משבר הקורונה: מחסומי משטרה הוסרו בבני ברק

פקע המנדט להקמת הממשלה שניתן לגנץ; עובר לידי הכנסת

בניסיון לתאם ציפיות עם הציבור, מנכ"ל משרד הבריאות מבקש לשנות את המינוח הרווח לגבי העתיד הצפוי ● לאחר צאת החג החלה פגישת המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן ● לראשונה בוצעו יותר מעשרת אלפים בדיקות קורונה ביממה ● משרד הבריאות איתר התפרצות של הנגיף ביישובים ערביים בגליל ● גלנט הפר את הנחיות הסגר וחגג את החג עם בתו, שאינה גרה איתו דרך קבע

פגישת ריבלין, גנץ ונתניהו, 15 במרץ 2020 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
קובי גדעון/לע"מ
פגישת ריבלין, גנץ ונתניהו, 15 במרץ 2020
13:10 עריכה

ח״כ אחמד טיבי, יו״ר ועדת הבריאות ברשימה המשותפת, הודיע כי הגיע לסיכום על מנכל מד״א אלי בין וראש מועצת דיר אלאסד על פתיחה מיידית של תחנת ״היבדק וסע״ בדיר אלאסד היום. זאת, בעקבות העליה במספר הנדבקים ביישוב כפי שמתגלה מפרסום משרד הבריאות.

משרד הבריאות הוציא הבוקר הודעה חריגה, לפיה ישנה רמת תחלואה גבוה מאוד של נגיף הקורונה בישוב דיר אלאסד. המשרד אף ביקש מתושבים הישוב – כמו גם תושבי נחף, בענה ומג'ד אל כרום – להשאר בבתיהם.

על פי נתוני משרד הבריאות.  יש כרגע 31 חולי קורונה מאומתים על פי החלוקה הבאה:

  • דיר אל אסד 23
  • נחף 4
  • בענה 3
  • מגדל כרום 1

נוסף על אלו, על פי החקירה האפידמיולוגית שנוהלה על ידי מחוז צפון של משרד הבריאות, יש מאות מגעים פוטנציאליים.

ד״ר טיבי ביקש מהתושבים עם תסמינים להתקשר למד״א ולהגיע להיבדק. ״כולנו מגויסים למאבק בהתפשטות וירוס הקורונה ויש להיענות להוראות משרד הבריאות , להישאר בבית ולא להתקהל״, אמר.

15:20 עריכה

הלילה, בחצות, יפקע המנדט להרכבת הממשלה, לאחר ההארכה שנתן נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ליושב ראש כחול לבן, בני גנץ.

לקראת סיומם של 28 הימים שניתנו לגנץ להרכבת ממשלה, פנה האחרון לנשיא, בבקשה שיאריך את תוקף המנדט שניתן לו, אך זה דחה את הבקשה. לאחר שגנץ פנה פעם נוספת, יחד עם בנימין נתניהו, לבקש הארכה, נעתר ריבלין לבקשה, ונתן ארכה בת 48 שעות, שתסתיים הלילה.

ייתכן שאם השניים ישובו ויפנו לנשיא במשותף יזכו לקבל ארכה נוספת. אם לא, יעבור המנדט אל הכנסת למשך 21 ימים, שבהם יוכל כל חבר כנסת לנסות ולגבש רוב של 61 להרכבת ממשלה. אם איש מהמחוקקים לא יצליח בכך, תתפזר הכנסת, ובתוך כשלושה חודשים ייערכו בחירות לכנסת ה-24.

16:27 עריכה

משלוח של מאה אלף ריאגנטים – חומרים כימיים הדרושים לביצוע בדיקות קורונה – נחת בישראל. הריאגנטים נרכשו על ידי משרד הביטחון מקוריאה הדרומית. בנוסף הובאו כחמישים אלף חליפות מגן לצוותים הרפואיים.

17:01 עריכה

יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, ויושב ראש הסיעה, אחמד טיבי, נדרשו להתפשטות נגיף הקורונה ביישובים הערביים.

17:28 עריכה

מאה מכונות הנשמה, שהוטסו מארצות הברית, נחתו בנמל התעופה בן-גוריון. המכונות נרכשו על ידי משרד הביטחון.

17:49 עריכה

בעוד כשעה, ב-19:00 בערב, תיכנס לתוקפה התקנה האוסרת לפתוח מאפיות וכל מקום למכירת מזון, למעט מרכולים. הנחיה זו, שתוקפה יפוג כעבור שבע שעות, ב-02:00 לפנות בוקר, נועדה למנוע התגודדות של קונים עם צאת חג הפסח, כשהאיסור ההלכתי לאכול חמץ מסתיים.

18:03 עריכה

מחר בבוקר, בשעה 09:00, יתקיים בבג"ץ דיון בעתירה של איגוד בתי האבות, הדורש ממשרד הבריאות לערוך בדיקות קורונה לדיירי בתי האבות ולאנשי הצוות.

19:10 עריכה

לראשונה בוצעו למעלה מעשרת אלפים בדיקות קורונה ביממה. שלשום נערכו 10,401 בדיקות, ואתמול נעשו 11,501 בדיקות לגילוי הנגיף.

19:49 עריכה

צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל כחול לבן צפויים להיפגש הערב בניסיון להשיג הסכמה על הקמת ממשלה. פגישתם האחרונה של הצוותים נערכה אתמול, לפני כניסת החג.

19:59 עריכה

מחר יסתיים הסגר שהוטל על בני ברק ועל שורה של שכונות בירושלים. לפי דיווח של קרן מרציאנו בחדשות 12, משרד הבריאות לא יבקש להאריך את הסגר במתכונתו הנוכחית, אלא יציע מודל אחר, ככל הנראה פחות דרסטי.

20:20 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, קורא לשנות את הטרימינולוגיה הנהוגה ביחס להתמודדות עם נגיף הקורונה. בראיון לערוצים 11, 12 ו-13 אמר בר סימן טוב שבמקום לדבר על "אסטרטגיית יציאה" יש לדבר על "שגרה בצל קורונה".

הוא סירב לומר מה ההקלות שיציע משרדו להחיל, ואמר שיאמר את עמדת משרד הבריאות בדיונים הפנימיים הרלוונטיים. לפי דיווח בחברת החדשות, תוצאות בדיקה מתקבלות בתוך שבוע. לדבריו, היעד כיום הוא שמרגע ביצוע הבדיקה יתקבלו תוצאות בתוך 48 שעות.

20:45 עריכה

גורמים בכחול לבן חוששים מהאפשרות שנתניהו לא באמת מעוניין לחתום על הסכם קואליציוני – כך דיווחה הערב יערה שפירא בתאגיד השידור כאן.

20:57 עריכה

במערכת הפוליטית מברכים את הציבור לרגל חגיגות המימונה.

21:08 עריכה

ביש עתיד – תל"ם ובמרצ תוקפים את כחול לבן, שלפי הדיווחים, מתעתדת לעשות ויתורים משמעותיים בסוגיות משפטיות במשא ומתן הקואליציוני שהיא מקיימת עם הליכוד.

21:36 עריכה

החלה פגישת המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד וכחול לבן.

22:16 עריכה

שר העלייה והקליטה, יואב גלנט, הפר את ההנחיות, שלפיהן, נדרש הציבור לשהות במהלך הסגר עם הדיירים הקבועים המתגוררים איתו דרך קבע – כך פרסמה יולן כהן בחדשות 12.

יואב גלנט (צילום: פלאש 90)
גלנט בפברואר האחרון (צילום: פלאש 90)

לפני תחילת הסגר, שהוטל בליל הסדר, עברה בתו של גלנט, המתגוררת דרך קבע בתל אביב, לגור בביתם של הוריה במושב עמיקם. גלנט אישר את הדברים ומטעמו נמסר ש"לאור התארכות המצב הנוכחי עברה בתו לבית הוריה מתחילת הסגר ועד שיפורסמו הקלות המאפשרות חזרה לשגרה".

22:31 עריכה

עוזרו של חבר הכנסת יעקב אשר מיהדות התורה נדבק בקורונה – כך עדכן קצין הכנסת יוסף גריף את חברי הכנסת הערב. אשר נכנס לבידוד.

יעקב אשר (צילום: אהרון קרון, פלאש 90)
יעקב אשר (צילום: אהרון קרון, פלאש 90)
22:48 עריכה

מספר כתבים פוליטיים מדווחים על קשיים במשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן.

23:03 עריכה

בבני ברק מוסרים מחסומים משטרתיים שהוצבו בעיר.

23:37 עריכה

25 דקות לפקיעת המנדט, ועדיין לא ידוע על התקדמות מהותית במו״מ להקמת קואליציה בין הליכוד וכחול-לבן. על פי כתב ״כאן״, יואב קרקובסקי, בני גנץ לא יבקש הארכה נוספת מהנשיא, מה שאומר שהמנדט יחזור בחצות לכנסת – ואם כעבור 21 יום לא תהיה ממשלה, הכנסת תתפזר. שוב.

00:00 עריכה

פקע המנדט להקמת ממשלה שניתן לבני גנץ. לא הוגשה בקשה להארכת המנדט, ונשיא המדינה ראובן ריבלין צפוי להעביר מחר (חמישי) את המנדט לכנסת.

במצב זה, הכנסת תיכנס לתקופה של 21 יום במהלכה כל ח״כ, למעשה, יכול לאסוף 61 תומכים להקמת ממשלה. מי שיגיש לנשיא 61 חתימות בתקופה זו, יקבל 14 יום נוספים להקמת הממשלה.

אם עד תום 21 הימים לא יהיה מועמד עם לפחות 61 תומכים, הכנסת תתפזר.

לפיכך, הדדליין הוא כפי הנראה ה-7 במאי 2020.

עוד 21 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 20 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שופטת בין המשפט לענייני משפחה נאוה גדיש קיבלה החלטה תקדימית לרשום בנות זוג כשתי אימהות לתינוקת שנולדה מהביצית של אחת ובהיריון של השנייה ● המדינה התנגדה בטענה שקביעת גבולות מוסד ההורות צריכה להיקבע על ידי המחוקק ● בפסק הדין השיבה גדיש: "ההתפתחות החברתית מביאה לא פעם סיטואציות שמחייבות פתרון, בטרם הרשות המחוקקת עומדת על הצורך בכך" ● פרשנות

עוד 707 מילים

השימוש המושכל בגוף ככלי תקשורת להשגת עוצמה פוליטית

סאנה מרין, ראש ממשלת פינלנד עוררה סערה בכוס התה השמרנית כי הצטלמה עם…ז׳קט.

הצילום בג׳קט מסוגנן עם מחשוף עמוק למגזין האפנה המוביל בפינלנד ״טרנדי״ עלה לרשתות ועורר ביקורת על כך שזה לא מכובד או שזה פוגע באמינות שלה כראש ממשלה. בתגובה נשים בפינלנד ובעולם העלו תמונות של עצמם עם ז׳קט בלי חולצה כאות הזדהות ותמיכה.

מי שבזמנו היתה ראש הממשלה הצעירה בעולם, בגיל 34 (סבסטיאן קרוז הקנצלר של אוסטריה עקף אותה בכמה חודשים בנתיים), ניהלה את משבר הקורונה ביד רמה וזכתה ל-85% אוחזי תמיכה בקרב הציבור הפיני. בין השאר הסבירה את הצלחתה בשכל ישר דרך-אגבי בכך שהתיעצה עם מומחים. מדהים!

מי שהיתה עד לא מזמן ראש הממשלה הצעירה בעולם, בגיל 34, ניהלה את משבר הקורונה ביד רמה וזכתה ל-85% אוחזי תמיכה בקרב הציבור הפיני. בין השאר הסבירה את הצלחתה בכך שהתיעצה עם מומחים. מדהים!

כדי לסבר את האוזן, אצלנו קפטן טיטניק הנאשם בפלילים, שהזיותיו הקודחות מתקשרות אליו מכל העולם, נסק ל-27% תמיכה בניהול משבר הקורונה על פי מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה עוד לפני הסגר. כך גם בעקבותיו, על פי סקר של קמיל פוקס שפורסם בחדשות 13 אמש, רק 27% מהציבור סבורים שהטלת הגבלות הקורונה עניינית, בעוד 64% סבורים שמדובר בסגר והגבלות פוליטיות.

אבל כידוע, הנאשם לובש תמיד חולצה מכובסת בחינם מתחת לז׳קט היקר שאולי קיבל, לכאורה, מתנה מחברים. אז אין חשש שזה יתפס שלא מכובד.

האמת צריכה להאמר. ראשי וראשות ממשלה בדרך כלל לא מטומטמים, וכשהם חושפים טפח, או את כל החזה שלהם למצלמה במקרה של שורה ארוכה מאוד של מנהיגים, זה לא כי חם להם או שלא היתה להם חולצה נקיה מהכביסה. כאשר מנהיגים גברים חושפים את החזה על גבי שערי מגזינים, בפרט אם יש להם שרירי חזה מפותחים וכתפיים רחבות, הם מעוניינים לשדר גבריות. והם מעוניינים לשדר גבריות כי במוחם של אנשים רבים, שמרנים, גבריות = כח = מנהיגות.

סנה מרין גדלה במשפחה להט״בית עם אמא ואמא והיתה הראשונה במשפחה שלה לעשות תואר אקדמי. היא הגיעה למעמד שלה בין השאר כי היא יודעת לתקשר עם דור שמאס בקלישאות טחניות על גבריות וכח. הדרך הפוליטית שלה התפתחה לצד שימוש מושכל ואותנטי ברשתות החברתיות, בהם שיתפה את התפתחות ההריון שלה, הצטלמה מניקה, ועכשיו מדברת באופן גלוי על כמה מתיש לנהל את משבר הקורונה (בהצלחה!) תוך כדי שהיא דופקת הופעה.

כשמנהיגים גברים חושפים את החזה על שערי מגזינים, בפרט אם יש להם שרירי חזה מפותחים וכתפיים רחבות, הם מעוניינים לשדר גבריות. והם מעוניינים בכך כי במוחם של שמרנים רבים גבריות = כח = מנהיגות

המחשוף של סנה מרין חושף הרבה יותר מקצת עור באזור החזה שלה, הוא חושף את הסטנדרט הכפול שכל אשה ששואפת להצליח במשהו חווה. מצד אחד, מצופה מנשים מצליחות להראות נשיות. אבל נשיות סינתטית שבאה לידי ביטוי במניקור, שלא מגלה כי אחרי שהיא חוזרת הביתה האשה המצליחה הזו גם שוטפת כלים ומחליפה חיתולים.

תודה לאל על לק ג׳ל. נשיות שנעימה לעין לגברים, ולא מסיחה את דעתם. נשיות שלא מניקה, שאין לה מחשוף כשהיא גם ראש ממשלה, יפה אבל לא יפה מידי, חזקה אבל לא חזקה מידי, חכמה אבל לא יותר מאף גבר, לא מתנצלת אבל גם חס וחלילה לא אסרטיבית.

הגוף הנשי, ועוד יותר השימוש המושכל בו ככלי של תקשורת באמצעות סגנון ואפנה, היווה עבור נשים לאורך ההיסטוריה יתרון יחסי בצבירת הון פוליטי. מהמלכה אליזבת הראשונה, הדוכסית מקבנדיש, רות ביידר גינסבורג, מדונה  ועד סאנה מרין. נשים הבינו שיש בסגנון שלהן, ובדימויים שהן מייצרות בגופן, כח לתקשר את הכח שלהן כנשים. פוטין, מקרון, אובמה ואחרים היו צריכים לחשוף את כל פלג הגוף העליון שלהם כדי לשדר כח. סאנה מרין עשתה את זה עם כמה סנטימטרים.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 556 מילים

השלב הבא של היציאה מהסגר: קבינט הקורונה ידון היום בפתיחת בתי הספר היסודיים

משלחת של איחוד האמירויות, בראשות השר לעניינים פיננסיים ושר הכלכלה של הנסיכויות, תגיע בצהריים לישראל לחתימה על הסכמים כלכליים בין המדינות

08:13 עריכה

ועדת השרים לענייני אזורים מוגבלים הוציאה את המועצה המקומית רכסים מרשימת האזורים המוגבלים לאור הירידה בנתוני התחלואה ביישוב.

07:28 עריכה

משלחת מאיחוד האמירויות תנחת היום בנמל התעופה בן-גוריון כדי לחתום על הסכמים כלכליים עם ישראל. בראש המשלחת האמירתית עומדים השר לעניינים פיננסיים ושר הכלכלה של הנסיכויות. בטקס החתימה ישתתפו שר האוצר של ארצות הברית סטיב מנוצ'ין ויועצו של הנשיא דונלד טראמפ, אבי ברקוביץ'. ב-12:00 תתקבל המשלחת על ישי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ גבי אשכנזי ושרים נוספים.

07:22 עריכה

קבינט הקורונה יתכנס היום בשעה 17:00 אחר הצהריים וידון על השלב הבא של היציאה מהסגר. על הפרק עומדת פתיחת בתי הספר עבור תלמידי הכיתות הנמוכות. השרים יידרשו להכריע בשאלת שיבוץ תלמידי כיתות א'-ב' בקפסולות, בשונה מילדי הגנים, ששבו השבוע למוסדות החינוך, והם אינם מחולקים לקבוצות. במשרד האוצר עשויים לנסות לקדם בישיבה פתיחה של חנויות וקניונים במקום פתיחה של מוסדות החינוך, כדי לצמצם את הפגיעה במשק.

עוד 3 עדכונים

מנדלבליט והאמת

בדיחה עממית מספרת על בחור צעיר שיצא למסע חובק עולם לחפש את האמת. נפרד ממשפחתו, חצה הרים וימים, ואחרי שנים הגיע למערה ענקית, שבה גרה האמת. אישה קשישה, עורה כבר קמוט וגבה כפוף, שערה לבן ארוך והיא באה בימים אך מלאת ניסיון חיים. ישב אצלה כמה חודשים ולמד את "האמת". כאשר ביקש לחזור למשפחתו ולהיפרד ממנה, ביקשה הקשישה רק דבר אחד. "מה שתרצי", ענה הצעיר.

כשתחזור אל חבריך, אמרה לו האמת, ספר להם ש"אני צעירה ויפהפיה".

כך, בפראפרזה, גם היועמ"ש הנכחי אביחי מנדלבליט. מחזיק בתואר היועמ"ש, שממנו מצפים כולנו לדבוק באמת, להיצמד לחוק, לא להפלות איש פשוט מול נבחרי ציבור ושועי הארץ. לדון את כולם על פי החוק. אבל מנדלבליט מוכיח יום יום את ההיפך. גמישותו וחלקלקות לשונו המשפטית הן כנראה התכונות העיקריות שנדרשות כדי להפוך את המובן מאליו למסובך, מורכב ואחר כך הפוך מהמשמעות שכל אדם סביר מבין.

אני מצפים מהיועמ"ש לדבוק באמת, אבל מנדלבליט מוכיח יום יום את ההיפך. גמישותו וחלקלקות לשונו המשפטית הופכות את המובן מאליו למסובך, מורכב ואחר כך הפוך מהמשמעות שכל אדם סביר מבין

רק לפני ימים אחרים קיבל איום בשידור חי מח"כ מיקי זוהר, וכבר הוא רץ נמהר לסגור את תיק המניות ולא לפתוח חקירה בתיק הצוללות.

כבר הוא אץ רץ להודיע שגילה גמליאל "דיווחה אמת" בחקירתה האפידמיולוגית, למרות שמשרד הבריאות נרעש מההדלפה של החקירה –  שבה נטען לא דיווחה אמת על נסיעה לטבריה אלא רק על תפילה בבית כנסת, לכאורה במקום מגוריה בתל אביב. ואז התברר כי מדובר בתקלה של תכנת משרד הבריאות, לפיה גמליאל הקלידה "טבריה" אך התוכנה הזינה "תל אביב", ונשכחה העובדה שגמליאל שיקרה לציבור כשהטיפה לכולנו להשאר בחג בחוג המשפחה הגרעינית המצומצמת, בעוד שהיא עצמה נסעה לעיר אחרת, שהתה בקרב המשפחה המורחבת, והתפללה בבית כנסת ציבורי (ש-20 מתוך 26 מתפלליו נדבקו בקורונה) ואז נפגשה עם עוד שלושה מעובדיה, הדביקה את שלושתם, והגיעה לכנסת, על פי הדיווחים, כשהיא סובלת מתסמינים.

השנה חוגגים בסוכה עם המשפחה המצומצמת, כדי שבשנה הבאה נוכל לשוב ולארח אושפיזין. חג שמח לכל בית ישראל! ????????

פורסם על ידי ‏גילה גמליאל – Gila Gamliel‏ ב- יום שישי, 2 באוקטובר 2020

אבל מנדלבליט הוא יועמ"ש רחום וחנון. קצב סגירת התיקים אצלו עולה על קצב פתיחתם. 6 מתוך 7 תיקי שרה נתניהו נסגרו והאחרון נגמר בהסדר תשלום מגוחך.

הכרזתו על כך ש"אין חשד לאירוע פלילי" וכי נתניהו "לא חשוד" בפרשת הצוללות, דקה אחרי חשיפתה בתכנית המקור של רביב דרוקר, הייתה מהירה ממהירות האור, והיא לבדה מעלה חשד שאינטרס ההסתרה גובר על אינטרס חשיפת האמת לציבור.

הכרזתו על כך שנתניהו "לא חשוד" בפרשת הצוללות, דקה אחרי חשיפתה בתכנית המקור של רביב דרוקר, הייתה מהירה ממהירות האור והיא לבדה מעלה חשד שאינטרס ההסתרה גובר על אינטרס חשיפת האמת לציבור

חלפו חודשים ארוכים מאז ומידע עצום נגלה לציבור על פרשת הצוללות ועל מעורבותו של רה"מ נתניהו, חלק מהמידע בקולו של נתניהו עצמו. עברו חודשים בהם שישה ממקורביו הקרובים והצמודים ביותר הואשמו בעבירות פליליות בפרשה זו בדיוק (כלומר מסתבר שדוקא יש בה "היבט פלילי"), ורק נתניהו נשאר יבש נקי ולא יודע על רכש צוללות במיליארדים וספינות שטח במאות מיליוני דולרים. ידע שהוא עצמו הודיע שהסתיר מכל בכירי מערכת הביטחון. ואם הוא הסתיר "את הסוד" כיצד הוא לא יודע? אם ידע להסתיר, כיצד הוא לא יודע מה הוא הסתיר?

צילום מסך מחדשות ערוץ 12
צילום מסך מחדשות ערוץ 12

האמת המתגוררת בקצה ההר, חפרה כנראה מנהרת מילוט בתחתית ההר ומשם נזרקים לפח יומיום תיקי חשדות נגד השלטון ונגד ראש השלטון. במערה מתגורר לו מנדלבליט תחת ערימות של ניסוחים:

"הטענות מציגות התנהלות שאינה עומדת בסטנדרטים ראויים של רשות ציבורית העוסקת בנושא כה משמעותי לאינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל", כתב בחוות דעתו על פרשת המניות, "אולם מתברר כי נכון לעת הזו פעורים חללים בסוגיות חשובות לשם גיבוש תזה פלילית – את החללים הללו לא ניתן למלא במקרה זה באמצעות הנחות, השערות ואמירות כלליות". הוסיף וכתב מנדלבליט על מצבתה של פרשת המניות.

האמת המתגוררת בקצה ההר, חפרה כנראה מנהרת מילוט בתחתית ההר ומשם נזרקים לפח יומיום תיקי חשדות נגד השלטון ונגד ראש השלטון. במערה מתגורר לו מנדלבליט תחת ערימות של ניסוחים

כלומר גילה גמליאל, שרה בממשלת ישראל, הפרה בריש גלי את ההנחיה שלא להתרחק 1000 מטר מהבית ולא להתפלל בחדר סגור עם יותר מעשרה אנשים, אבל לפי מנדלבליט פעורים חללים בתזה שעלולה לסבך אותה בחקירה משטרתית. גמליאל רק הדביקה 3 מאנשי משרדה ולמעשה אין שום הוכחה אחרת שהיא הפרה הנחיות.

נתניהו רק הדביק שישה מיועציו הבכירים והקרובים בנגיף השחיתות בפרשת הצוללות, ולמעשה אין שום הוכחה אחרת שהוא עצמו הפר את החוק.

כי הרי ממה נפשך? אלוף דן הראל העיד בתצהיר לביהמ"ש העליון כי דרש מכתב בחתימתו של נתניהו עצמו, כאשר אותם מקורבים לחצו עליו לבטל את מכרז ספינות השטח. ראש המל"ל דאז יוסי כהן הביא להראל מכתב מהמל"ל שבו ראש הממשלה "מנחה אותו לבטל את המכרז" על ספינות השטח. הראל לא הסתפק בכך ודרש הוראה בכתב ובחתימת נתניהו.

צילום מסך מחדשות ערוץ 12
צילום מסך מחדשות ערוץ 12

מכתב כזה לא נשלח כי נתניהו היה מודע למשמעות הפלילית של מכתב כזה וללחץ הבלתי חוקי שהוא מבצע על ראשי מערכת הביטחון לרכוש רק מטיסנקרופ את אותן ספינות שניתן היה לרכוש יותר בזול ממדינה וחברה אחרות. רק מנדלבליט לא מבין משמעויות ורואה "חללים פעורים", שכל אדם סביר רואה בהם הרים של ראיות והוכחות לכך שנתניהו מעורב ושחייבים לפתוח בחקירתו בפרשיות הללו.

מאות לוחמי חיל הים, בכירי מערכת הביטחון שמילאו תצהירים ארוכים לבג"צ באותה עתירה של התנועה לאיכות השלטון, ומאות אלפי מפגינים במשך שנים ובעיקר בחודשים האחרונים, דורשים פתיחת חקירה. רק מנדלבליט עומד וסותם את אותם חללים פעורים.

למעשה בהשאלה מאותה תפילה:

"ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם, אשר יצר את האדם בחכמה, וברא בו נקבים נקבים , חלולים חלולים….שאם יפתח אחד מהם או יסתם אחד מהם, אי אפשר להתקיים …" (ברכת אשר יצר, תלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף ס' עמוד ב')

מנדלבליט גורם לכך שלא נוכל לעמוד בפני סתימת אחד מהנקבים והפרשה הזו עומדת להתפוצץ בפני כולנו, עם כל הריח הנורא של נקבים חלולים וסתומים ו"חללים פעורים".

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 875 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ראיון יהדות, פוליטיקה, וכל מה שביניהן

הרב האמריקאי ארתור וסקו, שנעצר עשרות פעמים בעבר בהפגנות, משתתף גם במחאה הנוכחית למען השחורים באמריקה - כל עוד היא קרובה לביתו ● הוא מתנגד לכיבוש, תוקף פוליטיקאים, ונאבק במשבר האקלים ● ספרו החדש מפרש את התורה באופן שתומך בנשים, במיעוטים אתניים ובקהילה הגאה ● לדבריו, "יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה"

עוד 2,005 מילים

תגובות אחרונות

הבה נגילה אחרי 20 שנה של ויכוחים, באה גילה גמליאל

רגע אחרי ההסתבכות שלה בטבריה, השרה להגנת הסביבה הפתיעה והודיעה על הרחבת חוק הפיקדון, כך שיכלול גם מיחזור בקבוקי משקה משפחתיים ● גם מתנגדיה יודו כי מדובר בבשורה מצוינת לסביבה ולאזרחים, וכי גמליאל מתקנת בכך עיוות שנמשך שנים ● אך עד כניסת החוק לתוקף, חברות המשקאות יעשו הכל כדי למסמס אותו ● פרשנות

עוד 672 מילים

המזרח התיכון הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות

גנץ: אני משרת את ישראל ולא את נתניהו - ביום שזה ישתנה אצא לדרך חדשה

הנדל: כ״ץ תוקע חוק לאינטרנט מהיר לפריפריה ● כ״ץ: ״כשחיברתי את הגליל והנגב למרכז, הוא היה עוד בשופינג בין מפלגות״ ● נתניהו לאופוזיציה: ״שומעים שתי מקהלות - באסה סבבה״ ● ריבלין: ״לעצור את טרור האלימות נגד נשים" ● מיקי זוהר: אשנה את השיח ● גילה גמליאל לא תיחקר בגין אי מסירת אמת ● במכון הביולוגי יחלו בניסוי בבני אדם בחיסון קורונה בסוף החודש

עוד 57 עדכונים

החרדים מנצחים את הממשלה אבל מאבדים את הציבור

"החרדים הם הדבר הכי מתועב היום במדינה", אומר לזמן ישראל ח"כ יצחק פינדרוס, מזכיר סיעת יהדות התורה. "בוא תסביר לי למה? למה יפעת שאשא ביטון פותחת את חדרי הכושר והמסעדות וזוכה למחיאות כפיים, אבל רב בן 92 שאומר לכם שאסור להפסיק ללמוד ושתמצאו פתרון - הופך לאויב העם?" ● משבר האמון במגזר החרדי מתקדם לעבר נקודת האל-חזור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בק... המשך קריאה

למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בקרב משתתפי ההפגנות נמוך מאוד לשיעור המאומתים בקרב תלמידי ישיבות ומפגין מאומת, בחזרתו לביתו, ידביק 2, 3 אנשים בעוד שבחור תלמוד תורה מאומת בחזרתו לביתו ידביק 10, 12 אנשים.

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

ראיון "למה, למען השם, שמישהו שפוי ילך ויקנה את אל על?"

כיצד הגיעה אל על למצבה הנוכחי, מה הסיכוי של הבעלים החדש והצעיר שלה - אלי רוזנברג - להרוויח מההשקעה, ומה עליו לעשות כדי שזה יקרה? ● ניסים מלכי, שהיה בכיר באל אל במשך 42 שנה (11 מתוכן כסמנכ"ל כספים), משרטט את נפילתה של חברת התעופה הישראלית, ותוקף את ההצטיידות הראוותנית במטוסי הדרימליינר היקרים

עוד 1,666 מילים

"אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים (של התחלואה), ירידה עקבית ברורה", שיבח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תוצאות הסגר השני ● אבל מה עם כל שאר הפרמטרים? מיליון מובטלים, בעלי חנויות שפשטו רגל, צעירים בלי תקווה, ועתיד כלכלי לוט בערפל ● את מנהיגי אירופה, שנמנעו מסגר שני, נתניהו מציג כחסרי תעוזה ● נראה כי באמת אין להם את התעוזה לא להקשיב למומחים, ולהרוס את חיי האזרחים ● דעה

עוד 820 מילים

בריאות ללכת 20 דקות ולקרוס, לעבוד רק שעה ביום

רופאים, חולים ומחקרים רבים מדברים על תסמינים נפוצים וקשים של הקורונה שנמשכים מספר שבועות או חודשים אחרי ההחלמה הרשמית, כמו עייפות כרונית, קשיי נשימה ובעיות בלב ● אבל המידע החלקי והסותר שפורסם בנושא לא מגלה כמה מהמחלימים סובלים מהם, ולמשך כמה זמן ● בפועל, לישראל ולממשלות אחרות אין שום מאגר מידע מסודר על תופעת ה-long covid19, ולאיש אין מושג מה היקפה האמיתי

עוד 2,389 מילים

המדינה לבג"ץ: אין מקום לחקירת נתניהו בפרשת הצוללות

סקר: לראשונה אפשרות לקואליציה בלי נתניהו והחרדים ● גפני: מר"ן דורש לימוד תורה בישיבות ● ברבש התפטר מהצוות המייעץ לגמזו ● אדלשטיין מאיים על מוסדות חינוך חרדים בקנסות ושלילת רישיון ● גנץ לחרדים: "אי אפשר שיהיו בישראל שתי מדינות" ● נתניהו: "דוחה בתוקף טענות לשיקולים פוליטיים" ● קרוב למיליון מובטלים: צעירים ונשים נפגעו יותר

עוד 51 עדכונים

כמעט שנתיים אחרי שנכנס לפוליטיקה, הקים את פרויקט כחול-לבן שנועד לשנות את פני הדמוקרטיה הישראלית ונכנס בסוף לממשלה עם נתניהו, שר הביטחון מאיים כעת בבחירות ובונה על לא אחר מאשר נפתלי בנט ● מבחינת נתניהו, שממילא מכוון לבחירות ביוני, גנץ רק יעשה לו טובה ● פרשנות

עוד 486 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה