רעיית נשיא המדינה מיכל הרצוג ורעיית נשיא אוקראינה אולנה זלנסקה

רעיית נשיא המדינה מיכל הרצוג ורעיית נשיא אוקראינה אולנה זלנסקה, נפגשו היום, עם נציגי הקואליציה הישראלית לטראומה וארגון נט"ל, כחלק מביקורה בישראל.

רעיית נשיא המדינה מיכל הרצוג ורעיית נשיא אוקראינה אולנה זלנסקה עם יו
רעיית נשיא המדינה מיכל הרצוג ורעיית נשיא אוקראינה אולנה זלנסקה עם יו"ר נט"ל אמי פלמור, 19 ביוני 2023 (צילום: יגאל סלבין)

במסגרת המפגש, שמעו הרעיות מצוותי הקואליציה הישראלית לטראומה ועמותת נט"ל, על הטיפול בילדים ונפגעי טראומה על רקע לאומי. עוד השתתפו במפגש נציגי משב – הזרוע לסיוע בינלאומי של משרד החוץ, נציגת האיחוד האירופי קטרינה מטרנובה, שגריר אוקראינה בישראל יבגן קורניצ'וק ושרת הרווחה האוקראינית אוקסנה איבניבנה ז'ולנוביץ.

במפגש הוצגה לרעיות הפעילות ההומניטרית של הארגונים בתחום בריאות הנפש וטיפול בילדים נפגעי טראומה באוקראינה. השיח התרכז באופן שבו ניתן לחזק את החוסן ולטפל בטראומה של נוער וילדים באוקראינה ולהעניק כלים נוספים לאנשי המקצוע האוקראינים בתחום, המבוססים על הידע הרב והניסיון של עמותות המגזר השלישי בישראל.

בפתח הפגישה פנתה אל המשתתפים רעיית נשיא המדינה מיכל הרצוג ואמרה: "אני שמחה מאוד לארח כאן את חברתי הטובה רעיית נשיא אוקראינה אולנה זלנסקה. בחדר הזה מתקיים שיתוף פעולה בין ארגונים רבים לטובת אלו שמתמודדים עם פוסט-טראומה וכל הנוכחים בחדר רוצים לחלוק ולתת מהידע שלהם לאחרים.

לצערי מדינת ישראל מאוד מנוסה במלחמות וטרור, ואנחנו כמדינה רוצים לחלוק את הידע והניסיון הזה אתכם, ולעזור לאזרחי אוקראינה שזקוקים לכך."

רעיית נשיא אוקראינה: "תודה לכולכם, ובעיקר לגברת הרצוג ועל קבלת הפנים החמה כאן בישראל. מדינת ישראל מהווה מודל לחיקוי עבורנו, לצערי יש לכם ניסיון מאוד עשיר בתחום הזה, ובכל זאת המדינה שלכם עדיין מצליחה לשגשג ולשרוד, גם תחת מתקפות בלתי פוסקות. כן אנחנו עמידים, אבל העמידות גובה עימה מחיר נפשי גבוה ואני בטוחה שאתם יודעים רבות על כך. מחקרים מראים שרוב האוקראינים כעת סובלים מחרדה ופוסט טראומה, החל מילדים שהיו עדים לפגיעות בהוריהם ועד למבוגרים שכל המשפחה שלהם נמחקה על ידי טילים.

בעזרת הידע שלכם תוכלו לאמן את המומחים שלנו, שיוכלו לקחת איתם את הידע הזה בחזרה לאוקראינה. הידע שסיפקתם לנו לא עוזר רק לאנשי הרפואה ומגישי העזרה הראשונה אלא גם יועבר לכל האנשים שבאים במגע עם הציבור. אנחנו שואפים להפוך את הסיוע הפסיכולוגי לנגיש בצורה רחבה, ממש כמו עזרה רפואית."

במסגרת המפגש הקשיבו רעיית נשיא המדינה ורעיית נשיא אוקראינה לסיפורה של נוי שניאור, בת 31 אם לשלושה ילדים ומורה לאנגלית בעיר שדרות. נוי שיתפה אותן בכאב שמתלווה לגידול ילדים תחת הטרור, בעוד היא ובני משפחתה סובלים מפוסט טראומה וחרדה.

"אני נולדתי וגדלתי בעיר שדרות בסמוך לרצועת עזה, אני זוכרת היטב את מתקפת הטילים הראשונה על עירנו, הייתי אז רק בת 10 ושיחקתי ככל הילדים יחד עם חבריי בשכונה, בתקופה הזו לא היו לנו מקלטים או מרחבים מוגנים עבור מחסה. מלבד זאת, הבעיה הגדולה ביותר הייתה שלא היה שום מקום עבורנו לחלוק את הרגשות והמחשבות שלנו על הקשיים שבסיטואציה.

מאז שנוסדו מרכזי החוסן בעירי ילדיי מבקרים בהם כל שבוע, שם הם מקבלים כלים חשובים על מנת להתמודד עם התקפות הטרור הלא צפויות מרצועת עזה. אני רוצה לחלוק אתכם את החוויה האחרונה שלי- לפני כשלושה חודשים, שבוע לפני תחילת מבצע "מגן וחץ", בשעה שלוש קיבלתי התראה מפיקוד העורף על מתקפת טילים, הייתי בדרכי לאסוף את ילדיי מהגן, שלפתע האזעקה הופעלה וברגע מצאתי את עצמי נשכבת יחד עם ילדיי ברחוב ומגנה עליהם, אחד הטילים נחת ממש לידנו. נלקחתי למרכז חוסן למספר שעות, רק בשביל להצליח להתאושש מהטראומה שחוויתי, וזו רק דוגמה אחת."

לבסוף סיכמה: "אתה קם בבוקר ולא יודע איך היום יגמר, לגדל ילדים בסביבה כזו זה אתגר יום יומי. בנוסף כמורה את חייבת להיות עוגן עבור התלמידים שלך, במיוחד אחרי מבצע צבאי. אני רוצה להודות על המרכז המדהים שיש לנו בעיר והאנשים שעובדים בו שתמיד זמינים לנו."

רעיית הנשיא חיבקה את נוי בהתרגשות והשיבה לה: "תודה שהגעת ושיתפת איתנו בסיפורך מאז ילדותך ועד היום. הראת לנו מה זה חוסן אמיתי."

יו"ר עמותת נט"ל, אמי פלמור: "מתוך הטיפול בטראומה והסבל של אזרחי ישראל למודי מלחמה וטרור, נט"ל פיתחה ידע שיכול לרפא עמים ואומות אחרות הנתונות למלחמה, ואנו גאים על ההזדמנות לעשות זאת."

יו"ר הקואליציה אלוף (מיל,) גדעון שפר: "לקואליציה ניסיון וידע רב בבניית יכולת של רשות, צוותים וקהילה בישראל ולכן פונים אליה גם מהעולם, כך ביפן, בהאיטי, בבוסטון וגם באוקראינה. זו חובה מוסרית שלנו לעזור."

פרויקט העצמת אנשי צוותי הטיפול בטראומה באוקראינה, הוקם כיוזמה משותפת של רעיית הנשיא מיכל הרצוג ורעיית נשיא אוקראינה אולנה זלנסקה. נט"ל סייעה בפתיחה מיידית של קו סיוע ייעודי למשפחות של האוקראינים החיים בישראל, הועברו סדנאות הכנה ועיבוד למשלחות הסיוע באוקראינה, סמינרים מקוונים לאנשי טיפול, תרגום והפצה של חומרים מקצועיים לאנשי בריאות הנפש, להורים ולצוותי חינוך לתרגול רגיעה ובניית חוסן ועוד.

הקואליציה הישראלית לטראומה החלה לפעול באוקראינה כבר ב- 2014. בשנתיים האחרונות פועלת הקואליציה לחזק את החוסן החברתי והנפשי של אזרחי אוקראינה. במסגרת עבודתה, הכשירה הקואליציה למעלה מארבעת אלפים אנשי מקצוע במערכות החינוך, הבריאות והרווחה וכן מקימה במקביל בשיתוף הפדרציות היהודיות, חמישה מרכזי חוסן לטיפול בילדים ונוער באוקראינה.

כל הזמן // יום ראשון, 21 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־198 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

המשא ומתן תקוע, הרמטכ"ל אישר תוכניות לדרום

הותר לפרסום: רס"ן (מיל') דור זימל מת מפצעיו אחרי שנפגע מתקיפת הכטב"ם בגליל ● נתניהו בקבינט: "תדרוכים שקריים של צוות המו"מ זורעים ייאוש במשפחות" ● גנץ לבלינקן: סנקציות על 'נצח יהודה' יפגעו בישראל ● מטוסי צה"ל תקפו מטרות חיזבאללה בדרום לבנון ● צה"ל בתגובה לסנקציות נגד נצח יהודה: "נבחן את ההחלטה" ● היועמ"שית אישרה ייצוג נפרד לממשלה בבג"ץ הגיוס

עוד 55 עדכונים

מפלגת העבודה – הסוף

מפלגת העבודה הגיעה אל סופה. בחירתו הצפויה של יאיר גולן היא שלב מכריע בדרך לביטולה. המפלגה החליטה מרצונה לסיים את תפקידה ההיסטורי כחולה הבא אל מותו.

יאיר גולן לא התפקד לשורותיה כדי להוכיח שיש חיים אחרי המוות, אלא כדי להשתמש במה שנותר ממנה כדי להקים את השמאל החדש. הוא הצהיר ביושר בפני פעילי המפלגה הוותיקים שנותרו שמטרתו היא להקים את הדמוקרטים. הוא הגיע לא כדי לשקם אלא כדי להרוג את העבודה ולהקים תחתיה יצור חדש. באופן מפתיע הפעילים מסכימים. הם מאמינים כנראה בגלגול נשמות.

משה בן עטר הוא פובליציסט, מחבר הספר "המסע לישראל האחרת". עסק שנים בתכנון אסטרטגי והיה מנכ״ל המועצה הציונית בישראל, מנהל כפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי, ומנהל המכון למחקר וחינוך בקרן כצנלסון. היה יועצם של כמה שרים ויועץ ליצחק הרצוג.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
כמה חבל, מפלגת העבודה היתה מרכז שמאל אמיתי שדאג לזכויות העובדים, שדאג לחינוך ולבריאות לכל, לא הזניח את דרישות הבטחון והעיקר - לא היה סקטוריאלי, מרץ לעומת זאת היא כן סוג של מפלגה סקטוריא... המשך קריאה

כמה חבל, מפלגת העבודה היתה מרכז שמאל אמיתי שדאג לזכויות העובדים, שדאג לחינוך ולבריאות לכל, לא הזניח את דרישות הבטחון והעיקר – לא היה סקטוריאלי, מרץ לעומת זאת היא כן סוג של מפלגה סקטוריאלית, מקווה שאתבדה ויאיר גולן יהיה גם מדינאי ולא רק מר בטחון וידאג לכל שכבות הציבור בכל התחומים, מצער מאד שמפלגת העבודה יורדת מהמפה, אבל זה לא רק בגלל השתלטות מרץ עליה, הפרוק הגדול היה מפלגתו של גנץ שרוב הותיקים של העבודה הצתרפו אליה רק בגלל שהם לא קיבלו את מנהיגותה של מירב מיכאלי

עוד 595 מילים ו-2 תגובות
אמיר בן-דוד

העובדים הפלסטינים מושכים חסכונות ומאבדים היתרי עבודה

כ-120 אלף עובדים פלסטינים מהשטחים איבדו את פרנסתם מאז 7 באוקטובר, וללא דמי אבטלה הם נאלצים להתפטר, למשוך כספי פנסיה ולוותר על היתרי העבודה שעבורם שילמו דמי תיווך גבוהים ● ברשות האוכלוסין מסרבים לאפשר להם משיכה חד-פעמית ושמירה על ההיתרים בטענה שאין אפשרות כזו ● עובד מדרום הר חברון פונה לממשלה: "אפשרו לנו לחזור, המצב מחמיר והייאוש מבעיר את השטח"

עוד 1,546 מילים ו-2 תגובות

מלחמת עזה – עוד כתבות

חיים בסרט

לטעמי, סרט טוב הוא כזה שבו אני יוצאת מהאולם החשוך, שקועה כל כך בעולם הדמיוני שהוקרן על המסך, שלוקח לי דקה להתאפס ולהבין איפה אני. אבל אז המציאות הבדיונית נשארת מאחור והמציאות "המציאותית" תופסת את מקומה.

אלא שלא נדרש לקנות כרטיס קולנוע כדי להבין שיש אצלנו מציאויות מקבילות, אחת אמיתית וכמה דמיוניות, שממחישות את הביטוי "חי בסרט". למרבה הצער, יש מי שחיים בסרט ומשפיעים על הגורל של כל אחד מאתנו.

טובה הרצל היא גמלאית של משרד החוץ. שרתה כקצינת קישור לקונגרס בשגרירות ישראל בוושינגטון, הייתה השגרירה הראשונה של ישראל במדינות הבלטיות להאחר התפרקות ברה"מ, ופרשה אחרי כהונה בדרום אפריקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 664 מילים

אחרי שהטיל סנקציות על מתנחלים בפברואר השנה, בסוף השבוע הודיע משרד האוצר של ארה"ב על שורת סנקציות נוספות - הפעם נגד ארגונים ועמותות שניסו לעקוף את הסנקציות הקודמות ולגייס תמיכה וכספים עבור המתנחלים ברשימה ● בנוסף, הסנקציות החדשות מהדקות את הטבעת סביב בן גביר ואנשיו - ואילו סמוטריץ' עלול למצוא את עצמו ברשימת הסנקציות הבאות ● פרשנות

עוד 994 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מלחמה שלמה בלי ראיון עיתונאי רציני אחד עם מנהיגי האומה

חצי שנה של מלחמה ואיש ממנהיגי המדינה לא התייצב לריאיון עיתונאי רציני אחד בכלי תקשורת ישראלי מול מראיין/נים ישראלים.

אחת ליומיים משחררים יואב גלנט ובנימין נתניהו סרטון מבושל של סלוגנים מול חיילים קפואים, מצולמים מהגב כמו סטטיסטים בסרט מבוים, כאלה שאסור להם לצייץ ומאוימים לא לשאול ולא לעשות פדיחות לרה"מ או לשר הביטחון.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קשה להאשים את אלה שמסרבים להתראיין אצל עיתונאים ישראליים. חוסר הכבוד ,הבוז,הלעג,הציניות, מצד העיתונאים הישראליים הוא כבר שם דבר ואין להאשים את מי שאינו מוכן להתראיין אצל ציניקנים ורוחשי... המשך קריאה

קשה להאשים את אלה שמסרבים להתראיין אצל עיתונאים ישראליים. חוסר הכבוד ,הבוז,הלעג,הציניות, מצד העיתונאים הישראליים הוא כבר שם דבר ואין להאשים את מי שאינו מוכן להתראיין אצל ציניקנים ורוחשי בוז.
בנוסף אצל העיתונאי הישראלי לראיןן פידושו להתווכח ולהפריע במהלך דבריו של המרואיין.
תלמדו לכבד גם אם אינכם מחבבים את המרואיין, יש כללי התנהגות.

עוד 932 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

התקיפה המיוחסת לישראל הבהירה לאיראנים עד כמה הם חשופים ונחותים מול היכולות הישראליות ● השבתת המכ"ם באספהאן העבירה מסר ברור לאיראנים: מי שהשבית את מערכות הנ"מ יכול היה לפגוע בכל מטרה שיבחר ● מעבר לכך, סוללות ה-S300 הרוסיות הן ההגנה האווירית הכי טובה שיש לאיראן כיום - והן לא רק נכשלו בזיהוי החדירה, אלא גם נפגעו בעצמן ● פרשנות

עוד 572 מילים

עקורים

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

"איך אפשר לעשות שלולית חורף ומצפור, ומטר משם אירוע של רכבי גודזילות?"

הממשלה מייבשת את פארק אריאל שרון, הריאה הירוקה הגדולה של גוש דן, וכדי להתקיים הוא נגרר לארח אירוע ג'יפים מזהם ● עיריית חדרה וחברת החשמל ממשיכות להתקוטט ולהחמיץ את אטרקציית הכרישים העולמית ● משתתפים במרוץ הלילה של תל אביב התלוננו על הרי פלסטיק - אבל בעירייה טוענים שזה היה אירוע ירוק להפליא ● והצצה מפתיעה לספארי במהלך רכיבת אופניים

עוד 1,831 מילים
היום ה־197 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

נתניהו: "הכוונה להטיל סנקציה על יחידה בצה"ל זה שיא האבסורד ושפל ערכי"

ראש הממשלה אמר את הדברים בעקבות הפרסום כי ארצות הברית צפויה להטיל עיצומים על גדוד נצח יהודה בשל פגיעה בזכויות אדם של פלסטינים ביהודה ושומרון ● בית הנבחרים האמריקאי אישר העברה של חבילת סיוע לישראל בסך 14 מיליארד דולר ● המונים הפגינו ברחבי הארץ בקריאה להקדים את הבחירות ולשחרר את החטופים

עוד 27 עדכונים
עקורים

"הדרך הטובה ביותר עבורי לצלוח את המצב המחורבן הזה, היא לקבל אותו בלי ויכוח. סיגלתי מעין צ'יל שלא אופייני לי. מתברר שאני חזקה יותר ממה שחשבתי"

נעמה שקד

בת 51 מקיבוץ כיסופים. אם יחידנית. פונתה למלון בים המלח

עוד 2,043 מילים ו-1 תגובות
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

בחזרה לעידן המוזהב

לפני כ-150 שנה, טבע מארק טווין את המונח "העידן המוזהב" כתיאור של ארה"ב, שנהנתה אז לכאורה משגשוג ורווחה חסרי תקדים, אך בפועל הייתה נגועה בשחיתות, תאוות בצע, פערים כלכליים ושסעים חברתיים ● המאפיינים של העידן המוזהב דומים באופן מבהיל לאלו של העידן הנוכחי ● וגם: התובע במשפט טראמפ רוצה להוכיח שהנשיא לשעבר בעצם שילם דמי שתיקה תמורת סיקור אוהד

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,654 מילים ו-1 תגובות

הברית האזורית דרשה מישראל דבר אחד: לא לשבור את הכלים

מי שנהנה מתמיכה אזורית בהגנה, חייב לתת דין וחשבון כאשר הוא מסכן את שותפיו לברית ● אף אחד לא קונה את הנהי התמוה של קטאר ● הקריאה הנואשת של שליח האו"ם בלוב ● השיטפונות ההיסטוריים באיחוד האמירויות הם רק הפרומו ● והשבוע ב־1980: הפגנות הברברים באלג'יריה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,268 מילים

חג הקורבן

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: יום בדרכים עם שמעון פרס בזמן שחרב ההדחה של רבין מונחת על צווארו, בניסיון לאתר כיסי תמיכה באיש שמוצא זמן לנתח בנסיעה המונוטונית את "מר מאני" של א. ב. יהושע

עוד 2,538 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מַשְׁבֵּר הַטִּילִים 213

האם אפשר להשוות בין משבר הטילים האיראני למשבר הטילים בקובה?

עוד 1,769 מילים

בטקס השבעת שופטים, הרצוג בחר ליישר קו עם הצביעות של לוין

אחרי שנתיים שלא התקיים טקס השבעת שופטים בבית הנשיא, התקיים הטקס הראשון בקדנציה של לוין כשר המשפטים ● אלא שהנוכחות בטקס הדגישה את העובדה שלוין ממשיך למנוע מינוי נשיא קבוע לעליון ושופטים בכירים נוספים - כל עוד הוועדה לא תאשר את המינויים שהוא רוצה ● לוין צבע את מהלכיו בצבעים של אחדות מזויפת ● אבל זה כלום לעומת מופע ההתקרנפות של הנשיא הרצוג באותו אירוע ● פרשנות

עוד 662 מילים ו-3 תגובות

רומא פסלה את כשריאל ותקבל בתגובה מפלגה רפובליקאית חדשה

הממשלה החליטה למנות את בני כשריאל, מוותיקי הליכוד וראש עיריית מעלה אדומים מזה שלושה עשורים, לשגריר ישראל ברומא ● האיטלקים הטילו וטו על המינוי וכינו את כשריאל "מתנחל קיצוני" ● הקהילה היהודית באיטליה זועמת והחליטה בתגובה להקים מפלגת ימין חדשה ● נציגי הליכוד והקואליציה ישתתפו בכנס היסוד בחודש הבא במילאנו ● וכשריאל? הוא בינתיים מונה לשגריר ישראל בהונגריה

עוד 720 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה