בנימין נתניהו ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
Marc Israel Sellem/POOL

נתניהו מול בג"ץ כרוניקה של הכרעה ידועה מראש

בית הדין של הליכוד יתכנס היום בהרכב מורחב כדי לקבוע אם יהיו פריימריז לרשימת הליכוד ● אך מרגע שנתניהו הודיע כי הוא מתנגד לכך, ההכרעה של בית הדין המפלגתי הפכה לברורה מראש ● גם בהכרעה מהותית יותר, בשבוע הבא בבג״ץ, אפשר כבר לנחש שנתניהו לא יובס ● ליתר ביטחון, ראש הממשלה ואנשים דואגים להבהיר מה יקרה אם בג״ץ בכל זאת יכריע נגד נתניהו ● פרשנות

שני בתי משפט יתכנסו בהפרש של שבוע כדי לקבל שתי החלטות ידועות מראש.

היום (שני) יתכנס בית הדין של הליכוד בהרכב מורחב כדי לקבוע אם יהיו פריימריז לרשימת הליכוד. בית הדין בהרכב רגיל כבר קבע כי פריימריז צריכים להתקיים – והיום מדובר בעתירה שהוגשה נגד ההחלטה.

בתי הדין המפלגתיים האלה, על כל הערכאות שלהן, הן סוג של בדיחה. להחלטות שלהן אין שום משמעות, ואם כבר מתקבלת החלטה בניגוד לדעת יושב ראש התנועה, ברור שהיא תבוטל מיד.

בתי הדין המפלגתיים, על כל הערכאות שלהן, הן סוג של בדיחה. להחלטות שלהן אין שום משמעות, ואם כבר מתקבלת החלטה בניגוד לדעת יו"ר התנועה, ברור שהיא תבוטל מיד

וכך, לא צריך להיות פרשן משפטי דגול כדי להבין שבית הדין הנשגב בהרכב המורחב שלו יבטל היום את הפריימריז לרשימת הליכוד לכנסת, למרות שחוקת הליכוד קובעת את ההיפך הגמור.

היועץ המשפטי של הליכוד עתר נגד ההחלטה הראשונה, וברגע שראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף לעתירה – אין שום סיכוי שהיא לא תתקבל, אלא אם הליכוד יחליט לפתע שהוא מפלגה אמיתית, עם מוסדות משפטיים חזקים ועצמאיים.

בשבוע הבא ידון בג"ץ בהרכב של שלושה שופטים – בראשות הנשיאה אסתר חיות, ולצידה המשנה לנשיאה חנן מלצר והשופט עוזי פוגלמן – בשאלה הרת גורל: האם אפשר להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום חמור, הכולל עבירות שיש עמן קלון.

בית המשפט העליון, בניגוד להלצה הליכודית, הוא מוסד רציני, אבל גם כאן אפשר להניח שהוא לא יקבל החלטה דרמטית, שתביא לזעזוע דמוקרטי חסר תקדים.

העתירה, אשר הוגשה לפני שבועיים על ידי עו"ד דפנה הולץ-לכנר בשם 67 אנשי הייטק, תרבות, אקדמיה וביטחון, מעמידה את בג"ץ במצב בלתי אפשרי. אם יקבל את הטענות וימנע מנתניהו את הרכבת הממשלה עוד לפני שייוודעו תוצאות הבחירות, הוא ישחק לידיהם של נתניהו ואנשיו, שמדברים על הפיכה שלטונית שמבצעת הרשות המשפטית.

אם בג"ץ יקבל את הטענות וימנע מנתניהו את הרכבת הממשלה עוד לפני שייוודעו תוצאות הבחירות, הוא ישחק לידיהם של נתניהו ואנשיו, שמדברים על הפיכה שלטונית שמבצעת הרשות המשפטית

אפשר לשער בזהירות שהכרעה כזו, שמדיחה בעצם את ראש הממשלה, לא תתקבל. זה גדול גם על בית משפט העליון בימים כל כך טעונים.

מצד שני, אם בג"ץ יקבל את העתירה ויכריע בעד נתניהו, תישאל השאלה כיצד השופטים מאשרים לחבר כנסת שתלוי ועומד נגדו כתב אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים להיבחר לראשות הממשלה? מה המסר של שופטי העליון הבכירים ביותר בנושאי המלחמה בשחיתות וטוהר המידות בשירות הציבורי?

אין פוליטיקאי או איש ציבור בכיר שחושב שבג"ץ יקבל החלטה מהותית, ושוחחתי אתמול עם רבים מהם. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התחמק עד לרגע זה מכל עיסוק בשאלה הזו וטען שמדובר בנושא תיאורטי.

מנדלבליט קבע בכל זאת שאין מניעה שראש ממשלה מואשם יעמוד בראש ממשלת מעבר. בג"ץ העביר לו בחזרה את הכדור הלוהט הזה ותבע חוות דעת. סביר להניח שמנדלבליט יעזור לשופטים, בחוות הדעת שיגיש, לגלגל את ההחלטה עד לאחר הבחירות.

בצמרת הפוליטית קיימת תחושה כי בית המשפט רוצה היום לסגת מהחלטות פוליטיות. לעמוד בצד. ועדיין, כדי להבטיח שהשופטים בירושלים יבינו שמוטב להם לא להתערב עכשיו, המסרים ממפלגת השלטון חדים וברורים.

בצמרת הפוליטית קיימת תחושה כי בית המשפט רוצה היום לסגת מהחלטות פוליטיות. לעמוד בצד. ועדיין, כדי להבטיח שהשופטים בירושלים יבינו שמוטב להם לא להתערב, המסרים ממפלגת השלטון חדים וברורים

ח"כ מיקי זוהר, מקורבו של ראש הממשלה, איים אתמול כי במקרה של החלטת בג"ץ הפוסלת את נתניהו מלהרכיב ממשלה, הליכוד יחוקק פסקת ההתגברות מיד אחרי הבחירות במרץ 2020 ויבטל בחקיקה את פסיקת בג"ץ.

לא צריך לזלזל באיום הזה. לפסקת ההתגברות יש תמיכה רחבה בכנסת, כולל בקרב יריביו הפוליטיים של נתניהו מבית (גדעון סער) ומבחוץ (אביגדור ליברמן). אם גוש הימין יקבל בבחירות הקרובות 61 מנדטים – כלומר, נתניהו יהיה בעל אפשרות להרכיב ממשלה – הרי שיהיה לו את הרוב הדרוש להעביר את החקיקה הזו עוד בטרם קבע הנשיא למי הוא נותן את המנדט. ואם לא יהיה לגוש הימין 61 מנדטים, אז ממילא חזרנו לנקודת ההתחלה ונתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה.

נתניהו מצידו כבר יצא למלחמת מנע והפיץ אתמול סרטון אזהרה לבג"ץ. "בדמוקרטיה העם מחליט מי ינהיג את העם, ולא אף אחד אחר", קבע נתניהו. מאות אלפי אנשים, שרבים מהם הוא מטריף בימים אלה בכל מקום בארץ, רואים את הסרטון. האם בג"ץ יפסול את נתניהו ויוציא אותם לרחובות? זה לא נראה כך.

עוד 653 מילים
כל הזמן // יום שני, 15 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־192 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

הרמטכ"ל: "השיגור של כל כך הרבה טילים וכטב"מים לשטח ישראל ייענה בתגובה"

מיקי זוהר: התקיפה הישראלית ברפיח התעכבה בשל הרצון להגיע להסכם עם חמאס ● דובר המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית: כמות האספקה המועברת לרצועה גדלה משמעותית בימים האחרונים ● וול סטריט ג'ורנל: גורמים בארצות הברית ובמערב מעריכים שישראל תגיב במהירות למתקפה האיראנית, ייתכן שעוד היום ● צה"ל: שם המבצע לסיכול המתקפה האיראנית – מגן ברזל

עוד 39 עדכונים

רגע של בהירות אסטרטגית

ההתקפה האיראנית המסיבית על ישראל בבוקר ה-14 אפריל היא רגע של בהירות אסטרטגית לישראל.

האתגר המאיים ביותר על ישראל היא איראן, והמרחב בו מתממש האיום הוא אווירי: טילים וכלי טייס בלתי מאוישים. כשלאיראן תהיה יכולת להרכיב ראשי נפץ גרעיניים על טיליה, יהפוך האיום הזה לקיומי ממש.

ד"ר אהוד ערן הוא עמית נלווה במרכז לביטחון בינ"ל ושת"פ באוניברסיטת סטנפורד וחבר ועד מנהל במכון מיתווים - המכון הישראלי למדיניות חוץ-אזורית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 966 מילים
אמיר בן-דוד

צה"ל מתכנן להחליף את רובי "תבור" ברובי סער מתוצרת כחול-לבן המבוססים על רובים ממשפחת AR האמריקאית, עם תחמושת הקיימת כבר 65 שנה ● החלטת צה"ל מתבססת על מחקר גדול, אולם הוא בוצע לפני המלחמה בעזה ● בצבא ארה"ב, לעומת זאת, בחרו בנשק עם קליבר חדש ורב עוצמה המתאים לאתגרי הלחימה העתידיים ● איזו מהבחירות נכונה יותר, ימים יגידו ● פרשנות

עוד 796 מילים

מלחמת עזה – עוד כתבות

מעשה בניסים, עסקאות - ואסון דמים

מעשה שהיה, כך היה. 

עיירה אחת, כתריאליבקה שמה, שכנה סמוך לצומת דרכים. תושביה התפרנסו מעבודות של חקלאות ותעשייה. ברבות השנים, הדרכים היו לכבישים ראשיים, והעיירה הייתה לעיר קטנה.

יהל זמיר הוא מהנדס תוכנה ופעיל חברתי. הוא התחנך בקיבוץ משמר העמק, ושירת בצה"ל כקצין ביחידה 8200

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 695 מילים

ברית קטאר–עזה הובילה למתקפת 7 באוקטובר

דוח שחיברו אנשי מודיעין עבור פרקליטי משפחות קורבנות חמאס, שחלקים ממנו הגיעו לידי זמן ישראל, טוען כי ארה"ב הייתה מודעת להיקף הפעילות הזדונית של דוחה ולפגיעה באינטרסים האמריקאיים ובעלות בריתה – אך נמנעה מלפעול ● לפי הדוח, תהיה זו טעות להמשיך לאפשר לקטאר "למלא תפקיד מרכזי כמתווכת בעימות בעזה"

עוד 1,084 מילים

למקרה שפיספסת

בין רצח רבין לטבח אוקטובר

שני אירועים בקנה מידה היסטורי שינו את מדינת ישראל לצמיתות, שני אירועים הרחוקים זה מזה 28 שנים, והם בבחינת שני קצוות שהקצה השני סוגר מעגל של התפכחות: האירוע הראשון, רצח ראש הממשלה יצחק רבין הי"ד בארבעה בנובמבר 1995 והאירוע השני, טבח שבעה באוקטובר 2023.

רצח רבין ערער קשות את יסודות הדמוקרטיה הישראלית ו־29 שנים מאוחר יותר, בשנת 2024, נראה שכמעט לא נשאר זכר מאותה דמוקרטיה מפוארת ויציבה, הדמוקרטיה שכולנו התגאינו בה וכינינו אותה "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה חמישה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,214 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מחיר הנפט זינק מייד אחרי החיסול בדמשק, ואחר כך זינק שוב לקראת המתקפה האיראנית על ישראל ● זו לא פעם ראשונה שמלחמה מקפיצה את מחירי הנפט ● המרוויחות העיקריות מהתייקרות הנפט הן המדינות שמייצאות אותו: רוסיה, ערב הסעודית, איחוד האמירויות – וגם איראן

עוד 1,128 מילים

עקורים

הפעם, נתניהו בוחר בביידן על פני בן גביר וסמוטריץ'

"בנקודת זמן זו וללא סיוע של אמריקה, כנראה שהפעולה הדרושה היא חיסול רפיח. עם איראן נסגור חשבון מאוחר יותר", כתב אתמול נתן אשל ● זו הרוח המנשבת מסביבתו של ראש הממשלה: ישראל לא תגיב נגד איראן ללא תיאום ואישור האמריקאים, אבל משאירה את הדלת פתוחה לתגובה עתידית ● "ראש הממשלה קיבל מהאיראנים כרטיס טיסה. עכשיו הוא רק צריך להחליט מתי לממש אותו" ● פרשנות

עוד 770 מילים

לישראל אין מספיק כסף לניהול מלחמה כוללת

מאחורי ההצלחה הישראלית בסיכול המתקפה אתמול, התגלה גם נתון מבהיל אחד: יכולת ההגנה האווירית של ישראל היא מצוינת אבל לא בת קיימא מבחינה כלכלית בשביל מערכה גדולה וארוכה הרבה יותר ממה שחווינו הלילה ● פרשנות

עוד 526 מילים

בפעם השנייה מאז מלחמת איראן–עיראק, טהרן הוכיחה שהיא מעצמה אזורית ● האמריקאים הבהירו כי כל תגובה ישראלית תהיה חייבת להיות מתואמת איתם ● העובדה שדובר צה"ל הודה בשעות הבוקר המוקדמות כי חלק מהטילים שנורו לעבר ישראל פגעו בבסיס חיל האוויר בנבטים אפשרה לאיראנים לרדת מהעץ ● פרשנות

עוד 549 מילים ו-1 תגובות

הברית האזורית נחוצה לישראל כמו אוויר לנשימה

ישראל ובנות בריתה הצליחו ליירט 99% ממתקפת הטילים האיראנית ● הישראלים חייבים להישיר מבט למציאות: לולא הברית האזורית ושיתוף הפעולה עם מדינות כמו ירדן, ישראל הייתה נראית הבוקר אחרת לגמרי ● האפשרות לברית עתידית עם ערב הסעודית – חיונית מאי פעם ● מדינות האזור מבקשות רק דבר אחד בתמורה, שנתניהו ימשיך לשלול ● פרשנות

עוד 607 מילים ו-3 תגובות

לא בטוח שישראל היא זו שצריכה להגיב למתקפה האיראנית

בפעם הראשונה בתולדותיה איראן תקפה את ישראל במאות חימושים – והכריזה למעשה על מלחמה רשמית ● לא בטוח שהתשובה הישראלית תגיע מהר ● אחרי האיום של ביידן, ארה"ב חייבת להגיב כדי לשמר את ההרתעה האזורית שלה ● השאלה היא לא האם תהיה תגובה אלא מתי, באיזה עוצמה ומי תלחץ על ההדק ● צה"ל יתקשה להתמודד במקביל גם עם הרצח שמאיים להדליק את הגדה המערבית ● פרשנות

עוד 575 מילים
היום ה־191 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

צה"ל הודיע: בוטלו הגבלות פיקוד העורף על מערכת החינוך

דיווח: קבינט המלחמה הסתיים ללא קבלת החלטה על תגובה לתקיפה האיראנית ● ביידן אמר לנתניהו "לחשוב אסטרטגית על סכנת הסלמה" ● מטרה אווירית חשודה שהגיעה ממרחב ים סוף יורטה בהצלחה על ידי מערכת כיפה ימית, החות'ים לקחו אחריות על השיגור ● דיווח: התאריך לפעולה ברפיח נדחה; הליכוד בתגובה: "הפעולה לא נדחתה"

עוד 88 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

"אנחנו עלולים לגלות שאיבדנו את הצפון שהכרנו"

סיור בגבול לבנון בעקבות הנזקים שהמלחמה גרמה לאוצרות הטבע היפים בישראל: הנחלים שהפכו לנתיבי טנקים, הקוצים שהביאו סוללות התותחים. אבל אפשר להתחיל לתקן, ויש כבר מי שעובד על זה ● "פיפיתל", מתקני השירותים האוטומטיים, הגיעו לתל אביב ● הפילים בספארי התכנסו לפרידה אחרונה מוורדה, זקנת השבט ● ומה עושים עם מלפוף ענק שהגיע במשלוח מהמשק האורגני?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,545 מילים ו-1 תגובות
היום ה־190 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

איראן שיגרה מאות טילים וכטב"מים לעבר ישראל

המרחב האווירי של ישראל נסגר ב-00:30 ● דיווח: יעדי מתקפת הכטב"מים - רמת הגולן ומטרה צבאית בדרום ● נתניהו: ישראל חזקה, צה"ל חזק, הציבור חזק ● מחר לא יהיו לימודים, אירועים המוניים בוטלו, הנשיא ביידן קטע את חופשת סוף השבוע שלו ● קבינט המלחמה התכנס אחרי חצות, כנף ציון המריא מנבטים כדי למנוע פגיעה בו ● צה"ל תקף עשרות מטרות בשלושה אזורים בלבנון - באמצעות מטוסי קרב וארטילריה

עוד 53 עדכונים
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

אחד המשפטים הפליליים נגד טראמפ סוף-סוף יוצא לדרך

בית המשפט דחה השבוע את ערעורו האחרון של טראמפ באחד ממשפטיו הפליליים והוא צפוי להתחיל ביום שני ● לגבי שאר התיקים, נראה שלא תהיה התקדמות משמעותית לפני שיחלו הבחירות בסוף הקיץ ● באריזונה, חוק ארכאי האוסר כמעט לחלוטין על הפלות הועלה באוב - ואפילו הרפובליקאים מסתייגים ממנו ● ובסנאט, מסתמן שהרפובליקאים יזכו ברוב בנובמבר 2024 ● פרשנות

עוד 1,407 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה