אירוטיקה מיזוגנית אפלה שבסופה רצח נשים

הרב שלמה אבינר בבית אל (צילום: Hadas Parush-Flash 90)
Hadas Parush-Flash 90
הרב שלמה אבינר בבית אל

בואו נדבר רגע על הפוסט של הרב אבינר. ועל רצח נשים. ואיך הם קשורים זה לזה.

הפוסט של הרב אבינר, בו הוא מדמה את עצמו לילדה בת 12 שהחליטה לשמור צניעות בקלה כבחמורה, כשהוא מתאר, ברזולוציה שניתן לייחס לה ניחוח פדופילי ופורנוגרפי, את כל איזורי הגוף והלבוש אותם היא מכסה. ארוטיקה של שוביניסטים, מיזוגנים, סקסיסטים ובעלי נשמה אפלה. או מה שנקרא בז'אנר – קינקים.

אבינר מתאר, ברזולוציה שניתן לייחס לה ניחוח פדופילי ופורנוגרפי, את כל איזורי הגוף והלבוש אותם היא מכסה. ארוטיקה של שוביניסטים, מיזוגנים, סקסיסטים ובעלי נשמה אפלה

הרב אבינר הגדיל לעשות והגיב באתר כיפה לסערה שעורר הפוסט שלו: "אז מה אם חטפתי ביקורת? אי אפשר על פי ביקורת לשנות את התורה". ככה, הוא גם יצא שקרן, כי גם אם תחרשו את התורה לאורכה ולרוחבה ובתלת ממד, לא תמצאו בה את הלכות הצניעות המפורטות של כבוד הרב, שהן כולן נגזרות של מה שמסתובב לו בין האזניים.

הרב אבינר עקבי, יש לומר. מבין עשרות הספרים שהוציא בענייני הלכה, יש לפחות 7-8 העוסקים בצניעות, דיני משפחה, הלכות נידה וכיו"ב. את הספרים, שנתקלתי בהם פה ושם באינטראקציות עם נשים דתיות, הציגה לי לפני שנים פמיניסטית דתיה, מונחים אחר כבוד ליד פחי הזבל, בתוך ארגז שהשליכה מהבית.

הסצנה הזו נחרטה לי בזיכרון כסמל לערכו הנשחק של הרב אבינר בתוך הציונות הדתית, שכבר התקדמה ברובה מזמן מטיפוסים כאלו – גם אם הם מתעקשים לשוב ולהנכיח את עצמם באופן גרוטסקי ומקומם.

מעת לעת הוא זוכה בכמה דקות של תהילה, באמירות פרובוקטיביות ריקות מתוכן בנושא גיוס נשים, שירת נשים, להט"ב, אינטימיות בין בני זוג, ושוב נשים וגופן. ההתבטאויות שלו מקרינות היסטריה, כי כנראה ברור לו שאולי הוא מחזיק במושכות אבל לא מחובר אליהן סוס. הסוס, ברח מזמן מהאורווה. נשים דתיות עושות מה שבא להן.

הרב אבינר עקבי. מבין עשרות הספרים שהוציא בענייני הלכה, יש לפחות 7-8 העוסקים בצניעות, הלכות נידה וכיו"ב. את הספרים הציגה לי לפני שנים פמיניסטית דתיה, מונחים אחר כבוד ליד פחי הזבל, בתוך ארגז שהשליכה מהבית

בשנת 2002 פרסם קלמן ליבסקינד עדויות של שתי נשים על הטרדות לכאורה בעת שבאו לבקש עצת רב. הנושא נדון בפני בית הדין הרבני הגדול, שהכריע כי מדובר ב"דמיונות של המתלוננות" וכולה אי הבנה וקצרים בתקשורת, שנבעו מהיעדר ליווי מקצועי פסיכולוגי לרב בעת מתן עצתו (על פי חוות דעת של פסיכיאטר, כנראה ממקורבי הרב).

כיאה למדינת הלכה מחתרתית השואפת לכבוש מתישהו בעתיד את כולנו – לבית משפט אזרחי, זה לא הגיע. מספר שנים מאוחר יותר יצא לי לדבר עם אישה שטענה כי "הוגלתה" עם משפחתה מאותו יישוב על ידי הקהילה, לאחר שהתלוננה נגד רב, שבית הדין הרבני הגדול מצא אותו זכאי מחוסר אשמה. את האריתמטיקה תעשו לבד.

בזאת לא תמה סאת השערוריות שעורר הרב, שכולן מתנקזות לנושא שהוא מטיף לכולנו להסתיר תחת שמלה רחבה וכפתורים קרובים: מין.

למשל, בשנת 2005 פסקה ועדה של רבנים (אליהו, גולדברג, ליאור ויוסף) שעל הרב אבינר להפסיק לפסוק בענייני נידה, לאחר שהתבררה בפניהם סוגיית הטעיית זוגות לכאורה. אז פסקו. הוא המשיך כרגיל.

בזאת לא תמה סאת השערוריות, שכולן מתנקזות לנושא שהרב מטיף לכולנו להסתיר תחת שמלה רחבה וכפתורים קרובים: מין. למשל, בשנת 2005 פסקה ועדת רבנים שעל הרב אבינר להפסיק לפסוק בענייני נידה

שאלתי פעם מכר מבית אל, עירו של הרב, האם רעייתו הולכת אל הרב אבינר לקבל עצת רב. הוא ענה: בחיים לא. ככל שבית אל קטנה יחסית, יש בה מאבק מחנות קשה בין שני סמנים קיצוניים ומחרחרי ריב ומדון של האבסורד המתנחלי: הרב מלמד והרב אבינר. ה"חיילים" במחנות הללו, לא ידרכו לעולם זה על מפתנו של זה. לי זה מזכיר את הסנדק יותר מאשר ייצוג של כלשהו של יהדות.

אחת הפעמים היחידות בהן שרתה הסכמה בין שני הרבנים, הייתה בעניין גבעת האולפנה (גזל אדמות ברמייה לטובת בנייה יהודית – כשבית המשפט הכריע על פינוין והעברת הבתים שנבנו).

בחייו הפרטיים, מסתבר שחלק ניכר מילדי הרב לא קונים את הבולשיט הפסאודו-הלכתי שהוא מטיף לו. לפני כשנה פרסמה יאנה פבזנר כתבה מאלפת במאקו, על ילדי הרב, תחת הכותרת: "החיים הפרועים של ילדי הרב השמרן": "רובם יצאו בשאלה, אחד מחלל על צמרות עצים בתל אביב ולאחרונה חשף את עצמו במופע פורים פרובוקטיבי, אחת הביאה לעולם את בתה באוהל באפריקה וקראה לה "לאט לאט", אחר הוא אושיית פייסבוק בעל עמדות ליברליות".

הרב, נאמר בכתבה, מחבק את כולם. האידיאולוגיה המטורללת שתקועה (מטאפורית) עמוק במפשעתה של אשת חיל, לא עוברת את מפתן ביתו. היא רק משמשת כלי שליטה באחרות ואחרים. אין כאן "נאה דורש נאה מקיים".

האידיאולוגיה המטורללת שתקועה (מטאפורית) עמוק במפשעתה של אשת חיל, לא עוברת את מפתן ביתו. היא רק משמשת כלי שליטה באחרות ואחרים. אין כאן "נאה דורש נאה מקיים"

תפס את תשומת לבי במיוחד הבן, שחשף את עצמו: "בין התמונות הרבות שהועלו לפייסבוק מהאירוע בולטת תמונה של בחור שעומד על הבמה כשאיבר מין מבצבץ החוצה ממכנסיו. לפניו וגם אחריו היו גברים שעלו לבמה וממש עינגו את עצמם בפומבי, אבל הוא יספר אחר כך שיש גבול לתעוזה שלו". טוב, גבולות ותעוזה מבוקרת זה עניין חזק שנשאר לו אולי מבית אבא. הפסאודו-הלכה שהרב אבינר נוהג ללרלר לגביה חדשות לבקרים, מתאפיינת באידיאולוגיה דו קוטבית (מה שמותר לי אסוך לך), הליכה קרוב לקצה בלי להתקרב אליו ובחציית גבולות מבוקרת.

ואיך זה קשור לרצח נשים, שתופס כותרות מאז הרצח המזעזע והאכזרי של מיכל סלה ז"ל? כי זו מהות ההחפצה. הרב מרשה לעצמו, כמו לצערי עוד רבנים מהסוגה (הירודה בעיני) הזו, למשטר נשים וילדות, ולהטיף לגרסה קיצונית של מילוי תפקידן המסורתי (המתרכז באיזורי הרבייה ושימושי הבית שלהן), ולבעלות גברית עליהן.

הוא מייצר בכך מדרג נוצרי-קתולי למהדרין של "המדונה והזונה". מי שאינה מתיישרת בשורת הצניעות והנידה שהוא מכתיב, הופכת להיות ה"אחרת". זוהי פרקטיקה של דה-הומניזציה לנשים, שמאפשרת, בסופו של גלגול תרבותי וחברתי, את רציחתן.

חנה בית הלחמי היא יועצת שיווק ממוקד ואסטרטגיה תקשורתית, מאמנת ארגונית-מגדרית, מרצה ומאמנת. בזירה הציבורית: אקטיביסטית ברשת בנושאי זכויות נשים ואדם, פובליציסטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אני שותף מלא לתיעוב שאת רוחשת לשמרנות החשוכה של ״הרב״, אבל איך הגעת אל הקשר לרצח נשים לא הסברת. לא ראיתי שאף איד מהמקרים האחרונים של רצח הנשים בא מחברי קהילה כמו זו של אבינר, ולא שמעתי ... המשך קריאה

אני שותף מלא לתיעוב שאת רוחשת לשמרנות החשוכה של ״הרב״, אבל איך הגעת אל הקשר לרצח נשים לא הסברת. לא ראיתי שאף איד מהמקרים האחרונים של רצח הנשים בא מחברי קהילה כמו זו של אבינר, ולא שמעתי על אף אחד מהרוצחים שמחזיק באידאולוגיה דומה, או בשום אידיאולוגיה של שנאת נשים לצורך העיניין. הניסיון לחבר בין מקרי הרצח ולשייך אותם ל״תרבות שנאת נשים״ הוא מאולץ מלכתחילה, הניסיון לשייך אותו לאידאולוגיית ״צניעות״ הזויה ומזיקה ככל שתהיה קלוש אפילו יותר.

עוד 872 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 20 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אם מישהו קיווה שפסגת נתניהו-גנץ תניב ברגע האחרון פריצת דרך לממשלת אחדות, באה ההודעה הצוננת אחרי הפגישה שארכה כשעה בלבד והבהירה: העסק גמור ● בכירי כחול-לבן נשמעו בלילה מיואשים: "נתניהו לא מוכן לוותר על כלום" ● בעוד שעות ספורות, יחזור המנדט לנשיא ● בכנסת הזו, גנץ כבר לא יהיה ראש ממשלה ● זה עכשיו או ממשלת ימין-ליברמן - או בחירות ● פרשנות

את אווירת הדיכאון בכחול-לבן אפשר היה להרגיש לאורך כל הלילה. אם מישהו קיווה שם כי פסגת בנימין נתניהו-בני גנץ אמש תניב ברגע האחרון פריצת דרך לממשלת אחדות, באה ההודעה הצוננת אחרי הפגישה במשרד ראש הממשלה וחיזקה למעשה את מה שהיה ידוע מראש: הסיכוי נמוך עד לא קיים.

הבכירים בכחול-לבן נשמעו מיואשים. "נתניהו לא מוכן לוותר על כלום", אמר אחד מהם לזמן ישראל. "הוא מתעקש על שנה ראשונה ברוטציה. הוא לא מתפשר בנושא הנבצרות, שאף אחד לא מבין מתי היא מתחילה ומתי היא נגמרת. הוא לא  מוכן לוותר על החסינות.

"אם נתניהו היה מקבל את התנאים האלה, גנץ אולי היה מניף חרב וחותך את כחול-לבן. אבל אין לו סיבה. גם מי שרוצה אצלנו ללכת לאחדות – לא קיבל מנתניהו את האופציה", סיכם הבכיר.

"אם נתניהו היה מקבל את התנאים האלה, גנץ אולי היה מניף חרב וחותך את כחול-לבן. אבל אין לו סיבה. גם מי שרוצה אצלנו ללכת לאחדות – לא קיבל מנתניהו את האופציה"

גם הסרטון של נתניהו, שהופץ במהלך הפגישה שלו עם גנץ, נראה לאנשי כחול-לבן כמו תרגיל בחירות או חלק ממשחק ההאשמות. נתניהו קרא לכחול-לבן להישען על הצהרת הממשל האמריקאי שמכירה בחוקיות ההתנחלויות ולהחיל את הריבונות על בקעת הירדן. עכשיו הוא יוכל להאשים את כחול-לבן בפספוס מדיני היסטורי, מינוח שהוא אוהב להשתמש בו בימים האחרונים.

הפעילות הפוליטית האינטנסיבית במהלך אתמול (שלישי) עוררה רושם שיש אירוע רציני. ראשי המפלגות נועדו ביניהם, נשיא המדינה נפגש עם כולם, משלחות של הליכוד וכחול-לבן ישבו אלה עם אלה. אבל כפי שזה נראה, גנץ יחזיר הלילה את המנדט לנשיא המדינה. נתניהו כמובן ינשום לרווחה. המשוכות יעברו לחברי הכנסת למשך 21 הימים הבאים, אלא אם תחול הפתעה מרעישה במשך היום.

המצב החדש נוח יותר לנתניהו. יש לו גם יתרון מבני. נתניהו מחזיק 55 חברי כנסת והוא קרוב יותר להגשים את המטרה. בלוק הימין חזק. לגנץ יש 44 חברי כנסת, ולא כולם סרים למרותו. זה לא רק יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי. גם יו"ר העבודה עמיר פרץ ויו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ הודיעו אתמול שהם לא רוצים לשבת תחת נתניהו.

המצב החדש נוח יותר לנתניהו. יש לו גם יתרון מבני. נתניהו מחזיק 55 ח"כים והוא קרוב יותר להגשים את המטרה. בלוק הימין חזק. לגנץ יש 44 חברי כנסת, ולא כולם סרים למרותו

גנץ המאוכזב נותר בלי הרבה אפשרויות בשלושת השבועות הקרובים. הוא יוכל להתנחם בעובדה שקיבל מנדט והיה המועמד להרכיב את ממשלת ישראל, אפשרות שרק מעטים זכו לה בתולדות המדינה.

יכול להיות שיצטרך ללמוד ולשנן היטב את התרגילים הפוליטיים שעשה לו נתניהו, מהרגע שהקים את גוש ה-55, דרך מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון, ועד הגל התקשורתי האדיר שהקים נגד ממשלת מיעוט שלא הייתה קיימת. גנץ כנראה עוד לא השתלב בליגת התככים הבכירה הזו.

עכשיו העיניים נשואות לשועל הפוליטי הרציני שנותר בשטח. אביגדור ליברמן יכנס מסיבת עיתונאים היום בצהריים בכנסת. אחרי שאופציית ממשלת המיעוט התבררה כפיקציה שאינה קיימת, אין לו באמת איום ממשי על נתניהו. אם הוא לא יכול לנצח אותו – אולי יצטרף אליו.

מקורב לליברמן שלח לי טקסט אפשרי לנאום שלו היום. "טוב, מאז הבחירות עשיתי מאמצים אדירים להקים ממשלת אחדות. הלכתי בקו שהתווה נשיא המדינה. ניסיתי הכל. לצערי הרב, בכחול-לבן לא היו מוכנים לקבל את מתווה הנשיא. ראש הממשלה, מצידו, לא הסכים לפרק את הבלוק שהקים.

"אמרתי לפני כמה ימים שכל אחד לנפשו. גם אני לנפשי. אעשה עוד מאמץ להקים ממשלה רחבה במהלך 21 הימים הנותרים. אם זה לא ילך, אשתמש בבחירה שנותרה לי, רק כדי למנוע בחירות אסוניות על עם ישראל".

או במלים אחרות: המנדט עובר מגנץ לידיו של ליברמן.

עוד 544 מילים

כנראה שהתחתית עדיין עמוקה

בכל פעם נדמה שנשבר שיא השפל. ובכל פעם מחדש אנחנו נדהמים לגלות שאנחנו עדיין מופתעים. מופתעים מכך שנשבר שיא נוסף. הגענו לתחתיתו של הבור? כנראה שלא. כנראה שהתחתית עדיין עמוקה.

במובנים רבים ועמוקים, הכריז נתניהו מלחמה על הדמוקרטיה. הנקודה היא שכעת הוא עלול להצית גם אלימות פיזית של ממש.  

משטר דמוקרטי מושתת על ביצור זכויות האדם והאזרח וכן על דיאלוג נוקב אבל מכובד בין יריבים פוליטיים. ממשל נתניהו הפך את ארגוני זכויות האדם לאויבי האומה, את השמאל והמרכז למסוכנים, את אזרחי המדינה הערבית לבוגדים, את האקדמיה (הליברל-דמוקרטית בדרך כלל) לאליטה שנואה, את התקשורת החופשית לאויבת.

משטר דמוקרטי מושתת על תקשורת חופשית. בלא לחצים אגרסיביים על בעלי כלי תקשורת. בלא מו"מ נסתר עם מו"ל חזק, ללא לחץ עצום על עיתונאים לפעול שלא על פי צו מצפונם המקצועי אלא על פי לחצי מקורבי רה"מ

משטר דמוקרטי מושתת על תקשורת חופשית. כזו שהמשטר אינו אוהב אבל נוהג בה בהגינות. בלא לחצים אגרסיביים על בעלי כלי תקשורת. בלא משא ומתן נסתר עם מוציא לאור חזק שמצוי על קו התפר שבין הפרת אמונים לשוחד. בלא הענקת סכום עתק על חשבוננו לבעל הון אחר תמורת הטיית סיקור בוטה, כלומר ללא שוחד עצום ממדים לכאורה. ללא לחץ עצום על עיתונאים לפעול שלא על פי צו מצפונם המקצועי אלא על פי לחצי מקורבי נתניהו. ללא חיסול רשות השידור תוך ניסיון להמיט חורבן על תאגיד השידור הציבורי, ללא קריאה להחרמת ערוץ 12 וללא הסתה אישית נגד עיתונאים חוקרים מהז'אנר האמיץ של רביב דרוקר.

משטר דמוקרטי מושתת על תחושה חופשית של אזרחים כי מותר להם להפגין למען הבטחת מיצוי המאבק בשחיתות בצמרת. מבלי שראש הממשלה ישקר בצורה מודעת ובוטה כי המפגינים בראשות מני נפתלי מקבלים מימון בדיוני, שלא קיבלו מעולם, מקרן נפלאה למען זכויות אדם, שאותה הפך נתניהו בעשור שיטתי של הסתה לאויבת האומה (הקרן החדשה לישראל) ומבלי שהוא יחזור על השקר הזה שוב ושוב.

משטר דמוקרטי מושתת על כך שהויכוח הנוקב אינו עלול להפוך להר געש של אלימות. מבלי שהאזרחים מהמיעוט האתני המוחלש מופלים שיטתית ומשמשים שק חבטות לאלימותו המילולית והמשסה של ראש הממשלה

משטר דמוקרטי מושתת על כך שהויכוח הנוקב אינו עלול להפוך להר געש של אלימות. שהגזענות שמזכירה את חוקי נירנברג אינה מקבלת לגיטימציה ממנהיג המדינה. מבלי שהאזרחים מהמיעוט האתני המוחלש מופלים שיטתית ומשמשים שק חבטות לאלימותו המילולית והמשסה של ראש הממשלה. ומבלי שהמנהיג נוקט בכל דרך כדי להפחיד יריבים פוליטיים ולעשות דה לגיטימציה לכל ביקורת.

משטר דמוקרטי מושתת על מערכות אכיפת חוק חזקות, עצמאיות ובעלות לגיטימיות ציבורית (שכפופות תמיד גם לביקורת מחמירה למניעת הפרת זכויות האדם והאזרח).

נתניהו הפך את מבקר המדינה ממוסד ביקורתי חיוני וחזק למוסד מוחלש שבראשו אומר הן שיטתי שהצליח להחריב את המוסד הזה בתוך חודשים. נתניהו לחץ למינוי מזכירו האישי ישירות לתפקיד ראש התביעה הכללית בלא צינון מתוך תקווה שהלה יימנע מכתבי אישום (אך דומה שמנדלבליט החליט לאכזב אותו. אולי גם בעקבות לחץ ציבורי ודמוקרטי).

נתניהו מינה מפכ"ל ימני ודתי שגר בעבר בקריית ארבע כדי שישמש נאמנו האישי ונדהם לגלות שרוני אלשייך אינו מוכן לעגל למענו פינות. לכן הוא נהנה מהמצב הנורא שבו לא קיים מפכ"ל במשטרת ישראל לאורך קרוב לשנה. ונתניהו, נכנס אישית ובאמצעות חבר חנפים נרצעים בבכירי פרקליטות המדינה.

הכותרת המחרידה והכוזבת שהתנוססה מאחורי גבו בכנס החירום ההיסטרי ונוטף הרעל נגד אפשרות ממשלה בתמיכת המשותפת, קבעה שמדובר בממשלת מיעוט בתמיכת גורמים "תומכי טרור". ואתם יודעים מה עושים לתומכי טרור

זו רק רשימה חלקית. אבל בואו נתמקד במה שהתחולל בימים האחרונים. כי הפעם מדובר בסכנת נפשות.

הכותרת המחרידה והכוזבת שהתנוססה מאחורי גבו של הדמגוג המשסה בכנס החירום ההיסטרי ונוטף הרעל נגד אפשרות ממשלת המיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, קבעה שמדובר בממשלת מיעוט בתמיכת גורמים "תומכי טרור". ואתם הרי יודעים מה עושים למי שתומך בטרור.

אגב, מסר התמיכה בטרור הכוזב והנורא, חוזר מפי נתניהו בכל מערכת בחירות. אך הפעם הוא מגיע לשיאים חדשים.

ומתחת לכותרת – הנואם: מנהיג שמבקש להקרין דימוי חזק ולאומי שפיו נוטף ארס לאומני וגזעני וכל דבריו מבטאים התקרבנות והסתה. הוא קבע בשפלות שאין כדוגמתה כי הרשימה המשותפת מבקשת להשמיד את המדינה.

זוהי הסתה מובהקת, ישירה ומשוללת עכבות. כך נראו לצערנו מנהיגים לאומניים ופאשיסטיים באירופה של אז או באמריקה הלטינית לפני 40 ו-50 שנים. אתם הרי יודעים מה צריך לעשות למי שמבקשים להשמיד אותנו, נכון?

חלקים מנאומו של נתניהו כבר אינם מצויים במתחם הויכוח הפוליטי. הם חרגו משם למתחם ההסתה הישירה. הוא כבר אינו מחמם את הגחלים. במידה רבה, הוא מלבה אותם. מצית את האש. מבעיר את הלהבה

חלקים מנאומו של נתניהו כבר אינם מצויים במתחם הויכוח הפוליטי. הם חרגו משם למתחם ההסתה הישירה. הוא כבר אינו מחמם את הגחלים. במידה רבה, הוא מלבה אותם. מצית את האש. מבעיר את הלהבה.

אני באמת חושש שחלילה וחס עלול להירצח עיתונאי ביקורתי או פעיל פוליטי. אני באמת חושש שחלילה וחס, עלול להירצח חבר כנסת מהרשימה המשותפת. אני באמת חושש שחלילה וחס ייערך ניסיון התנקשות במנהיג ממפלגת כחול-לבן.

אחריותו המוסרית של נתניהו לאלימות בחברה הישראלית היא ראשונה במעלה. יש לפעול בכל דרך חוקית ודמוקרטית כדי להביא לסיום שלטונו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 765 מילים

גנץ קורא לנתניהו: ותר על הבלוק ובוא למשא ומתן ישיר

נתניהו לאחר פגישתו עם יו"ר כחול לבן אמש: "גנץ סירב, נראה אם ליברמן יעמוד בהתחייבותו" ● לפיד: "לנתניהו אין גבולות, הוא מוביל לבחירות, ליברמן יודע את האמת" ● שר הביטחון נפתלי בנט על תקיפת חיל האוויר בסוריה: "הכללים השתנו: מי שיורה על מדינת ישראל ביום, לא ישן בלילה"

09:45 עריכה

ערב פקיעת המנדט של יו"ר כחול לבן בני גנץ, יקיים נשיא המדינה ראובן ריבלין פגישות עם ראשי המפלגות וח"כים.

9.45 משה בוגי יעלון

13.00 ליצמן וגפני

13.45 נפתלי בנט ואיילת שקד

14.30 אריה דרעי

09:40 עריכה

לאחר שאמש קבעה נשיאת בית המשפט העליון, כי הדיון בבג"ץ בעתירות נגד חוק יסוד הלאום יתקיים עד אמצע יוני בשנה הבאה, אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ': "בג"ץ אינו מוסמך לדון בתוקפם של חוקי יסוד. קורא לנתניהו להורות ליועמ"ש למסור הודעה לבג"ץ כי אין בכוונת הממשלה להתייצב לדיון ולהשתתף במופע לסיכולה הממוקד של הדמוקרטיה הישראלית.

09:33 עריכה

גנץ קורא לנתניהו: ותר על בלוק החסינות ובוא למשא ומתן ישיר לגיבוש קווי יסוד של שתי המפלגות הגדולות.

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, אמר היום בתגובה לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, על כך שסירב לקבל את מתווה הנשיא, כי דווקא הוא זה שמסרב לאחדות. "הבוקר צריך לומר את האמת – בנימין נתניהו הוא סרבן אחדות ויעשה הכל כדי לדרדר אותנו לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה. אהיה מוכן לפשרות למען אזרחי ישראל ללא ויתור על עקרונות יסוד".

09:22 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד תוקף את נתניהו: "אחרי שסירב לכל הצעה לאחדות ששמנו בפניו, ביבי אומר 'גנץ סירב'. אין לאיש הזה גבול. ליברמן יודע את האמת. הוא מוביל לבחירות בכל הכוח".

08:40 עריכה

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר) התייחס בגל"צ להרכבת הממשלה ואמר: "מפלגת העבודה לא תהיה המלבין ולא האקנומיקה של מהלך מהסוג הזה (כניסה לממשלת נתניהו). ההתחייבות שלנו הייתה לא לשבת תחת ראש ממשלה עם כתב אישום".

08:40 עריכה

משה בוגי יעלון על התקיפה בסוריה: "זו מדיניות נכונה, שננקטת בשנים האחרונות: גביית מחיר על כל הפרת ריבונות. חבל שמדיניות זו לא ננקטה ברצועת עזה מאפריל 18, עם תחילת השימוש בעפיפונים ובלונים להצתת שדותינו".

08:03 עריכה

ח"כ יואב קיש מהליכוד: "מהרגע שהיה ברור שאנחנו לא מייצרים פה ממשלת אחדות אז מולנו יש שתי אלטרנטיביות – או ממשלת מיעוט שלהם או בחירות". בראיון לגל"צ הוסיף קיש, "בשתי האלטרנטיביות הגרועות האלה הבחירות היא הגרועה פחות".

07:56 עריכה

תקיפת חיל האוויר בסוריה. יו"ר כחול לבן: "צה"ל גבה הלילה מחיר מהגרורות האיראניות בסוריה. עלינו לשמור ולחזק את ההרתעה בכל החזיתות. גם בתקופה פוליטית מעורערת נגבה כל פעולה אחראית של הממשלה שתחזק את ביטחון אזרחי ישראל".

שר הביטחון נפתלי בנט התייחס גם הוא לתקיפה, ואמר כי היא מהווה מסר לאיראן: "הכללים השתנו: מי שיורה על מדינת ישראל ביום, לא ישן בלילה. כך בשבוע שעבר וכך גם השבוע. המסר שלנו למנהיגי איראן פשוט: אינכם חסינים יותר. בכל מקום בו תשלחו את זרועות התמנון שלכם – אנחנו נגדע אותן. צה"ל ימשיך להוות חומת מגן לאזרחי ישראל"

07:48 עריכה

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס: "אחרי עשר שנים שלא מתניעים מהלך מדיני, מכאן יוצא שנתניהו מנהל סכסוך". בראיון לגל"צ הוסיף, "איך נתניהו מנצח בבחירות אנחנו יודעים – הוא לפני הבחירות הוא מסית נגד הערבים ונגד מגזרים נוספים".

"הם שמחים ומברכים על הודעות שמפרסמים ארצות הברית, כאילו הישועה תבוא משם – מחסלים את האופצה של פתרון שתי מדינות". ח"כ עבאס גם התייחס לנזיפה של ריבלין: "אני מעריך את הדברים של הנשיא. אמנם שאנחנו מבחינה פוליטית חלוקים, הוא דמוקרט אמיתי. הוא לוקח את הדמוקרטיה ברצינות, ולכן הוא ביטא את הדברים כפי שהוא ביטא אותם. יש כללים שדרכם מנהלים מאבק פוליטי".

07:43 עריכה

השר זאב אלקין (ליכוד), חבר בצוות המשא ומתן להרכבת הממשלה: "אנחנו מתקדמים בחדר משא ומתן, ואז הם חוזרים לקוקפיט ובקוקפיט מופיע יאיר לפיד והוא לא מוכן וחוזרים אחורה. זה לא בגלל שאנחנו לא מסוגלים להתקדם".

בראיון לגל"צ התייחס אלקין לנזיפת הנשיא ריבלין בנתניהו, לאחר ההשתלחות במגזר הערבי: "אני רוצה להגיד שבניגוד להודעה שהתפרסמה, נפתחה הפגישה והמשכנו על דברים אחרים. אין לנו טענות נגד ציבור הערבי, אבל הח"כים ברשימה המשותפת, תומכים בחמאס, בחיזבאללה ומגנים פעולות של צה"ל".

07:33 עריכה

יממה להחזרת המנדט להרכבת הממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מוציא הבוקר הודעה, לאחר שאמש התקיימה פגישה בינו לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ.

"לצערי, אמש בשיחתנו סירב בני גנץ לקבל את התנאי שהציב אביגדור ליברמן – קבלת מתווה הנשיא לפיו אני כראש ממשלה מכהן אהיה ראשון ברוטציה על ראשות הממשלה", אמר נתניהו. "ליברמן אמר שילך עם הצד שלא יסרב. עכשיו נותר רק לראות אם אביגדור ליברמן יעמוד בהתחייבותו".

"גנץ ולפיד שיקרו במצח נחושה לבוחריהם כשאמרו 'לא ננהל משא ומתן עם המפלגות הערביות, לא נעשה גוש חוסם איתן'", הוסיף ראש הממשלה. "בכל מה שהזהרתי צדקתי. אסור להקים ממשלת מיעוט שתהייה תלויה בתומכי טרור".

בהמשך להודעה, התייחס נתניהו גם לתקיפת צה"ל הלילה בסוריה: "הבטחנו כי מי שיפגע בנו – נפגע בו. נמשיך לשמור על ביטחון מדינת ישראל".

עוד 11 עדכונים

החקלאות שמאיימת על העולם

המאבק נגד הפגיעה בבעלי החיים המשועבדים במשקים נפרש על גבי מספר חזיתות. מבחינתי האישית – הייתי שמח מאד לו היינו כולנו עוצרים את האלימות כלפי קורבנות אלו, מעצם היותם קורבנות החשים כאב וצער ושאינם רוצים למות, אך אני יכול רק לשמוח על כך שיותר ויותר אנשים מפסיקים לצרוך מוצרים מן החי גם מתוך סיבות בריאותיות וסביבתיות.

אכתוב כאן היום על נגזרת אחת של החזית הסביבתית, נגזרת שהמפלצתיות שלה כמעט ובלתי ניתנת לתפיסה, ויש לכך סיבה טובה.

במהלך הבצורת הקשה של שנת 2015 בקליפורניה, התעשיה העיקרית שהואשמה היתה תעשיית הדגל של המדינה – תעשיית השקדים. מדובר באמת בתעשייה בזבזנית, יחסית, בכל הקשור למים. יש גבול! נאמר. הרי לא יתכן שבזמנים כל כך קשים של בעיה אמיתית במים, תעשיה אחת תמשיך להתנהל כאילו בעיה זו אינה קיימת.

יש גבול! נאמר. לא יתכן שבזמנים קשים של מצוקת מים, תעשית השקדים תמשיך להתנהל כרגיל. או-אז קמו פעילים למען בע"ח בזעם. הרי קיימת תעשייה בזבזנית הרבה יותר בקליפורניה – צמחי  האלפלפה להאבסת חיות במשקים

או-אז קמו פעילים למען בעלי חיים בזעם מוצדק. הרי קיימת תעשייה בזבזנית הרבה יותר בקליפורניה, אך היא נעלמת מהעין ומנסה שלא למשוך תשומת לב – תעשיית צמחי האלפלפא, המיועדים להאבסת חיות במשקים.

כן. כמובן. אתם צודקים. גם חלקינו אוכלים אלפלפא, ולא רק פרות. אבל כאן נכנס הנתון שהרבה פעמים פשוט נמחק מדיונים או ויכוחים בנושא הזה פשוט מכיוון שהוא לא יאמן – ישנם ענפי חקלאות שונים בהם המטרה העיקרית היא האכלת חיות משק ולא בני אדם. במקרה הזה, לדוגמא – סביר להניח שגם אם כל בני האדם יפסיקו לאכול אלפלפא מחר (מי מאיתנו שבכלל מכירים את הצמח הזה), תעשיית האלפלפא תוכל לסבול את הנזק הכלכלי יחסית בקלות. כל עוד מאכילים במוצריהם חיות משק, לא נשקפת סכנה לתעשייה.

כן. גם חלקינו אוכלים אלפלפא, ולא רק פרות. אבל כאן נכנס הנתון הלא יאמן – ישנם ענפי חקלאות שונים בהם המטרה העיקרית היא האכלת חיות משק ולא בני אדם

המחשבה הזו כאילו בלתי מתקבלת על הדעת. אנחנו רגילים לחשוב שבעלי החיים במשקים השונים ניזונים משאריות חקלאיות של בני האדם. אני אוכל את התירס עצמו, בזמן שהפרה אוכלת את הגבעול והעלים.

מי בכלל, בדעתו הצלולה, יחשוב על כך שיש אנשים שכל עיסוקם הוא לגדל אוכל עבור פרות שדינן להירצח? אבל כאן, אפילו מתחת למפלצתיות שבמכונת ההרג האחראית להשמדתם של מיליונים רבים בכל שנה, ישנה התשתית שלה – מפלצתית לא פחות ומאיימת על כולנו בבזבזנות שלה.

אתם לא צריכים שאיזה טבעוני יספר לכם את זה. המועצות השונות של הסויה בארצות הברית כותבות זאת בבירור – הלקוחות העיקריים שלנו הן תעשיות הבקר והעופות.

מי יעלה בדעתו שיש אנשים שכל עיסוקם גידול אוכל לפרות שדינן להירצח? אפילו מתחת למפלצתיות שבמכונת ההרג, האחראית להשמדת מיליונים בכל שנה, ישנה התשתית שלה – מפלצתית לא פחות ומאיימת על כולנו בבזבזנות שלה

גם רשתות בשר גדולות כמו ברגר קינג לוקחות חלק בסוג כזה של חקלאות, שפוגע ביערות הגשם ובמאזן האקולוגי, מעבר לפגיעה הברורה והאלימה בחיות המשק.

וזאת מבלי להזכיר פגיעה שניונית בחיות בר, שמושמדות על מנת לגדל חיות משק או על מנת לגדל את האוכל שלהן, כמו סוסי בר בארצות הברית או תנים ונשרים בארץ.

כשמדברים איתכם על שטחי חקלאות הולכים וגדלים, התורמים לפגיעה אנושה באדמה, לכריתת יערות ולהתחממות הגלובלית, הגיע הזמן להפסיק להאשים את הסלט ולהתחיל להאשים את ההמבורגר או הסטייק. יותר נכון – את מי שגידלו את הפרות ואת האוכל שלהן.

כשמדברים על שטחי חקלאות גדלים, התורמים לפגיעה אנושה באדמה, לכריתת יערות ולהתחממות הגלובלית, הגיע הזמן להפסיק להאשים את הסלט ולהתחיל להאשים את ההמבורגר או הסטייק. או את מגדלי הפרות ומזונן

סליחה על הביטוי השחוק, אך הוא מתאים מאד במקרה עליו אנו מדברים – תעשיית המוצרים מן החי היא גוף סרטני, אלים וחסר רחמים. היא יוצרת עוד ועוד תאים של עצמה – עוד ועוד קורבנות, מגדילה את שטחה, משעבדת כמות הולכת וגדלה של שטחים, ומבזבזת כמות הולכת וגדלה של משאבים. היא פוגעת בבריאות, בסביבה וכמובן – בבעלי החיים הלא אנושיים, וכמעט כל אספקט שלה הוא איום ונורא. למה כתבתי כמעט? הנה הסיבה:

בהפגנה האחרונה בה לקחתי חלק, פירטתי דרך מערכת הגברה עבור האנשים ברחוב את כל מערך הנזקים שתעשיה זו אחראית אליו. "אז מדוע חלקינו עדיין תורמים לתעשייה שמזיקה כל כך?" שאלתי, וכמו משמיים עבר לידי אבא לשתי בנות שאמר במהירות ובבוז מופגן כלפינו – "כי זה טעים", ובכך השלים את כל מה שרציתי לומר.

"אז מדוע חלקינו עדיין תורמים לתעשייה שמזיקה כל כך?" שאלתי, וכמו משמיים עבר לידי אבא לשתי בנות שאמר במהירות ובבוז מופגן כלפינו – "כי זה טעים". כל הנזקים האלו, כל האימה הזו, כל הנזק הזה, כי זה טעים

כל הנזקים האלו, כל האימה הזו, כל הנזק הזה, כי זה טעים. חייכתי ודמיינתי את אותו אבא מסביר לבנותיו שאל להן לאכול הרבה ממתקים כדי לא ללכת לרופא השיניים, ואין זה משנה כמה טעימים הממתקים. פרופורציות בדרישות שלנו הן דבר מעניין ולפעמים בלתי נתפס, בין אם של תעשיית החקלאות המגויסת עבור חיות המשק ובין אם בדאגות שלנו, שבגללן לא נאכל מאכל מסוים.

פעיל למען בעלי חיים, ספרו הראשון - "ראו את החיה" יצא בהוצאת דרור וספרו השני - "חיה ללא תכלית" יצא בהוצאת רסלינג. מורה לאמנות שחי עם זוגתו אורי שביט ושני הכלבים בלה ולארי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
חוץ מהפניית חצי אשמה מוצדקים לתעשיית הבשר כולל הדוכנים שמוכרים מנות מהירות ולחלק של המגדלים החקלאים ראוי ונכון לפנות לצרכנים. ה"חוליה הכי חלשה" של 'חזית הצרכנים' של הבשר הם הילדים שאוכל... המשך קריאה

חוץ מהפניית חצי אשמה מוצדקים לתעשיית הבשר כולל הדוכנים שמוכרים מנות מהירות ולחלק של המגדלים החקלאים ראוי ונכון לפנות לצרכנים.
ה"חוליה הכי חלשה" של 'חזית הצרכנים' של הבשר הם הילדים שאוכלים מה שנותנים להם ולפיכך ראוי להפנות את מההסבר ו"התעמולה" כלפיהם שנפשם רכה ורגישותם רבה ועדיין יש פתחים ריבים להגיע למוחם דרך ליבם.
אצל המבוגרים יותר הפתחים הפכו לסדקים ולעיתים רחוקות יותר הסדק נפתח לכדי פירצה ואולי אז גם סכר הרוע והשגרה מתמוטטים.

עוד 767 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 18 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
גיא זהר גיא זהר
מאט ליברמן, בנו של הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן, ליד ביתו בג'ורג'יה

ג'ו ליברמן עשה היסטוריה בארה"ב וזכה לאהדה רבה בישראל, כאשר היה היהודי הראשון שהתמודד למשרת סגן הנשיא בשנת 2000 ● כעת הבן הדי-אנונימי שלו, מאט ליברמן, מתחרה על מושב בסנאט ● כדי להתגבר על התדמית הימנית שדבקה במשפחה, הוא ייאלץ להפגין דעות הרבה יותר שמאליות ● ראיון

עוד 1,114 מילים

תגובות אחרונות

אסדת הגז לוויתן, הממוקמת כ-10 קילומטר מול חוף דור, החלה את תקופת ההרצה שבה ייפלטו ממנה כ-50 טונות של חומרים מזהמים בתחילת דצמבר ● מדובר בפליטת מזהמים המותרת על פני שנתיים לפי ההיתר הרגיל ● "שומרי הבית": ההיתר מהמשרד להגנת הסביבה להתחלת תקופת ההרצה הוא מחטף

עוד 606 מילים

הייתי בהלם, הפכתי לחלק משוק הבשר

נפגעי הטלגרם לפני כמה חודשים שמע אלכס שקבוצות פולשניות של תיעוד-מיני בטלגרם כוללות גם תיעוד של גברים, והקיש מתוך סקרנות את שמו בחיפוש אקראי באפליקציה ● "גללתי, גללתי, גללתי – והנה אני שם" ● "לראשונה הבנתי מה נשים שהוטרדו או הותקפו מרגישות"

עוד 959 מילים

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

נתניהו וגנץ נועדו במשך למעלה משעה במשרד ראש הממשלה

נתניהו לגנץ: להקים ממשלת אחדות שתספח את בקעת הירדן ● ריבלין נזף בנתניהו: "מגנה את הצגת הח"כים הערבים כאיום קיומי" ●ארדן: מתקרבים למתווה שיאפשר הקמת ממשלת אחדות ● צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן נועדו הערב ● פרץ: לא נשב בשום ממשלה שנתניהו עומד בראשה

עוד 49 עדכונים

כבר באוגוסט, חשף זמן ישראל כי נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש ● נתניהו קיווה לקבל הודעה ברוח זו לפני הבחירות ● במקום זאת, ראש הממשלה קיבל אמש משר החוץ האמריקאי את ההצהרה לה חיכה ● אחרי שעלה חשש כי טראמפ זנח את חברו הטוב מירושלים, נתניהו קיבל זריקת עידוד מדינית ותזכורת שהוא לא לבד בשעתו הקשה ● פרשנות

עוד 810 מילים

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות

ארצות הברית: ההתנחלויות בגדה המערבית אינן מפרות את החוק הבינלאומי

מזכיר המדינה פומפאו הודיע על ריכוך העמדה האמריקאית לגבי יהודה ושומרון ● החל מהערב פרקליט המדינה מאובטח 24 שעות ביממה ● הרשימה המשותפת פנתה למנדלבליט בדרישה שיפתח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל עבירה של הסתה לאלימות ● גנץ קרא לנתניהו לחזור בו מהשתלחותו בחברי הרשימה המשותפת ● נתניהו קיים פגישה עם גדעון סער

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה