קוד אדום לאנושות - ההתחממות הגלובלית מואצת

אדמה צחיחה מצפון לים המלח בתקופת בצורת (צילום: אביר סולטן/פלאש90)
אביר סולטן/פלאש90
אדמה צחיחה מצפון לים המלח בתקופת בצורת

מדוח שינויי האקלים של האו"ם עולה כי ההתחממות הגלובלית מואצת. לא רק בהודו ובפקיסטן יש גלי חום גבוהים ושיאי טמפרטורות גבוהות, אלא גם בארה"ב ובאירופה.

אנו עומדים בפני קטסטרופה מתקדמת בהתחממות כדור הארץ וחייבים להקטין את פליטות גזי החממה. כפי שמציינת נאס"א באתר האינטרנט שלה:

"ההשפעות של ההתחממות הגלובלית הנגרמת על ידי אדם מתרחשות כעת, הן בלתי הפיכות בלוח הזמנים של אנשים החיים היום, ויחמירו בעשורים הבאים".

אנו עומדים בפני קטסטרופה בהתחממות כדוה"א. נאס"א: "השפעות ההתחממות הגלובלית הנגרמת ע"י אדם מתרחשות כעת, בלתי הפיכות בלוח הזמנים של אנשים החיים היום, ויחמירו בעשורים הבאים"

הבעיה אינה רחוקה מאתנו, והשלכותיה אינן מתרחשות רק בהודו ובפקיסטן.

גלי חום גבוהים ושיאי טמפרטורות גבוהות קיימים וצפויים גם בארה"ב, בצרפת, בספרד, בפורטוגל ובמדינות נוספות. והבעיה אינה רק בהשפעה הישירה של החום על בני-האדם. למעשה, כבר היום הטמפרטורות הגבוהות גורמות לבצורות ולמחסור במזון.

הגעתן כבר בחודש מאי בארה"ב של טמפרטורות גבוהות, שמגיעות כרגיל בסוף יוני או תחילת יולי, מקבילה לגל החום הלוהט המוקדם שאחז בחלקים של פקיסטן והודו, שחוו את מרץ החם ביותר שלהן ברשומות ואת אפריל החם ביותר מזה 122 שנים.

לאחר שחרך את טקסס, גל החום המוקדם עומד לשבור שיאי טמפרטורה ברחבי החלק המרכזי והצפון-מזרחי של ארצות הברית בימים הקרובים. גל החום שעלה צפונה ומזרחה מהמישורים הגדולים, הביא לכך שבערים כמו שיקגו, הטמפרטורות היו גבוהות יותר מאלה שתועדו בעמק המוות Death Valley, קליפורניה.

כבר במאי הגיעו לארה"ב הטמפרטורות שמגיעות כרגיל בסוף יוני או תחילת יולי, מקבילה לגל החום הלוהט המוקדם בפקיסטן והודו, שחוו את מרץ ואפריל החמים ביותר שלהן מזה 122 שנים

מזג אוויר חם בצורה יוצאת דופן, עם טמפרטורות שצפויות להיות מעל 40 מעלות צלזיוס (כ-100 מעלות פרנהייט) בחלק רחב של המדינה, ישפיע על מיליוני אמריקאים מטקסס ועד מיין ויהווה קריאת השכמה נוספת לגבי העדויות המתגברות לשינויי האקלים.

לפי אתר AccuWeather:

"גל החום יביא לטמפרטורות שהן 14-8 מעלות צלזיוס מעל הממוצע. ברוב המקרים, טמפרטורות גבוהות כל כך לא היו מאז ספטמבר או אוגוסט בשנה שעברה".

שיאי חום נרשמו במספר ערים בטקסס, כאשר מד החום הורה, במקומות מסוימים, על 44.5 מעלות.

לפי ערוץ מזג האוויר the Weather Channel, סן אנטוניו השיגה את הימים הראשונים של 40 מעלות ברציפות בסוף השבוע של ה 7-8 למאי. החום המעיק הוחמר על ידי לחות מחניקה. "לא רק הלחות הגבוהה תגרום לאי נוחות מוגברת במהלך היום, אלא לילות חמים בצורה יוצאת דופן, שגם אופייניים יותר ליולי", אמר ראש פעילות החיזוי של AccuWeather.

עוד לפני תחילת הקיץ הגענו במהירות למצב קריטי

העלייה בטמפרטורות באפריל גרמה לירידה של 25 אחוז בכמות הגשמים מדפוסים רגילים. גל החום הזה הוא "מדהים במונחים של כמה מוקדם הוא, כמה זמן הוא נמשך ועד כמה הוא נרחב מבחינה גיאוגרפית", מסר המשרד המטאורולוגי של צרפת. בשילוב עם כמות גשמים נמוכה במיוחד בחורף האחרון, התנאים הללו יצרו את הבצורת הנוכחית: גירעון של גשם במשך שתי עונות רצופות פירושו ש"לא ניתן היה למלא את אקוויפרי המים", אמרה ההידרולוגית אמה חזיזה.

העלייה בטמפרטורות באפריל גרמה לירידה של 25 אחוז בכמות הגשמים מדפוסים רגילים. גל החום הזה "מדהים במונחים של כמה מוקדם הוא, כמה זמן הוא נמשך ועד כמה הוא נרחב מבחינה גיאוגרפית"

מאז הסתיו האחרון ראינו בצורות ענק בספרד ובפורטוגל ואותה תופעה התפשטה לדרום צרפת. אבל מה שיוצא דופן בעונה זו הוא שהבצורת משפיעה גם על אזורים מצפון ללואר, הנהר שמחלק את דרום וצפון צרפת, אמרה כריסטיאן למברט, ראש האיגוד החקלאי הגדול בצרפת FNSEA לסוכנות הידיעות הצרפתית ב-9 למאי.

הבצורת חסרת התקדים בצרפת ובחצי האי האיברי מראה ששינוי האקלים יוצא משליטה. בצרפת, בצורת שוברת שיאים הכניסה את החקלאות במדינה למשבר. כבר עכשיו, לפני תחילת הקיץ, 15 אזורים מנהליים נאלצו להגביל את השימוש במים, בעוד שחקלאים מזהירים שלמצב הנוכחי תהיה השפעה שלילית על היבולים. אם הדברים יימשכו כך, חקלאים שיוכלו להשקות את היבולים שלהם יוכלו להתמודד עם זה, אבל האחרים יתמודדו עם ירידה דרמטית ביבולים שלהם,

מזג האוויר החם והיבש שראתה צרפת במהלך השבועות האחרונים עשוי להשפיע גם על גידולי האביב כמו חמניות וסלק, ועל המספוא הדרוש להאכלת בעלי חיים.

הבצורת לא רק תערער את אספקת המזון אלא תשפיע גם על תחומים אחרים. ההידרולוגית חזיזה מזהירה כי "בנוסף לחקלאות, לבצורת יש השפעה עצומה על הרבה דברים אחרים – כמו מבנים. אנחנו רואים יותר ויותר בתים קורסים. זה חסר תקדים בצרפת. הנזק שיוצרות הבצורות יקר יותר להתמודדות מאשר שיטפונות, ויהיו לכך השלכות כלכליות אדירות לטווח ארוך".

לבצורת יש גם השפעה שלילית על ייצור החשמל בצרפת. תחנות כוח גרעיניות ותחנות כוח השורפות גז או פחם זקוקות להרבה מים קרים לקירור.

לבצורת יש השפעה שלילית גם על ייצור החשמל בצרפת. תחנות כוח גרעיניות ותחנות כוח השורפות גז או פחם זקוקות להרבה מים קרים לקירור

לחזיזה, הסיבות למחסור הנוכחי ברורות:

"המחסור בגשם נגרם ישירות משינויי אקלים; אין ספק בכך. בצורת היא אחת ההשלכות הראשונות שאנו יכולים לראות. במצב הדברים, התופעה הזו מתרחשת מוקדם יותר ויותר ומתפשטת מדי שנה".

ואכן, זו הפעם הראשונה שצרפת סובלת את מה שמטאורולוגים מכנים "בצורת הבזק" – תופעה שחוות בדרך כלל מדינות חמות וצחיחות יותר, כשהאדמה והיבולים מתייבשים תוך חמישה ימים בלבד.

התדירות הגוברת של גלי החום נקשרה להצטברות גזי חממה באטמוספרה. לפי אתר הסוכנות להגנת הסביבה:

"ימים חמים בצורה יוצאת דופן וגלי חום מרובי ימים הם חלק טבעי מהשונות היומיומית במזג האוויר. עם זאת, כאשר האקלים של כדור הארץ מתחמם, ימים ולילות חמים מהרגיל הופכים נפוצים יותר וגלי חום צפויים הופכים תכופים ואינטנסיביים יותר".

ברור גם שככל שהטמפרטורות הממוצעות ממשיכות לעלות, הן מעצימות כל אירוע של גל חום בנפרד. "כל גל חום בעולם נעשה כעת חזק יותר עם סיכוי גבוה יותר שיתרחש בגלל שינויי אקלים הנגרמים על ידי אדם", אמרו חוקרים באוניברסיטת אוקספורד ובאימפריאל קולג' בלונדון.

זו הפעם הראשונה שצרפת סובלת את מה שמטאורולוגים מכנים "בצורת בזק" – תופעה שחוות בדרך כלל מדינות חמות וצחיחות יותר, כשהאדמה והיבולים מתייבשים תוך חמישה ימים בלבד

קו המגמה להתחממות העולמית נמשך. שבע השנים האחרונות היו השבע החמות ביותר בהיסטוריה המתועדת, על פי המינהל הלאומי לאטמוספירה האוקיאנית.

עליית הטמפרטורות מאיצה את קצב האידוי ומשבשת את דפוסי מזג האוויר הרגילים, וממלאת תפקיד מרכזי בבצורת ברחבי העולם. דו"ח של האו"ם שפורסם ביום רביעי מצא כי בגלל העלייה בטמפרטורות המיוחסות לשינויי אקלים, מספר ותדירות הבצורת על פני כדור הארץ עלו ב-29% ב-22 השנים האחרונות.

זה אמנם לא אומר קץ לחורף או למזג אוויר קר, אבל זה מצביע על כך שהיחס בין מספר אירועי הטמפרטורות הגבוהות ימשיך לעלות על מספר אירועי השפל, בפער הולך וגדל, כפי שכבר קרה.

מחקר משנת 2009 שנערך על ידי המרכז הלאומי לחקר אטמוספירה מצא כי טמפרטורות שיא גבוהות חדשות גבוהות מטמפרטורות שיא נמוכות חדשות ביחס של 2:1. דגמי מחשב הראו שהפער הזה יגדל ל-20:1 עד 2050 וב-50:1 עד 2100.

השנים הבאות יהיו כמעט בוודאות חמות יותר מהשנים הקודמות, אלא אם האנושות תוכל להיגמל במהירות ממקורות אנרגיה של דלק מאובנים, או לפתח דרכים לשאוב פחמן מהאטמוספירה.

Thanks in part to climate change, the number and frequency of droughts on the planet have increased by 29% in the past…

Posted by Viral blogg on Wednesday, May 11, 2022

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מי שלא מבין, חושב לעצמו: "אם המצב כזה מסוכן, איך זה שהממשלות בעולם לא מתעוררות?". אז ככה: האנושות מתקדמת להשמדה עצמית, זה ברור, זאת עובדה; בעלי ההון מנהלים ת'עולם, זאת עובדה ידועה, הם ק... המשך קריאה

מי שלא מבין, חושב לעצמו: "אם המצב כזה מסוכן, איך זה שהממשלות בעולם לא מתעוררות?". אז ככה: האנושות מתקדמת להשמדה עצמית, זה ברור, זאת עובדה; בעלי ההון מנהלים ת'עולם, זאת עובדה ידועה, הם קובעים ת'אווירה ות'דעת קהל (פרסומות, תקשורת וכו'). בעלי ההון בעולם מסוממים מה-'היי' של המיליארדים והכבוד והפוזה, חשים עצמם אלהים, כל-יכולים, ולכן הנושא נראה להם בשליטה – הם 'קונים' ת'תיאוריות שהכל יסתדר, ושכדה"א יתגבר; הנה, טראמפ (וכל מיליארדר) אמר בקול רם שזה בסדר – הכל בשליטה מבחינתם. המיליארדרים האלה הם כאותם נרקומנים שהולכים לסופם, אך בטוחים שגם הפעם הכל יסתדר איכשהו

עוד 1,037 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 24 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: גנץ וסער בוחנים את האפשרות לרוץ ביחד בבחירות

דרמה בארה"ב: ביהמ"ש העליון ביטל את הזכות להפלות; מיכאלי: שלטון חשוך ושונא נשים ● האו"ם: שירין אבו עאקלה נהרגה מירי צה"ל; גנץ: תחקיר חסר אחיזה במציאות; צה"ל: מציעים לפלסטינים להעביר את הקליע ● בנט: "עוד לא החלטתי אם אני רץ בבחירות" ● שקד: אפסו הסיכויים לממשלה חליפית – הולכים לבחירות ● המלחמה באוקראינה: רוסיה השלימה את כיבוש לוהנסק

עוד 37 עדכונים

הקצין השנוא באמריקה

איש לא רצה לשרת לצד האדמירל היהודי היימן ריקובר ● אופיו הקשוח והלא מתפשר הפך אותו לדמות שנויה במחלוקת אך גם לאדם שהנשיא קרטר כינה "המהנדס הגדול ביותר אי פעם" ● הסופר מארק וורטמן מגולל את הסיפור הלא ייאמן של אבי הצוללת הגרעינית ומספר בריאיון לזמן ישראל: "היו אנשים שהוא פשוט התעלל בהם, אין לזה מילה אחרת"

עוד 1,333 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַחֲמִישִׁית 137

האזנה מודרכת לסימפוניה החמישית לקמפיין ותזמורת מאת לודוויג ואן נתניהו

עוד 1,073 מילים

קריב הצהיר כי יקיים דיון בראשון על הצעות החוק לפיזור הכנסת וחוק הנאשם - אך לוועדה שלו אין כל סמכות לעשות זאת, ומדובר בניסיון פוליטי להפעיל לחץ על ניר אורבך, יו"ר ועדת הכנסת האמונה על הטיפול בהצעות החוק הללו ● אין למעשה מניעה משפטית למנות רמטכ"ל, וגם בג"ץ יאשר מינוי כזה ● וגם: פסק הדין נגד סנ"צ גואטה הוא סנונית ראשונה וחשובה במאבק באלימות המשטרתית

עוד 1,204 מילים

למקרה שפיספסת

לילה ראשון בסרייבו

בפרק הקודם במסע: מאי 1993, בעיר הגדולה בבוסניה-הרצגובינה, עוד פיסת מדינה שנקרעה מהרפובליקה המדממת של יוגוסלביה – תחת מצור כבד כבר למעלה משנה. אנחנו, צוות טלוויזיה של רשת הטלוויזיה האמריקאית NBC News, מגיעים בטיסה לסרייבו ושמים את פעמינו במכונית המשוריינת שלנו אל עבר המלון שישמש לנו בית ומשרד לשבועיים הקרובים.

את הצילומים בסרייבו אנחנו מתחילים בבית הכנסת האשכנזי הגדול עם כמה ״צילומי אווירה״ ופנייה למצלמה של מרטין הכתב, שמסכם לצופה בבית את המצב בעיר אחרי 400 ימים של מצור. דֵּנִי, הפיקסר שלנו, מזרז אותנו לסיים ולהיכנס למכונית המשוריינת. הוא כבר מרגיש בבטן שהגיע הזמן לעזוב, למהר ולחפש מסתור.

בית הכנסת האשכנזי בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)
בית הכנסת האשכנזי בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)

מרטין הכתב מסכם לצופה בבית את המצב בעיר סרייבו אחרי 400 ימי מצור. דֵּנִי, הפיקסר שלנו, מזרז אותנו לסיים ולהיכנס למכונית המשוריינת. הוא כבר מרגיש בבטן שהגיע הזמן לעזוב, למהר ולחפש מסתור

כשאנחנו חולפים במהירות ברחובה הראשי של סראייבו אל עבר ההולידיי-אין, רק אז אפשר להבין בדיוק מה היא עיר רפאים. רק שכאן, בשדרת הצלפים, אפילו רוחות הרפאים חוששות להסתובב.

אף אחד לא יוצא מפתח הבית למעט, כפי שדֵּנִי מסביר – כשמוכרזת הפסקת אש. או אז הרחובות מתמלאים בנשים וגברים, צעירים וזקנים וילדים. כולם יוצאים להתאוורר לזמן קצר של הפוגה מהצליפות וההפגזות. המאושרים מצליחים אפילו לקנות מעט מהמצרכים החיוניים בשוק, לאחר עמידה ארוכה בתור ארוך ומתפתל כמו נחש אנושי.

תורים למצרכים בזמן הפסקת אש בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)
תורים למצרכים בזמן הפסקת אש בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)

דווקא אז, מעשה השטן, הסרבים הסובבים את העיר יורים. רק פגז אחד או שניים, אבל תמיד יכוונו אל מרכזו של התור למים או זה של הלחם, במטרה לגרום לכמה שיותר נפגעים.

הפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)
הפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)

ליד תור כמו זה שצילמתי באחת הפעמים בהם הוכרזה הפסקת אש בעיר למספר שעות, נחתו בסוף השבוע האחרון שני פגזים. שלושה ילדים נהרגו במקום מרסיסי הפגזים, ושני מבוגרים, אולי אמא ואבא, הגיעו ללא דופק לבית החולים לאחר שמתו מאובדן דם.

ליד תור כמו זה שצילמתי באחת מהפסקות האש שהוכרזו לכמה שעות, נחתו בסופ"ש האחרון שני פגזים. 3 ילדים נהרגו במקום מרסיסי הפגזים, ושני מבוגרים, אולי אמא ואבא, הגיעו ללא דופק לבית החולים

אנשים ברחוב בהפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)
אנשים ברחוב בהפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)

בחזרה להולידי-אין. שעת ערב מוקדמת יחסית ואנחנו נכנסים לחדר האוכל לארוחת ערב ראשונה. המלון שהיה פעם מהמפוארים בעיר זכה לארח את הבכירים באנשי הוועד האולימפי והספורטאים שלקחו חלק בתחרויות אולימפיאדת החורף שנערכו בעיר בחורף של 1984.

מסימני העבר המפואר שלו נשאר רק הסכו״ם על השולחן. סכו״ם כסף כבד, שבכל כף, מזלג וסכין מוטבע הסמל האולימפי. חמש הטבעות המסמלות את כל מה שלא קיים כבר כאן בסרייבו מאז תחילת המלחמה.

בעיר יש האפלה בלילות כבר למעלה משנה, ועל החלונות הגדולים של חדר האוכל בקומת הכניסה וילונות כבדים שעוצרים מבעד האור הצהבהב לצאת החוצה. לאורך הקיר מבחוץ שקי חול.

לשולחן מצטרף גם דיויד, עורך הוידאו שהגיע מלונדון שבוע לפנינו. דיויד היה איתנו באולפנים בהרצליה במלחמת המפרץ ב-1991. צחקנו כשבכל אזעקת נחש צפע הוא היה היחיד שמיהר לרכוס את חליפת המגן, הכפפות ומסכת האב״כ והקפיד לשמור על בריאותו. פעם אחת היינו יחד גם במוגדישו שנה לאחר מכן. דיויד נפטר מסיבוכי צהבת כמה שנים מאוחר יותר.

השיחה ליד השולחן משוחררת ממתח או חשש, שיחה שלא מרמזת אפילו בשמץ על הסכנה שבחוץ, מעבר לקיר שקי החול.

התפריט מציע בשר או עוף עם שתי תוספות. אחת מהן תפוחי אדמה. מישהו שואל אם אין לנו ייסורי מצפון לאכול לבוסנים את מעט האוכל שיש להם כאן. אנחנו צוחקים ואני מצטט להם דוח של קרן המזון הבינלאומית של האו״ם, לפיו מנת בשר לאדם היא 60 גר׳.

התפריט מציע בשר או עוף עם תפ"א. מישהו שואל אם אין לנו ייסורי מצפון לאכול לבוסנים את מעט האוכל שנשאר. אני מצטט דוח של קרן המזון הבינלאומית של האו״ם, לפיו מנת בשר לאדם היא 60 גר׳

מישהו מצלם במצלמת וידאו קטנה. אנחנו שותים בירה. יין מקומי ומעשנים סיגריות. יש קומפוט תפוחי עץ כמו של אמא בבית וקפה שחור שרוף בלקני. אנחנו יושבים ומקשקשים, מעלים זכרונות ממקומות אחרים ממלחמות קודמות.

חבורה של עיתונאים שאנחנו, משהו בין חבורת אומני קרקס נודד לבין  קבוצה של שכירי חרב של הממלכה השביעית. חבורה שממאנת להתבגר, סובבת בעולם ממלחמה למלחמה ומתגרה בסכנה. אנחנו מורידים גם כוסית של סליבוביץ׳, ברנדי שזיפים בלקני, 35% אלכוהול, עם עוד סיגריה אחרונה והולכים לישון.

אור בחדר לא מדליקים כמובן ואין גם תריס להגיף. יקיצה עם אור ראשון בכל מקרה כי הימים קצרים והמלאכה מרובה. ובכלל, מי רוצה להיות לבד בחדר בקומה גבוהה בלי חלונות ובלי תריסים. חדר שיש בו מכשיר טלפון המחובר לקבלה, מטף כיבוי, שולחן ושני כסאות.

חושך בחוץ, ליל ירח, אין אנשים ברחוב. לא מעז לעמוד ליד החלון אבל מגניב מבט מהצד. אמבולנס עובר במהירות בצומת הקרובה למלון, פנסיו צבועים בצבע כחול כמו אצלנו במבצע סיני של 56'. אני נזכר בחוויות ילדות של תל-אביב במלחמה הראשונה שלי, עם סבא ואמא ליד קיר המגן בחדר המדרגות בבית ברחוב אחד-העם. פקחים של הג״א עוברים ברחוב וצועקים לדייר בקומה ראשונה מעל לחנות של דב החשמלאי שיכבו שם את האור הדולק.

אור בחדר לא מדליקים כמובן ואין גם תריס להגיף. יקיצה עם אור ראשון בכל מקרה כי הימים קצרים והמלאכה מרובה. ובכלל, מי רוצה להיות לבד בחדר בקומה גבוהה בלי חלונות ובלי תריסים

הד של יריה בודדת מתגלגל מההרים, ולאחריו עוד הד ועוד אחד. מישהו שלא נרדם מנסה כנראה את הרובה שלו. המיטה גדולה כמו שמלון חמישה כוכבים מציע לאורחיו. אני שוכב על הגב, אור הירח נכנס ומאיר את רצפת החדר. בחדר ליד מישהו מוריד את המים בשירותים.

ברדיו הקטן שלי אני מנסה לשמוע באוזניה את מהדורת החדשות האחרונה של ה-BBC באנגלית ולא מצליח. תחנה רדיו מקומית משדרת מוזיקה אתנית. מזכירה מוזיקה מזרחית שלנו, יוונית או טורקית. בלקנית. בתחנה אחרת משוחחים שיחת לילה רגועה גבר ואשה בשפה לא מזוהה. מתהפך על הבטן, מנסה להירדם מחבק את הכרית.

לא הצלחנו לקבל 4 חדרים צמודים, בקומה איתי רק דובי. יוסי בקומה מעלינו, אני חושב שבחדר לא רחוק ממרטין. קבענו שבמידה ותהיה אזעקה במהלך הלילה ניפגש ארבעתנו למטה בלובי, ליד הירידה למרתף הבניין.

אני שומע צעדים במסדרון. דלת החדר נעולה. הצעדים מתרחקים במסדרון. מישהו יורה צרור מנשק אוטומטי שמהדהד במרחק. זה רק ההד שמתגלגל ונכנס דרך הפתח הקרוע בחלון אל תוך החדר. כבר אחרי חצות, עוד לא כיבו את הירח. אני שומע אנחה ועוד אחת ושלישית. גבר ואשה שמוציאים לשון ומראים אצבע משולשת למלחמה בסרייבו. מחר בבוקר אנסה לנחש מי היה הגבר ומי הייתה בת הזוג לרגע של אינטימיות שמתעלמת מהכאוס מסביב.

מישהו יורה צרור מנשק אוטומטי שמהדהד במרחק וההד נכנס מהפתח הקרוע בחלון לחדר. כבר אחרי חצות, עוד לא כיבו את הירח. אני שומע אנחה ועוד אחת ושלישית. גבר ואשה שמראים אצבע משולשת למלחמה

מלחמה מצמיחה רגעים חד פעמיים. מזווגת זיווגים של רגע. כבר ראיתי זיווג של קופסת סיגריות בטימישוארה הרעבה, שלא היה דומה לאינטימיות בחדריו של האינטרקונטיננטל בבלגראד. במלחמה כמו במלחמה תמיד יהיו מרוויחים, ואחרים שינסו רק לעבור את הלילה בשלום כדי להביא לילדים בבית לחם טרי בבוקר.

המוזיקה הבלקנית מתחלפת במוסיקה קלאסית באוזניה. אני סופר כבשים ומתעורר עם אור ראשון – בוקר טוב סרייבו.

רחוב הרוס בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)
רחוב הרוס בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)

חנני רפופורט היה עד לא מזמן מנכ״ל חברת התקשורת ״JCS אולפני הבירה״, מפיק ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות ABC News & NBC News וזוכה פרס EMMY לכתבת חדשות לטלוויזיה. כיום סבא במשרה מלאה ומספר סיפורים מנקודת מבט מאד מאד אישית. כל תמונות הסטילס צולמו על ידו במהלך עבודתו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,052 מילים
עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של יולי אדלשטיין

אדלשטיין הודיע לפני שנה שיתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד - אולם התקופה הייתה אחרת וכיום נתניהו בשיא כוחו ● בקרבתו של אדלשטיין חלוקים מה יגרום לו פחות נזק - להפסיד בגדול או לא להתמודד בכלל ● גורמים בפלג הירושלמי החרדי מקימים מפלגה חדשה שתרוץ בבחירות ● וגם: משלחת לפיד באנקרה המשיכה את הדיונים עם הטורקים על החזרת כתובת השילוח ● פרשנות

עוד 609 מילים

האפיפיור שוחח עם היטלר, סייע למוסוליני וידע על השואה

פיוס ה־12 נמנע לצאת באופן פומבי נגד הנאצים ונגד ההשמדה השיטתית ● ההיסטוריון דיוויד קרצר חושף בספרו החדש חומרי ארכיון שמוכיחים את "אדישות" הוותיקן ביחס לרצח העם היהודי ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "ההיסטוריה האנטישמית של הכנסייה – וחוסר הגינוי של האפיפיור – תרמו להצדקת הקמפיינים האנטי־יהודיים"

עוד 847 מילים
הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן מתקבל באנקרה, 22 ביוני 2022

מי היה מאמין שנסיך הכתר הסעודי יחזור כל כך מהר למרכז העניינים? ● בטהרן עוקבים אחר מסע הדילוגים שלו בין קהיר, עמאן ואנקרה ומבינים היטב: הברית הסונית מצופפת שורות ומהדקת את הקשר עם ישראל ● וגם: גנץ אומנם שיפר את כישוריו הפוליטיים אבל לא שמע את פעמוני האזהרה ופספס ככל הנראה את ההזדמנות למנות רמטכ"ל ● פרשנות

עוד 953 מילים

הממשלה הפחיתה את הפשיעה בחברה הערבית? תלוי את מי שואלים

לא ברור עדיין אם התוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית עובדת ● הנתונים על ירידה במספר הנרצחים הם בעלי ערך סטטיסטי קלוש ● אנשי הציבור הערבי חלוקים בדעתם: ראשי רשויות מעידים על פעילות משטרתית נחרצת אבל הפעילים החברתיים ספקניים יותר ● אולם, כולם מסכימים: המלחמה הזאת דורשת זמן – והרבה

עוד 2,571 מילים

דיווח: בית ראש הממשלה במצב ירוד, שלא מאפשר להתגורר בו

לפיד מעוניין לעבור לגור במעון מייד עם מינויו לראש הממשלה, אך בשל מצב הבית ספק אם הדבר יסתייע ● אוקראינה מועמדת להיות חברה באיחוד האירופי ● טורקיה: סיכלנו ניסיון איראני לחטוף את שגריר ישראל לשעבר ואשתו ● הסתדרות המורים הקפיאה את העיצומים ● בניסיון לעקוף את ועדת הכנסת תדון ועדת החוקה בפיזור הכנסת ובחוק שימנע מנתניהו לכהן כראש הממשלה

עוד 35 עדכונים

בחירות חמישיות ברצף הן ההגדרה של אי־שפיות

במשך ארבע מערכות בחירות רצופות, גוש הליכוד השיג בין 55 ל-59 מנדטים ● דבר מהותי לא השתנה באוכלוסייה הישראלית מאז הבחירות ב-2021 והבחירות הבאות לא צפויות להשיג תוצאה שונה ● מה שעשוי לשנות את המפה הפוליטית, גם אם לא את גודל הגושים, הוא המהלך שמובילים ביהדות התורה להורדת אחוז החסימה - שני המחנות ירוויחו מכך ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
אחוזי הצבעה בני ברק 74%. אלעד 81%. אין מנדט נוסף לחרדים האשכנזים. אין ינהרו–לקלפיות. כי הם תמיד נוהרים. הפוטנציאל הגדול באחוזי הצבעה הוא בשמאל תל אביבי עם 60% והמגזר הערבי 46%. חלקו של... המשך קריאה

אחוזי הצבעה בני ברק 74%. אלעד 81%. אין מנדט נוסף לחרדים האשכנזים. אין ינהרו–לקלפיות. כי הם תמיד נוהרים. הפוטנציאל הגדול באחוזי הצבעה הוא בשמאל תל אביבי עם 60% והמגזר הערבי 46%. חלקו של המגזר הערבי באוכלוסיה – 25 מנדטים!!! (מעל 21%, שיום אחד יצאו לקלפי)

נראה שמפספסים את הנקודה, הימין ועכשיו גם השמאל פשוט נהנים מהמשחק החדש שנפל לידהם. הם נלחמים מלחמה מדומה אחד בשני על גב האזרחים המוסתים. התקשורת מתמוגגת כי יש אקשן והאזרחים חושבים שיש פ... המשך קריאה

נראה שמפספסים את הנקודה, הימין ועכשיו גם השמאל פשוט נהנים מהמשחק החדש שנפל לידהם. הם נלחמים מלחמה מדומה אחד בשני על גב האזרחים המוסתים. התקשורת מתמוגגת כי יש אקשן והאזרחים חושבים שיש פה משהו מהותי ובפועל חברי הכנסת חברים ועושים קירקס מכולנו.

עוד 1,003 מילים ו-3 תגובות

עם האישור להקמת שני יישובים פרבריים חדשים ברמת הגולן, איילת שקד יכולה לסמן וי על משימה שהושלמה לפני שהממשלה מתאיידת ● פוליטיקאים אוהבים לנפנף ב"עשייה", אבל מה גרם לנציגי מנהל התכנון ומשרד התחבורה להצביע בעד? ● החברה להגנת הטבע: "מדובר בשיקולים פוליטיים שלא נועדו להיטיב עם תושבי הגולן"

עוד 989 מילים

גם אם "חוק הנאשם" יעבור, זה אינו סוף פסוק עבור נתניהו

הצעת החוק שמטרתה למנוע מנאשם בפלילים לקבל את המנדט להרכיב ממשלה - שוב על הפרק, והיא עשויה לעלות להצבעת הכנסת בשבועות הקרובים ● השאלה האם ראוי ואיך ניתן לחוקק חוק כזה בשלהי הכנסת הנוכחית, תעמוד בוודאי בכל עתירה נגד החוק - לו יעבור ● וגם אם נניח שכל המשוכות המשפטיות ייפתרו, מה מונע מ-61 ח"כים פשוט לבטל את החוק אחרי הבחירות? ● פרשנות

עוד 1,192 מילים

רכבת ישראל בונה ומממנת מנחת פרטי מכספי הציבור

תחקיר זמן ישראל חברת הרכבת הממשלתית סוללת ומממנת עבור המנחת הפרטי "פרדייב" שליד חוף הבונים מסלול תעופה משודרג בעלות של כ־50 מיליון שקל על חשבון הציבור ● זאת, על אף שמדובר בעסק פרטי ובניגוד לכאורה לנכתב בתוכנית המקורית ● היזם: "ההסכם ביני לבין הרכבת סודי" ● רכבת ישראל: "בין הרכבת ליזם אין התקשרות עסקית. אנחנו פועלים בהתאם לאישורים" ● הבונים לטיס: כתבה חמישית בסדרה

עוד 2,321 מילים

מסתמן: הבחירות ייערכו ב-1 בנובמבר

הצעת החוק לפיזור הכנסת עברה בטרומית ● השביתה נמשכת מחר, בר-דוד מסכל את יוזמת ליברמן לממן עבודת סייעות בלי מורה או גננת ● לפיד ימריא לאנקרה מחר ● שקד: "מוכנה לשבת תחת נתניהו בכנסת הנוכחית" ● סער יעלה ביום ראשון הצעת חוק הגבלת כהונת רה"מ ● בנט: "אצביע נגד חוק הנאשם" ● יאיר נתניהו בהודעה לאביו: "מנסים להרדים אותנו"

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה