אינתיפדת מחנות הפליטים

פוסטר של מוחמד דחלאן בהפגנה בעזה, 2006 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
AP Photo/Hatem Moussa
פוסטר של מוחמד דחלאן בהפגנה בעזה, 2006

מתיחות גדולה במחנות הפליטים בגדה בעקבות גל מעצרים שעושה הרש"פ בקרב תומכיו של מוחמד דחלאן. גובר החשש לעימותים אלימים בהיקף נרחב, כולל שימוש בנשק חם. בכירים בפת"ח נערכים גם לאפשרות היחלשות השלטון המרכזי ברמאללה.

קרב הירושה על ראשות הרש"פ נפתח בגלוי בשטחי הגדה, ובמקביל הוא נמשך מאחורי הקלעים בצמרת פת"ח.

מתח גדול שורר במחנות הפליטים בגדה, בהם יש לבכיר פת"ח מוחמד דחלאן מאחזי כוח, כמו קלנדיה, אלאמערי, ג'לזון, בלאטה, גנ'ין וטול כרם. זאת לאחר שגורמי הביטחון של הרש"פ בפיקודו של הגנרל מאג'ד פרג' פתחו בשבועות האחרונים בגל מעצרים של תומכי דחלאן בגדה.

מתח גדול שורר במחנות הפליטים בגדה, בהם יש לבכיר פת"ח מוחמד דחלאן מאחזי כוח, לאחר שגורמי הביטחון של הרש"פ בפיקוד הגנרל מאג'ד פרג' פתחו בשבועות האחרונים בגל מעצרים של תומכי דחלאן בגדה

זהו אתגר ביטחוני גדול עבור הגנרל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי הידוע בקשריו ההדוקים עם השב"כ הישראלי וה-CIA. הוא רואה את עצמו כיורשו של מחמוד עבאס והוא צריך להוכיח לו, לארה"ב ולישראל כי הוא ראוי לתפקיד ויכול לשמור על היציבות הביטחונית בגדה.

בסוף השבוע נהרג במחנה הפליטים בלאטה חאתם אב ריזק, מבכירי המבוקשים ונאמנו של מוחמד דחלאן.

גורמים ברש"פ טוענים כי הוא מת ממטען חבלה שהחזיק ברשותו והתפוצץ, אך אנשיו של דחלאן טוענים כי הוא חוסל בירי בראשו על ידי כוח מיוחד של הרש"פ שחדר למחנה בלאטה, ודורשים הקמת ועדת חקירה עצמאית על נסיבות מותו.

תוופיק אבו חוסה, בכיר ב"זרם הרפורמיסטי" בפת"ח, שבראשו עומד מוחמד דחלאן כתב השבוע בדף הפייסבוק שלו כי:

"התחדשה המלחמה במחנות הפליטים בגדה בצל הקורונה ותחת כיסוי 'עסקת המאה'",

ומתח ביקורת נוקבת על המעצרים שעושים אנשי הביטחון הפלסטינים בקרב פעיליו של מוחמד דחלאן במחנה הפליטים אלאמערי הסמוך לרמאללה.

הוא האשים את הרש"פ בהפעלת טרור ודיכוי במחנות הפליטים בגדה, ובפגיעה בבתים וברכוש שלא לצורך בתירוץ ביטחוני.

"מחנה פליטים אלאמערי הוא המצודה של יאסר ערפאת והוא כקוץ בגרונה של הרש"פ", הסביר אבו חוסה.

כוחותיו של הגנרל מאג'ד פרג' פשטו ב-27 באוקטובר על מחנה הפליטים אלאמערי ועצרו מספר פעילים מקרב תומכיו של מוחמד דחלאן ובראשם ג'יהאד טמליה, חבר הפרלמנט הפלסטיני, לאחר תהלוכת מחאה שעשו הפעילים במחנה במחאה על המעצרים הפוליטיים שעושה הרש"פ.

המעצרים נעשו תוך פגיעה ברכוש, פריצה לבתים והחרמת מחשבים ומכשירי טלפון ניידים. מדובר בפעילים המשתייכים לתנועת פת"ח, אשר קצה נפשם בהנהגתו המושחתת, לדבריהם, של מחמוד עבאס, והם עברו לצד השני, למחנהו של מוחמד דחלאן.

המעצרים נעשו תוך פגיעה ברכוש, פריצה לבתים והחרמת מחשבים וטלפונים ניידים. מדובר בפעילים המשתייכים לתנועת פת"ח, וקצה נפשם בהנהגתו המושחתת, לדבריהם, עבאס, אז חצו את הקווים למחנה דחלאן

מנגנון המודיעין של מאג'ד פרג' משקיע מאמצים גדולים, בהוראתו של מחמוד עבאס, לפצח את היקף תשתית התמיכה שהצליח מוחמד דחלאן בשנים האחרונות להקים בכמה ממחנות הפליטים בגדה ולצייד אותם בנשק.

הדיקטטורה של מחמוד עבאס

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס רודף את בכיר פת"ח מוחמד דחלאן מאז שנת 2011 על רקע אישי, הדברים הגיעו להסלמה גדולה שהביאה לגירושו של דחלאן מתנועת פת"ח באשמות שחיתות, ומחמוד עבאס אף האשים אותו באחריות למותו של יאסר ערפאת.

למרות זאת, מוחמד דחלאן נהנה מפופולאריות גדולה ברצועת עזה ועתה מתברר שהצליח לבנות לעצמו גם בסיסי תמיכה במחנות הפליטים בגדה, דבר שנעשה בחשאי ומצליח להפתיע את הרש"פ.

שני בכירים בפת"ח במזרח ירושלים, המזוהים עם מוחמד דחלאן, מוחמד צאב לבן וצלאח זוחייקה, פירסמו  לפני כמה ימים ברשתות החברתיות מסרים אישיים למחמוד עבאס, המותחים ביקורת קשה על התנהלותו כלפי בכירי התנועה וחופש הביטוי הפוליטי.

בכירים בתנועת פת"ח אומרים כי המעצרים שעושה הרש"פ בקרב תומכיו של מוחמד דחלאן בגדה מעידים על החולשה וההזנחה שבה חיה הרש"פ הנוכחית, על מדיניות הדיכוי של הרש"פ נגד כל מי שיש לו דעה פוליטית אחרת, נגד דחלאן או נגד כל פלג אחר.

בכירים בפת"ח אומרים כי המעצרים שעושה הרש"פ בקרב תומכי דחלאן בגדה מעידים על החולשה וההזנחה שבה חיה הרש"פ הנוכחית ועל מדיניות הדיכוי שלה נגד בעלי דעה פוליטית שונה, דחלאן או כל פלג אחר

לדבריהם, הדבר נובע  מחולשת המדיניות הפלסטינית ומהידיעה של מחמוד עבאס שהוא מאבד בהדרגה את השליטה על מהלך העניניים.

גורם בפת"ח אמר לי:

"מחמוד עבאס מתנגד לכל דעה שמנוגדת למדיניותו, לכל אופוזיציה, הוא למרבה הצער הפך את עצמו לדיקטטור קטן, מבחינה פסיכולוגית, אם אתה שולט יותר משמונה שנים, הדבר הזה נותן לך את התחושה כראיס שאתה מיוחד, שאתה מעל לעם שלך, כאילו אתה אלוהים שמותר לך לעשות את מה שאסור לאחרים, זה מה שקרה עם מחמוד עבאס, 16 שנים של שלטון, 16 שנים של תבוסות מדיניות, 16 שנים של ריקון העם הפלסטיני מהתוכן ומהמהות של הבעיה הפלסטינית".

לקראת מלחמת אזרחים?

תושבי השטחים עוקבים בדאגה רבה אחר הנעשה במחנות הפליטים שנאמנים למוחמד דחלאן בשטחי הגדה.

לכוחות הביטחון של הרש"פ קשה לפעול ביעילות במחנות הפליטים הצפופים ובסימטאות נגד החמושים של מוחמד דחלאן, במיוחד במחנה הפליטים בלאטה.

אפשרות ההסלמה קיימת, מחמוד עבאס כבר חש מאויים מכוחו של מוחמד דחלאן, במיוחד לאחר חתימת הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, שכן מוחמד דחלאן הינו יועצו הבכיר של השיח' מוחמד בן זאיד יורש העצר של אבו דאבי, דבר שנותן לו "רוח גבית" לחזור לשטחים ולהתמודד על תפקיד יו"ר הרש"פ.

מחמוד עבאס בונה על כך שג'ו ביידן ינצח בבחירות לנשיאות בארה"ב, אם זה יקרה הוא ינצל את הדבר כדי לנסות ולחסל את כוחו הפוליטי והצבאי של מוחמד דחלאן בשטחי הגדה.

ניסיון של הרש"פ למחוץ  צבאית את כוחו של מוחמד דחלאן במחנות הפליטים, או היחלשות השלטון המרכזי ברמאללה בעקבות מחלת הלב של מחמוד עבאס או מותו עלולים להביא למלחמת אזרחים, בשטח פועלות מליציות חמושות של בכירי הפת"ח. לפחות 8 מהם רואים את עצמם ראויים לרשת את מקומו של מחמוד עבאס. התפתחות עימותים חמושים נראית רק שאלה של זמן.

ניסיון הרש"פ למחוץ צבאית את כוחו של דחלאן במחנות הפליטים, או היחלשות השלטון המרכזי ברמאללה בעקבות מחלת הלב של עבאס או מותו – עלולים להביא למלחמת אזרחים

ההתלבטות בקרב אנשי הביטחון הפלסטינים

היריבות הקשה בין מחמוד עבאס למוחמד דחלאן מציבה את אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בפני דילמה קשה, הם צריכים לפעול בשטח על פי הוראת יו"ר הרש"פ נגד פעילים אחרים של פת"ח, רק בגלל שהם מזוהים עם מוחמד דחלאן.

רבים מהם מסתכלים קדימה ושואלים: מה יהיה בהמשך? מחמוד עבאס הוא כבר בן 86 וצפוי לרדת בקרוב מהבמה הפוליטית, האם כדאי להישאר נאמנים לו? מה יהיה בהמשך, יום לאחר מותו?

פעילים של פת"ח בשטח מציינים כי האווירה קשה מאוד בשטחי הגדה.

רבים מהתושבים נערכים לאפשרות הסתלקותו של מחמוד עבאס.

אחד מפעילי הפת"ח אומר בשיחות סגורות:

"יש חוליות רדומות, יש משפחות שמחכות ליום הזה, יש חיסולי חשבונות, יש אנשים שנהרגו, יש אנשים שמחכים למותו של מחמוד עבאס בקוצר רוח, יש אנשים שמחכים שתיחשף ההגנה הישראלית על חלק מההנהגה הפלסטינית.

"תהיה פה מלחמת אזרחים, לפעמים אני  חושב כמה מסכנים הם אנשי הביטחון הפלסטינים, כל מי שהיה מעורב בשפיכת דמם של הפלסטינים בין אם הוא בדרגת קולונל או גנרל.

"לא תאמין למראה השנאה היוקדת והכעס שבקרב תושבי מחנות הפליטים בבלאטה ובאלאמערי  על מחמוד עבאס ועל מנגנוני הביטחון ועל האנשים ששפכו את דמם של הפלסטינים, הם מחכים לרגע המתאים לחסל את האנשים האלה", הוא אומר.

הגרעין הקשה במחנה הפליטים בבלאטה באזור שכם, המזוהה עם מוחמד דחלאן, מורכב מעשרות מבוקשים חמושים הדרושים לחקירה על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים ועל ידי השב"כ הישראלי.

במקרה שהרש"פ מצליחה לעצור חלק מהמבוקשים האלה, הם מועברים לכלא ביריחו שם הם עוברים חקירות קשות ואחר כך עומדים לדין בבתי המשפט של הרש"פ.

המבוקש המפורסם ביותר שהפך לסמל המאבק של בלאטה הוא אחמד נאג'י אבו חמאדה המכונה "אלזעבור".

הוא נעצר לפני שלוש שנים וישב בכלא ביריחו עד שלפני שנתיים מת בכלא בנסיבות בלתי ברורות.

הרש"פ טוענת כי הוא נפצע בעת מעצרו וזו הסיבה למותו, אך בני משפחתו טוענים כי הרש"פ הרעילה אותו בכלא ביריחו באמצעות מים ששתה.

"אלזעבור" נעצר לפני 3 שנים וישב בכלא ביריחו, עד שמת לפני שנתיים בכלא בנסיבות לא ברורות. הרש"פ טוענת שנפצע בעת מעצרו, אך בני משפחתו טוענים כי הרש"פ הרעילה אותו בכלא ביריחו באמצעות מים ששתה

המבוקשים במחנה הפליטים בלאטה מטילים את האחריות למותו על הגנרל נידאל אבו דוחאן, מפקד כוחות הביטחון הלאומי, ועל אכרם רג'וב שהיה המושל בעיר.

נקמת דמו של "אלזעבור" היא אחת המשימות העיקריות של גרעין המבוקשים בבלאטה, עתה נוספת נקמה נוספת, נקמת דמו של חאתם אבו ריזק.

מחנות הפליטים בגדה רוויים באדי דלק שעלולים להידלק בכל רגע לתבערה גדולה, הרבה תלוי בבחירות בארה"ב, אם ג'ו ביידן ינצח, מחמוד עבאס עלול לשאוב מכך עידוד ולנסות לעשות סדר במחנות הפליטים, ולנטרל את כוחו של מוחמד דחלאן, דבר שעלול להביא להתנגשויות דמים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,274 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 29 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פיזור הכנסת מתעכב: טרם הושגו הסכמות לגבי חוק המטרו וחוקי הוויזות

ליברמן מאיים לעכב את פיזור הכנסת אם חוק המטרו לא יגיע להצבעה ● הניו יורק טיימס: גנרל איראני נעצר בחשד לריגול לטובת ישראל ● סגן מפקד יחידת 8200: סיכלנו ניסיונות להשתלט על מערכות המים הקריטיות של ישראל ● זינוק של 36 אגורות במחיר הדלק: מיום שישי – ליטר בנזין יעלה 8.08 שקלים ● דיווח: חמאס הסכים שגורם אזרחי מישראל ייכנס לעזה לקידום עסקת שבויים

עוד 40 עדכונים

אינטליגנציה פוליטית? תנו לנו הוכחות

מנועי התעמולה והספין של בנימין נתניהו השיגו התבטאות של גדי סוקניק באחד הראיונות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק הוא אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא.

נתניהו שיחרר גינוי רשמי, שם התייחס להתבטאות כאילו נאמרה על בוחרי הליכוד, כשבפועל היא נאמרה על חברי הכנסת של המפלגה, מירי רגב דחפה את "גזען", למרות שרוב נבחרי המפלגה גברים אשכנזים עשירים, ואמיר אוחנה כבר הביא נימוקים לספרים שכתב נתניהו כאילו הם מעידים על אינטליגנציה גבוהה (היי, ומה לגבי אינטליגנציה רגשית?). וכך הלך הספין ותפח.

מנועי התעמולה והספין של נתניהו השיגו התבטאות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא

הבה ננסה רגע לבדוק אינטליגנציה פוליטית. נניח בצד את מחקרים על מנת משכל וזיהוי גאונים לעומת אחרים.

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכיו של נתניהו? האם יש להם אינטילגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

"כושר אבחנה בין דבר לדבר". כותב מילון אוקספורד בהגדרת "אינטילגנציה".
האם ישראל כץ, לשעבר שר אוצר, יודע להבדיל בין מדינה עם תקציב חוקי מאושר לבין מדינה שאין לה תקציב מאושר אלא רק המשכי, והיא נאלצת לעצור פרויקטים, מינויים, חוקים, תשלומים ואת כל מערכותיה כיוון שהחוק לא מאפשר להוציא כספים שאין להם אישור בתקציב חוקי?

האם יואב גלנט, שר החינוך לשעבר, יודע להבדיל בין מערכת קורסת לבין רפורמה בשכר המורים?

האם שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, יודע להבחין בין מצב המחסור בתקנים ומיטות בבתי החולים לבין הכאוס והסכנות הצפויות לציבור בשל כך?

האם השר לשעבר במשרד לביטחון פנים, אמיר אוחנה, הוא אדם תבוני המבין שהיעדר מפכ"ל קבוע במשך שנתיים וחצי פוגע במשטרה, בעצמאותה, בתפקודה המבצעי בלחימה בפשע, ביכולתה להתנגד לפרויקטים מסוכנים כמו החגיגות ההמוניות במירון, או אפשרותה לטפל בזמן במחדלי שב"ס שהובילו לבריחת אסירים מסוכנים?

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכי נתניהו? האם יש להם אינטליגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

אם להתבסס על עדויות השרים הללו, הם מצהירים שהם אינטליגנטים וכי סוקניק רק השמיץ. אם כך מהו ההסבר להתנהגותם שאינה מבחינה בסכנות שאליהן הוביל מנהיגם? חמש מערכות בחירות בתוך 3 שנים זה מהלך תבוני של מדינה המונהגת בידי שרים אינטליגנטים?

מהו ההסבר להתנהגות חסרת האחריות, שלפיה הם תומכים בסיפוח, ולמחרת בעסקת המאה שמעבירה שטחים לפלסטינים? מתנגדים למדינה פלסטינית, אבל אם נתניהו יאמר הם מיד יתמכו? תומכים בשת"פ עם רע"ם, אבל למחרת הקמת ממשלת השינוי מכנים את רע"ם תומכי טרור וממשיכים להסביר שאבו יאיר לא ניהל מו"מ עם רע"ם לכניסה לממשלתו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מה אינטליגנטי בהפלת חוק למען נאנסות? למען זוגות צעירים? למען המתנחלים ביו"ש – מצביעי הגוש שלהם? מה אינטליגנטי בהתנגדות לחוק המטרו שאמור לשרת את כל אזרחי המדינה ועלותו עשרות מיליארדים?

והדוגמה האחרונה בינתיים, שגריר ארה"ב נאלץ להתחנן בפני כנסת ישראל להצביע לטובת פטור מוויזות לישראלים לארה"ב, הטבה שהוא עומל עליה מאז שנכנס לתפקידו למען האזרחים ועומדת להידחות בגלל האופוזיציה?

על פניו, גם לאיש שאינו מדען חוקר אינטליגנציה נדמה שאלה מהלכים מוזרים, מסוכנים, חסרי היגיון ובוודאי לא תבוניים.

נבחרי הליכוד סימנו את עצמם בנאמנותם הבלתי מסויגת לנתניהו כאנשים שהניחו בצד את תבונתם. את הכושר להבחין בין דבר לדבר.

יתכבדו נא כל הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויגידו: איזה מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה ביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור?

איזה פתרון שאיש לא חשב עליו קודם הם יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל: יוקר המחיה, הסכסוך עם הפלסטינים, שבריריות הדמוקרטיה והאיומים עליה ועוד?

מה?
לא שומעים.

יש דוגמה להצעה אינטליגנטית אחת שתמנע אסון במירון, תגרום לחרדים לצאת לעבוד ולהתגייס, תפחית את הביורוקרטיה והמיסים הגבוהים הממררים את חיינו?

יתכבדו הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויצביעו על מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה שביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור. איזה פתרון שאיש לא חשב עליו יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל?

האנשים האלה במשך שנים עסוקים רק בצרות של מנהיגם, במשפטיו הפליליים ובשרידותם בשלטון.

שום מעשה תבוני למען איכות חיי האזרחים הם לא עשו.
בכיינים חסרי תבונה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 656 מילים

עושים מה שבז"ן שלהם

המתיחות במפרץ חיפה עולה מדרגה ● מנכ"לית איגוד ערים טוענת כי בתי הזיקוק מנעו לאחרונה כניסה של פקחים שהגיעו לבצע ביקורות בשטח המפעל ● בבז"ן דוחים את הטענות ומציינים כי "כל אירוע חריג מדווח על פי הדין" ● אלא שגם לדיון בכנסת שעסק בבז"ן, נציגי החברה לא טרחו להגיע ● ח"כ מוסי רז: "הזלזול של בז"ן בנבחרי הציבור הוא המשך ישיר של הזלזול שלהם בתושבי מפרץ חיפה"

עוד 1,004 מילים

"כמו כוכבת בסדרת פשע"

מעקב זמן ישראל דוח ביקורת חמור של מבקר עיריית חיפה מאשר את ממצאי תחקירי זמן ישראל במלואם ● בין היתר, מאשר המבקר כי החוקר המיוחד שהעסיקה ראשת העיר קליש-רותם אסף ממצאים מכפישים (ולעיתים מסולפים) נגד יריביה הפוליטיים, ללא אישור הגורמים הממונים עליו ● המבקר: "ההתנהלות חמורה ומנוגדת לכללי מנהל תקין" ● במועצת העיר דורשים לפתוח מייד בחקירה פלילית

עוד 2,691 מילים

למקרה שפיספסת

הטיוח הגדול הקשר הסודי של משמרות המהפכה עם ארגנטינה

למרות כל הראיות, שלטונות ארגנטינה גוררים רגליים בפרשת המטוס האיראני ולא מוציאים צווי מעצר לאנשי משמרות המהפכה ● כבר ב-2015 החוקר אלברטו ניסמן חשף טיוח שלטוני בנושא הפיגועים האיראניים ● זמן קצר לאחר מכן חשף העיתונאי דמיאן פצ'טר כי ניסמן נרצח – ונאלץ בעצמו לנוס על נפשו ● בריאיון לזמן ישראל אמר: הנשיאה לשעבר עושה הכול כדי להסתיר את הקשר עם איראן

עוד 2,029 מילים

זה שגם מתנגד לאפרטהייד בגדה וגם תומך באיש החורבן וההסתה

צודקים חברי המחנה הדמוקרטי המצומק באמירתם שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד ושלילת הריבונות וזכויות האדם ממיליוני הפלסטינים.

אך צודקים גם חברי המחנה הדמוקרטי שמבהירים שאין להרפות מהמאבק באפרטהייד, אך בשום אופן אי אפשר להקטין או למזער את הסכנות העצומות והקיומיות שטמונות בשובו של המחריב הגדול להנהגה.

צודקים האומרים שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד. אך צודקים גם האומרים שאי אפשר למזער את הסכנות הקיומית שבשובו להנהגה

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה.

אני מבין כמובן את הצורך הנרקיסיסטי של לוי להתבדל מאיזה קולקטיב מדומיין בתוך ראשו כי הוא חושב שזה מגניב. אבל בשל הצורך הנרקיסי להתבדל ולהרגיש חתרן, שוכח העיתונאי שלצד זכותם של הפלסטינים לא לסבול ממשטר מדכא, גם לישראלים יש זכות לא לסבול ממשטר מדכא:

כשם שהפלסטינים אינם צריכים לסבול ממשטר הפרדה גזעני שמשליט על חייהם דיקטטורה צבאית, שולל מהם ריבונות ואזרחות ופוגע בזכויות האדם שלהם – גם הישראלים אינם צריכים לסבול ממשטר סמכותני, מריסוק שאריות המוסדות הדמוקרטיים ומעלייתו של דיקטטור מסית ומשסה שמקיים פולחן אישיות.

הישראלים אינם צריכים לסבול מהעדר אופק כלכלי, מריסוק השירות הציבורי, מקיום כלכלי רעוע, מפערים כלכליים עצומים וקיומיים שגוזרים במידה רבה את גורלו הקיומי הכלכלי של כל תינוק בהתאם ליכולתה הכלכלית של משפחתו, מחוסר יכולת לקנות דירה, מהשתעבדות איומה ומלחיצה לשכר דירה מופרך או למשכנתא לכל החיים, מתרבות כזב מחרידה, מתקשורת חנפנית שעוסקת בתעמולה ופולחן אישיות, משיסוי נגד האזרחים הערבים, מהסתה נגד אזרחים יהודים שמתנגדים לשלטון הריקבון, מהפיכת כל יריב פוליטי לבלתי לגיטימי, מהסתה כוזבת נגד מערכת המשפט, ממינוי שומרי סף נרצעים וחסרי חוליות, מהפיכת כל האזרחים לבני ערובה של נאשם שיודע שהוא יורשע ולכן ירתום את שלטונו לחילוצו ממשפטו הפלילי, ממשטרה גרועה ורקובה ואלימה במוקדים רבים בתוכה, מביזוי היהדות, מאפליית נשים, ממניעת תחבורה ציבורית בשבת (הנפגעים הם עניים ומעמד ביניים. רובנו), מריקון מוסדות דמוקרטיים מכל תוכן, ממינויים כושלים, מקידוש תרבות השקר והעילגות, מדריסת החלש בידי החזק, מהזנחת מערכות הבריאות והחינוך והרווחה, ממכירת נכסי ציבור בנזיד עדשים למתי מעט מקושרים ועשירים, מגזענות אתנוצנטרית כעורה וחמורה ומהעמקת השעבוד של הסוהר הישראלי כל עוד הוא משעבד את האסיר הפלסטיני.

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה

כן, צריך להיאבק בכל ממשלה שמותירה את האפרטהייד בגדה על כנו ואף מעמיקה אותו. וצריך גם לבלום את שובו של הנוכל המשסה שחולל חורבן עצום במדינת ישראל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. ש... המשך קריאה

אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. שידבר ללאמפה

עוד 401 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לקראת הפריימריז: גוברים המאמצים לשנות את חוקת הליכוד

חוקת הליכוד מחייבת חברי כנסת בעבר ובהווה להתמודד ברשימה הארצית, שם מספר המקומות מוגבל ומספר המצביעים עצום ● המשמעות היא שתריסר ח"כים מכהנים יוחלפו בפנים חדשות - וזה ממש לא מתאים לנתניהו, שחושש ממועמדים חדשים ולא מוכרים ● אחד המתמודדים במחוזות הוא ליאור קצב - אחיו של הנשיא והאסיר לשעבר - ומי, כך מתברר, שתיווך בין ח"כ אורבך לנתניהו ● פרשנות

עוד 661 מילים

מלחמתו של השופט סולברג בתופעת העתירות הציבוריות

נשיא בית המשפט העליון העתידי לא אוהב את תופעת העתירות הציבוריות - שהחלה עוד בתקופת הנשיא מאיר שמגר - ופועל לצמצמה, כחלק מתפיסת עולמו השמרנית ● בחודשים האחרונים הוא פועל להטמיע גישה חדשה, יש שיאמרו בעייתית ● בעת האחרונה, המהפכה של סולברג זכתה לתמיכה משני שופטים נוספים בעליון ● המחנה הפרוגרסיבי דומם בינתיים ● פרשנות

עוד 555 מילים

"אני יזמתי את הארכת המסלול - והרשויות קיבלו את זה באהבה"

מעקב זמן ישראל דיון שנערך אתמול בוועדת פניות הציבור בכנסת המחיש כי הרשויות לא בחנו כראוי את הסיבות להגדלת המנחת הפרטי ליד חוף הבונים, כפי שנחשף בסדרת תחקירי זמן ישראל ● המנחת יוגדל משמעותית במימון המדינה, בעלות של כ-50 מיליון שקל, ועשוי להפוך לשדה תעופה פרטי ● הח"כים, שביקשו מהיזם לפרט את כוונותיו, נאלצו להסתפק בתשובה: "אין לי כוונה לחשוף את תוכניותיי העיסקיות"

עוד 1,497 מילים ו-1 תגובות

החלטת ביהמ"ש העליון בארה"ב לבטל את הזכות להפלות היא התגשמות הטראמפיזם ● העדויות בוועדת החקירה בנושא ההסתערות על הקפיטול חושפות את התהליך שעוברת המפלגה הרפובליקאית מאז 1995 ● התוצאה המפוארת של התהליך הזה הוא פסק דין דובסון ● פרשנות

עוד 1,259 מילים

אלו ימים משונים במשכן הכנסת: הקואליציה, שנלחמה במשך שנה על קיומה, לוחצת לפזר את הכנסת בהקדם - ואילו האופוזיציה, שקראה לבחירות מוקדמות בכל הזדמנות, נמלאה לפתע רוך וסבלנות ● בליכוד החליטו על טקטיקה ברורה: חיבוק ופרגון לאיתמר בן-גביר ● למה מנסור עבאס לא חושף את החומרים שבידיו? ● וגם: רגע של אנושיות ושת"פ בין הקואליציה והאופוזיציה אמש בכנסת ● פרשנות

עוד 920 מילים

רוב חברי הכנסת תומכים בקיום הבחירות ב-1 בנובמבר; בליכוד מתעקשים על 25 באוקטובר

חמאס פרסם סרטון שבו נראה, לדבריו, השבוי הישראלי השאם אל סייד ● הורדה לבינונית רמתה של אזהרת המסע לאיסטנבול ● בוטל עונש המוות שנגזר על הישראלית שהורשעה באמירויות בסחר בסמים ● אחרי מינויו לראש הממשלה יגור לפיד בווילה הסמוכה לבית ראש הממשלה ● השגריר האמריקאי בארץ קורא להמשיך בחקיקה, שתאפשר מתן הקלות לישראלים בקבלת ויזה לארצות הברית

עוד 46 עדכונים

מגפה חברתית

מחקר חדש בהובלת רמב"ם חושף עלייה חדה בעשור האחרון של מספר הילדים חולי סוכרת סוג 2 בישראל: פי-10 בחברה הערבית, פי-3.5 בקרב יהודים ● סוכרת סוג 2 מושפעת מתורשה אבל הטריגר להתפרצות הוא אורח החיים - השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית ● "פעם היינו רואים סוכרת סוג 2 רק אצל מבוגרים", אומרת החוקרת, "יש סיכוי גדול שהילדים האלה יזדקקו לדיאליזה"

עוד 836 מילים ו-1 תגובות

7 מיליארד מחפשים בעלים

הנכסים האבודים האפוטרופוס הכללי מחזיק באלפי דירות, קרקעות וכספים עזובים ● פרויקט התנדבותי מנסה לאתר את הבעלים או היורשים של כ-16 אלף הנכסים האלה ● המדובר בעבודת נמלים, ועד היום הפרויקט איתר כ-15 אנשים ויידע אותם בדבר זכויותיהם ● אחרי חשדנות ראשונית, במשרד המשפטים שוקלים להיעזר בפרויקט ● אחת המשתתפות בפרויקט: "השבת אבדה זו מצווה ביהדות"

עוד 1,840 מילים

ההצעה לפיזור הכנסת תאושר לפני יום חמישי; לא הושגה הסכמה לגבי מועד הבחירות

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להתפזרות הכנסת ● המליאה תכריע אם הבחירות ייערכו ב-25 באוקטובר או ב-1 בנובמבר ● אושרו הקלות בביצוע הפסקת היריון ● הסתדרות המורים משביתה שוב את הלימודים ● חמאס: חלה הרעה במצבו של ישראלי המוחזק ברצועה ● אחרי העימות ביניהם, נתניהו ואמסלם ערכו פגישת פיוס ● ליברמן: לא נשב עם הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה

עוד 61 עדכונים

בעיני רבים, ההצהרה של אמסלם כי רע"ם תוכל להצטרף לקואליציה אם לגוש הליכוד יהיו 61 מדנטים, נחשבת פיגוע רציני בקמפיין המפלגה, המבוסס כולו על אנטי המפלגות הערביות ● נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ● ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך המסר גם לאחרים, שלא יצברו ביטחון עצמי רב מדי ● במקרה של אמסלם, זו עשויה להיות טעות קשה של נתניהו ● פרשנות

עוד 594 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה