ההתבטאות של רפי פרץ לא השאירה אף שחקן פוליטי אדיש

ההתבטאות ההומופובית בעד טיפולי המרה הגיעה עד לעיתונים המובילים בעולם ● פוליטיקאים מכל הקשת הפוליטית תקפו את פרץ, רבנים מעטים צידדו בו ואילו פרץ וחבריו נכנסו למגננה ● התבטאויותיו של פרץ מקשות עוד יותר על המו"מ הסבוך לאיחוד מפלגות בימין ● יעל כהן פארן הקימה מחדש את הרשימה הירוקה● רוברט טבייב עבר מישראל ביתנו לליכוד ● אבי בוסקילה עבר ממרצ ל"ישראל דמוקרטית" של אהוד ברק ● ברק פירסם את טיוטת המצע שלו

הרב רפי פרץ (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יונתן סינדל, פלאש 90
הרב רפי פרץ
07:22 עריכה

הסערה בעקבות דבריו של שר החינוך הרב רפי פרץ בנוגע לקהילת הלהט"ב ("ניתן להעביר אותם טיפולי המרה") ממשיכה להשתולל: תגובות נזעמות של מורים מהקהילה ושל איגוד הפסיכולוגים. הבוקר פורסם מכתב מטעם אנשי ונשות חינוך, מורים ומורות, יועצים ויועצות, וגננים וגננות מרחבי הקשת הלהט"בית ובו מבטאים הנ"ל זעזוע עמוק מדברי פרץ.

בין השאר הם כתבו שם:

"כאנשי חינוך להט"ב, אנו מכירים בזהות של הנער והנערה שלפנינו, מקבלים אותה ועוזרים לנערים ולנערות לקבל את עצמם, להיות מאושרים ושלמים עם עצמם ולהיות גאים וגאות במי שהם. אנו מצפים מכל איש חינוך בישראל, קל וחומר משר החינוך, לפעול כמונו.

"טיפולי המרה הם פרקטיקה לא מקובלת, לא על ידינו כאנשי ונשות חינוך, ולא על ידי רוב מכריע של אנשי פסיכולוגיה, פסיכיאטריה וטיפול ברחבי העולם. ארגונים מדעיים, רפואים וממשלתיים בארה"ב ובעולם הביעו בשנים האחרונות דאגה מהתופעה, ובמדינות מסוימות טיפולי המרה אף אסורים בחוק". 

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי, אמר: "יש תגובה אחת הולמת לאמירות החשוכות של שר החינוך רפי פרץ – לפטר אותו לאלתר. אסור שילדות וילדי ישראל ייחשפו לרעל הלהט"בפובי שמפיץ מי שמתיימר לעסוק בחינוך וערכים".

המכתב המלא כאן. 

07:37 עריכה

גורמים בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקשים מנפתלי בנט, ראש מפלגת הימין החדש, לא לרוץ בבחירות הקרובות כדי למנוע פיצול קולות בגוש. בתמורה, מציע נתניהו לבנט מינוי בתור שגריר ישראל באו"ם.

משמעויות: 1. הוצאתו של בנט מהמירוץ תקל על שקד לקבל החלטה ועל שאר המפלגות להתאחד. 2. מינויו של בנט לתפקיד הופכת אותו לאיש אמונו של נתניהו, מפרקת כיס התנגדות מימין ובשורה התחתונה דעותיהם של השניים בנושאים המדיניים קרובות מאוד כך שנוכחותו של בנט בארגון החשוב היא בבחינת עסקה טובה לכל הצדדים.

מטעמו של בנט נמסר: "אין תגובה".

07:46 עריכה

תגובות אישי ציבור לדברי הרב פרץ 

יו"ר העבודה עמיר פרץ: "כולנו חשבנו שפרץ הוא החלק המתון בימין המאוחד".

בני גנץ, יו"ר כחול-לבן: "הרב רפי ואני שירתנו שירות ארוך יחד. אנחנו מאוד מכבדים אחד את השני, אך זה לא אומר שאנחנו מסכימים על הכול. אני לא עוסק בפיטורים שלו. הוא איש אוהב אדם והוא לא היה צריך לומר את מה שהוא אמר, אבל זה ויכוח עקרוני במרחב פוליטי". עוד אמר גנץ, במהלך ביקור במרכז הקהילה הגאה בתל אביב: "כל תהליכי ההמרה נבדקו מבחינה מדעית. אלו תהליכים מאוד מסוכנים ואסור לקיים אותם"

בוגי יעלון, כחול-לבן: "צריך לפטר את רפי פרץ. הוא דיבר באופן לא אחראי וחשוך שאיננו מתאים למדינת ישראל. הציונות הדתית מקצינה".

יעל גרמן, כחול-לבן: "לא נאפשר פגיעה בנפשם של חברי הקהילה".

רם בן ברק, כחול-לבן: "אצלנו הוא לא יהיה שר".

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה: "טיפולי המרה עלולים להוביל להתאבדות".

עו"ד אייל בן יהודה באום, יו"ר הנהגת ההורים הארצית: "דברי שר החינוך מתאימים למשטרים חשוכים".

הרב שמואל אליהו, חבר מועצת הרבנות הראשית ורבה הראשי של צפת: "יש לאסור גם ניתוחים לשינוי מין".

הרב אליהו זייני, ראש ישיבת "אור וישועה" ופעיל מרכזי בבית היהודי: "אנחנו מתייצבים מאחורי שר החינוך ואומרים לו 'יישר כח'".

מפלגת עוצמה יהודית: "(מפלגתנו) הודפת את מתקפת סתימת הפיות כנגד רפי פרץ. מי שרוצה להתגבר על הנטייה שלו, יש לסייע לו בדרך אוהבת של שיחה ותמיכה".

אוהד חזקי, מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב: "הודעות הגינוי הרפות של נתניהו ושרי הליכוד או ההבהרה שפרסם השר פרץ לא משנות לרגע את העובדה ששר החינוך של מדינת ישראל הביע תמיכה בטיפולי המרה ואף הודה כי עסק בכך בעצמו כמחנך.  טיפולי המרה הם פשע שנאה. 'המטפלים בשיטה זו  מייצרים מצג שווא של הכרה מדעית בשיטה, למרות שבפועל אין עדויות מחקריות להצלחת שיטה כלשהי לגבי האפשרות להמרה ויש אף עדויות לנזק', זו עמדתו הרשמית של משרד הבריאות בנושא. על ראש הממשלה לפטר את השר פרץ לאלתר. כל עמדה אחרת היא מבחינתנו תמיכה בו ובדבריו".  

מנשה לוי, יו"ר מנהלי בתיה"ס העל-יסודיים: "אני קורא לראש הממשלה מר נתניהו לפטר לאלתר את רפי פרץ מתפקידו כשר החינוך ולמנות מישהו אחר, שאינו מייצג מפלגה סקטוריאלית עם דעות חשוכות והזויות בכל מה שקשור למערכת החינוך של מדינת ישראל, כשר חינוך".

הסתדרות המורים: "עובדי ההוראה ימשיכו לחנך את הילדים של כולנו לשוויון, סובלנות וכבוד".

עדכון: ארגוני הקהילה יפגינו החל מהשעה 19:00 מול קריית הממשלה בתל אביב בדרישה לפטר את פרץ מהתפקיד שאליו מונה בזמן ממשלת המעבר.

אוהד חזקי, מנכ"ל האגודה למען הלהט״ב: "שום ההברה לא תשנה את העובדה ששר החינוך הודה שעסק בטיפולי המרה. הטיפולים הם פשע שנאה, שיכול להוביל לאובדנות. בשבע נצא להפגין ונקרא לפטר אותו מתפקידו"

ח"א אופיר סופר (האיחוד הלאומי): "להבנתי הוא לא התכוון לכותרות שיצאו, צריך לדעת איך לעשות את זה. סוגיית הלהט"בים היא סוגיה כואבת, העיסוק התקשורתי סביבה הוא ציני ולא מועיל. הרב פרץ טעה ברעיון הדברים, כולנו משחררים לפעמים דברים שאנו לא מתכוונים״, אמר סופר בראיון".

אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו: "דברי הרב פרץ הם לא פליטת פה".

אמיר אוחנה, שר המשפטים: "מגנה בתוקף את דברי השר".

יובל שטייניץ, שר האנרגיה: "צריך לקבל אותם (את קהילת הלהט"ב) ולא לנסות לשנות אותם. אני שמח שפרץ התנצל וחזר בו מהדברים האלה". כשהרב פרץ, אגב, נשאל האם ברצונו להבהיר את הדברים שאמר לחברת החדשות, הוא אמר: "הדברים היו מאוד ברורים".

הרב שלמה אבינר: "טיפולי המרה לקטינים בעייתיים מאוד".

שי פירון, שר החינוך לשעבר: "טיפולי המרה צריכים לצאת מהשיח שלנו".

נפתלי בנט, יו"ר הימין החדש: "אנחנו מקבלים כל אדם כפי שהוא".

ניצן הורוביץ, יו"ר מרצ: "רפי פרץ משקף את מדיניות נתניהו".

זהבה גלאון, יו"ר מרצ לשעבר: (מתייחסת גם להתבטאות אחרת של הרב פרץ): "אפרטהייד זה מזעזע לא פחות".

מוסי רז, מרצ: "הומופוביה, גזענות – אותה האלימות".

ציפי לבני: "מדינה כזאת תהיה לא יהודית ולא דמוקרטית".

יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל לשעבר: "אנשים נולדים כך ואי אפשר להמיר אותם"

07:57 עריכה

יוסי ורטר מגיע למסקנה ב"הארץ", לפיה כל מינוי בממשלת המעבר התגלה כשער עצמי של נתניהו.

08:19 עריכה

סוג של תגובה של נפתלי בנט להצעתו של ראש הממשלה (תפרוש ותמונה לשגריר באו"ם):

08:38 עריכה

איילת שקד מציעה לאנשי איחוד הימין לא לנהל עמה מו"מ בתקשורת:

09:03 עריכה

פרופ' יפעת ביטון (ישראל דמוקרטית): "לא הייתי עושה עסקים עם אדם כמו ג'פרי אפשטיין".

10:34 עריכה

היום ב-13:00: יו"ר כחול-לבן בני גנץ יגיע לגן מאיר בתל אביב לפגישה עם נציגי הקהילה הגאה ואחריה ייתן הצהרה לתקשורת.

10:51 עריכה

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי): "בראש מפלגה ציונית דתית צריך לעמוד איש או אישה ציונים דתיים. הרב פרץ נבחר לכך והוא יעמוד בראשנו וסביב זה אפשר לעגן ולאחד. עם איילת שקד התהלכנו בכבוד ובהערכה רבה במשך שש וחצי שנים. אני מעריך אותה מאוד. אפשר לשתף ולחזור יחד ולתקן (…).

"יש אפשרות לדבר גם עם נפתלי בנט ולראות האם ניתן להגיע יחד למערך שלא יבזבז קולות בימין ולא יביא לידי כך שתקום ממשלה שלא בהכרח אנחנו חפצים בה, אלא תקום ממשלה לאומית".

11:47 עריכה

בלומברג: ג'פרי אפשטיין העביר לקרן וקסנר 46 מיליון דולר ב-2008 לאחר שהואשם בעבירות של שידול לזנות.

12:38 עריכה

אביגדור ליברמן לאסתי פרז ברשת ב': "אנחנו דוגלים בחילופי שטחים והיפרדות. זה לא טרנספר. היחידים שתמכו בטרנספר בתנועה הציונית היו מפא"י ההיסטורית".

12:43 עריכה

גורמים במערכת הפוליטית טוענים: דברי הרב רפי פרץ מקשים על המגעים לחיבור בין איחוד מפלגות הימין ובין בנט ושקד. הם מובילים להקשחת העמדות של בנט ושקד במגעים, ומחזקים את הדרישה שלהם להוביל את האיחוד וששקד תקבל את המקום הראשון".

12:46 עריכה

בימין החדש מכחישים שנתניהו הציע לבנט את תפקיד שגריר ישראל באו"ם: "נפתלי בנט לא קיבל מנתניהו או מסביבתו שום הצעה לתפקיד, ואין לו עניין בשום תפקיד. בנט נחוש להוביל את ״הימין החדש״ כתנועת ימין ליברלית, שמחברת דתיים וחילונים, להצלחה בבחירות".

12:59 עריכה

רשימת המסרים שפרסמה מפלגת נעם של הרב טאו חושפת בין השאר מה חושבים שם על הרב פרץ ועל סמוטריץ: "הם בהחלט מאמינים, אבל זה לא מספיק, כי זו לא המשימה העיקרית שלהם". על סיכוייה הקלושים של המפלגה לעבור את אחוז החסימה, אומרים ראשיה: "זאת לא השאלה הנכונה, השאלה האם יש לנו ברירה אחרת? האם אנחנו מסוגלים להמשיך לשתוק בבמות הכי מרכזיות את האמת הפשוטה שאבא ואמא זו משפחה, שהצבא צריך לנצח ושלהתחתן עם ערבי או גוי בגיור רפורמי זו התבוללות?".

13:32 עריכה

אלו הן ההבטחות של מפלגת ישראל דמוקרטית בראשות אהוד ברק לבחירות הקרובות, כפי שפורסמו באתר המפלגה:

1. לחוקק חוקה לישראל ברוח ערכי מגילת העצמאות וחזון נביאי ישראל, בתוך שנתיים מיום הקמת הממשלה. נעגן בחוקה שוויון, צדק, זכויות חברתיות ואת זכותנו על הארץ הזאת. כל זאת, תוך שמירה על שלמות העם, על זכויות המיעוטים וכמובן ללא הבדל דת גזע, מין ונטייה מינית. בנוסף, נגביל בחוקה את מספר הקדנציות לראש ממשלה ונמנע כהונת ראש ממשלה וחברי כנסת שהוגש נגדם כתב אישום. חברת מופת זה היעד שלנו.

2. גבולות עתידיים לישראל תוך שנתיים מיום הקמת הממשלה. זאת כדי להבטיח את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולמנוע סיפוח מיליוני פלסטינים. שואפים לשלום ולביטחון, שומרים על ישראל שלנו.

3. לשקם את השירותים החברתיים בישראל. תוך 24 חודשים מתחייבים לחוק חינוך חינם מגיל אפס. בנוסף, מתחייבים לאפס תורים בחדרי המיון ולצמצם ב-20% את יוקר המחייה (למשל ע"י הורדת מחירי הקרקעות ומחירי הגז). כל זאת, באמצעות השקעה ציבורית אשר תעלה את ישראל מהמקומות האחרונים ב-OECD לממוצע העולמי. מדינה למען האזרחים.

4. היהדות שייכת לכולנו. בתוך שנה נעביר חוק אשר יאפשר לכל אדם להתחתן, להתגרש ולהקבר בכל דרך שיחפוץ בה. נאפשר תחבורה ציבורית בשבת בשכונות לא דתיות. בתוך שנה יבוטל חוק הגיוס, יוגדל שכר המשרתים ונכיל תכנית להגדלת השילוב של החרדים בשוק העבודה. כן ליהדות פלורליסטית, לא לכפייה דתית.

והנה הסרטון שצורף להבטחות:

13:46 עריכה

נתניהו הנחה לבחון את ההתקשרויות עם קרן וקסנר:

ראש הממשלה ביקש ממנכ"ל המשרד לבחון ביחד עם נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ את עקרונות ההתקשרות עם הקרן ועם עמותות דומות. חלק מהשרים שנכחו בישיבת הממשלה שבה ניתנה ההנחייה – בהם זאב אלקין, יואב גלנט, צחי הנגבי, ויובל שטייניץ – סברו שהנזק בהפסקת ההתקשרויות עם קרן וקסנר עשוי לעלות על התועלת, דיברו על התרומה החיובית של הקרן להכשרת עובדי ציבור והזהירו שהפסקת ההתקשרות עמה עשויה לגרום עוד נזק ליחסים עם יהדות ארצות הברית".

13:51 עריכה

כתובות מייל של 250 מועמדים למזכירי קלפי בת"א הודלפו. חשיפת הפרטים עלולה לאפשר לגורמים בעלי אינטרס להפעיל עליהם לחץ, לסחוט אותם, להציע להם שוחד ואף לבצע נגדם מתקפת פישינג. מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה כי מדובר בטעות אנוש.

14:02 עריכה

צפו: המסר המרכזי בסרטון פתיחת הקמפיין של מפלגת נעם של הרב טאו –  "מדינה שלמה עוברת טיפולי המרה. הגיע הזמן לעצור את זה".

מדינה שלמה עוברת טיפולי המרה. הגיע הזמן לעצור את זה.#יצאנו_לדרך

פורסם על ידי ‏מפלגת נעם‏ ב- יום ראשון, 14 ביולי 2019

14:15 עריכה

ניצן הורוביץ, יו"ר מרצ, לא ממהר לשלול איחוד עם אהוד ברק וישראל דמוקרטית:  "לעשות עסקים עם עברייני מין זה דבר חמור מאוד ועל ברק להסביר את עצמו. איחוד עדיין נמצא על השולחן".

14:18 עריכה

איור עוקצני של עמוס בידרמן בנוגע לסערת הרב פרץ:

14:40 עריכה

אפקט הרב פרץ? ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את ד"ר אוון כהן, מייסד התא הגאה בליכוד, כהן לתפקיד היועץ לתקשורת הבינלאומית.

14:49 עריכה

שר החינוך, הרב רפי פרץ, לא נסוג מדבריו, אך מבהיר: "לא אמרתי בריאיון שאני בעד טיפולי המרה"

הרב התייחס בדף הפייסבוק שלו לסערה בעקבות התבטאותו בנוגע לטיפולי המרה ללהט"בים. עיקרי דבריו:

"אני מאמין כי רוב מי ששמע את גלי ההדף של הראיון כלל לא צפה בו, התגובות הגיעו מהבטן, תוך עיוות דבריי, פופוליזם זול שמשרת בעיקר את המשך השסע והעמקת הקרע בחברה הישראלית

"אמרתי שקודם כל אני מכבד כל אדם באשר הוא אדם. הדגשתי שאני לא נותן ציונים לאף אחד. כשנשאלתי באופן ספציפי לגבי טיפולי המרה, אמרתי מניסיוני בלבד שכאשר פנו אליי תלמידים מהציונות הדתית וביקשו הכוונה הפנתי אותם לגורמים מקצועיים לבקשתם וראיתי שזה אפשרי. לא אמרתי שאני בעד טיפולי המרה.

"שלא תתבלבלו, זו לא האמירה שלי שאותה הם תוקפים אלא את מי שאני מייצג ומה שאני מייצג. יש כאן מאבק על הזכות לחשוב אחרת. מסתבר שגם שר חינוך בישראל לא יכול **לחשוב** אחרת, שיש רק מחנה אחד שמרים דגל של חופש הדיבור.

"יש פה ניצול ציני של מערכת הבחירות, שמחפשת לעשות הון פוליטי על גבם של הקהילה הלהטבית (…) מי שחושב שנטולי שדרה אנחנו ואסור לנו לומר את אמיתת חיינו, בנועם ובכבוד לכל אדם, ימצא את הציונות הדתית חזקה ומכילה כפי שהייתה ותהיה תמיד".

מאז כניסתי לפוליטיקה אני לומד שיש אמת ויש עולם של ציוצים. יש חופש הדיבור לאמירות מסוג אחד וחופש השיסוי למי שמסביר עמדה…

פורסם על ידי ‏רפי פרץ‏ ב- יום ראשון, 14 ביולי 2019

15:30 עריכה

יו"ר כחול-לבן, בני גנץ, הצטרף למבול התגובות להתבטאות ההומופובית של שר החינוך רפי פרץ במסיבת עיתונאים שערך במרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב.

גנץ ציין: "רפי פרץ סטה סטייה חמורה, הוא לא היה צריך להתבטא כך, אי אפשר שלא להתייחס לזה". אבל בניגוד למספר 2 שלו, יאיר לפיד, שקרא לגנץ להתפטר, הדגיש גנץ,  שהיה הרמטכ"ל בזמן שפרץ שימש כרב הצבאי הראשי: "אני מכיר ואוהב את הרב רפי, שירתנו שירות ארוך ביחד, ואני לא עוסק בפיטוריו".

גנץ לא החמיץ את ההזדמנות לתקוף את ראש הממשלה נתניהו: "נתניהו כרת ברית עם הקיצונים, ראינו את זה עם הכנסת סמוטריץ' לקבינט ועכשיו עם משרד החינוך והעומד בראשו. אנחנו לא נתפשר על קבלת האחר בדיוק כמו שהוא. יש בקהילת הלהט"ב חילונים ודתיים ואנחנו נקבל כל אחד כמו שהוא ולא ננסה לעצב ממנו משהו אחר כמו בתהליכי המרה שמוכחים מדעית כבלתי קבילים.

גנץ הבטיח כי: "תיק החינוך יהיה בשליטה שלנו ואני אעסוק בו באופן אישי עם שר החינוך שאמנה. תלמידי ישראל ידברו אחד עם השני ולא אחד על השני".

ח"כ איתן גינזבורג מ"כחול לבן" שהשתתף באותה מסיבת עיתונאים הגיב להתבטאותו של פרץ: "האמירות של שר החינוך מסוכנות וצריך להפסיק אותן. בלתי נתפסת העובדה שיש מי שחושב שצריך ואפשר להמיר זהות של אדם בגלל זהותו המינית. טיפולי המרה הם טיפולים מסוכנים שמביאים עד לכדי אובדן חיי אדם".

בני גנץ במסיבת עיתונאים בבית מאיר (צילום: יח"צ כחול לבן)
בני גנץ במסיבת עיתונאים בבית מאיר (צילום: יח"צ כחול לבן)
17:25 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ממשיך להשקיע זמן ואנרגיה בתחביב שלו: ביקורת התקשורת הישראלית (במיוחד כשהיא מסקרת ומבקרת את ראש הממשלה). הפעם על הכוונת – אמנון אברמוביץ':

17:38 עריכה

התקשורת כבר לא כל כך מתעניינת ב"הפגנות מחאת השחיתות" מול ביתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט בפתח תקווה, אבל המפגינים ממשיכים להגיע. שלשום (שישי) עיכבה המשטרה חמישה מפגינים שהתקרבו לבית היועמ"ש, בפעם השלישית החודש. ואילו היום דחה בית משפט השלום בפתח תקווה את בקשת המשטרה להוציא למפגינים הללו צו הרחקה, ולמעשה אישר להם להמשיך להרעיש עולמות בשכונה של מנדלבליט.

הפגנה בשכונתו של מנדלבליט (צילום: רועי חלימה, פלאש 90)
הפגנה בשכונה של מנדלבליט (צילום: רועי חלימה, פלאש 90)
17:46 עריכה

המפלגה הירוקה חוזרת להתמודד בבחירות לכנסת. אחרי שלוש מערכות בחירות שבהן מפלגת הירוקים לא התמודדה היא חוזרת לזירה, הפעם בהנהגתה של פעילת הסביבה יעל כהן פראן, שבעבר כיהנה כח"כ ב"קדימה", "התנועה" ועד הבחירות האחרונות במפלגת העבודה.

סיסמת הבחירות של המפלגה הירוקה החדשה-ישנה תהיה ״בוחרים בחיים״.

בהודעתה על ההתמודדות כתבה כהן-פראן: ״יותר ויותר אנשים מתים או חולים במחלות נשימה ובסרטן שנגרמים מזיהום אוויר וחשיפה לסיכונים סביבתיים אחרים. אותה ממשלה שמשקיעה בפיתוח נתיבי תנועה כדי להלחם בתאונות הדרכים אבל מזניחה את הסביבה שגובה מחיר הרבה יותר גבוה בנפש".

"אנחנו נלחמים על החיים, לא פחות", מצהירה כהן-פראן, "על חייהם של תושבי המפרץ שנזרקו בצד הדרך לטובת בעלי ההון. על מניעת תכניות בניה גרנדיוזיות שיבואו על חשבון החיים והסביבה של כולנו. הנושא בוער בעצמותיהם של מאות אלפי אזרחים שמאסו בהזנחה הפושעת, וכמו שהצלחנו להכניס חברי מועצה בבחירות המקומיות כך נצליח להכנס לכנסת״.

יעל כהן פארן (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יעל כהן פארן (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
18:27 עריכה

כתב חדשות ערוץ 13 עקיבא נוביק מדווח: "חבר הכנסת לשעבר רוברט אילטוב מישראל ביתנו עובר לייעץ לקמפיין של הליכוד מול הקהל הרוסי. בליכוד סיכמו עם אילטוב שישמש כיועץ לנושא "הקול הרוסי" במערכת הבחירות הקרובה". אילטוב שימש כח"כ במפלגתו של ליברמן מ-2006 עד לבחירות האחרונות שבהן החליט שלא להתמודד.

עודד פורר, מספר 2 בישראל ביתנו, הגיב להחלטתו של אילטוב בראיון אצל ירון וילנסקי בגלי צה"ל: "אני לא מתרגש. אין לי טענות לנתניהו, הוא יכול לעשות ירידי תעסוקה כמה שהוא עושה. אבל בסוף זה מצביע על ההיסטריה שנתניהו נמצא בה. נתניהו עושה הכול לברוח מהנושא האמיתי: שיש לו שר חינוך שתומך בטיפולי המרה, וכמובן שר תחבורה שרוצה שתהיה כאן מדינת הלכה".

רוברט אילטוב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
רוברט אילטוב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
19:31 עריכה

לשר החינוך לשעבר, יו"ר הבית היהודי והימין החדש לשעבר, יו"ר חברת סאיוטה לשעבר ומנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר נפתלי בנט אין עדיין מפלגה אבל יש לו מגוון עיסוקים מעניינים. היום, למשל, לאחר שסיים לכעוס על האמירה ההומופובית של שר החינוך הנוכחי רפי פרץ, הוא אירח את שגריר בריטניה בישראל ניל ויגאן לפגישת היכרות:

 

 

19:45 עריכה

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ לא מצליח להירגע מההתבטאות ההומופובית של שר החינוך הרב רפי פרץ. הורוביץ תוקף את בני גנץ שתקף את פרץ אבל לא מספיק:

ומספח לתוך ההתבטאות של פרץ גם את הנושא המדיני:

19:49 עריכה

סמוטריץ' מצליח באותו משפט לרמוז שהוא לאו דווקא מסכים עם ההתבטאות של פרץ אבל להשתלח בעוצמה במי שבאמת לא מסכים איתו:

19:52 עריכה

יו"ר חד"ש איימן עודה חוגג את הניצחון של ארגון עדאללה במאבק נגד גירוש הערבים מהפארק בעפולה ונתלה על ענף גבוה:

19:54 עריכה

אחמד טיבי הוא כמעט הפוליטיקאי היחיד שהקמפיין שלו מתייחס למותם התכוף של פועלי בניין בתאונות עבודה. ואולי זה קשור לעובדה שהרבה מהם ערבים?

19:56 עריכה

סתיו שפיר משתפת תמונה מצעירותה במלאת שמונה שנים למחאת האוהלים החברתית, בדרך להפגנת הלהט"ב נגד שר החינוך פרץ:

20:20 עריכה

כ-700 איש מפגינים מול קריית הממשלה בתל אביב בהפגנה שיזמה קהילת הלהט"ב בדרישה לפטר את שר החינוך, הרב רפי פרץ, בעקבות התבטאויותיו בזכות תמיכה בטיפולי המרה.  המפגינים מחזיקים שלטים שעליהם נכתב: "יפוטר לאלתר", ו"טיפולי המרה – לא בבית ספרנו" וקוראים "ההומופוביה מתחילה במסדרונות הממשלה" "רפי רפי תתפטר, החינוך שווה יותר". 

בהפגנה נואמים, בין השאר, אוהד חזקי מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אילה כץ, אמו של ניר כץ ז"ל שנרצח בבר נוער, וכן הרבה נועה סתת ושרת החינוך לשעבר לימור לבנת. בין המפגינים נמצאים גם אחדים ממנהיגי האופוזיציה, ביניהם אהוד ברק, יו"ר מרצ ניצן הורוביץ ומספר חברי כנסת מ"כחול לבן".
20:40 עריכה

"אור" לגויים: התבטאותו ההומופובית של שר החינוך רפי פרץ עושה כותרות בכלי התקשורת הגדולים ביותר בעולם. העיתון וושינגטון פוסט, למשל, מדווח  על "תגובות נזעמות על התבטאותו של שר החינוך החדש של ישראל, רבי רפי פרץ מהמפלגה הלאומנית הקיצונית 'הבית היהודי', בזכות טיפולי המרה… פרץ אף סיפר ששלח תלמידים לבצע טיפולי המרה בעצמו". ההתבטאות דווחה גם ברשתות הטלוויזיה הבריטיות BBC ו-SKY ובכלי תקשורת מובילים נוספים.

21:02 עריכה

מנכ"ל "שלום עכשיו" לשעבר ופעיל מרצ, אבי בוסקילה, הצטרף הערב למפלגתו של אהוד ברק "ישראל דמוקרטית". בוסקילה היה עד כה פעיל במרצ והתמודד כמה פעמים בפריימריז של מפלגת השמאל.

"אני נרגש וגאה להצטרף למאבק להצלת הדמוקרטיה הישראלית", הצהיר בוסקילה בהודעה על הצטרפותו. "זוהי לא עוד מערכת בחירות, אלא החלטה גורלית על דמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית"

בוסקילה, יוצא מושב משמר הירדן, שירת 12 שנה בחטיבת הנח"ל של צה"ל במלחמת לבנון הראשונה והשנייה ובאינתיפאדה השנייה והגיע לתפקיד קצין אג"ם של החטיבה. הוא התפרסם כשהשתלט על נועם פרידמן, חייל שירה על אזרחים ערבים בחברון.

במרצ נחשב למייצג של ה"טיקט הביטחוני" והשתמש ב"טיקט" הזה כשניסה להתברג בצמרת המפלגה, בלא הצלחה גדולה. בפריימריז לראשות מרצ לקראת הבחירות האחרונות הפסיד לתמר זנדברג ובפריימריז לרשימה נבחר למקום שישי, כלומר השמיני אחרי השריונים, וכצפוי לא נכנס לכנסת.

מאחר גם אהוד ברק וגם יו"ר מרצ ניצן הורוביץ לא פוסלים את האפשרות למיזוג בין שתי הרשימות, עדיין מוקדם לדעת אם ההימור של בוסקילה יגדיל את סיכוייו להיכנס לכנסת.

אבי בוסקילה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
אבי בוסקילה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

 

22:15 עריכה

ערוצי הטלוויזיה 12 ו-13 פרסמו הערב פרטים חדשים מעדותו במשטרה של עד המדינה ניר חפץ ומקורבו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו במשטרה ב"תיק 1000" ו"תיק 4000" (תיק המתנות ותיק בזק) שבהם חשוד נתניהו בעבירות מרמה וקבלת שוחד.

לפי עדות של חפץ שפורסמה בערוץ 13, התפרץ בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, לישיבה שבה השתתף חפץ בבית ראש הממשלה, וצעק "(שאול) אלוביץ' לא מספק את הסחורה".

"יאיר צרח וצרח עד שעורך הדין יוסי כהן, שגם היה שם קם, להוציא אותו מהחדר", טען חפץ, לפי הפרסום, בחקירתו. יאיר נתניהו עצמו, ששמו הוצא מרשימת החשודים בפרשות שבהן חשוד אביו, עומת בעבר על אודות התקרית ואמר בחקירתו: "יוסי כהן, הנכה הזה, לוקח לו עשר דקות לקום, נראה לכם שהוא יכול להוציא אותי מאיזה חדר?".

יאיר נתניהו מסר בתגובה לפרסום: "עוד עדות שקר של עד המדינה ניר חפץ, שאשם הדבר היה דרוש כדי להציל את עורו היה גם מעליל על משפחת נתניהו שהיא אחראית לרצח ארלוזורוב".

לקראת השידור בערוץ 13 פתח נתניהו הצעיר במתקפת ציוצים נגד ערוץ 13 שבה הגדיר את הערוץ כ"ערוץ תעמולה", וכינה את כתב המשפטים של הערוץ, אביעד גליקמן, "ינשוף". וזאת, אגב, יום בלבד אחרי שבנו הבוגר של רה"מ כינה את כתב הפלילים של ערוץ 12, גיא פלג, "דמבו".
ואילו ערוץ 12 פרסם כי חפץ סיפר בעדותו שאיש העסקים ארנון מילצ'ן הגיע לפגישה אישית עם רה"מ, שבסיומה התרברב בפניו שנתניהו ביקש מהמוסד לסדר לו מסוק שייקח אותו לירדן יחד עם המיליארדר ההודי טאטא, וזאת כדי לקדם את המיזם העסקי שלו.

הפרסום של ערוץ 2 הערב "מתכתב" עם פרסום קודם שפורסם בשבוע שעבר מחקירותיו של ראש הממשלה על אותה טיסה לירדן. בשבוע שעבר פורסם כי נתניהו לא זכר אם היה או לא היה מסוק של המוסד שהטיס את מילצ'ן וטאטא לירדן. בעבר פורסמה עדותה של הדס קליין, עדת המפתח בתיק, שטענה שמילצ'ן הוטס לירדן בכלל במסוק ירדני שאורגן בידי ראש המוסד לשעבר מאיר דגן.

בן כספית פרסם בסופ"ש במעריב שבכלל היו שני מסוקים: מסוק ישראלי, שהטיס את שני המיליארדים לגבול, ומסוק ירדני, שהטיס אותם בתוך ירדן מהגבול לטיסה עם המלך.

ניר חפץ (צילום: פלאש 90)
ניר חפץ (צילום: פלאש 90)

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
כל הזמן // יום שלישי, 16 ביולי 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו
 • משפחה עיראקית חוגגת פסטיבל מקומי בעל שורשים פרסיים, מרץ 2019 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
  AP Photo/Hadi Mizban
 • תצוגת אופנה בעיראק, אפריל 2019 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
  AP Photo/Hadi Mizban
 • נשיא עיראק, ברהם סאלח, מרץ 2019 (צילום: AP Photo/Khalid Mohammed)
  AP Photo/Khalid Mohammed
 • חג הפסחא בבגדד, אפריל 2019 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
  AP Photo/Hadi Mizban
 • ריקודים מסורתיים במסגרת יום הפליט בעיראק, יוני 2019 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
  AP Photo/Hadi Mizban
 • עיראקים דורכים על דגל ישראל, במסגרת הזדהות עם המאבק הפלסטיני, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Khalid Mohammed)
  AP Photo/Khalid Mohammed
 • שער אישתר בעיראק, יוני 2019 (צילום: AP Photo/Anmar Khalil)
  AP Photo/Anmar Khalil
 • גל חום בעיראק, יוני 2019 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
  AP Photo/Hadi Mizban

געגועים לבגדד בוקר טוב עיראק

למרות שהעיראקים לא השתתפו בפסגה בבחריין, היחסים בין ירושלים לבגדד חמים מאי-פעם ● השגריר העיראקי בוושינגטון קרא כבר לנורמליזציה, אבל הבוסים שלו בבגדד מיהרו לצנן את ההתלהבות - ככל הנראה בעקבות לחץ איראני ● רבים מהמומחים מאמינים כי דווקא קהילת יוצאי עיראק בישראל היא שעשויה לקרב מחדש בין המדינות

עוד 1,418 מילים

העבודה ומרצ מתקרבות: גוברים הסיכויים לאיחוד בשמאל, אבל בלי ברק

סקרים שהזמינו ניצן הורוביץ ועמיר פרץ, כל אחד מטעמו, מראים כי איחוד בין המפלגות מביא יותר מנדטים מאשר ריצה של כל אחת מה בנפרד ● סקר שהזמין אהוד ברק צופה לישראל דמוקרטית 8 מנדטים ● השמות שמאחורי הקמת המפלגה מבית הרב טאו נחשפים

פרץ והורוביץ (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
פרץ והורוביץ
08:47 עריכה

ח"כ לשעבר נחמן שי ב"קול חי": "עמיר פרץ והעבודה חייבים להוביל את מחנה השמאל. אם ברק רוצה להצטרף, הוא מוזמן. הוא כח. גם הקמפיין שלו מרשים ויעיל. אבל התפקיד המוביל צריך להיות של העבודה".

08:41 עריכה

מקור ראשון: ברק, יעלון, לבני ומרידור ניסו להקים מפלגה לקראת מערכת הבחירות לכנסת ה-21. ציפי לבני שקלה ריצה משותפת עם אהוד ברק במסגרת מפלגה חדשה, אך המגעים כשלו.

08:37 עריכה

תלמידיו של הרב יצחק טאו הכריזו על הקמת מפלגת "נעם"

אל רשימת המפלגות המתכוונות להתמודד בבחירות לכנסת ה-22 מצטרפת מפלגת ימין חרד"לית חדשה בשם "נעם-עם נורמלי בארצנו" שמאיישים תלמידיו של הרב יצחק טאו מישיבת "הר המור".

08:23 עריכה

אחמד טיבי בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב': "גם אם יש אי הסכמות, המפלגות הערביות צריכות להתאחד".

08:06 עריכה

מפלגת הרב טאו רכשה מפלגה ב-80,000 שקל: המפלגה רכשה את מפלגת 'לזוז' מידי אמנון זאבי שהקים את המפלגה בשנת 2008. רכישת המפלגה סללה את הדרך של המפלגה להתמודד בבחירות לכנסת ה-22.

 

הבוקר התפרסמו גם שמותיהם של מייסדי המפלגה: נווט הקרב יגאל כנען תושב כפר אדומים, איש ההייטק ותושב ירושלים אריאל שחר, הרב איתי הלוי רב היישוב מגרון והרב דרור אריה, פעיל ציבורי מוכר.

07:53 עריכה

אהוד ברק בריאיון לאתר daily beast: "ביקרתי באי הפרטי של אפשטיין, אבל מעולם לא פגשתי שם נשים".

עוד אמר שם ברק: "פגשתי אותו (את אפשטיין) יותר מעשר פעמים. מעולם לא השתתפתי במסיבה עמו, ומעולם לא נפגשתי איתו בחברת נשים או בנות צעירות (…). ביקרתי באי למשך מספר שעות, שנים לאחר הפרסומים על מסיבות סקס או אורגיות שהתקיימו שם. פגשתי שם אנשים מכובדים מאוד, ביניהם מדענים וזוכי פרס נובל".

ברק ציין בריאיון כי הוא פגש את אפשטיין גם באוניברסיטאות האמריקניות MIT והרווארד, במעבדות בהן הוא תמך פיננסית. "בכל האירועים האלו מעולם לא פגשתי נשים או נערות", טען. כשנשאל האם ייתכן שבעתיד יתפרסמו תמונות שלו מאירועים כאלו, השיב ברק: "אין שום סיכוי".

על התמונה שכבר פורסמה, בה הוא נראה בסמוך לדירה של אפשטיין כשלראשו כובע, אמר ברק: "היה כל כך קר שאדם המגיע מהמזרח התיכון היה חייב לחבוש כובע. הייתי שם, לארוחה או לשיחה, שום דבר אחר".

07:43 עריכה

עמיר פרץ, אהוד ברק וניצן הורוביץ ייפגשו היום בניסיון לקדם חיבור בין מפלגות המרכז-שמאל. עם זאת, נראה שמפלגת העבודה לא תצטרף לאיחוד בין מפלגות השמאל אם אהוד ברק יעמוד בראשו, כפי שאמר אתמול (שני) ל"הארץ" מקור במפלגת העבודה, המעורה במגעים עם מרצ וישראל דמוקרטית.

07:08 עריכה

התקרבות משמעותית בין העבודה למרצ, אהוד ברק צפוי להישאר בחוץ.   יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ הזזמינו ביומיים האחרונים סקרים כדי לבחון את שאלת השפעתו של חיבור אפשרי ביניהם. משני הסקרים עולה כי ריצה משותפת תוביל לבחירתם של יותר ח"כים משתי המפלגות, בהשוואה לריצה בנפרד.

לפי הסקר שהזמין הורוביץ, שנערך על ידי ד"ר קמיל פוקס, ריצה בנפרד מעניקה למרצ 7 מנדטים ולעבודה 5 מנדטים, כלומר 12 ביחד (תוצאה שהופיעה גם בסקר נוסף שערך פוקס אמש), ואילו ריצה ברשימה מאוחדת תביא לרשימה כזו 14 מנדטים – שניים יותר. עוד עלה מן הסקר כי איחוד של העבודה ומרצ מתקבל על ידי מצביעי השמאל כ"מגמה חיובית".

גורמים במחנה השמאל אמרו כי הורוביץ הזמין את הסקר כדי לקדם איחוד עם העבודה וכדי להזים את חששו של פרץ מהאפשרות שאיחוד כזה יפגע בעבודה. פרץ חושש מאיחוד מפני שבקמפיין הבחירות שלו לראשות המפלגה הוא הבטיח להביא קולות של מצביעי ליכוד מתונים והוא מעריך כי איחוד עם מרצ יקטין את הסיכוי לכך. בכל מקרה, נראה ששתי המפלגות קרובות יותר לאיחוד ביניהן מאשר לאיחוד או חיבור עם ישראל דמוקרטית של אהוד ברק.

למרות זאת, פרץ צפוי להיפגש השבוע שוב עם ברק, כדי לדון על אפשרות לריצה משותפת. בינתיים, בישראל דמוקרטית התגאו אמש בסקר של קמיל פוקס שבו הם זוכים ל-6 מנדטים ועוקפים גם את העבודה וגם את מרצ. ברק, מצדו, נחוש להתמודד עד הסוף, גם אם לא ייווצרו איחודים.

סקר נוסף שהזמין ברק מד"ר קמיל פוקס מתמקד בשאלה מי ראוי להנהיג את האיחוד בין מפלגת העבודה לבין מפלגתו של ברק ולפיו אם אהוד ברק יעמוד בראש האיחוד הרשימה תקבל 12 מנדטים ואילו אם עמיר פרץ יעמוד בראש איחוד המפלגות – הרשימה תקבל 8 מנדטים בלבד. על-פי הסקר, אם שתי המפלגות רצות בנפרד, מפלגתו של ברק מקבלת 6 מנדטים ואילו מפלגת העבודה מקבלת 5 מנדטים – כלומר ברק עוקף את פרץ גם אם שתי המפלגות רצות לבד.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
יום ג׳, 16/07 עודכן לפני 14 דקות עריכה

 

גיא זהר גיא זהר

אנחנו שמחים שסוף סוף דיברנו על זה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

סכיזופרניה פמיניסטית 007

AP_19058784720795 (1) (צילום: Vianney Le Caer/Invision/AP)
Vianney Le Caer/Invision/AP

שיהיה במזל טוב, יש לנו 007 חדש, או יותר נכון חדשה.

בשירות הוד מלכותה, עם רישיון להרוג, סוכנת החרש החדשה של שירות הביון MI6 היא לשאנה לינץ' שמוכרת לנו כטייסת מריה רמבו מהסרט קפטן מרוול.

007, לשעבר ידוע כג׳יימס בונד, הוא יציר דימיונו של איאן פלמינג, סופר בריטי מצליח שב-1953 הגה את דמות המרגל רב התושיה שדמותו הונצחה ב-26 סרטים, החל בשנת 1962 ועד 2015. את דמותו גילמו לא פחות משבעה שחקנים עד היום.

שון קונרי השרמנטי, רוג׳ר מור המשעשע, דניאל קרייג הקשוח וכל השאר, כולם היו – בין יתר תכונותיהם הטובות יותר והטובות פחות, רודפי שמלות פוחזים ומיזוגנים לא קטנים, כיאה לדמות ספרותית משנות החמישים של המאה העשרים.

ג׳יימס בונד הוא התגלמות הגבריות הרעילה, סיוטן של הפמיניסטיות וחלומם החשאי של הגברים, גם אם היום רובם לא יעזו להודות בכך. בונד השרמנטי נוהג במכוניות המהירות, שותה את המשקאות הנכונים, יוצא מהמים יבש ומסורק וחובט באויביו בקלילות. והכי חשוב, מציל את נערת בונד מציפורני הרשע הישר למיטתו לאחר הפגנת התנגדות קלילה מצידה (התנגדות מעושה כמובן).

מכיוון שלפמיניזם לא היתה סבלנות לעמוד בתור כשחילקו חוש הומור, הדמות של בונד נתפסת אצלם כמודל חיקוי אמיתי, שמייצר דורות של גברברים, אשר משוכנעים שגם הם כמו בונד ישכיבו כל נערה על אף התנגדות קלילה (ומעושה כמובן).

משטרת המחשבות של הפמיניזם שמה לה למטרה לחסל דמויות הרסניות ומזיקות כדוגמת 007, לא יעלה על הדעת להרעיל את מוחם התמים של דורות של ילדים תמימים, שיהפכו לחיות טרף פראיות. מעניין שהרבה פחות מפריע למשטרת המחשבות הזדהות עם דמויות של רוצחים, מאפיונרים, פושעים וסוחרי סמים, כל עוד יתנהגו בנימוס ובכבוד לבנות זוגם כמובן.

זאת ועוד, תכונות שנהוג לכרוך בחבילה אחת עם מה שנהוג לכנות גבריות רעילה, לא מפריעות כלל וכלל כשהן מופיעות אצל דמויות נשיות, להיפך, במקרה הזה הן מעידות על העצמה נשית, שחרור ושבירת תקרת הזכוכית. יש להניח ש-007 החדשה תנהג בפראות לא פחותה, ותהרוג ביעילות רבה בדיוק כמו בונד קשישא, שנושל ממספר הקסם שליווה אותו כל כך הרבה שנים. מה זה אם לא סכיזופרניה פמיניסטית?

אז מה אכפת לי בעצם מהמספר הזה 007, ולמה אני מקדיש פוסט שלם ליללות על גיבור תרבות שנגנב על ידי הפמיניזם? הרי אני ממש לא רוצה להיות בחברתם של הגזענים שמיללים על בחירתה של שחקנית שחורה לגלם את בת הים הקטנה.

פשוט לשאנה לינצ׳ בתור 007 היא בלון ניסוי, היא כניעה של האולפנים ללחץ מתמשך של אירגונים פמיניסטיים ללהק אישה לתפקיד ג׳יימס בונד. כן – אישה לתפקיד ג׳ימס בונד, חזרנו לימי שייקספיר בהם גברים גילמו דמויות של נשים, רק להיפך.

אז בסרט הבא בונד עדיין איתנו, והוא כנראה עדיין חרמן פאתטי שלא מסתגל לעידן ה-me2. אבל השלב הבא הוא השמדה מוחלטת של ג׳ימס בונד, וזה בסדר גמור אם אין יותר מקום לגיבור מהסוג הזה, אם הוא נמאס, לא מחדש, לא מעניין.

זה לא בסדר אם זו כניעה למשטרת המחשבות. לא יכול להיות שאסור יהיה להציג דמות של גבר מיזוגני, אבל כן אפשר יהיה להציג דמויות אלימות ושליליות מכל סוג אחר, רק כי כך קבע הפמיניזם.

אם נצנזר יצירות אומנות בגלל תכונות האופי המיזוגניות של הדמויות בהן, או בגלל הדרך בה מוצגות הדמויות הנשיות, נשאר ללא אומנות, והתהליך כבר החל. לא עם ג׳יימס בונד אלא עם לוליטה שיש קריאות להחרימו, עם למי צלצלו הפעמונים של האמינגווי ועם ספרים של קרואק, הנרי מילר ומארק טווין.

יליד 1964, עורך דין לשעבר, יזם סדרתי בהווה. גרוש מאד, אב לשתי בנות, חי בארגנטינה מאז רצח רבין אותו לקח באופן אישי. לכלב שלו קוראים רון.

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 534 מילים ו-1 תגובות

פוסטים אחרונים

ראיון מסלול ההדתה של רפי פרץ התחיל כבר בצה״ל

המחלוקות שמלוות את רפי פרץ מאז מונה לשר החינוך אינן חדשות: כרב צבאי ראשי, קרא לא להתגייס ליחידות מעורבות וחילק לחיילים חוברות על קדושת המשפחה ● פרופ' יגיל לוי, חוקר יחסי צבא-חברה, מתאר כיצד "פרץ הוביל מדיניות של הדתה במאור פנים ובמתק שפתיים" ● "העובדה שלא העז לבצע החזרה בתשובה בגלוי בצה"ל, לא אומרת שלא יילך יותר רחוק עכשיו"

רפי פרץ כרב הצבאי הראשי (צילום: Miriam Alster/FLASh90)
Miriam Alster/FLASh90
רפי פרץ כרב הצבאי הראשי
עוד 1,247 מילים

הרב דוד רוזן מאמין כי ניתן לבנות גשר בין-דתי

David Rosen with King Abdullah.Picture Supplied
David Rosen with King Abdullah. Picture Supplied

ישנו קיטוב הולך וגובר בשיח הפוליטי בעולם בשנים האחרונות, זאת בשל פער סוציו-אקונומי מתמשך, מתיחות פוליטית וגורמים תרבותיים נוספים.

ענייני דת ואמונה משתייכים לגורמי הקיטוב הנפיצים ביותר. זאת למרות שדתות רבות מושתתות על עקרונות יסוד שעניינם הפצת שלום ואחווה. עם זאת, על אף שחלק מן הדתות מהוות את הגורם העיקרי בהצתת מתיחויות, יש כאלו הרואים בדתות השונות ובאמונה הדתית כבסיס מאחד לבניית גשרים בין אויבים וזרים.

הרב דוד רוזן, המשמש כמנהל הבינלאומי לעניינים בין-דתיים מטעם הועד היהודי-אמריקני בירושלים (AJC Jerusalem), הקדיש את חייו המקצועיים ליצירת קשרים חזקים יותר בין היהדות לבין דתות מרכזיות נוספות בעולם.

על אף כי נדמה שדתות רבות מנוגדות זו לזו, הרב רוזן ועמיתיו ברחבי העולם מנפצים את המיתוס הזה מדי יום ביומו. הרב רוזן מוכיח שבמקום בו מאמצים דיפלומטיים וממשלתיים להשגת הסכמים והבנות בין מדינות נחלו כשלון, דווקא יוזמות פרטיות הובילו לשינוי ברמה הגלובלית.

על אף האמור לעיל, עבודתו של רוזן אינה נטולת אתגרים, שכן עליו למצוא קרקע משותפת בין הדתות, המגשרת על מאות שנים של מחלוקות קשות על רקע דתי. כיום הוא עובד על יוזמה פרטית לבניית גשרים בין-דתיים ברחבי העולם, משימה המצריכה השקעת מאמצים רבים בכמה מהמסגרות הקשות ביותר לפעולה.

איחוי הקרעים

הרב רוזן נולד וגדל באנגליה למשפחת רבנים מוכרת. הוא משבח את החינוך האורתודוכסי שקיבל בנעוריו, וטוען כי בזכותו למד על פתיחות כלפי העולם ועל חשיבות העזרה לנזקקים.

לאחר שסיים את תפקידו כרבה הראשי של אירלנד, הוא החל בקריירה ארוכה לטיפוח דיאלוג בין-דתי וערוצי דיפלומטיה בלתי רשמיים.

הפעם הראשונה שבה נתקל באתגר רב-דתי ורב-תרבותי הייתה במסגרת לימודיו בירושלים, שעיקרם היו לימודי דת והסמכה לרבנות, אך כללו גם מפגשים עם אנשים מקהילות דתיות שונות.

רוזן שירת בצה"ל כתותחן בחיל השריון, ולאחר מכן כרב של הגייסות שהוצבו במערב סיני. עם תום שירותו הצבאי, רוזן מילא מספר תפקידים ברחבי העולם, וכאשר הגיע לדרום אפריקה החל לפעול במרץ לגישור בין הדתות.

הוא שימש כרב בכיר בקהילה היהודית הגדולה ביותר בסי פוינט, קייפ טאון, כחבר בית הדין בקייפ טאון ואף נמנה על מייסדי הפורום הבין-דתי בקייפ טאון – גוף המורכב מיהודים, מוסלמים ונוצרים.

רוזן, שנודע בשל עבודתו החלוצית ביצירת קשרים בין הקהילה היהודית לקהילה הקתולית, אף נטל חלק בצוות המצומצם שניהל משא ומתן לביסוס קשרים מלאים בין מדינת ישראל לבין הותיקן, והיה הרב האורתודוכסי הראשון שהוענק לו תואר אבירות על ידי האפיפיור. תואר זה הוענק לו בשל עבודתו לפיוס בין היהדות לנצרות.

בנוסף לעבודתו בועד היהודי-אמריקני, הרב רוזן הינו נציג הרבנות הראשית לישראל בועדה לשיח בין-דתי ובמועצה הבין-דתית המתאמת בישראל. הוא מומחה במציאת אפיקים דיסקרטיים ליצירת גשרים חדשים ולצמצום פערים בין מדינות שממשלותיהן לא הצליחו לכונן קשרים דיפלומטיים זו עם זו.

המטען התרבותי והגאופוליטי שגרם לסכסוכים רבי שנים בין הדתות הופך את עבודתו של רוזן למאתגרת. רוזן השקיע זמן רב בכינון ערוצי תקשורת בין מנהיגים מוסלמים ויהודים, והוא נחשב לפורץ דרך בתחומו. אחד ההישגים העיקריים של רוזן במאמציו הבין-דתיים הינו בפיתוח היחסים בין ישראל והמערב, לבין המפרץ הפרסי.

על אף שאזור המפרץ הפרסי נודע ביחסו העוין כלפי ישראל וביריבות בין המדינות, רוזן הצליח למצוא תומכים משתי המדינות ליוזמתו החשובה. הוא מאמין כי כינון קשרים עם אזור המפרץ הפרסי חיוני לפתרון בעיות רבות במזרח התיכון, לרבות בעיות שאינן קשורות לדת.

גישה בין-דתית לדיפלומטיה

כחבר בגוף היהודי הבכיר ביותר בישראל, רוזן מבין את חשיבותם של מנהיגים דתיים בהובלת שינוי פוליטי. בראיון שהעניק בשנת 2017 הוא ציין כי "מנהיגים דתיים יכולים להשפיע השפעה אמיתית על הפוליטיקה במספר מקומות. הדברים נכונים בעיקר בעולם המוסלמי, שם הדת שלובה ושזורה בעולם הפוליטי".

זאת הסיבה שבגללה השקיע רוזן מאמץ רב בכינון קשרים עם מספר נציגים ממשפחות המלוכה המוסלמיות ברחבי העולם, ומאמציו השתלמו.

הוא הצליח לייצר ערוצי תקשורת עם ערב הסעודית, מדינה הידועה באיבתה המתמשכת כלפי ישראל. הוא מונה כחבר מן המניין במרכז העולמי של המלך עבדאללה לשיח בין דתי ובין תרבותי (KAICIID). במסגרת פעולתו במרכז זה, עובד הרב באופן צמוד עם קובעי מדיניות ועם קבוצות רב-דתיות לקידום השלום ולפתרון הסכסוך.

הרב רוזן אף הצליח לפלס את דרכו לאיחוד האמירויות, ואף הוזמן לשאת נאום באחד מהכנסים המרכזיים בנושא שיח בין דתי שהתקיים שם. בדרכו הדיפלומטית הייחודית, קיים רוזן טקס צנוע של הדלקת נרות חנוכה בנוכחות מנהיגים יהודיים ומוסלמים מאיחוד האמירויות גם יחד.

יצוין כי עמדותיו של רוזן לגישור הפערים בין התרבויות שנויות במחלוקת אפילו בישראל עצמה. הוא אחד הדוברים להכרה בדרישה הפלסטינית, ותומך נלהב בפתרון שתי המדינות, כאחד ממייסדי הארגון שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם.

גישתו האמיצה של רוזן לכינון ערוצים דיפלומטיים על בסיס דתי כבר סייעה לו לשבור מחיצות שעמדו על תילן במשך עשורים רבים. הוא סייר במקומות כמו אבו-דאבי ואינדונזיה, ואף נשא שם נאומים, מקומות שישראלים בפרט, ולעיתים יהודים בכלל, אינם רצויים בהם.

עבודתו עזרה להפיח חיים בקשר בין מנהיגים דתיים ופוליטיים מוסלמיים, ועודנה ממשיכה לשרת כאלטרנטיבה חשובה לגישושים פוליטיים.

היום קצר והמלאכה מרובה

כיום, רוזן הוא אחד מהדוברים המשפיעים ביותר בנושא שיח בין-דתי בעולם. הוא זכה להכרה ולשבחים רבים בשל עבודתו, אולם משימתו טרם הושלמה. הוא ממשיך לכהן במספר תפקידים וארגונים שמטתם לכונן קשרים בין-דתיים, והוא דואג להמשיך ולהפיץ את המסר שלו ברחבי העולם.

על אף שיש שיפור משמעותי בתחום ונעשו כמה צעדים חשובים, טרם הושגה מטרתו להגיע להבנה הדדית בין הדתות, ובאמצעותה ליצור קשרים בין מדינות עוינות.

ליוסף בודאק ניסיון של מעל 15 שנים בניתוח המצב הפוליטי בתורכיה, הן יחסי הפנים והן יחסי החוץ במדינה. הוא מעניק ייעוץ אסטרטגי לתאגידים זרים המעוניינים להתבסס בתורכיה, ובנוסף הוא מציע אסטרטגיות ייחודיות ופרובוקטיביות לכינון שלום במזרח התיכון, אזור שהיציבות חיונית בו.

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 832 מילים

למקרה שפיספסת

אפשר לאהוב אותי

סתיו מילוא אורבך

הכותרות לאחרונה מזכירות כמה שוֹנוּת וחוסר ישע מזקקים מאנשים אימה חבויה, וכמו מטען חשמלי שדבק בגוף, הם מטיחים אותה החוצה במכות. אולי זה ריפוי עצמי או גירוש שדים, או פיצוי על עבדות רגשית שהושתה עליהם בידי מי שהיה אמור לאהוב אותם.

משחק הנסיבות מעסיק אותי תדיר. אני לא חושבת שיש סיבה לכל, אבל נסיבות תמיד יש. בדיאלוג פנימי ענף, אני בונה לאנשים קייסים שלא יפקירו אף עין לאדישות יבשה. אפילו במקרה הפרטי שלי, אני נודדת מדי פעם לנסיבות.

זו לא הייתה המטפלת שהכאיבה לי: זה היה בעלה. הייתי בת שנתיים. אין לנו מושג כמה זמן זה נמשך; אבל בדיעבד, בטיפול, גיליתי שלא רק שבימינו אני נושאת פוסט-טראומה פעילה למדי, אלא שגם בילדותי – שהייתה רצופת חרדה שהנפש הבלתי מזוינת תתקשה לפרש, כי ילדים הרי מביעים מצוקה בשפתם בלבד – למעשה התמודדתי עם פוסט-טראומה.

עשר שנים לאחר ההתרחשות, בגיל שתים-עשרה, צפו רסיסי זיכרונות בסיוטים שהלכו והדירו שינה מעיניי. אמנם חלומות מקפיאי דם תמיד רדפו אותי בלילות, אבל אני זוכרת את הלילות ההם וזוכרת איך התעוררתי והרגשתי שונה, וזוכרת את הרגע בו הבנתי שמדובר בזיכרון. ואת הרגע שהמבוגרים אישרו שזה אכן קרה.

נסיבות ילדות הציפו את הזיכרון הזה, ולפרקים אני תוהה לגבי הנסיבות שמביאות אדם שלדעתי היה מבוגר מאבא שלי והיה לו זקן ובו כבר נזרקה שיבה, לפגוע בילדה בת שנתיים.

במהלך השנים ניסיתי להמציא מסלול שפיתל את האיש והמיר אותו לכדי הגבר האלים אליו צמח; ותהיתי אם הייתי יכולה להיות ילדה שונה, ילדה טובה שלא נמלטת מנפשה. התאבלתי עליי קצת, כי החרדה הגולמית והילדית שהבעתי בזמנו פגשה רצון תמידי שאשתנה ואהיה אחרת, ולא יכולתי. אני עדיין מתרגלת לזה שאפשר פשוט לאהוב אותי.

דברים תמיד פוגשים בי בין הנקודות, אולי משום שאני מתקיימת בכמה מקומות בו-זמנית. חלומות על חנק ומוות מעירים אותי לאחרונה בשעות לא שעות, ועל אף שהימים עוברים עליי בנעימים, הרגלים עתיקים בי שוב זוקפים ראש ומתקוממים נוכח הקלות שאני מתנסה בה. כאילו שמשהו בי יודע שקלות היא ממני והלאה, וזה הכל שואו, והנה תזכורת לילית לכמה שאני נוקשה ומתגוננת עדיין.

הרי דבר אז הוביל לדבר – יכולתי לעשות תיקון רציני לשיעורי חשבון עם כל האחד ועוד אחד שעשיתי בטיפול. כל אחד כזה הוא סופרנובה בשמי בחיי, הרבה אחרי הפיצוץ בזמן אמת. כך עובד רצף זמן-חלל-גוף-נפש. החיים הם ציר, לא נקודה.

לאלימות בגיל צעיר עלולה להיות השפעה הרסנית על הנפש המתפתחת, על אמונה עצמית ושידור מצוקה, לראות במבוגרים אוטוריטה והגנה, לקשר סיבה ותוצאה. ילדים מתעתעים במבוגרים, לא בכוונה:

פשוט רוב המבוגרים שוכחים איך מרגיש וחושב ילד, איך ילדה רואה את העולם, והם אומדים את שלומם ורווחתם בכלים שהזמן העניק להם, ולקטנים טרם הזדמן לרכוש. והם כל-כך חיים את הרגע ותכלסיים כאלה, שנדמה שהם שכחו מכל העניין לגמרי.

אל תבלבלו חוסר מיומנות עם חוסן נפשי. הקשיבו למילים ולהתנהגות. הקשיבו לאנשים כמו שמקשיבים למוזיקה. דברים עלולים לקנן בפנים, לשבת בתנור הרגשי על חום נמוך ולתפוח; ואם מתישהו יצפצף הטיימר ויגיח התבשיל, אתם מוכרחים להיות מסוגלים להקשיב ולשמוע את הצפצוף.

אני לומדת לאהוב אותי. לומדת להקשיב לי יותר טוב – זה תיקון פי מאה יותר חשוב מחשבון (אבל אל תתעלמו ממה שעשיתי כאן). על זה עומדת אהבה, לדעתי, כי ביכולת להקשיב טמון הכל: טמונות פיוס וקבלה, טמונים כבוד וגבולות, טמונות אחריות ונוכחות. אלה מנות חלקנו, כולנו. ההפך מאילוף והמרה, ההפך מאוטם וצינה. היכולת להתפתח, להתקדם, לאהוב, טמונות בקשב. הקשיבו.

סתיו מילוא אורבך. בת 30, אבל גם 14 ולרגעים 60. בחורה קטנה, שיער גדול. חיה על התפר. המילה האיומה ביותר היא "פוטנציאל". התחושה האהובה עליי היא ערגה, היא נמצאת בכל. עוגיות שוקולד-צ'יפס מדליקות אותי. גם מים בטעם אננס, במחילה. רוצה להיות תסריטאית ושחקנית. ואהיה.

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 558 מילים

לא נעים ולא בהמוניהם

מצביעים ברגליים דברי ההסתה של ראש הממשלה נתניהו בבחירות 2015, המצלמות שהליכוד טמן בסמוך לקלפיות, חוק הלאום, המחלוקות בתוך הציבור הערבי והאכזבה מהפוליטיקאים הערבים ● למה ויתרו רבים מערביי ישראל על הזכות להצביע בבחירות - ומה הסיכוי שזה ישתנה בספטמבר? ● "עכשיו יש משחק חדש, עם הכניסה של אהוד ברק ועמיר פרץ, שמאוד אהוד בקרב הערבים"

נציגי חד"ש-תע"ל מגיעים לבית הנשיא אחרי הבחירות באפריל, שם לא המליצו על אף מועמד לראשות הממשלה (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
יונתן סינדל פלאש 90
נציגי חד"ש-תע"ל מגיעים לבית הנשיא אחרי הבחירות באפריל, שם לא המליצו על אף מועמד לראשות הממשלה
עוד 1,700 מילים

תרמיל של כדור רובה בתיבת הדואר

כדור במעטפה – iStock (צילום: iStock)
iStock

כשהוצע לי למנכ"ל את עמותת-עוגן, המגוננת על חושפי שחיתויות, לא תיארתי לעצמי שאני עומדת להכיר מקרוב התעללות אכזרית וצינית בבני-אדם, ולא הכנתי את עצמי נפשית להתמודדות הזו. איש לא הכין אותי לתפקיד. למזלי, הגעתי אליו כשאני כבר מצוידת במטען של ותק בעולם הזה, שסיפק לי כלים להתמודדות עם תלאות החיים. היה לי חשוב לשמור על שפיותי כדי להיות אפקטיבית עבור אבירי היושר האלה.

אביא כאן כמה תמונות, סיפורים קטנים מחיי אבירי-היושר.
כן כן, הסיפורים האלה קטנים לעומת הסיפור הגדול.

תמונה ראשונה:
גבר בסביבות גיל ארבעים, הקריירה שלו באחד השיאים שלה. איש גאה, ובצדק, יוצא בשבת עם משפחתו לבילוי בגן-ציבורי. אשתו, ילדיו, אחיו, גיסותיו, ילדיהם… והפעוט שבילדיו נישא על ידיו.

לפתע, חבטה איומה. הפעוט שעל ידיו מושלך מידיו.
בעודו מנסה לארגן את חלקי התמונה הפסטורלית מחדש, הבריונים שחבטו בו והעיפו את הפעוט, מסתלקים מהזירה.

תמונה שנייה:
צהריים. אני בבית, אבל תמיד, ת מ י ד, פנויה לענות לטלפון כשאני רואה על הצג את שמו של אביר-היושר מורן גנוסר.
למרות שמורן יודע להתעצבן, בדרך-כלל הוא נשמע רגוע, ואפילו ישנוני משהו:
"מה נשמע"? הוא שואל.
"הכול בסדר, אצלי, מה אצלך"?
"שמו לי בתיבת-הדואר תרמיל של כדור רובה" הוא אומר.
צונאמי של מחשבות מציף את ראשי:
חיי מורן בסכנה, מזל שאשתו לא הגיעה לתיבת-הדואר לפניו, בחדר המדרגות מחכים לו רוצחים, צריך לקרוא למשטרה…
"מה נעשה, מורני"? אני שואלת.
"כלום. אני לא מפחד מהם"

משפט שגור בפי אבירי-היושר ששריר המצליחנות פועם בהם נון-סטופ הוא: "אני לא מפחד מהם". ומורן באמת לא פוחד. ואולי הבהלה שאוחזת בי מחזקת אותו. רק אחרי כמה ימים הואיל בטובו להגיש תלונה במשטרה. הוא הרי יודע שלמשטרה אין זמן וכוח אדם לטפל בעניינים זוטרים שכאלה.

תמונה שלישית:
בית-משפחה נורמטיבית. אולי קצת יותר מ"נורמטיבית", קצת לפלפית. מסוג המשפחות שמקפידות על חינוך לערכים ואנושיות.
דפיקות בדלת. משטרה.
מחפשים סמים. לא פחות.
מחפשים, ומיד מוצאים.
מוצאים שקית ובתוכה סמים.
מצאו, כי ידעו איפה הונחה השקית. ידעו!
עד אותו רגע בני-הבית לא ראו בעיניהם סמים.

כשאין מה להעליל על אביר-יושר, הארגון יתפור לו תיקים.
מישהו שתל שקית סמים בביתו, מישהו שיש לו קשרים במשטרה.

53 תיקים נתפרו לאביר-היושר הזה.
כל התיקים הללו, אחד לאחד, הופרכו בבית-המשפט.

הסיפור הגדול הוא המאבק של האבירים מול מערכת האכיפה, מול מערכת המשפט, ומול העדר תמיכה ציבורית במאבקם למען הציבור.
על המאבק הזה אכתוב בפוסטים הבאים.

גלילה ונגרוב, מעצבת-אופנה, עצמאית למעלה מ-30 שנה. אחר-כך מנכ"לה כשנתיים את עמותת-עוגן.

 

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 346 מילים
ציפור ספוגה בנפט, בעקבות האסון האקולוגי במפרץ מקסיקו ב-2016 (צילום: AP Photo/Gerald Herbert)
AP Photo/Gerald Herbert

למדינת ישראל דרושים: מפקחי ים

שלל קידוחי הגז והנפט המתקרבים לחופי ישראל מחייבים הכנה למקרה של תאונה או דליפה, אשר תזהם את הים ותאיים על קו החוף ● במשרד להגנת הסביבה דרשו ממשרד האוצר תקנים ל-25 מפקחי ים ● נכון לעכשיו, לא קיבלו אפילו אחד

הים הופך לזירה הסביבתית המשמעותית ביותר בישראל, אבל נראה שבממשלה לא מפנימים שמישהו צריך לנהל את הזירה הזו.

כדי להיערך לפיקוח על שלל קידוחי הגז והנפט ולהיות מוכנים למקרה של תאונה/דליפה שתזהם את הים ותאיים על קו החוף, במשרד להגנת הסביבה דרשו ממשרד האוצר תקנים ל-25 מפקחי ים. נכון לעכשיו, לא קיבלו אפילו אחד.

כבר לפני מספר שנים, אחרי אסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו ועם הפיכת הים הישראלי למרחב שוקק קידוחי גז ונפט, הבינו במשרד להגנת הסביבה שבמצבת כוח האדם הנוכחי אין סיכוי שמדינת ישראל תהיה מסוגלת להתמודד עם תאונה עתידית.

אסדת הקידוח ״תמר״, כ-24 ק״מ מחוף אשקלון (צילום: משה שי/פלאש90)
אסדת הקידוח ״תמר״, כ-24 ק״מ מחוף אשקלון (צילום: משה שי/פלאש90)

כשרני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, נשאל בזמנו מה נוכל לעשות במקרה של תאונה באחד הקידוחים, הוא השיב: ״להתפלל״. מאז הצטיידו במשרד בספינות ובציוד לעצירת זיהום, אבל בכל מה שנוגע לכוח אדם מיומן, ולמעשה לכוח אדם בכלל, העניינים מדשדשים.

כדי להתמודד עם האתגרים הימיים, המשרד להגנת הסביבה ביקש מהאוצר הקצאה של 25 תקנים למפקחי ים. לאחר מו"מ ממושך האוצר הסכים לאשר שמונה, מתוכם שישה ל-2020 ושניים באופן מיידי. אלא שגם השניים האלה עדיין לא הגיעו – האיוש שלהם מתקדם באיטיות בצנרת הביורוקרטית של מכרזים ואישורים.

בעמותת ״צלול״ פרסמו עצומה הקוראת לאוצר להקצות את כוח האדם הדרוש לפיקוח על הנעשה בים. "המזהמים מזהמים, ולאף אחד לא אכפת", נכתב בעצומה, עליה חתמו כבר יותר מ-450 אזרחים.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר הגיעו לסיכום במסגרתו יחידת הפיקוח בים תחוזק ב-8 תקנים, וזאת בהתאם לבקשת המשרד".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 223 מילים
יום ב׳, 15/07 אתמול עריכה

 

בדד אלך: כנגד כל הסיכויים, אהוד ברק מתכונן לריצה עצמאית

לצורך העניין הוא כבר גייס ערבויות בסך 3 מיליון שקל ● פרטי כרטיס האשראי של ברק הפכו לוויראליים - באשמתו ● יו"ר זהות משה פייגלין הכריז, בעקבות המשבר, על פריימריז פתוחים במפלגה ● נתניהו "גונב" לליברמן 25 פעילים של ישראל ביתנו (אבל בדיקה מעלה שחלקם נגנבו כבר מזמן)

.אהוד ברק (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
תומר נויברג, פלאש 90
אהוד ברק
08:54 עריכה

בצלאל סמוטריץ' על רון קובי, בעקבות אי אישור תקציב עיריית טבריה וזימונו לשימוע: "האיש שלא הפסיק להסית ולחרחר ריב ומדון בין אוכלוסיות, ילך בקרוב הביתה"

09:02 עריכה

שר החינוך רפי פרץ פנה לנציגי ההורים הלהט"בים שחתמו על מכתב מחאה, בעקבות ההתבטאות עד טיפול המרה. ההורים צפויים לדרוש ממנו לחזור מאמרתו. אחת האמהות אמרה: "זה ממש לתת לו לגיטימציה. לא נכון להיפגש איתו".

09:13 עריכה

תגובת יעלון להקלטות שפורסמו אמש, לפיהן, "חיבור עם יש עתיד – בכייה" – "גורמים בסביבת נתניהו אחראים להדלפות"

09:24 עריכה

פרשננו לענייני פוליטיקה, שלום ירושלמי, מאמין שבציונות הדתית התבטאותו של רפי פרץ, הפכה אותו לדמות מרכזית במערכת הבחירות. אחד הפעילים מהציונות הדתית הסביר: "זהו יקום מקביל. שר החינוך יכול להפוך לבדיחה אצל המפגינים, אבל בקודים שלנו הוא יצא גבר". לפרשנות המלאה

09:26 עריכה

בליכוד משיבים ליעלון שטען כי הם אלה שאחראים להדלפות בתקשורת:

09:31 עריכה

אשכנזי יוצא להגנתו של יעלון בעקבות ההקלטות בהן הוא נשמע מתנגד לחיבור עם יש עתיד:

09:39 עריכה

ראש העיר טבריה, על רקע הזמנתו לשימוע: "רון קובי והימין החילוני מפרקים את גוש הימין ומביאים את הימין למקום שפוי"

10:30 עריכה

הסערה סביב ההקלטה נמשכת. יעלון: "אני עצמי דחפתי לחיבור עם לפיד"

10:42 עריכה

ועדת ההסכמה והפיס הלאומית והרשימה המשותפת יכנסו הערב בשעה 18:00 מסיבת עיתונאים בנצרת, שם צפויים להודיע על הקמת הרשימה המשותפת.
לפי שעה צפויות להשתתתף חד"ש ורע"ם בלבד. עד הערב ימשכו המאמצים לצרף גם את תע"ל ובל"ד.

11:37 עריכה

השר צחי הנגבי: "אני לא בעד לפטר שר החינוך רפי פרץ"

12:19 עריכה

לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה נגד שריון חברי מפלגת כולנו ברשימת הליכוד, בנימוק של "בית המשפט מתערב במקרי קיצון שהם חריגה מסמכות ופגיעה בכללי הצדק הטבעי" – חבר הכנסת אריאל קלנר עתר לבג"ץ.

קלנר מבקש להפוך את החלטת המחוזי בתל אביב, שאישר את החלטת בית הדין העליון של תנועת הליכוד לאשר את השיריונים.

13:07 עריכה

אדלשטיין בדיון בכנסת על מחאת יוצאי אתיופיה: "לא עשינו את כל הנדרש למען שילובם בחברה"

13:36 עריכה

לאחר שזומן לשימוע בעקבות אי אישור התקציב בעיריית טבריה, רון קובי עותר נגד כוונת שר הפנים דרעי להדיחו

13:43 עריכה

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה (כחול לבן) מתייחסת בדמעות על דוכן הכנסת למחאת יוצאי אתיופיה: "השבועיים האחרונים היו בשבילי גיהינום. ראש הממשלה לא נמצא פה. כנראה שהפוליטיקה חשובה לו יותר מאיתנו"

14:04 עריכה

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ, בעניין מחאת יוצאי אתיופיה: "טעות להעביר גם את המקרה החמור הזה למח"ש"

14:29 עריכה

יו"ר כחול לבן גנץ מגיב גם הוא בדיון בכנסת על מחאת יוצאי אתיופיה: יש להכין תוכנית לפירוק השכונות המבודדות של העולים ולחזק את היכרות כוחות הביטחון עם הקהילה

15:14 עריכה

בהמשך לפרשת הרב פרץ: יו״ר מפלגת העבודה ח״כ עמיר פרץ פנה היום לשר המשפטים אמיר אוחנה בדרישה להניח בהקדם תזכיר חוק שיאסור על טיפולי המרה בקטינים ואיסור פרסום ושיווק של טיפולי המרה.

"הגיע הזמן שהמדינה תפעל להפסקת תופעה זו אשר על פי כל גורמי המקצוע מסכנת ופוגעת בנפשם של צעירים וצעירות רבים ואף מסכנת את חייהם", אמר פרץ, "לא נוכל עוד לעמוד מנגד, הגיע הזמן לשים לזה סוף".

15:27 עריכה

הבלגן במפלגתו של פייגלין נמשך: אירוע פתיחת הקמפיין בוטל

כזכור, היו"ר משה פייגלין פרש מהמפלגה בשל סכסוך מול הועד המנהל שלה, שלא אישר לו שיריון למקורבו מנכ"ל המפלגה שי מלכה – ואז חזר בו (לאחר שהשיריון אושר).  כעת מתברר כי לאחר חזרתו של פייגלין התפטר חצי מהועד המנהל והועד שנותר אישר ליו"ר לבחור את כל 22 המקומות הראשונים ברשימה לכנסת על דעת עצמו.  בתוך כך, בוטל כנס פתיחת הקמפיין של זהות לבחירות הקרובות, שתוכננן למחר (שלישי).

משה פייגלין (צילום: פלאש 90)
יו"ר זהות משה פייגלין בימים יפים יותר (צילום: פלאש 90)
15:39 עריכה

"הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבות לבני עקיבא, מתייצב לצד הרב פרץ: "מה קרה? הוא השמיע דעה מסוימת? השתגענו לגמרי? אדם לא יכול להשמיע דעה במדינת ישראל? יש פה טרור לגבי השמעת דעה.

"איפה אנחנו חיים? ברוסיה הבולשביקית תקופת סטאלין? אולי יחליטו לשלוח את הרב רפי לסיביר בגלל השמעת דעה מסוימת. מה קורה כאן? איזה טרור קיים אצלנו ביחס להשמעת דעה שהיא לא לפי דעתם של אנשים אחרים?

"אני בדעתו של הרב רפי פרץ, אז ישלחו אותי לסיביר? אנשי מקצוע אמרו לי שזה (טיפולי ההמרה) מצליח. אני יכול לכבד את מי שאומר אחרת, אבל שוללים מאדם להביע דעתו? זה לא יאומן. אני רוצה בזה לחזק את הרב רפי פרץ שלא יירתע. זה שר החינוך האמיתי, שמחנך את ילדי מדינת ישראל שאנחנו חיים במדינה חופשית ודמוקרטית וכל אחד יכול להשמיע את דעתו. זו דוגמא חינוכית למופת".

15:43 עריכה

הרב רפי פרץ לא לחץ את ידה של הזוכה באולימפיאדת הפיזיקה הבינלאומית שנערכה בישראל:  במהלך טקס חלוקת הפרסים שהתקיים אתמול (א') נמנע שר החינוך, הרב רפי פרץ, מללחוץ את ידה של קאן לין נגויין, הזוכה הויאטנמית. הזוכים הנערים, לעומת זאת, דווקא כן זכו לקבל לחיצת יד מהשר.

מקורבים לשר אומרים כי לא מדובר בעניין הלכתי, אלא בבלבול שנבע מהעובדה שהנערה הייתה הראשונה לעלות לקבל את הפרס וכללי הטקס לא היו ברורים לשר.

16:36 עריכה

יאיר לפיד עונה לאהוד ברק בטוויטר לאחר שהאחרון כינה אותו בתוכניתה של אסתי פרז בכאן ב' "עטיפה עם נצנצים" וטען שהוא הגורם העיקרי לכך שכחול-לבן לא ניצחו:

"ברק לא יעבור את אחוז החסימה ויזרוק לפח 100 אלף קולות שיכולים לעשות את ההבדל בין ניצחון להפסד".

עוד צייץ לפיד: "זה לא הזמן למפלגות תחביב (…). אני חושש שאם כל אחד ירוץ לחוד – יש סיכון שמישהו, יכול להיות מרצ, יכולה ליפול מתחת לאחוז החסימה – זאת יכולה להיות תקלה גדולה לגוש".

16:45 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם נציגים מהמגזר הרוסי בהמשך לקרב על קולו נגד אביגדור ליברמן. הנציגים, 25 בעלי תפקידים לשעבר ב"ישראל ביתנו" שערקו לליכוד, שמעו ממנו, לאחר כמה דברי הודייה על תמיכתם בליכוד, שהבעיות של המגזר "לא יפתרו בדרך של מפלגה סקטוריאלית. במשך שנים העברנו את האחריות לטיפול בבעיות הציבור הרוסי לליברמן. ליברמן לא עשה כלום.  הוא רק ידע לתת סיסמאות. תגידו לי דבר אחד שליברמן עשה. היום הוא מדבר נגד חרדים, אבל לפני רגע הוא היה בברית עם החרדים ורץ לכל הרבנים כדי לבלום את המועמד החילוני בקרב על ראש העיר ירושלים".

בדיקת YNET מגלה שחלק מהמוזמנים עברו לליכוד עוד לפני הסכסוך בין נתניהו לליברמן.

דוברות "ישראל ביתנו" בתגובה: "אנו מקווים שנתניהו, שהוא ראש הממשלה, שר הביטחון ושר הבריאות, ימלא קודם כל את תפקידיו הרבים וישקיע בביטחון המדינה, בתושבי הדרום ובצמצום הגרעון, את הזמן והמאמצים שהוא משקיע במתקפות והשמצות כנגד ישראל ביתנו.

"טוב שנתניהו נזכר בקיומם של העולים מחבר העמים שלושה חודשים לפני הבחירות ומציף את פליטי ״ישראל ביתנו״ בהצעות תעסוקה מגוונות.

"נתניהו משדר פאניקה כי הוא מבין שהגורם היחידי שימנע ממנו להקים ממשלת הלכה זאת רק 'ישראל ביתנו'".

16:53 עריכה

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) קורא לאחדות בציונות הדתית:

"בשנה האחרונה ביקשו ועדיין מבקשים גורמים מסוימים להפריד את הציונות הדתית לשתי מפלגות – 'מפלגת לייטים' ו'מפלגת חרד"לים'. כאבתי על כך מאוד וראיתי בכך חוסר אחריות. מחלוקת זו פילגה משפחות בהצבעתן ולא הגבירה אהבה בציבור. הייתה בכך עוד מחלוקת שלא לצורך, שגרמה לאיבוד קולות והקטנת כוח השפעתנו בציבוריות ובפוליטיקה בישראל

על עזיבתו לשל נפתלי בנט והקמת הימין החדש, כתב ח"כ יוגב בטור לערוץ 7: "על אף הכאב שחשתי מהפילוג שנעשה על ידי נפתלי בנט וחבריו, למדתי שכאב וכעס, אינם תכנית עבודה. מוטלת עלינו האחריות לאחד מחדש את כל כוחות הציונות הדתית לגווניה.

"בנוגע לאופיה הסקטוריאלי של מפלגתו, כתב יוגב: "לאורך כל דרכה ההיסטורית, הציונות הדתית ראתה עצמה מחויבת ואחראית לא רק למגזר שלה, אלא לכלל ישראל. המפלגה הדתית לאומית ראתה עצמה מחויבת לחברה ולחוסנה, לאופייה היהודי של מדינת ישראל בכל מישורי החיים".

"לא נוכל לסלוח, גם לא לעצמנו, אם בגלל הפיצולים והפילוגים נאבד את ייצוגנו ואת יכולת השפעתנו בתחומים רבים, חברתיים, דתיים התיישבותיים וביטחוניים", סיכם.

17:25 עריכה

בל"ד ותע"ל יחרימו הערב מסיבת עיתונאים שיזמו חד"ש ורע"ם במטרה להקים את הרשימה המשותפת מחדש, לפי המתווה שקבעה ועדת הפיוס. בל"ד ותע"ל (בראשות אחמד טיבי) מתנגדות למתווה בנחרצות על רקע המחלוקת בעניין הרכב הרשימה. בחד"ש (בראשות אימן עודה) וברע"ם סברו כי מסיבת העיתונאים תדרבן את תע"ל לחבור אליהן – מה שיותיר את בל"ד בודדה ויגביר את הלחץ עליה – אולם כעת מתברר, כאמור, ששתי המפלגות מאוחדות בעמדתן.

עדכון: מסיבת העיתונאים נדחתה ליום חמישי במטרה לנסות לחדש בינתיים את המשא ומתן. בתמונה: טיבי ועודה בימים יפים יותר.

אחמד טיבי ואיימן עודה (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)
אחמד טיבי ואיימן עודה (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)
17:35 עריכה

למרות השקת הקמפיין והשם, מתברר שנעם, המפלגה שהקים הרב טאו כסמן ימני של הציונות הדתית, לא באמת כאן כדי להישאר. כלומר, לא באמת מתכוונת להתמודד בבחירות, אלא רק לשמש מנוף לחץ על הבית היהודי. נראה שהמטרה העיקרית של הקמפיין וצבירת הכוח הפוליטי היא להכניס נציג של המפלגה אל איחוד מפלגות הימין. או כמו שמתארים זאת גורמים במפלגה ב"מקור ראשון": נציג ש"ההלכה והתורה בראש מעיניו".

17:58 עריכה

צחי הנגבי (הליכוד) מגיב לטענתו של בוגי יעלן (כחול-לבן) על כך שההדלפות על הנעשה בכחול-לבן מגיעות מראש הממשלה בנימין נתניהו:

18:17 עריכה

חברי מפלגת כחול-לבן – הח"כים המזוהים עם הציונות הדתית יועז הנדל, חילי טרופר ואלעזר שטרן – קיימו היום ישיבה שעסקה בהתנעת קמפיין שפונה לציונות הדתית. הקמפיין צפוי להתמקד בקיבוצים הדתיים ובערים שבהן דתיים רבים הצביעו למפלגה – ירושלים וגבעת שמואל.

18:31 עריכה

16.5 אלף הורים חתמו על עצומה: "אסור לרפי פרץ להיות שר החינוך". אחרת, הם מאיימים להשבית ב-1 בספטמבר את פתיחת שנת הלימודים. "אסור לו להיות שר החינוך של ילדינו. אסור לו להיות שר לשום דבר", הם אומרים. "אנו, הורי ותלמידי ישראל החתומים כאן, דורשים מראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר לאלתר את רפי פרץ מתפקיד שר החינוך. לא נשלח את ילדינו ב-1 בספטמבר 2019 למערכת חינוך שבראשה עומד הרב פרץ.

"על מנת להגן על התלמידות והתלמידים חשוב לנו שמשרד החינוך והעומד בראשו יתחייבו לקבל את המלצת משרד הבריאות ואיגודי מטפלי הנפש וישללו את קיומם של טיפולי המרה בחוזר מנכ"ל בטרם הפגישה (המתוכננת בין פרץ לנציגי ארגון המורים הגאים). טיפולי המרה הם מסוכנים. אין לנו כוונה להתפשר על הנקודה החשובה הזאת ולהפקיר את תלמידינו תחת איום ממשי על שלמות גופם ונפשם".

18:35 עריכה

ותיקי מפלגת העבודה נגד חיבור עם אהוד ברק:  השרים לשעבר משה שחל ומיכה חריש, כמו גם יו"ר המפלגה לשעבר עמרם מצנע, דחקו ביו"ר העבודה עמיר פרץ, במהלך פגישה שערך עמם לקראת הבחירות, להימנע מהחיבור והזהירו אותו מתוצאות שליליות של חיבור כזה.

19:25 עריכה

אביב גפן: "דילן גפן לא ילך לבית ספר שכפוף לרפי פרץ":

20:14 עריכה

תיק 1,000: חדשות 12 חושפים תמלילי שיחות בין ראש הממשלה לחוקרים בפרשת הטבות המס לאיש העסקים ארנון מילצ'ן (שתמורתן, על פי החשד, קיבל נתניהו ממילצ'ן מתנות). עיקרי התמלול:

נתניהו: ארנון לא פנה אליי בעניין הזה אף פעם.

חוקר: אז במה כן?

נתניהו: לא זוכר. אמרתי שהוא לא דיבר איתי. לא דיבר איתי על העניין האישי. אם דיבר איתי, אז דיבר על החוק ועל ישראלים – כלומר, להביא הנה ישראלים.

חוקר: אמרת שמילצ'ן דיבר איתךך לגבי תושבים חוזרים.

נתניהו: יכול להיות.

חוקר: לא יכול להיות, אתה אמרת.

תגובת נתניהו לדיווח: "שידורי התעמולה של גיא פלג בגנץ.טי וי הפכו לבדיחה. עד המפתח שעליו מתבסס התיק הוא יריבי יאיר לפיד, שפועל בכל דרך להפיל אותי. האם פלג לא שמע על "עד בעל עניין", שעדותו חסרת ערך? מה גם שמילצ'ן עצמו מעיד שלא איתי עסק בעניינו האישי אלא דווקא עם ידידו יאיר לפיד".

https://twitter.com/netanyahu/status/1150820988533334016

20:16 עריכה

דיווח בחדשות 12: חוויאר בטל, ראש ממשלת לוקסנבורג, ידיד ישראל והומוסקואל מוצהר, ביטל את בואו לארץ לרגל פרידה משגרירת ישראל עקב דברי ח"כ רפי פרץ.

20:19 עריכה

יו"ר כחול-לבן בני גנץ לאיחוד האירופי: איראן היא בעיה שמאיימת על שלום ישראל. גנץ אמר את הדברים  בעקבות הכרזת שרת החוץ של האיחוד האירופי כי אין בכוונת המעצמות להטיל סנקציות על איראן בעקבות הפרת הסכם הגרעין: "הערב חשוב להזכיר לידידינו באירופה שאיראן היא בעיה עולמית, שמאיימת על שלום העולם. בנושא הזה אין פוליטיקה. ישראל אינה יכולה להרשות לאיראן יכולת גרעינית- וכך גם אתם. 

20:21 עריכה

דיווח בחדשות 13: המדינה העניקה מיליון שקלים לסטארט אפ של אהוד ברק ושל ג'פרי אפשטיין. שותף אחר של ברק: "לא ידעתי שאפשטיין מעורב בחברה".

20:50 עריכה

חשיפת כאן 11: ההסכם הקואליציוני בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשותפות לפני פיזור הכנסת כלל הבטחה לעבודות בשבת רק בתיאום עם הרבנות והקמת רשות להסדרת ההתנחלויות. מחוץ להסכם נותרו חוק החסינות, פסקת ההתגברות ורפורמות בתקשורת.

תגובת יאיר לפיד: "זה רק הפרומואים להסכמים הקואליציוניים שביבי חולם עליהם בממשלה הבאה".

תגובת הליכוד: "ראש הממשלה שומר וישמור על הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה ללא שום שינוי".

20:54 עריכה

נתניהו ממשיך בקרב על הקול הרוסי מול ישראל ביתנו: ראש הממשלה ביקש ממשה כחלון להדיח מרשימתו את רועי פולקמן – שכבר הודיע בעבר כי הוא שוקל את דרכו בעולם הפוליטי – כדי שאת מקומו במשבצת ה-35 של רשימת הליכוד לכנסת תיכנס טלי פלוסקוב. פלוסקוב, לשעבר ראש עיריית ערד, נחשבת לדמות פופולרית במיוחד בקרב יוצאי ברית המועצות לשעבר.

21:08 עריכה

שר החינוך רפי פרץ, עיריות וחברה מסחרית לקחו חלק בכנס להפרעות קשב בהפרדה מגדרית. הכנס, שיועד לקהל דתי וחרדי, נערך בהפרדה גם בקרב הדוברים. לקחו בו חלק גם קופת חולים כללית וחברת טבע. המשנה ליועמ"ש: ההפרדה בכנס מהווה "הפליה פסולה".

21:10 עריכה

פעילי נוער של מפלגת העבודה הפגינו ליד היישוב נווה, בו מתגורר רפי פרץ, במחאה על דבריו בנוגע לקהילת הלהט"ב.

21:20 עריכה

אהוד ברק נערך לריצה עצמאית ומגייס ערבויות בסך 3 מיליון שקל. מעניקי הערבות, שסומכים על כוחו של ברק לעבור את אחוז החסימה גם בריצה לבד, הם

חבר הרשימה קובי ריכטר, יו"ר כלמוביל שמואל חרל"פ וענת אגמון, מבעלות השליטה בעיתון "גלובס" (שפרסם הערב את הידיעה, בצירוף גילוי נאות).

 

על פי הדיווח, גיוס הערבים נעשה באמצעות מפלגת העצמאות, גלגולה הקודם של ישראל דמוקרטית, שברק הקים בשנת 2011, בימיו כשר הביטחון בממשלת נתניהו דאז, כשהתפלג ממפלגת העבודה יחד עם ארבעה ח"כים נוספים. המפלגה סיימה את פעילותה בסוף 2012, כשברק החליט שלא להתמודד בבחירות לכנסת ה-19.

21:29 עריכה

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): "ליברמן האשים את הציבור החרדי ברצח כשאמר בכלי התקשורת כי הסיבה שהפועלים נהרגים היא שאין מספיק פקחים באתרי בניה, משום שיש 18 אלף משגיחי כשרות ברחבי הארץ. אסור לשתוק על דברי ההסתה הפראיים שלו.

"אסור גם לשכוח שבזמן שהוא מדבר יושבים אלפי פקידים, אנשי ישראל ביתנו שליברמן ואנשיו דאגו לאייש בג'ובים רבים והם אינם עושים מאומה. במקום זאת היו יכולים להיות פקחי בנייה, או לפחות להשתמש בכסף שהם מקבלים כדי לממן פקחים כאלו".

21:47 עריכה

יאיר לפיד בסדרת ציוצים בעקבות חשיפת תמלילי החקירות בתיק 1,000: "אתה פשוט ראש ממשלה שהפסיק לתפקד. קרה לך משהו".

22:20 עריכה

משה פייגלין מכריז על פריימריז פתוחים להנהגת מפלגת זהות.  יו"ר המפלגה העלה סרטון לעמוד הפייסבוק שלה, בו הוא מגולל את השתלשלות האירועים האחרונים בזהות – הסיבות למשבר הנוכחי.

עיקרי הדברים של פייגלין בסרטון ובפוסט הארוך שנלווה לו (קישור למטה):

"בימים הקרובים תתקיים הצבעה אלקטרונית בקרב כלל מתפקדי המפלגה. כל חבר ללא יוצא מן הכלל, יוכל להציע את מועמדותו, לבחור ולהיבחר. מודגש כי ההצבעה, תיתן בידי היו"ר הנבחר את מלוא הסמכות לקבוע הפעם, בבחירות הקרובות בלבד, על פי שיקול דעתו הבלעדי, את כלל הרשימה לכנסת ה- 22.

"אנו נמצאים במשבר לא פשוט שאני מאמין שנבשיל ונצא ממנו מחוזקים ומנוסים יותר. פניה דמוקרטית ומכובדת אל כלל המתפקדים אמורה להתקבל בברכה ובשמחה אצל כל מי שרוממות הדמוקרטיה בפיו. אני מבקש מכם לשוב ולתת בי את אמונכם, לבחור בי כיו"ר המפלגה תוך מתן מלוא הסמכות לקבוע את הרכב הרשימה עכל פי שיקול דעתי הבלעדי.

הכרזה על פריימריז לראשות התנועה

חברות וחברי זהות היקריםאת המשבר שנוצר במפלגתנו נפתור באמצעות הצבעה דמוקרטית של כלל חבריה.לאור המשבר שפרץ במפלגתנו, ולאחר ניסיון כנה ומאמצים רבים להגיע לפשרה, החלטתי כי המשך קיום המפלגה והיכולת להגשים את חזונה, מחייב אותי לשוב ולאשרר את סמכותי כיו"ר ולהעמיד עצמי שוב לבחירת כלל מתפקדי המפלגה, תוך שאני מבקש מהגוף העליון של המפלגה – כלומר מכלל חבריה – להפקיד בידי את תפקיד יו"ר המפלגה יחד עם הסמכות לקבוע רק בבחירות הקרובות ומפאת קוצר הזמן, את הרכב רשימת מועמדי המפלגה לכנסת ה- 22, על פי שיקול דעתי הבלעדי. בימים הקרובים תתקיים הצבעה אלקטרונית בקרב כלל מתפקדי המפלגה. כל חבר ללא יוצא מן הכלל, יוכל להציע את מועמדותו, לבחור ולהיבחר. תקנון הבחירות יישלח היום במייל אל כל המתפקדים ויפורסם באתר המפלגה.מודגש כי ההצבעה, תיתן בידי היו"ר הנבחר את מלוא הסמכות לקבוע הפעם, בבחירות הקרובות בלבד, על פי שיקול דעתו הבלעדי, את כלל הרשימה לכנסת ה- 22. רקע:משהוקמה מפלגת זהות, הגיתי ויזמתי בעצמי את רעיון הפריימריז הפתוחים. המחשבה על כך תאמה את תפיסת החירות ומתן מירב הסמכויות לאזרח, שבה אני דוגל ומאמין עד עמקי נשמתי.מעולם לא הקים אדם בישראל מפלגה המבוססת בעיקר על המוניטין שלו, ובמקום לשמור בידיו את מלוא הסמכות והכח, מסר את רובו בידי הציבור הרחב. לא ליברמן, לא כחלון, לא לפיד, לא דרעי, לא בנט – איש לא העלה מעולם על דעתו מן מהלך "מוזר" שכזה. אנחנו בזהות עשינו זאת – לקחנו מפלגה שזה עתה קמה וכבר בצעדיה הראשונים מבצעת מהלך מרשים של פריימריז ופריימריז פתוחים.אולם למהלך שכזה כשהוא מבוצע אצל מפלגה צעירה יש גם חולשות. מספר המתפקדים הקטן בתחילת הדרך מאפשר השתלטות עוינת. הרשימה שתיבחר עשויה שלא להיות מאוזנת (רק דתיים או להיפך) ולשדר מסר הפוך, ואולי נרצה לצרף ברגע האחרון דמות ציבורית מוכרת שתמשוך קולות, או דמות העשויה לסייע למפלגה מכל סיבה אחרת. לכן החלטנו על שיטה המשאירה בידי היו"ר כ- 25% מן המקומות ומעבירה לבחירת הציבור הרחב את הכח לקבוע את הרכב הרשימה בכ- 75% המקומות הנותרים.כך נבחרה רשימת זהות לכנסת ה 21.בבחירות המפתיעות לכנסת ה 22 תכננתי להיכנס להליך מואץ של בחירת היו"ר ואחריו כל הליך הפריימריס לבחירת הרשימה לכנסת. התחלתי לדבר עם המועמדים ולהכינם לקראת המהלך – הספקתי לעשות זאת עם שלושת המועמדים הראשונים ברשימה.אלא שאז הודיע לנו חברת evote שביצעה עבורנו את ההצבעה, כי לא תוכל לבצע פריימריס פתוחים בקרב כלל אזרחי ישראל בפרק זמן כה קצר.בצר לי נאלצתי לוותר על הפריימריז. פניתי לוועד המנהל וביקשתיו להשאיר את תוצאות הפריימריז הקודמים – על קנם ולחזור ולאשרר את סמכות היו"ר לשריין מועמדים נוספים – כפי ראות עיניו על פי התקנון – בדיוק כמו בבחירות הקודמות.החלטתי לוותר על המשבצת שיועדה לשריון היו"ר במקום השני ולהציב בה את גלעד אלפר, במקום השלישי להציב את שותפי להקמת זהות, מנכ"ל המפלגה שי מלכה ולאחריו את יתרת הרשימה ללא שינוי. כתוצאה מן השינוי, חלק מן המועמדים קודמו מקום אחד ברשימה וחלק נותרו במקומם ללא שינוי. איש לא נדחק לאחור. בחירתי בשי נועדה לחזק את יכולת הסיעה בכנסת. הרגשתי כי במאבקים הקשים העתידים להיות לנו בתוך הכנסת, ניסיונו הפוליטי של שי ויכולותיו הניהוליות המוכחות, יואילו מאוד לתפקוד הסיעה.שניים מן המועמדים ערערו על הלגיטימיות של החלטתי זאת. קודם שפנו אלי, יצרו חזית משותפת ולמעשה יצרו מצב שבו על מנת לקבל את שיתוף הפעולה של מועמדים לכנסת, אני צריך לחזור בי מהחלטתי. מכאן ואילך התדרדרו העניינים במהירות עד למצב שבו שותקה המפלגה לחלוטין.שי מלכה, האיש המסור שכל הקמת המפלגה והאחריות לקיומה מונח על כתפיו, פנה אלי וביקש להסירו מן הרשימה בכדי להשכין שלום ולהשיב את המפלגה אל דרך המלך.במוצ"ש פניתי באופן פומבי אל שני המועמדים וביקשתים לבוא אל ביתי ולסיים את הפרשה עוד באותו לילה.ישבתי עם אחד מהם ועם מספר פעילים מרכזיים שהגיעו במקביל, והצעתי הצעה שחשבתי כי לא ניתן יהיה לסרב לה – הצעתי שאקבל את הצעת שי ואאפשר לו לצאת מהרשימה ולשריין במקומו אדם אחר שיהיה מקובל עליהם ולהותיר את שאר הרשימה ללא שינוי. התניתי את הצעתי בדבר אחד בלבד – התנצלות פומבית בפני שי על כל שפך הדם הנורא שנגרם לו.חשבתי שהצעה כה נדיבה שבה אני נכנע לדרישותיהם, מוותר למעשה על הסמכות שהותרתי בידי וכל שאני מבקש מהם הוא לשמור על שמו הטוב של האיש שהקריב יותר מכל אדם למען קיום המפלגה – חשבתי שהצעה כזו תתקבל מיידית ועוד באותו ערב נתחבק ונסיים את הפרשה.עד אור הבוקר נמשך הוויכוח עם השניים ולמעשה עד שעות הצהריים של היום. כשטרם קיבלתי תשובה, החלטתי לפנות ישירות אליכם המתפקדים.המציאות שהתבהרה לי היא כי ללא צעד מנהיגותי לא תהיה תקומה למפלגה. אמנם מאוחר יותר הסכימו השניים לחתום על מסמך הפשרה שהצעתי במוצ"ש אולם מבחינתי הזמן לכך חלף. הרצון הטוב והכן שהחל במתן חופש בחירה גדול ככל האפשר, נוצל לרעה על ידי שניים מן המועמדים והביא לשיתוק במפלגה ולאובדן הסמכות של היו"ר ושל המנכ"ל. כך אי אפשר להנהיג, כך אי אפשר לנהל – לא מפלגה ולא שום תאגיד שהוא.מיד לאחר הבחירות נסיים את בניית מוסדות המפלגה (מהלך שהחלנו בו לאחר הבחירות האחרונות) ונחזור לקיים בחירות על פי שיטת הפריימריס הקודמת.חברות וחברים יקרים. אנו נמצאים במשבר לא פשוט. שאני מאמין שנבשיל ונצא ממנו מחוזקים ומנוסים יותר.פניה דמוקרטית ומכובדת אל כלל המתפקדים אמורה להתקבל בברכה ובשמחה אצל כל מי שרוממות הדמוקרטיה בפיו. אני מבקש מכם לשוב ולתת בי את אמונכם, לבחור בי כיו"ר המפלגה תוך מתן מלוא הסמכות לקבוע את הרכב הרשימה עכל פי שיקול דעתי הבלעדי.לזהות ולחירות ולתיקון עולם במלכות ש-דימשה פייגלין

פורסם על ידי ‏משה פייגלין‏ ב- יום שני, 15 ביולי 2019

23:10 עריכה

אהוד ברק צילם את כרטיס האשראי שלו כביקורת על נתניהו (שלא מחזיק כרטיס אשראי בארנק) – ופרטי הכרטיס הפכו לוויראליים.

"תראה ביבי, ככה נראה כרטיס אשראי"קישור לסרטון בחדשות 13, ממנו נלקח הפריים הוויראלי (שלא הונח כאן מטעמים מובנים).

רגע לפני, בחומוסיית "הקוסם" בתל אביב:

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
סגירה