הסלמה ביטחונית

מאז שעות הבוקר נורו כ-200 רקטות לישראל, עשרות יורטו

בנט הכריז על מצב חירום מיוחד בעורף, ביישובים שנמצאים 0-80 ק"מ מרצועת עזה ● 46 בני אדם נפצעו קל משעות הבוקר ● נתניהו וגנץ נפגשו לעדכון בטחוני יחד עם המזכיר הצבאי ● לא יתקיימו לימודים ומקומות עבודה יישארו סגורים בדרום ● בגוש דן יחזרו ללימודים לסדרם

 • כוחות הכבאות בכיבוי השריפה שפרצה בעקבות פגיעה במפעל בשדרות (צילום: נועם רבקין פנטון/Flash90)
  נועם רבקין פנטון/Flash90
 • עשן מיתמר אחרי תקיפה ישראלית בעיר עזה (צילום: Hatem Moussa, AP)
  Hatem Moussa, AP
 • פגיעת רקטה בכביש ליד גן יבנה (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • אישה מחבקת את הכלב שלה בסמיכות לאשדוד, במהלך אזעקת צבע אדום. 12 בנובמבר 2019 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
  AP Photo/Ariel Schalit
 • פגיעה ישירה בבית בשדרות. 12 בנובמבר 2019 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
  AP Photo/Tsafrir Abayov
 • הלוויתו של בהאא אבו אל עטא בעזה. 12 בנובמבר 2019 (צילום: Hassan Jedi/Flash90)
  Hassan Jedi/Flash90
 • ביתו של בהאא אבו אל עטא לאחר החיסול. 12 בנובמבר 2019 (צילום: Hassan Jedi/Flash90)
  Hassan Jedi/Flash90
 • ראש הממשלה נתניהו, הרמטכ"ל כוכבי וראש השב"כ ארגמן בקריה בתל אביב, היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
עוד 85 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 19 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המליאה תצביע על הקמת ועדת כנסת בשלישי הבא

רויטל סויד על הצבעת ועדת חסינות: אדלשטיין כובל את המערכת לסד זמנים לחוץ ● ועדת הבחירות הורתה להסיר סרטון תעמולה מהפייסבוק של רוה"מ ● לבקשת נתניהו, בוטלה פגישה בין אנשי האוצר לחרדים ● ועדת הבחירות דחתה עתירת כחול לבן נגד שיבוץ יברקן בליכוד ● לפני הקמת ימינה, יוגב היה במגעים עם הימין החדש ● יוראי להב-הרצנו ח"כ חדש בכחול לבן

עוד 36 עדכונים

בפוליטיקה הכל אפשרי

הגירסה החדשה ישנה של ימינה היא דייסה של השקפות מנוגדות, שמתיישרות רק בסוגיית ההתיישבות ביהודה ושומרון. בנט עזב את הבית היהודי כדי לחזור לאותו בית בדיוק, רק בלי העטיפה המתעתעת. לימין דתי ליברלי אין מה לחפש שם.

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 37 מילים

הוועדה תפסול, בג"ץ יאשר

ועדת הבחירות המרכזית תפסול כמעט בוודאות את מועמדות ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת ● תקדימי העבר מלמדים שאם יזבק תתנצל על כך שכינתה את סמיר קונטאר שאהיד, ותביע תמיכה רפה במדינה - היא תוכל להתמודד, כמו קיצוניים אחרים מימין ומשמאל ● השאלה היא אם ההלכות המשפטיות בעניין פסילת מועמדים יגברו, או עמדתה המפורשת של נשיאת העליון חיות, לפיה יזבק תומכת טרור ● פרשנות

עוד 1,500 מילים

חסינות בררנית אולפן שישי יוצא להגנת חיים כץ

פרשני חדשות 12 ערכו באולפן שישי דיון נרחב על בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ והעריכו פה אחד כי היא תאושר בכנסת ● מבחינת כל הפרשנים, ללא יוצא מהכלל, כץ בכלל מואשם בסעיפים זניחים שקשורים בעבודתו כחבר כנסת ● רק דבר אחד חשוב שכחו לספר לצופים: על המעשים החמורים המיוחסים לכץ בכתב האישום ● כך נראה כלי תקשורת בבעלות בעלי הון, המתגייס במלוא עוצמתו כדי להגן על קשרי הון-שלטון ● פרשנות

עוד 1,609 מילים ו-2 תגובות

שירותי הדואר העוקב שמספק דואר ישראל לעוברי דירה לא עובדים - והלקוחות זועמים ● במשרד התקשורת טוענים שקיבלו רק תלונות בודדות לגבי כשלים בשירות הזה ● אלא שלפי סקר נרחב לא מדובר "בתלונות בודדות" ורוב הלקוחות לא מרוצים ● וזוהי רק עוד אחת מהתלונות השכיחות נגד הדואר, שמתקשה לתפקד בעידן השירותים המתקדמים, המשלוחים המהירים והקניות הרבות ברשת

עוד 2,404 מילים

סוגרים עשור

הביביסטים הם לא אוונגרד

בשני לאפריל שנת 1913, בתיאטרון השאנז אליזה, התעוררה מהומת אלוהים. על הבמה הוצגה יצירת הבלט "פולחן האביב" של להקת הבלט רוס (הבלט הרוסי) לפי הלחן של סטרווינסקי והכוריאוגרפיה של רקדן הלהקה ניז'נסקי. נושא היצירה פשוט מאין כמוהו – שיחזור פולחן פגאני של הקרבת בתולה לאלים בקרב שבט ממוצא סלאבי, טרם הגעת הנצרות.

חברי להקת הבלט רוס, אשר הגיעו מסנט פטרבורג לפריז על מנת להצטרף לגל אומנותי חדש ומודרני, במטרה לעורר את עולם הבלט השמרן, לא דימיינו לעצמם את עוצמת התגובות ליצירה זו. יצירה שביקשה לחשוף את הקהל האנין לזמנים פראיים של האנושות.

המהומה שהתעוררה בזמן מופע הבכורה הייתה כה רועשת, עד כי הרקדנים התקשו לשמוע את התזמורת וניז'נסקי תופף בידיו על מנת לסמן לרקדנים הנבוכים את הקצב, ודרש כי ימשיכו לרקוד את היצירה ויהי מה.

המהומה שהתעוררה בזמן מופע הבכורה הייתה כה רועשת, עד כי הרקדנים התקשו לשמוע את התזמורת וניז'נסקי תופף בידיו על מנת לסמן לרקדנים הנבוכים את הקצב, ודרש כי ימשיכו לרקוד את היצירה ויהי מה

המהומה שפרצה באולם התיאטרון נבעה מכך שהצופים שהתכנסו באולם חזו בדבר שלא ראו קודם לכן בחייהם. דבר ששבר כל מוסכמה ועלה הדמיון הפרוע ביותר של חובבי הבלט והמחול באותה העת.

כך, שינוי קטן כמו הפניית רגלי הרקדנים פנימה וצמוד לקרקע לעומת הבלט הקלאסי בו מפנים את הרגליים כלפי חוץ תוך שאיפה תמידית מעלה, שינה את עולם המחול לעד.

הקהל, שלא שיער כי הוא עומד להיות עד לתעוזה כזו, לא הצליח להתאפק עד סוף היצירה, שאורכה אינו עולה על 40 דקות. אוהדים נפעמים ומתרגשים התווכחו בקול עם צופים זועמים שהפכו תוך זמן מועט לשונאים של ממש.

הקהל, שלא שיער כי הוא עומד להיות עד לתעוזה כזו, לא הצליח להתאפק עד סוף היצירה, שאורכה אינו עולה על 40 דקות. אוהדים נפעמים התווכחו בקול עם צופים זועמים, שהפכו במהרה לשונאים של ממש

באותו הערב של ה-2 באפריל 1913 בתיאטרון השאנז אליזה, ידעו אותם אנשים בקהל, ללא הבדל אם היו מעריצים או שונאים, כי חזו במשהו חדש, שניפץ את הזמן ופרץ באופן מוחשי לעולם. הם ידעו כי חזו באוונגרד.

בצרפתית, אוונגרד מתייחס ל"משמר קידמי" ובאמנות ובהגות הכוונה לאומנים ויצירות שאינם מנותקים מהחברה אך גם מקדימים את זמנם ומרמזים על הלך מחשבה חדש שאין לעצור אותו. אין זה אומר כי אוונגרד היא מילה נרדפת ל"חדשנות" אלא להבנה מחודשת שלא התקיימה קודם של המציאות והוצאתה לפועל.

כל התנאים האלו אינם יכולים להגדיר את הקבוצה החברתית הישראלית של אוהדי ראש הממשלה המכונים לעיתים "ביביסטים" ולאחרונה בעזרת דבקותו של הד"ר אבישי בן חיים – "ישראל השנייה". אך בעוד שכולם אוהבים לעסוק בנושא זה, אני רוצה לחזור, כפי שרמזה ההקדמה הארוכה, למקרה בו אותו ד"ר אבישי בן חיים הגדיל וכינה אותה חבורה של כמה אלפי מבוגרים, ברובם יוצאי עדות המזרח "אוונגרד תוסס".

אני רוצה לחזור למקרה בו ד"ר אבישי בן-חיים הגדיל וכינה את אותה חבורה של כמה אלפי מבוגרים, אוהדי רה"מ המכונים לעיתים "ביביסטים, ולאחרונה בעזרת דבקותו "ישראל השניה", בכינוי: "אוונגרד תוסס"

אני לא כופר בכך שלקבוצה זו יש מקום וסיבה אמתית להתקבץ, לאהוד את ראש הממשלה, להפגין נגד מה שהם תופסים כעוולה למושא הערצתם ולהשמיע את קולם. אך לא ניתן לקרוא לאותה חבורה, מרתקת ככל שתהיה, אוונגרד.

בביטחון גדול ניתן להגיד כי הם לא יצרו דבר, לא תרמו דבר שלא נראה קודם או מתקדמים למקום כזה, ונראה כי אינם מבקשים לעשות זאת.

אף יותר מכך, אין לראות בהם יצירה ישראלית אותנטית, אלא חלק מזרם גובר במערב של פופוליזם שמאס בדמוקרטיה הליברלית. וזאת זכותם.

ניתן להגיד בביטחון כי הם לא יצרו דבר, לא תרמו דבר שלא נראה קודם, ונראה כי אינם מבקשים לעשות זאת. יותר מכך, אין לראות בהם יצירה ישראלית אותנטית, אלא חלק מזרם פופוליסטי שמאס בדמוקרטיה הליברלית

כך נשארנו עם ד"ר אבישי בן חיים, דמות מכובדת, אמינה, שהצליחה לתווך ולקדם מידע על החבר, על שלל המחנות הפוליטיים שמוקירים את תרומתו לתיווך השסע העדתי באופן רהוט ומשכנע.

דווקא לאור כל התארים המחמיאים והכנים האלו עולה בי צמרמורת קרה המשתלטת על מחשבתי – האם עד כדי כך אנו חיים בתקופה בה למילים כבר אין משמעות? או אולי ריקון המילים מתוכנן ואמתותן הוא האוונגרד התוסס? נותר רק להשאיר שאלה פתוחה ומטרידה זו למחשבותיו של ד"ר אבישי בן חיים.

מומחה לכלכלה התנהגותית ועוד דברים שאולי יעניינו אתכם. מסתובב בין תל אביב למוסקבה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הוויתור של העבודה-מרצ על סתיו שפיר והתנועה הירוקה עלול לעלות להם במצביעים רבים ● עם מספר ח"כים שמתהדרים באג'נדה ירוקה, כחול-לבן מתחרה על קולותיהם של שוחרי הסביבה ● פרשנות

סתיו שפיר עשתה את הדבר הנכון. בעת הזאת אין מקום לריצה עצמאית של תנועה ירוקה לכנסת. לפי כל הסקרים, הציבור עדיין לא בשל להצבעה למפלגה שהדגל הסביבתי מונף בראש התורן שלה, ועכשיו זה לא הזמן לניסיונות.

שפיר אמרה כל הזמן שהגדלת הגוש צריכה לעמוד לפני כל שיקול אחר, וברגע האמת קיימה. יהיו שיאמרו שהבינה שאם תרוץ לבד היא תתבזה, אבל בפוליטיקה הישראלית כבר נעשו מהלכים מופרכים מזה בשם האגו ותאוות הנקם.

שפיר, אני מנחש, עוד תחזור – בפוליטיקה בארץ מעמדו של מי שעולה ליציע נוטה להתחזק – אבל השאלה המערכתית היא לאן הולכת הסביבה בפוליטיקה.

שפיר עומדת בראש התנועה הירוקה. בעשור ומשהו האחרונים התנועה הירוקה התמודדה כמעט בכל מערכות הבחירות: ב-2008 היא רצה לבד וגרפה 27 אלף קולות, ומאז חברה לישויות פוליטיות שונות במרכז-שמאל.

פעם לתנועה של ציפי לבני; משם יחד עם לבני הפכה לחלק מהמחנה הציוני; אחר כך, בראשות שפיר, הייתה חלק מהמחנה הדמוקרטי/מרצ; עכשיו, לראשונה מזה שנים, התנועה הירוקה נשארת בלי מסגרת מפלגתית. המשמעות, להערכתי: עשרות אלפי מצביעים עם השקפת עולם סביבתית מוצקה מחפשים בית.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

ב-2 במרץ בלילה, בהעבודה-גשר-מרצ עלולים לגלות שהפסידו חלק מהרבבות האלה. את העיסוק בקטנוניות של מרצ ופרץ אשאיר לפרשנים הפוליטיים. אבל גם ברמה הפוליטית הקרה, ייתכן שטעו בכך שלא שריינו מקום לשפיר ולתנועתה.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים אחרים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

מדובר באלקטורט שרובו מגדיר את עצמו כמרכז-שמאל, וההבדלים בין כחול-לבן למרצ-עבודה בתחום המדיני או החברתי פחות מעניינים אותו מסוגיות כמו משבר האקלים, משבר התחבורה וזיהום אוויר.

אם באיחוד מפלגות השמאל היה נמצא מקום לתנועה הירוקה, רוב הקהל הזה היה שמח לתת לו את הפתק; עכשיו יש סיכוי לא מבוטל שהם ינדדו לכחול-לבן.

מיקי חיימוביץ', בעבודה קשה ומסירות אותנטית לתחום, הצליחה למתג עצמה בתוך זמן קצר בתור הדמות הפוליטית-סביבתית הבולטת בעידן שאחרי דב חנין; גם ח"כ יעל גרמן עוסקת באופן אינטנסיבי בשרפות פסולת בשטחים הפתוחים; פרופ' אלון טל, מראשי התנועה הירוקה בעבר ודמות סביבתית בולטת, משתייך גם הוא לכחול-לבן; והח"כ הצעיר רם שפע כבר לכד תשומת לב כשנסע במשך חודש בתחבורה ציבורית והתחייב להקדיש חלק גדול מעבודתו למחדל הזה.

כשמחברים את כל זה לעובדה שלכחול-לבן יש סיכוי להיות מפלגת שלטון, מקבלים פיתוי אמיתי שמצביעים ירוקים רבים יתקשו לעמוד בו. באיחוד השמאל אולי חסכו מקום על שפיר, אבל עלולים לגלות שכנגדו איבדו אפילו שניים.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר

לכאורה, סביבה היא העתיד: תשאלו את גרטה ת'ונברג ומיליוני הצעירים שיוצאים לרחובות בעקבותיה. השאלה אם ואיך זה יכול לבוא לביטוי גם בארץ.

האם לתנועה שמציבה סביבה לפני הכל יש גם אג'נדה מדינית מוצהרת? אם כן (ובהנחה שמדובר באג'נדה שממוקמת בשמאל), זה אומר שמוותרים מראש על כל שוחרי הסביבה בימין ובמגזר הדתי ומנציחים את המשבר הסביבתי כ"בעיה של סמולנים"; אם לא מצהירים על סדר יום מדיני, המשמעות היא מפלגת בת יענה שמתעלמת מהסוגיה הבוערת של הכיבוש והסכסוך הישראלי פלסטיני.

עד היום, איש לא הצליח לרבע את המעגל הזה; בכלל לא בטוח שזה ישתנה בשנים הקרובות.

עוד 556 מילים

מסתמן: מליאת הכנסת תדון בהקמתה של ועדת הכנסת רק בעוד למעלה משבוע

אדלשטיין טרם השיב לפנייה שקיבל להביא לכינוס המליאה; המשמעות - דחייה בדיון על חסינות נתניהו ● על רקע לחציו של ראש הממשלה נתניהו שיפרשו, עוצמה יהודית תדון מחר בהמשך דרכה הפוליטית ● עמיר פרץ: העבודה-גשר-מרצ תמשיך לפעול כסיעה מאוחדת גם אחרי הבחירות ● ליברמן סירב לברך לשלום את של מירי רגב ואמר לה: "אני אומר שבוע טוב רק לבני אדם"

עוד 19 עדכונים

ליאו פאלש היה רק בן 16 כאשר סייע להציל את בית הכנסת הפורטוגזי של הולנד מידי הנאצים ● בנו, בראם, לא היה מודע במלואו לתפקידו המרכזי של אביו בסיפור ● כתב זמן ישראל ליווה אותו בביקור מיוחד במקום, שבמהלכו היסטוריונים סיפרו לו על גבורת אביו ועל תולדות משפחתו בשואה ● סגירת מעגל ב"אסנוגה" של אמסטרדם

עוד 1,328 מילים ו-1 תגובות

"אם בובר היה בחיים, הוא היה מוטרד מאוד מהמצב הפוליטי"

ספר חדש אודות מרטין בובר מחבר בין חייו האישיים לפילוסופיה שלו ולדעותיו הפוליטיות ● לדברי המחבר, פרופ' פול מנדס-פלור, "בובר האמין שהקמת מדינה יהודית עתידה להוביל לבידוד רב יותר של היהודים ולהתאבדות רוחנית ופוליטית" ● "התפיסה האקזיסטנציאלית שלו נולדה כשהיה בן שלוש, כאשר אמו עזבה את אביו לטובת קצין רוסי"

עוד 1,377 מילים

חשיפה הנסיך הערבי שניסה למכור את הכותל

ב-29 באוגוסט 1929, הנסיך מוחמד עלי באשא, דודו ויורש העצר לעתיד של פארוק מלך מצרים, נכנס לשגרירות הבריטית באיסטנבול עם מכתב דרמטי ● "משום שהיהודים עשירים, אם הכותל כל כך נחשק מצידם, אין סיבה שהם לא ישלמו עליו", כתב לשגריר ● "תנו למוסלמים 100,000 ליש"ט, ואני בטוח שהם יסכימו ליישב את המחלוקות" ● כעת היוזמה נחשפת לראשונה

עוד 3,000 מילים

מצרים מתחברת ליהדות, אבל מנותקת מישראל ● משרד החוץ מתחבר לשפה הערבית, אבל מה זה שווה בעידן חוק הלאום● מחאת הסלבריטאיות באיראן לא מאיימת על השלטון ● ודובאי קונה את אמריקה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע מעונן במזרח התיכון

עוד 1,024 מילים

"אתה עייף, חולה ונגעל מעצמך"

אדי דה וינד ההולנדי התנדב לשמש כרופא במחנה ריכוז, כדי להציל את חייה של אמו ● כאשר הגיע לשם, הבין שעשה עסקה עם השטן ● האם כבר נשלחה לאושוויץ - ובהמשך גם בנה ● אבל דה וינד שרד את מחנה המוות, ואף כתב שם ספר נדיר על החיים בשואה ● כעת, הספר הנשכח מקבל חיים חדשים ● בנו, מלצ'ר: "בראש שלו הוא נשאר באושוויץ"

עוד 1,154 מילים

שר החוץ הבחרייני, ח'ליד בן אחמד אל-ח'ליפה, הודח במפתיע אחרי 15 שנה בתפקיד ● השנה הוא הצטלם עם שר החוץ ישראל כ"ץ, תקף את איראן בחריפות, והתראיין לזמן ישראל ולכלי תקשורת נוספים בארץ ● מומחים חוששים כי שילם את המחיר לאחר ש"הרחיק לכת יותר מדי" ● ובישראל מקווים כי פיטוריו לא יפגעו ביחסים העדינים בין המדינות

עוד 1,103 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַשְּׂמֹאל

זמן ישראל מציג: "ההולכים אל האבדון", קברט טראגי-קומי, תמונה אחרונה (בינתיים) ● בהשתתפות: שמאלנית נסערת, שמאלן קשוח, שמאלנית מאוכזבת ושמאלן סרקסטי

עוד 615 מילים

נתניהו: "שוחחתי עם פוטין בנוגע לנעמה יששכר, אני אופטימי"

גנץ: "מי שסוחר בביטחון המדינה לתועלת פוליטית – לא יכול להיות ראש ממשלה" ● יושב ראש הוועדה המסדרת ניסנקורן פנה ליועץ המשפטי לכנסת בבקשה לקבל הבהרה לגבי כינוס המליאה ● פרץ: "לא פחדתי לא לעבור את אחוז החסימה. מה שעמד לנגד עיניי, זה אהבת מדינת ישראל" ● בליכוד יבקשו להדיח את ח"כ היבא יזבק בשל "תמיכה בטרור"

עוד 23 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה