אינתיפדת מחנות הפליטים

פוסטר של מוחמד דחלאן בהפגנה בעזה, 2006 (צילום: AP Photo/Hatem Moussa)
AP Photo/Hatem Moussa
פוסטר של מוחמד דחלאן בהפגנה בעזה, 2006

מתיחות גדולה במחנות הפליטים בגדה בעקבות גל מעצרים שעושה הרש"פ בקרב תומכיו של מוחמד דחלאן. גובר החשש לעימותים אלימים בהיקף נרחב, כולל שימוש בנשק חם. בכירים בפת"ח נערכים גם לאפשרות היחלשות השלטון המרכזי ברמאללה.

קרב הירושה על ראשות הרש"פ נפתח בגלוי בשטחי הגדה, ובמקביל הוא נמשך מאחורי הקלעים בצמרת פת"ח.

מתח גדול שורר במחנות הפליטים בגדה, בהם יש לבכיר פת"ח מוחמד דחלאן מאחזי כוח, כמו קלנדיה, אלאמערי, ג'לזון, בלאטה, גנ'ין וטול כרם. זאת לאחר שגורמי הביטחון של הרש"פ בפיקודו של הגנרל מאג'ד פרג' פתחו בשבועות האחרונים בגל מעצרים של תומכי דחלאן בגדה.

מתח גדול שורר במחנות הפליטים בגדה, בהם יש לבכיר פת"ח מוחמד דחלאן מאחזי כוח, לאחר שגורמי הביטחון של הרש"פ בפיקוד הגנרל מאג'ד פרג' פתחו בשבועות האחרונים בגל מעצרים של תומכי דחלאן בגדה

זהו אתגר ביטחוני גדול עבור הגנרל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי הידוע בקשריו ההדוקים עם השב"כ הישראלי וה-CIA. הוא רואה את עצמו כיורשו של מחמוד עבאס והוא צריך להוכיח לו, לארה"ב ולישראל כי הוא ראוי לתפקיד ויכול לשמור על היציבות הביטחונית בגדה.

בסוף השבוע נהרג במחנה הפליטים בלאטה חאתם אב ריזק, מבכירי המבוקשים ונאמנו של מוחמד דחלאן.

גורמים ברש"פ טוענים כי הוא מת ממטען חבלה שהחזיק ברשותו והתפוצץ, אך אנשיו של דחלאן טוענים כי הוא חוסל בירי בראשו על ידי כוח מיוחד של הרש"פ שחדר למחנה בלאטה, ודורשים הקמת ועדת חקירה עצמאית על נסיבות מותו.

תוופיק אבו חוסה, בכיר ב"זרם הרפורמיסטי" בפת"ח, שבראשו עומד מוחמד דחלאן כתב השבוע בדף הפייסבוק שלו כי:

"התחדשה המלחמה במחנות הפליטים בגדה בצל הקורונה ותחת כיסוי 'עסקת המאה'",

ומתח ביקורת נוקבת על המעצרים שעושים אנשי הביטחון הפלסטינים בקרב פעיליו של מוחמד דחלאן במחנה הפליטים אלאמערי הסמוך לרמאללה.

הוא האשים את הרש"פ בהפעלת טרור ודיכוי במחנות הפליטים בגדה, ובפגיעה בבתים וברכוש שלא לצורך בתירוץ ביטחוני.

"מחנה פליטים אלאמערי הוא המצודה של יאסר ערפאת והוא כקוץ בגרונה של הרש"פ", הסביר אבו חוסה.

כוחותיו של הגנרל מאג'ד פרג' פשטו ב-27 באוקטובר על מחנה הפליטים אלאמערי ועצרו מספר פעילים מקרב תומכיו של מוחמד דחלאן ובראשם ג'יהאד טמליה, חבר הפרלמנט הפלסטיני, לאחר תהלוכת מחאה שעשו הפעילים במחנה במחאה על המעצרים הפוליטיים שעושה הרש"פ.

המעצרים נעשו תוך פגיעה ברכוש, פריצה לבתים והחרמת מחשבים ומכשירי טלפון ניידים. מדובר בפעילים המשתייכים לתנועת פת"ח, אשר קצה נפשם בהנהגתו המושחתת, לדבריהם, של מחמוד עבאס, והם עברו לצד השני, למחנהו של מוחמד דחלאן.

המעצרים נעשו תוך פגיעה ברכוש, פריצה לבתים והחרמת מחשבים וטלפונים ניידים. מדובר בפעילים המשתייכים לתנועת פת"ח, וקצה נפשם בהנהגתו המושחתת, לדבריהם, עבאס, אז חצו את הקווים למחנה דחלאן

מנגנון המודיעין של מאג'ד פרג' משקיע מאמצים גדולים, בהוראתו של מחמוד עבאס, לפצח את היקף תשתית התמיכה שהצליח מוחמד דחלאן בשנים האחרונות להקים בכמה ממחנות הפליטים בגדה ולצייד אותם בנשק.

הדיקטטורה של מחמוד עבאס

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס רודף את בכיר פת"ח מוחמד דחלאן מאז שנת 2011 על רקע אישי, הדברים הגיעו להסלמה גדולה שהביאה לגירושו של דחלאן מתנועת פת"ח באשמות שחיתות, ומחמוד עבאס אף האשים אותו באחריות למותו של יאסר ערפאת.

למרות זאת, מוחמד דחלאן נהנה מפופולאריות גדולה ברצועת עזה ועתה מתברר שהצליח לבנות לעצמו גם בסיסי תמיכה במחנות הפליטים בגדה, דבר שנעשה בחשאי ומצליח להפתיע את הרש"פ.

שני בכירים בפת"ח במזרח ירושלים, המזוהים עם מוחמד דחלאן, מוחמד צאב לבן וצלאח זוחייקה, פירסמו  לפני כמה ימים ברשתות החברתיות מסרים אישיים למחמוד עבאס, המותחים ביקורת קשה על התנהלותו כלפי בכירי התנועה וחופש הביטוי הפוליטי.

בכירים בתנועת פת"ח אומרים כי המעצרים שעושה הרש"פ בקרב תומכיו של מוחמד דחלאן בגדה מעידים על החולשה וההזנחה שבה חיה הרש"פ הנוכחית, על מדיניות הדיכוי של הרש"פ נגד כל מי שיש לו דעה פוליטית אחרת, נגד דחלאן או נגד כל פלג אחר.

בכירים בפת"ח אומרים כי המעצרים שעושה הרש"פ בקרב תומכי דחלאן בגדה מעידים על החולשה וההזנחה שבה חיה הרש"פ הנוכחית ועל מדיניות הדיכוי שלה נגד בעלי דעה פוליטית שונה, דחלאן או כל פלג אחר

לדבריהם, הדבר נובע  מחולשת המדיניות הפלסטינית ומהידיעה של מחמוד עבאס שהוא מאבד בהדרגה את השליטה על מהלך העניניים.

גורם בפת"ח אמר לי:

"מחמוד עבאס מתנגד לכל דעה שמנוגדת למדיניותו, לכל אופוזיציה, הוא למרבה הצער הפך את עצמו לדיקטטור קטן, מבחינה פסיכולוגית, אם אתה שולט יותר משמונה שנים, הדבר הזה נותן לך את התחושה כראיס שאתה מיוחד, שאתה מעל לעם שלך, כאילו אתה אלוהים שמותר לך לעשות את מה שאסור לאחרים, זה מה שקרה עם מחמוד עבאס, 16 שנים של שלטון, 16 שנים של תבוסות מדיניות, 16 שנים של ריקון העם הפלסטיני מהתוכן ומהמהות של הבעיה הפלסטינית".

לקראת מלחמת אזרחים?

תושבי השטחים עוקבים בדאגה רבה אחר הנעשה במחנות הפליטים שנאמנים למוחמד דחלאן בשטחי הגדה.

לכוחות הביטחון של הרש"פ קשה לפעול ביעילות במחנות הפליטים הצפופים ובסימטאות נגד החמושים של מוחמד דחלאן, במיוחד במחנה הפליטים בלאטה.

אפשרות ההסלמה קיימת, מחמוד עבאס כבר חש מאויים מכוחו של מוחמד דחלאן, במיוחד לאחר חתימת הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, שכן מוחמד דחלאן הינו יועצו הבכיר של השיח' מוחמד בן זאיד יורש העצר של אבו דאבי, דבר שנותן לו "רוח גבית" לחזור לשטחים ולהתמודד על תפקיד יו"ר הרש"פ.

מחמוד עבאס בונה על כך שג'ו ביידן ינצח בבחירות לנשיאות בארה"ב, אם זה יקרה הוא ינצל את הדבר כדי לנסות ולחסל את כוחו הפוליטי והצבאי של מוחמד דחלאן בשטחי הגדה.

ניסיון של הרש"פ למחוץ  צבאית את כוחו של מוחמד דחלאן במחנות הפליטים, או היחלשות השלטון המרכזי ברמאללה בעקבות מחלת הלב של מחמוד עבאס או מותו עלולים להביא למלחמת אזרחים, בשטח פועלות מליציות חמושות של בכירי הפת"ח. לפחות 8 מהם רואים את עצמם ראויים לרשת את מקומו של מחמוד עבאס. התפתחות עימותים חמושים נראית רק שאלה של זמן.

ניסיון הרש"פ למחוץ צבאית את כוחו של דחלאן במחנות הפליטים, או היחלשות השלטון המרכזי ברמאללה בעקבות מחלת הלב של עבאס או מותו – עלולים להביא למלחמת אזרחים

ההתלבטות בקרב אנשי הביטחון הפלסטינים

היריבות הקשה בין מחמוד עבאס למוחמד דחלאן מציבה את אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בפני דילמה קשה, הם צריכים לפעול בשטח על פי הוראת יו"ר הרש"פ נגד פעילים אחרים של פת"ח, רק בגלל שהם מזוהים עם מוחמד דחלאן.

רבים מהם מסתכלים קדימה ושואלים: מה יהיה בהמשך? מחמוד עבאס הוא כבר בן 86 וצפוי לרדת בקרוב מהבמה הפוליטית, האם כדאי להישאר נאמנים לו? מה יהיה בהמשך, יום לאחר מותו?

פעילים של פת"ח בשטח מציינים כי האווירה קשה מאוד בשטחי הגדה.

רבים מהתושבים נערכים לאפשרות הסתלקותו של מחמוד עבאס.

אחד מפעילי הפת"ח אומר בשיחות סגורות:

"יש חוליות רדומות, יש משפחות שמחכות ליום הזה, יש חיסולי חשבונות, יש אנשים שנהרגו, יש אנשים שמחכים למותו של מחמוד עבאס בקוצר רוח, יש אנשים שמחכים שתיחשף ההגנה הישראלית על חלק מההנהגה הפלסטינית.

"תהיה פה מלחמת אזרחים, לפעמים אני  חושב כמה מסכנים הם אנשי הביטחון הפלסטינים, כל מי שהיה מעורב בשפיכת דמם של הפלסטינים בין אם הוא בדרגת קולונל או גנרל.

"לא תאמין למראה השנאה היוקדת והכעס שבקרב תושבי מחנות הפליטים בבלאטה ובאלאמערי  על מחמוד עבאס ועל מנגנוני הביטחון ועל האנשים ששפכו את דמם של הפלסטינים, הם מחכים לרגע המתאים לחסל את האנשים האלה", הוא אומר.

הגרעין הקשה במחנה הפליטים בבלאטה באזור שכם, המזוהה עם מוחמד דחלאן, מורכב מעשרות מבוקשים חמושים הדרושים לחקירה על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים ועל ידי השב"כ הישראלי.

במקרה שהרש"פ מצליחה לעצור חלק מהמבוקשים האלה, הם מועברים לכלא ביריחו שם הם עוברים חקירות קשות ואחר כך עומדים לדין בבתי המשפט של הרש"פ.

המבוקש המפורסם ביותר שהפך לסמל המאבק של בלאטה הוא אחמד נאג'י אבו חמאדה המכונה "אלזעבור".

הוא נעצר לפני שלוש שנים וישב בכלא ביריחו עד שלפני שנתיים מת בכלא בנסיבות בלתי ברורות.

הרש"פ טוענת כי הוא נפצע בעת מעצרו וזו הסיבה למותו, אך בני משפחתו טוענים כי הרש"פ הרעילה אותו בכלא ביריחו באמצעות מים ששתה.

"אלזעבור" נעצר לפני 3 שנים וישב בכלא ביריחו, עד שמת לפני שנתיים בכלא בנסיבות לא ברורות. הרש"פ טוענת שנפצע בעת מעצרו, אך בני משפחתו טוענים כי הרש"פ הרעילה אותו בכלא ביריחו באמצעות מים ששתה

המבוקשים במחנה הפליטים בלאטה מטילים את האחריות למותו על הגנרל נידאל אבו דוחאן, מפקד כוחות הביטחון הלאומי, ועל אכרם רג'וב שהיה המושל בעיר.

נקמת דמו של "אלזעבור" היא אחת המשימות העיקריות של גרעין המבוקשים בבלאטה, עתה נוספת נקמה נוספת, נקמת דמו של חאתם אבו ריזק.

מחנות הפליטים בגדה רוויים באדי דלק שעלולים להידלק בכל רגע לתבערה גדולה, הרבה תלוי בבחירות בארה"ב, אם ג'ו ביידן ינצח, מחמוד עבאס עלול לשאוב מכך עידוד ולנסות לעשות סדר במחנות הפליטים, ולנטרל את כוחו של מוחמד דחלאן, דבר שעלול להביא להתנגשויות דמים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,274 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה