בנימין נתניהו ואריה דרעי באזכרה בכנסת לרב עובדיה יוסף. 4 בנובמבר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
הדס פרוש/פלאש90

פרשנות נתניהו שקל את עצת דרעי, הביט מסביב - וירד מהרעיון

יו״ר ש״ס הגה את רעיון הבחירות המיוחדות בין נתניהו וגנץ בלבד, וכנראה העלה באזני ראש הממשלה טיעונים משכנעים בעד ● אבל בפעם היחידה שבחירות כאלו קרו בישראל, אחוז ההצבעה היה נמוך מדי ● וממילא, בחירות מיוחדות לא ישנו את הרכב הכנסת הנוכחית

אריה דרעי, אחד הפוליטיקאים הוותיקים והממולחים בשטח, העלה בימים האחרונים לראשונה את רעיון הבחירות המיוחדת לראשות הממשלה, שבהן ישתתפו רק בנימין נתניהו ובני גנץ.

יש לי תחושה שהשיחה הבאה התקיימה לאחרונה בארבע עיניים בין ראש הממשלה ליו"ר ש"ס:

"לך על זה, כדאי לך", אולי אמר דרעי לנתניהו. "אנחנו נעביר את החוק בכנסת לבחירות ישירות ומיוחדות. אתה תתמודד מול גנץ ותנצח. ואני אגיד לך למה. בבחירות האלה הערבים לא יבואו להצביע. אין להם שום חשק לצאת מהבית כדי לבחור בגנץ ולפיד. החרדים כן יגיעו. הם אוהבים אותך וחוץ מזה אנחנו נביא את כולם.

"וככה אתה נשאר על הכיסא הזה עד הבחירות וגם אחרי כן. אם יהיה בינתיים כתב אישום – אתה שוב תקבל לגיטימציה. תלך על זה. אתה יכול להרוויח מכל העולמות".

"אתה תתמודד מול גנץ ותנצח. בבחירות האלה הערבים לא יבואו להצביע. אין להם שום חשק לצאת מהבית כדי לבחור בגנץ ולפיד. החרדים כן יגיעו. הם אוהבים אותך"

נתניהו לא פסל את הרעיון על הסף. הוא שקל את הרעיון, ורק אתמול החליט כנראה לרדת מהעסק.

דרעי עצמו הוא לא פילנטרופ, והעצה שנידב לנתניהו טובה גם לו עצמו. בבחירות מיוחדות, המפלגות עצמן אינן משתתפות – וכך ש"ס תוכל לשמר גם בכנסת הבאה את ההישג הפנטסטי שגרפה בבחירות ב-17 בספטמבר, תשעה מנדטים.

תזכורת: בחירות מיוחדות, שבהן השתתפו רק ראש הממשלה וראש האופוזיציה, התקיימו פעם אחת בתולדות המדינה, בפברואר 2001. ראש הממשלה דאז אהוד ברק, שניצח בבחירות 1999 את נתניהו, איבד בשלומיאליות את הרוב הקואליציוני שהיה לו והחליט על בחירות מיוחדות מול אריאל שרון, כדי לקבל מחדש את אמון הציבור.

בבחירות עצמן נחל ברק תבוסה מוחצת, מכיוון שהערבים לא הגיעו לקלפי אחרי אירועי אוקטובר 2000. שרון נבחר ברוב עצום (62% לשרון, 38% לברק) והקים ממשלת אחדות רחבה עם העבודה ושותפות רבות אחרות.

בחירות מיוחדות עכשיו מחייבות שינוי חוקתי דרמטי, ולא בטוח שממשלת מעבר יכולה להעביר אותו. בכל מקרה, דרושה תמיכה של אביגדור ליברמן כדי להשיג 61 קולות בעד החוק. כל חבר כנסת שירצה להתמודד (ורק לחברי כנסת מותר להתמודד) יצטרך להשיג 10 חתימות של עמיתיו חברי הכנסת, אבל הבעיה היא לא בפרוצדורה.

אחרי הבחירות המיוחדות הללו אנחנו חוזרים לאותו מצב בדיוק, כי הרכב הכנסת לא משתנה במאום. לימין-חרדים יש 55 חברי כנסת. למרכז-שמאל יש 57 חברי כנסת. לישראל ביתנו של ליברמן – 8 חברי כנסת. מה יקרה אז? איש שוב לא יצליח להקים קואליציה.

נתניהו הבין כנראה כי התהליך מסובך ולא ישים. הוא חושש ממצב שבו הוא ילך להילחם לבדו מול גנץ, וחברי הכנסת של הליכוד והימין יישארו מחוץ לתמונת המאבק, ויצפו בו משועשעים מהיציע. גם הציבור עשוי להישאר אדיש. אחוז ההצבעה בבחירות 2001 היה נמוך במיוחד.

נתניהו הבין שהתהליך מסובך ולא ישים. הוא חושש ממצב שבו הוא ילך להילחם לבדו מול גנץ, וחברי הליכוד והימין יישארו מחוץ לתמונת המאבק, ויצפו בו משועשעים מהיציע

אמש אמר נתן אשל, המקורב האולטימטיבי של נתניהו, כי "הצעת הבחירות בין נתניהו וגנץ מטופשת כי אף נבחר לא יוכל להנהיג ללא קואליציה. זו שיטה של אלה שלא רוצים או פוחדים מבחירות כלליות".

בכך סתמו נתניהו-אשל, לפי שעה, את הגולל על רעיון הבחירות המיוחדות. אולי ב-21 ימי הבלגן הצפויים כאן אחרי שגנץ יחזיר את המנדט, ההצעה המיוחדת תעלה (ותרד) שוב.

עוד 487 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 21 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־197 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

נתניהו: "הכוונה להטיל סנקציה על יחידה בצה"ל זה שיא האבסורד ושפל ערכי"

ראש הממשלה אמר את הדברים בעקבות הפרסום כי ארצות הברית צפויה להטיל עיצומים על גדוד נצח יהודה בשל פגיעה בזכויות אדם של פלסטינים ביהודה ושומרון ● בית הנבחרים האמריקאי אישר העברה של חבילת סיוע לישראל בסך 14 מיליארד דולר ● המונים הפגינו ברחבי הארץ בקריאה להקדים את הבחירות ולשחרר את החטופים

עוד 27 עדכונים

תכנית האוטונומיה 2.0 - פתרון אפשרי במסע לנורמליזציה האזורית

המתקפה הישירה חסרת התקדים של הרפובליקה האסלאמית של איראן על מדינת ישראל בליל ה-13.4.2024 העלתה את מפלס המתח בין המדינות לרמה היסטורית. המתקפה הוכיחה מעל כל ספק, שהאיום האיראני על ישראל וידידותיה במרחב הוא אמיתי ומוחשי. התיאוריה הפכה למציאות.

התגובה הישראלית הוכיחה את עוצמתה האפשרית של קואליציה אזורית ובינ"ל נגד "ציר הרשע" (איראן וגרורותיה – חזבאללה, חמאס, הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, החות'ים בתימן. מפגש שיעי-סוני חסר תקדים; רוסיה של פוטין, למרות הבנות כאלה ואחרות בהיבטים נקודתיים עם גורמים במערב; ובמידה מסוימת סין וצפון קוריאה).

סגן ראש התכנית הבינלאומית בממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן ומרצה בתכנית. עוסק בתהליכי קבלת החלטות, מדיניות חוץ, אסטרטגיה וסוגיות מדיניות בישראל ובמזרח התיכון. יליד ראשון לציון, דור שלושה-עשר בארץ, חובב ספורט מושבע.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 983 מילים
אמיר בן-דוד
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

"איך אפשר לעשות שלולית חורף ומצפור, ומטר משם אירוע של רכבי גודזילות?"

הממשלה מייבשת את פארק אריאל שרון, הריאה הירוקה הגדולה של גוש דן, וכדי להתקיים הוא נגרר לארח אירוע ג'יפים מזהם ● עיריית חדרה וחברת החשמל ממשיכות להתקוטט ולהחמיץ את אטרקציית הכרישים העולמית ● משתתפים במרוץ הלילה של תל אביב התלוננו על הרי פלסטיק - אבל בעירייה טוענים שזה היה אירוע ירוק להפליא ● והצצה מפתיעה לספארי במהלך רכיבת אופניים

עוד 1,831 מילים

מלחמת עזה – עוד כתבות

עקורים

"הדרך הטובה ביותר עבורי לצלוח את המצב המחורבן הזה, היא לקבל אותו בלי ויכוח. סיגלתי מעין צ'יל שלא אופייני לי. מתברר שאני חזקה יותר ממה שחשבתי"

נעמה שקד

בת 51 מקיבוץ כיסופים. אם יחידנית. פונתה למלון בים המלח

עוד 2,043 מילים ו-1 תגובות

דבק במקום בורג, נבואתו של אפרים קישון מתגשמת

איך הגענו מגשר המכביה דרך אסון מירון לשבעה אוקטובר?

אפרים קישון זצ"ל, נביא, גאון, סופר, הומוריסטן ובמאי, חזה כבר ב-1974 את גשר המכביה, את אסון קריסת גשר שפירים, את אסון קריסת אולם החתונות ורסאי, את אסון מירון ואת יתר הכשלים הישראליים האופייניים.

מוטי קלינמן הוא גימלאי משטרה, עסק בגיוס והפעלת מתנדבים, ובקשרי משטרה-קהילה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 475 מילים

למקרה שפיספסת

מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

בחזרה לעידן המוזהב

לפני כ-150 שנה, טבע מארק טווין את המונח "העידן המוזהב" כתיאור של ארה"ב, שנהנתה אז לכאורה משגשוג ורווחה חסרי תקדים, אך בפועל הייתה נגועה בשחיתות, תאוות בצע, פערים כלכליים ושסעים חברתיים ● המאפיינים של העידן המוזהב דומים באופן מבהיל לאלו של העידן הנוכחי ● וגם: התובע במשפט טראמפ רוצה להוכיח שהנשיא לשעבר בעצם שילם דמי שתיקה תמורת סיקור אוהד

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,654 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הברית האזורית דרשה מישראל דבר אחד: לא לשבור את הכלים

מי שנהנה מתמיכה אזורית בהגנה, חייב לתת דין וחשבון כאשר הוא מסכן את שותפיו לברית ● אף אחד לא קונה את הנהי התמוה של קטאר ● הקריאה הנואשת של שליח האו"ם בלוב ● השיטפונות ההיסטוריים באיחוד האמירויות הם רק הפרומו ● והשבוע ב־1980: הפגנות הברברים באלג'יריה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,268 מילים

עקורים

חג הקורבן

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: יום בדרכים עם שמעון פרס בזמן שחרב ההדחה של רבין מונחת על צווארו, בניסיון לאתר כיסי תמיכה באיש שמוצא זמן לנתח בנסיעה המונוטונית את "מר מאני" של א. ב. יהושע

עוד 2,538 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מַשְׁבֵּר הַטִּילִים 213

האם אפשר להשוות בין משבר הטילים האיראני למשבר הטילים בקובה?

עוד 1,769 מילים

בטקס השבעת שופטים, הרצוג בחר ליישר קו עם הצביעות של לוין

אחרי שנתיים שלא התקיים טקס השבעת שופטים בבית הנשיא, התקיים הטקס הראשון בקדנציה של לוין כשר המשפטים ● אלא שהנוכחות בטקס הדגישה את העובדה שלוין ממשיך למנוע מינוי נשיא קבוע לעליון ושופטים בכירים נוספים - כל עוד הוועדה לא תאשר את המינויים שהוא רוצה ● לוין צבע את מהלכיו בצבעים של אחדות מזויפת ● אבל זה כלום לעומת מופע ההתקרנפות של הנשיא הרצוג באותו אירוע ● פרשנות

עוד 662 מילים ו-3 תגובות

רומא פסלה את כשריאל ותקבל בתגובה מפלגה רפובליקאית חדשה

הממשלה החליטה למנות את בני כשריאל, מוותיקי הליכוד וראש עיריית מעלה אדומים מזה שלושה עשורים, לשגריר ישראל ברומא ● האיטלקים הטילו וטו על המינוי וכינו את כשריאל "מתנחל קיצוני" ● הקהילה היהודית באיטליה זועמת והחליטה בתגובה להקים מפלגת ימין חדשה ● נציגי הליכוד והקואליציה ישתתפו בכנס היסוד בחודש הבא במילאנו ● וכשריאל? הוא בינתיים מונה לשגריר ישראל בהונגריה

עוד 720 מילים ו-2 תגובות
היום ה־196 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

דיווח: בתקיפה באיראן, F-35 ישראליים ירו טילים על מכ״ם שמגן על המתקן הגרעיני בנתנז

שר החוץ האיראני: הכטב"מים הקטנים לא גרמו לנזק באספהאן - זו תבוסה ● בלינקן בהתייחסות ראשונה לתקיפה באיראן: "ארה"ב לא הייתה מעורבת בשום מבצע התקפי" ● משפחות חטופים ותומכיהם חסמו את כביש מספר 1 ● ארה״ב הטילה סנקציות על מייסד להב״ה בנצי גופשטיין, האיחוד האירופי הטיל סנקציות על ארגון להב"ה ועל 4 מתנחלים; בן גביר: תוצאה של אנטישמיות ועלילות דם

עוד 47 עדכונים

המשרד להגנ"ס מציע 100% עצמאות אנרגטית ליישובי העוטף

כשעתיד העוטף מונח על הכף ומנהלת תקומה יוצאת לדרך, הנתון שהמשרד להגנת הסביבה הציג השבוע הוא דרמטי: במהלך פשוט ולא יקר אפשר להפוך את העוטף לחבל שיספק לעצמו את כל החשמל מהשמש וישמור על עצמאות אנרגטית גם בתרחיש עלטה במלחמה ● הפוטנציאל אדיר, אבל הניסיון מעורר חשש שהממשלה והמציאות הישראלית יצליחו להחמיץ גם הפעם את ההזדמנות המונחת לפתחנו

עוד 1,241 מילים

שיקום התשתיות בעזה חיוני לבריאות הציבור בישראל

גם אם מוות המוני מרעב הוא לא איום מיידי על תושבי עזה, הרי שבלי מים זורמים, חשמל וביוב תקין, רצועת עזה תהפוך למרבץ של מחלות בלתי נשלט ● מכון המחקר "מיתווים" פרסם מסמך בנושא מצב התשתיות בעזה, הכולל גם שורה של המלצות: "בצד שלנו צריכים להבין גם את המשמעות של זליגת מחלות, או זיהומי מים ותשתיות"

עוד 1,358 מילים

ישראל ללא ספק נמצאת בצומת החלטה קריטי, אולי אפילו היסטורי ● ישראל חייבת לשמר את הקואליציה האזורית ולוודא שהמומנטום המדיני לטובתה נשמר ● לכן, קשה להבין את הזחיחות בדברים שנשא אמש נתניהו, שהיו על גבול המתריסים כלפי מי שעמדו לצדנו ללא כל תנאי ● במקביל ראיסי מתח את גבולות האיום נגד ישראל עוד יותר, בניסיון לקבוע בשטח מציאות שתכבול את ידיה של ישראל ● פרשנות

עוד 695 מילים

המדינה מחפשת מועמדים לתפקיד רשם התאבדויות

רשם לאובדנות יסייע לרשויות להיות מודעות למצבי סיכון ולפעולות שעשויות למנוע התאבדויות ● לתפקיד החדש נמצא תקן ב-2022, אך רק ב-2023 יצא מכרז פנימי של משרד הבריאות - ורק כעת התפרסם מכרז פומבי ● מאז השבעה באוקטובר מופץ מידע מנופח ושגוי של מספר המתאבדים בקרב ניצולי הטבח במסיבה ברעים

עוד 432 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה