משבר הקורונה: מחסומי משטרה הוסרו בבני ברק

פקע המנדט להקמת הממשלה שניתן לגנץ; עובר לידי הכנסת

בניסיון לתאם ציפיות עם הציבור, מנכ"ל משרד הבריאות מבקש לשנות את המינוח הרווח לגבי העתיד הצפוי ● לאחר צאת החג החלה פגישת המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן ● לראשונה בוצעו יותר מעשרת אלפים בדיקות קורונה ביממה ● משרד הבריאות איתר התפרצות של הנגיף ביישובים ערביים בגליל ● גלנט הפר את הנחיות הסגר וחגג את החג עם בתו, שאינה גרה איתו דרך קבע

פגישת ריבלין, גנץ ונתניהו, 15 במרץ 2020 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
קובי גדעון/לע"מ
פגישת ריבלין, גנץ ונתניהו, 15 במרץ 2020
13:10 עריכה

ח"כ אחמד טיבי, יו"ר ועדת הבריאות ברשימה המשותפת, הודיע כי הגיע לסיכום על מנכל מד"א אלי בין וראש מועצת דיר אלאסד על פתיחה מיידית של תחנת "היבדק וסע" בדיר אלאסד היום. זאת, בעקבות העליה במספר הנדבקים ביישוב כפי שמתגלה מפרסום משרד הבריאות.

משרד הבריאות הוציא הבוקר הודעה חריגה, לפיה ישנה רמת תחלואה גבוה מאוד של נגיף הקורונה בישוב דיר אלאסד. המשרד אף ביקש מתושבים הישוב – כמו גם תושבי נחף, בענה ומג'ד אל כרום – להשאר בבתיהם.

על פי נתוני משרד הבריאות.  יש כרגע 31 חולי קורונה מאומתים על פי החלוקה הבאה:

  • דיר אל אסד 23
  • נחף 4
  • בענה 3
  • מגדל כרום 1

נוסף על אלו, על פי החקירה האפידמיולוגית שנוהלה על ידי מחוז צפון של משרד הבריאות, יש מאות מגעים פוטנציאליים.

ד"ר טיבי ביקש מהתושבים עם תסמינים להתקשר למד"א ולהגיע להיבדק. "כולנו מגויסים למאבק בהתפשטות וירוס הקורונה ויש להיענות להוראות משרד הבריאות , להישאר בבית ולא להתקהל", אמר.

15:20 עריכה

הלילה, בחצות, יפקע המנדט להרכבת הממשלה, לאחר ההארכה שנתן נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ליושב ראש כחול לבן, בני גנץ.

לקראת סיומם של 28 הימים שניתנו לגנץ להרכבת ממשלה, פנה האחרון לנשיא, בבקשה שיאריך את תוקף המנדט שניתן לו, אך זה דחה את הבקשה. לאחר שגנץ פנה פעם נוספת, יחד עם בנימין נתניהו, לבקש הארכה, נעתר ריבלין לבקשה, ונתן ארכה בת 48 שעות, שתסתיים הלילה.

ייתכן שאם השניים ישובו ויפנו לנשיא במשותף יזכו לקבל ארכה נוספת. אם לא, יעבור המנדט אל הכנסת למשך 21 ימים, שבהם יוכל כל חבר כנסת לנסות ולגבש רוב של 61 להרכבת ממשלה. אם איש מהמחוקקים לא יצליח בכך, תתפזר הכנסת, ובתוך כשלושה חודשים ייערכו בחירות לכנסת ה-24.

16:27 עריכה

משלוח של מאה אלף ריאגנטים – חומרים כימיים הדרושים לביצוע בדיקות קורונה – נחת בישראל. הריאגנטים נרכשו על ידי משרד הביטחון מקוריאה הדרומית. בנוסף הובאו כחמישים אלף חליפות מגן לצוותים הרפואיים.

17:01 עריכה

יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, ויושב ראש הסיעה, אחמד טיבי, נדרשו להתפשטות נגיף הקורונה ביישובים הערביים.

17:28 עריכה

מאה מכונות הנשמה, שהוטסו מארצות הברית, נחתו בנמל התעופה בן-גוריון. המכונות נרכשו על ידי משרד הביטחון.

17:49 עריכה

בעוד כשעה, ב-19:00 בערב, תיכנס לתוקפה התקנה האוסרת לפתוח מאפיות וכל מקום למכירת מזון, למעט מרכולים. הנחיה זו, שתוקפה יפוג כעבור שבע שעות, ב-02:00 לפנות בוקר, נועדה למנוע התגודדות של קונים עם צאת חג הפסח, כשהאיסור ההלכתי לאכול חמץ מסתיים.

18:03 עריכה

מחר בבוקר, בשעה 09:00, יתקיים בבג"ץ דיון בעתירה של איגוד בתי האבות, הדורש ממשרד הבריאות לערוך בדיקות קורונה לדיירי בתי האבות ולאנשי הצוות.

19:10 עריכה

לראשונה בוצעו למעלה מעשרת אלפים בדיקות קורונה ביממה. שלשום נערכו 10,401 בדיקות, ואתמול נעשו 11,501 בדיקות לגילוי הנגיף.

19:49 עריכה

צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל כחול לבן צפויים להיפגש הערב בניסיון להשיג הסכמה על הקמת ממשלה. פגישתם האחרונה של הצוותים נערכה אתמול, לפני כניסת החג.

19:59 עריכה

מחר יסתיים הסגר שהוטל על בני ברק ועל שורה של שכונות בירושלים. לפי דיווח של קרן מרציאנו בחדשות 12, משרד הבריאות לא יבקש להאריך את הסגר במתכונתו הנוכחית, אלא יציע מודל אחר, ככל הנראה פחות דרסטי.

20:20 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, קורא לשנות את הטרימינולוגיה הנהוגה ביחס להתמודדות עם נגיף הקורונה. בראיון לערוצים 11, 12 ו-13 אמר בר סימן טוב שבמקום לדבר על "אסטרטגיית יציאה" יש לדבר על "שגרה בצל קורונה".

הוא סירב לומר מה ההקלות שיציע משרדו להחיל, ואמר שיאמר את עמדת משרד הבריאות בדיונים הפנימיים הרלוונטיים. לפי דיווח בחברת החדשות, תוצאות בדיקה מתקבלות בתוך שבוע. לדבריו, היעד כיום הוא שמרגע ביצוע הבדיקה יתקבלו תוצאות בתוך 48 שעות.

20:45 עריכה

גורמים בכחול לבן חוששים מהאפשרות שנתניהו לא באמת מעוניין לחתום על הסכם קואליציוני – כך דיווחה הערב יערה שפירא בתאגיד השידור כאן.

20:57 עריכה

במערכת הפוליטית מברכים את הציבור לרגל חגיגות המימונה.

21:08 עריכה

ביש עתיד – תל"ם ובמרצ תוקפים את כחול לבן, שלפי הדיווחים, מתעתדת לעשות ויתורים משמעותיים בסוגיות משפטיות במשא ומתן הקואליציוני שהיא מקיימת עם הליכוד.

21:36 עריכה

החלה פגישת המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד וכחול לבן.

22:16 עריכה

שר העלייה והקליטה, יואב גלנט, הפר את ההנחיות, שלפיהן, נדרש הציבור לשהות במהלך הסגר עם הדיירים הקבועים המתגוררים איתו דרך קבע – כך פרסמה יולן כהן בחדשות 12.

יואב גלנט (צילום: פלאש 90)
גלנט בפברואר האחרון (צילום: פלאש 90)

לפני תחילת הסגר, שהוטל בליל הסדר, עברה בתו של גלנט, המתגוררת דרך קבע בתל אביב, לגור בביתם של הוריה במושב עמיקם. גלנט אישר את הדברים ומטעמו נמסר ש"לאור התארכות המצב הנוכחי עברה בתו לבית הוריה מתחילת הסגר ועד שיפורסמו הקלות המאפשרות חזרה לשגרה".

22:31 עריכה

עוזרו של חבר הכנסת יעקב אשר מיהדות התורה נדבק בקורונה – כך עדכן קצין הכנסת יוסף גריף את חברי הכנסת הערב. אשר נכנס לבידוד.

יעקב אשר (צילום: אהרון קרון, פלאש 90)
יעקב אשר (צילום: אהרון קרון, פלאש 90)
22:48 עריכה

מספר כתבים פוליטיים מדווחים על קשיים במשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן.

23:03 עריכה

בבני ברק מוסרים מחסומים משטרתיים שהוצבו בעיר.

23:37 עריכה

25 דקות לפקיעת המנדט, ועדיין לא ידוע על התקדמות מהותית במו"מ להקמת קואליציה בין הליכוד וכחול-לבן. על פי כתב "כאן", יואב קרקובסקי, בני גנץ לא יבקש הארכה נוספת מהנשיא, מה שאומר שהמנדט יחזור בחצות לכנסת – ואם כעבור 21 יום לא תהיה ממשלה, הכנסת תתפזר. שוב.

00:00 עריכה

פקע המנדט להקמת ממשלה שניתן לבני גנץ. לא הוגשה בקשה להארכת המנדט, ונשיא המדינה ראובן ריבלין צפוי להעביר מחר (חמישי) את המנדט לכנסת.

במצב זה, הכנסת תיכנס לתקופה של 21 יום במהלכה כל ח"כ, למעשה, יכול לאסוף 61 תומכים להקמת ממשלה. מי שיגיש לנשיא 61 חתימות בתקופה זו, יקבל 14 יום נוספים להקמת הממשלה.

אם עד תום 21 הימים לא יהיה מועמד עם לפחות 61 תומכים, הכנסת תתפזר.

לפיכך, הדדליין הוא כפי הנראה ה-7 במאי 2020.

עוד 21 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 10 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־64 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

דיווח: סינוואר נמלט מעזה לחאן יונס בשיירה הומניטרית

צה״ל הודיע על 5 חללים, אחד מהם אחיין של השר איזנקוט ● דיווח: נתניהו אמר לביידן בסוף השבוע כי הלחימה בחאן יונס תימשך כחודש ● פורסם תיעוד של פלסטינים נכנעים, הרמטכ"ל: סימן להתפרקות במערכת ● החות׳ים מאיימים למנוע מספינות בדרך לישראל לעבור בים האדום ● משפחתו של סהר ברוך שנחטף קיבלה הודעה כי נרצח בשבי ● חייל תועד הורס סחורה בחנות בג׳באליה

עוד 47 עדכונים

איך צפייה באלימות משפיעה עלינו

איתן יהלומי בן ה-12 סיפר שהוא אולץ על-ידי שוביו לצפות בסרט הזוועות, שמקבץ את מעשי האלימות מהשביעי באוקטובר. למרות שרובנו לא חויבנו תחת איום נשק לצפות בסרט ההוא, כן נחשפנו לסצנות אלימות רבות מאז אותו יום נורא ובמהלך המלחמה שנכפתה עלינו. למרות שמדובר בעוצמה נמוכה בהרבה – גם בימי שגרה אנחנו חשופים לאלימות בחדשות וגם לאלימות בסרטים, בסדרות ובמשחקי מחשב.

יש כיום מודעות גוברת לכך שתזונה משפיעה גם על הגוף וגם על התודעה (ידוע למשל, שתזונה של פחמימות ריקות לא בריאה לגוף, ושבנוסף לזה היא מגבירה היפראקטיביות, קשיי ריכוז ומתח. ברור לנו גם שמרק חם מרגיע את הבטן וגם את ההכרה), אבל כיצד משפיעה צריכה של דימויים אלימים על הגוף, על הרגש ועל המחשבות שלנו?

שרון אביטל היא בעלת דוקטורט ברטוריקה מאוניברסיטת טקסס באוסטין. היא מרצה וחוקרת שכנוע, תקשורת בלתי מילולית, ותקשורת בין תרבותית. בשל הכובע הכפול שהיא חובשת כרטוריקנית וכמטפלת בשיטות שונות של רפואה משלימה, היא מתעניינת גם בקשר בין פוליטיקה ותהליכי ריפוי ושליטה (צילום: קובי וולף)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,398 מילים
אמיר בן-דוד
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

סמוטריץ' מסרב להפנים שלא רק מלחמות הורגות – גם סוכר

ההנחיה של סמוטריץ' להאריך את ביטול המס על המשקאות הממותקים היא שיא חדש של פגיעה באינטרס הציבורי ● הגשמים העזים שירדו השבוע הציפו את נחל צלמון בביוב, הזורם אל הכנרת ● אתר חדש מציג את כל החקלאים האורגנים שאפשר להזמין מהם משלוח הביתה ● בין סביבה לביורוקרטיה: השדרוג הדיגיטלי של רשות האוכלוסין והתחייה של בית הדפוס בבארי

עוד 931 מילים

מלחמת סוכות – עוד כתבות

מקרון פועל להרחקת חזבאללה מעבר לליטני, אך ספק אם זה יעזור

צרפת חוששת בין השאר לעתיד קידוחי הנפט שלה בלבנון ● המסע של פוטין בארצות המפרץ ● ארדואן מקלל את ישראל, אך סופג האשמות מהאופוזיציה בגלל המשך המסחר עמה ● הפעילות החות'ית נגד השיט הבינלאומי פוגעת במצרים ומחממת את הזירה בים האדום ● והשבוע לפני 40 שנה: האינתיפאדה הראשונה פורצת בעזה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,290 מילים

לעצור, לחסל או לגרש? מה הפתרון היעיל נגד ראשי חמאס

בנובמבר 2012 חיסלה ישראל את ראש הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד ג'עברי, האיש שגם החזיק בגלעד שליט וניהל את המו"מ האכזרי לשחרורו. הייתה זאת הפעם האחרונה שישראל חיסלה בכיר בחמאס.

מאז חלפו 11 שנים עד אוקטובר 2023, בו הוסרה החסינות של בכירי חמאס ככל הנראה לתמיד. במבצע "צוק איתן" בקיץ 2014 ניסתה ישראל מספר פעמים לחסל את מוחמד דף, אך הניסיונות כשלו.

ד”ר למדעי המדינה וליחסים בינלאומיים. עבודת הדוקטורט שלי בנושא “כללי משחק בלוחמה א-סימטרית” זכתה בפרס הקרן ע”ש ענבר עטיה ז”ל למחקרים בנושא טרור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,391 מילים

למקרה שפיספסת

עשה שלום עלינו

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: בחזרה להסכמי קמפ דיוויד ולטריו המצרי–ישראלי–אמריקאי שהוציא לנשיא קרטר עשן מהאוזניים – עד המחווה ששינתה הכול

עוד 2,396 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

לכל איש יש שם

בדיוק כפי שהמדינה פירקה את מנגנוניה שלה בשם הישרדותו של אחד, כך נדמה שהמדינה שמה את כל יהבה על תהליך הרסני ובלתי אפשרי של פירוק מיידי של רעיון – יהא המחיר אשר יהא ● אלה שזכו להיוושע אחרי בגידת ראשי המדינה, נוכחים כעת כאובייקטים על לוח של מדינאי ערל לב ורשע, שמנצל את הפקרתם ככלי מיקוח בינלאומי למשיכת זמן הלחימה ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל מאמר ביקורת, גם אם צודק וחד. חייב שתהיה בו סדרת צעדים ברורים ספציפיים שמציעים פתרון ראליסטי . יותר מדי מתארי בעיות. מעט מדי מנסחי פתרונות שאפשר ליישם עכשיו. איך מעיפים את הפשיזם... המשך קריאה

כל מאמר ביקורת, גם אם צודק וחד.
חייב שתהיה בו סדרת צעדים ברורים ספציפיים
שמציעים פתרון ראליסטי .
יותר מדי מתארי בעיות.
מעט מדי מנסחי פתרונות שאפשר ליישם עכשיו.
איך מעיפים את הפשיזם והביב?
איך מייצרים משטר גבולות שנותן ביטחון לאזרחים?
עם מי? תוך כמה זמן? האם יש לזה הנהגה ותמיכה?
האם זה מייצב את ישראל אזורית ופנימית?

עוד 788 מילים ו-1 תגובות
עקורים

"אני לא מרגישה עכשיו בטוחה בשום מקום. אני מרגישה כלואה. בלילות, אני ישנה עם ג'ינס וחולצה כדי שאם חלילה מישהו ייכנס, לפחות אהיה לבושה"

ליאורה האריס

תלמי יוסף. אם יחידנית לשתי בנות. פונתה למושב פארן

עוד 1,988 מילים

יריב לוין שוב ממסמס את הוועדה לבחירת שופטים - ובג"ץ מעלים עין

על רקע התנהלותו של לוין, לא ברור מדוע שופטי בג"ץ מיהרו להסיר מעל שולחנם את העתירות שדרשו להורות לו לכנס את הוועדה לבחירת שופטים ● שלוש שנים וחצי מאז תחילת משפטו של נתניהו, אפשר לקבוע שהשופטים מאטים - אולי במכוון - את ההליך הפלילי נגד נתניהו ● והאמירה החמורה של השופט אלרון בפסק דין שניתן לאחרונה חושפת את תפיסתו החוקתית ומידת שליטתו בחומר ● פרשנות

עוד 1,117 מילים ו-3 תגובות

מרב מיכאלי שמה קץ לסבל, באיחור של שנה

מאז הבחירות לפני שנה, הפכה יו"ר מפלגת העבודה מטרה להאשמות שהטיחו בה מכל עבר, בכל מקום שאליו הגיעה ● הדברים הגיעו לידי כך שחבר ועידה אסף מספיק חתימות לטובת כינוס וועידת המפלגה כדי להצביע על הדחתה ● מיכאלי העדיפה למנוע את הביזיון ואתמול הודיעה על פרישה הדרגתית מהפוליטיקה ● כעת נותר לראות לאן מועדות פניה של המפלגה - ושל מחנה המרכז-שמאל בכלל ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות
היום ה־63 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

שני חיילים נפצעו קשה במבצע לשחרור חטופים - שלא נמצאו

ארה״ב הטילה וטו ומנעה החלטה של מועצת הביטחון של האו״ם לקרוא לישראל להפסקת אש מיידית ● גלנט: רואים סימני שבירה בחמאס ● צה״ל הודיע היום על נפילתם של 4 חיילים ● דיווח: ארה״ב דורשת מישראל לסיים את המלחמה עד סוף השנה ● איתן לוי מבת ים שנחטף לעזה נרצח בשבי ● אלפים הגיעו להלווית בנו של גדי איזנקוט שספד: "נעשה הכל כדי שההקרבה לא תהיה לשווא"

עוד 59 עדכונים

תנועת "הצדק החברתי" היא סוס טרויאני של אנטישמיות

ג'ייק ווליס סימונס אומר בריאיון לזמן ישראל כי טבח חמאס חשף את הפרצוף האמיתי והאנטישמי של אנשי השמאל בעולם: "התמיכה בפלסטינים אינה אלא תמיכה גלויה ברצח ובחילול היהודים" ● בספרו החדש, "ישראלופוביה", הוא טוען כי המוסר הכפול הטבוע באנטישמיות יוצר עבור ישראל רף אתי בלתי אפשרי: "שימוש בטיעונים מוסרניים לכאורה תורם לניסיון להשמיד את ישראל"

עוד 1,478 מילים

הפלסטינים וחלק מהמומחים בישראל מזהירים שהצפת המנהרות בעזה תגרום להרס סופי של מי התהום ברצועה ולקריסת אזורים שלמים ● מנגד, מומחים ישראלים סבורים שהאקוויפר העזתי ממילא אבוד ורואים בהצפה פתרון אפקטיבי לאיום המנהרות ● ד"ר יוסי לנגוצקי: "מי התהום כל כך מלוחים שכבר אי אפשר להזיק להם"

עוד 1,250 מילים ו-3 תגובות

בן גביר הצהיר כי הנשק שרכש מספיק לשמונה רובים לכל כיתת כוננות ● בפועל, חלקן קיבלו הרבה יותר ● במגדל העמק המשטרה חילקה פי ארבעה יותר רובים לנפש מאשר בכפר סבא ● במשרד לביטחון לאומי ובמשטרה לא חושפים את הקריטריונים לחלוקת הנשק ● יש קב"טים הטוענים כי הקריטריונים פוליטיים – ערים ימניות מקבלות יותר ● אבל ייתכן שהסיבה לעיוותים היא פשוט בלגן בחלוקה

עוד 1,541 מילים ו-2 תגובות
היום ה־62 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

שני לוחמים, בהם בנו של גדי איזנקוט, נפלו ברצועת עזה

רס"ר גל איזנקוט, בנו של השר גדי איזנקוט, ורס״ם יונתן דוד דיטש, נפלו בלחימה ברצועה ● אייל אוזן בן ה-54 הוא ההרוג מירי נ"ט בצפון ● זוהו שיגורים לישראל מסוריה ולבנון, צה"ל תוקפים את מקורות הירי ● עדויות האחים איתי ומיה רגב מהשבי: "עבר ניתוח בלי הרדמה, חיברו את כף רגלה הפוך" ● דיווח: בשיא המלחמה - מתיחות בלשכת ראש הממשלה ● ארה"ב: לא נתנו לישראל "דדליין" לסיום הלחימה בעזה

עוד 60 עדכונים

אתמול שוב ירו החות'ים בתימן טיל לעבר אילת, ובמקביל שיגרו מספר כתב"מים לעבר ספינה במצר באב אל-מנדב ● בישראל נושכים שפתיים ומסיטים את תנועת ספינות הסוחר הישראליות לים התיכון - מה שמגדיל משמעותית את זמני האספקה ומייקר את המוצרים ● בינתיים, ארה"ב מהססת בתגובתה וניכר שהמעצמה החזקה בעולם לא רוצה להתעמת לבד עם איראן ● פרשנות

עוד 724 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה