראל חולקות יתרונות במאבק בקורונה. שער כניסה אחד, נסיון עם משברים, תעשיות ידע בתחומים רלוונטיים. אבל כשאיסלנד ניצלה את תנאי הפתיחה המעולים, ישראל, בניהול אסוני, ביזבזה אותם

על היתרונות של ישראל והניהול הגרוע של משבר הקורונה בישראל, כדאי לשמוע את דברי אלוף (מיל) גיורא איילנד מ- 26 למרץ, שאינם בגדר חוכמה שלאחר מעשה.

ניהול המאבק בקורונה באיסלנד, לעומת ישראל, מאופיין בדברים הבאים:
• הקמת צוות מקצועי מוביל, ללא פוליטיקאים.
• הקמת צוות מקצועי למעקב אפידמיולוגי.
• בדיקות בהיקף נרחב.
• מערך תשאול ותמיכה רחב לאנשים בסיכון ולאלו שבבידוד.
• הסברה עניינית.

התגובה של ממשלת איסלנד לקורונה נעשתה במהירות ובצורה מאוזנת. הרשויות עשו כמעט הכל 'לפי הספר'. ההבדל העיקרי בין התגובה באיסלנד לבין התגובה בישראל הוא שבאיסלנד היא נוהלה לחלוטין על ידי רשויות הבריאות הציבורית, ואנשי מקצוע שהגישו את התוכנית, והנהיגו אותה. ובהבדל מישראל, הפוליטיקאים באיסלנד הצליחו לשלוט בעצמם, ולא התערבו.

כבר בינואר 2020, ברגע שבאיסלנד הבחינו במגפה המתרחשת בסין, והרבה זמן לפני שדווח על המקרה הראשון של קורונה באיסלנד, שהיה ב-28 לפברואר, החלה איסלנד להתכונן למגפת הקורונה. כאשר המגפה הגיעה ושטפה את המדינה, הרשויות היו מוכנות, הייתה להם תוכנית פעולה. לדברי ראשת ממשלת איסלנד, קתרין ג'קובסדוטיר Katrín Jakobsdóttir:

"עקבנו מקרוב אחר החדשות מסין, והתחלנו את ההכנות שלנו הרבה לפני שהמקרה הראשון התגלה כאן באיסלנד. והיה ברור מאוד מההתחלה שזה משהו שצריך להוביל על ידי מומחים – על ידי מומחים מדעיים ורפואיים".

הממשלה באיסלנד קיבלה החלטות שאפשרו תגובות מהירות מאוד במקרה שיתגלה וירוס הקורונה בשטחה ולמניעת הידבקויות. בתי חולים בדקו אנשים שהגיעו מחו"ל במשך חודש לפני המקרה המאושר הראשון באיסלנד. הוקם צוות איתור ומעקב של חוקרי משטרה, אחיות וקרימינולוגים, וקמפיין תקשורתי נרחב עודד אנשים לשטיפת ידיים ולשמירת מרחק בחברה. המדינה הציבה מגבלות מוקדמות על בתי אבות כדי להגן על האוכלוסייה הפגיעה, וסגרה בתי ספר תיכוניים ואוניברסיטאות.

בתיה"ח בדקו נוחתים מחו"ל במשך חודש לפני המקרה המאושר הראשון באיסלנד. הוקם צוות איתור ומעקב של חוקרי משטרה, אחיות וקרימינולוגים, וקמפיין תקשורתי נרחב עודד אנשים לשטוף ידיים ולשמור מרחק בחברה

לעומת זאת בישראל לקח הרבה זמן להבין את חומרת המצב, להבין שמשהו נורא קורה.

כך אנו קוראים בהודעת משרד הבריאות מה- ב-29 לינואר, אחרי שנודע על הסגר הנרחב בעיר ווהאן בסין, כי משרד הבריאות המליץ לכל מי שלא צריך לנסוע לסין, לא לעשות זאת. בהודעת המשרד נמסר כי:

"שוקלים לקרוא לציבור הנוסעים שחזר מסין להמנע מלהסתובב במקומות ציבוריים למשך מספר ימים לאחר הביקור בסין, גם אם הם בריאים וללא סימני מחלה", בנוסף צוין כי תיבחן מדיניות הכניסה והיציאה מסין באופן רחב.

בסרטון בשידור חי ביום הבחירות ב-2 במרץ, נראה נתניהו מתקשר לאזרחים שונים ומדרבן אותם לצאת ולהצביע לליכוד, ואומר:

"אין לכם מה לפחד מהקורונה, זה הכל קשקוש".

ואז הוא תופס את משמעות דבריו וממשיך:

"זה לא קשקוש, הקורונה זה כמובן בעיה גדולה מאוד, אבל אנחנו מטפלים בזה באחריות, וביום הבחירות בכלל דאגנו לבידוד מוחלט של הנבדקים. יש להם קלפיות משלהם, של הנדבקים, ולכן אין לכם מה לדאוג, אתם יכולים ללכת להצביע בנחת".

תשאלו אותי הכל ותכתבו לי מספרי טלפון של אנשים שלא יצאו להצביע.אנחנו מרחק מנדט מהניצחון

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום שני, 2 במרץ 2020

רק ב-19 למרץ, שבעה שבועות אחרי הסגר בווהאן בסין, מודיע משרד הבריאות כי הממשלה תדון בערב באישורן של תקנות לשעת חירום המעגנות את הנחיות משרד הבריאות, במטרה ליצור "ריחוק חברתי" כחלק מאסטרטגיית ההתמודדות עם נגיף הקורונה החדש. מעין סגר חלקי.

בניגוד לישראל, תכנון מוקדם ומוכנות יושמו כדי להבטיח שאיסלנד תוכל לזהות ולעקוב אחר כל מי שיתכן ונחשף לאדם נגוע בקורונה. כאשר החלו להתגלות המקרים הראשונים באיסלנד, והם גדלו בקצב מהיר, המדינה יישמה בקפדנות רבה את האסטרטגיה האפידמיולוגית ל'בדיקה-מעקב–ובידוד' test-trace-isolate, להכלת מחלות מדבקות.

כל האנשים שהיו במגע עם מקרי קורונה שאושרו, אותרו והורו להכניס את עצמם לבידוד למשך 14 יום. מדיניות הבדיקה והמעקב של איסלנד לאיתור ובידוד של אנשים נגועים הייתה מקיפה, ולא הוגבלה רק לאנשים הסובלים מתסמינים אלא גם לאנשים ללא תסמינים.

מערכת הבריאות האיסלנדית החלה לבדוק אנשים ב- 31 בינואר, חודש לפני שהתגלה המקרה הרשמי הראשון במדינה. ב-13 למרץ, בשיא ההתפרצות, הצטרפה למשימה זו חברת deCODE genetics שהעמידה את המתקנים המתקדמים שלה לצרכי בדיקת וירוס הקורונה, והציעה לכל מי באיסלנד לבוא ולהיבדק.

מדיניות הבדיקה והמעקב של איסלנד לאיתור ובידוד נגועים לא הוגבלה רק לסובלים מתסמינים אלא גם לא-סימפטומטים. מערכת הבריאות האיסלנדית החלה לבדוק אנשים ב-31 בינואר, חודש לפני שהתגלה המקרה הרשמי הראשון במדינה

בית החולים האוניברסיטאי באיסלנד כבר בדק אנשים הסובלים מתסמינים של קורונה, אך המעבדות של deCODE בדקו גם אנשים שלא היו להם תסמינים או רק קלים מאוד, וזיהו מקרים רבים שאחרת לא היו מזוהים. גם מקרים אלה הופנו לצוות האיתור.

במרץ, בזמן שמדינות כמו ישראל התקשו לבצע בדיקות נרחבות ומדויקות של הקורונה, היה באיסלנד היחס הגבוה ביותר בעולם של בדיקות קורונה לאדם. בין השאר בגלל האוכלוסייה הקטנה שלה. באי יש מעט יותר מ-364,000 איש – למעלה משליש מהם גרים בבירה רייקיאוויק. עד ה-17 במאי איסלנד בדקה 15.5%, כששית מאוכלוסייתה, לוירוס הקורונה.

בישראל, לעומת איסלנד, משרד הבריאות סרב ואסר על שימוש במעבדות בקופות החולים, באוניברסיטאות ובמוסדות המחקר לצורך הבדיקות.

רק ב-16 למרץ נמסר כי:

"במספר פגישות עבודה שמתקיימות בימים אלה, בהשתתפות ראשי המועצה לביטחון לאומי, הנהלת משרד הבריאות, מנהלת בריאות הציבור, פרופ' סיגל סדצקי, ואחרים, נבחנת האפשרות להפעיל את מעבדות המכון כדי להגדיל באופן משמעותי את כמות הבדיקות לאיבחון קורונה שמתבצעות בישראל"

מאמצי המעקב הנרחבים של איסלנד הסתמכו על צוותים עם מספר רב של אנשים שהתגייסו, כולל אחיות, חוקרי משטרה, ואנשי מקצוע בתחום הבריאות. צוות האיתור והמעקב הצליח להשתמש בכישורים של אנשי הצוות, החוקרים והבלשים, כדי לעקוב אחר האנשים והנגיף מיד לאחר זיהוי המקרה הראשון. ככל שמספר המקרים גדל, כך גדל צוות המעקב וכלל אפידמיולוגים, רופאים ואנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות. במקביל, איסלנד הרחיבה את הבדיקות לשיעור הגבוה ביותר לנפש בעולם.

הצוות שהנחה את תגובת איסלנד לקורונה כלל שלושה אנשי מקצוע: ראש המשטרה וניהול החירום במדינה, האפידמיולוג הראשי שלה, ודירקטורית הבריאות שלה, ד"ר אלמה מולר. פוליטיקאים לא היו בצוות ולא היה 'קבינט קורונה'. מולר היא רופאה לטיפול נמרץ בהכשרתה. ב- 2018 היא הפכה לאישה הראשונה שמונתה לדירקטורית הבריאות במדינה.

הצוות שהנחה את תגובת איסלנד לקורונה כלל 3 אנשי מקצוע: ראש המשטרה וניהול החירום במדינה, האפידמיולוג הראשי, ודירקטורית הבריאות, ד"ר אלמה מולר, רופאת טיפול נמרץ. לא היו בצוות פוליטיקאים או 'קבינט קורונה'

השלישייה, יחד עם גורמים מבית החולים האוניברסיטאי באיסלנד, החלו להיפגש כבר בינואר. לדברי מולר:

"ראינו מה קורה בסין, ראינו תמונות של אנשים שוכבים מתים במחלקות חירום, אפילו ברחוב. אז היה ברור שמשהו נורא קורה. וכמובן, לא ידענו אם זה יתפשט למדינות אחרות. אבל לא העזנו לקחת את הסיכון. אז התחלנו להתכונן”.

לדוגמא, התגלה כי למדינה אין מספיק ציוד מגן לעובדי הבריאות שלה, ולכן אנשי בית החולים החלו מיד לקנות יותר.

מדי יום בשעה 14:00, במהלך מרץ, אפריל וחלק גדול ממאי, שלושתם ערכו בטלוויזיה תדרוך משותף ובו דנו, באופן ענייני, בגישה אנושית, צנועה, מבוססת מדע וחפה מפוליטיקה ומפוליטיקאים, תוך שהם מסבירים מה הם יודעים ומה לא. הם פשוט שוחחו עם האנשים ברוגע, רק עם העובדות ורק עם הדברים הבסיסים. לא הייתה פוליטיקה. לפעמים השלושה הזמינו אורחים, כמו פסיכולוג שדיבר על איך לדבר עם ילדים על המגיפה. מדי פעם הם הזהירו מפני מידע מוטעה. הגישה הזו של צוות המשבר הגיעה לאנשים מכל שכבות האוכלוסייה, והבהירה את חשיבות שיתוף הפעולה במאבק במגיפה.

הצוות פעל גם לסגירת כל גישה לאנשים הפגיעים ביותר. נאסרו, ללא יוצאים מן הכלל, ביקורים אצל קרובי משפחה בבתי חולים או בתי אבות, נאסרו התכנסויות של יותר מ-20 אנשים, נדרשה התרחקות חברתית, וכל העסקים נאלצו לדאוג למרחק של שני מטרים בין כל האנשים במקום שלהם.

איסלנד לא הטילה סגר כולל כמו במדינות אחרות ובישראל. אך מרבית המסעדות, הברים והמועדונים באיסלנד נסגרו, כמו גם בריכות שחייה וחדרי כושר. תעשיית התיירות החשיכה בין לילה ואלפי אנשים נשלחו לביתם. אבל הם לא נזרקו לכלבים, הממשלה נכנסה לפעולה והציעה לכל עסק ולרוב הפרילנסרים תמיכה כספית בשיעור של עד 75% משכרם, אם הצליחו להראות כי הכנסות העסק שלהם ירדו לפחות בשעור זה. אנשים לא היו צריכים לדאוג אם יצליחו לשלם את החשבונות שלהם, והחרדה החברתית הייתה נמוכה בהתחשב בנסיבות. הבנקים הציעו להקפיא את תשלומי המשכנתה למשך שלושה עד שישה חודשים, חלק מהמשכירים הקפיאו את תשלומי השכירות, וחברות הביטוח העניקו הנחות או השהו את התשלומים או אשרו למבוטחים לא לשלם את התשלומים שהם התחייבו להם.

תעשיית התיירות החשיכה בין לילה ואלפי אנשים נשלחו לביתם. אבל הם לא נזרקו לכלבים, הממשלה נכנסה לפעולה והציעה לכל עסק ולרוב הפרילנסרים תמיכה כספית בשיעור של עד 75% משכרם

במקביל, מולר החלה להרכיב צוות גיבוי. רופאים שפרשו לאחרונה, אחיות שעברו לעבודות אחרות – כולם הוזעקו להירשם. כאשר החלו לאבחן מקרים חדשים במהירות גדולה, צוות הגיבוי, יחד עם רופאים שמשרדיהם נסגרו על ידי המגפה, יעצו לאנשים בטלפון. לאנשים בני שבעים ויותר, או עם לחץ דם גבוה, או עם גורמי סיכון אחרים, התקשרו כל יום. לצעירים ובריאים, אולי פעמיים בשבוע. מולר בטוחה שהדבר הוביל לפחות אשפוזים בבית חולים ואף לפחות אשפוזים בטיפול נמרץ.

לאלו שנכנסו לבידוד, התקשר מדי יום מישהו בצוות האחיות והרופאים, ושאלו לשלומו, לתסמינים שלו, ואם הוא מקבל את כל העזרה שהוא צריך. המבודדים גם קיבלו מספר להתקשר אליו במקרה חירום. התברר שלא היו הרבה שיחות, כי הצוות היה כה פעיל ויזמי.

בסוף פברואר מונה בלש חוקר במשטרת רייקיאוויק, להקים ולהוביל צוות איתור ומעקב על חולי קורונה. שני שוטרים נוספים, שתי אחיות וקרימינולוג הוקצו לצוות. לאיסלנד עדיין לא היה מקרה מאושר של קורונה, אך המחלקה להגנה אזרחית וניהול חירום במדינה רצתה להיות מוכנה לאפשרות שמישהו ייבדק ויצא חיובי ויהיה צורך בצוות שיוכל לאתר את כל מי שעמו היה בקשר.

שעתיים אחר כך, נודע על החולה הראשון. אדם שגלש לאחרונה באיטליה הפך לחולה הקורונה הידוע הראשון במדינה. על בסיס טכניקות הבילוש של אנשי הצוות, הם התחילו לאסוף מידע מהמקרה. האיש, כך נודע לצוות, שב לאיסלנד מספר ימים לפני שאובחן. באותה תקופה הוא עשה את כל הדברים שאנשים עושים בדרך כלל – הלך לעבודה, נפגש עם עמיתים, עשה סידורים.

כל מי שבילה יותר מחמש עשרה דקות בקרבת האיש, בימים לפני שחווה את הסימפטומים הראשונים שלו – נחשב כנגוע. 'קרוב' הוגדר כמרחק של שני מטרים. הצוות העלה רשימה של חמישים ושישה שמות. עד חצות אותרו כל חמישים ושישה האנשים האלו והורו להכניס את עצמם לבידוד למשך ארבעה עשר יום.

לאנשים בני 70 ויותר, או עם לחץ דם גבוה, או עם גורמי סיכון אחרים, התקשרו כל יום. לצעירים ובריאים, אולי פעמיים בשבוע. מולר בטוחה שהדבר הוביל לפחות אשפוזים בבית חולים ואף לפחות אשפוזים בטיפול נמרץ

אחרי המקרה הראשון הגיעו מקרים נוספים, ועד אמצע מרץ, מספר מקרי הקורונה המאושרים באיסלנד היה נורא, והם גדלו בשישים, שבעים ואפילו מאה ביום. זה היה מהיר בהרבה משיעור הגידול במספר המקרים בישראל. מספר האנשים שצוות האיתור התחקה אחריו, עלה במהירות רבה עוד יותר. אדם נגוע יכול היה להיות קרוב לחמישה אנשים אחרים, או חמישים ושישה, או יותר, כולם נשלחו להסגר.

גם צוות האיתור המשיך לצמוח, עד שהיו בו חמישים ושניים חברים. אם היית חוזר לאיסלנד מעבר לים, היית מקבל הוראה להכניס את עצמך להסגר. במקביל, המדינה בדקה באגרסיביות את הוירוס. מספר הבדיקות לנפש, היה בשיעור הגבוה ביותר בעולם.

באמצע מאי, לצוות המעקב לא נותר כמעט אף אחד לעקוב אחריו. במהלך השבוע השני של מאי התגלו רק שני מקרים חדשים של קורונה באיסלנד. המגבלות החלו להיפתח בתחילת מאי, ועד יוני, בתי הספר נפתחו מחדש, ומגבלת ההתכנסויות הועלתה לחמישים. באמצע יוני 2020, החיים באיסלנד כמעט חזרו לשגרה. העוצר על ההתכנסויות והמנדטים להתרחקות חברתית הוסרו, חדרי כושר, בריכות שחייה ומסעדות נפתחו מחדש. והאיסלנדים חזרו לטייל באי.

ב-2019, ביקרו כשני מיליון תיירים זרים באיסלנד, פי ארבעה מהמספר שביקר לפני עשור בלבד. כ-40% מהכנסות היצוא של איסלנד מקורן בתיירות, ובהיעדר תיירים, עסקים רבים ברייקיאוויק נותרו סגורים.

גם האיסלנדים הם טיילים גדולים, בשנת 2018 יותר משמונים אחוז מהם ערכו את חופשתם בחו"ל.

כדי לפצות על כל הישראלים, האמריקאים והאנגלים והגרמנים שנשארו ויישארו בבית בגלל הקורונה, הממשלה הזמינה פרסומת שתעודד את האיסלנדים לתייר מקומית במהלך הקיץ.

באמצע מאי, לצוות המעקב לא נותר כמעט איש לעקוב אחריו. במהלך השבוע השני של מאי התגלו רק 2 מקרים קורונה חדשים של באיסלנד. המגבלות החלו להיפתח, ועד יוני בתיה"ס נפתחו מחדש, ומגבלת ההתכנסויות הועלתה ל-50

לאחר שטיפלה בקורונה ביעילות, במאי, יוני ועד מחצית יולי אושרו רק מקרה חדש אחד ליום. איסלנד מצאה את עצמה במצב מעורר קנאה אך בעייתי. ברור שככל שפחות אנשים נכנסים לארץ, כך קטן הסיכוי להתפרצות חדשה. אבל אם לא יהיו מבקרים – המשמעות היא מלונות ריקים, טרולים ומזכרות שלא נמכרים, אלפי מקומות עבודה אבודים ופגיעה קשה בכלכלה האיסלנדית. כתוצאה מכך, הרשויות באיסלנד שקלו כיצד לפתוח מחדש את הגבול.

ב-12 במאי הודיעה ראשת הממשלה על תוכנית להתיר כניסת מבקרים למדינה שתיושם באמצע יוני. על פי התוכנית, זרים המגיעים לשדה התעופה קפלאוויק יכלו לבחור בין שלוש חלופות: הם יכולים להציג אישור לבדיקת קורונה שלילית שנעשתה לאחרונה, להיבדק לוירוס, או להיכנס לבידוד.

ראשת הממשלה ציינה כי כל המדינות באירופה נאבקות בנושא זה. ובאיסלנד:

"מקפידים ביותר שלא לסכן את ההצלחה שהושגה באיסלנד במהלך מגפת הקורונה. אנו חושבים שאנחנו נוקטים בצעד זהיר כאשר אנו אומרים שאנחנו הולכים להתחיל בניסוי הזה, שבו אנשים יכולים לבחור בין מבחן או בידוד. אם זה יפעל היטב, זה עשוי להפוך להסדר, לפחות לחודשים הקרובים. זה לא יציל את תחום התיירות באיסלנד השנה. אנחנו מאוד מודעים לכך. אבל אנחנו צריכים איכשהו להבטיח שאנשים יכולים לבוא ולעזוב את איסלנד, ואנחנו צריכים לעשות את זה בלי להפעיל לחץ רב מדי על מערכת הבריאות. אז זה איזון עדין".

במבחן התוצאה, המספרים מדברים בעד עצמם. נכון ל-21 בספטמבר, בישראל מתו מקורונה (יחסית לאוכלוסיה), פי 4.7 יותר מאשר באיסלנד. מספר החולים בישראל (יחסית לאוכלוסיה) הוא פי 3, ומספר הבדיקות למיליון תושבים בישראל נמוך ביותר מחצי ממספר הבדיקות באיסלנד.

לפי האתר worldometers:

 • מספר המתים למיליון תושבים בישראל הוא 138 ואילו באיסלנד 29.
 • מספר החולים למיליון תושבים בישראל הוא 20,759, ואילו באיסלנד הוא 6,956.
 • מספר הבדיקות למיליון תושבים בישראל הוא 337,032, ואילו באיסלנד הוא 742,407.

עם זאת צריך לזכור שהאוכלוסיה באיסלנד הומוגנית מאוד, וצפיפות האוכלוסיה בישראל גבוהה פי 100 מצפיפות האוכלוסיה באיסלנד.

במבחן התוצאה, נכון ל-21 בספטמבר, בישראל מתו מקורונה (יחסית לאוכלוסיה), פי 4.7 יותר באיסלנד. מספר החולים בישראל (יחסית לאוכלוסיה) הוא פי 3, ומספר הבדיקות למיליון תושבים בישראל נמוך ביותר מאשר באיסלנד

ואולי ההבדל הגדול בין איסלנד וישראל נעוץ בכך שבאיסלנד יש ראשת ממשלה, קתרין ג'קובסדוטיר, הפועלת למען העם האיסלנדי, בעוד שבישראל יש ראש ממשלה, בנימין נתניהו, שכל מעייניו הם לחלץ עצמו ממשפט ומבית הסוהר, ו'שהמדינה תשרף'. ואולי השוני הוא בזה שבאיסלנד יש תחושה אמיתית של 'כולנו בזה ביחד' בניגוד לתחושה ההפוכה בישראל של 'איש או קבוצת אנשים, הישר בעיניו יעשה'.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 2,266 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הפוליטיקה הקטנה נמשכה בזמן שבכנסת הגבילו את ההפגנות

כוחות המשטרה התנהגו באופן תמוה במהלך ההפגנה אתמול בצהריים מחוץ לכנסת ויאיר גולן מקווה שבסוף יצאו מאות אלפים לרחובות ● חברי ימינה ממשיכים לנסות לסכסך בין הליכוד לכחול-לבן ● בסביבת נתניהו מעריכים: הוא יוריד את התחלואה ואז יילך לבחירות, במרץ 2021 ● מירי רגב מצאה אוצר בתחבורה ● ובתוך הליכוד החל הקרב על הפריימריז לרשימה ● שלום ירושלמי מסכם עוד יום בבית הנבחרים

עוד 722 מילים

נתניהו מהמר על כל הקופה

נתניהו קיבל את החלטתו על סגר שני כמו מפקד חטיבה שהתנתקה משאר הצבא ונעה בטירוף חושים אל עבר עורף האויב ● אם יצטרפו למהלך עוד מדינות, הוא יוכל להציג עצמו כמצביא עולמי גדול שהיה "הראשון לזהות" ● אבל אם המדיניות הישראלית תישאר מנותקת משאר העולם, החורבן הכלכלי והחברתי שיבוא יירשם כולו על שמו ● פרשנות

עוד 623 מילים ו-1 תגובות

אפקט הקורונה "אני רואה אובדן תקווה אצל כל מי שאני פוגש"

בשבועיים האחרונים חל זינוק נוסף בפניות למוקדי הסיוע הנפשי, ואנשי המקצוע בתחום מזהים דכדוך מדאיג גם בקרב האוכלוסייה הכללית, ולא רק בקרב המטופלים ● ד"ר צבי פישל תוקף את הממשלה: "תהליכי קבלת ההחלטות לקראת הסגר הכניסו את הישראלים ללחץ עצום" ● "האם האויבים של מקבלי ההחלטות הם יריבים פוליטיים? האם זה הנגיף? האם זה כל הציבור בישראל שאתה מנסה להעניש אותו בסגר?"

עוד 1,516 מילים

אפקט הקורונה גם בסגר הנוכחי נשלם חשבונות מים מנופחים

השהייה הממושכת בבתים הובילה לזינוק חד בחשבונות המים, ופניות של אלפי צרכנים זועמים הובילו להחלטה על הוזלת תעריף המים ● אך אין סיבה לפתוח שמפניה: חשבון המים הדו-חודשי של כל ישראלי - כולל מי שמתקיים כעת מדמי אבטלה - יוזל בשקלים בודדים בלבד

עוד 615 מילים

מגפת הקורונה החיים בתוך המודל השוודי

ישראלים המתגוררים בשוודיה הוכו בהלם לאור התגובה המינורית של המדינה לאיום הקורונה ● הם נכנסו לבידוד מיוזמתם, ונאבקו כדי לאפשר לילדיהם למידה מרחוק ● אבל חצי שנה אחרי הופעת הנגיף במדינה האירופית, שוודיה מובילה בהצלחה את המאבק העולמי במגפה - והישראלים מלאי הערכה לממשלה המקומית ולאזרחים ● "היום אנחנו מזועזעים ממה שקורה בישראל - וממש צר לנו שכך נראה הגל השני"

עוד 1,245 מילים ו-1 תגובות

מנדלבליט: "נבצרות נתניהו לא ירדה מהפרק"

המליאה תאשר הלילה חוק שיאפשר הגבלת הפגנות לקילומטר מהבית ● שרים בקבינט קורונה: "נתניהו בפאניקה, השבוע היתה התפוררות" ● גנץ: הצבת חיילים בהפגנה היום היתה טעות שלא תחזור ● כ"ץ מבטיח שלא יהיו קיצוצים בקרוב ● נתניהו: "הסגר יימשך לא פחות מחודש" ● שירות התעסוקה: 896 אלף מובטלים

עוד 51 עדכונים

לפני שלושה שבועות החליט בג"ץ לדחות את העתירות נגד החלטת הכנסת הקודמת להעניק לחיים כץ חסינות מפני העמדתו לדין ● היועמ"ש טרם הודיע לכנסת הנוכחית על כוונתו להעמיד את כץ שוב לדין וייתכן כי הצדדים בכלל בדרך להסכם טיעון ● אלא שבכך פספס בג"ץ הזדמנות נדירה לשרטט לח"כים את גבולות החסינות המהותית שלהם, והותיר את החלטת הכנסת הקודמת כתקדים מסוכן ● פרשנות

עוד 1,118 מילים

מחר: מפגינים יעלו בשיירה לירושלים למחות בזמן הדיון בכנסת בחוק ההפגנות

מפגינים גם הערב מול בית אשכנזי וגנץ ● החוק אמור להגביל את ההפגנות בזמן הסגר ל-1000 מטר מהבית ● ניצן הורוביץ קורא לעבודה וכחול לבן להתנגד ● יאיר גולן: אל תאמינו לזה שההגבלה תהיה זמנית ● השר זמיר: אמשיך להתנגד להגבלת ההפגנות ● נתניהו הנחה להיערך לטיפול ב-1,500 חולי קורונה במצב קשה עד יום חמישי ● הסגר יימשך כחודש ● כ״ץ: אחזיר חלק מהמשק לעבודה

עוד 12 עדכונים

מיוחד סופו העצוב של הסוף הטוב

מתי ראיתם לאחרונה סדרה או סרט עם סוף טוב, שאחריו חזרתם אל חייכם בתחושה מרוממת רוח שהעולם אולי פגום והחיים אולי קשים, אבל בכל זאת יש תקווה? ● יוצרים ומבקרים בולטים מתמודדים עם השאלות הדרמטיות: האם אנחנו חוזים במותו של הסוף הטוב? האם לגיבור הטוב כבר אין סיכוי יותר לנצח, אפילו בפנטזיה הקולנועית או הטלוויזיונית? ומה כל זה אומר על החיים האמיתיים?

עוד 5,089 מילים ו-1 תגובות

טור אישי יום כיפור שלי

"ביום כיפור, אני לובשת לבן, נמנעת מלאכול או לקיים יחסי מין ואינני צריכה אפילו מים - אני כמו מלאך. והמסורת שלי מלמדת אותי שלכל עלה דשא יש מלאך שרוכן אליו ולוחש 'תגדל, תגדל'" ● כוכבת "המפץ הגדול", השחקנית היהודיה-אמריקאית מים ביאליק, בטור אישי מאוד על יהדות ועל משבר הקורונה

עוד 814 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה