"המהפכה החוקתית" נוסח רוסיה – ניתוח ראשוני

נאום פוטין בפני שני בתי הפרלמנט (צילום: אתר הקרמלין WWW.KREMLIN.RU)
אתר הקרמלין WWW.KREMLIN.RU
נאום פוטין בפני שני בתי הפרלמנט

שינויי החוקה שפוטין הציע אתמול נועדו להבהיר, כי אינו מתכוון לוותר על רסן השלטון גם אם יפסיק בעתיד לשמש כנשיא. התסבוכת של המערכת הפוליטית ברוסיה היא, שפוטין רוצה לשמר את השלטון בידיו, אך לא יכול להמשיך להיות נשיא. הפתרון: החלשת הנשיאות לטובת מוסדות אחרים, שישלטו על ידי פוטין, כשיפרוש מתפקיד הנשיא

נשיא רוסיה פוטין נשא ב-15 בינואר את נאומו השנתי מול שני בתי הפרלמנט, מעין "נאום מצב אומה". כבר מספר שבועות היו הדלפות בתקשורת הרוסית, שיהיה זה נאום משמעותי במישור הכלכל-חברתי ויתכן שיטפל בנושאים חוקתיים.

שינויי החוקה שפוטין הציע אתמול בנאום השנתי שלו, מעין "נאום מצב האומה" מול שני בתי הפרלמנט, נועדו להבהיר, כי אינו מתכוון לוותר על רסן השלטון גם אם יפסיק בעתיד לשמש כנשיא

ואכן פוטין דיבר באריכות על הצורך לבצע קפיצת מדרגה נוספת בתחום החברתי והכלכלי, וקבע כי קצב השינוי הינו בלתי מספק, ונדרשת איכות ניהולית חדשה מצד הממשלה והרשויות כדי לקדם פרויקטים לאומיים לקידומה הטכנולוגי-מדעי והדמוגרפי של רוסיה, עליהם הצהיר בראשית הקדנציה הנוכחית שלו כנשיא.

לצד זאת, הוא התגאה ביציבות המאקרו-כלכלית שהשיגה רוסיה, בכך שלא ניתן להתעלם מקולה בזירה הבינ"ל, ובכך שבמישור הגרעיני-צבאי – רוסיה הינה מובילה טכנולוגית, ושאר מעצמות הגרעין נדרשות לסגור את הפער שפתחה מולן (בהתכוונו לפיתוח נשק גרעיני הנישא על טילים היפר-קוליים, עליו הצהיר לפני כשנתיים). לדבריו, היכולת של רוסיה להגן על עצמה מובטחת עשורים קדימה, והדבר מאפשר לה לפנות יותר משאבים לפיתוחה הפנימי והכלכלי.

הוא התגאה ביציבות המאקרו-כלכלית שהשיגה רוסיה, בכך שלא ניתן להתעלם מקולה בזירה הבינ"ל, ובכך שבמישור הגרעיני-צבאי – רוסיה הינה מובילה טכנולוגית, ושאר מעצמות הגרעין נדרשות לסגור את הפער שפתחה מולן

פוטין כרך את הפיתוח הפנימי עם הצורך לבצע רפורמה חוקתית מקיפה, שתגביר את חוסנה של רוסיה. במוקד הרפורמה "המוצעת לדיון" שינוי מאזן הכוחות בין רשויות הממשל – החלשת סמכויות הנשיא וחיזוקן לטובת מעמד ראש הממשלה, שני בתי הפרלמנט ובית המשפט לחוקה:

 1. הבית התחתון (DUMA) יציע לנשיא את המועמד להרכבת הממשלה, ויאשר את שרי הממשלה, והנשיא יהיה חייב למנותם. זאת, בניגוד למצב היום, בו הנשיא מציע לאשרור הפרלמנט מועמד לראשות הממשלה, ואז ממנה ללא אישור פרלמנטרי את כל שרי הממשלה.
 2. הבית העליון של הפרלמנט ("מועצת הפדרציה") – יהיה בעל סמכות מייעצת לנשיא באישור בעלי התפקידים הביטחוניים הבכירים (הממונים היום על ידי הנשיא) ופרקליטי המחוזות, ויוכל להדיח את שופטי בית המשפט לחוקה.
 3. חיזוק בית המשפט לחוקה ובית המשפט העליון.
 4. הנשיא יוסיף ליהנות מסמכויות חשובות – יפקד במישרין על הצבא ומנגנוני הביטחון וינהל את יחסי החוץ, ויוכל לפטר את ראש הממשלה או השרים במקרה של אובדן אמון.
 5. ראש הממשלה יהיה בעל מעמד חזק יותר מול הנשיא, ביחס למצב הנוכחי.
 6. יינתן מעמד חוקתי למוסד "מועצת המדינה" (GOSSOVET), הכולל את הנשיא, ראשי הפרלמנט וכל המושלים. כיום המוסד אינו נכלל בחוקה ויש לו סמכות מייעצת. פוטין גם הציע להרחיב את סמכויות השלטון במחוזות, ובעצם להכפיף את הערים, שהתנהלו עד כה באופן עצמאי, למושלים.
 7. תוגבל הזכות להתמודד לתפקיד הנשיא ולמשרות ממשל בכירות, רק לאנשים שמעולם לא החזיקו באישור תושבות או באזרחות של מדינה זרה, ושהתגוררו לפחות 25 שנים ברציפות ברוסיה.
 8. בנוסף, ביקש לקבוע בחוקה, כי בשטחה של הפדרציה הרוסית, החוקה הרוסית תהיה עליונה לכל חוק או הסכם בינ"ל.

לאחר הנאום הודיע ראש ממשלת רוסיה (ובעבר, הנשיא) מדבדב על התפטרות הממשלה, ומינויו לתפקיד חדש, "סגן ראש המועצה לביטחון לאומי", לכאורה, שני לפוטין בלבד. פוטין כבר הטיל את הרכבת הממשלה החדשה על MIKHAIL MISHUSTIN, שהנהיג כעשור את רשות  המיסים, והצטיין בהגדלת תקבולים. הפרשנים מזהים אותו כמשויך לגורמים הפחות שמרנים בסביבתו של פוטין – משפחת המיליארדרים KOVALCHUK, סגן ראש האדמיניסטרציה הנשיאותית KIRIYENKO, מנכ"ל הבנק הגדול במדינה (SBERBANK) GREF, ו"מבקר המדינה" KUDRIN.

ראש הממשלה המיועד מישוסטין, בפגישה עם פוטין בנובמבר (צילום: אתר הקרמלין)
ראש הממשלה המיועד מישוסטין, בפגישה עם פוטין בנובמבר (צילום: אתר הקרמלין)

עוד לא הסתיים היום, ואתר הקרמלין פרסם, כי כבר הוקמה "קבוצת עבודה להכנת תיקוני החוקה", ושמות של 80 חבריה, דמויות המזוהות עם השלטון, שנועדו להקנות לה דימוי של ייצוגיות.

עוד לא הסתיים היום, ואתר הקרמלין פרסם, כי כבר הוקמה "קבוצת עבודה להכנת תיקוני החוקה", ושמות של 80 חבריה, דמויות המזוהות עם השלטון, שנועדו להקנות לה דימוי של ייצוגיות

יו"ר ועדת הבחירות PAMFILOVA כבר העריכה, כי השינויים בחוקה יסתיימו לפני הקיץ, כך ש"יום ההצבעה המאוחד" המתוכנן לספטמבר כבר יכול לאמצן. בעצם, יתקיים רפרנדום עממי על החוקה.

מה בעצם פוטין מנסה להגיד?

באמצעות הצגת רפורמה חוקתית פוטין מבהיר, כי לא יחזיק ב"קרנות הנשיאות", וכי יפעל לייצר מערכת, בה יוכל לשלוט מעמדת השפעה אחרת, בעוד סמכויות הנשיא מוגבלות מבעבר. פוטין טרם הסיר את העננה ביחס לשאלה, איזה תפקיד הוא מייעד לעצמו לאחר שיעזוב את תפקיד הנשיא, ומשאיר בידיו "מרחבי גמישות". עם זאת, רוחב הרפורמה, פיטורי הממשלה, מינוי מחליף והרכבת ועדת חוקה בחצי יום בלבד – אינם מותירים ספק, כי אינו ממהר לצאת לגמלאות.

באמצעות הצגת רפורמה חוקתית פוטין מבהיר, כי לא יחזיק ב"קרנות הנשיאות", וכי יפעל לייצר מערכת בה יוכל לשלוט מעמדת השפעה אחרת, בעוד סמכויות הנשיא מוגבלות מבעבר

מאחר שפוטין הינו הדמות שמגדירה את המערכת כולה, קבוצות הכוח השונות באליטה הרוסית מצויות בשנים האחרונות במאבקים בלתי פוסקים כדי "לשפר עמדות" לקראת מעמד ה"טרנזיט" השלטוני – הורשת הנשיאות למישהו אחר לאחר תום הקדנציה הנוכחית שלו ב-2024. החוקה (מ-1993) מגבילה את כהונת הנשיא לשתי כהונות ברצף. לאחר שתי קדנציות בנות ארבע שנים (2008-2000) פוטין ויתר לארבע שנים (2012-2008) על כס הנשיאות לטובת מדבדב, והסתפק בתקופה זו בתפקיד ראש הממשלה והמשך שליטה בלתי פורמלית במדינה.

הנשיא מדבדב שינה את החוקה, והאריך את כהונת הנשיא לשש שנים, ומכך נהנה פוטין כשחזר לכס הנשיאות. עם זאת, פוטין רמז לא פעם, כי אין בכוונתו לשנות את החוקה בסוגית מספר הקדנציות של הנשיא, ובמהלך הנוכחי מבקש להוכיח את אמינותו.

מדבדב מאזין לנאום פוטין (צילום: צילום: אתר הקרמלין)
מדבדב מאזין לנאום פוטין (צילום: צילום: אתר הקרמלין)

מדבדב "נבעט כלפי מעלה" לתפקיד חסר חשיבות, ורוב הסיכויים, שפוטין מבקש לסיים בכך את דרכו הפוליטית.

לאחר שתי קדנציות בנות ארבע שנים (2008-2000) פוטין ויתר לארבע שנים (2012-2008) על כס הנשיאות לטובת מדבדב, והסתפק בתקופה זו בתפקיד ראש הממשלה והמשך שליטה בלתי פורמלית במדינה

פיטורי הממשלה הלא פופולרית נועדו להציג את הנשיא, כמי שנוקט מהלך החלטי להוציא את הכלכלה הרוסית מהבוץ. בקיץ 2018 צנח מדד האמון הציבורי בפוטין ב-20% (מיותר מ80% לכ-60%) בגלל הנהגת רפורמה פנסיונית לדחיית גיל הפרישה. עיקר הביקורת הציבורית כלפי פוטין היא בגין מיקוד יתר במדיניות החוץ והביטחון, וביצועים "צולעים" במישור הכלכלי. ממשלת רוסיה זוכה לחוסר אמון בציבור, ומדד "חוסר האמון" של מדבדב קפץ בקיץ 18' ל-70%. בזמן שחלף מאז הממשלה  לא הצליחה לעמוד בציפיות של פוטין לזינוק כלכלי-חברתי-טכנולוגי.

פוטין, וילצין לפניו, כבר מינו שורה של ראשי ממשלה טכנוקרטיים (קיריינקו, סטפאשין, פרדקוב, זובקוב) – שנועדו לספוג ביקורת, ולא להוות מוקד עוצמה פוליטית מתחרה לקרמלין. יש בממשלה בעיות ניהול, אך החסם העיקרי בפני צמיחת המשק הרוסי הוא בעיות היסוד שלו – שחיתות, מתן סובסידיות ממשלתיות לעסקים המקורבים לממשל, חוסר יעילות, מחסור בתשתיות ותלות יתר ביצוא מחצבים. גם הסנקציות המערביות אינן תורמות לאטרקטיביות שלו למשקיעים.

פוטין, וילצין לפניו, כבר מינו שורה של ראשי ממשלה טכנוקרטיים (קיריינקו, סטפאשין, פרדקוב, זובקוב) – שנועדו לספוג ביקורת, ולא להוות מוקד עוצמה פוליטית מתחרה לקרמלין

מינוי ראש ממשלה טכנוקרט, הנהנה מגיבוי הנשיא אולי ישפר את המנהל, אך בלי שינוי השיטה הפוליטית-כלכלית – קפיצת המדרגה הכלכלית לא תתממש. פוטין כבר הצהיר בעבר על חזונות שאפתניים, שנותרו על הנייר בלבד.

מדוע דווקא כעת?

הצורך במהלכים פנימיים נמרצים הבשיל כבר מספר שנים – לאור המאבקים הגוברים בתוך האליטה, חוסר שביעות רצון ציבורי, שהתבטא בהפגנות במוסקבה ודיכוין הכוחני, ושהוזנו על ידי המיקוד של הנשיא במדיניות החוץ והביטחון. הסברים אפשריים לעיתוי המהלך:

 1. סירוב הנשיא לוקשנקו לעזוב את תפקידו – בשלהי 2019 התברר סופית, כי החלופה לעקיפת מגבלות החוקה דרך האיחוד רוסיה-בלרוס, שפוטין ינהיגו (במקום להיות נשיא רוסיה) אינה קיימת.
 2. בשנה האחרונה לכהונת הדומה לא ניתן לעשות שינוי שישפיע על הדומה שלאחריה. מאחר שכך, נדרש להצביע על השינוי לפני הבחירות של 2021. אימוץ השינוי החוקתי בבחירות לאומיות – יעניק להן לגיטימציה.
 3. ניסיון להגיע להסדרות מול האירופים או היערכות לקראת הממשל האמריקני החדש – הבחירות לנשיאות ארצות הברית הן חלק מהשעון הפוליטי במוסקבה. השינוי החוקתי, וביתר שאת, אם תיבחר על בסיסו דומה חדשה – עשויים להציב שלטון רוסי שחידש את הלגיטימציה שלו בפני הממשל החדש בוושינגטון (ובשאר בירות המערב). בבחינת – אין למערב חלופה של שינוי משטר במוסקבה – ומוטב שיגיע להסכמות מול פוטין. ההגבלות שפוטין הציע להטיל על זכות ההתמודדות לנשיאות נועדו לשלול זכות התמודדות מדמויות אופוזיציה רבות. פרשן בכיר, סטניסלב בלקובסקי, העריך (בראיון לאתר אופוזיציה MBK-NEWS), כי פוטין מבקש להגיע סדרים חדשים מול המערב, תוך התפשרות בסוגיית אוקראינה – עוד לפני טקס 75 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית (9 במאי), ולכן הזמן דוחק.
 4. התקווה כי "הגנרל חורף" יקשה על קיום ההפגנות נגד המהלך מצד החלקים בציבור המתנגדים להמשך שלטון פוטין, ועד שהקרח יפשיר, כבר יתרגלו           לרעיון. עם זאת, סביר יהיה להניח, כי כל מערכת בחירות שהממשל יבקש        לקדם תנוצל על ידי האופוזיציה הליברלית בתוך רוסיה, כדי לנסות ולשחוק    את לגיטימיות ההליך הדמוקרטי במסגרתן.

משמעויות לישראל

הנשיא פוטין, שינחת בשבוע הבא בישראל לביקור ראשון מאז 2012, מבקש להציג עצמו כמי שיוסיף להוביל את הקשרים מול ישראל בעתיד הנראה לעין. רק בטווח הבינוני-ארוך נראה, האם יצליח לממש את תכנוניו ל"טרנזיט" חלק. השינוי החוקתי מחייב מעקב מישראל כדי לבחון, האם היא נדרשת לחזק קשרים או לכונן כאלה מול המוסדות המשתנים במוסקבה.

הנשיא פוטין, שינחת בשבוע הבא בישראל לביקור ראשון מאז 2012, מבקש להציג עצמו כמי שיוסיף להוביל את הקשרים מול ישראל בעתיד הנראה לעין

המהלך לא צפוי לשנות את מדיניות החוץ הרוסית, בכלל, ובמזרח התיכון בפרט. תהא זו רק "אותה גברת בשינוי אדרת" – שכן עמדותיו של פוטין, שמנווט וימשיך לנווט את מדיניות החוץ הרוסית נותרות כפי שהיו.

עם זאת, איוש הממשלה החדשה יסייע לחדד את ההבנה, איזה מסר מבקש פוטין לשדר פנימה והחוצה. אם דמויות בעלות תדמית ליברלית-מתונה – בדומה לראש הממשלה המיועד מישוסטין – יחזקו את ייצוגן סביב שולחן הממשלה – אפשר שהדבר נועד לתמוך בניסיון של פוטין בחודשים האחרונים להגיע לסטטוס קוו משופר מול האיחוד האירופי.

אם יתחלפו בממשלה וסוכנויותיה דמויות משמעותיות בתחומי החוץ, הביטחון או משרדים החשובים ליחסים הדו-צדדיים עם ישראל – קיימת חשיבות להאיץ את ההיכרות עם הדמויות החדשות. בהיבט זה, ביקורו של פוטין בישראל מעניק לישראל הזדמנות טובה לכך.

סא"ל (מיל.) דניאל ראקוב הצטרף למכון למחקרי ביטחון לאומי בשנת 2019. שרת בצה"ל 21 שנים, מרביתן באגף המודיעין. עסק במחקר מודיעיני ועבודת מטה, במיקוד על האתגרים האסטרטגיים והאופרטיביים הבולטים של צה"ל וממשלת ישראל, בזירות גיאוגרפיות מגוונות. מתמחה במעורבות המעצמות במזרח התיכון, בדגש על האסטרטגיה הרוסית באזור ויחסי רוסיה עם ישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,545 מילים
כל הזמן // יום שני, 27 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

יוצר הסרטים דיוויד שולמן ניגש בחיל וברעדה לפרויקט המדובר של צביעת צילומים ממחנות ההשמדה הנאציים, כדי להנגיש אותם לדור הצעיר ● אבל אחרי שהתגבר על החששות שלו, הוא משוכנע כי יצר פרויקט רלוונטי מתמיד ● "עליית הלאומנות סביב העולם והמורכבות של האנטישמיות בימינו הפכה את הסדרה שלי לאקטואלית" ● ראיון

עוד 950 מילים

נתניהו מדבר לעצמו

לו בנימין נתניהו היה מכין לעצמו קפסולה של אמירות תקשורתיות, כדי לפתוח אחרי 25 שנה, כמו שמייעצים בספרים למתבגרות, אפשר היה לכנות אותה "שיחותיי עם עצמי".

ביבי מהעבר מטיף מוסר ודברי תוכחה לביבי של העתיד. כלומר, לעצמו הנוכחי, בהווה שלנו. ותמיד יש לקח נאה במסרים הברורים, החדים והנחרצים שהוא משגר לעצמו.

למעשה, מדובר בנביא זעם. מוכיח בשער. יודע כל. אדם בעל שיעור קומה שמרשה לעצמו ללעוג ולהתנשא על אחרים. אביר הדמוקרטיה ושלטון החוק. רודף הצדק, הממלכתיות, והתקינות הפוליטית והשלטונית. המגן המסור ביותר של רשויות החוק והצדק.

לו נתניהו היה מכין לעצמו קפסולה של אמירות תקשורתיות, כדי לפתוח אחרי 25 שנה, כמו שמייעצים בספרים למתבגרות, אפשר היה לכנות אותה "שיחותיי עם עצמי". ביבי מהעבר מטיף מוסר ודברי תוכחה לביבי של העתיד

אם לדייק, נתניהו לא כיוון את המסרים והתובנות הללו לעצמו במקור. הם נוסחו תמיד כביקורת נוקבת, שיעור לחיים או לקח חריף – למנהיג אחר, שכשל או סרח לטעמו.

הטפותיו מנוסחות תמיד כהבטחה, מרומזת או מפורשת, לעתיד טוב יותר, נכון יותר, תקין יותר, ממלכתי יותר, ישר יותר, הגון יותר – בהנהגתו שלו. אם רק נאמין לו וניטול את הסמכות השלטונית מאותו אדם פחות ערך, חלש וטועה, ונעביר אותה אליו – או-אז הכל יהיה אחרת.

הגבלה חקוקה בסלע לשתי קדנציות

מי לא זוכר את ההבטחה ה"חקוקה בסלע" להגבלת כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות מאותו ראיון עם דן שילון ב-1996?

"יש לי תשובה חקוקה בסלע עבורך […] אם לא תעשה את זה בקדנציה הראשונה, אולי תעשה מה שצריך בקדנציה השניה, אבל יותר מזה אתה לא צריך. תעשה את הדברים ולך, לא הביתה, אבל במובן הפוליטי לך הביתה" (בנימין נתניהו)

אין מנדט לרה"מ השקוע עד צוואר בחקירות

ומה בדבר הראיון עם דני קושמרו משנת 2008, בענין תיפקודו המדיני של ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, כשזה היה תחת חקירת משטרה? חקירת משטרה, כן? לא שלושה כתבי אישום פליליים.

"מדובר על ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל. קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי – לא בלתי מבוסס, שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי. הוא נמצא במצוקה המיוחדת הזו – הכול כך עמוקה" (בנימין נתניהו)

לנסוע לוושינגטון לפני בחירות זה פאתטי

לרגל נסיעתו הנוכחית של נתניהו לפגישה עם טראמפ, בדיוק במועד בו אמורה להתכנס וועדת הכנסת שתדון בחסינותו, בן כספית העלה קטע וידאו משנת 1996, שם לועג נתניהו לפרס שנסע לוושינגטון לנאום בקונגרס לפני הבחירות:

"זה דבר מדהים. משעשע, יש בו גם משהו פאתטי. פרס מרגיש כנראה שאין לו תמיכה, הוא מרגיש כנראה שהציבור רואה דרך כל התרגילים, הוא חושב: טוב, נעשה איזה קונטרה אחרונה, ניסע לוושינגטון, נתזמן את מסיבות העיתונאים, ואולי אולי הדבר הזה סוף סוף ירים אותנו. אבל הכל למען המפלגה, הכל למען הבחירות" (בנימין נתניהו)

צריך רשות שופטת עצמאית וחזקה

המגן הגדול של הרשות השופטת בפרט ורשויות החוק בכלל, ח"כ נתניהו, בכנס ירושלים השלישי לאיכות השלטון ביוני 2008, עומד בגאון על חשיבות המאבק לשמירה על שלטון החוק, על המסגרת הדמוקרטית בישראל, על עקרון הפרדת הרשויות בישראל ועל עצמאות הרשות השופטת:
"שמירה על שלטון החוק ועל המסגרת הדמוקרטית היא היינו הך, וזה מחייב אותנו לשמור כל הזמן על הפרדת הרשויות […] וזה נכון בראש ובראשונה בעיקר לרשות השופטת. צריכים רשות שופטת עצמאית וחזקה וצריכים לתמוך בה […] אנחנו צריכים לשמר אותה כגוף עצמאי שנהנה מלגיטימיות ומאמונו של הציבור כחלק מאותו מבנה תלת ראשי ששומר על הדמוקרטיה שלנו. זה אחד מהיסודות החשובים של הדמוקרטיה שלנו" (בנימין נתניהו)

צריך למוטט את שלטון החמאס. אנחנו לא נעצור בעזה

נתניהו במסר היומי שלו מ-2009, כשנסע לאשקלון לרגל נפילת גראד (אבל רק כשנפילת הטיל התרחשה בקדנציה של מישהו אחר):

"אנחנו לא יכולים לסמוך על ניסים. אנחנו צריכים פעולה, ופעולה שתסיר את האיום. יש רק פעולה אחת שתעשה את זה, וזה למוטט את שלטון החמאס בעזה […] אז אני רוצה להגיד כאן ועכשיו. אנחנו לא נעצור את צה"ל, אנחנו נשלים את המלאכה, אנחנו נמוטט את שלטון הטרור של החמאס, אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי אשקלון, ותושבי אשדוד, ותושבי שדרות ובאר שבע ויבנה, אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי ישראל" (בנימין נתניהו)

חיי אומה אינם מסלול השרדות אישי של ראש ממשלה

והנאום חוצב הלהבות מכולם, שבו נתניהו של פעם, עם פרסום דו"ח וינוגרד על מלחמת לבנון השניה ב-2008, אומר בעצם הכל לנתניהו של היום. על הצרכים ההישרדותיים שקודמים לצרכי המדינה, על השקרים, התכסיסים, המניפולציות, השמירה על הכסא, על אובדן הערכים ושיקול הדעת. הנאום הזה עלה לרשת עם טוויסט קטן: אזרח יצירתי שיבץ לתפקיד המאזין את נתניהו עצמו.

"חיי אומה אינם מסלול השרדות אישי של ראש ממשלה, אבל זה מה שקורה כשלראש ממשלה אין שיקול דעת ואין ראיה אסטרטגיה. כשהכל רדוד, חסר עומק ותועלתני, ומשתנה חדשות לבקרים לפי הצרכים הפוליטיים.

איזה הסבר אתם מציעים לציבור כשאתם נצמדים למשרדים שלכם? טובת המדינה לנגד עיניכם, אתם אומרים, כשבעצם אתם מתכוונים לטובתכם אתם.

יציבות שלטונית אתם אומרים, כשבעצם אתם מתכוונים ליציבות שלטונכם. שמירה על הביטחון אתם אומרים, כשבעצם אתם מתכוונים לשמירה על כסאותיכם.

מדינת ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה להמשיך עם מנהיגות כושלת וחסרת אחריות כזאת. אזרחים רבים מכל חלקי העם מבקשים מנהיגות אחרת. מנהיגות שאינה משנה את דרכה על פי צרכי ההישרדות שלה.

שאיפה זו מאחדת היום בעלי דעות שונות מימין ומשמאל, כולל כמה חברי כנסת אמיצים. הם כבר מאסו בתרגילים ובתכסיסים.

בעולם שבו הפוליטיקה היא חזות הכל, כי על השיח הציבורי בישראל השתלטה לאחרונה תרבות של רמייה שאסור לנו לקבלה. שקר הוא אמת, רע הוא טוב, כישלון הוא הצלחה.

איפה הערכים, איפה האידאות, איפה האידאלים? זו המנהיגות שנציב בפני ילדינו? זו הדוגמא? הציניות הזו? חוסר האחריות? המניפולטיביות הזו?

אדוני ראש הממשלה, לא תוכל לאורך זמן לחמוק ממשפט הציבור. הבחירות יגיעו, ושם נפגוש כולנו את רצון העם" (בנימין נתניהו).

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 875 מילים

חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד מבהירה את אמירותיה: "אין בדבריי קריאה לאלימות"

יושב ראש בל"ד אומר שהוא מעריך שהרשימה המשותפת לא תמליץ לנשיא על גנץ ● נשיא ארצות הברית ייוועד היום עם ראש הממשלה ולאחר מכן עם יושב ראש כחול לבן, לקראת הצגתה מחר של תוכנית השלום ● אבו מאזן סירב לקיים שיחת טלפון עם הנשיא האמריקאי ● מליאת הכנסת תצביע מחר על הקמתה של ועדת הכנסת; חברי מפלגות הבלוק של נתניהו צפויים להיעדר מההצבעה

17:10 עריכה

בני גנץ יצא לריצה קלה בוושינגטון לקראת פגישתו עם דונלד טראמפ, ב-19:30 בערב שעון ישראל.

16:09 עריכה

איילת שקד שיגרה בצהריים עקיצה לעבר השר דרעי, כשהעלתה לרשתות חברתיות תמונת ילדות שלה עם ההאשטג "אמא של שבת" ב-1980.

אריה דרעי עקץ את איילת שקד מוקדם יותר היום במהלך סיורו בבקעה, ואמר שבתקופת אוסלו (שבשנות ה-90), היא עוד שיחקה ב'אמא של שבת' בגן. דרעי הגיב לאיום של שקד, שהזהירה את ש"ס שלא לתקוף את אנשי ימינה בקמפיין הבחירות, שכן אחרת ש"ס תותקף בחזרה תוך התייחסות לתמיכתה בהסכמי אוסלו.

15:14 עריכה

הנשיא ריבלין פתח את ביקורו בפולין בפגישה עם מקבילו הפולני אנדז'יי דודה, ודיבר על הקשר בין שני העמים, ועל כך שמוטב להשאיר את העיסוק בעבר להיסטוריונים, בצל ההרעה ביחסים בין שתי המדינות בשל הפוליטיזציה של הסוגיות ההיסטוריות. נשיא פולין הסביר שלא הגיע לפורום השואה הבינלאומי שהתקיים בסוף השבוע בירושלים, מאחר שהאירוע לא נתן ביטוי להשתתפות של ארצו במאבק נגד הנאצים.

13:58 עריכה

במערכת הפוליטית והציבורית מציינים את יום השואה הבינלאומי, החל היום.

13:23 עריכה

יושב ראש ש"ס, השר אריה דרעי, סייר יחד עם חברים במפלגתו בבקעת הירדן וקרא להחיל את הריבונות על האזור בהקדם האפשרי.

13:07 עריכה

בכיר רבני הציונות הדתית, חיים דרוקמן, ורבנים בולטים נוספים, בהם אליקים לבנון ודב ליאור, שיגרו לראש הממשלה נתניהו מכתב, שבו קראו לו – לקראת הצגת תוכנית המאה – להתנגד להקמתה של מדינה פלסטינית.

במכתב, שאותו יזם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, הביעו החותמים – כארבעים רבנים – התנגדות להקמתן של מובלעות יהודיות בשטח פלסטיני. את המכתב חשפה כרמל דנגור בתאגיד השידור כאן.

12:40 עריכה

יושב ראש בל"ד, חבר הכנסת מטאנס שחאדה: "אני מניח שהרשימה המשותפת כולה לא תמליץ על גנץ לנשיא אחרי שהסיר את המסיכה שלו, הוא משתף פעולה עם התוכנית של טראמפ".

מטאנס שחאדה (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
שחאדה בתל אביב באוגוסט האחרון (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

בראיון לבן כספית וינון מגל ב-103FM אמר שחאדה שיושב ראש כחול לבן "מנסה לרצות את הימין בישראל".

12:12 עריכה

חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד הגיבה לפנייתו אליה של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שתבהיר את עמדותיה: "אין בדבריי קריאה לאלימות נגד חיילים".

מסמך: התצהיר המלא של חברת הכנסת יזבק.

11:00 עריכה

המרכז המוניציפלי של הבית היהודי יתכנס מחר כדי לבחור את נציגיו לוועדת הבחירות של המפלגה – כך דווח הבוקר באתר "סרוגים". בשבוע הבא יתכנס מרכז הבית היהודי כדי לאשר את יוזמת יושב הראש רפי פרץ לקיים בחירות לראשות המפלגה בחודש יוני.

10:12 עריכה

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן סירב לקיים שיחה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. לדבריו, הנשיא האמריקאי היה מבקש ממנו להגיע לבית הלבן, וכדי שלא ייאלץ לסרב, מוטב שלא יקיים את השיחה כלל. כך דיווחה העיתונאית שמרית מאיר.

09:11 עריכה

השימוע של חבר הכנסת דוד ביטן לא צפוי להיערך לפני חודש יוני. אתמול הודיעה הפרקליטות לביטן על ההחלטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע בעבירות של שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון.

חבר הכנסת עתיד לבקש שחומרי החקירה בעניינו לא ימסרו למעורבים לפני הבחירות לכנסת – כדי שלא ידלפו לתקשורת וכך יפגעו בליכוד. היועץ המשפטי לממשלה, לפי ההערכות, צפוי להיענות לבקשה. בעבר אמר ביטן, ששמר על שתיקה בחקירתו, שלא יבקש חסינות מפני העמדה לדין.

08:29 עריכה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יאמר לראש הממשלה נתניהו וליושב ראש כחול לבן גנץ בפגישות שיקיים עימם, שיש להם שישה שבועות להתניע את התוכנית – כך אמר לסוכנות רויטרס גורם אמריקאי.

אתמול אמר גנץ לתאגיד השידור כאן שאין לממש את התוכנית לפני הבחירות.

08:05 עריכה

בפגישות, שיקיים נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, בנפרד, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יושב ראש כחול לבן בני גנץ, ייקחו חלק גם מזכיר המדינה מייק פומפאו וסגן הנשיא מייק פנס.

בני גנץ (צילום: אלעד מלכה)
גנץ לאחר נחיתתו בוושינגטון (צילום: אלעד מלכה)
07:58 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על תוכניתו של הנשיא טראמפ: "מבחינת נתניהו ברור שמדובר בחלק מתוכנית הישרדות ותו לא. מבחינת גנץ, אדון כן ולא, הוא טרם החליט".

מבלי לקרוא את התוכנית שהנשיא טראמפ יציג היום, אין לי ספק שתהיה בה הבנה אמיתית לאינטרסים של מדינת ישראל בהסדר עתידי עם…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום ראשון, 26 בינואר 2020

07:27 עריכה

מליאת הכנסת תצביע מחר על הקמה של ועדת הכנסת. חברי הכנסת מטעם סיעות כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה-גשר ומרצ – המונים יחדיו 65 מחוקקים – צפויים לתמוך במהלך. אתמול קרא יושב ראש סיעות הליכוד מיקי זוהר לחברי הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה להיעדר מההצבעה.

07:18 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש כחול לבן בני גנץ ייפגשו היום, בנפרד, עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לקראת פרסום תוכנית השלום של הממשל האמריקאי. הפגישה עם ראש הממשלה תיערך בשעה 18:00 (שעון ישראל), ועם יושב ראש כחול לבן – ב-19:30. גנץ ימריא היום, מספר שעות לאחר הפגישה, לישראל, ואילו נתניהו ישוב וייפגש גם מחר עם הנשיא האמריקאי.

בני הזוג נתניהו בנתב"ג, 26 בינואר 2020 (צילום: קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית)
ראש הממשלה נתניהו ואשתו שרה בנמל התעופה בן-גוריון, אתמול (צילום: קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית)
עוד 16 עדכונים

החסכונות של הישראלים הגיעו לשיא של 1.8 טריליון שקלים ● המוסדיים שמנהלים את הכסף, מעבירים יותר ויותר להשקעות אלטרנטיביות, שלא נסחרות בבורסות ואינן מפוקחות ● הטרנד הלוהט הוא קרנות השקעות פרטיות ונוצצות, עם מנהלים סלבריטאים שמשוחררים מהגבלות שכר ולא מחויבים בדין וחשבון לציבור ● איך קרה שבכירי עולם העסקים עברו לקרנות האלה, ואיזה תחום מתלקח במיוחד

עוד 2,279 מילים

אבא רצח את אמא. הילדים נותרו עם הבירוקרטיה

ילדי נשים שנרצחו מתקשים למצות את זכויותיהם מול המדינה ● נטל רב נופל על כתפי סבים או דודים שמכניסים את היתומים לביתם ● והילדים מתקשים לקבל את הטיפול והמענה הדרוש - נפשית וכלכלית ● "רק פעם בשנה מגיעה נציגה של משרד הרווחה, ממלאה מסמכים ויוצאת" ● משרד המשפטים: "רואים הבדל עצום בין המשפחות שמקבלות את הסיוע לאלה שלא"

עוד 1,700 מילים

למקרה שפיספסת

אי אפשר בלעדיה

שוב ושוב היא עולה לצידו. עומדת לצידו. מחייכת לצידו. מחזיקה בידו. מברכת בשתיקה במנוד ראש מישהו בצד, מנופפת למעריץ סמוי, עולה למטוס ויורדת. לצידו. אורזת מזוודות ופורקת. וחוזר חלילה.

אין לה מחויבות לעבודה? אין לה חיים משל עצמה? רק להיות לצידו. יומיום. בארץ ובחו"ל. בכל טיסה לחו"ל. בכל כנס. בכל מפגש בכל מלון ובכל שדה תעופה. כמו חליפה שניה המחוברת לגופו היא תמיד שם.

שוב ושוב היא עולה לצידו. עומדת לצידו. מחייכת לצידו. מחזיקה בידו. מברכת בשתיקה במנוד ראש מישהו בצד, מנופפת למעריץ סמוי, עולה למטוס ויורדת. לצידו. אורזת מזוודות ופורקת. וחוזר חלילה

צריך או לא צריך. ליום אחד או לשבוע. במפגש עם הנשיא האמריקאי או יו"ר הרשות הפלשתינית. עם נשיא רוסיה או נשיא ישראל. היא תמיד שם.

כמו המיקרופונים של חברות החדשות. כמו צבע השמים. כמו המדרגות העולות למטוס. אי אפשר בלעדיה. אי אפשר בלעדיהם. החיים שלנו בלי תמונתה בכל אירוע חשוב או שולי, לא יכולים כנראה להתנהל אחרת. זה פשוט חלק מהמציאות. השמש זורחת השמש שוקעת. היא שם. נרצה או לא.

הוא ידבר וינאם. היא תשתוק ותהנהן. תקרוץ למישהו עלום בצד ובזה יסתיים תפקידה. מעולם לא אמרה משהו מהותי, חשוב, ערכי. מעולם לא השאירה חותם כלשהו במאות ימי הטיולים ברחבי העולם. בהודו וכוש בסין וביפן, ברוסיה וגווטאמלה. כמו בובת חרסינה שילדים לוקחים לגן, היא תמיד על המדף. לצידו. רק לצידו. הוא יסתובב חצי ימינה לעיתונאים ויחזור אליה כי ידה מחוברת לידו והוא לא יכול לעולם להסתובב לאחור.

הוא ידבר וינאם. היא תשתוק ותהנהן. תקרוץ למישהו עלום בצד ובזה יסתיים תפקידה. מעולם לא אמרה משהו מהותי, חשוב, ערכי. מעולם לא השאירה חותם כלשהו במאות ימי הטיולים ברחבי העולם

אתה מביט משתאה בסצינה האין סופית הזו במחזוריות האינרציאלית של תנועתה לצידו ואין לזה הסבר. כמו לופ של תמונות ארכיון. כמו תקליט שבור שמישהו שכח על פטיפון ישן. וזה מדהים כל פעם מחדש כמו תופעת טבע מוזרה. כמו נחיתת חייזרים ממאדים כמו התפרצות לא מוסברת של גייזר או לבה. מדהים כל פעם מחדש. כבר אמרנו?

כבר היינו. כבר צחקנו. כבר סיפרנו בדיחות והתעללנו בדמותה ותדמיתה.. וזה נמשך. ונמשך.

הנה אם חלילה ינתק את כף ידו מכף ידה העולם יזדעזע. היקום יקרוס. איש כבר לא שואל אותה מדוע ולמה? איש לא מתעניין מה היא עושה שם כשהוא נפגש עם הנשיא ההוא או ראש הממשלה ההוא. זה כבר לא מעניין. היא פשוט שם. תקועה בפריים. בכל פריים. בכל כתבה בכל צילום.

הנה אם חלילה ינתק את כף ידו מכף ידה היקום יקרוס. איש כבר לא שואל אותה מדוע ולמה? איש לא מתעניין מה היא עושה שם כשהוא נפגש עם הנשיא ההוא או רה"מ ההוא. היא פשוט שם. תקועה בפריים. בכל פריים. בכל כתבה בכל צילום

ובכל זאת היא הרי אשתו. אז מה לכל הרוחות תפקידה? מה היא עושה שם שוב ושוב ושוב. הוא הרי עובד בזה. מקבל משכורת וזה לכאורה תפקידו. אבל מדוע היא לא יכולה להישאר בבית? מדוע היא מצטרפת לכל טיסה? לכל נסיעה? כמעט לכל יום עבודה שלו?

היא הרי לא רל"ש או דובר או מזכירה או ראש מל"ל או יועץ. ואולי היא כל אלה ביחד. אבל תעלומת היותה שם בכל תמונה יד ביד שותקת מחייכת ונבלעת במטוס…תישאר איתנו כנראה לנצח נצחים.

תמיד מביטה בו מדבר, זחוח, משתחצן, מתלהם, ומסכימה עם כל מילה. מחליפה שמלות וז'קטים, תסרוקות ותכשיטים, ונשארת לצידו. תמיד באותו צד אגב. אותה היד. נדמה שאין לנו תמונה בעשר שנות ראש ממשלתיותו שהיא לא מופיעה בה.

מה היא עושה שם? מישהו יכול פעם אחת להסביר לציבור מדוע היא שם? מה היא תורמת? מדוע היא ממומנת? בשביל מי היא עובדת? מה, הוא ילד שזקוק למטפלת? באמת.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 554 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יומן וושינגטון נתניהו מבטיח לעשות היסטוריה, אבל בימין לא יקבלו פחות מסיפוח

נוכחותם של ראשי הרשויות ממועצת יש״ע בשדה התעופה הבהירה לראש הממשלה כי בלי לפחות ריבונות על הבקעה או על מעלה אדומים, אין מה לדבר ● ״ביום שלישי נעשה היסטוריה״, הבטיח להם נתניהו ● היום הוא יקבל מטראמפ שעה וחצי של טקסי קבלת פנים ופגישות רשמיות, לפני שנשיא ארה״ב יקדיש לבני גנץ 45 דקות אישיות ● פרשנות

עוד 758 מילים

כל תכנית שלום שמציג גורם בעל השפעה היא חדשות טובות ● זה נכון אפילו כאשר ברור שהתכנית בעייתית מאוד, ושהיא חלק מתרגיל פוליטי שנועד לסייע לשני מנהיגים פופוליסטים המסכנים את הדמוקרטיות בארצותיהם ● החלופה היא לחכות לאסון או סתם לחכות עשרות שנים, בזמן שהכיבוש מפורר את הדמוקרטיה הישראלית ● פרשנות

עוד 1,118 מילים

הישראלים משלמים אגרות ב-7 מיליארד שקל בשנה

אין תמורה לאגרה על האגרה שמושתת על יתומים ואלמנים טריים שמעתם? אגרה על הגשת תלונה על הטרדה מינית? או 22 אגרות הנדרשות כדי לעבוד כחשמאלי? וזוהי רק ההתחלה ● הישראלים משלמים אגרות שרבות מהן כפולות ומיותרות, אחרות נגבות ברגעים קשים במיוחד בחייהם ● ואי אפשר להתעלם מאגרות הרכב המנופחות ● רגע לפני הבחירות, נתניהו הכריז על רפורמה בנושא, שבו לא התערב שנים ● האם יש סיבה לאופטימיות, או שמדובר בעוד ספין מבלפור? ● הרשימה המלאה בכתבה

עוד 1,194 מילים

בניגוד להנחיות: חומרים רעילים ונדיפים יישלחו מלוויתן לכבישי הארץ

פרסום ראשון המשרד להגנת הסביבה התיר לשותפות לוויתן להוביל חומר נדיף ורעיל במיכליות כביש למשך חודש בלבד ● אך בחברה צפויים לעשות זאת לאורך זמן ● המיכליות יעמיסו את הקונדנסט שהוזרם מהאסדה לאתר אחסון באזור רמות מנשה, ומשם ייסעו כ-140 ק"מ דרומה, לאשקלון ● שומרי הבית: "ההובלה בכביש כדבר שבשגרה מנוגדת להוראות"

עוד 1,053 מילים

יממה לפני פגישתו עם טראמפ מבהיר גנץ: מימוש תוכנית הנשיא ייעשה אחרי הבחירות

היועץ המשפטי לממשלה החליט להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את חבר הכנסת דוד ביטן באשמת שוחד, מרמה והלבנת הון ● מסתמן שהליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה יחרימו את דיון החסינות שיתקיים במליאת הכנסת מחרתיים ● נתניהו חייב לעורכי דין שייצגו אותו כמיליון שקלים וחצי; ראש הממשלה מסר שישלם את חובותיו

עוד 52 עדכונים

כמו הודיני, גנץ הצליח להשתחרר מהמלכודת שטמן לו נתניהו

יו״ר כחול-לבן ניצל את הקשרים החבריים שיצר במהלך החודשים האחרונים עם הבית הלבן, ואירגן לעצמו הזמנה לפגישה אישית עם טראמפ, לפני שזה ייפגש עם נתניהו ● כך הצליח גנץ להשתחרר מהמלכודת שטמן לו רה"מ ולשדרג את מעמדו המדיני ● פרשנות

עוד 585 מילים

גנץ נענה להזמנת טראמפ, ייפגש איתו ביום שני

מפקד חיל האוויר לשעבר, אמיר אשל, מייעץ לגנץ ● נתניהו ייפגש עם טראמפ בשני ובשלישי ● גנץ: בתום הפגישה אשוב לישראל לדיוני החסינות ● נתניהו: עסקת המאה, הזדמנות שלא תחזור ● עמיר פרץ: טראמפ מתערב בבחירות ● טיבי מאשים את עיריית ירושלים במות הילד שנמצא מת בבור מים ● ליברמן: עיתוי פרסום העסקה קצת חשוד

עוד 17 עדכונים
ששה מהמועמדים הדמוקרטיים המובילים בעימות האחרון ביניהם בחודש ינואר. מימין: איימי קלובישר, פיט בוטיג׳ג׳, ברני סנדרס, ג׳ו ביידן, אליזבט וורן, טום סטייר

היום שאחרי טראמפ? מה חושבים המועמדים הדמוקרטים על איראן

שבעת המועמדים המובילים של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב מסכימים על דבר אחד: יש לעשות הכול כדי להימנע מעימות צבאי עם איראן ● אבל בנוגע להסכם הגרעין וללחץ שיש להפעיל על הרפובליקה האסלאמית, יש ביניהם הרבה חילוקי דעות ● מצאו את ההבדלים

עוד 885 מילים

הקצין הנאצי ששלף אותי מהטרנספורט והציל את חיי

40 שנה לאחר מותו, הלמוט קלייניקה, ששמר בסוד את העובדה שנתן מחסה לעובדי כפייה יהודים וסייע להם להימלט מגירוש למחנות המוות, קיבל את אות חסיד אומות העולם ● כתב זמן ישראל נכח בטקס המרגש

עוד 575 מילים

בשביל זה יש "חברים": המשמר האזרחי החרדי במונסי, ניו יורק, התמחה עד כה בתיקון פנצ'רים ובהשבת תשמישי קדושה אבודים ● אחרי הפיגוע הרצחני בבית הרב שם, הם מתמקדים בניסיונות להציל חיים של יהודים

עוד 982 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה