יום הזיכרון הבינלאומי לשואה

מגדל הפנים במוזיאון ארצות הברית לזכר השואה (צילום: ויקיפדיה, Dsdugan)
ויקיפדיה, Dsdugan
מגדל הפנים במוזיאון ארצות הברית לזכר השואה

יום הזיכרון הבינלאומי לשואה הינו יום רציני, כבד ראש, שבו אנו מעלים את זכרם של ששת מיליון היהודים, בהם כמיליון וחצי ילדים, ועימם מיליוני קורבנות אחרים של האכזריות הנאצית, אשר נרצחו בין השנים 1933-1945.

זה יום שבו נותנים כבוד ל-300,000 הניצולים שעדיין חיים עימנו, כשליש מהם בישראל, ומבינים כיצד אי-קיומה של מדינה יהודית שבה יכולים היו יהודי אירופה למצוא מקלט תרם באופן ישיר לשואה.

השתתפותם של ארגון האומות המאוחדות ושל מדינות בכל רחבי העולם, ובהן, לראשונה השנה, האמירויות הערביות המאוחדות – בציונו של יום זה, היא סמל למרחק הרב שעברנו בזיכרון השואה ובהזכרתה.

השתתפות האו"ם ומדינות בכל רחבי העולם, ובהן, לראשונה השנה, האמירויות הערביות המאוחדות – בציונו של יום זה, היא סמל למרחק הרב שעברנו בזיכרון השואה ובהזכרתה

השואה לא היתה בלתי-נמנעת. היא הדוגמה הטרגית ביותר בהיסטוריה למה שקורה כאשר אנשים וממשלות מגלים אדישות לנוכח פני הרוע. בעידן שבו הייתה רמה גבוהה של אנטישמיות, ארצות הברית והעולם המערבי היו אדישים.

הנשיא רוזוולט לא רצה שמלחמת העולם השנייה תיתפס כמלחמה למען היהודים, שעליהם ניתן היה "לוותר". כפי שניתן "לוותר" על מיעוטים דתיים ואתניים אחרים שהינם קורבן למעשי רצח עם כיום, במאה ה-21.

מטרתו המקורית של היטלר היתה להפוך את גרמניה לJudenrein, "מטוהרת" מיהודים, אך ליהודים לא היה לאן ללכת. היטלר המשיך בצורה מחושבות ושיטתית, צעד אחר צעד, כשהוא עוקב אחרי תגובות הציבור הגרמני והעולם, ומשלא הבחין בתגובה כלשהי, הוא המשיך אל "הפתרון הסופי".

הוא קלט איתותים ברורים על כך שלעולם לא אכפת מהיהודים – בוועידת אוויאן, שנערכה ב-1938 ביוזמתה של ארצות הברית ובה השתתפו יותר מ-30 מדינות, במגמה להיענות לסבלם של פליטים יהודיים מגרמניה – ארצות הברית סירבה להוביל את היוזמה על ידי ביטול מכסות ההגירה הנוקשות. ומנהיגיהם של יהודי ארצות הברית גילו ברובם פסיביות וסירבו להפעיל לחצים על רוזוולט, מחשש פן הדבר יעורר רגשות אנטישמיים.

כאשר שוחררו מחנות המוות, מעשי הזוועה של הנאצים נתגלו לעולם על ידי מפקד הצבאות של בעלות הברית (ולימים נשיא ארה"ב) דווייט אייזנהאואר. אולם ממדיה המהממים של השואה עדיין לא היו מובנים. כעבור זמן קצר, השואה הוסטה אחורה, ואת מוקד תשומת הלב של ארצות והמערב תפסה המלחמה הקרה נגד ברית המועצות.

הנשיא רוזוולט לא רצה שמלחמת העולם ה-2 תיתפס כמלחמה למען היהודים, שעליהם ניתן היה "לוותר". כפי שניתן "לוותר" כיום על מיעוטים דתיים ואתניים אחרים שהינם קורבן למעשי רצח עם במאה ה-21

רק שבריר מבין הפושעים הנאציים עמדו לדין בנירנברג. יהודים שניסו לקבל בחזרה את בתיהם ועסקיהם שהוחרמו גורשו או אף נרצחו בפולין ובליטא, וחוקי הפיצויים שנחקקו לאחר המלחמה במערב אירופה היו בלתי-מספיקים.

ניצולים רבים הועברו למחנות עקורים, שהתנאים בהם היו רעים וקשים. הבריטים החזיקו במחנות מעצר בקפריסין יותר מ-50 אלף ניצולים, שלא הורשו להיכנס לארץ ישראל, שהיתה אז תחת שלטון המנדט הבריטי.

אולם בלתי-אפשרי היה להסתיר לנצח את ממדיה המפלצתיים של השואה. משפטו של אדולף אייכמן, בירושלים בשנת 1961, בדיוק לפני 60 שנה, בעקבות לכידתו הדרמטית בארגנטינה על ידי סוכני המוסד הישראלי, שידר אל העולם את פני הרוע ואת הממדים הזוועתיים של רצח היהודים.

עטיפת ספרו של ארתור מוריס "והעולם שתק עת ניספו ששה מיליונים"
עטיפת ספרו של ארתור מוריס "והעולם שתק עת ניספו ששה מיליונים"

ההתעמתות הראשונה שלי עם השואה התרחשה לאחר שעזבתי את סגל הבית הלבן של הנשיא לינדון ג'ונסון והצטרפתי אל קמפיין הבחירות לנשיאות של סגן הנשיא יוברט האמפרי. שם פגשתי חבר בצוות, ארתור מורס, שבאותם ימים פרסם ספר פורץ דרך בשם "והעולם שתק: עת נִספו שישה מיליונים", שבו חשף מה ידע הנשיא רוזוולט על הג'נוסייד של היהודים, ולא עשה מאומה בעניין זה.

מבחינתי, זה היה זעזוע קשה, כיוון שפרנקלין דלאנו רוזוולט היה עבור מושא הערצה, ונדרתי נדר: אם אי-פעם תינתן לי ההזדמנות, אני אעשה כל שביכולתי על מנת לסייע להסרת ענן זה מן ההיסטוריה של ארצות הברית במלחמת העולם השנייה, כאשר חיילים אמריקאים אמיצים הקריבו את חייהם למען הניצחון במלחמה, אולם ממשלתם כמעט שלא עשתה דבר למען הצלת היהודים.

בקמפיין הבחירות לנשיאות של יוברט האמפרי. פגשתי את ארתור מורס, מחבר הספר "והעולם שתק: עת נִספו שישה מיליונים", בו חשף מה ידע רוזוולט, מושא הערצתי, על ג'נוסייד היהודים. זה היה זעזוע קשה מבחינתי

פרסום ספרו של מורס סלל את הדרך למספר רב של ספרים, תוכניות דוקומנטריות וסרטי קולנוע על נושא השואה.

בפעם הראשונה בהיסטוריה הסכימה מדינה מובסת, שביצעה פשעים נוראים נגד אזרחים, לפצות את קורבנותיה. הקנצלר הגרמני הראשון לאחר המלחמה, קונראד אדנאואר, קיבל בשנת 1951 אחריות על "הפשעים האיומים שבוצעו בשמו של העם הגרמני". זמן קצר לאחר מכן שיתפו פעולה 23 ארגונים יהודיים בהקמת "ועידת התביעות נגד גרמניה", ובהסכם היסטורי שנחתם בלוקסמבורג בספטמבר 1952, הסכימו מדינת ישראל וממשלת מערב גרמניה כי גרמניה תשלם פיצויים ישירים לניצולים באמצעות ועדת התביעות.

מאז ועד עתה גרמניה שילמה לניצולים יותר מ-80 מיליארד דולר. בשנת 2009 מוניתי לנושא-ונותן מיוחד, יחד עם רומן קנט ז"ל וצוות של ניצולי שואה מישראל, פולין ובריטניה, והרחבנו באופן משמעותי את הזכויות ואת התשלומים של יותר מ-9 מיליארד דולר בהטבות שונות לניצולי שואה במצב כלכלי רע – לדוגמה, הגדלת הסכומים המופנים לשירותי עזרה בבית מ-34 מיליון אירו ב-2009 ליותר מ-600 מיליון אירו בשנת 2022.

השואה לא הייתה רק רצח העם הגדול ביותר בהיסטוריה העולמית; היא גם הייתה השוד הגדול ביותר, ורק חלקיק משוד זה הוחזר לנשדדים. במהלך שמונה שנים, בתקופת הממשל של הנשיא קלינטון, ובהמשך בתקופת הממשל של הנשיא אובמה, הובלתי מאמץ ייחודי, במסגרתו עמדתי בראש מו"מ להחזרת למעלה מ-8 מיליארד דולר מחברות פרטיות לניצולי שואה וליורשי הקורבנות. זאת בגין הנזקים והעוול שהן גרמו לאזרחים, רובם יהודים, בעת מלה"ע II. ביניהן היו בנקים שווייצריים וצרפתיים; חברות גרמניות ואוסטריות שהעסיקו עובדי כפייה בתנאי עבדות, חברות ביטוח אירופיות; ממשלת צרפת, בשל הובלת היהודים על מסילות הברזל שבבעלות המדינה הצרפתית; החזרה או פיצוי על רכוש פרטי וקהילתי, ו"עקרונות וושינגטון" משנת 1998 שעסקו בשכיות אמנות שהוחרמו על ידי הנאצים, ו"הצהרת טרזין" משנת 2009, שהובילה להחזרת אלפים מבין כ-600,000 יצירות אמנות שנבזזו על ידי הנאצים.

השואה לא הייתה רק רצח העם הגדול ביותר בהיסטוריה העולמית אלא גם השוד הגדול ביותר, ורק חלקיקו הוחזר לנשדדים. במשך 8 שנים הובלתי מאמץ להחזרת למעלה מ-8 מיליארד דולר מחברות פרטיות לניצולים

וחרף כל זאת, עלינו לחוש בושה, ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה, על כך שלפחות 50% מכ-300 אלף ניצולי השואה, כלומר כ-150 אלף החיים כיום בעולם הם עניים, או קרובים לעוני; 90% בשטחי ברית המועצות לשעבר ומזרח אירופה; 30% בארצות הברית; ו-35% מבין אותם 150 אלף חיים בישראל, מדינת העם היהודי. בשום אופן אין להסכים לכך שאנשים אלה, שסבלו בצורה כה נוראה בילדותם או בנעוריהם, יחיו את שנותיהם האחרונות במצב כה משפיל.

אולם המילה האחרונה אודות השואה חייבת להיות זיכרון, לא כסף. ולכך נודעת חשיבות רבה יותר מאי-פעם, עקב עלייתה של האנטישמיות, והירידה בידע על השואה. מספר הניצולים, עדי הראייה לשואה, פוחת מדי שנה בשנה בשיעור של כ-6 אחוזים. בסקר שנערך לא מכבר בקרב דור המילניום (ילידי 1980-1996) ו"דור Z" (ילידי השנים 1996-2010) בארצות הברית נמצא, כי למעלה ממחצית מהם לא ידעו את משמעות המושג אושוויץ.

הצורך לשמר את הזיכרון הוא שהוביל אותי להמליץ לנשיא קרטר בשנת 1978 על הקמת ועדה נשיאותית לעניין השואה, שהיו"ר שלה היה אלי ויזל. ועדה זו הציעה להקים את מוזיאון השואה האמריקאי. מאז נפתח המוזיאון ב-1993 ביקרו בו כ-50 מיליון איש, כ-90% מהם לא יהודים.

"יד ושם" נמנה, יחד עם הכותל המערבי, על האתרים במדינת ישראל עם מספר המבקרים הרב ביותר; מאז פתיחתו בשנת 1953 ביקרו בו בערך מיליון איש כל שנה; "יד ושם" היה תחנתו הראשונה של השגריר האמריקאי החדש בישראל, ידידי הוותיק טום ניידס, בהגיעו לא מכבר לישראל.

בשל הצורך לשמר את הזיכרון המלצתי לנשיא קרטר ב-1978 על הקמת ועדה נשיאותית לעניין השואה, בהובלת אלי ויזל, שהציעה להקים את מוזיאון השואה האמריקאי. מאז נפתח ב-1993 ביקרו בו כ-50 מיליון איש

בינואר 2000 שיתפתי פעולה עם ראש ממשלת שבדיה, גוראן פרסון, על מנת לייסד את הארגון שהפך ל"הברית להזכרת השואה", בו חברות יותר מ-30 מדינות, ומטרתו לקדם את הידע על השואה בבתי הספר של מדינות אלה.

למרבה הצער, רק ב-17 מבין 50 מדינות ארה"ב החינוך לידע על השואה נכלל בתוכנית לימודי החובה. בשנת 2020 עבר בקונגרס האמריקאי "חוק 'לעולם לא עוד' לחינוך על השואה", שבמסגרתו הועבר למוזיאון השואה האמריקאי סכום של 10 מיליון דולר, במטרה לקדם את החינוך לידע על השואה. ולא מכבר, במסגרת המו"מ שאנו מנהלים בוועדת התביעות, הסכימה ממשלת גרמניה לממן את החינוך לידע על השואה בעולם בסכום של 18 מיליון אירו, עד שנת 2023. נפגשנו עם הקנצלר הגרמני החדש, אולאף שולץ, זמן קצר לפני שנכנס לתפקידו, והוא כלל את המשך הסיוע לניצולי שואה וקידום החינוך לידע על השואה בהסכם הקואליציוני שלו.

אנו חייבים ללמוד את לקחי השואה ביחס לפעולותינו כיום. בישראל, פירוש הדבר הוא כי על כל היהודים לכבד איש את רעהו, מבלי להתחשב בשוני בנוהגיהם הדתיים. בשנת 1939, לפני פרוץ המלחמה, חיו כ-17 מיליון יהודים בעולם שבו חיו כ-2 מיליארד בני אדם. כיום חיים רק 14.7 מיליון יהודים בעולם שבו כ-7 מיליארד בני אדם. אין אנו יכולים להרשות לעצמנו פילוגים וקרעים. כשמנגלה ביצע את ה"סלקציות" שלו באושוויץ הוא לא התחשב בנוהגים הדתיים של קורבנותיו.

את זיכרון הנספים בשואה ואת זיכרון הניצולים נכבד בכך שנהיה סובלניים לאלה השונים מאיתנו בגזע, בלאום, במגדר או בהעדפה מינית; בכך שישראלים יתייחסו לכל אזרחי ישראל כשווים, יהודים או ערבים כאחד; ועל ידי שיפור רמת החיים והמשילות של הפלסטינים שתחת שלטונה של ישראל. על ידי קיומה של דמוקרטיה תוססת, המכבדת את שלטון החוק ואת זכויות המיעוטים, ישראל תגלם ותיישׂם את לקחי השואה.

את זיכרון הנספים בשואה ואת זיכרון הניצולים נכבד בכך שנהיה סובלניים לאלה השונים מאיתנו בגזע, בלאום, במגדר או בהעדפה מינית; בכך שישראלים יתייחסו לכל אזרחי ישראל כשווים, יהודים או ערבים כאחד

ולבסוף – ארצות הברית חייבת לפעול נגד מעשי ג'נוסייד ונגד הפרות המוניות של זכויות אדם, בכל מקום שאלה מתרחשים. הנשיא ג'ו ביידן ומזכיר המדינה טוני בלינקן, שאביו החורג היה סם פיזאר, ניצול שואה, הפכו את זכויות האדם לנדבך מרכזי במדיניות החוץ שלהם.

השגריר סטוארט אייזנשטאט הוא יו״ר שותף במכון למדיניות העם היהודי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,493 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 18 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ליברמן: מתחייב שעד סוף השנה אנחנו נשתלט על מחירי הדיור

בר־לב אישר: מצעד הדגלים ביום ירושלים יעבור דרך שער שכם; פריג': טעות מסוכנת, אפעל לשינוי ההחלטה ● רוסיה: 959 לוחמים אוקראינים הועברו ממפעל הפלדה במריאופול ל"מושבת עונשין 120" ● ח"כים בליכוד הודיעו שיתמכו בחוק של גנץ, נתניהו האשים: פוצצתם את המו"מ עם הקואליציה ● הורוביץ: "נדאג להטיס פצועים מאוקראינה לטיפול בישראל – על חשבוננו"

עוד 55 עדכונים

מלחמת ברירה. לא זו שעליה רומז בארי רז

בנו של לוחם ימ"מ נועם רז ז"ל שנפל בקרב בג'נין השמיע טענות קשות נגד רה"מ בנט. הבן, בארי רז, תקף את רה"מ בנט במהלך הביקור ביישוב קידה בבית משפחתו של לוחם הימ"מ נועם רז ז"ל:

"אל תבטיח לנו. כלום. ע"פי ניסיון העבר ממילא לא מתקיים. די עם הבלבולי שכל. תתחיל במעשים. לא יודע איך אתה מסתכל על עצמך במראה. אני מאשים אותך כמו שאני מאשים את המחבל. הרסת את ההזדמנות שלך. רוצים לראות מישהו שאנחנו מאמינים בו. לא מגיע לך להיות בבית שאבא שלי חי בו. מקווה שאתה מקשיב ולא רק מהנהן".

מה בעצם עולה בדעתו של בארי רז, בנו של נועם רז ז"ל, שנהרג בקרב בג'נין, כשהוא מאשים את רה"מ בנט במות אביו כמו שהוא מאשים את המחבל?

מה בעצם עולה בדעתו של בארי רז, בנו של נועם רז ז"ל, שנהרג בקרב בג'נין, כשהוא מאשים את רה"מ בנט במות אביו כמו שהוא מאשים את המחבל?

הדברים הללו, של בני משפחות שכולות בעלות עמדות פוליטיות ימניות כלפי רה"מ בנט, עברו את גבול השיח השפוי והדמוקרטי. גם מתוך כאב השכול לא יתכן שהאשמות כאלה יינשאו לאוויר.

רה"מ בנט הגיע לבית משפחתו של לוחם הימ"מ נעם רז ז"ל בקידה שבבנימין. מחוץ לבית האבלים נתקל בהפגנות נגדו, ובני המשפחה הטיחו…

Posted by ynet on Wednesday, May 18, 2022

 

לא רק בגלל כבודו של ראש ממשלת ישראל המייצג רוב דמוקרטי בכנסת, אלא פשוט משום שאלה אשמות שווא. משום שאלה האשמות של מי שמתעלם מהמציאות ולא מוכן לקחת אחריות על מעשיו שלו עצמו באותה מציאות.

משפחת רז מתגוררת ביישוב קידה בשטחים. הבן בוודאי יודע שאביו נלחם בשירותו בימ"מ במשך עשרות שנים תחת ממשלות שונות מול מחבלים. בנט לא המציא את הסכסוך הישראלי פלסטיני ולמעשה קיבל מצב נתון, שהוא עצמו מבחינת עמדותיו האידאולוגיות, מזדהה אתו, תומך בו ומוכן להיאבק עליו.

אז מה רוצה הבן? אילו מעשים הוא חושב שניתן היה לעשות בג'נין כדי למנוע את המוות של אביו בקרב? או בכלל ברחבי השטחים – יהודה ושומרון?

האם אביו היה אומר לו שאפשר להילחם בלי להיפגע? הרי אין דבר כזה במציאות – מלחמה ללא נפגעים.

לא רק בגלל כבודו של רה"מ ישראל לא ראוי שהאשמות כאלה יישמעו, אלא משום שאלה אשמות שווא, של מי שמתעלם מהמציאות ולא מוכן לקחת אחריות על מעשיו שלו בתוכה

גם אם הדברים נאמרו מתוך כאב האבדן, הם לא יכולים להיות מקובלים. במגזר המתנחלים מאשימים את הממשלה הנוכחית ואת בנט אישית כנציג ימין, בבגידה. לא פחות. בנוכלות, בשת"פ עם האויב וכעת הבן מאשים אותו כמו שהוא מאשים את המחבל. כלומר כאילו בנט, בכך ששלח את אביו לג'נין, ירה בו בעצמו והרג אותו בעצמו.

אלה דברי טירוף.

אלה דברים מנותקים מהמציאות.

היישוב קידה שוכן בחלקו על קרקע פלסטינית פרטית. ההתנחלויות נמצאות במוקד ויכוח ציבורי קשה בישראל ובלב הסכסוך. מה רוצה הבן? לגרש את כל הפלסטינים? "לנקות" את השטחים מכל נוכחות פלסטינית כדי למנוע מוות של לוחמים?

זה מעשה של טרנספר אכזרי בלתי קביל , לא הגיוני לא מציאותי ובוודאי שום ממשלה לא תוכל לבצעו .

ההאשמות של בני משפחת רז מצטרפות להאשמות של משפחת חדריה בראל שמואלי, שמצטרפות להאשמות של נציגי ימין רבים כלפי הממשלה הנוכחית.

הן לא נשמעו מול ממשלת נתניהו כאשר זו ספגה פיגועים קשים גם בהתנחלויות ובשטחים סביבן. כלומר נקודת המוצא של אותן משפחות שכולות היא האם רה"מ הוא נציגם הפוליטי בשלטון או לא.

האשמות המשפחות השכולות לא נשמעו מול ממשלת נתניהו, כשזו ספגה פיגועים קשים גם בהתנחלויות. כלומר נקודת המוצא שלהן היא האם רה"מ הוא נציגם בשלטון או לא

אם נתניהו סופג בשתיקה במשך שנים אלפי בלוני תבערה, משלם לחמאס מאות מיליוני דולרים ומשחרר אלף מחבלים, זה לגיטימי בעיני משפחות רז וחדריה, כי נתניהו היה ראש ממשלה שייצג את עמדתן הפוליטית.

העמדה הזו היא אבסורדית, לא דמוקרטית ולא מכבדת את המשפחות השכולות האחרות שאיבדו בנים ובנות, ולהן עמדה פוליטית שונה.

האם רק על אידאולוגיית המתנחלים מותר להקריב חיים כיום בישראל?
זה המסר?

כל מי שלא מזדהה עם אידאולוגיית הימין הוא בוגד? הוא אחראי למוות של כל חייל בחזית עזה או בלחימה בשטחים נגד מחבלים?

טירוף כבר אמרנו?

צריך לומר את הדברים בקול רם וברור. הדברים הללו של המשפחות הללו אינם לגיטימיים.

מי שלחם במלחמת לבנון הראשונה, שהוגדרה "מלחמת ברירה" בידי רה"מ אז מנחם בגין, יודע איזה ויכוח ציבורי התרחש אז כאשר אלפי חיילים בעלי דעות שמאל איבדו את חייהם במלחמה שאינה מלחמת אין ברירה, רק משום שממשלה חוקית שלחה אותם למשימה.

המלחמה כיום בשטחי יו"ש היא מלחמת ברירה חדשה. יש לישראל ברירה – להגיע להסכם מול נציגי הפלסטינים.

האם רק על אידאולוגיית המתנחלים מותר להקריב חיים כיום בישראל? כל מי שלא מזדהה עם אידאולוגיית הימין הוא בוגד? אחראי למות כל חייל בעזה או בשטחים?

הברירה היא לא זו שעליה מצביע בארי רז ורומז לסילוק והשמדת כל הפלסטינים באשר הם.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד יפיוף שמנסה ללבות אש לממשלה אין רוב במצב הטוב 60 שחלקם מחבלים מוצהרים ואנשים כמוך מכשירים. השמאל עלוב חלש חיי באשליות כל חייו חיי כטפיל על המדינה. ראה צאצאי רבין ראה בר לב הכושל ... המשך קריאה

עוד יפיוף שמנסה ללבות אש
לממשלה אין רוב במצב הטוב 60
שחלקם מחבלים מוצהרים ואנשים כמוך מכשירים.
השמאל עלוב חלש חיי באשליות כל חייו חיי כטפיל על המדינה. ראה צאצאי רבין
ראה בר לב הכושל
ראה לפיד הנבער
ראה כל הממשלה כמעט עבריינים מאותגרים
שרוכבים על שנאה לביבי.
ראה מה קורה במשפט פעם שלישית משנים
את כתב האישום. 4 עדי תביעה הפכו לעדי הגנה. יועצת משפטית מושחתת שכל תשובה שניה שלה לא זוכרת
ראה מה קורה בבגץ עם הבית מבצר של בנט
ראה מה בתקשורת עדת כלבים נובחים שקרנים
שהשתלטו על כל חלקה טובה
תפנים. הדור הזה לא דור מפאי. שגנבו את העולים. דור משכיל מעורב וחלקו הגדול מפוקח.
אנשים כמוך אין להם זכות קיום בגלל השקרים
שהם מייצרים. האכיפה הבררנית זועקת לשמיים
אתה יכול לטמון את ראשך באדמה. ולהתייפף
אבל הבושה נעלמה והרוע צומח.
אל תתלונן אם הם ירימו את נס המרד.
גנץ לא חוקרים
ליברמן לא חוקרים
בן ארי לא חוקרים
אשכנזי לא חוקרים
מנדבליט לא חוקרים
כהן לא חוקרים
בנט לא חוקרים
ועוד……
אם השמאל וכמוך לא יצאו נגד אי הצדק
אל תתלונו שהמקלות יופנו אליכם.

עוד 691 מילים ו-1 תגובות

חזבאללה ככל הנראה ירכיב גם את ממשלת לבנון הבאה, אבל העובדה שאיבד בתוך ארבע שנים כ-20% מכוחו הפרלמנטרי מאותתת לארגון השיעי מה מצבו בתוך המדינה שהגיע לפשיטת רגל ● צעירים משכילים שקוראים תיגר על הסדר הישן הם המציאות עמה חזבאללה צריכה להתמודד כיום ● וכל עוד הזירה הלבנונית הפנימית רותחת, נסראללה יעשה הכול כדי להימנע ממתיחות עם ישראל ● פרשנות

עוד 775 מילים

לחברת טרה היה רעיון: לייצר מטבע שמוצמד לדולר ● אלא שהפעם, במקום אנשים שייצבו את ערך המטבע, יהיה זה אלגוריתם שיעשה זאת באופן אוטומטי על מטבע קריפטו ● הרעיון מבריק, התוצאה פחות: כל המטבעות התאדו בתוך ימים בודדים מרגע פרוץ משבר

עוד 631 מילים

למקרה שפיספסת

התחבורה הציבורית במשבר: "נהגים בורחים והעסק קורס"

הנהגים המיוצגים בכוח לעובדים כמו גם אלה שבהסתדרות הלאומית יפתחו בשביתה בשבוע הבא ● הם דורשים בין היתר להעלות את השכר ההתחלתי כדי לעצור את הנטישה ולהחזיר 4,000 נהגים שחסרים ● נהגי אגד מסתפקים בשלב זה במחאות על היעדר שירותים בתחנות קצה ● יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים בלאומית: "הודיעו שהשכר יעלה בתקציב 2023. מי אמר שיהיה תקציב שנה הבאה?"

עוד 1,422 מילים

ראש הממשלה הפלסטיני א-שתייה על הכוונת

גורמים בתנועת פת"ח אומרים, כי בכירי התנועה פועלים להדיח מתפקידו את ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה בגיבויו של יו"ר הרש’’פ מחמוד עבאס. ההדחה המתוכננת היא במסגרת קרב הירושה בצמרת הרש"פ, בנימוק כי מוחמד א-שתייה כשל בהבאת הסיוע הכספי האירופי לרש"פ ובתחומי הבריאות והחינוך.

קרב הירושה בצמרת הרש"פ מתעצם. חוסיין א-שיח' והגנרל מאג'ד פרג', המקורבים ביותר ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, ביצרו את מעמדם בצמרת הרש"פ, לקראת ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית, והם פועלים כעת לחסל פוליטית כל בכיר בתנועת פת"ח שעלול מבחינתם לשבש את תוכניותיהם להשתלט על הנהגת הרש"פ.

קרב הירושה בצמרת הרש"פ מתעצם. חוסיין א-שיח' והגנרל מאג'ד פרג', המקורבים ביותר לאבו מאזן, ביצרו את מעמדם בצמרת הרש"פ והם פועלים לחסל פוליטית כל בכיר בפת"ח שעלול לשבש את תוכניותיהם

מחמוד עבאס מעדיף את השניים האלה על פני כל הבכירים האחרים בפת"ח. רק השבוע הם נסעו עימו לאיחוד האמירויות כדי להביע תנחומים על מותו של הנשיא השיח' ח'ליפה בן זאיד ולברך את הנשיא החדש השיח' מוחמד בן זאיד.

על פי גורם בכיר ברש"פ, תוצאות הביקור היו חיוביות ומאפשרות פתיחת דיאלוג פיוס עם איחוד האמירויות שבינה לבין הרש"פ יש נתק במשך שנים רבות.

אבל, גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי הצמד המוביל ברש"פ חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' שם לו למטרה לחסל פוליטית בהקדם את ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה ולהביא להרכבת הממשלה הפלסטינית מחדש עם שינויים בהרכבה.

העיתון הסעודי "דאר אלחיאת" דיווח ב-14 במאי כי ישנה מגמה חזקה בקרב חברי הועדה המרכזית של פת"ח להדיח מתפקידו את ראש הממשלה א-שתייה ולערוך רישאפל בממשלה על רקע כישלונותיו בהבאת כספי הסיוע האירופי לרש"פ ותפקודו הכושל בטיפול במשבר הקורונה ובנושא החינוך.

מוחמד א-שתייה, שהרגיש כי הקרקע בוערת תחתיו, נפגש עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס וביקש את תמיכתו, אך לא קיבל הבטחות ברורות. יו"ר הרש"פ מעריך את חוות דעתם של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' על פני ההסברים של מוחמד א-שתייה שנחשב לכישלון כבר זמן רב.

חוסיין א-שיח' פועל להכשיר את הקרקע אצל יו"ר הרש"פ להחלפתו של מוחמד א-שתייה במוחמד מוצטפא, ראש קרן ההשקעות הפלסטינית לשעבר והמקורב מאוד ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

גם חברים אחרים בוועדה המרכזית של פת"ח, לדוגמא תוופיק א-טיראווי תומכים בהדחתו של מוחמד א-שתייה מתפקידו.

דיווח על מגמה חזקה בקרב חברי הועדה המרכזית של פת"ח להדיח מתפקידו את רה"מ א-שתייה ולערוך רישאפל בממשלה על רקע כישלונותיו בהבאת כספי הסיוע האירופי לרש"פ ותפקודו הכושל

להערכת גורם בכיר בפת"ח, המהלך להדחתו של מוחמד א-שתייה מתפקידו ייצא לפועל מיד לאחר ביקורו של הנשיא ביידן בישראל בסוף החודש הבא.

הנשיא ביידן יבקר במהלך ביקורו בישראל בבית החולים מקאסד במזרח ירושלים, שם יודיע על חידוש הסיוע האמריקאי השנתי למוסדות הבריאות הפלסטינים במזרח ירושלים בסך 25 מיליון ש"ח, שהנשיא לשעבר דונלד טראמפ עצר. הוא גם ייפגש עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בבית לחם ויודיע על המשך ההכנות לפתוח מחדש את הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים.

הוועידה ה-8 של תנועת פת"ח נדחתה עד להודעה חדשה. בוועידה הזו ייבחרו חברי ההנהגה החדשים של תנועת פת"ח. המגמה של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' הנתמכת על ידי יו"ר הרש"פ היא לחסל פוליטית את מרוואן ברגותי ואת מוחמד א-שתייה.

מקורביו של מוחמד א-שתייה טוענים להגנתו כי אין זו אשמתו שהסיוע הכספי האירופי לרש"פ מתעכב.

האיחוד האירופי הודיע השבוע על העברת סיוע הומניטרי בסך 25 מיליון יורו לרש"פ עבור נפגעי אלימות וטראומה, אך הוא מעכב את שאר כספי הסיוע.

מוחמד א-שתייה אמר כי עד סוף השנה הנוכחית הגרעון התקציבי של הרש"פ יגיע ל-564 מיליון דולר בהשוואה ל-757 מיליון דולר ב-2021, כלומר ירידה של 25 אחוזים.

לאיחוד האירופי יש  3 תנאים עיקריים מהרש"פ להעברת הכסף:

  1. עריכת בחירות כלליות בשטחים לנשיאות ולפרלמנט.
  2. שינוי תכניות הלימוד במערכת החינוך הפלסטינית שכוללות הסתה חריפה נגד ישראל.
  3. הענשת רוצחיו של פעיל זכויות האדם הפלסטיני ניזאר בנאת, שנרצח בידי אנשי הביטחון של הרש"פ.

בוועידה ה-8 של פת"ח, שנדחתה עד להודעה חדשה, ייבחרו חברי ההנהגה החדשים שלה. המגמה של א-שיח' ופרג', הנתמכת ע"י אבו מאזן, היא חיסול פוליטי של ברגותי וא-שתייה

בכירים בפת"ח דוחים את הסבריו של מוחמד א-שתייה ואומרים כי הוא איננו מסוגל להתמודד באופן מדיני עם הדרישות של האיחוד האירופי וכי הוא מנצל את כישוריו כדי לדאוג לאינטרסים האישיים שלו בלבד, ודי לחכימא ברמיזא.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 630 מילים
עודכן לפני 7 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

במוקד קמפיין הבחירות הבא של הליכוד: "הערבים משתלטים על המדינה"

פרסום ראשון הליכוד החל להתכונן לבחירות הבאות, והכיוון שסימן נתניהו הוא הבטחה להעביר שורת חוקים מחמירים, כולל שלילת אזרחות ממי שיפגין בזמן מלחמה ועונש מאסר על הנפת דגל אש"ף ● מיקי זוהר אומר לזמן ישראל: "זה יהיה הנושא החם בבחירות והציבור יהיה איתנו" ● וגם: האם נתניהו באמת רוצה בחירות עכשיו? מי מריץ שוב את סילבן שלום? ומה עשה אמש צ'ייני מרום בכנס פעילי הליכוד?

עוד 805 מילים

התקוות הגדולות שהפלסטינים תלו בביידן התנפצו לרסיסים

בכירים ברמאללה מתוסכלים מכך שנשיא ארה"ב עדיין לא עמד בהבטחת הבחירות שלו לפתוח מחדש את הנציגויות הדיפלומטיות בירושלים ובוושינגטון – אבל שמחים על שינוי הנרטיב בנושא פתרון שתי המדינות ● "הייתה הרגשה שארה"ב חזרה למשחק", אומר גורם פלסטיני לזמן ישראל, "אבל שום דבר לא השתנה"

עוד 970 מילים

פרשת חיים ולדר טלטלה את העולם החרדי אבל לא בטוח שמשהו השתנה

פרשת חיים ולדר זעזעה את הציבור החרדי ופרצה סכר של עדויות על פגיעות מיניות והטיפול הלוקה בהן ● פעילים המסייעים לנפגעים חרדים מספרים לזמן ישראל על המשך תרבות השתיקה לצד השינויים שעוברת הקהילה בעקבות התפוצצות הפרשה: "אנחנו עדיין מקבלים המון שיחות הקשורות אליו"

עוד 2,621 מילים

דיווח: לראשונה תשתתף ארצות הברית בתרגיל ישראלי המדמה תקיפה באיראן

מיום שני הקרוב תבוטל החובה לעטות מסכות בטיסות ● דיווח: בעת כהונתו כראש המוסד גורש יוסי כהן מקונגו ● ליברמן ושאשא ביטון סיכמו שגם השנה גני הילדים ייכללו בבתי הספר של החופש הגדול ● אחרי שראש עיריית אום אל-פחם ביקש שלא לקיים תרגיל צבאי בעירו, הוחלט בצה"ל שהתרגיל ייערך מחוץ ליישוב ● ימינה הדיחה את עידית סילמן מוועדת הכנסת

עוד 39 עדכונים

שנה אחרי שהיועמ"ש הקודם החליט לסגור את תיקיהם של מפקד חיל הים לשעבר ושל עו"ד דוד שמרון, פרסמה פרקליטות המדינה את ההחלטות המנומקות בעניינם של השניים ● אלא שהסברי הפרקליטות מצומצמים מדי, חסרי היגיון ומנוגדים להלכה ולפרקטיקה המשפטית במיוחד בשחיתות שלטונית ● קלונה של התביעה הכללית ניבט מכל שורה במסמכים הללו ● פרשנות

עוד 619 מילים ו-1 תגובות

מרכבות הטריגר

המדינה ביטלה את זיקוקי יום העצמאות מתוך התחשבות בהלומי קרב, אבל ביומיים האחרונים הפעילה אזעקות בכל הארץ במסגרת תרגיל "מרכבות האש" ● פיקוד העורף אמנם פעל להביא את הדבר לידיעת הציבור, אבל מה לעשות שלא כל אזרח עוקב באדיקות אחר החדשות או הטוויטר של צה"ל ● במקרה קשה במיוחד, קשישה שרצה לממ"ד נפצעה קשה ואושפזה ● דובר צה"ל: "אנו מצרים על המקרה"

עוד 600 מילים

"הרשויות מתעלמות מתלונות על פגיעה של כוחות הביטחון בעיתונאים"

חופש העיתונות ישראל מצהירה כי חשוב להישמר מכל פגיעה בעיתונאים ● אבל עיתונאים זרים, פלסטינים וישראלים שהתלוננו על אלימות נגדם מצד כוחות הביטחון טוענים כי החקירות טויחו וכי חיילים ושוטרים לא הועמדו לדין גם במקרים בהם היו הוכחות ברורות לתקיפות ● כיום, רבים מהעיתונאים שמותקפים כבר לא טורחים להגיש תלונה ● מצד שני, תקיפות עיתונאים בידי אזרחים נחקרו וטופלו ביסודיות

עוד 3,326 מילים ו-1 תגובות

מאה ערים נבחרו להשתתף בתוכנית האיחוד האירופי שמטרתה להפוך אותן לירוקות, ביניהן נציגה מפתיעה מישראל: אילת ● כדי לעמוד בציפיות, עיר הנופש הדרומית תצטרך לעבור מהפך תחבורתי ועוד שורה של שינויים ● החדשות המשמחות מגיעות דווקא כשמפרץ אילת מאוים על ידי הובלת הנפט של קצא"א ותכנית חדשה של הממשלה להחזיר את כלובי הדגים למים

עוד 860 מילים

ועדת המחירים ממליצה להסיר באופן מיידי את הפיקוח על מחירי הלחם האחיד

דיווח: לראשונה שיגרה רוסיה טילים לעבר מטוסים ישראליים בשמי סוריה ● השבוע תבוטל החובה על הנכנסים ארצה לעבור בדיקת PCR ● המשטרה ביקשה מבהרב-מיארה אישור לפתוח בחקירה פלילית נגד טיבי וכסיף ● בנט הוציא את סילמן מישיבת הסיעה לאחר שסירבה לומר אם תתמוך במינוי כהנא לשר ● דיווח: כתב היד שעל המעטפה שנשלחה לגילת בנט זהה לזה של ספורטה חניה

עוד 42 עדכונים

כלפון נפל קורבן לפרנויות של בנט

אתמול בלילה פינה יום טוב כלפון את חדרו בכנסת ונסע בעצב לביתו ● כלפון היה אחד הח"כים הנאמנים ביותר בימינה ובסביבתו מרגישים שראש הממשלה עשה לו עוול ● בנט מצדו מנסה לתקן את המצב על ידי מינוי ניר אורבך לשר לענייני התיישבות ● הבעיה: התפקיד הובטח ליו"ר הבית היהודי חגית משה ● היא אינה רוצה בו, אבל היא גם לא מעוניינת שיריבה אורבך יקבל את הכיסא ● פרשנות

עוד 819 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה