נתניהו: הטענה שרפורמת לוין היא סוף הדמוקרטיה - משוללת יסוד

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה:

בסוף השבוע משטר הטרור באיראן הוציא להורג שני אזרחים איראנים צעירים שהפגינו נגד עריצות השלטון. ישראל מגנה בתוקף רצח נפשע זה.

אנו מצדיעים לאזרחים האיראנים שנאבקים בגבורה למען חירותם. הם מקריבים את חייהם למען זכויות אזרח בסיסיות, הם חושפים בפני כל העולם את פניו האמיתיות והמכוערות של משטר הדיכוי בטהרן, משטר שמאיים על אזרחיו, על מדינות האיזור ועל שלום העולם כולו.

אני אומר את זה כבר 20 שנה והיום לשמחתי יותר ויותר אנשים, ויותר ויותר ממשלות ברחבי העולם מבינים זאת.

ישיבת הממשלה היום תוקדש בעיקרה למינויים שיאפשרו את פעולת הממשלה. השרים והשרות נכנסו למשרדיהם והם נחושים, כל אחת ואחד מהם, לקדם את המדיניות לשמה נבחרנו. אבל כפי שאמרתי כאן לפני שבוע, אנחנו לא מחכים.

בתחום המדיני: ביום חמישי התכנס הקבינט הביטחוני והחלטנו על שורת צעדים נגד הרשות הפלשתינית, שקידמה החלטה אנטי ישראלית קיצונית באו"ם.

צעדים אלה כוללים סנקציות נגד בכירים פלשתינים, קיזוז כספי טרור והקפאת פרויקטים בכירה של בנייה פלשתינית בשטחי C, שמנוגדים להתחייבויות מפורשות שהרשות הפלשתינית נטלה על עצמה.

אנחנו הקמנו ממשלה אחרת עם מדיניות אחרת, וכולם יראו זאת גם בהמשך.

בתחום הכלכלי: בסוף השבוע קיימתי דיון ראשוני על צעדי החירום המיידיים שננקוט, עוד לפני דיוני התקציב, כדי להילחם ביוקר המחייה שמרקיע שחקים בגלל אפסות המעשה והמחדלים של הממשלה הקודמת.

שר האוצר ואני נציג צעדי חירום אלה, בזמן הקרוב ביותר.

בתחום המשפטי: שר המשפטים הציג את השלב הראשון ברפורמה שהוא מתכנן.

הטענה שרפורמה זו היא סוף הדמוקרטיה היא משוללת כל יסוד.

עד לאחרונה, רבים מכל חלקי הקשת הפוליטית הכירו בצורך להחזיר את האיזון בין שלוש הרשויות.

"יש השתלטות עויינת של אסכולת האקטיביזם השיפוטי על השיח הפוליטי ועל עולם קבלת ההחלטות בישראל" – אלה לא מילים שלי, אלא של יאיר לפיד כשהיה שר אוצר ב-2014.

"האיזון בין הרשויות צריך לכלול פסקת התגברות. המילה האחרונה היא של הכנסת, כי הכנסת מייצגת את העם" – גם אלה לא מילים שלי, אלא של שר המשפטים הקודם, גדעון סער שאמר אותם גם בשנת 2014.

האמת היא שהאיזון בין הרשויות במערכת השלטונית הופר בשני העשורים האחרונים, וביתר שאת בשנים האחרונות. זוהי תופעה חריגה שאין דומה לה בשום דמוקרטיה בעולם – לא בארה"ב, לא במערב אירופה ולא בישראל ב-50 שנותיה הראשונות.

האם ישראל ב-50 שנותיה הראשונות, לפני המהפכה האקטיביסטית, לא הייתה דמוקרטיה למופת? האם ארה"ב ומדינות מערב אירופה, שאין בהן אקטיביזם שיפוטי מרחיק לכת כמו שלנו, אינן דמוקרטיות למופת היום?

הניסיון להשיב את האיזון הנכון בין הרשויות אינו הרס הדמוקרטיה אלא חיזוק הדמוקרטיה. לכן אין ספק שצריך לעשות זאת באחריות ושיקול דעת – וכך נעשה.

שמעתי על ההצעה להקים ועדה ציבורית שתדון ברפורמה במערכת המשפט. לא זכור לי ששמעתי הצעה דומה להקים ועדה כזאת מממשלת המעבר היוצאת, כשהיא חתמה על הסכם הכניעה למסירת שטחים ונכסים כלכליים של מדינת ישראל לחיזבאללה. היא אפילו לא טרחה להביא את ההצעה לדיון בכנסת, כמתחייב בחוק – אנחנו ננהג אחרת.

הרפורמה שהציג שר המשפטים תידון בדיון מעמיק ורציני בוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת, בו יושמעו כל הדעות בלי יוצא מן הכלל. זהו הפורום המתאים, הטבעי והחוקי לדיון מעמיק זה.

זוהי גם הזדמנות לומר דבר נוסף, אני לא יודע אם אתם ראיתם אבל אני פשוט הזדעזעתי. ראיתי בסוף השבוע כרזות שהשוו את שר המשפטים למנהיג הנאצים, דיברו על הרייך השלישי. זוהי הסתה פרועה שעברה ללא שום גינוי מצד האופוזיציה או ערוצי התקשורת המרכזיים.

יש לעצור זאת מיד, להוקיע את הדברים הללו בתוקף ובכל פה ולהתכנס לדיון רציני וענייני סביב הרפורמה, נוקב ככל שיהיה.

אני מבקש להדגיש: אנחנו קיבלנו מנדט ברור וחזק מהציבור כדי לבצע את מה שהבטחנו בבחירות, וכך נעשה. זהו מימוש רצון הבוחר, וזוהי מהות הדמוקרטיה".

כל הזמן // יום רביעי, 21 בפברואר 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־138 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

דיווח: חמאס מראה סימנים להתגמשות בדרישות להפסקת המלחמה וריקון בתי הכלא

דיווח: בצרפת סבורים כי 45 חטופים קיבלו את התרופות ● בשבועות הקרובים יטיל ממשל ביידן סנקציות על עוד מתנחלים ● המדינה: אם לא יקודם חוק גיוס עד אפריל, אין מניעה מגיוס חרדים ● דיווח: ישראל מתכננת לפתוח את מעבר קרני לסיוע הומניטרי ● מספר שעות אחרי התקיפה שיוחסה לישראל - פיצוץ עז אירע בדמשק ● הרצוג מבקר את סמוטריץ׳: יש דברים שלא צריך להגיד בפומבי

עוד 40 עדכונים

הדחף העקרבי של נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו יודע שיש כישלונות שאי אפשר באמת להסביר, וכמו כל מנהיג כושל, הוא מחפש כלפי מי להפנות את האשמה. הוא עושה הכל במאמץ להסיט את חיצי האשמה ממנו – האחראי הישיר והמרכזי לאסון הגדול ביותר בתולדותיה של מדינת ישראל, ולכך ש-134 ישראלים חטופים עוברים גיהינום יומיומי בעזה.

זה התחיל בעיצומה של המלחמה, בהכוונת מכונת הרעל לעבר ראשי מערכת הביטחון, עבר להכפשת אנשי המחאה ולטפילת האשמות שווא עליהם וממשיך בהסתה נגד הגורמים שעושים הכי הרבה לקידום פתרון סוגיית החטופות והחטופים והחזרתם הביתה – קטאר, הצלב האדום הבינלאומי ואפילו הנשיא ג'ו ביידן. לאחרונה מסתמן שנתניהו גם מפעיל קמפיין האשמות כלפי משפחות החטופים, לפיו המשפחות הן שאשמות בכישלון לשחרר את אהוביהן מעזה

נדב תמיר מכהן כמנכ"ל בישראל של JStreet - הבית הפוליטי של אמריקאים תומכי ישראל ותומכי שלום, חבר הועד המנהל של מכון מתווים למדיניות אזורית וכיועץ לעניינים בינלאומיים למרכז פרס לשלום וחדשנות. לשעבר דיפלומט בנציגויות ישראל בוושינגטון ובוסטון ויועץ מדיני לנשיא המדינה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 809 מילים
אמיר בן-דוד

אסטרטגיה של אונס

הדוח המקיף שמפרסם הבוקר איגוד מרכזי הסיוע, על היקף מעשי האונס והתקיפות המיניות שביצעו מחבלי חמאס בשבעה באוקטובר - צריך לעורר זעזוע בעולם כולו ● וגם: אופטימיות זהירה לעסקת חטופים ● מה חשוב לסמוטריץ' ● נסראללה אכזב את סנוואר ● עדכוני מלחמה ● הישראלים נערכים לתרחיש הפסימי ● ועוד...

מיצג מחאה ליד הקריה בתל אביב של חטופות לכאורה בהיריון, תחת הכותרת "לאונס אין תרופה", 8 בפברואר 2024 (צילום: בונות אלטרנטיבה)
בונות אלטרנטיבה

מאז פרוץ המלחמה בעזה, עבדאללה מלך ירדן מנסה לתמרן בשדה המוקשים של הממלכה ההאשמית – מדינה עם רוב פלסטיני, בעלת שותפות אסטרטגית עם ארה"ב וישראל ● חוקר ירדן אהרון מגיד מסביר בריאיון לזמן ישראל: "המלך מנצל את הקשרים החזקים שלו עם ארה"ב ועם מנהיגים במערב אירופה כדי לנסות ללחוץ על ישראל להגיע להפסקת אש"

עוד 819 מילים

מלחמת עזה – עוד כתבות

מי שרוצה סיכוי לשקם את המדינה - צריך לדרוש בחירות מיידיות

מי שרוצה את החטופים בבית, את הפסקת הזוועה בעזה, את הסיכוי להתחיל אולי לשקם את מדינת ישראל, את הסיכוי להתחיל אולי לבנות מחדש את הרצועה החרבה, את קטיעת הקטסטרופה האנושית, את הסיכוי להתחיל אולי תהליך ריפוי ראשוני במדינתנו –

צריך לדרוש (ברשת, בבית, ברחוב, באולפן, מול הכנסת ובכל כיכר וגשר ומדרכה):

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 237 מילים

משלחות גדולות של נוצרים אוונגליסטים פרו־ישראלים מרחבי העולם נחתו בארץ אחרי 7 באוקטובר כדי לתמוך במאמץ המלחמתי ובקהילות בעוטף עזה, חרף הדיווחים על העלייה במספר התקיפות נגדם לפני המלחמה ● "אין ספק שהטבח האפיל לגמרי על הנושא הזה"

עוד 1,225 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

על שבתאי צבי והתמורות ברעיון המשיחי

לפני שנים, כאשר הייתי כתב קול ישראל ביהודה ושומרון, הקשבתי לתוכנית של רדיו המתנחלים הפיראטי ששידר מאחת ההתנחלויות, ובה היה דיון על הבעל שם טוב, הבעש"ט, מייסד החסידות.

אחד המתדיינים אמר דבר ששימח אותי: במה גדולתו של הבעש"ט? שהוא אמר לבני דורו כי המשיח לא יבוא בזמנם – וכאן השלים הדובר את המשפט שהחזיר אותי אל קרקע המציאות: הבעש"ט אמר לבני דורו שהמשיח לא יבוא בזמן ההוא, מכיוון שידע כי המשיח יבוא בדורנו.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר של מזרח התיכון, עיתונאי, סופר, תסריטאי ומשורר. שימש שנים רבות חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. חיבר ספרי עיון על בבעיה הפלסטינית. הרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" - על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
חח, נחמד להגיד שהציונות היא משיח ומדינת ישראל היא המקדש, זה גם קצת, אבל קצת נכון. אבל, זה לא מה שיפריך את המתכון המשיחי לאומי. זאת מכיוון שהמשיחיות הלאומית אינה אלא רעיון שהושלך חיצונית... המשך קריאה

חח, נחמד להגיד שהציונות היא משיח ומדינת ישראל היא המקדש, זה גם קצת, אבל קצת נכון. אבל, זה לא מה שיפריך את המתכון המשיחי לאומי. זאת מכיוון שהמשיחיות הלאומית אינה אלא רעיון שהושלך חיצונית על הסביבה והציבור כדי לסמא לו את העיניים מהתוצאות של טבעו של האדם.
כלומר, גם במקומות אחרים בעולם רואים את הלאומנות וכו' מרימה ראש ולא רק אצלנו כאן. הסיבה לכך היא טבע האדם וההתנהגות האנושית.
ומכיוון שזו תופעה גלובלית אנו יכולים לקרא לה תופעה אנושית.
והתופעה האנושית הזו (היא טבעית, קרי מצוייה בבסיס מהות האדם; שהיא חיים) היא אספקט אחד של ההתפתחות האנושית/אבולוציה של מין האדם.

עוד 682 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מאז תחילת המלחמה בעזה היה נראה שהיועמ"ש מעלימה עין ממגמה של הקשחת היחס של המשטרה כלפי מפגינים ● בהרב־מיארה ניצלה את הופעתה בכנס של המשטרה כדי להבהיר שאל לה לאמץ קו פוליטי ● במקביל, בתשובה לעתירה שהגיש השר וסרלאוף ביחס לחופש ההפגנה, פרקליטות המדינה הבהירה לבג"ץ כי המשטרה אינה יכולה לשמש ככלי של השלטון לדיכוי מחאות ● פרשנות

עוד 740 מילים ו-1 תגובות

עקורים

הדילמה של גנץ ואיזנקוט

נייר העמדה שכתב איזנקוט חושף את התסכול הגדול של שרי המחנה הממלכתי מהתנהלות נתניהו בעת האחרונה - במיוחד בכל הקשור למו"מ על שחרור החטופים ● כרגע עומדות בפני גנץ ואיזנקוט שתי ברירות: להישאר בפנים ולנסות להשפיע על אף כל המגבלות; או לפרוש באמצע המערכה ולהותיר את ההגה בידיהם של סמוטריץ' וגביר ● אתמול הם קיבלו עוד סיבה מצוינת להישאר בממשלה ● פרשנות

עוד 818 מילים

צבוע שמסתובב בשבועות האחרונים בשכונת רמות בירושלים מעורר בהלה בקרב התושבים ● מאז הכחדת הנמרים, מדובר בטורף הגדול בארץ ● אולם, מעולם לא תועדה תקיפה של אדם על ידי צבוע בישראל ● הצבוע מגיע לעיר בעקבות שפע המזון הזמין, אבל בימים הקרובים מתכננים ברשות הטבע והגנים ללכוד אותו ולהעתיק את מקום מושבו לנגב

עוד 1,158 מילים ו-1 תגובות
עקורים

"אני מרגישה שהמלחמה היא הזדמנות לשינוי. היא החזירה את כולנו למקום פגיע ומעורער, ואנחנו לא יכולים להמשיך להחזיק בכל הסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו"

ברית גלעד

בת 38 מקיבוץ צבעון. נשואה ואם לשניים. הומאופטית. פונתה לראש פינה

עוד 1,916 מילים ו-2 תגובות

בזמן שכל העיניים על עזה, איראן עלולה לפרוץ לפצצה גרעינית

ראש סוכנות הגרעין של איראן לשעבר אמר כי מה שמפריד בין טהרן לפצצה זו "החלטה בלבד" ● דיוויד אולברייט, ראש מכון המחקר ISIS בוושינגטון ופקח גרעין של האו"ם לשעבר, מסביר: "אני חושב שזה המצב החמור ביותר שהיינו בו מעולם. אף אחד לא מנסה לעצור את איראן"

עוד 1,016 מילים
היום ה־137 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

קטאר: קיבלנו אישור שהחלה העברת התרופות לחטופים בעזה

לשכת רה"מ על העברת התרופות: ישראל תבחן את אמינות הדיווח ● סמוטריץ': "החזרת החטופים? לא הדבר הכי חשוב"; נתניהו: לא מוכנים לשלם את המחירים ההזויים שחמאס דורש ● דיווח: בצמרת חמאס טוענים - סנוואר סובל מדלקת ריאות שהסתבכה ● היועמ"שית: "אסור לדרג מדיני להתערב בשיקולי המשטרה בעניין הגבלת מחאה" ● נחתם צו הריסה לביתו של המחבל מפיגוע הירי בירושלים

עוד 63 עדכונים

המאמצים לדחות שוב את כינוס הוועדה לבחירת שופטים עלו בתוהו, כשבג"ץ דחה עתירה של ארגון "לביא" הטוענת כי שופטי העליון החברים בוועדה מצויים בניגוד עניינים ● בפועל, בית המשפט גם אישרר את האיסור שחל על נתניהו להתקרב בכל דרך לשאלות של קידום שופטים ולעבודת הוועדה ● פרשנות

עוד 1,011 מילים ו-1 תגובות

המחדל הכלכלי הלא מדובר של ממשלת נתניהו

ההתנהלות המופקרת של ממשלת ישראל מול הממשל האמריקאי אילצה את הנשיא ביידן להפעיל סנקציות קשות במיוחד נגד ישראלים, שהיו שמורות עד כה רק לגדולים שבאויבנו ● את המחיר משלמים עכשיו ארבעה אזרחים, אבל החשש הגדול הוא שזה רק ההתחלה ● פרשנות

עוד 1,415 מילים

בכיר פת"ח הגולה עשוי להיות האיש ל"יום שאחרי"

מוחמד דחלאן, לשעבר ראש מנגנוני הביטחון בעזה ויועצו של שליט איחוד האמירויות, התייחס בריאיון ל"ניו יורק טיימס" ליום שאחרי ברצועה והדגיש: "לא עבאס, לא חמאס" ● דחלאן נפגש לפני כשנתיים עם קבוצה של אנשי עסקים ישראלים ביוזמת נאום כהן, שתומך במפלגת הליכוד ● מדבריו באותה פגישה אפשר היה להתרשם שהוא מתגעגע לאזור והיה שוקל לחזור ● פרשנות

עוד 721 מילים

"הייתי מביאה לישראל את הראש של סנוואר בחינם"

חטיפה, גניבת סיוע הומניטרי ושימוש באוכלוסייה אזרחית: עדויות חדשות מרצועת עזה חושפות לעולם כיצד נראים חיי התושבים תחת שלטון חמאס ● מנכ"ל המרכז לתקשורת השלום ג'וזף בראודה, שמנהל את פרויקט העדויות, מספר: "עזתים רבים חוששים שמוקדם מדי להתכונן ליום שאחרי חמאס"

עוד 1,360 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה