ממשלת מיעוט

מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד חותמים על הסכם קואליציוני היסטורי ראשון עם מפלגה ערבית, 2 ביוני 2021 (צילום: רע"ם)
רע"ם
מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד חותמים על הסכם קואליציוני היסטורי ראשון עם מפלגה ערבית, 2 ביוני 2021

ייתכן שבימים הקרובים יבוא לסופו המשבר הפוליטי הארוך ביותר שידעה מדינת ישראל, ואף הארוך ביותר שידעה כל מדינה דמוקרטית בעולם. וגם אם תושבע הממשלה, אין הדבר מבטיח שהיא תחזיק מעמד, למרות רצונן הטוב של החברות בה.

ייתכן שבקרוב יבוא לסופו המשבר הפוליטי הארוך ביותר שידעה ישראל, ואף הארוך ביותר שידעה כל מדינה דמוקרטית בעולם. וגם אם תושבע הממשלה, אין זה מבטיח שתחזיק מעמד

השנתיים וחצי האחרונות הוכיחו לנו ששיטת הממשל בישראל אינה מתאימה יותר למדינה בת 9 מיליון אזרחים, שמורכבת מקבוצות אוכלוסייה עם אינטרסים שונים ואף מתנגשים. לא מן הנמנע שאחד הדברים שממשלה חדשה ויציבה צריכה לקדם הוא יצירת שיטת משטר חדשה בישראל.

שיטת הממשל בישראל היא בעייתית – היא מאפשרת לחץ וסחטנות, וההפרדה בין הרשות המחוקקת, הכנסת, שאמורה לפקח ולהכווין את עבודת הרשות המבצעת, הממשלה, נשחקה עד דק וכמעט ואינה קיימת.

במצב הנוכחי, מועמד.ת שמקבל.ת את המנדט מהנשיא (ישירות או בהמלצת הכנסת), מקים ממשלה, שאמורה לזכות ברוב בהצבעת אמון. מאותו רגע, הדרך היחידה להפיל את הממשלה מבלי לפזר את הכנסת היא באמצעות אי-אמון קונסטרוקטיבי, כלומר, 61 או יותר חברי וחברות כנסת שיביעו אמון בממשלה חדשה שתוצג בפני הכנסת. זאת אומרת, לא מספיק רוב של חברי כנסת שמתנגדים לממשלה, אלא רוב של חברי כנסת שתומכים בממשלה אחרת.

אחת הדרכים למנוע זאת, היא לקבוע בחוק כי מי שעומד.ת בראש המפלגה הגדולה ביותר הוא זה שיעמוד בראש הממשלה ללא הצבעת אמון נוספת. בצורה זו, אין צורך לסחור בתקציבים, הטבות או "כספים קואליציוניים" כדי לשמר או להביא שותפות קואליציונית, ואורן חזנים למיניהם לא יכולים לסחוט מדינה שלמה בתור ח"כ מספר 61 בקואליציה.

שיטת הממשל בישראל היא בעייתית – היא מאפשרת לחץ וסחטנות, וההפרדה בין הרשות המחוקקת, הכנסת, שאמורה לפקח ולהכווין את עבודת הרשות המבצעת, הממשלה, נשחקה עד דק

שינוי כזה, יחד עם עיגון מעמדו, תפקידו וסמכותו של בית המשפט העליון בחקיקה, יכול להביא לשינוי עמוק בתפיסת המשילות בישראל. הממשלה לא תאלץ לסחור בהצבעות בכנסת ולהטיל משמעת קואליציונית – לכל הצעת חוק תיווצר קואליציית אד-הוק בהתאם לתוכנה. סיעות הבית לא יצטרכו לחשב את צעדיהן בהתאם לאפשרות שלהן להקים קואליציות בבחירות הבאות –  חברי כנסת ליברליים ממפלגות ימין יוכלו להצביע בעד תחבורה ציבורית בשבת או נישואים לבני ובנות אותו המגדר מבלי לחשוש שבעקבות כך מפלגות חרדיות יסרבו להצטרף לקואליציה עמם בעתיד.

אם ייקבע בחוק, ולא רק בדעת הציבור, שראש המפלגה הגדולה ביותר הוא או היא יהיו ראש הממשלה באופן אוטומטי מבלי להזדקק לאמון הכנסת, הדבר יוביל להתכנסות לתוך מפלגות גושיות גדולות יותר, כפי שראינו בבחירות באפריל ובספטמבר 2019 ובמרץ 2020 – הספין לפיו ראש המפלגה הגדולה יקבל אוטומטית את המנדט להקים ממשלה גרם למצביעים ולמצביעות לנדוד למפלגה החזקה יותר בגוש שלהם.

שינוי כזה לא יעבוד בלי שינוי חוקי היסוד "הכנסת" ו"הממשלה" והמנגנונים המאפשרים להפיל ממשלה או לפזר את הכנסת. כלומר, גם אם יאיר לפיד, לדוגמה, יעמוד בראש מפלגה שתאחד את מפלגות המרכז-שמאל הקיימות ותביא את קולותיהם של מצביעיה ותזכה במירב הקולות, אבל לא תסתמך על קואליציה, יהיה מאוד קל להפיל אותה באמצעות חסימת תקציב המדינה או הצבעת אי אמון.

השילוב של ממשלה שנסמכת על אמון העם באופן כמעט מוחלט, יחד עם רשות שופטת שמאזנת את כוחה של הממשלה וכנסת שמפקחת עליה, יוכלו לתת ביטוי לרצון הרוב (למשל, בתחום יחסי דת ומדינה) תוך שמירה על זכויות המיעוטים (למשל, לפסול או למנוע חוקים שאוסרים על דתיים לגדל זקן או על הקמת מסגדים).

אם ייקבע בחוק, ולא רק בדעת הציבור, שראש המפלגה הגדולה ביותר, הוא או היא, יהיו ראש הממשלה באופן אוטומטי מבלי להזדקק לאמון הכנסת, הדבר יוביל להתכנסות לתוך מפלגות גושיות גדולות יותר

אין ספק שגם בשיטה זו יש פגמים, אבל צריך להתחיל בדיון משמעותי על שינויים בשיטת הממשל, אחרת צפויות לנו שנים רבות של קואליציות שפועלות למען עצמן ולא למען הבוחרים והבוחרות שלהן.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 575 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 13 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

השבעת הממשלה מול מציאות שאין לה אח, הממשלה ה-36 יוצאת לדרך

ראש ממשלה דתי ● ארבעה ראשי סיעה תל אביבים שהחלו בתקשורת ● מספר שיא של נשים שרות ● השר המוסלמי השני בהיסטוריה ● שרה בת 37 לצד שר בן 74 ● ימין, מרכז ושמאל ● קפיטליסטים מול סוציאל-דמוקרטים ● שמרנים מול ליברלים ● אחת הממשלות המורכבות בהיסטוריה הושבעה הערב בכנסת ● אלו האנשים שיקבעו האם תשרוד - ותצליח לעשות את הבלתי אפשרי: לאחד

עוד 84 מילים

על חודו של קול, הכנסת הביעה אמון בממשלת בנט-לפיד

בנט וביידן שוחחו בטלפון ● לא יהיה טקס חילופים: בנט ונתניהו ייפגשו לחפיפה ● מיקי לוי נבחר ליו"ר הכנסת וויתר על נאום כדי שאמילי מואטי תוכל להצביע ולהתפנות לבית חולים ● סערה במליאה: ח"כים מהימין הפריעו לבנט בצעקות, חלקם הוצאו מהאולם ● בנט לנתניהו: "תודה שסללת את הדרך לשיתוף פעולה עם עבאס" ● נתניהו: "זו ממשלת רעננה-מראענה. נחזור לשלטון"

עוד 92 עדכונים

אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה היו שבויים בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בתוך נרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי, שרבץ עלינו סמיך ומצחין כמו ערפל רדיואקטיבי – זה נגמר.

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה נשבו בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בנרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי – זה נגמר

מול מכת״זיות, מכות ומעצרים, מול קללות ויריקות וסכינים, מול הסתה ותביעות השתקה ואיומים, עמדנו יחד איתנות ואיתנים, שרנו כמו תפילה ״יאללה ביבי לך״ וזה קרה.

לא רק ניצלנו – ניצחנו.

ולא רק מי שיצאו להפגין. כולנו ניצחנו. לא ממשלת חלומות, אבל גם לא אוטוקרטיה-קלפטוקטיה חלום בלהות. ממשלת מציאות. המציאות בה אנחנו חיות וחיים. חברה מגוונת עם הרבה מחלוקות שאם היא רוצה להתקיים במסגרת הדבר הזה שנקרא מדינת לאום, חייבת ללמוד לעשות פשרות.

בתמורה לפשרות יעבור תקציב מדינה, מה שלא עבר פה מ-2018. העברת תקציב וחזרה לממשלה מתפקדת אחרי שנתיים בהם עברנו מגיפה, מלחמה וגדלה האוכלוסייה במאות אלפים, ישפיעו על אם נוכל לשלם שכר דירה, אם נוכל לראות רופאה כשצריך, כמה שעות נעמוד בפקקים, כמה ילדים יהיו בכל כיתה ואם יהיו לנו טכנולוגיות כמו כיפת ברזל שיגנו עלינו מפני מתקפה.

הפשרה כואבת וקשה לבליעה, אבל צרת רבים חצי נחמה. לשמאל וימין, יהודים וערבים, חילונים ודתיים קשה במידה דומה. וזה בפני עצמו כבר סיבה למסיבה.

מי שמתאבלים ומקללים ומאיימים היום הם מי שלא מאמינים במדינה. הם מי שחיים בעולם מיתולוגי שבו קיים רק עם ישראל וארץ ישראל ובן האלוהים הנאשם בפלילים. הכבישים עליהם הם נוסעים, בתי החולים בהם מתאשפזים, בתי הספר והישיבות בהם לומדים, כל זה, הם סבורים, מסופק להם בלי ממשלה ובלי תקציב מדינה, כמו מן משמיים. לנצח נצחים. על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה. ההיפך, רק נקשה עליהם כי נזין בכך את הדלוזיה.

על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה

אז אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום. אנחנו נשמח, ונחגוג ונקום מחר בבוקר עם הידיעה שאנחנו יכולים להציב מטרה ולהשיג אותה. וגם שכבוד וחירות, שיוויון וצדק, אמת ושלום זה לא מן משמיים. זה בזיעת אפיך. ואם נרצה, אין זו אגדה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 375 מילים ו-1 תגובות

דור הולך ודור בא

23 שנים מפרידות בין נתניהו ובנט ● אך התמורה שתתחולל, אם הממשלה החדשה אכן תזכה לאמון הכנסת, לא תתבטא רק במנהיג צעיר שיחליף מנהיג ותיק ● בנט, כמו ליברמן, סער, שקד, אלקין וגנץ עבד עם נתניהו וצבר עמו שעות ממושכות ● ההנהגה החדשה תבקש להציג חלופה ולהנהיג גישה חדשה של שיתוף פעולה, גיבוי וסולידריות

עוד 737 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

בהסכם הקואליציוני בין יש עתיד לתקווה חדשה נכתב ש"הצדדים מסכימים כי יש לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה" ● משמעות התוכנית, אם תצא לפועל, היא למעשה פיצול משרד המשפטים כולו לשתי ממלכות שלא יפסיקו לריב ביניהן על החלטות יומיומיות העוברות בצנרת השלטונית והמשפטית ● לא בכדי, כל היועמ"שים לדורותיהם מתנגדים לפיצול ● פרשנות

עוד 1,601 מילים

ברית האחים והחרדים - טייק טו

"הציבור החרדי לא השתנה, לא משתנה ולא ישתנה" – כך שמעתי פעם מראש עיר חרדי, בכנס שכל כולו שינויים בחברה החרדית. ובמשפט אחד, תוך כדי כנס אחד, הבנתי את עומק הרומן של הציבור החרדי והחברה הישראלית. תימרון אינסופי בין האתוס של "חדש אסור מן התורה" וצרכים אמיתיים במציאות חברתית, כלכלית מורכבת.

"הציבור החרדי לא השתנה, לא משתנה ולא ישתנה" – כך שמעתי פעם מראש עיר חרדי בכנס על שינויים בחברה החרדית. תימרון אינסופי בין האתוס של "חדש אסור מן התורה" וצרכים אמיתיים במציאות מורכבת

שמונה שנים אחרי הקמת ממשלת נתניהו עם האחים בנט ולפיד ללא חרדים בשנת 2013, אנחנו נכנסים להזדמנות שנייה להקמת ממשלה כזו. הפעם לא רק ללא המפלגות החרדיות אלא ללא הספונסר הגדול שלהם בנימין נתניהו, שלפחות לעת עתה יישב יחד עם חברי הכנסת גפני, ליצמן ודרעי על ספסלי האופוזיציה.

כדי שמדינת ישראל תמשיך להיות מדינה חזקה, צריכה להיות מצב בו כל השבטים המרכיבים את החברה יהיו חזקים. ולא רק בהיבט הכלכלי, למרות שזה מרכיב יסודי. חזק – הכוונה מבחינת הזהות הפנימית, הלכידות החברתית הפנימית, תשתיות אזרחיות ועוד יסודות דומות. זה נכון לגבי החברה החרדית, הערבית, הדתית, המסורתית והחילונית. רק ככה ניתן יהיה לגבש, סביב רעיון היסוד של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, את האתוס המשותף.

לפני ראש הממשלה המיועד מונח אתגר מאד גדול. גם בנושא החרדי. כבר עכשיו דואגים הנציגים החרדים לכנות אותו ואת ממשלתו בשמות גנאי, בין הקשים שיודעת היהדות. "ממשלת זדון", "שם רשעים ירקב" ועוד. בנט ושאר חברי הקואליציה חייבים להתעלם לחלוטין מהתנהגות ילדותית זאת ולהתמקד במדיניות חכמה שיכולה לקדם את החברה החרדית, אבל לא ממקום של כפייה, אלא של יצירת שיתוף פעולה.

מעל עשור של פעילות עם החברה החרדית לימד אותי, שהגוש הגדול הזה של מעל מיליון נפשות הוא רצף גדול של תת-זהויות ומגזרים, ולא רק באופן הפשוט של ליטאים, חסידים וספרדים. יש קהילות בתוך כל הזרמים הללו עם מאפיינים שונים מבחינת כלכלית, דתית וסוציולוגית. וכמובן יש צירים של שיתוף פעולה החוצים את הקוים המסורתיים של ליטאים חסידים וספרדים.

לפני רה"מ המיועד מונח אתגר גדול גם בנושא החרדי. הנציגים החרדים כבר דואגים לכנותו בשמות גנאי, מהקשים שיודעת היהדות. "ממשלת זדון", "שם רשעים ירקב" ועוד. על בנט והקואליציה להתעלם מההתנהגות הילדותית

ליבת העניין נמצאת בעולם החינוך. זו היא התשתית שתקבע את עתידה של החברה החרדית. ושאלת החינוך למשפחה החרדית היא לא רק שאלה חינוכית, אלא ובעיקר שאלה של זהות. שייכות. מיעוט קטן מהחרדים חושבים מלכתחילה על לימודים כללים כעדיפות עליונה כשהם בוחנים אופציות לחינוך, אבל אחוזים גדולים מתוכם גם לא מתנגדים התנגדות עקרונית ללימוד אנגלית ומתמטיקה – ובתנאי שזה אינו מתנגש בשאלה הזהות, וכמובן לא על חשבון לימוד קודש ברמה גבוהה.

טעות הטירונים של פירון בפעם הקודמת, בעידוד רטוריקה קשה של לפיד, לא היתה עצם העיסוק בשאלת החינוך, אלא יצירת מלחמת דת או מלחמת תרבות סביב הפתרון. מאבק מול – במקום שיתוף פעולה עם הציבור. ויש חלקים לא מבוטלים היום בקהילות החרדיות השונות שרוצים פתרונות. יש הבנה מתגבשת, שרכישת כישורי חיים על מנת להכין אופציה לתעסוקה איכותית עתידית, לא חייבת לבוא על חשבון הזהות החרדית ומחויבות עמוקה להשקפה החרדית. מעתה אמור – פתרון לצרכים, ולא צורך בשינוי.

הקהילה החרדית רגישה (באמת) להתערבות מבחוץ. חרדה זו יושבת על תשתית פסיכולוגית היסטורית שאפשר לאהוב או לא לאהוב, אבל מי שמעוניין בהצלחה, חייב להכיר ולקחת בחשבון. זה אינו אומר שחייבים לעבוד לפי תקינות פוליטית חרדית כל הזמן, אבל זה כן דורש הבנה ורגישות תרבותית מול האתגר. וכמובן מיותר לציין שכל הזדמנות לח"כים החרדים היושבים במדבר האופוזיציה לקפוץ על מה שנראה כמו חילון או כפייה – תהיה להם אוויר לנשימה. וזה מיותר.

מה זה אומר בפועל?

כוחות בקהילה, יחד עם גורמי ממשל, פילנתרופיה ואנשי מחקר, פועלים ממש ברגעים אלה על מיפוי ההזדמנויות כדי להשביח את המערכת, ובעיקר ליצור סל פתרונות חינוכיים לחלקים בתוך הציבור החרדי שמעוניינים בלימודים כלליים ברמה גבוהה לצד לימודי הקודש המסורתיים.

יש כבר תחילה של שיתוף פעולה מרמת השטח ומנהלי מוסדות חינוך, דרך הדרגים המוניציפלים, ארגונים חינוכיים וכלה בגופים מוסדיים כמו הג'וינט ופילנתרופיה המקצועית, יש כבר תוכניות כתובות ואף פיילוטים בשטח. אין צורך להמציא גלגלים חדשים, אלא להתחבר למיזמים המדהימים שקיימים בשטח.

ואם אתן דוגמאות, הייתי מתמקד במוסדות חרדים שמנגישים לימודים כלליים ברמה גבוהה, וכבר מקובלים ע"י הציבור. גם ביסודי וגם בעל יסודי יש חסמים, שרוח גבית קלה מהממשלה יכולה לפתור ולתת לזרמים האלה לזרום ביתר קלות ולצמוח.

טעות הטירונים של פירון בפעם הקודמת, בעידוד רטוריקה קשה של לפיד, לא היתה עצם העיסוק בשאלת החינוך, אלא יצירת מלחמת דת או מלחמת תרבות סביב הפתרון. מאבק מול – במקום שיתוף פעולה עם הציבור

יש מקומות במערכת המיינסטרים שממילא מתוקצבים על לימודי ליב"ה, על אף שכוח ההוראה אינו ברמה מספקת כדי לספק את הסחורה. יצירת תוכניות להשבחת ההוראה, גם לפרחי ההוראה וגם למורים ומורות הקיימים – גם תתן פוש תעסוקתי מבחינת האיכות, אבל גם תעמיק תשתית מקצועית שיכולה לשרת דורות של תלמידים. והדבר האחרון שיקרב את מי שמעוניין בכך ללימודים אקדמיים גבוהים הוא הורדת גיל הפטור לגיוס לצה"ל ל-21.

נדירות ההזדמנויות ליצור רושם ראשוני בפעם השנייה. לבנט ולפיד התמזל המזל. אני מקווה מאד שלא יפספסו את הרגע.

דניאל גולדמן הוא שותף מייסד של גולדרוק קפיטל, ויו"ר לשעבר של גשר והתנועה העולמית של בני עקיבא. הוא פעיל ויזם חברתי וגר יחד עם משפחתו בבית שמש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 785 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בנט: "לא העת להפגנות, קורא לנהוג בכבוד בנתניהו ומשפחתו״

מסתמן: מימון הוצאות בלפור ובית נתניהו בקיסריה יופסק מחר, מועד הפינוי של משפחת נתניהו מבלפור יסוכם עם בנט ● ברקת: "אם נתניהו היה זז - מי שהיה מרכיב ממשלה זה הליכוד" ● דיווח: נתניהו ובן סלמאן פעלו להחלשת מלך ירדן ● סקר: אם ראש המוסד היוצא מתמודד בפריימריז הליכוד הוא מנצח עם 27% ● אורית פרקש-הכהן מכחול לבן תהיה שרת המדע ● נחמן שי יהיה שר התפוצות

עוד 23 עדכונים

שנה אחרי, הקהילה היהודית עדיין מתמודדת עם רצח ג'ורג' פלויד

רצח ג'ורג' פלויד לפני שנה היה ארוע מכונן עבור ארצות הברית בכלל ועבור השחורים בפרט ● אבל גם ליהודי ארה"ב זו הייתה נקודת מפנה ● ההכרה כי לארגונים היהודים יש אחריות ואינטרס לתמוך בגיוון, שוויון ולהילחם בגזענות הביאה עמה שינוי בסדרי העדיפויות ובתוכניות של הארגונים המובילים ● מה מתוך זה יימשך גם בעתיד, מוקדם לדעת

עוד 1,510 מילים

אחרי ששכבו שנים בארכיון והעלו אבק, הסופר דיוויד סטרומברג חושף חומרים שטרם ראו אור מאת חתן פרס נובל לספרות יצחק בשביס זינגר ● בראיון לזמן ישראל מדבר סטרומברג על היחס האמביוולנטי של הסופר הנודע כלפי היהדות, מה קרה לו בארצות הברית, ומדוע הוא כל כך רלוונטי גם היום

עוד 1,712 מילים

וידויים של רוצח פיננסי סדרתי

הוא היה הגאון של וול סטריט, כל השקעה שלו הייתה בול פגיעה ● אבל כשהטריקים האפלים של ברני מיידוף נחשפו הוא הפיל איתו 720 אלף איש מסביב לעולם, שהפסידו 65 מיליארד דולר ● שדרן הרדיו האמריקאי הבכיר ג'ים קמפבל התכתב עם הארכי-נוכל במשך קרוב לתשע שנים, והוציא ספר שמציג אותו באור מעט שונה ● "המערכת כולה כשלה, מיידוף לא פעל לבד", הוא אומר בראיון לזמן ישראל

עוד 1,302 מילים

מעצרן של עיתונאיות ערביות בשייח' ג'ראח בוודאי לא עוזרים למאמצי ההסברה של ישראל ● הבשורה מאבו דאבי ביחס לפלסטינים היא הזדמנות שאסור לפספס ● בלבנון, המצב הכלכלי רק הולך ומחמיר ● מצרים החלה באיכלוס עיר הבירה החדשה ● ובסוריה מציינים 21 שנים למותו של אסד האב ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,152 מילים

הרבי מגור, פרנץ קפקא, המלך אדוארד ומלכת הולנד - כולם, כולל כולם, ביקרו שם ● עד ערב מלחמת העולם השנייה הייתה עיירת הנופש מריאנבד שבצ'כיה מרכז שיהודים ובני אצולה מרחבי אירופה נהרו אליו לטיפולים רפואיים ולמפגשים מרגשים ● ספר חדש חושף את ההיסטוריה של המקום שעצר מלכת בליל הבדולח

עוד 737 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

מתנת הפרידה של גילה גמליאל

צל"ש לשרה להגנת הסביבה, שבימים האחרונים בתפקיד יצאה בחריפות נגד ההסכם עם האמירויות שמסכן את מפרץ אילת, וחתמה על התקנה האוסרת לסחור בפרוות ● טר"ש לפירות הקיץ שבאדיבות שינויי מזג האוויר עולים כמו נדל"ן בגוש דן וגם הטעם לא משהו ● והטיפ: הסרט הדוקומנטרי על גרטה תונברג חושף פנים פחות ידועים של לוחמת האקלים הצעירה

עוד 722 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קַרְנַפִּים 89

רובי הוא הקרנף ה-33 שנולד בספארי ברמת גן, מה שהופך את ישראל למעצמה עולמית בהמלטת קרנפים רחבי שפה - מקום ראשון בעולם כולו, לא פחות - עניין שמעלה את השאלה המתבקשת: מה הופך דווקא אותנו לבית גידול מתאים כל כך לקרנפים, והאם זה קשור להתרחבות מדאיגה של תופעת ההתקרנפות בישראל?

עוד 2,620 מילים ו-1 תגובות

דיווח: "נתניהו הציע לגנץ אמש שיתפטר וגנץ יתמנה לרה"מ"

דיווח: "נתניהו פגש את עבאס בבלפור ואמר לו - תתעלם מהשרים שמכחישים שאנחנו במו"מ" ● הנדל: "יש הבדל בין בל"ד לרע"ם" ● מתן כהנא: "כל ימינה מאחורי ממשלת האחדות" ● יאיר נתניהו מסכם: "תודה על מה שעשית, אבא" ● הורי הקצין שמת בכלא לרמטכ"ל: "הפסיקו להכפיש נגדו" ● דיווח: "חיילי צה"ל מסייעים בהקמת המאחז הלא-חוקי אביתר", צה"ל: "חריגה מפקודות"

עוד 39 עדכונים

ראש המוסד היוצא יוסי כהן הוא יו"ר הליכוד הבא

בהופעה טלוויזיונית כמעט מושלמת, יוסי כהן אישר שהוא בדרכו לראשות הממשלה, ובליכוד מבינים כי הוא יהיה היו"ר הבא אחרי נתניהו ● כהן נכנס לתקופת צינון של שלוש שנים; אם נתניהו לא פורש בקרוב, כהן יהיה זה שיבוא מייד אחריו וידלג בקלילות על דור הביניים ● בלו"ז של ראש המוסד היוצא רשומות כבר כמה פגישות עם בכירים בליכוד, ביניהם אנשי שטח שמכירים את התנועה היטב ● פרשנות

עוד 543 מילים ו-4 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה