ראש ה-CIA לאבו מאזן: "ארה"ב תמנע סיפוח לפני הבחירות"

נתניהו עדיין מבטיח: "אקדם סיפוח מצומצם עוד לפני הבחירות", אבל האמריקאים לא מגבים אותו ● איילת שקד כבר לא נלהבת מתוכנית המאה: "נצביע נגד כל תוכנית שכוללת מדינה פלסטינית"● לאה גולדין: "נתניהו התאמץ להחזיר עבריינית (נעמה יששכר) ולא פעל להחזרת החיילים" ● טיל נפל בעוטף עזה בזמן ביקור של גנץ: "דרושה יד קשה" ● נתניהו יכנס מחר דיון חירום בלשכתו על הקורונה●

מחמוד עבאס (אבו מאזן) (צילום: פלאש90)
פלאש90
מחמוד עבאס (אבו מאזן)
21:46 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ממשיך להבטיח לקדם סיפוח של חלקים מיו"ש לפני הבחירות, גם אחרי שגנז את תוכנית הסיפוח שהגיש לכנסת השבוע בעקבות פרסום תוכנית המאה. כך, לפחות, מסרו "גורמים בסביבתו של נתניהו" לערוץ כאן 11.

21:38 עריכה

אחד מארגוני הטרור שיגר הערב טיל על עוטף עזה. הטיל נפל בין יישובים והאירוע הסתיים בלא נפגעים.

יהיה מי שיאמר שהירי "קלע בול" בדף המסרים של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שביקר באותו זמן בקיבוץ נחל עוז.

בכניסה למפגש עם תושבי הקיבוץ מיד אחרי הירי אמר גנץ: "מדיניות הביטחון של מדינת ישראל צריכה להיות קשוחה באזור הזה. להושיט יד לשלום לפלסטינים, להילחם כשצריך וכל הזמן לתמוך ביישובי העוטף. או שתהיה פה הסדרה או שתהיה פה הכרעה".

כיפת ברזל (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
כיפת ברזל (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
20:59 עריכה

שוב: מפגינים בהפגנת השמאל בתל-אביב נגד תוכנית המאה קראו לצה"ל "ארגון טרור".

20:27 עריכה

ראש ממשלת אתיופיה, אבּי אחמד עלי, מציע לארח בארצו פגישת פסגה של ראש ממשלת ישראל עם מנהיגי מדינות ערב. כך נחשף הערב בפרומו ששודר בחדשות ערוץ 13 לכתבה שתשודר בערוץ מחר.

"בביקורי האחרון בישראל שוחחתי רבות עם נתניהו ובביקורי באיחוד האמירויות שוחחתי עם האמיר והצעתי לערוך באתיופיה פגישת פסגה של ראש ממשלת ישראל עם ראשי מדינות ערב", אמר הנשיא האתיופי עלי בכתבה. לדברי עלי: "נתניהו הוא מדהים, וישראל מדהימה. האושר והעושר ששוררים שם הם בלתי נתפשים ממש".

ראש ממשלת אתיופי אבי אחמד עלי (צילום: AP Photo/Themba Hadebe)
ראש ממשלת אתיופי אבי אחמד עלי (צילום: AP Photo/Themba Hadebe)

 

20:14 עריכה

יו"ר הראשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) יצא בהתקפה גזענית על העולים לישראל – ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ניצל את ההזדמנות כדי לעקוץ את יריביו הפוליטיים. ליברמן, שהתראיין בחדשות ערוץ 12 ונשאל מה דעתו על ההתבטאות של אבו מאזן, אמר: "אבו מאזן בסך הכול מאמץ את עמדתו של הרב הראשי יצחק יוסף, שאמר את אותו דבר".

לדברי ליברמן: "כל מי שהולך לצבא, עובד ומשלם מסים הוא מבחינתי יהודי יותר מדרעי וליצמן".

20:04 עריכה

מאות פעילי שמאל מפגינים הערב בתל-אביב נגד סיפוח בקעת הירדן והגושי ההתנחלויות תחת הכותרת "כן לשלום, לא לסיפוח", על רקע "עסקת המאה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. המשתתפים צועדים מכיכר דיזנגוף לכיכר מגן-דוד, שם יקיימו עצרת. המשטרה צירי תנועה סמוכים לאזור ההפגנה.

20:00 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב כי יכנס דיון רב-משתתפים על ההיערכות לאומית והתמודדות עם נגיף הקורונה. זאת, לאחר שהיום נבדק בבית החולים רמב"ם בחיפה אדם בחשד שנדבק בווירוס בעת ששהה בסין.

"אנחנו לא לוקחים סיכונים מיותרים", אמר הערב נתניהו. "הנגיף נמצא כבר ב-5 יבשות וביותר מ-25 מדינות. אנו ערים לכך שלא ניתן למנוע לחלוטין את כניסת הנגיף, ולכן נערכים מראש להתמודדות עם הנגיף לאחר כניסתו הראשונה לישראל".

19:52 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, מצייץ מחדש את נאומו של בנימין נתניהו שבו הוא דרש מראש הממשלה אהוד אולמרט להתפטר בגלל פרשות השחיתות שבהן הורשע:

19:49 עריכה

האם יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, הפסיק להכיר בבנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל?

הורוביץ, שהתראיין הערב בתוכנית "פגוש את העיתונות", הטיח לח"כ איילת שקד מ"ימינה" במהלך ויכוח ביניהם, ואמר לה על נתניהו: "ראש הממשלה שלכם". המראיינת, רינה מצליח, העירה להורוביץ שנתניהו הוא ראש הממשלה "של כולנו" והורוביץ ענה: "כבר לא. נתניהו הוא ראש ממשלת מעבר ויש לו שלושה כתבי אישום, הוא ממש לא ראש הממשלה שלי".

ניצן הורוביץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
ניצן הורוביץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
19:45 עריכה

האם איילת שקד מ"ימינה" תומכת או מתנגדת לתוכנית המאה?

שקד, שדיברה הערב בתוכנית "פגוש את העיתונות", נשאלה אם היא מאוכזבת מהתנהלות הממשלה בעקבות "עסקת המאה" של דונלד טראמפ, ואמרה: "אכן, מאוכזבת. כשהתוכנית פורסמה התחיל מומנטום של סיפוח, ואני קיוויתי שזה יוביל לאנשהו, אבל כרגע זה נעצר".

בתשובה לשאלה מה העמדה שלה באופן כללי על התוכנית, שכוללת הקמה של מדינה פלסטינית, אמרה שקד: "אנחנו מתנגדים באופן נחרץ למדינה פלסטינית ולא נצביע לעולם בעד תוכנית שתכלול מדינה פלסטינית. אבל אם הצעד הראשון שייעשה בעקבות התוכנית הוא סיפוח מדינה פלסטינית ממילא לא תקום".

המראיינת, רינה מצליח, שאלה את שקד בתגובה לדבריה שש פעמים אם היא תומכת בתוכנית המאה או לא ואף הטיחה בה שהיא "לא מבינה מה העמדה שלה". בפעם השישית ענתה לה שקד: "העמדה שלנו מאוד ברורה: אם התוכנית תוביל למשא ומתן על מדינה פלסטינית אנחנו נתנגד לה. אם הצעד הראשון בעקבות התוכנית יהיה סיפוח שימנע הקמה של מדינה פלסטינית אנחנו בעד".

ח"כ ניצן הורוביץ מהעבודה-גשר-מרצ שהתראיין גם הוא ב"פגוש את העיתונות", שאל את שקד, שתקפה את הסכם אוסלו ואת ההתנתקות מעזה, אם היא רוצה לחזור לעזה, ושקד ענתה: "בוודאי".

איילת שקד בכנס "מעריב", היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
איילת שקד בכנס "מעריב", היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
19:25 עריכה

לאה גולדין, אמו של הדר גולדין שנעדר ברצועת עזה, תקפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע שחרורה של נעמה יששכר. גולדין, שהתראיינה בתוכנית "פגוש את העיתונות", אמרה: "הבן שלי שנשלח על ידי נתניהו לעזה שבוי בידי החמאס. איך הוא הופך עולמות בשביל להחזיר את נעמה שהיא עבריינית ולא לעשות שום מאמץ להחזרת החיילים".

לדברי גולדין: "לבי לבי עם נעמה אבל הלב נחמץ מההבדל בין המאמץ שנתניהו עושה בשביל נעמה ובשביל הדר שנמצא שעה נסיעה מכאן ולא צריך לשלוח לשם שום מטוס. נתניהו הבטיח לפני שנתיים שלא תהיה הסדרה בלי החזרת הבנים. ישראל מעבירה לעזה דשן וציוד כבד ודברים שברור שישמשו למנהרות וכסף קטארי שהולך לחמאס- ואף אחד לא מנסה להתנות את זה בהחזרת החיילים".

עוד אמרה גולדין: "האנשים בעוטף עזה חיים כמו בשואה, כל רגע מתפוצץ להם משהו על הראש. ונתניהו קורא לזה שקט ומנהל תהליך של ביזנס שהמטרה שלו היא רווחת עזה. הכסף מדבר במקום לדרוש את החיילים. על כל גרוש שהארכי-מחבל יחיא סינואר מקבל צריך לדרוש את החזרת החיילים".

הוריו ואחיו של הדר גולדין בטקס זיכרון (צילום: אבי דישי, פלאש 90)
הוריו ואחיו של הדר גולדין בטקס זיכרון (צילום: אבי דישי, פלאש 90)
19:23 עריכה

יו"ר הרשות הפלסטינית השתלח בעולים לישראל וטען כי הם "אינם יהודים", והתגובות מרחבי המערכת הפוליטית בישראל לא מאחרות לבוא.

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר: "אבו מאזן שוב לא מפספס הזדמנות לסרבנות. הגיע הזמן שיתחיל לעבוד עבור דור העתיד והשלום במקום להיתקע בעבר ולמנוע מהאזור כולו עתיד של תקווה. הבורות והזלזול כלפי אחינו העולים מברית המועצות לשעבר ואתיופיה שהם חלק בלתי נפרד מהעם היהודי – מבישים. ככה לא בונים שלום".

בני גנץ מכריז על נסיעתו לוושינגטון (צילום: AP Photo/Oded Balilty, File)
בני גנץ מכריז על נסיעתו לוושינגטון (צילום: AP Photo/Oded Balilty, File)
19:02 עריכה

כחלק מההתקפה שלו על תוכנית טראמפ, יו"ר הראשות הפלסטינית מחמוד עבאס יצא במתקפה חריפה וגזענית במיוחד על ישראל והצהיר כי "רוב העולים מרוסיה ואתיופיה אינם יהודים" – אמירה שמתכתבת עם אמירה דומה שהשמיע לאחרונה הרב הספרדי הראשי לישראל, יצחק יוסף. ראש הממשלה נתניהו קפץ על המציאה ותקף את אמירתו של אבו מאזן:

16:47 עריכה

הליגה הערבית החליטה היום רשמית, עם סיום פגישתה בקהיר, כי היא דוחה את "עסקת המאה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

בהודעה המסכמת של הליגה נאמר כי "התוכנית לא תוביל לשלום. לא נשתף פעולה עם ארצות הברית ביישום התוכנית. אנו מזהירים את ישראל לבל תנסה לממש את התוכנית בכוח באופן חד-צדדי. יוזמת השלום הערבית היא המינימום המקובל להשגת שלום. אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להתנגד לכל צעד שתנקוט ישראל בשטח באופן חד-צדדי".

מפת החלוקה לשתי המדינות על פי תכנית טראמפ
מפת החלוקה לשתי המדינות על פי תכנית טראמפ
15:47 עריכה

אלפי מפגינים, רובם ערבים ישראלים, הפגינו היום בבאקה-אל-גרביה נגד תוכנית המאה של דונלד טראמפ, הכוללת אופציה של העברת ואדי ערה והמשולש לתוכנית הפלסטינית במסגרת חילופי שטחים. בהפגנה, שאורגנה בידי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, השתתפו חברי כנסת מהרשימה המשותפת.

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה נאם בהפגנה ואמר: "אם גנץ תומך בתכנית טראמפ – לא נתמוך בו". בכך חזר עודה על מסר שהשמיע היום גם ב"שבתרבות" במודיעין. למעשה, גנץ, כבר הודיע שהוא תומך בתוכנית המאה ואף הבטיח להביא אותה השבוע לאישור הכנסת.

ח"כ יוסף גבארין מהרשימה המשותפת אמר בהפגנה: "רעיון הטרנספר היה פעם שולי והזוי, אבל לאחרונה אומץ בידי הזרם המרכזי של הימין הישראלי והאמריקני".

המפגינים, שהגיעו מיישובי המשולש, הגליל והנגב קראו והניפו שלטים "ניאבק נגד העסקה", "מושחתים לא יחליטו לאזרחים" ו"נקריב את חיינו למען פלסטין ומסגד אל-אקצא" ו"לא לאפרטהייד ולא לטרנספר".

למרות שההפגנה יצאה נגד הכוונה להעביר יישובים ערביים בישראל לידי הרשות הפלסטינית, נישאו בה, בין השאר, דגלי פלסטין רבים.

15:40 עריכה

ושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר היום באירוע שבתרבות ברמת גן כי "לאחר הבחירות תקום ממשלה ואני יודע איך היא תהיה ואיך היא תקום. אני עדיין מחזיק בכיסי את המפתח להרכבת הממשלה". ליברמן סירב לפרט את תוכן הנבואה שלו ולהבהיר כיצד תהיה הממשלה וכיצד היא תקום, אולי כדי לא לספק מידע ליריבים פוליטיים שעלול לטרפד את תוכניותיו.

ליברמן תקף את ממשלת נתניהו על ההסלמה בדרום, שהביאה לפציעתם של שני אזרחים ישראלים אתמול, ואמר: "מדיניות הממשלה היא כניעה לטרור. יש ניסיון לקנות שקט בעזה עם הרבה כסף. נתניהו בורח מהשאלה הבסיסית מה יהיה עם רצועת עזה". אמר – וכשנשאל מה יהיה עם רצועת עזה סירב לענות גם הוא.

ליברמן, שקרא בעבר להציע לרשות הפלסטינית לקבל לידיה את יישובי ואדי ערה והמשולש, התייחס לתוכנית המאה שגם בה יש הצעה כזאת: "עדיין לא התיישבתי לקרוא את כל 181 העמודים של התוכנית אבל אני שמח שהנשיא אימץ את חילופי השטחים והאוכלוסיות כי זה קריטי. התפיסה שלי שפרסמתי בעבר מדברת על זה".

ליברמן ניצל גם את תוכנית המאה כדי לתקוף את נתניהו: "תוכנית טראמפ עבור נתניהו היא מילוט מבעיות שעומדות על סדר היום, במערכת הבריאות, מכניעה דתית. הדיבורים על הסיפוח כרגע הם עניין של יחסי ציבור: תוכנית מדינית – 30 יום לפני בחירות – זה לא תוכנית מדינית אלא תוכנית ליחסי ציבור. אבל אני תומך, אם ביבי ינסה להעביר בשבוע הבא תוכנית סיפוח – זה יעבור".

על חסינות ראש הממשלה אמר ליברמן: "נתניהו עשה נכון שוויתר על ועדת החסינות כי בכך מנע מעצמו עוגמת נפש. כשהוגש נגדי כתב אישום ויתרתי על חסינות, התייצבתי למשפט ויצאתי זכאי. אני מאחל את זה גם לראש הממשלה".

ליברמן באירוע בצוותא בתל אביב, הערב. סיבוב שלישי יהיה טירוף (צילום: פלאש 90)
ליברמן באירוע בצוותא בתל אביב, הערב. סיבוב שלישי יהיה טירוף (צילום: פלאש 90)
15:30 עריכה

יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן נאם היום בכנס הליגה הערבית בקהיר נאום תוקפני במיוחד נגד "תוכנית המאה" של דונאלד טראמפ. אבו מאזן סיפר בנאומו על מכתב ששלח לממשלת ישראל ולממשל האמריקני, ובו הודיע כי ההסכמים החתומים בין שלושת הצדדים מבוטלים.

הודעתו של אבו-מאזן סותרת את המציאות בשטח, כפי שמדווחים עליה גם בצה"ל וגם בתקשורת הישראלית והזרה, שבה התיאום הביטחוני בין הרש"פ לבין צה"ל והשב"כ נמשך כרגיל.

אבו מאזן אמר בנאומו: "לא יהיה כל קשר אתכם, לרבות יחסים ביטחוניים. בגלל הפרתכם את ההחלטות החתומות ובעלות הלגטימיציה הבינלאומית, ועל הישראלים לשאת באחריות לכל דבר ככוח כובש".

"על הישראלים לקבל את המתנה של אוסלו, באוכל ובשתייה ובביטחון, ואנחנו אומרים להם שלתוכנית טראמפ יהיו השלכות עלינו ועליכם, וזכותנו להמשיך להיאבק באופן חוקי באמצעים שלווים למען סיום הכיבוש והשגת חלום מדינתנו העצמאית".

מרבית המנהיגים האחרים שנאמו בכינוס הליגה הגיבו אחרת לגמרי מאבו-מאזן לתוכנית המאה. למעשה, אף אחד מהם לא הביע תמיכה בתוכנית אך גם לא שלל אותה. מזכ"ל הליגה הערבית אחמד ריט, אמר, אמנם, ש"התוכנית פוגעת בזכויות הלגיטימיות של הפלסטינים" אך הבהיר שדבריו נאמרו "על סמך קריאה ראשונית בלבד" ושהוא לומד את התוכנית.

נשיא מצרים א-סיסי ויורש העצר הסעודי איבן סלמן חזרו בנאומיהם בצורה לא מחייבת על העמדה הרשמית של מדינותיהם, לפיה הם תומכים ב"מדינה פלסטינית וירושלים בירתה", והדגישו כי עמדה זו לא השתנתה – מה שניתן לפרש גם בהצהרת תמיכה בתוכנית וגם כהתנגדות לה.

עוד 20 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 3 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־58 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

צה"ל החל לפעול בדרום הרצועה; מפקד גדוד שאטי חוסל

אזעקה נשמעה ברמת הגולן עקב שיגור מסוריה, צה"ל תקף את מקור הירי ● דיווח: מבצעים לחילוץ חטופים משבי חמאס לא יצאו לפועל מחשש לסיכון חיי החטופים ● החיילים החשודים בירי ביובל קסטלמן בפיגוע בירושלים נחקרו באזהרה ● ספינת מלחמה אמריקאית וספינות מסחריות הותקפו בים האדום, אחת בסכנת טביעה; החות'ים טוענים כי מדובר בספינות ישראליות

עוד 67 עדכונים

בזמן מלחמה לא עוסקים בפוליטיקה?

בזמן מלחמה לא עוסקים בפוליטיקה? אז זהו שלא. כולם אמנם אומרים שבזמן מלחמה לא עוסקים בפוליטיקה, אבל בפועל עוסקים בפוליטיקה – ובאינטנסיביות רבה.

בזמן המלחמה, ובתוך המשא ומתן לשחרור חטופות וחטופים, בשבוע שעבר, אישרה הממשלה תקציב מעודכן לשנת 2023. ניתן היה לחשוב שכל הכספים הקואליציוניים – כספים פוליטיים – יוסטו לצרכי המלחמה. אז ניתן היה לחשוב. הממשלה החליטה שפוליטיקה עכשיו חשובה לא פחות – ואולי יותר – מצרכי המלחמה; וכך כמעט חמישה מיליארדי שקלים הלכו לחיזוק הקואליציה ולא לצרכי המלחמה.

ד"ר חיים וייצמן הוא מנהל התחום הפוליטי ועמית מחקר במכון לחירות ואחריות, ומרצה לממשל, מנהל ומדיניות ציבורית בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן. הוא בעל ניסיון ארוך שנים במגזר הציבורי; בין שאר התפקידים אותם מילא: עוזר לח"כ שמעון פרס, יועץ מדיני לשר וח"כ לשעבר ד"ר יוסי ביילין ויועץ בכיר לשר הדתות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 684 מילים
אמיר בן-דוד

אם אלה החיים

כשנשאל על האירוע שבו נרצח יובל קסטלמן בזירת הפיגוע בירושלים, ראש הממשלה לא מצא את המילים להביע צער על הטרגדיה או למסור את תנחומיו למשפחתו של מי שפעל בגבורה ונפל בערלות לב. במקום זאת, כל מה שהיה לנתניהו להציע זה: "אלה החיים" ● וגם: בחזרה ללחימה ● הזמן אוזל לחטופים בעזה ● עדכוני מלחמה ● החברה הערבית חוזרת לשגרה המדממת ● ועוד...

יובל קסטלמן ז"ל (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם
עקורים

"רציתי לקחת את המעילים היפים שלי מאיטליה אבל כולם התמלאו עובש. אמרתי לעצמי, בקרוב תקני מעילים חדשים. הכול בסדר, העיקר שאת חיה"

שלומית עוזי

קיבוץ כיסופים. נשואה, אם לחמישה וסבתא. פונתה למלון באילת

עוד 1,839 מילים

מלחמת סוכות – עוד כתבות

כשנתניהו מסכל את ביידן - סעודיה מתקדמת בלעדינו

אחת ההתפתחויות המטרידות ביותר היא הידיעה שבנימין נתניהו מתעתד להקדים את הבחירות, מכיוון "שרק הוא מסוגל למנוע מדינה פלסטינית" אחרי המלחמה, כלומר: הוא יילך על הראש של הנשיא ג'ו ביידן בעוצמות של מערכת בחירות, וכל מי שיביע תמיכה בנשיא, שלא היסס להתייצב לצדנו מייד עם פרוץ המשבר, יצטרך לספוג את הארס של מכונת הרעל.

אחת ההתפתחויות המטרידות ביותר היא הידיעה שבנימין נתניהו מתעתד להקדים את הבחירות, מכיוון "שרק הוא מסוגל למנוע מדינה פלסטינית" אחרי המלחמה, כלומר: הוא יילך על הראש של הנשיא ביידן

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 982 מילים

המחנה הממלכתי יצביעו נגד תיקון התקציב, אבל לא יצאו מהממשלה

למרות אי־העברת הכספים הקואליציוניים למטרות המלחמה ואי־סגירת ממשרדי ממשלה מיותרים, במחנה הממלכתי החליטו לא לשבור את הכלים ● מתישהו בזמן הקרוב גנץ יאלץ לממש את הציפייה בקרב תומכיו, להתקדם לשינוי פוליטי בתוך הרכב הכנסת הנוכחית – ולהביא סוף לממשלה ההזויה והקיצונית ביותר בתולדות ישראל ● פרשנות

עוד 714 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

תמיכת הנשיא ביידן במערכה נגד חמאס היא תמיכה בקידום אופק מדיני

עסקת שחרור בני הערובה בין חמאס לישראל לא הייתה מתרחשת ללא המנהיגות של ממשל ביידן. גם העסקה הבאה לא תושג ללא המינוף האמריקאי, הן על ממשלת נתניהו והן על קטאר ומצרים.

אף אחת מהמטרות של ישראלים ופלסטינים שוחרי שלום לא תושג ללא דיפלומטיה אמריקאית יזומה. הסבל ההומניטרי של אזרחי עזה לא יסתיים והחזרת תחושת הביטחון של הישראלים לא תושג ללא המחויבות מחודשת של מנהיג העולם החופשי למזרח התיכון.

נדב תמיר מכהן כמנכ"ל בישראל של JStreet - הבית הפוליטי של אמריקאים תומכי ישראל ותומכי שלום, חבר הועד המנהל של מכון מתווים למדיניות אזורית וכיועץ לעניינים בינלאומיים למרכז פרס לשלום וחדשנות. לשעבר דיפלומט בנציגויות ישראל בוושינגטון ובוסטון ויועץ מדיני לנשיא המדינה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 908 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

במשך שנים גורמים בכירים בשלטון פועלים כדי לשכנע את הציבור כי מותר, סביר ואף מתבקש להרוג מחבלים בזירת פיגוע, תוך כדי התעלמות מההבחנה המתחייבת בין חיסול מחבל המהווה סיכון, לבין הריגת מפגע שאינו מסכן איש ● מותו המיותר של האזרח יובל דורון קסטלמן חייב להביא לשינוי קיצוני במגמה הנוכחית ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

ישראל לא סגרה את הדלת על המשך המו"מ לשחרור חטופים

למרות ההודעה כי ראש המוסד הורה לאנשיו לעזוב את דוחא, מצרים וקטאר ממשיכות לנהל שיחות עם ישראל וחמאס ● בחינת לוחות הזמנים שהובילו לחידוש הלחימה בעזה מעלה אף היא כי ישראל לא ויתרה על חזרה למתווה שחרור החטופים ● פרשנות

עוד 784 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

בדובאי לא תימצא נוסחה לפתרון משבר האקלים

במקום לצפות לבשורות שלא יגיעו מפסגת האקלים, בכוחה של החברה הישראלית להביא את הבשורות מכאן, מהעוטף ועד בכלל ● ברחבי הארץ מתרקמות תוכניות להקים שכונות זמניות לקהילות של מפוני העוטף - ובמשרד להגנת הסביבה מנסים להימנע משגיאת הקראווילות של העלייה הרוסית וההתנתקות ● "חיים על הקצה" במכתש רמון ● וד"ש מהטיולים של פעם באחד מעיקולי העוטף

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אנרגיה גרעינית ומימן הם עתיד העולם. הגיע הזמן שהאנושות תודה בוועידת האקלים הבאה בדובאי - COP28 שהיא טעתה בהנחה שאנרגיות מתחדשות הן הפתרון לאנושות לאספקת חשמל נקיי ובמחיר סביר. הוא לא ו... המשך קריאה

אנרגיה גרעינית ומימן הם עתיד העולם.
הגיע הזמן שהאנושות תודה בוועידת האקלים הבאה בדובאי – COP28 שהיא טעתה בהנחה שאנרגיות מתחדשות הן הפתרון לאנושות לאספקת חשמל נקיי ובמחיר סביר. הוא לא ולא.
יש לעבור לאידיאליזציה של ייצור אנרגיה באמצעות כורים גרעיניים ומימן.
תכנון של אנרגיה אזורית בה כורים קטנים, בלתי מסוכנים ומודולריים (SMR – עד MW 300) מייצרים את כול סוגי האנרגיה הנדרשים: חשמל עבור האוכלוסייה בהתאם לצריכה – יום/לילה, חום להפקת מימן ירוק כאשר צריכת החשמל קטנה (חורף/קיץ, יום/לילה, נקודות שיא, דרישה עבור האוכלוסייה, תעשיה, מנועים, רכב חשמלי.
כורים גרעיניים (ביקוע, היתוך) עושים את העבודה באמינות רבה יותר, ללא פליטות וזול יותר.
הכול תוך שלוקחת בחשבון את הצרכים של המרחב (אזור) אותו משרתת.
אפשרות לקיום אידיאליזציה של ייצור אנרגיה נקייה, זולה תוך סינרגיות של המימן והגרעין. יכולת התמרון לעבור מיצור חשמל להפקת חום וייצור מימן כחומר דלק נקי למנועים או אגירת אנרגיה וייצור חשמל רק לפי הצורך הסביבתי יש להם ערך כלכלי רב הנותן פתרון כללי למערכת האנרגיה העולמית ומערכת "אפס" פליטות אם מגיעים לאידיאליזציה של מערכת כזו היודעת לייצר את כול האנרגיה אליה תוכננה (וזה הרעיון של SMR).
אני חושב שזה הפתרון הכלכלי והאקולוגי הטוב ביותר לספק צורכי האנרגיה של האנושות ולמנוע המשך פליטות (דבר שהאנרגיות המתחדשות רוח ושמש רחוקות מלספק – כרייה והפקת חומרי מבנה מאד פולטת, סינרגיה עם אגירה וקיבולת מייקרת חשמל ירוק לרמת אי כדאיות).

חובה על משתתפי וועידת האקלים COP28 בדובאי לקחת החלטות חשובות ולא להמשיך "לשחק" באנרגיות מתחדשות. זה הפתרון הכי טוב הקיים ומקווה שאליו חותרים.

אנשי איכות הסביבה בפועל תומכים באנרגיה גרעינית, מימן ואנרגיית היתוך
מכיוון שזו דרך בטוחה לייצר כמויות בלתי מוגבלות של אנרגיה עם זיהום מינימלי או פגיעה בטבע.
שומרי סביבה אידיאולוגיים מתנגדים לכך בדיוק מהסיבה הזו.

סינרגיה (אִגְבּוּר) היא פעולה משותפת של שני גורמים או יותר הנותנת תוצאה טובה יותר מצירוף פעולות כל הגורמים בנפרד.
בסינרגיה האינטראקציה יוצרת שלם שגדול מסך סכום מרכיביו.

עוד 1,025 מילים ו-1 תגובות

אושר הוא אקדח חם

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: באחד ממבצעי השיווק הגאוניים אי־פעם, מכונאי אוסטרי בשם גסטון גלוק הופך אקדח מכוער לכלי הנשק הפופולרי ביותר בקרב רשויות החוק והפושעים באמריקה (ועכשיו בישראל)

עוד 1,962 מילים

קשה להאמין שהעולם יאפשר לישראל את חופש הפעולה הנחוץ להקרסת חמאס ● המחאות נגד ישראל בירדן עלולות להביא לביטול הסכם "מים תמורת חשמל" ● איראן טוענת: רכשנו מטוסי ומסוקי קרב רוסיים ● טורקיה מסייעת למוסקבה לעקוף את משטר הסנקציות ● והשבוע ב־1947: תוכנית החלוקה של האו"ם ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,222 מילים
היום ה־57 ללחימה ● 141 חטופים עדיין בעזה

כוחות הביטחון הרגו את מפקד גדוד שג'עייה, ששלח את המפגעים שפשטו על נחל עוז

נתניהו: "חמאס הפר את ההסכם, ואני אמרתי שאם הוא יפר את ההסכם, אנחנו נחזור למלחמה; כך עשינו" ● גלנט: "חמאס מסרב להחזיר 15 נשים ושני ילדים המוחזקים על ידו" ● סלאח אל־עארורי, מראשי חמאס: לא נשחרר עוד חטופים עד שתושג הפסקת אש מלאה ● צה"ל: מפקד החטיבה הדרומית ברצועה, אלוף משנה אסף חממי, נהרג בקרב ב־7 באוקטובר וגופתו מוחזקת בידי חמאס

עוד 44 עדכונים

כבר לא האיש הנחמד

מאז הברקזיט ב-2016, כדורגלן העבר ושדרן הטלוויזיה האהוב גארי ליניקר הקצין ונדד ממרכז המפה לשמאל ● תהליך דומה קרה לו ביחסיו עם ישראל ● למרות שהפך את עמוד הטוויטר שלו לפמפלט פוליטי, לינקר סכר פיו לנוכח טבח חמאס בשבעה באוקטובר ● וכשכבר נדרש לנושא, זה היה כדי להגן על הפגנה בעד חמאס ● שאול אדר מנסה להבין על מה אנחנו מתעצבנים כשאנחנו מתעצבנים על ליניקר

עוד 1,465 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הִיבְּרִיס 198

האומה ששוב ושוב, שנה אחרי שנה, עשור אחרי עשור, בחרה במנהיג מ"ליגה אחרת" שהבטיח לה שרק ממנו האויבים פוחדים, כי רק הוא "מר ביטחון" ש"חזק מול החמאס", התעוררה בשבעה באוקטובר וגילתה שעל היבריס משלמים בדם האזרחים התמימים ביותר

עוד 1,429 מילים ו-2 תגובות

משפט נתניהו מתחדש בתנאים בלתי אפשריים

לפני מספר חודשים ביקשה הפרקליטות מבית המשפט להאיץ את ההליכים בתיקי האלפים, אך בינתיים קרה ההיפך ● אחרי הקיץ והחגים הגיעה המלחמה, ומשפטו של נתניהו נעצר למעשה למשך חודשים רבים ● חידוש המשפט בשבוע הבא יהווה אתגר נוסף עבור השופטים - שעד כה לא עשו דבר כדי להאיץ את ההליכים, וניכר כי אינם ששים להגיע לכדי הכרעה ● פרשנות

עוד 707 מילים ו-3 תגובות

חברי כנסת בליכוד מחפשים את הדרך אל בן גביר

אחרי תקופה של שפל בעקבות התנהלות כושלת והישגים נמוכים, בן גביר מצליח בהבל פיו לתפוס פופולריות בימין, ויש כבר פוליטיקאים שאפילו מחפשים את דרכם אליו ● מה שקורה בליכוד מעניין במיוחד: חברי כנסת מהשורה האחורית, בעיקר מהעשירייה השלישית והרביעית, מיישרים קו עם עוצמה יהודית ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
5
מר ירושלמי הסססמאלני, אני אצביע בן גביר בגלל מה שהוא עושה, הרחוב הערבי שקט בגלל חלוקת הנשקים ומדיניות אפס ההכלה, לא בגלל הבל פיו והבל הניתוח שלך, זה שהוא שמח על חזרת החטופים לא אומר שזו... המשך קריאה

מר ירושלמי הסססמאלני, אני אצביע בן גביר בגלל מה שהוא עושה, הרחוב הערבי שקט בגלל חלוקת הנשקים ומדיניות אפס ההכלה, לא בגלל הבל פיו והבל הניתוח שלך, זה שהוא שמח על חזרת החטופים לא אומר שזו החלטה נכונה , לו היו ממשיכים העיסקה הייתה הרבה יותר טובה, אבל הפראבדה הססמאלני שלך לא יודע מעצור שקר

עוד 1,049 מילים ו-5 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה