מדינת הארזים משוועת לפיוס אך בדרך לעימות

מחאות אלימות במרכז ביירות נגד ממשלת לבנון בעקבות הפיצוץ הקטלני בנמל העיר. 8 באוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)
AP Photo/Hassan Ammar
מחאות אלימות במרכז ביירות נגד ממשלת לבנון בעקבות הפיצוץ הקטלני בנמל העיר. 8 באוגוסט 2020

עם השמע קולות הפיצוץ בביירות בשבוע שעבר, הדיווחים הראשונים שהגיעו עסקו בגורלו של ראש הממשלה לשעבר סעד חרירי. החשש הראשוני כי חרירי נפגע משקף היטב את הרקע והמצב בו שרויה החברה הלבנונית היום, שלמשפחת חרירי יש בו חלק ניכר.

חרירי וג'נבלאט רגעים לאחר הפיצוץ (צילום: Saad Hariri Twitter Account)
חרירי וג'נבלאט רגעים לאחר הפיצוץ (צילום: Saad Hariri Twitter Account)

מהר מאוד לאחר מכן, כשהתברר שלא חרירי היה היעד, החלו להופיע ההאשמות – הפוליטיקאים המושחתים, ישראל, חזבאללה – כל אחד בחר את האשם בהתאם לנרטיב המועדף עליו. אירועים כמו הפיצוץ המחריד הם רק שאלה של "מי עשה" ו"נגד מי", כשהאירוע עצמו כאילו צפוי היה שיקרה. ניתן לומר כי פיצוץ מיכל האמוניום ניטרט בנמל בירות הביא את לבנון לסופה מושלמת, ואולי בעצם היא כבר עמוק בתוכה.

מלחמת האזרחים הקרה

ארץ הארזים כבר רוותה מדם בניה הנלחמים אלו באלו, ומכירה היטב את המציאות בה זרים בוחשים בענייניה.

אירועים כמו הפיצוץ המחריד הם רק שאלה של "מי עשה" ו"נגד מי", כשהאירוע עצמו כאילו צפוי היה שיקרה. ניתן לומר כי הפיצוץ בנמל ביירות הביא את לבנון לסופה מושלמת, ואולי בעצם היא כבר עמוק בתוכה

שורשיו של המצב העגום מקורם בחלוקה העדתית הלבנונית המלווה את המדינה עוד טרום עצמאותה – בלבנון קווי השבר האתניים והזהותיים רבים מספור. ב-1943, ערב סיומו של המנדט הצרפתי, נקבעה האמנה הלאומית, הקובעת את יחסי הכוחות הפוליטיים במדינה בחלוקה אתנית נוקשה: נשיא המדינה יהיה נוצרי, ראש הממשלה מוסלמי סוני, יו"ר הפרלמנט מוסלמי שיעי ושר ההגנה דרוזי. לא זו בלבד, אלא שאף הצירים בפרלמנט הלבנוני נקבעים על פי חלוקה עדתית – ישנו מספר צירים קבוע לכל עדה, בחלוקה על פי מחוזות בחירה. הנוצרים, שהיו הרוב ובעלי הקשרים הטובים ביותר עם שלטון המנדט, קיבעו את מוסדות המדינה בהתאם לשאיפותיהם.

במדינה עם מציאות דמוגרפית משתנה ותחושת קיפוח מצדן של העדות הלא נוצריות, המאבק העדתי והויכוח סביב האמנה הלאומית וחלוקת הכח במדינה היו מהגורמים שהובילו לפרוץ מלחמת האזרחים ב-1975.

סיומה הרשמי של המלחמה ב-1990, עם ניסיון לחלוקה שוויונית יותר של הכח הפוליטי במדינה בין העדות השונות היה רחוק מלהיות פתרון ממשי למצב. קווי השבר חצו כעת את החברה הלבנונית בסוגיית הכיבוש הסורי והתמיכה במשטר אסד ובגב האיראני שלו, וגם בימים רגועים יותר היה ברור כי החברה הלבנונית שרויה במעין מלחמת אזרחים קרה.

לבנון חוותה טראומה נוספת ב-2005 עם רציחתו של ראש הממשלה רפיק חרירי, בידי גורמים המקושרים לסוריה וחזבאללה. באופן (אולי) מקרי, פסק הדין של ביה"ד הבינלאומי בהאג בחקירת הרצח אמור היה להתפרסם ימים ספורים לאחר הפיצוץ, וככל הנראה כבר התפרסם בשעה ששורות אלו ייקראו.

במדינה עם מציאות דמוגרפית משתנה ותחושת קיפוח מצד העדות הלא נוצריות, המאבק העדתי והויכוח סביב האמנה הלאומית וחלוקת הכח במדינה היו מהגורמים שהובילו לפרוץ מלחמת האזרחים ב-1975

רצח חרירי היה הטריגר לתנועת מחאה, אשר תבעה את סילוק הסורים מלבנון. תנועה זו התגבשה למחנה ה-14 במרץ, ולמולה התגבשה הקואליציה הפרו-סורית בהובלת חזבאללה – מחנה ה-8 במרץ. ניתן למצוא הקבלה בין החלוקה העדתית של מלחמת האזרחים ובין חלוקת המחנות הללו, אך לאורך השנים נראה כי העדתיות פינתה את מקומה למאבק אידאולוגי בשאלת מקומה של לבנון על המפה – בין טהראן וייצוא המהפכה שלה לבין הציר הסוני בהובלת סעודיה ובחסות ארה"ב.

אינפלציה, קורונה ופיצוץ – לבנון על סף תהום

ככלל, הלבנונים אוהבים לקרוא לתנועות פוליטיות על שם תאריכים. את תנועת המחאה הנוכחית הם מכנים תנועת ה-17 באוקטובר, זכר ליום פרוץ ההפגנות בסוף 2019.

הסערה הנוכחית פרצה במחאה על המיסים המשונים שביקשה הממשלה להטיל; לדוגמא: מס על שיחות קוליות בווטסאפ. המפגינים יצאו למחות כנגד השחיתות השלטונית הרחבה והמצב הכלכלי הקשה. למעשה מאז ועד עתה לא דרשו המפגינים רק את החלפת הממשלה – אלא אף את החלפת השיטה. דור הפוליטיקאים הנוכחי שהתעצב במלחמת האזרחים ולא הצליח לקדם את המדינה איבד כל לגיטימציה ציבורית, ובסוף אוקטובר התפטר ראש הממשלה סעד חרירי.

בקצרה, שתי הבעיות הכלכליות המרכזיות איתן מתמודדת לבנון הן גרעון תקציבי עצום לצד מחסור במט"ח בשל מדיניות של הצמדת שער הלירה הלבנונית לדולר. במדינה התלויה בייבוא, היה זה רק עניין של זמן עד שיתגבש שוק שחור לרכישת מט"ח ויווצרו פערים בין המחיר הרשמי של הדולר למחירו בפועל: נכון ל-5 באוגוסט השער הרשמי של הדולר היה 1505 לירות לבנונית, אך בשוק השחור מחירו הגיע ל8,300 לירות.

הסערה הנוכחית פרצה במחאה על המיסים המשונים שביקשה הממשלה להטיל, כמו מס על שיחות קוליות בווטסאפ. מחו נגד השחיתות השלטונית הרחבה והמצב הכלכלי הקשה, לא רק בדרישה להחלפת הממשלה, אלא גם להחלפת השיטה

הסנקציות החריפות שהטיל הממשל האמריקאי על איראן וגרורותיה וכן על חזבאללה, החמירו את מצב הכלכלה הלבנונית, בשל קשרים רחבים של גופים המקושרים לחזבאללה למשק הלבנוני, הן בעולם התעשייתי והן במערכת הבנקאית.

לאחרונה נכנס לתוקף "חוק קיסר" המטיל סנקציות מרחיבות על ראשי המשטר והצבא הסוריים אשר היו מעורבים בהפרת זכויות אדם בזמן מלחמת האזרחים. הסנקציות חלות גם על גופים שסחרו עם גורמים סורים אלו, ובהם גופים לבנונים, מה שמהווה מכה נוספת לכלכלה הלבנונית שהונחתה מהדוד סאם.

מצב הביש הכלכלי יצר מחסור במזון, ציוד חיוני ודלק, ויצר הפסקות חשמל מתמשכות. לצד כמות תופחת ועולה של מקרי קורונה, המצב במדינה מידרדר במהירות, והפיצוץ בנמל היה אולי נקודת השבירה.

הפיצוץ בביירות, צילום מסך מסקיי ניוז
הפיצוץ בביירות, צילום מסך מסקיי ניוז

אם אין פצצות תלחמו עם זרעים

שאלת המפתח בעיניים ישראליות היא כמובן היכן עומד חזבאללה בכל הסיפור הזה. ובכן, בראש ובראשונה חזבאללה יושב בממשלה עצמה, לאחר ההישג האלקטורלי המרשים בו זכה בבחירות 2018. מאז אותן בחירות, שתי הממשלות שהוקמו כללו נציגים של הארגון והשפעה רחבה שלו. את היתרון הזה נצראללה לא רוצה לאבד.

באחד מנאומיו לאחרונה קרא נצראללה לציבור הלבנוני לצאת ל"ג'האד חקלאי ותעשייתי" – כלומר לקדם ייצור עצמי ובכך לסייע כלכלית למדינה, להבטיח אספקה ולהימנע מהתלות בייבוא. יש לציין כי הייבוא מהווה 80% מתצרוכת המזון של הלבנונים. באופן לא מפתיע, נצראללה לא המציא את הרעיון: קריאתו דומה למדי למונח שטבע מנהיג איראן – "כלכלת התנגדות" (اقتصاد مقاومتی). גם כאן מדובר בקריאה לציבור האיראני ליצור משק אוטרקי במידת האפשר, ולהתנתק מהתלות במערב.

באחד מנאומיו לאחרונה קרא נצראללה לציבור הלבנוני לצאת ל"ג'האד חקלאי ותעשייתי" – לקדם ייצור עצמי ושיחרור מתלות בייבוא. קריאתו דומה למונח שטבע מנהיג איראן – "כלכלת התנגדות" (اقتصاد مقاومتی), קידום משק אוטרקי ושיחרור מהתלות במערב

הלעג בציבור הלבנוני לא איחר לבוא והתפשט בשלל צורות יצירתיות ברשתות החברתיות. הציניות באה לידי ביטוי גם לאחר הפיצוץ בנמל, באמירה ספק סרקסטית ספק מיואשת של צייצן לבנוני:

מהחקירות מסתמן כי האמוניום ניטרט הוא הג'האד החקלאי

כזכור, אמוניום ניטרט משמש גם כדשן.

חזבאללה מתקשה לספק תשובות ראויות לשאלות שהוא נשאל בימים אלו, וכדור השלג המתעצם כנגד ההנהגה מתגלגל גם לכיוונו. בעיני חלקים רחבים בציבור הארגון ונצראללה נתפסים כסוכנים זרים של האיראנים, אשר טובת העם הלבנוני לא עומדת לנגד עיניהם. האם זה מספיק כדי ליצור רעידת אדמה של ממש עבור הארגון? כנראה שעדיין לא.

ממשלה רודפת ממשלה

חסן דיאב הגיע למשרת ראש הממשלה בינואר האחרון בציפייה שממשלת הטכנוקרטים החלקית תזכה לתמיכה ציבורית גבוהה יותר ותסייע בתהליך חילוץ לבנון מהבוץ, לאחר המחאות הרחבות. אך הסיוע הבינלאומי המצופה נותר רחוק: קרן המטבע הבינלאומית התנתה כל סיוע בשורת רפורמות הכוללות גם ריסון מסוים של חזבאללה – כמו לדוגמה בפיקוח הדוק על מעברי הגבול עם סוריה, בהם חזבאללה מרבה להשתמש לצרכיו.

דיאב, שגילם רק לפני חודשים ספורים הבטחה לשינוי, הפך להיות מזוהה בקרב המפגינים עם השחיתות – בעוד הקבינט שלו, שמונה בהסכמת חזבאללה, נתפס כמייצג את האינטרסים הצרים של הארגון. חוסר המוצא מהמשבר הוחמר לאחר הפיצוץ, והתפטרות דיאב יחד עם כלל שרי הממשלה התרחשה במהירות. התקווה שתלו המפגינים בממשלת הטכנוקרטים נגוזה.

כעת מסתמנות שתי אופציות מרכזיות לממלא המקום. מי שמסתמן כאופציה המובילה הוא לא אחר מאשר סעד חרירי, זה שרק בינואר האחרון התפטר מראשות הממשלה לאור דרישות המפגינים. על אף היותו סוני ומקושר לסעודיה, הוא זוכה כעת לתמיכה של חלקים במחנה ה-8 במרץ בבחינת "הרע במיעוטו", וכן לתמיכה של הצרפתים. מולו עומד נואף סלאם, מי שהיה נציג לבנון באו"ם, והוא זוכה לתמיכה מסוימת מצד ארה"ב ומצד אלו שרוצים ממשלה ניטרלית – שחבריה לא משתייכים לכוחות הפוליטיים הקיימים, כהתחלת התהליך לקראת בחירות חדשות לפרלמנט.

דיאב, שגילם רק לפני חודשים ספורים הבטחה לשינוי, הפך להיות מזוהה בקרב המפגינים עם השחיתות – בעוד הקבינט שלו, שמונה בהסכמת חזבאללה, נתפס כמייצג את האינטרסים הצרים של הארגון

עם התפטרותו יזם דיאב את הקדמת הבחירות לפרלמנט, אך יוזמה זו נבלמה בשלב זה, בין היתר בשל הלחץ המאסיבי של חזבאללה נגדה, אשר כזכור מחזיק בכוח פרלמנטרי רב כעת. ללא אופק של שינוי פרלמנטרי, וכשהנשיא מישל עאון ויו"ר הפרלמנט נביה ברי הם עושי דברם של חזבאללה, קשה לחזות לממשלת חרירי המסתמנת הצלחה.

מקרון בא לסדר את העניינים

יום לאחר הפיצוץ התייצב באתר האסון נשיא צרפת עמנואל מקרון. הלבנונים קיבלו אותו כמושיע, ואף התפרסמה עצומה פופולרית להשבת המנדט הצרפתי על לבנון. למקרון כמובן אין שום כוונה לעשות זאת, אך הוא בהחלט מעוניין לנצל את ההזדמנות להרשם כמי שחילץ את לבנון מהמשבר. בימים אלו הוא פועל לכינון ממשלת הסכמה לאומית, אשר תכלול נציגים של כלל הכוחות הפוליטיים.

מקרון מעריך, ובמידה לא מועטה של צדק, כי יהיה קשה עד בלתי אפשרי להשיג פשרה בלבנון ללא תמיכתו של חזבאללה על נציגיו הממשלתיים. הלגיטימציה הזוחלת שהצרפתים נותנים לחזבאללה בכללותו – ולא רק לזרוע המדינית – הוא עניין מטריד מבחינתנו.

אך למרות המאמצים הניכרים של מקרון, כלל לא ברור שממשלה לבנונית כלשהי תוכל לקום, ובוודאי לא ברור כיצד תתפקד. לממשלות פיוס כפי שמדמיין מקרון יש מעט מאוד הצלחה בהיסטוריה של לבנון: ממש ערב מלחמת האזרחים ממשלת פיוס הורכבה בידי רשיד אלצלח, מה שלא מנע את ההידרדרות למלחמה.

מקרון מפגין דאגה ללבנונים. הנשיא הצרפתי נתפס כמושיע (צילום: AP)
מקרון מפגין דאגה ללבנונים. הנשיא הצרפתי נתפס כמושיע (צילום: AP)

אל מול הצרפתים, מעניין להביט דווקא אל מי שמשחקת תפקיד לא ברור במשבר הזה – ארה"ב. שגרירת ארה"ב בלבנון התבטאה לפני הפיצוץ ואמרה כי חזבאללה מונע רפורמות כלכליות נצרכות בלבנון, מה שהוביל לצו בית משפט מקומי כנגדה. אמירה זו מבטאת את מקומה של ארה"ב בעידן טראמפ כמי שלא יכולה להיות גורם מתווך אמין וכֵּן במדינה בעת הזו. המדיניות החד-משמעית והמבורכת של טראמפ נגד איראן וגרורותיה ובעיקר היציאה מהסכם הגרעין ערערה את התפיסה של ארצות הברית כשחקנית הגונה בזירה שביכולתה לסייע לפתרון בעיות, והיא נתפסת כמגויסת למאבקו של צד אחד.

ארה"ב בעידן טראמפ נתפסת כמי שלא יכולה להיות גורם מתווך אמין בלבנון כעת. מדיניות טראמפ נגד איראן וגרורותיה עירערה את תפיסת ארה"ב כשחקנית הגונה בזירה והיא נתפסת כמגויסת למאבקו של צד אחד

ארה"ב הגיבה באיטיות לאירועי הפיצוץ בנמל והתפטרות הממשלה. עד לרגע זה לא ברור לגמרי מה עמדתה – האם תומכת בנואף סלאם? האם מוכנה להסכים ליוזמת מקרון לממשלת הסכמה תחת חרירי? כל זה מתלווה לדיווח בוול סטריט ג'ורנל על סנקציות שממשל טראמפ מעוניין להטיל על בכירים לבנונים המקושרים לחזבאללה. בסוף השבוע האחרון הגיע תת מזכיר המדינה דיוויד הייל ללבנון ונפגש בה עם בכירים שונים. האם אחרי ההצגה של מקרון הייל יצליח להחזיר את ארה"ב להיות גורם מפתח בהתרחשויות?

חזבאללה על פרשת דרכים

מאחורי הקלעים עוד ועוד שחקנים בוחשים בקלחת הלבנונית: הסעודים מושכים לכיוון ממשלה ללא חזבאללה, והאיראנים לצד השני. המדינות הסוניות מנסות לפשר וסין מנסה להרוויח מהמצב. לכולם יד ורגל בלבנון.

ההכרזה על מצב החירום במדינה והענקת סמכויות רחבות לצבא כעת מגבירים את החשש מפני השתלטות של הצבא ואובדן יכולת התפקוד של המוסדות האזרחיים. במידת מה נראה כי הוויכוחים על מי ירכיב את הממשלה והאם יערכו בחירות כעת או בעוד מספר חודשים תפלים לסוגיות המהותיות הפוגשות שוב ושוב את הלבנונים ומעמידים אותם פעם נוספת בפני תהום, שהפעם נראית עמוקה במיוחד.

ההכרזה על מצב החירום במדינה והענקת סמכויות רחבות לצבא כעת מגבירים את החשש מפני השתלטות של הצבא ואובדן יכולת התפקוד של המוסדות האזרחיים

ומה באשר לחזבאללה? יש לומר זאת בצורה ברורה – גם היום המחאות בלבנון אינן נגד חזבאללה. כלומר, חזבאללה הוא בהחלט מושא לכעס של המפגינים בשל היותו חלק מהמערכת השלטונית כעת, וכמובן אלו ששנאו אותו מימים ימימה ממשיכים לשנוא אותו. אבל המחאה היא על אוזלת היד של ההנהגה על כל מרכיביה, על הכשלון הכלכלי ועל העתיד הלוט בערפל. בדרום המדינה, בסיס כוחו, מעמדו עודנו איתן.

מכלול האירועים מעמיד את חזבאללה במצב קשה ומורכב. פנטזיות על היעלמות הארגון ומרי עממי כנגדו הן מנותקות מהמציאות. חזבאללה הוא כוח צבאי בלעדי וכוח פוליטי משמעותי מאוד במדינה. כמו גורמים רבים אחרים, הוא מעוניין ביציבות ולא באנרכיה. לפיכך, זוהי בהחלט הזדמנות לרסנו ולהגבילו, בין היתר בסוגיות הנשק שברשותו ושליטתו במשאבי המדינה. יש לקוות שהאמריקאים ידעו לעשות זאת, בוודאי כשנראה שמקרון לא ממש פועל בכיוון.

דרך ללא מוצא

לבנון עומדת היום לפני משבר גורלי. פתרונו אינו בהחלפת ממשלה בממשלה אחרת.. אנו זקוקים למהפכה של רפורמות כלליות.. או שלבנון תיקח על עצמה אחריות של מדינה מודרנית או שתגיע למצב של הרס וכאוס

את הדברים הללו לא אמר אף פוליטיקאי או איש ציבור לבנוני השבוע, אלא חבר הפרלמנט השיעי עלי אלח'ליל בשנת 1974. הקולות הם אותם קולות, קווי השבר עמוקים כתמיד והפתרון לא נראה באופק. הצעירים הלבנונים שיצאו לרחובות רוצים בפיוס, בתיקון חברתי, בכלכלה בריאה ובמוסדות מדינה מתפקדים. אך מדינתם הייתה ונשארה זירת עימות בין כוחותיה הפנימיים וכוחות גדולים ממנה. אם לא תהיה תפנית באירועים הרי שנפילה לתהום האלימות היא רק שאלה של זמן.

נדב חכם הוא סטודנט לתואר שני באוניברסיטת חיפה בתוכנית רודרמן ללימודי יהדות ארה"ב. סיים תואר ראשון בהצטיינות באוניברסיטה הפתוחה בהיסטוריה ומזרח תיכון. בוגר יחידה 8200, ובוגר תוכניות של קרן תקווה (בארה"ב). בלימודי התואר הראשון עסק רבות ברעיונות שבבסיס הסיפור ההיסטורי - הן בעולם האסלאם על זרמיו הפוליטים והדתיים והן בעת החדשה בעולם המערבי מהנאורות ועד הפוסטמודרניזם. מביט בעולם בעניין ומנסה לחשוב, לנתח ולהבין לאן המים זורמים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,952 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

הבחירות להנהגה החדשה של חמאס

בתנועת חמאס יתחיל בקרוב תהליך הבחירות הפנימיות שיסתיים בחודש מרץ ובו תיבחר הנהגת התנועה. על התפקיד מתמודדים שלושה בכירים: אסמעיל הניה, ח'אלד משעל וצאלח אלעארורי. מסתמנת כבר הבנה על חלוקה העוגה השלטונית. התוצאות יקבעו אם מרכז קבלת ההחלטות של התנועה ישאר ברצועת עזה או יעבור לחו"ל.

תנועת חמאס תתחיל בעוד כמה ימים את תהליך הבחירות הפנימיות בתנועה לאחר שכבר התקיימו הבחירות הפנימיות להנהגת חמאס של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל. תהליך הבחירות הוא חשאי ולא התפרסמו עד כה התוצאות שלו.

תנועת חמאס תתחיל בעוד כמה ימים את תהליך הבחירות הפנימיות. בקרב האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל כבר התקיימו הבחירות הפנימיות להנהגת חמאס. התהליך חשאי ותוצאותיו לא פורסמו עדיין

הבחירות הפנימיות יתקיימו ברצועת עזה, בגדה המערבית ובחו"ל והן ימשכו כמה שבועות. יבחרו נציגי האזורים ואחר כך מועצת השורא תבחר את חברי הלשכה המדינית של חמאס.

הנהגת התנועה רוצה לסיים אותן בהקדם עד חודש מרץ, כדי שתוכל להתכונן לבחירות לפרלמנט הפלסטיני. יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הכריז על קיומן בחודש מאי.

לפני כשבועיים פירסם בכיר חמאס ברצועת עזה, ד"ר ראזי חמד, מאמר ביקורת חריף על הבחירות הפנימיות בתנועת חמאס, חמד טען במאמרו כי ההנהגה של חמאס נכשלה וכי הבחירות הפנימיות בתנועה מצמיחות מחדש רק הנהגות מסורתיות, כאלה הקשורות לאסכולת "האחים המוסלמים", ואינן מביאות להתחדשות.

על פי גורמים בחמאס, על תפקיד יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, שהוא ראש הפירמידה של התנועה, מתמודדים שלושה בכירים: אסמעיל הניה, ח'אלד משעל וצאלח אלעארורי.

אסמעיל הניה משמש כראש הלשכה המדינית של חמאס בארבע השנים האחרונות והוא מעוניין בקדנציה נוספת. הוא נתמך על ידי איראן.

לפני כשנה עזב אסמעיל הניה את רצועת עזה והתמקם בדוחא שבקטאר, כדי לנהל משם את קמפיין הבחירות בעולם הערבי והאסלאמי, שאמור להביא לבחירתו מחדש.

מולו מתמודד ח'אלד משעל, שנתמך על ידי קטאר וטורקיה. משעל שימש עד 2017 כיו"ר הלשכה המדינית של חמאס במשך כ-20 שנה, הוא הפסיד בבחירות הפנימיות האחרונות את התפקיד לאסמעיל הניה ועכשיו הוא רוצה לעשות קאמבק.

גם צאלח אלערורי, סגן יו"ר הלשכה המדינית, מתמודד על תפקיד יו"ר הלשכה המדינית. לאלעארורי יש כמה תפקידים: הוא משמש כאיש הקשר לאיראן ולחזבאללה, הוא ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה והאחראי מטעם חמאס לשיחות הפיוס עם תנועת פת"ח.

ד"ר ראזי חמד, בכיר חמאס בעזה, ביקר בחריפות את הבחירות הפנימיות בחמאס. לטענתו, הנהגתה נכשלה ומצמיחה רק הנהגות מסורתיות, מאסכולת "האחים המוסלמים"

בעוד אסמעיל הניה וצאלח אלעארורי מחוברים בעבותות לאיראן, ח'אלד משעל הסתכסך עם האיראנים ועם נשיא סוריה בשאר אסד, על רקע מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011. כתוצאה מכך, הוא העביר את מפקדת חמאס מדמשק לדוחא בירת קטאר. הנתק של ח'אלד משעל מאיראן וסוריה נמשך עד היום.

על פי גורמים בחמאס, בשבועות האחרונים  החריף המאבק במסגרת הפריימריז בתנועה. צאלח אלעארורי הצטרף לח'אלד משעל והוא תומך בו במועמדותו בבחירות לתפקיד ראש הלשכה המדינית, ואילו יחיא סינוואר, המפקד של רצועת עזה, הודיע על תמיכתו במועמדותו של אסמעיל הניה כראש הלשכה המדינית.

יש חשיבות רבה לשאלה במי תתמוך הזרוע הצבאית של התנועה. על פי גורמים בחמאס, בבחירות הקודמות היא תמכה באסמעיל הניה, דבר שהביא לניצחונו. על פי הגורמים האלה, ח'אלד משעל הסתכסך במהלך מבצע "צוק איתן" עם הנהגת הזרוע הצבאית ברצועה, דבר שהביא למפלתו בבחירות.

יחיא סינוואר נחשב גם למפקד הצבאי של הזרוע הצבאית של חמאס. בנוסף להיותו הבכיר מבחינה פוליטית ברצועה, הוא מנהל את הזרוע הצבאית ביחד עם מרוואן עיסא ומוחמד דף, ויש לו השפעה גדולה על החלטותיה.

נראה כי יחיא סינוואר החליט לתמוך במועמדותו של אסמעיל הניה, למרות המחלוקות החריפות ביניהם, לאחר שהגיע למסקנה כי עדיף לו ולאסמעיל הניה שמרכז קבלת ההחלטות של התנועה ישאר ברצועת עזה ולא יחזור לקטאר.

בסופו של דבר, סינוואר עזתי וגם אסמעיל הניה הינו עזתי ולשניים יש קו מתון יותר מאשר לח'אלד משעל וצאלח אלעארורי והם תומכים בקיום הסכמי הרגיעה עם ישראל לאחר שנכשל פרוייקט "צעדות השיבה".

סינוואר תומך בהניה, למרות מחלוקותיהם החריפות, כי העדיף שמרכז קבלת ההחלטות של חמאס ישאר ברצועת עזה ולא יחזור לקטאר. שניהם עזתים, מתונים יותר מח'אלד משעל וצאלח אלעארורי

הבנות בצמרת

על פי גורמים בחמאס, שלושת המתמודדים לראשות התנועה הגיעו כנראה להבנות על חלוקת העוגה השלטונית בצמרת התנועה. נראה כי יו"ר הלשכה המדינית הנוכחי אסמעיל הניה ימשיך בתפקידו לעוד קדנציה של 4 שנים. הוא זוכה  לתמיכה רבה ברצועת עזה ובמחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון. ח'אלד משעל יהיה האחראי על תנועת חמאס בחו"ל, ואילו צאלח אלערורי ישאר לעוד קדנציה של 4 שנים בתפקיד סגן יו"ר הלשכה המדינית של התנועה והאחראי על הזרוע הצבאית שלה בגדה.

לגבי יחיא סינוואר, המשמש בראש תנועת חמאס ברצועת עזה, גם הוא יזכה לקדנציה נוספת בתפקידו הנוכחי. הוא נהנה מתמיכה גדולה של הזרוע הצבאית של התנועה.

לפי מה שמסתמן, מרכז קבלת ההחלטות של התנועה ישאר ברצועת עזה, אך המאבק על כך עדיין לא הסתיים.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "אמד" דיווחה ב-6 בינואר מפי מקורות בתנועת חמאס ברצועת עזה, כי צאלח אלעארורי, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס והמפקד של הזרוע הצבאית שלה בגדה, פועל לשנות את המבנה הפיקודי של הזרוע הצבאית ולהעביר את את השליטה במנגנון שלה לחו"ל.

על פי הדיווח, הוא החל להקים מטה שמורכב מפעילים מחו"ל ומרצועת עזה ללא פעילים מהגדה.

בקרב פעילי חמאס בגדה יש זעם רב, הם רואים בכך ניסיון למחטף בטרם הוכרעו תוצאות הבחירות הפנימיות. לדברי כמה פעילים, אלעארורי פעל בעורמה מבלי לעדכן את ראשי חמאס בגדה, כמו למשל השיח' חסן יוסף, דבר שפוגע באינטרסים של התנועה.

נראה כי המגמה של אלעארורי היא להתחיל ולהעביר את מרכז ההחלטות מהגדה לחו"ל. ברצועת עזה קשה לו יותר לעשות זאת מכיוון שיחיא סינוואר הוא דמות כריזמטית ודומיננטית והוא לא יאפשר לו דריסת רגל ברצועת עזה.

נראה כי המגמה של אלעארורי היא להתחיל להעביר את מרכז ההחלטות מהגדה לחו"ל. ברצועת עזה קשה לו יותר לעשות זאת כי סינוואר הוא דמות כריזמטית ודומיננטית ולא יאפשר לו דריסת רגל ברצועת עזה

ח'אלד משעל וצאלח אלעארורי רוצים להחזיר את השליטה בשטחי הגדה והרצועה להנהגת חמאס בחו"ל. לדבר הזה יש גם השלכות על היחס של חמאס כלפי ישראל. ח'אלד משעל נחשב לקיצוני יותר מאסמעיל הניה, ובתקופה שהיה יו"ר הלשכה המדינית של חמאס היו ברצועת עזה שלוש מלחמות של הארגון נגד ישראל: מבצע "עופרת יצוקה", "עמוד ענן" ו"צוק איתן".

מאבקי הכוחות בצמרת חמאס הינם בעיצומם. יחיא סינוואר מנסה להוביל ניצחון לקו שלו ושל אסמעיל הניה, באמצעות עסקת חילופי שבויים חדשה עם ישראל, שתשחרר מאות מחבלים רוצחים ותיתן קרדיט גדול להנהגה ברצועת עזה. אך המו"מ עם ישראל נתון במבוי סתום.

הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה מקבלת את המימון שלה מאיראן, וסביר להניח שתנהג על פי בקשת טהרן, המעוניינת שאסמעיל הניה ימשיך בתפקידו. גם קטאר וטורקיה בוחשות בקדירה לטובת ח'אלד משעל ומבטיחות הון עתק לזרוע הצבאית כדי שתתמוך בו.

התמונה תתבהר בעוד כחודשיים, וגורמים בחמאס טוענים כי המאבקים בצמרת התנועה רק החלו. כשהם יסתיימו, תתפנה הנהגת התנועה למאבק נגד הרש"פ על השליטה בפרלמנט הפלסטיני. כאמור, הבחירות לפרלמנט יחלו בחודש מאי

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,036 מילים

פורום המומחים שמייעץ לממונה הקורונה מזהיר: ללא יציאה הדרגתית - יידרש סגר נוסף

לראשונה התחסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום אחד ● ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר ממפלגת הציונות הדתית להתפצל מסיעת ימינה ● הג'ודוקא אריק זאבי דחה הצעות להצטרף לליכוד ולישראלים

אביאם סלע (צילום: משה שי, פלאש 90)
אביאם סלע (צילום: משה שי, פלאש 90)

ביומו האחרון כנשיא ארצות הברית העניק דונלד טראמפ חנינה לאביאם סלע, שהיה מפעילו של יונתן פולארד – כך פורסם בהצהרה של הבית הלבן.

בשנים 1985-1984 העביר סלע את המידע שקיבל מפולארד – אז קצין באגף המודיעין של הצי האמריקאי – ללשכה לקשרי מדע (לק"ם) שבמשרד הביטחון.

פולארד נעצר על ידי ה-FBI ונידון למאסר עולם. ב-2015 שוחרר אחרי שריצה 30 שנות מאסר. בחודש שעבר עלה פולארד לישראל, יחד עם אשתו, אסתר.

הג'ודוקא לשעבר אריק זאבי דחה בימים האחרונים הצעות להצטרף לליכוד ולמפלגת הישראלים בראשות רון חולדאי – כך דיווחו הבוקר יובל קרני ונדב צנציפר ב"ידיעות אחרונות". לפני מספר ימים נפגש זאבי עם השר אופיר אקוניס, שהעביר לו הצעה להשתריין ברשימת הליכוד לכנסת.

אריק זאבי, 9 ביולי 2012 (צילום: נועם מושקוביץ, פלאש 90)
אריק זאבי, 9 ביולי 2012 (צילום: נועם מושקוביץ, פלאש 90)

מלשכתו של אקוניס וממפלגת הישראלים לא נמסרה תגובה. זאב מסר בתגובה: "קיבלתי מספר הצעות ממפלגות משני צידי המפה הפוליטית. כמו בפעמים קודמות תשובתי לא השתנתה, ואני עדיין מעדיף לא להיכנס לזירה הפוליטית".

לראשונה חוסנו למעלה מ-200 אלף איש ביום נגד קורונה – זהו מספר המתחסנים הגבוה ביותר, שחוסנו ביום אחד.

ועדת הכנסת תדון היום בבקשתם של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר להתפצל מימינה. השניים חברים במפלגת הציונות הדתית. אם פרישתם תאושר, יישארו בימינה חברי הכנסת נפתלי בנט, איילת שקד ומתן כהנא. הוועדה תתכנס בשעה 10:15 בבוקר.

פורום המומחים, שמייעץ לפרויקטור הקורונה, פרופסור נחמן אש, הביע חשש, בדיון שקיים שלשום, שאם ישראל לא תצא מהסגר באופן הדרגתי ומתון יידרש סגר רביעי בחודש מרץ – כך מדווחת קטי דור בתאגיד השידור כאן.

בתוך כך עדכן אש אתמול את שרי הממשלה, שההערכה במשרד הבריאות, שבשבועות הקרובים הווריאנט הבריטי של נגיף הקורונה יהיה הזן הדומיננטי בישראל. המוטציה הבריטית נתפסת כמדבקת יותר מהזן המקורי.

עוד 5 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

תגובות אחרונות

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה