נאום אבו מאזן - "זאב זאב" או איום אסטרטגי?

פלסטינים צופים באבו-מאזן נואם באו"ם, ארכיון (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)
AP Photo/Majdi Mohammed
פלסטינים צופים באבו-מאזן נואם באו"ם, ארכיון

בתום ישיבת חירום של ההנהגה הפלסטינית ברמאללה (19 במאי) הקריא אבו מאזן הצהרה מדינית, ששודרה בשידור חי בטלוויזיה הפלסטינית. אבו מאזן הבהיר כי אש"ף והרשות משוחררים מעתה והלאה מההסכמים עם ישראל וארה"ב; וכי על ישראל לשאת במלא האחריות בתור "כוח כובש" בשטחי "פלסטין".

כמו כן הצהיר אבו מאזן כי הרשות תחדש את מהלכיה להצטרף לארגונים בינ"ל; פועלת משפטית נגד ישראל, כולל מול בית הדין הבינ"ל הפלילי (ICC); מחויבת לפתרון הסכסוך על בסיס שתי מדינות בחסות בינ"ל רחבה, ולא רק אמריקאית ("רביעייה" או "רביעייה פלוס"); קוראת למדינות להכיר בפלסטין כמדינה ולהטיל סנקציות על ישראל כדי למנוע ממנה לספח; ומתחייבת להמשיך ולשלם קצבאות לאסירים ולמשפחות ה"שהידים".

אבו מאזן הבהיר כי אש"ף והרשות משוחררים מעתה והלאה מההסכמים עם ישראל וארה"ב וכי על ישראל לשאת במלא האחריות בתור "כוח כובש" בשטחי "פלסטין"

מה הרקע לנאום ומהן מטרותיו?

אבו מאזן מצוי במצוקה אסטרטגית חמורה. על רקע משבר הקורונה הכלכלה הפלסטינית ספגה מהלומה (צפי לצמיחה שלילית של כ-8.5% השנה) שמקשה על הרשות לתפקד ולשלם משכורות לפקידיה. במקביל, גובר מאוד הלחץ על אבו מאזן מצד חמאס, הג'האד האסלאמי ו"החזיתות". אלו מאגפים אותו מימין וקוראים לחידוש המאבק המזוין ולכינוס חירום של ההנהגה הזמנית של אש"ף (בהשתתפותם כמובן), כדי לעצור את מהלכי הסיפוח של ישראל.

החרפת הטון נגד ישראל, מאפשרת לאבו מאזן לשוב למרכז הבמה, ממנו נדחק במהלך משבר הקורונה. על המשבר ניצח ראש הממשלה מחמד שתיה, שזכה לתמיכה ציבורית גבוהה בסקרים ולפופולאריות.

ברמה המדינית הבינ"ל מטרות הנאום הן לחזק את המומנטום המסתמן בהתנגדות הבינ"ל והאזורית למהלך הסיפוח (ראיון המלך עבדאללה; הצהרות סעודיה והאמירויות, מהלכי האיחוד האירופי; הצהרת ביידן), וללחוץ על הממשל האמריקאי והעולם לרסן את ממשלת ישראל.

האם אבו מאזן ביטל את ההסכמים עם ישראל?

כבעבר, אבו מאזן האשים את ישראל בביטול ההסכמים, אולם הוא עצמו לא הכריז עליהם כבטלים, אלא הבהיר כי מעתה הרשות משוחררת ממחויבויותיה במסגרתם. ניסוח עמום זה מאפשר לאבו מאזן גמישות במהלכיו הבאים נגד הסיפוח.

כבעבר, אבו מאזן האשים את ישראל בביטול ההסכמים, אך לא הכריז עליהם כבטלים אלא הבהיר כי הרשות משוחררת ממחויבויותיה במסגרתם. ניסוח עמום זה מאפשר לאבו מאזן גמישות במהלכיו הבאים

יתרה מכך, לא רק שאבו מאזן לא הכריז על ביטול ההסכמים, הוא אף נמנע מאיומים, אותם השמיע בעבר, לפרק את הרשות הפלסטינית ("להחזיר לישראל את המפתחות"). תחת זאת הוא הדגיש כי הרשות הפלסטינית תמשיך לחתור לפתרון שתי מדינות ולהכרה בה כמדינה, להיאבק בסיפוח, ולמלא את תפקידיה, כולל תשלום קצבאות. בנוסף, במסר עקיף לחמאס מצד אחד ולזירה הבינ"ל מצד שני, ציין אבו מאזן כי הרשות מחויבת לחוק הבינ"ל ו"למאבק העולמי בטרור, באשר הוא".

האם בעקבות הנאום תם עידן התיאום הביטחוני עם ישראל?

אבו מאזן טרח לציין באופן מיוחד את "ההבנות הביטחוניות" כחלק מההסכמים שאינם מחייבים יותר את הרשות. בעקבות הנאום כינס ראש ממשלת הרשות, שתיה, את ראשי מנגנוני הביטחון והורה להם לעצור את התיאום הביטחוני בכל הדרגים. נמסר כי הרשות עדכנה את ה-CIA בהפסקת התאום, וכי פעילי המנגנונים החלו לסגת ממחסומים שאיישו בתאום עם ישראל, בשטחי B ו-C.

בשנים האחרונות הרשות נקטה במספר הזדמנויות בצעדים לצמצום הנראות והדרג של המגעים הביטחוניים, כולל עצירת פגישות המח"טים, אולם בחלוף הזמן הם חזרו למתכונתם המלאה.

ניתן להניח כי כל עוד אבו מאזן דבק בקיום הרשות ובתפקודה, סביר שהמנגנונים  לא יקטעו לחלוטין את שתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל. בראיית אבו מאזן ומנגנוני הרשות, מדובר בקשר חיוני עם ישראל בצל האיום החמור שמציבה חמאס על שרידות הרשות והנהגתה ביהו"ש.

ניתן להניח כי כל עוד אבו מאזן דבק בקיום הרשות ובתפקודה, סביר שהמנגנונים  לא יקטעו לחלוטין את השת"פ הביטחוני עם ישראל. בראיית אבו מאזן ומנגנוני הרשות, מדובר בקשר חיוני בצל האיום שמציבה חמאס

בכל מקרה, משך ועוצמת הפגיעה בשיתוף הפעולה הביטחוני, ובהיבטים אזרחיים, תושפע ממדיניות ישראל ומקצב התקדמות מהלך הסיפוח.

כיצד ישפיע הנאום על המציאות בשטח?

עם שוך משבר הקורונה אותו צלחה הרשות בהצלחה, הציבור הפלסטיני דורש ממנה לפעול לשיפור מיידי באיכות חייו. חילוץ המשק הפלסטיני מהמצוקה תלוי לחלוטין בישראל (יצוא, עבודת פועלים, כספי סילוקין ועוד). בנסיבות אלה, וכשחמאס נושפת בעורפה של הרשות וממנפת את הסיפוח כדי לאגף אותה מימין, אבו מאזן יתקשה לנקוט במהלכים קיצוניים, ביטחוניים ואזרחיים, שישנו לחלוטין את המציאות בשטח.

עם זאת, לנאום ולהקשרו חסר התקדים – איום הסיפוח – צפויה השפעה מערערת יציבות בשטחי הרשות, ממגוון סיבות.

ראשית, הקו הלעומתי שאבו מאזן נדחף לנקוט מול ישראל עלול לדרבן ארגונים ובודדים להקצין את הפעילות האלימה בשטח, שמשדר ממילא חוסר שקט, המתבטא באחרונה ברצף חריג של פיגועים, חלקם קטלני. כך, חמאס והג'האד האסלאמי כבר קוראים להפוך את המילים למעשים, ואפילו דובר התנזים של הפתח הצהיר כי ההשתחררות מהסכמים מהווה הזדמנות "להסלים את המאבק הלאומי כדי להביס את הכיבוש, ולקחת בכוח את החירות של העם הפלסטיני".

שנית, מניסיון העבר ידוע כי יעילות מנגנוני הביטחון של הרשות נפגעת בתנאי   מצוקה כלכלית, ובהיעדר מסר פוליטי ברור התומך בפעילותם בשטח לסיכול טרור ולתיאום עם ישראל, קל וחומר תחת הנחיות להפסיקו. בעיתות כאלה, גוברת רגישות המנגנונים להאשמות כי הם משמשים "משת"פים" של ישראל.

הקו הלעומתי שאבו מאזן נדחף לנקוט מול ישראל עלול לדרבן ארגונים ובודדים להקצנת הפעילות האלימה בשטח, שמשדר ממילא חוסר שקט, המתבטא באחרונה ברצף חריג של פיגועים

שלישית, נוכח הסיכון הגלום בצעדים דרסטיים בשטח, הרשות צפויה להגביר את פעילותה במגרש המדיני, כפי שאיים אבו מאזן, ולנקוט במהלכים שעלולים להחריף את המתיחות עם ישראל וארה"ב, למשל מול ה-ICC. יוזמות מסוג זה, יגררו דרישה לצעדי תגובה במערכת הפוליטית בישראל, שיפגעו בתורם, ביכולתה של הרשות לפעול לשיקום מצבה הכלכלי, ויחלישו אותה מול הציבור הפלסטיני.

מהן המשמעויות המדיניות של הנאום?

הנאום מבשר על מאמץ מדיני מחודש של הרשות למנף את סוגיית הסיפוח כדי להגביר את המעורבות הבינ"ל בסכסוך ("בינאום"), ובכלל זה ללחוץ על ה-ICC לפתוח בחקירה רשמית נגד ישראל על ביצוע פשעי מלחמה. חקירה כזו עלולה לחשוף אזרחים וחיילים להליכים משפטיים ברחבי העולם.

פניה רשמית של הרשות להצטרף כחברה בארגוני האו"מ, כפי שאיים אבו מאזן, עלולה לייצר משבר בין הארגונים לבין הממשל האמריקאי. זאת, כיוון שהחוק האמריקאי מחייב את הממשל להפסיק מימון לארגונים בינ"ל שיקבלו לשורותיהם את "פלסטין".  ממשל אובאמה, שנאלץ להפסיק את המימון לאונסק"ו מסיבה זו ב-2011, גילה רגישות גדולה בסוגיה. לא ברור עד כמה רגישות כזו קיימת בממשל טראמפ.

לבסוף, הנאום מתקף את סירובה של הרשות להכיר במעמדה של ארה"ב כמתווך הוגן בין ישראל והפלסטינים, ואת חתירת הפלסטינים להרחיב את מעגל נותני החסות הבינ"ל לכל תהליך מדיני עתידי עם ישראל.

"זאב זאב" או התרעה אסטרטגית?

רובם המוחלט של מרכיבי הנאום מוכרים בגרסה כזו או אחרת מנאומים קודמים של אבו מאזן. עם זאת, תהיה זו טעות לבחון אותו באופן ליניארי ורק בראי כוונתו או יכולתו לממש את איומיו ואזהרותיו.

הנאום משקף מצוקה מתמשכת של אבו מאזן אישית ושל הרשות הפלסטינית, שמצויה במגמת היחלשות כבר שנים. יתרה מכך, בניגוד להקשר של נאומים קודמים בעשור החולף – מהלך של סיפוח, אינו דומה לאירועי עבר שהכרנו. סיפוח הוא איום של ממש על הרשות, בין היתר כיוון שסותם את הגולל על פתרון שתי המדינות – הבסיס להקמתה ולקיומה.

הנאום משקף מצוקה והיחלשות מתמשכת של אבו מאזן אישית ושל הרשות הפלסטינית. סיפוח הוא איום ממשי על הרשות, בין היתר כי סותם את הגולל על פתרון שתי המדינות – הבסיס להקמתה ולקיומה

בטווח הבינוני-ארוך, מהלך סיפוח, אם ימומש, צפוי להאיץ את מגמת שקיעתה ודעיכתה של הרשות, והנאום עלול להתברר בעתיד כסימן דרך משמעותי בתהליך. בתנאים של העדר אופק מדיני, בסיס לגיטימציה מצטמק, ומשבר וחוסר ודאות כלכליים כרוניים, וכל אלו בשלהי עידן אבו מאזן – שהסתלקותו עלולה לפתוח מלחמת ירושה הרסנית ולהאיץ תהליכי הקצנה בהנהגה הפלסטינית – ישנה סכנה ממשית לעצם קיום הרשות ולערעור האינטרס הכלכלי והאישי של בכיריה בהמשך דרכה.

תרחיש כזה מהווה איום אסטרטגי חמור ורב ממדי על ישראל. ברמה המעשית, האחריות לכלל ההיבטים של חיי היום־יום של מיליוני פלסטינים ביהו"ש עלולים לעבור אליה בהדרגה, בלי שיש בידה מנגנונים ומערכים ביורוקרטיים מתאימים, או מקורות לתקציבי העתק שיידרשו. בשטח, צפוי להחריף החיכוך בין צה"ל לאוכלוסייה הפלסטינית, ויידרש עיבוי כוחות מתמשך – שירתק את צה"ל למשימות שיטור וביטחון שוטף על חשבון ההתמודדות עם אתגרים במעגל שני ושלישי.

בשורה התחתונה, נאום אבו מאזן עלול להתברר בעתיד כ"זאב" של ממש, אם ישראל תממש את מהלך הסיפוח החד צדדי, כפי שמתחייב לעשות ראש הממשלה.

אלוף משנה במילואים אודי אבנטל. עמית מחקר במכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, הרצליה. מתעניין במזרח התיכון, בזירה הבינלאומית ובזיקות ביניהם, באתגרים ואיומים צבאיים, בטחוניים ומדיניים ובהתמודדות מולם, במודיעין, במדיניות ובאסטרטגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,239 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 12 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו נכשל כישלון חרוץ בהסדרת ניגודי העניינים שלו בקדנציות הקודמות - ניגודי עניינים שהובילו להעמדתו לדין בעבירות חמורות ● זה לא מונע ממשרד המשפטים להפגין אופטימיות שהפעם זה יסתדר ● בשבוע שעבר העביר מנדלבליט הסדר ניגוד עניינים בקשר למעורבותו של נתניהו בהחלטות הנוגעות לרשויות החוק ● אבל אפילו על הסדר הניגוד העניינים הרגיל נתניהו עדיין לא חתם ● פרשנות

עוד 1,613 מילים

הצעירים חזרו לרחוב, ואין להם שום כוונה להיות "לא פוליטיים"

בפעם הראשונה מזה זמן רב, הגיל הממוצע של המפגינים אמש בכיכר רבין לא שייט בין אוקיי בומר למתושלח ● דווקא על הרקע הזה, אי אפשר היה שלא להבחין בפער מטריד בין אלפי המפגינים בכיכר לבין מי שדיברו בשמם על הבמה ● בעוד המארגנים ניסו לנהל מחאה מהאו"ם, לצעירים ברחוב נמאס מהחרטא

עוד 705 מילים

אחרי הפגנת המחאה אמש, הממשלה תאשר היום תוכנית כלכלית לשנה הקרובה

19 מפגינים נעצרו הלילה, לאחר שלדברי המשטרה, הפרו את הסדר הציבורי ● לפי התוכנית הכלכלית, שתאושר היום, יזכו מחוסרי עבודה לדמי אבטלה עד יוני 2021; ייתכן שאישור התוכנית בכנסת יושלם עוד השבוע

10:14 עריכה

הממשלה תאשר היום את מינויו של אבי כהן לתפקיד מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת. בעבר כיהן כהן כמנכ"ל המשרד לשוויון חברתי.

10:04 עריכה

במערכת הפוליטית מוסיפים להגיב להפגנה שנערכה אמש: יאיר לפיד קורא לקצץ את מספר השרים ל-18, יואב קיש מזהיר מעלייה בתחלואה, בצלאל סמוטריץ' מוחה על היחס השונה שלו זוכים מוחים חרדים בירושלים לעומת מפגינים בתל אביב, ועוד.

09:34 עריכה

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, מתח ביקורת על המחלקה לחקירות שוטרים, שלא חקרה כראוי תלונה של אזרח, שטען שהותקף בידי שוטרים. מח"ש, שסגרה את התיק, התבססה בהחלטתה על סרט צילום, אך זה כלל לא תיעד את מעצרו האלים, לדבריו, של האזרח.

"לא נכון היה לדחות תלונת המתלונן כמילים ריקות מתוכן, על בסיס סרט שאינו נוגע לאירוע בזמן ובמקום, ודו"ח פעולה של אחד השוטרים", כתב הנציב בהחלטתו. רוזן המליץ למשנה לפרקליט המדינה (פלילי) לשקול למצות את החקירה על תקיפתו של המתלונן בידי שוטרים.

• תמצית החלטתו של הנציב דוד רוזן

08:41 עריכה

פקחים של עיריית ירושלים בסיוע כוחות משטרה פינו את מאהל מחאה, שהקימו מתנגדים של ראש הממשלה בנימין נתניהו מול ביתו. לדברי הרשויות, המוחים קיבלו אישור להפגין למשך מספר שעות, אך השתקעו במקום למשך ימים.

08:36 עריכה

1,147 נדבקים בקורונה אותרו ביממה החולפת – כך נכתב בדוח של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה. לפי אגף המודיעין, שיעור הנדבקים מבין הנבדקים הוא היה אתמול הגבוה ביותר – 6.5%.

07:48 עריכה

גורמים בליכוד אומרים, שאם בכחול לבן יבחרו להצביע בכנסת נגד עמדת הקואליציה, בתגובה לתמיכה של חלק מסיעת הליכוד ביוזמה להקים ועדת חקירה לניגודי עניינים של שופטי בית המשפט העליון – במפלגה ידעו להכיל זאת. כך דיווח הבוקר זאב קם בתאגיד השידור כאן.

07:13 עריכה

19 מפגינים נעצרו בלילה אחרי הפגנת המחאה שהתקיימה בכיכר רבין בתל אביב. בהפגנה לקחו חלק למעלה מעשרת אלפים מוחים. אחרי ההפגנה – לפי הודעת המשטרה – הפרו עשרות "פורעי חוק" את הסדר הציבורי במחאה שנעשתה בניגוד לחוק.

06:58 עריכה

הממשלה תתבקש לאשר היום בישיבתה השבועית את התוכנית "רשת ביטחון כלכלית 2021-2020", שהוצגה בשבוע שעבר לציבור על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ. לפי התוכנית, כל מי שלא יחזור לעבודה יקבל דמי אבטלה, עד יוני 2021.

הכנסת צפויה להצביע על התוכנית – כבר מחר. ייתכן שהצבעה בקריאה שנייה ושלישית תיערך עוד השבוע.

עוד 8 עדכונים

האם עדנה ארבל נפלה קורבן לקונספירציה של אלי ציפורי?

בששי האחרון (מעריב, 3.7), כתב אלי ציפורי מאמר המסביר מדוע הסדר ניגוד העניינים של שופטי העליון אינו לגיטימי. לטענתו, העובדה ששופטים אחראים על פירוט רשימת המניעויות שלהם, מהווה פתח לניצול לרעה בידי שופטים.

מי שמכיר את ההיסטוריה של ציפורי, מבין שמדובר באדם שהיצמדות לעובדות ואמינות בדיווח אינן הצד החזק שלו. ב-2007, בהיותו סגן עורך העיתון "גלובס", ציפורי תרגם טור מ"הפייננשל טיימס״ ופירסם את התרגום כלשונו בעיתון, תוך שהוא לא מציין שהעתיק את הטור. לאחר בדיקה, ועדת האתיקה של מועצת העיתונות נזפה בציפורי ואילצה אותו לפרסם הבהרה בגלובס, בה הודה כי אכן העתיק את הטור.

מי שמכיר את ההיסטוריה של ציפורי, מבין שהיצמדות לעובדות ואמינות בדיווח אינן הצד החזק שלו. ב-2007, כסגן עורך "גלובס", ציפורי תרגם טור מ"הפייננשל טיימס״ ופירסם את התרגום כלשונו בעיתון – כטקסט שלו

לאחר שהחליט להפוך לשופרו של נתניהו, ציפורי החל בהפצת תיאוריות קונספירציה ארסיות ולא אמינות, תחילה מעל עמודי גלובס. לאחר שטורים אלה נפסלו, עבר לפרסם בעמוד הפייסבוק שלו.

ב-2019, לאחר שגלובס היו צריכים להתנער מדבריו הלא אמינים של ציפורי פעם אחר פעם, הוא פוטר מהעיתון. במקביל לסגנון החדש, הבוטה והקונספירטיבי, ציפורי הפך לחביבם של ראש הממשלה ובנו יאיר, שנוהגים לשתף את מאמריו. בגלל חוסר האמינות שלו הידרדר ציפורי מסגן עורך עיתון כלכלי מוביל, לעיתונאי המצוי בשוליים של התקשורת הישראלית, המפיץ ידיעות שקריות במטרה לשרת את הפטרון החדש שלו, בנימין נתניהו.

ועכשיו לעובדות שציפורי בוחר להתעלם מהן: שופטים כפופים לכללים ברורים בחוק ובכללי האתיקה בנוגע למניעת ניגוד עניינים. הרף הנדרש הוא ״חשש ממשי למשוא פנים״. סעיף 77 (א) לחוק בתי המשפט, קובע פסלות לשופט במידה וישנו חשש כזה.

כל בעל דין יכול לטעון למשוא פנים. במידה והשופט לא פוסל עצמו, הטענה מגיעה ישירות לנשיאת ביהמ״ש העליון. חוק נציב תלונות הציבור על שופטים משנת 2002 מאפשר לציבור להגיש תלונות נגד שופטים במגוון רחב של נושאים, ועל הנציב להעביר דין וחשבון (סעיף 27 (א) לחוק) מפורט על התלונות לשר המשפטים ולוועדה לבחירת שופטים בסוגיות שבהן הוא עסק.

ועדת האתיקה של שופטים מכתיבה נהלי אתיקה והשופטים כולם כפופים להם. ניתן לערער על כל החלטה של ביהמ״ש, וכל הפעילות של שופטים גלויה וחשופה לציבור בפרוטוקולים. יתר על כן, שופטים מיוזמתם פרסמו רשימת ניגודים עניינים, אף שהם לא מחויבים לה ע״פ חוק.

בגלל חוסר האמינות שלו הידרדר ציפורי מסגן עורך עיתון כלכלי מוביל, לעיתונאי המצוי בשוליים של התקשורת הישראלית, המפיץ ידיעות שקריות במטרה לשרת את הפטרון החדש שלו, בנימין נתניהו

עם זאת, יש להפריד בין הביקורת העניינית שנשמעת לגבי שופטים לבין קונספירציות המנסות להחליש את הלגיטימציה של מערכת המשפט כולה, כחלק ממערכה רחבה יותר להחלשת רשויות שלטון החוק, כפי שלדעתי עושה ציפורי.

כדי להדגים את טענותיו בדבר ניגוד עניינים, תוקף ציפורי את החלטותיה של פרקליטת המדינה ושופטת העליון לשעבר, עדנה ארבל, שפעלה בעקביות כדי לממש את תפיסת עולמה הנוגעת למעמד האישה, הן בהיבט של עבירות מין והן בהיבט מאבקי גירושין.

כפרקליטת מדינה, ארבל פעלה כדי להפחית את הענישה נגד תלונות סותרות או לא עקביות בנושא עבירות מין נגד נשים וגברים כאחד. הסיבה לכך, היא שלעיתים העד או העדה חשים רגשות אשם עמוקים לאחר התקיפה ואין להם את הכוח הנפשי הנדרש כדי להעיד נגד התוקף. זאת ועוד, פעמים רבות מופעל לחץ על מתלוננות לחזור בהן מן התלונה.

להעניש אותם על תלונת שווא, במידה שהם חוזרים בהם מתלונתם, רק יחמיר את מצבם הקשה וירתיע מתלוננים נוספות מלהתלונן.

אכן, יש במדיניות זו הקלה מסוימת בענישה נגד תלונות שווא, אך בגלל שתלונות שווא הן תופעה יחסית זניחה, ואילו תת דיווח על עבירות מין הוא תופעה רחבה, הוחלט על גיבוש המדיניות המדוברת.

ציפורי החליט להכפיש את שמה של ארבל בצורה מכוערת ולקשור בין המדיניות שהתוותה לגבי תלונות שווא, לבין הליך גירושין שבתה ניהלה, לאחר שנקבעה אותה מדיניות. מבלי להיכנס לפרטים אישיים, אין כל קשר בין פסיקתה של ארבל בנושאי מזונות והגנה על נשים, לבין התיאור שמופיע בכתיבתו של ציפורי.

בהמשך המאמר ציפורי חוזר לפסק דין של ארבל כשופטת עליון, בו היא טוענת שאב בסכסוך גירושין, גם אם הוא הורה משמורן, צריך לשלם דמי מזונות לגרושתו. העניין בתיק זה, שהגיע לשולחנה של השופטת ארבל, לא עסק בסוגיה של תשלומי המזונות, אלא בשאלה המשפטית של מינוי מומחה נוסף מטעם ביהמ״ש כדי לקבוע מי יהיה ההורה המשמורן.

עם זאת, יש להפריד בין ביקורת עניינית על שופטים לבין קונספירציות המחלישות את לגיטימצית מערכת המשפט, כחלק ממערכה רחבה יותר להחלשת רשויות שלטון החוק

ייתכן שציפורי התבלבל בין פסקי הדין שאותם ביקש לצטט. גם אם לשיטתו של ציפורי העובדה ששש שנים לאחר פרישתה של ארבל מהעליון, ניתן פסק דין ששינה את דיני המזונות, אין זה מלמד דבר מהדברים שציפורי טוען. מותר לבית המשפט לשנות הלכה; הלכה אינה משתנה בגלל עניין אישי של שופט כזה או אחר.

לא ניתן להתעלם מההקשר שבו נכתב הטור של ציפורי נגד השופטת ארבל. מדובר בחלק בלתי נפרד מהמערכה של נתניהו לרסק ולהחליש את מערכת המשפט כדי לחלץ את עצמו ממשפט. ציפורי הוא בסך הכל חייל קטן בצבא התעמולה של נתניהו – ואלו בדיוק המשקפיים בהם צריך לקרוא את הטורים שלו.

שמאלני ציוני גאה, תל אביבי, לומד משפטים ומלמד עברית. הוביל מחאות למען קהילת להט״ב, שיויון לנשים והדמוקרטיה הישראלית. גר עם הכלבה שלו, ירדנה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 766 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הקהילה היהודית האורתודוקסית בארצות הברית נערכת ליום שאחרי הקורונה ● על הפרק: קושי להמשיך להתקיים כלכלית בסגנון חיים שמבוסס על לימוד תורה, התייצבות לצד המפגינים נגד הגזענות כלפי שחורים (מחשש שההתפרצות הגזענית הבאה תהיה כלפי יהודים), והיערכות לגל של קשיים נפשים בקהילה בעקבות הריחוק החברתי

עוד 1,262 מילים

תגובות אחרונות

אלפי מפגינים בככר רבין: "השטח בוער, רוצים כסף עכשיו"

פוליטיקאים לא נאמו במחאת העצמאים ומובטלי הקורונה נגד הממשלה ● אסף אמדורסקי: ביבי נוכל שצריך ללכת לכלא ● עובדות סוציאליות נעצרו מחוץ לאולפן ערוץ 12 אחרי שעיכבו את כניסת ישראל כ"ץ ● מייסד "אני שולמן" אביר קארה הכחיש שיתוף פעולה עם נתניהו והודה שהוא בקשר עם שר האוצר, אחרי שתועד מסתמס איתו בשידור

עוד 21 עדכונים

מאז נחקק ב-2017, חוק השקיות מעולם לא נאכף

שלוש שנים וחצי מאז עבר חוק השקיות, אחד ההישגים הגדולים של המשרד להגנת הסביבה, מתברר: החוק כלל לא נאכף, ומפירי החוק מעולם לא נקנסו ● זאת משום שלא הותקנו עד כה התקנות הדרושות כדי לאפשר אכיפה ● שלא במפתיע, ניכרת התרופפות בזמן האחרון בהקפדה על החוק בסופרמרקטים ● במשרד להגנת הסביבה מבטיחים שהשרה החדשה תדאג לאכיפה בהקדם

עוד 572 מילים

בלעדי מלחמות היהודים מגיעות לדובאי

הקהילה היהודית הזעירה של איחוד האמירויות עוד לא יצאה מארון הקודש בעקבות התחממות היחסים עם ישראל, וכבר קמה לה מתחרה מבית ● הרב לוי דוכמן ושותפו פתחו במסע יחצנות לפיו הקהילה החדשה שהקימו היא-היא קהילת יהודי דובאי האמיתית, והצליחו להרגיז את השלטונות באבו-דאבי, כמו גם את ותיקי היהודים במפרץ ● אבל יש להם גם תומכים: "המניין שלהם גדול, והעוף בשבת שינה את המשחק, כי בבית הכנסת הישן הכול צמחוני", אומר אחד מהם

עוד 1,770 מילים

סכסוך המים בין אתיופיה למצרים מגיע לנקודת רתיחה ● חוקר טרור עיראקי נרצח בפתח ביתו בבגדאד ● ארדואן מכין הפתעה למתנגדיו ● בישראל וברצועת עזה מציינים 6 שנים למבצע צוק איתן, ודבר לא השתנה ● ודוגמנית-העל ממוצא פלסטיני, בלה חדיד, גונבת את ההצגה לפוליטיקאים ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 822 מילים
רן ברון

החברים של בן השופטת המאוימת, שנרצח בפיגוע, נזכרים בו

שני מכתבי איום ברצח שקיבלה השופטת ענת ברון מבהירים כי מי שחיבר אותם ידע על הפיגוע התאבדות שגדע את חייו של בנה ● רן ברון בן ה-23 היה אמור להופיע בליל הפיגוע בג׳ם סשן במועדון המייקס פלייס בתל אביב ● חבריו של רן כועסים על קמפיין ההסתה והאיומים נגד אמו ● אחד מהם, אביב אליאסי, הוא אחיו של "הצל": "אני יודע שאח שלי כותב על ענת ועל רן מתוך אהבה ומתוך כאב, אבל הוא טועה"

עוד 2,743 מילים

ברצף פסקי דין מהחודש האחרון, משדר נשיא בית המשפט העליון בארצות הברית קו מובהק של נטייה לצד הליברלי ● ג'ון רוברטס, שמונה לעליון לפני 15 שנה על ידי ג'ורג' בוש הרפובליקאי, מבקש כעת להפוך ללשון המאזניים של המוסד החשוב ● אחרי שהיה בדעת מיעוט נגד נישואים חד-מיניים, רוברטס הופך על רקע הכאוס בארה"ב ליותר ויותר ליברל - וטראמפ ממש לא אוהב את זה

עוד 1,448 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
כִּישָּׁלוֹן

הפעם הכישלון לא יישאר יתום. גם לא יהיה צורך בבדיקת רקמות כדי לגלות מי אבא שלו. בבוא השעה נבוא עימו חשבון

עוד 993 מילים

חברון הפכה לפצצת קורונה מתקתקת ברשות הפלסטינית

82% ממקרי הקורונה ברשות הפלסטינית מתרכזים סביב העיר חברון ● התנאים החברתיים הייחודים באזור הובילו להדבקה גבוהה יותר מאשר בשלוש הערים עם התחלואה הגבוהה ביותר בישראל גם יחד ● "לאנשים הייתה גישה כזאת שכאילו הכל ברצון האל, ומה שהוא רוצה – יקרה" ● "אבל הגורם החשוב ביותר בהתפשטות הווירוס הוא שאנחנו לא שולטים בנקודות הכניסה ובגבולות שלנו: המדינה שלנו מפורקת לחלקים"

עוד 992 מילים

מקורבי גנץ זועמים: נתניהו חותר לבחירות בתחילת השנה

דיווח: ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הרעיון למנות את גדי איזנקוט לראש מערך ניהול הקורונה ● משך החקירות האפידמיולוגיות יקוצר, פחות אנשים ידרשו לבידוד ● נתניהו למקרון: "הסיפוח תואם את החוק הבינלאומי, נוסחאות העבר הובילו לכישלון" ● גורם בכיר בכחול לבן: "נתניהו מפזר כסף על האזרחים כדי להגיע לבחירות"

עוד 41 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה