שלדון אדלסון (צילום: AP Photo/Kin Cheung)
AP Photo/Kin Cheung

פרשנות ההשתקות של אדלסון מתחילות לחזור אליו כבומרנג

שתי תביעות שהוגשו נגד שלדון אדלסון בארצות הברית שופכות אור על מעורבותו של איל הקזינו בשוק התקשורת שם ועל האופן שבו הוא משתמש בהונו הרב לחסל כלכלית את מבקריו בהליכים משפטיים ● התביעות הללו מאפשרות גם להסיק מסקנות לגבי פעילותו התקשורתית והפוליטית של פטרונו של נתניהו בישראל

עוד 1,591 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 15 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מחקר ענק טוען: הקהילה היהודית בארה"ב היא עדיין הגדולה בעולם​

בניגוד לשמועות, הקהילה היהודית בארה"ב חיה, בועטת - ואפילו מתרחבת ● על פי מחקר רחב היקף, יהדות ארה״ב גדלה בשבע השנים האחרונות ב-10% ומספר היהודים שם מוערך ב-7.5 מיליון, לעומת 6.74 מיליון בישראל ● ניו יורק היא עדיין המרכז היהודי הגדול ביותר בעולם

האוכלוסייה היהודית בארצות הברית גדלה ב-10% ב-7 השנים האחרונות והיא הגדולה בעולם, כך עולה מפרויקט מחקר שאסף מידע מ-150 סקרים נפרדים.

המחקר, שערך המכון למחקרים חברתיים על שם סטיינהרדט באוניברסיטת ברנדייס, בחן את האוכלוסייה היהודית ב-48 מדינות ארה"ב (הוואי ואלסקה לא נכללו בסקר) וכלל השוואות למחקרים דומים שערך המכון ב-2012 וב-2015.

הנתונים מראים כי ארצות הברית היא כיום המדינה בעלת האוכלוסייה היהודית הגדולה ביותר בעולם, ובה כ-7.5 מיליון יהודים. בישראל, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חיים כעת 6.74 מיליון יהודים.

"הציניות בנוגע ליהדות ארה"ב והסברה שאנחנו אוכלוסייה שהולכת ומתכווצת, שאנו אוכלוסייה שהולכת ונעלמת, אינה נכונה", אומר לאונרד סאקס, מנהל מרכז סטיינהרדט. "הנבואה של יהדות ההולכת ונעלמת עדיין לא התגשמה".

המחקר אינו קובע מספר מוחלט לגבי מספרם של היהודים בארצות הברית, זאת מכיוון שבניגוד לישראל, מרשם האוכלוסייה אינו כולל שאלות לגבי השתייכותם הדתית של האזרחים ולכן הנתונים מתבססים על סקרים והערכות.

לפי המחקר האחרון, מספר היהודים בארה"ב עשוי לנוע בין 7.1 מיליון ל-7.8 מיליון. יהודים מהווים כ-2% מהאוכלוסייה בארה"ב. ההגדרה בה השתמשו החוקרים לשאלת מיהו יהודי היא גמישה יותר מכפי שמקובל בישראל.

כ-4.4 מיליון מבוגרים בארה"ב מגדירים את עצמם כיהודים. בנוסף יש כ-1.5 מיליון מבוגרים נוספים "הרואים עצמם כבעלי רקע יהודי, או יהודים על פי קריטריונים אחרים". כמו כן, ישנם 1.6 מיליון ילדים שגדלים כיהודים בארה"ב.

מיהם האמריקנים הרואים עצמם בעלי רקע יהודי אך לא מזדהים עם דת משה?

"יותר מקובל כיום לומר, אם אינך יהודי דתי, שאתה יהודי חסר דת", אומר סאקס. "יותר אנשים, במיוחד צעירים שאינם שומרי מצוות, הינם חסרי דת, אבל אין זה אומר שהם אינם מעורבים או שהם אינם הופכים למעורבים יותר בתור מבוגרים".

הבדל מרכזי נוסף שעולה מהמחקר בין הקהילות היהודיות בישראל ובארה"ב נוגע לפוליטיקה. בעוד בישראל רוב הציבור היהודי נוטה לימין ולשמרנות, הרי שבארה"ב, לפי המחקר, היהודים היו ונותרו מבצר של ליברליזם פוליטי.

המחקר מצא ש-51% מיהודי ארה"ב מזדהים כדמוקרטים (לעומת 34% מכלל האמריקאים). רק 17% מהם מזדהים עם הרפובליקנים. יש יותר מפי שניים יהודים ליברלים (42%) לעומת יהודים שמרנים (20%). כל הנתונים מעידים כי הקהילה היהודית שם נוטה שמאלה באופן מובהק ביחס לכלל האוכלוסייה האמריקנית.

נתונים אחרים שנבדקו במחקר חיזקו את ההנחה שיהודי ארצות הברית נותרו כשהיו תמיד: ליברלים, משכילים ולבנים.

בנוסף, המספרים מראים כי הקהילה היהודית האמריקנית מוסיפה להיות מבוגרת יותר מהאוכלוסייה הכללית. 26% מיהודי ארצות הברית הם בני 65 ומעלה, בהשוואה ל-20% בלבד בקרב כלל הציבור. שיעור היהודים המבוגרים הגבוה ביותר נמצא, באופן לא מפתיע, בפלורידה, שם שליש מהיהודים הם מעל גיל 65.

בהסתכלות על הפיזור הגאוגרפי של היהודים בארצות הברית, נמצא כי ניו יורק היא עדיין המרכז היהודי הגדול בארצות הברית, ובעולם כולו.

באזור המטרופולין של ניו יורק, הכולל את העיר והפרברים סביבה ובניו ג'רזי, חיים כ-1.8 מיליון יהודים. בתוך העיר ניו יורק, היהודים מתרכזים בברוקלין ובמנהטן, שבהם נמצאים 678,000 יהודים המהווים 16% מהאוכלוסייה.

המדינה בעלת מספר היהודים הקטן ביותר בארצות הברית היא וויאומינג, שם מתגוררים לפי המחקר רק 2,200 יהודים.

עוד 445 מילים

אני מתפלל שנתניהו יודח

האיחול לשנה החדשה הוא מינימלי:

תחילת היחלצות מהתהום המוסרית, הדמוקרטית, החוקתית והלאומית שאנו מצויים בפתחה בתום עשור נתניהו. הסתפקות בהתחלה ראשונית בלבד. אם זה אפשרי כמובן.

לא מפני שבתקופת נתניהו התחוללו משברים ביטחוניים חמורים יותר מאשר תקופות קודמות (אף שהתחוללו משברים לא קלים בעשור האחרון).

האיחול לשנה החדשה מינימלי: תחילת היחלצות מהתהום המוסרית, הדמוקרטית, החוקתית והלאומית שאנו מצויים בפתחה בתום עשור נתניהו. הסתפקות בהתחלה ראשונית בלבד. אם זה אפשרי כמובן

אלא מפני שמדינת הרווחה קרסה כמעט סופית. מפני שהאפרטהייד בגדה הפך בלתי נסבל. מפני שההסתה נגד האזרחים הערבים הפכה בלתי אפשרית. מפני שהשיסוי נגד השמאל, האופוזיציה ממרכז, ארגוני זכויות האדם, מערכת המשפט, פרקליטות המדינה, משטרת ישראל (להבדיל מביקורת לגיטימית ואף קריטית) ושומרי סף שונים – הפך להיות קבוע ושיטתי.

מפני שתרבות הכזב, הספין, השיסוי וההסתה החליפה את הדיאלוג הענייני ואת הויכוח הקשה. מפני שלאומנות גזענית ואף כהניסטית שולבה במיינסטרים. מפני שחלקים בתקשורת הפכו למדקלמי דף המסרים מבלפור, בעוד עיתונאים ספציפיים מהחלקים האחרים בתקשורת הופכים מושא הסתה מסוכנת רק מפני שהם מעזים להיות ביקורתיים.

מפני שהשחיתות הפכה לנורמה. מפני שהתעמרות מטורפת בעובדות מוחלשות ובעובדים קשי יום מוסתרת בשיטתיות. מפני שחנופה נרצעת לכוח הפכה לנורמה מפחידה. מפני שחזקים דורכים על חלשים כל הזמן. מפני שההיבט הפלילי הפך להיות חזות הכל ואיש אינו מדבר עוד על נורמות ציבוריות בסיסיות.

מפני שהשחיתות הפכה לנורמה. מפני שהתעמרות מטורפת בעובדים קשי יום מוסתרת בשיטתיות. מפני שההיבט הפלילי הפך להיות חזות הכל ואיש אינו מדבר עוד על נורמות ציבוריות בסיסיות

מפני שהממשל הישראלי קשר קשרים חמים עם דיקטטורים גזעניים, שחלקם מגיעים מרקע אנטישמי. מפני שמומטרות עלינו כל הזמן מניפולציות נרקיסיסטיות. מפני שישנו ניסיון לסרס את מערכת המשפט. מפני שישנו ניסיון לסרס את שומרי הסף. מפני שמבקר המדינה שנבחר הוא מינוי נורא שמבשר מה צפוי לנו אם נתניהו ימשיך לשלוט.

מפני שישראל הפכה למדינה הכי לא שוויונית בין המדינות המתועשות. מפני שדירה הפכה לחלום בדיוני. מפני שהקשישים והנכים בישראל הם העניים בקרב המדינות המתועשות. מפני שמשפחות בהן בני הזוג עובדים, נותרות עניות או משועבדות לשכר דירה מופרך או משכנתא עצומה עד גיל 65-70.

ומפני שטיפוח הבורות, המיתוסים הכוזבים, הלאומנות הגזענית והפוזה מחליף את טיפוח הידע, הסקרנות והספקנות.

אני מתפלל שנתניהו יודח. כמה נורא שאנו תלויים בליברמן ובחבורת בכירי הליכוד המבועתים בהקשר הזה. אבל אם זה יקרה, זו תהיה אפשרות לתחילתו של תיקון.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 353 מילים

דוד ביטן: ההפגנות מול בית היועמ"ש מיותרות; על נתניהו להשיב המנדט לנשיא כבר הערב

בשבוע הבא יסתיימו 28 הימים שעומדים לרשות יושב ראש הליכוד כדי להרכיב ממשלה ● פנייתה של ישראל ביתנו לליכוד לדון על קווי יסוד של ממשלת אחדות טרם נענתה ● לפיד: על ישראל לסייע לכורדים "בכל דרך" ● פרקליטה של נעמה יששכר: הסגרת ההאקר הרוסי סבך את מצבנו

09:35 עריכה

חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד אומר, כי נתניהו האמין שכשכחול לבן תקבל לידיה את ראשות ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ייווכחו בסיעה במצב הרגיש ויעתרו להזמנה לקיים משא ומתן קואליציוני. ביטן אמר כי "במצב הנוכחי נכון שנתניהו ישיב את המנדט כבר הערב". את הדברים אמר חבר הכנסת לרזי ברקאי ורינו צרור בגלי צה"ל.

09:23 עריכה

פרקליטה של נעמה יששכר, אלכסנדר טייץ, אומר כי הסגרתו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארצות הברית "תסבך את מצבנו".

יפה יששכר, שבתה כלואה ברוסיה לאחר שנמצאו בתרמילה כעשרה גרמים של חשיש, התייחסה בראיון ב-103 אף-אם למצב הנוכחי: "שמעתי עכשיו שההאקר הרוסי יוסגר לארה"ב, אז איך ישחררו את נעמה?".

09:06 עריכה

יושב ראש יש עתיד, חבר הכנסת יאיר לפיד, קורא לישראל לסייע לכורדים "בכל דרך".

08:53 עריכה

חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד אמר בראיון בגלי ישראל כי ההפגנות מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הן "מיותרות".

העיתונאי שמעון ריקלין, שמשתתף בהפגנות, ביקר את דבריו של ביטן ואמר ש"לאשכנזים של הציונות הדתית לא נעים להצטרף להפגנות של האספסוף המזרחי".

ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג, התייחס בראיון לקלמן ליבסקינד ולאסף ליברמן להפגנות בכיכר גורן, ואמר שהחיים בשכונה "הפכו להיות סיוט". בראיון בכאן רשת ב' הביע גרינברג תמיכה בחופש הביטוי, אך אמר שיש לאזן זכות זו עם זכויותיהם של תושבי המקום, שנפגעים מהרעש ומחסימות הדרכים, שנגרמים מהמחאה.

08:29 עריכה

נתניהו לא משיב את המנדט לנשיא, כי הוא ממתין שליברמן יודיע, שלא יאפשר הקמת ממשלת מיעוט בראשות כחול לבן – כך פרסם זאב קם בתאגיד השידור כאן. בליכוד חוששים שכשגנץ יקבל את המנדט מנשיא המדינה, הוא יקים ממשלה שתורכב מכחול לבן, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי. יחדיו כוללות שלוש הסיעות 44 חברי כנסת. אם יזכו לתמיכה של הרשימה המשותפת יהיו להם 57 קולות. זהו מספר גבוה מהקואליציה של נתניהו, שמונה 55 חברים, ומורכבת מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי והימין החדש. ממשלת מיעוט שכזו תוכל לקום אם ישראל ביתנו – שלה שמונה מושבים בכנסת – תימנע בהצבעה או תיעדר ממליאת הכנסת.

07:43 עריכה

נפתלי בנט: "עם ישראל לא יסלח למי שיוביל את המדינה לבחירות בפעם השלישית". ברשומה שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו כתב בנט כי הוא קורא לממשלת אחדות לאומית. יושב ראש הימין החדש – במשותף עם איילת שקד – התייחס לפגישתו עם יועז הנדל מכחול לבן, מבלי לציין מפורשות את המפגש, וכתב שהוא "פוגש כל מי שאפשר משני הצדדים".

משוגעים, רדו מהעץ!זה הזמן לאחדות ולאחריות. **מועדים לשמחה חבריי, ברגעים אלו ישנה התנהלות מופקרת וחסרת אחריות של…

פורסם על ידי ‏נפתלי בנט – Naftali Bennett‏ ב- יום שני, 14 באוקטובר 2019

בנט סבור שעל נתניהו לכהן ראשון כראש ממשלה, ואם יתנהל משפט פלילי נגדו, "הוא ייכנס לנבצרות, על פי פשרת הנשיא, וראש הממשלה בפועל יהיה גנץ".

06:57 עריכה

היום ימלאו עשרים ימים מאז הטיל הנשיא ריבלין על בנימין נתניהו להרכיב ממשלה. כרגע לא ידוע על משא ומתן כלשהו בין הגורמים השונים במערכת הפוליטית. בשבוע הבא, ביום רביעי, יסתיימו 28 הימים שהוקצו ליושב ראש הליכוד להקים ממשלה, והנשיא צפוי להטיל את המלאכה על יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, שיקבל 28 ימים גם כן. עם קבלת המנדט נאמר בסביבת נתניהו, שאם ייווכח ראש הממשלה שאין באפשרותו לכונן קואליציה – ישיב את המנדט לנשיא, אולם עד כה לא עשה כן. לא ברור אם אכן יקדים להודיע לנשיא שכשל במאמציו או שיבקש למצות את כל 28 הימים שעומדים לרשותו.

ביום שישי האחרון פנה יושב ראש סיעת ישראל ביתנו, עודד פורר, ליריב לוין מצוות המשא ומתן של הליכוד, כדי לדון עימו על קווי יסוד לממשלת אחדות. פורר טרם קיבל תשובה.

עוד 7 עדכונים

אסטרטגיה חדשה מול איראן - עכשיו

בעקבות מכירת-החיסול (כן, תרתי משמע) של הכורדים ע"י טראמפ, התהפך באחת הטון התקשורתי העברי כלפי האדם, שהרוב המכריע של הפרשנים והאנליסטים כינו "הידידותי ביותר לישראל שישב אי-פעם בבית הלבן".

בבסיס המנח האסטרטגי הישראלי שעוצב ב-13 שנות שלטונו של נתניהו עמדו איראן וארה"ב. נתניהו הוא איש של נראטיבים ודימויים, ישראלי-אמריקני בעל חשיבה מורכבת ויכולת הפשטה ופישוט של אסטרטגיות סבוכות לכדי נוסחאות קליטות. מ"Better no deal than a bad deal" ועד "לא יהיה כלום כי לא היה כלום".

נתניהו מפשט אסטרטגיות סבוכות לנוסחאות קליטות. מ"Better no deal than a bad deal" ועד "לא יהיה כלום כי לא היה כלום". כך לוהקה איראן לתפקיד הנבל האולטימטיבי, הג'וקר של באטמן, וארה"ב ל"שריף הטוב"

כך, איראן לוהקה לתפקיד הנבל האולטימטיבי, הג'וקר של באטמן אם תרצו, וארה"ב כמובן כ"שריף הטוב". מקומה של ישראל בדרמה הנוסחתית הזו? מעודדת מן הקווים, שלעיתים גם חוצה אותם ומשתתפת במשחק.

בימי אובמה פעל נתניהו במגוון דרכים כדי לדחוף – שלא לומר לאלץ – את ארה"ב להתעמת צבאית עם איראן. בימי טראמפ יכול היה להסתפק בעידוד פומבי נמרץ, ובסיוע מאחורי הקלעים, שיש להניח שלא כולו כבר נחשף.

עכשיו, כשהולך ומתברר שטראמפ שינה את הכללים ושבר את הכלים, נתניהו ייאלץ לחשב מסלול מחדש, לפחות כל עוד ימשיך למלא תפקיד (זמני?) של ראש ממשלה או שר.

אולם הכישלון של נתניהו כל כך מובהק ובוהק ומסנוור, עד שהפך כמעט מיידית למובן מאליו ואף… כמעט משעמם.

מעניין יותר לבדוק את צידה האחר של המשוואה הישראלית. אבל רגע, יש כזה? הרי השר לשעבר והמועמד לשעבר לראשות הממשלה ח"כ יאיר לפיד אמר ש"בעניין האיראני אין ימין ואין שמאל". ואם תגגלו את המשפט הזה תמצאו נוסחים כמעט זהים בפיהם של כל מנהיגי ה"אופוזיציה" לדורותיהם.

כפי ששאג אריאל שרון ז"ל במרכז הליכוד בשעתו "מי בעד חיסול הטרור? ירים את ידו!" והקהל כולו הרים את התיקרה – כך בעשורים האחרונים, בעיקר בעקבות נתניהו, התיישרה הפוליטיקה הישראלית כולה עם המנטרה של "איראן היא איום קיומי".

כפי ששאג שרון ז"ל במרכז הליכוד "מי בעד חיסול הטרור? ירים את ידו!" והקהל הרים – כך בעשורים האחרונים, בעיקר בעקבות נתניהו, התיישרה הפוליטיקה הישראלית עם המנטרה "איראן היא איום קיומי"

וכפי שפורסם, עשרות מליארדים כבר הושקעו בהיערכות צבאית מולה ע"י ראשי הממשלה שרון, אולמרט, ברק, וכמובן נתניהו, שהשבוע ביקש מליארדים טריים נוספים למטרה זו.

האם בנקודת הזמן הנוכחית, בקרוס הקונספציה שלפיה ארה"ב היא ש"בסופו של דבר תעשה את העבודה", יש סיכוי למהפיכה חשיבתית גם בחלקים של המערכת הפוליטית והממסד המדיני-בטחוני הישראלי? האם יכולה להיות תפישה אלטרנטיבית להתמודדות עם האיום האיראני?

בניית אסטרטגיה מתחילה בהנחות-יסוד. הנחות היסוד לאסטרטגיה אלטרנטיבית שכזו יכולות להיות:

איראן איננה איום קיומי על ישראל, ואין בכוחה להשמיד אותה או אפילו ליצור איום אמין שכזה.

אין בכוחה של ישראל להפיל את המשטר האיראני, אבל יש בכוחה ליצור איום אמין על תפקוד המדינה והכלכלה האיראנית.

איראן איננה איום קיומי על ישראל, ואין בכוחה להשמיד אותה או ליצור איום אמין שכזה. אין בכוחה של ישראל להפיל את המשטר האיראני, אבל יש בכוחה ליצור איום אמין על תפקוד המדינה והכלכלה האיראנית

איראן וישראל הינן שתיים מתוך שלוש המעצמות האזוריות החזקות במזרח התיכון, וכך יהיה בעתיד הנראה לעין (לתוהים – טורקיה היא המעצמה השלישית).

ארה"ב – לא תחת טראמפ ולא תחת נשיא אחר – לא תהיה עריבה בלעדית לבטחון אזורי במזרח התיכון.

השיח הציבורי הישראלי זקוק בדחיפות להמשגות ולתפישות חדשות באשר להתמודדות עם איראן, והחשיבה והעשייה האסטרטגית הלאומית נדרשות לעיצוב מערכת בטחון אזורית חדשה ועמידה, שלא תהיה תלויה רק בארה"ב ולא מבוססת על הרתעה צבאית בלבד.

ברור שנתניהו אינו האדם המתאים למשימה, אבל ספק רב האם מחליפיו הפוטנציאליים ערוכים ומעוניינים להיענות לאתגר. עד כה לא נשמע מכיוונה של כחולבן, או מכיוון גורם אחר במערכת הפוליטית, איתות כלשהוא שיעיד אחרת.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 563 מילים
עודכן לפני שעתיים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
גיא זהר גיא זהר

בלי סודות "בגיל 18 גיליתי שאבי הביולוגי הוא אפרו-אמריקאי"

לייסי שוורץ דלגאדו תמיד נראתה שונה, ובבית הכנסת שאלו אותה אם היא ממוצא אתיופי ● אבל רק בגיל 18 גילתה שאמה ניהלה רומן עם גבר אפרו-אמריקאי ● היום היא מסתובבת בארה"ב עם הסרט התיעודי שעשתה על סיפור חייה ● ובחתונה שלה השמיעו מוזיקת סול והורה

עוד 641 מילים

תגובות אחרונות

טיול לחג שווה לגלות את המקומות המונגשים בעיר העתיקה

מתגלגלים בעיר הקודש: אתרים בעיר העתיקה נגישים כעת למטיילים בכיסא גלגלים ● לאחר פרויקט שיפוץ בן 9 שנים, מטיילים עם מוגבלות יכולים להגיע לרוב האטרקציות המפורסמות של הבירה, ועשויים למצוא הפתעות נוספות בדרך ● טיול לחג בירושלים - חלק רביעי

עוד 824 מילים

מסעות טיפוליים בחו"ל הפכו ללהיט בקרב חיילים משוחררים שחוו טראומה בעת שירותם הצבאי ● בליווי מקצועי, יוצאים עשרות משלחות בשנה לטיול מגבש ● "כדי למצוא ריפוי, הם צריכים לחבור לעוד אנשים שראו את מראות הקרב לשבוע ברומניה, רק כדי שהם יוכלו להיות האחד עם השני ולא יחושו שמסתכלים עליהם כתמהוניים" ● טיול אחרי צבא מסוג אחר

עוד 2,883 מילים ו-2 תגובות

בגיל 30, ישי ריבו הוא אחד הזמרים המצליחים והאהובים בישראל, למרות - ואולי בזכות - הרקע הדתי שלו ● בראיון לחג הוא מדבר על העלייה מצרפת, הקהל המגוון שלו וההימור שנטל על הקריירה ● "אמרתי לאשתי, 'הצ'קים מהחתונה לא מספיקים כדי לקנות דירה, אז בואי נוציא את זה על מוזיקה'"

עוד 890 מילים

שוב אלימות משטרתית נגד מפגינים בפתח תקווה

תיעוד שהגיע לידי זמן ישראל מראה כיצד מפגין שנעצר אמש בפתח תקווה סופג אגרוף משוטר, בעודו כבול ומובל למעצר ● מפגין נוסף אשר נעצר נדרש לטיפול רפואי אחרי שלטענתו, שוטרים הטיחו את ראשו בכביש ● השניים שוחררו אחרי מעצרם ● תגובת המשטרה: "בעקבות תקיפות שוטרים והפרת הסדר הציבורי, בוצעו מעצרים והחשודים הובאו לחקירה בתחנת המשטרה"

אמש, במהלך ההפגנות בכיכר גורן בפתח תקווה, שוב עצרה המשטרה מפגינים שבאו למחות נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט – ושוב בוצעו המעצרים באמצעים אלימים.

אחד העצורים, חיים טריווקס, ספג אגרוף משוטר בעודו כבול ומובל למעצר. הפעולה האלימה נקלטה בווידאו שצילמה אחת המפגינות במקום. עצור נוסף, יצחק זרבין, נסע עם בתו לבית החולים לטיפול בפגיעת ראש, לאחר ששוחרר מהמעצר. על פי זרבין, השוטרים הטיחו את ראשו בכביש על אף שלא עשה דבר, ואילו בתו הוטחה לעבר הגדר. שניהם פנו לבית חולים לטיפול בחבלות.

טריווקס וזרבין מיוצגים על ידי עו״ד דניאל חקלאי. שניהם שוחררו אמש ולא שהו במעצר לילה. טריווקס זומן לחקירה אחרי החג. עו״ד חקלאי העריך כי הוא יגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים ואף יתבע את המשטרה בעקבות תקיפתו בעודו אזוק.

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות תקיפות שוטרים והפרת הסדר הציבורי, בוצעו מעצרים והחשודים הובאו לחקירה בתחנת המשטרה. משטרת ישראל תאפשר את חופש הביטוי והמחאה אך לא תתיר תקיפת שוטרים והפרת החוק בשום מקרה".

ההפגנות נגד מנדלבליט מתקיימות בפתח תקווה מזה שלוש שנים. בשבועיים האחרונים, בארגון הליכוד, החלו להפגין במקום גם תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו, הקוראים ליועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיקים נגדו.

מעצרו של טריווקס, הווידאו המלא:

עוד 183 מילים

טיול לחג בעקבות הרגלי השתייה של משה מונטיפיורי

קברים, ארמונות, עוני ומגיפה: לפני שהגיע לבירה והקים את משכנות שאננים, משה מונטיפיורי ערך מסעות הרפתקניים בארץ הקודש ● ועם כל הכבוד לטחנת הקמח בשכונה, ייתכן שדווקא טעימות היין שנערכות שם נאמנות יותר לאופיו וזכרו ● טיול לחג בירושלים - חלק שלישי

עוד 995 מילים

טוויסט חדש בתסבוכי העלילה? נפתלי בנט ויועז הנדל נפגשו

אשכנזי מתעקש: בני גנץ צריך להיות ראש הממשלה הראשון במקרה של רוטציה ● הנשיא ריבלין מתערב במשבר נעמה יששכר: ביקש מפוטין להעניק לה חנינה ● מאבק הירושה ליום שאחרי נתניהו כבר כאן: ניר ברקת מצהיר בראיון ל-ynet על הכוונה להחליף את נתניהו, וראש המוסד יוסי כהן מצוטט על כוונה דומה במגזין "משפחה"

עוד 14 עדכונים

ראיון "לפחות מיליון איש עשויים להפוך לפליטים"

ג׳ונתן ספייר, אחד המומחים המובילים בנושא העם הכורדי ומי שבילה זמן רב בצפון-מזרח סוריה, מזהיר כי ללא התערבות בינלאומית מהירה, התקיפה הטורקית עלולה להוביל למשבר פליטים חמור ● ואחרי שמנהיגה כורדית-סורית הוצאה אתמול להורג, ספייר מזהיר: "זו אינדיקציה של סוג הכוחות שהטורקים עובדים עמם בשטח ושל מה עתיד לקרות באיזור"

עוד 1,815 מילים

נשים באדום מחאת האקלים הגיעה ללונדון

בשבועיים הקרובים נגלה אם תנועת מחאת האקלים XR תצליח לפרוץ את גבולות הבועה הבריטית, ולגייס לשורותיה גם אנשים ממעמד הפועלים ומהימין ● בינתיים, היעד של מחאות האקלים הוא להלום בתופים ולשתק 60 ערים

עוד 1,208 מילים

אוחנה: ישראל תחליט בתוך ימים אם להסגיר את ההאקר הרוסי לארה"ב

שלושה מפגינים נעצרו במחאת פעילי הליכוד בפתח תקווה ● השר ארדן: גזר הדין של נעמה יששכר לא החלטה שיפוטית טהורה ● ח"כ ברביבאי: "נתניהו רוצה לבוא למשפט שלו מבלפור" ● ח"כ אבידר: "נתניהו צריך להחזיר את המנדט, צוותי המו"מ לא נפגשים" ● ח"כ ביטן: "קודם שכחול-לבן יסכימו למתווה הנשיא ואז יידברו על בלוק ה-55"

עוד 18 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה