קולין פירת' בפרמיירה של הסרט "סופרנובה" בפסטיבל הסרטים בלונדון, 11 באוקטובר 2020 (צילום: Joel C Ryan/Invision/AP)
Joel C Ryan/Invision/AP
ראיון עם קולין פירת': על חברות, כנות והבחירות שאנחנו עושים

ראיון "אתה לא אמור להתאבל על מישהו בזמן שהוא עדיין כאן"

בידיים של שחקנים אחרים, הסרט "סופרנובה" שיוצא השבוע היה יכול להיות עוד סרט שמאלץ ברשימה ארוכה של סרטי מסע לקראת סוף החיים ● אבל קולין פירת' וסטנלי טוצ'י הפכו את "סופרנובה" - על בני זוג הנאבקים בתחילתה של מחלת הדמנציה - לאחד הסרטים המדוברים של השנה ● פירת': "הנוכחות הקבועה של סטנלי, חבר מזה עשרים שנה, הפכה לסיבה העיקרית שלי להשתתף בסרט הזה"

עוד 1,201 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 18 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בצה"ל חיכו כמעט שנתיים למבצע בסדר גודל של "שומר החומות" בעזה, וככל שארסנל החימוש של חמאס מתרוקן, כך ארסנל המטרות של צה"ל מתמלא ואיתו התיאבון לתקוף ● ישראל מקבלת בינתיים תמיכה מארה"ב, אך לא מן הנמנע שלמדיניות המחבקת של ביידן בעניין הפלסטיני יהיה מחיר בגזרה האיראנית ● פרשנות

עוד 585 מילים

אחרי שעות של שקט - התחדש ירי הרקטות לישראל

שש רקטות נורו אמש מצפון הר דב לישראל, מרביתן נחתו בלבנון; נבדק האם אחת הרקטות נפלה בשטח ישראל ● צה"ל: מתחילת המבצע חוסלו 160 טרוריסטים, 130 מהם מחמאס והיתר מהג'יהאד האסלאמי

דובר צה"ל הדי זילברמן אמר כי מתחילת מבצע שומר החומות חיסל הצבא 160 טרוריסטים, 130 מהם מחמאס והיתר מהג'יהאד האסלאמי.

שש רקטות נורו אמש, לאחר השעה 23:00, מצפון הר דב שבלבנון לעבר ישראל. אזעקה נשמעה באזור הגבול. מדובר צה"ל נמסר שייתכן שאחת הרקטות נחתה בישראל, היתר נפלו בלבנון. צה"ל השיב באש ארטילרית לכיוון מקורות הירי. מקלטים נפתחו באצבע הגליל.

מחר יחול המועד שבו מתמודדים לנשיאות נדרשים למסור את החתימות שאספו כדי להתמודד בבחירות. יושב ראש הסוכנות היהודית יצחק (בוז'י) הרצוג, הזמר והשחקן יהורם גאון, כלת פרס ישראל מרים פרץ והשר לשעבר שמעון שטרית עוסקים בגיוס חתימות של חברי כנסת. הבחירות לנשיאות ייערכו ב-2 ביוני. כדי להתמודד נדרש המועמד להגיש חתימות של עשרה חברי כנסת (לכל חבר כנסת מותר לחתום למועמד אחד בלבד).

אחרי למעלה משש שעות שבהן לא נורו רקטות מרצועת עזה, סמוך לשעה 05:30 הבוקר התחדש הירי לישראל. אזעקות נשמעו בעוטף עזה ובנתיבות.

עוד 4 עדכונים

מתחת לכיכר אתרים, צמוד לחניון, נמצא מקלט ציבורי ענק שנועד במקור לשמש את באי החוף, המבלים בבתי הקפה ותושבי השכונה ● אלא שהכניסה למקלט חסומה בהררי זבל ורשתות ברזל, ודלת הפלדה נעולה ● בתגובה לתלונות התושבים, העירייה טוענת שמדובר במקלט פרטי ולא לוקחת עליו אחריות

עוד 858 מילים ו-1 תגובות

עד שהמכורים ימותו

השתוללות לאומנית מלווה באלימות חסרת שליטה נראתה ברחובות ישראל, והיה שם הכל: החל מוונדליזם לרכוש, דרך הבעת שמחה על מוות של נערה ערביה בת 16 ועד ללינץ' בעובר אורח חף מפשע רק כי הוא ערבי, לינץ' שבקלות יכול היה להסתיים במוות (כלומר ברצח).

השתוללות לאומנית מלווה באלימות חסרת שליטה נראתה ברחובות ישראל. החל מוונדליזם, דרך הבעת שמחה על מות נערה ערביה בת 16 ועד ללינץ' בעובר אורח חף מפשע רק כי הוא ערבי

ההשתוללות הפרועה ורמת האלימות לא הותירו אף אחד אדיש. סטטוסים מצייצים נתנו במה לפוסט הקורא לא לקנות מערבים. הנשיא, זה שארבע פעמים נתן מנדט להרכבת הממשלה לנאשם בפלילים ולא חשב שהמעשים שלו מצדיקים שיקול דעת שימנע את הענקת המנדט, מיהר לגנות את הערבים:

"מראה הפרעות ברחבי הארץ על ידי המון ערבי מוסת וצמא דם הוא בלתי נסלח".

המשותף לכל התגובות הללו הוא שהן תגובות פבלוביות. תגובות הנובעות מההרגל ארוך השנים לפיו אזרחי ישראל הערבים לא רק מופלים לרעה בכל היבט שהוא, אלא שהם ספק אזרחים.

הם אזרחים שמצופה מהם להגיש לנו את החומוס, לבנות לנו את הבתים, לתקן לנו את המכוניות, אזרחים שמצפים מהם שיגידו תודה שאנחנו בטובנו נותנים להם לחיות פה ושיסתמו – שלא יעזו להביע דעה פוליטית, שלא יזדהו עם הפלסטינים, שלא יגורו בשכונות שלנו, שלא יהיו איתנו בבתי הספר, שלא יהיו חלק מהממשלה שלנו. כאמור, ספק אזרחים.

המשותף לתגובות הללו הוא שהן תגובות פבלוביות, הנובעות מההרגל לפיו אזרחי ישראל הערבים גם מופלים לרעה בכל היבט וגם ספק אזרחים. מצופה מהם להגיש לנו חומוס אבל לא לגור בשכונות שלנו או להיות חלק מהממשלה

מהסיבה הזו נבחנה ההשתוללות הלאומנית דרך הפריזמה הצרה של יחסי יהודים ערבים. אף אחד לא העז לצאת מהמשבצת של יחסי יהודים ערבים. אף אחד לא העז לבחון את הפרעות באופן כללי, כי מי שהיה מעז לעשות זאת היה נאלץ להודות שהפרעות האלה היו מתרחשות בכל מקרה. שהפרעות האלה הן תוצאה של שלטון שמבוסס על הפרד ומשול ברמה הכי גבוהה שלו. שהפרעות האלה הן תוצאה של שלטון הבנוי על הסתה ושיסוי של כל חלקי החברה אלה באלה. ובעיקר, אילו לא היו ערבים, אילו האש לא היתה מופנית כלפיהם – היא היתה מופנית כלפי יהודים. הערבים הם אלה שמנעו עד כה את מה מחכה לנו פה, מעבר לסיבוב.

שלטון נתניהו מבוסס  אומנם על הפרד ומשול של כל חלקי החברה. אבל מה שנותן לו את איתנותו הוא היחס שלו לשלוש קבוצות עיקריות:

1

הקבוצה האחת היא הימין המתנחלי. אין לך קבוצה שפונקה יותר מהקבוצה הזו, אין לך קבוצה שזכתה לתקציבים רבים יותר, אין לך קבוצה שהשפעתה על שלטון נתניהו גדולה יותר, אין לך קבוצה שלקחה חלק פעיל בשלטון נתניהו יותר מהקבוצה הזו. ונתניהו לא רק פינק אותם בתקציבים, הם הפכו ליד ימינו בכל דבר ועניין – בתקשורת, בממשלה, עם היועצים, עד למצב בו הוא הביא את הימין המתנחלי הרדיקלי בדמותו של פורע החוק, העבריין שהורשע בפלילים – איתמר בן גביר, אל הכנסת.

2

הקבוצה השניה היא המזרחים שנפגעו מאפליית מפא"י. נתניהו לקח את הקבוצה הזו, ניצל את רגשות הקיפוח והפך את השד העדתי לאבן שואבת של שלטונו, ההסתה העדתית הפכה לחלק יומיומי משלטון נתניהו, כל דבר כמעט נבחן דרך הפריזמה העדתית. אלא שבניגוד לימין המתנחלי נתניהו לא נתן שקל אחד למזרחים, ההיפך מכך – הוא הפך את ערי הפיתוח לערי רפאים, ייבש אותם, היחידים שזכו להנות ממנעמי השלטון אלה השרים המזרחים. והעסקה היא ברורה: אתם תמונו לשרים, בתמורה לטפטוף הרעל העדתי, והעיד על כך חובב התחתונים נתן אשל בהקשר של מירי רגב. והעוסקים במלאכה רבים: מירי רגב, דוד אמסלם, מיקי זהר, אורלי לוי, גלית דיסטל, אבישי בן חיים.

הפרעות האלה הן תוצאה של שלטון המבוסס על הפרד ומשול, הבנוי על הסתה ושיסוי של כל חלקי החברה אלה באלה. ובעיקר, אילו לא היו ערבים, אילו האש לא היתה מופנית כלפיהם – היא היתה מופנית כלפי יהודים

3

הקבוצה השלישית הם ערביי ישראל. שנות שלטונו של נתניהו התאפיינו בהסתה בוטה, הסתה פושעת, הסתה שהתירה את דם הערבים, עד כדי כך, שמורה בדואי הפך בהבל פה למחבל והושאר מדמם למותו. ערביי חיפה הואשמו בהצתות ללא כל הוכחה. מירי רגב, שאומנם רוב הזמן עוסקת בהסתה עדתית, לא בחלה גם במלחמה בערבים – כזו שהביאה לה רווח פוליטי שלא יסולא בפז.

והדוגמאות הן רבות: רדיפת גלריות, רדיפת טקס הזכרון הישראלי פלשתיני, היציאה מטקס פרסי אופיר רק כי הקריאו שיר של משורר פלשתיני. הרדיפה הבוטה, הדה-לגיטימציה. ההסתה הגיעה לשיאה בדמות חוק הלאום שלא היה מבייש את הגרועות שבמדינתו האנטישמיות. והיו עוד חוקים – חוק הנאמנות בתרבות שנפסל בבג"ץ, חוק המואזין – הכל התנקז לכך שהערבים הם אויבים, אזרחים לא לגיטימיים, ושממשלה איתם איננה לגיטימית.

*  *  *

כל זה אירע עד הבחירות האחרונות. בבחירות האחרונות נתניהו גילה שהמשך שלטונו תלוי בעיקר בשתי קבוצות: הימין המתנחלי הרדיקלי והערבים. הבעיה היא  שהאידיאולוגיה של הימין המתנחלי מבוססת כולה על שנאת ערבים, על כך שהם אינם אזרחים לגיטימיים או כמו שסמוטריץ' אמר רק לאחרונה- הם אזרחים בינתיים.

זה כמובן לא הפריע לנתניהו לפצוח במלאכה של הרכבת הממשלה עם שני הצדדים. הוא דאג להבאת הימין המנתחלי הרדיקלי למרכז הבמה הפוליטית ומצד שני לקרב גם את הערבים, להפוך אותם ללגיטימיים. החל בשטויות מהסוג של "אבו יאיר" וכלה בהצעות קונקרטיות למנסור עבאס. מבחינת נתניהו, שההישארות בשלטון חשובה לו יותר מכל אידיאולוגיה, רעיון או דרך, אין בעיה להושיב את שני הצדדים יחד ובלבד שתהיה לו ממשלה.

אלא שנתניהו טעה טעות מרה, הוא לא העריך שלא כל הערבים מטומטמים שיתנו לו את קולו והוא לא העריך שהאידיאולוגיה של תורת הגזע של הפושע בן גביר ונער הגבעות סמוטריץ' כה חזקה – עד שהם בחיים לא ישבו עם ערבים יחד אל שולחן הממשלה.

בבחירות האחרונות נתניהו גילה שהמשך שלטונו תלוי בשתי קבוצות: הימין המתנחלי הרדיקלי והערבים. הבעיה שאידיאולוגיית הימין המתנחלי מבוססת כולה על שנאת ערבים, או כמו שסמוטריץ' אמר: הם אזרחים בינתיים

וההשתוללות הפראית עד כדי אובדן שליטה על הרחוב היא תוצאה ישירה של שלטון נתניהו, ובפרט הניסיון ליצור ממשלת שעטנז בין ערבים ומתנחלים. מה שאנחנו רואים כעת הוא כמו התגובה בין מתכת אלקלית לבין מים שמסתיימת בפיצוץ  – שהרי אי אפשר היה לצפות שההסתה ארוכת השנים נגד ערבים תסתיים ביום אחד שבו נתניהו צריך אותם להרכבת ממשלה, וודאי אי אפשר היה לצפות שזה יקרה תוך כדי מהלך משולב עם הכשרתו של בן גביר. כי בן גביר הוא פושע שנבנה על מעשים הפלילים נגד ערבים ואי אפשר לצפות ממנו ישנה את עורו.

ואגב, נתניהו ובן גביר הולכים יד ביד עוד מימי ההפגנות נגד רבין. בתחילת שלטונו נתניהו השתמש בבן גביר לשימוש עצמי, במשורה, כשהוא היה צריך ספינים בדמות התפרעויות של הימין וכשהוא היה צריך פרובוקציות. אחר כך הוא סחר בבן גביר, סחר פוליטי שהביא להשבעתו כחבר כנסת. ולבסוף עשה לו ולמפלגת תורת הגזע שלו לגליזציה.

הבעיה היא, שכשעושים לגליזציה לסמי הזיה קשים התוצאה היא התמכרות מהירה, כזו שקשה מאוד להיגמל ממנה. ומה שראינו בימים האחרונים ברחוב  הוא קריז. קריז של אנשים שהתרגלו להסתה שלטונית פרועה נגד ערבים, ובבת אחת קיבלו ממנה אובר דוז בדמותו של בן גביר. הקריז יימשך כל זמן שסוחר סמי ההזיה האלה נתניהו ירוויח ממנו – או עד שהמכורים ימותו.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,087 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 7 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הרמטכ״ל: המבצע יימשך עוד יומיים והתקיפות יתגברו

גנץ שלל דיווח לגבי מגעים שלו עם נתניהו להקמת ממשלה: ״גם אם הוא יציע לי את הירח לא אלך איתו״ ● ליברמן: להתנות סיום המבצע בהשבת הבנים ● חמאס מאיים: אם לא ייפסקו התקיפות נירה שוב על ת״א ● צה״ל חיסל הלילה בכיר בג׳יהאד האיסלאמי ● בניין באשדוד ספג פגיעה ישירה ● הציבור הערבי ישבות מחר ● מת מפצעיו יגאל יהושע שהותקף בהתפרעויות בלוד ביום שני

עוד 26 עדכונים

תגובות אחרונות

חואן פרז פלוריסטן מנגן בתחרות רובינשטיין לפסנתר בישראל, מאי 2021

שנייה לפני שהכול השתגע, התקיימה בישראל תחרות רובינשטיין היוקרתית ● המנצח הגדול הוא חואן פרז פלוריסטן, פסנתרן שונה לגמרי, סוג של כוכב עתידני בעולם שמרני ● חלק מהמומחים טוענים כי מדובר במנצח התחרות הגדול בכל הזמנים ● בראיון אישי הוא מסביר איך זה שאין לו שום מוטיבציה להרוויח עוד מיליון דולר ולמה ממש חשוב שמתחת לחליפה יבצבצו גרביים אדומים

עוד 2,420 מילים

בחזרה לפוגרום הראשון בארץ הקודש

ההיסטוריה חוזרת החודש מלאו 100 שנים לפרעות תרפ"א, האירוע רב הנפגעים הראשון בפלשתינה המנדטורית ● כ-100 יהודים וערבים מתו, ביניהם הסופר יוסף חיים ברנר, שנקבר עם עשרות אחרים בקבר אחים בתל אביב ● זו הייתה נקודת מפנה משמעותית ביחסים בין יהודים לערבים ● צ'רצ'יל ניסה להרגיע את הרוחות, אבל את המנהיגות הערבית זה היה רחוק מלספק ● וזו הייתה רק ההתחלה

עוד 3,372 מילים

לאחר שהנביטה את הזרע העתיק בעולם ובייתה את עץ הארגן, האילנאית איליין סולווי, זוכרת פרס בן-גוריון לפיתוח הנגב, בוחנת עכשיו דרכים להשאיר את המדבר ההולך ומתייבש פורח

עוד 1,286 מילים

בסוף שנות ה-20 הוקם בית הספר היהודי הראשון בסיאטל ● אולם בחלוף השנים השתנו צרכי הקהילה היהודית, והבניין נמכר לבית הספר האסלאמי בעיר ● לאחרונה מצבו של המבנה הדרדר - הגג החל לדלוף, וטחב כיסה את הקירות ● אך במקום למכור את הבניין לקבלני בנייה החליטה הקהילה המקומית להתגייס ולשמר את המבנה

עוד 935 מילים

עשור לכיפת ברזל כיפת ברזל הצילה חיים רבים, אך האם היא הפכה את ישראל לבטוחה יותר?

אף על פי שמבחינה טקטית מדובר בהצלחה מזהרת, מערכת ההגנה האווירית האקטיבית של ישראל הקהתה את התעוזה הצבאית מסורתית שלה, ואפשרה לדרג המדיני להניח לנושא עזה להמשיך לבעבע ● פרשנות

עוד 1,842 מילים ו-1 תגובות

נתניהו: "ממשיכים ככל שיידרש. זה עוד ייקח זמן"

חמאס ניסה לפגוע באסדת הגז תמר. פעילותה הופסקה ● פיגוע דריסה בשייח' ג'ראח, 7 שוטרים פצועים ● שר התקשורת גינזבורג הגיש תלונה ליועמ"ש על ציוצי ריקלין נגד התקשורת ● דיווח: גורמים בכירים בדרג המדיני אומרים שעל ישראל לחתור לסיום המבצע ● הבחירות לנשיאות: יהורם גאון החל לאסוף חתימות של חברי כנסת ● לפיד: "אילו הייתה ממשלה, השיקולים הביטחוניים לא היו מתערבים בשיקולים הפוליטיים"

עוד 31 עדכונים

ישראל לא תשרוד אם לא יתקיים כאן שלטון החוק

ישראל אינה יכולה להתקיים אלא כמדינת חוק ● ללא שלטון החוק, היא לא תשרוד - לא כדמוקרטיה ולא כמדינת היהודים ולא בכלל ● מה שנדרש כעת הוא קור רוח, ופעולות לחיזוק שלטון החוק והדמוקרטיה ● העוצמה הגדולה ביותר הנתונה בידי המדינה והציבור, היא עוצמת השגרה - גם תחת מטחי רקטות, גם תחת ממשלה שאיבדה כיוון ורסן ומשטרה מוחלשת ובלתי מתפקדת ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
כשיש פרעות חבלניות בהיקף נרחב המשטרה איננה יכולה, כפי שאנו רואים, להשליט סדר. כרגע יש אנרכיה בערים המעורבות. אנחנו במלחמה, בתוך הערים. אם לא נציב כוח שמסוגל לבלום את הפרעות אני מרסקים א... המשך קריאה

כשיש פרעות חבלניות בהיקף נרחב המשטרה איננה יכולה, כפי שאנו רואים, להשליט סדר. כרגע יש אנרכיה בערים המעורבות. אנחנו במלחמה, בתוך הערים. אם לא נציב כוח שמסוגל לבלום את הפרעות אני מרסקים את הדמוקרטיה. אני לא מבין את הטיעון שלך שחייל רואה דרך כוונות, יורים עלינו אדוני!!!!!
חייבים לחשוב מחוץ למסגרת. הבעיה שהשלטון מחבל בעצמו בשלטון

עוד 831 מילים ו-3 תגובות

חמאס: נחזור לשגר רקטות לתל אביב אחרי חצות

נתניהו: המבצע יימשך ככל שיידרש ● דיווח: שרי קבינט קוראים לסיום המבצע ● ליברמן: נתניהו יאריך את המבצע כל עוד המנדט אצל לפיד ● דו״צ לכתבים הזרים: לא השתמשנו בכם להטעיה ● נתניהו לביידן: עושים הכל כדי לא לפגוע בחפים מפשע ● עבאס: בניגוד לעמדתי, הפגנות ערביי ישראל יימשכו ● השתפר מצב הילד שנפצע מבקבוק תבערה ● חשד: נזרק ע״י ערבים עקב טעות בזיהוי

עוד 34 עדכונים

יום אחד אמא עולה למטוס, ומודיעה שתשוב עד סוף הקיץ ● הילדות עוברות לגור עם אבא בבית עתיר מקקים. אמא מצטרפת לכת של הגורו ההודי ● "ארץ פראית מאוד" הפך את הקומונה של אושו ללהיט נטפליקס ● עבור רונית פלנק, שגדלה בקיבוץ להב, אלה היו החיים עצמם ● עכשיו היא מוציאה ספר שסוגר עבורה מעגל גדול וחשבון גדול עוד יותר

עוד 1,059 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה