ראש ה-CIA לאבו מאזן: "ארה"ב תמנע סיפוח לפני הבחירות"

נתניהו עדיין מבטיח: "אקדם סיפוח מצומצם עוד לפני הבחירות", אבל האמריקאים לא מגבים אותו ● איילת שקד כבר לא נלהבת מתוכנית המאה: "נצביע נגד כל תוכנית שכוללת מדינה פלסטינית"● לאה גולדין: "נתניהו התאמץ להחזיר עבריינית (נעמה יששכר) ולא פעל להחזרת החיילים" ● טיל נפל בעוטף עזה בזמן ביקור של גנץ: "דרושה יד קשה" ● נתניהו יכנס מחר דיון חירום בלשכתו על הקורונה●

מחמוד עבאס (אבו מאזן) (צילום: פלאש90)
פלאש90
מחמוד עבאס (אבו מאזן)
21:46 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ממשיך להבטיח לקדם סיפוח של חלקים מיו"ש לפני הבחירות, גם אחרי שגנז את תוכנית הסיפוח שהגיש לכנסת השבוע בעקבות פרסום תוכנית המאה. כך, לפחות, מסרו "גורמים בסביבתו של נתניהו" לערוץ כאן 11.

21:38 עריכה

אחד מארגוני הטרור שיגר הערב טיל על עוטף עזה. הטיל נפל בין יישובים והאירוע הסתיים בלא נפגעים.

יהיה מי שיאמר שהירי "קלע בול" בדף המסרים של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שביקר באותו זמן בקיבוץ נחל עוז.

בכניסה למפגש עם תושבי הקיבוץ מיד אחרי הירי אמר גנץ: "מדיניות הביטחון של מדינת ישראל צריכה להיות קשוחה באזור הזה. להושיט יד לשלום לפלסטינים, להילחם כשצריך וכל הזמן לתמוך ביישובי העוטף. או שתהיה פה הסדרה או שתהיה פה הכרעה".

כיפת ברזל (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
כיפת ברזל (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
20:59 עריכה

שוב: מפגינים בהפגנת השמאל בתל-אביב נגד תוכנית המאה קראו לצה"ל "ארגון טרור".

20:27 עריכה

ראש ממשלת אתיופיה, אבּי אחמד עלי, מציע לארח בארצו פגישת פסגה של ראש ממשלת ישראל עם מנהיגי מדינות ערב. כך נחשף הערב בפרומו ששודר בחדשות ערוץ 13 לכתבה שתשודר בערוץ מחר.

"בביקורי האחרון בישראל שוחחתי רבות עם נתניהו ובביקורי באיחוד האמירויות שוחחתי עם האמיר והצעתי לערוך באתיופיה פגישת פסגה של ראש ממשלת ישראל עם ראשי מדינות ערב", אמר הנשיא האתיופי עלי בכתבה. לדברי עלי: "נתניהו הוא מדהים, וישראל מדהימה. האושר והעושר ששוררים שם הם בלתי נתפשים ממש".

ראש ממשלת אתיופי אבי אחמד עלי (צילום: AP Photo/Themba Hadebe)
ראש ממשלת אתיופי אבי אחמד עלי (צילום: AP Photo/Themba Hadebe)

 

20:14 עריכה

יו"ר הראשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) יצא בהתקפה גזענית על העולים לישראל – ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ניצל את ההזדמנות כדי לעקוץ את יריביו הפוליטיים. ליברמן, שהתראיין בחדשות ערוץ 12 ונשאל מה דעתו על ההתבטאות של אבו מאזן, אמר: "אבו מאזן בסך הכול מאמץ את עמדתו של הרב הראשי יצחק יוסף, שאמר את אותו דבר".

לדברי ליברמן: "כל מי שהולך לצבא, עובד ומשלם מסים הוא מבחינתי יהודי יותר מדרעי וליצמן".

20:04 עריכה

מאות פעילי שמאל מפגינים הערב בתל-אביב נגד סיפוח בקעת הירדן והגושי ההתנחלויות תחת הכותרת "כן לשלום, לא לסיפוח", על רקע "עסקת המאה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. המשתתפים צועדים מכיכר דיזנגוף לכיכר מגן-דוד, שם יקיימו עצרת. המשטרה צירי תנועה סמוכים לאזור ההפגנה.

20:00 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב כי יכנס דיון רב-משתתפים על ההיערכות לאומית והתמודדות עם נגיף הקורונה. זאת, לאחר שהיום נבדק בבית החולים רמב"ם בחיפה אדם בחשד שנדבק בווירוס בעת ששהה בסין.

"אנחנו לא לוקחים סיכונים מיותרים", אמר הערב נתניהו. "הנגיף נמצא כבר ב-5 יבשות וביותר מ-25 מדינות. אנו ערים לכך שלא ניתן למנוע לחלוטין את כניסת הנגיף, ולכן נערכים מראש להתמודדות עם הנגיף לאחר כניסתו הראשונה לישראל".

19:52 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, מצייץ מחדש את נאומו של בנימין נתניהו שבו הוא דרש מראש הממשלה אהוד אולמרט להתפטר בגלל פרשות השחיתות שבהן הורשע:

19:49 עריכה

האם יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, הפסיק להכיר בבנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל?

הורוביץ, שהתראיין הערב בתוכנית "פגוש את העיתונות", הטיח לח"כ איילת שקד מ"ימינה" במהלך ויכוח ביניהם, ואמר לה על נתניהו: "ראש הממשלה שלכם". המראיינת, רינה מצליח, העירה להורוביץ שנתניהו הוא ראש הממשלה "של כולנו" והורוביץ ענה: "כבר לא. נתניהו הוא ראש ממשלת מעבר ויש לו שלושה כתבי אישום, הוא ממש לא ראש הממשלה שלי".

ניצן הורוביץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
ניצן הורוביץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
19:45 עריכה

האם איילת שקד מ"ימינה" תומכת או מתנגדת לתוכנית המאה?

שקד, שדיברה הערב בתוכנית "פגוש את העיתונות", נשאלה אם היא מאוכזבת מהתנהלות הממשלה בעקבות "עסקת המאה" של דונלד טראמפ, ואמרה: "אכן, מאוכזבת. כשהתוכנית פורסמה התחיל מומנטום של סיפוח, ואני קיוויתי שזה יוביל לאנשהו, אבל כרגע זה נעצר".

בתשובה לשאלה מה העמדה שלה באופן כללי על התוכנית, שכוללת הקמה של מדינה פלסטינית, אמרה שקד: "אנחנו מתנגדים באופן נחרץ למדינה פלסטינית ולא נצביע לעולם בעד תוכנית שתכלול מדינה פלסטינית. אבל אם הצעד הראשון שייעשה בעקבות התוכנית הוא סיפוח מדינה פלסטינית ממילא לא תקום".

המראיינת, רינה מצליח, שאלה את שקד בתגובה לדבריה שש פעמים אם היא תומכת בתוכנית המאה או לא ואף הטיחה בה שהיא "לא מבינה מה העמדה שלה". בפעם השישית ענתה לה שקד: "העמדה שלנו מאוד ברורה: אם התוכנית תוביל למשא ומתן על מדינה פלסטינית אנחנו נתנגד לה. אם הצעד הראשון בעקבות התוכנית יהיה סיפוח שימנע הקמה של מדינה פלסטינית אנחנו בעד".

ח"כ ניצן הורוביץ מהעבודה-גשר-מרצ שהתראיין גם הוא ב"פגוש את העיתונות", שאל את שקד, שתקפה את הסכם אוסלו ואת ההתנתקות מעזה, אם היא רוצה לחזור לעזה, ושקד ענתה: "בוודאי".

איילת שקד בכנס "מעריב", היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
איילת שקד בכנס "מעריב", היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
19:25 עריכה

לאה גולדין, אמו של הדר גולדין שנעדר ברצועת עזה, תקפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע שחרורה של נעמה יששכר. גולדין, שהתראיינה בתוכנית "פגוש את העיתונות", אמרה: "הבן שלי שנשלח על ידי נתניהו לעזה שבוי בידי החמאס. איך הוא הופך עולמות בשביל להחזיר את נעמה שהיא עבריינית ולא לעשות שום מאמץ להחזרת החיילים".

לדברי גולדין: "לבי לבי עם נעמה אבל הלב נחמץ מההבדל בין המאמץ שנתניהו עושה בשביל נעמה ובשביל הדר שנמצא שעה נסיעה מכאן ולא צריך לשלוח לשם שום מטוס. נתניהו הבטיח לפני שנתיים שלא תהיה הסדרה בלי החזרת הבנים. ישראל מעבירה לעזה דשן וציוד כבד ודברים שברור שישמשו למנהרות וכסף קטארי שהולך לחמאס- ואף אחד לא מנסה להתנות את זה בהחזרת החיילים".

עוד אמרה גולדין: "האנשים בעוטף עזה חיים כמו בשואה, כל רגע מתפוצץ להם משהו על הראש. ונתניהו קורא לזה שקט ומנהל תהליך של ביזנס שהמטרה שלו היא רווחת עזה. הכסף מדבר במקום לדרוש את החיילים. על כל גרוש שהארכי-מחבל יחיא סינואר מקבל צריך לדרוש את החזרת החיילים".

הוריו ואחיו של הדר גולדין בטקס זיכרון (צילום: אבי דישי, פלאש 90)
הוריו ואחיו של הדר גולדין בטקס זיכרון (צילום: אבי דישי, פלאש 90)
19:23 עריכה

יו"ר הרשות הפלסטינית השתלח בעולים לישראל וטען כי הם "אינם יהודים", והתגובות מרחבי המערכת הפוליטית בישראל לא מאחרות לבוא.

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר: "אבו מאזן שוב לא מפספס הזדמנות לסרבנות. הגיע הזמן שיתחיל לעבוד עבור דור העתיד והשלום במקום להיתקע בעבר ולמנוע מהאזור כולו עתיד של תקווה. הבורות והזלזול כלפי אחינו העולים מברית המועצות לשעבר ואתיופיה שהם חלק בלתי נפרד מהעם היהודי – מבישים. ככה לא בונים שלום".

בני גנץ מכריז על נסיעתו לוושינגטון (צילום: AP Photo/Oded Balilty, File)
בני גנץ מכריז על נסיעתו לוושינגטון (צילום: AP Photo/Oded Balilty, File)
19:02 עריכה

כחלק מההתקפה שלו על תוכנית טראמפ, יו"ר הראשות הפלסטינית מחמוד עבאס יצא במתקפה חריפה וגזענית במיוחד על ישראל והצהיר כי "רוב העולים מרוסיה ואתיופיה אינם יהודים" – אמירה שמתכתבת עם אמירה דומה שהשמיע לאחרונה הרב הספרדי הראשי לישראל, יצחק יוסף. ראש הממשלה נתניהו קפץ על המציאה ותקף את אמירתו של אבו מאזן:

16:47 עריכה

הליגה הערבית החליטה היום רשמית, עם סיום פגישתה בקהיר, כי היא דוחה את "עסקת המאה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

בהודעה המסכמת של הליגה נאמר כי "התוכנית לא תוביל לשלום. לא נשתף פעולה עם ארצות הברית ביישום התוכנית. אנו מזהירים את ישראל לבל תנסה לממש את התוכנית בכוח באופן חד-צדדי. יוזמת השלום הערבית היא המינימום המקובל להשגת שלום. אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להתנגד לכל צעד שתנקוט ישראל בשטח באופן חד-צדדי".

מפת החלוקה לשתי המדינות על פי תכנית טראמפ
מפת החלוקה לשתי המדינות על פי תכנית טראמפ
15:47 עריכה

אלפי מפגינים, רובם ערבים ישראלים, הפגינו היום בבאקה-אל-גרביה נגד תוכנית המאה של דונלד טראמפ, הכוללת אופציה של העברת ואדי ערה והמשולש לתוכנית הפלסטינית במסגרת חילופי שטחים. בהפגנה, שאורגנה בידי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, השתתפו חברי כנסת מהרשימה המשותפת.

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה נאם בהפגנה ואמר: "אם גנץ תומך בתכנית טראמפ – לא נתמוך בו". בכך חזר עודה על מסר שהשמיע היום גם ב"שבתרבות" במודיעין. למעשה, גנץ, כבר הודיע שהוא תומך בתוכנית המאה ואף הבטיח להביא אותה השבוע לאישור הכנסת.

ח"כ יוסף גבארין מהרשימה המשותפת אמר בהפגנה: "רעיון הטרנספר היה פעם שולי והזוי, אבל לאחרונה אומץ בידי הזרם המרכזי של הימין הישראלי והאמריקני".

המפגינים, שהגיעו מיישובי המשולש, הגליל והנגב קראו והניפו שלטים "ניאבק נגד העסקה", "מושחתים לא יחליטו לאזרחים" ו"נקריב את חיינו למען פלסטין ומסגד אל-אקצא" ו"לא לאפרטהייד ולא לטרנספר".

למרות שההפגנה יצאה נגד הכוונה להעביר יישובים ערביים בישראל לידי הרשות הפלסטינית, נישאו בה, בין השאר, דגלי פלסטין רבים.

15:40 עריכה

ושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר היום באירוע שבתרבות ברמת גן כי "לאחר הבחירות תקום ממשלה ואני יודע איך היא תהיה ואיך היא תקום. אני עדיין מחזיק בכיסי את המפתח להרכבת הממשלה". ליברמן סירב לפרט את תוכן הנבואה שלו ולהבהיר כיצד תהיה הממשלה וכיצד היא תקום, אולי כדי לא לספק מידע ליריבים פוליטיים שעלול לטרפד את תוכניותיו.

ליברמן תקף את ממשלת נתניהו על ההסלמה בדרום, שהביאה לפציעתם של שני אזרחים ישראלים אתמול, ואמר: "מדיניות הממשלה היא כניעה לטרור. יש ניסיון לקנות שקט בעזה עם הרבה כסף. נתניהו בורח מהשאלה הבסיסית מה יהיה עם רצועת עזה". אמר – וכשנשאל מה יהיה עם רצועת עזה סירב לענות גם הוא.

ליברמן, שקרא בעבר להציע לרשות הפלסטינית לקבל לידיה את יישובי ואדי ערה והמשולש, התייחס לתוכנית המאה שגם בה יש הצעה כזאת: "עדיין לא התיישבתי לקרוא את כל 181 העמודים של התוכנית אבל אני שמח שהנשיא אימץ את חילופי השטחים והאוכלוסיות כי זה קריטי. התפיסה שלי שפרסמתי בעבר מדברת על זה".

ליברמן ניצל גם את תוכנית המאה כדי לתקוף את נתניהו: "תוכנית טראמפ עבור נתניהו היא מילוט מבעיות שעומדות על סדר היום, במערכת הבריאות, מכניעה דתית. הדיבורים על הסיפוח כרגע הם עניין של יחסי ציבור: תוכנית מדינית – 30 יום לפני בחירות – זה לא תוכנית מדינית אלא תוכנית ליחסי ציבור. אבל אני תומך, אם ביבי ינסה להעביר בשבוע הבא תוכנית סיפוח – זה יעבור״.

על חסינות ראש הממשלה אמר ליברמן: "נתניהו עשה נכון שוויתר על ועדת החסינות כי בכך מנע מעצמו עוגמת נפש. כשהוגש נגדי כתב אישום ויתרתי על חסינות, התייצבתי למשפט ויצאתי זכאי. אני מאחל את זה גם לראש הממשלה״.

ליברמן באירוע בצוותא בתל אביב, הערב. סיבוב שלישי יהיה טירוף (צילום: פלאש 90)
ליברמן באירוע בצוותא בתל אביב, הערב. סיבוב שלישי יהיה טירוף (צילום: פלאש 90)
15:30 עריכה

יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן נאם היום בכנס הליגה הערבית בקהיר נאום תוקפני במיוחד נגד "תוכנית המאה" של דונאלד טראמפ. אבו מאזן סיפר בנאומו על מכתב ששלח לממשלת ישראל ולממשל האמריקני, ובו הודיע כי ההסכמים החתומים בין שלושת הצדדים מבוטלים.

הודעתו של אבו-מאזן סותרת את המציאות בשטח, כפי שמדווחים עליה גם בצה"ל וגם בתקשורת הישראלית והזרה, שבה התיאום הביטחוני בין הרש"פ לבין צה"ל והשב"כ נמשך כרגיל.

אבו מאזן אמר בנאומו: "לא יהיה כל קשר אתכם, לרבות יחסים ביטחוניים. בגלל הפרתכם את ההחלטות החתומות ובעלות הלגטימיציה הבינלאומית, ועל הישראלים לשאת באחריות לכל דבר ככוח כובש".

"על הישראלים לקבל את המתנה של אוסלו, באוכל ובשתייה ובביטחון, ואנחנו אומרים להם שלתוכנית טראמפ יהיו השלכות עלינו ועליכם, וזכותנו להמשיך להיאבק באופן חוקי באמצעים שלווים למען סיום הכיבוש והשגת חלום מדינתנו העצמאית".

מרבית המנהיגים האחרים שנאמו בכינוס הליגה הגיבו אחרת לגמרי מאבו-מאזן לתוכנית המאה. למעשה, אף אחד מהם לא הביע תמיכה בתוכנית אך גם לא שלל אותה. מזכ"ל הליגה הערבית אחמד ריט, אמר, אמנם, ש"התוכנית פוגעת בזכויות הלגיטימיות של הפלסטינים" אך הבהיר שדבריו נאמרו "על סמך קריאה ראשונית בלבד" ושהוא לומד את התוכנית.

נשיא מצרים א-סיסי ויורש העצר הסעודי איבן סלמן חזרו בנאומיהם בצורה לא מחייבת על העמדה הרשמית של מדינותיהם, לפיה הם תומכים ב"מדינה פלסטינית וירושלים בירתה", והדגישו כי עמדה זו לא השתנתה – מה שניתן לפרש גם בהצהרת תמיכה בתוכנית וגם כהתנגדות לה.

עוד 20 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 16 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסוף המשפיל של ימינה

המפגש האחרון של ימינה אתמול בוועדת הכנסת היה מגוחך, ובסופו הסיעה התפרקה לרסיסים - כשמי שהקים אותה ובחר את חבריה, נפתלי בנט, מסיים לבדו בסיעת יחיד עם השם האירוני "ביחד" ● עידית סילמן קיבלה מנת נקמה קרה מחברי הקואליציה - ואף אחד מחבריה החדשים בליכוד לא היה שם כדי לעזור לה ● ועכשיו הם גם רוצים להעביר אותה בכלל לציונות הדתית ● פרשנות

עוד 744 מילים

מה הערוצים לא מספרים לנו על הסקרים שהם מפרסמים?

אז מה לא מספרים לנו בערוצי ה"חדשות" על ה"סקרים" שהם מפרסמים? בזכות הצייצן ניר קלקשטיין נברתי באתר של ועדת הבחירות המרכזית, שהערוצים מחויבים על פי חוק לדווח לה על הסקרים שלהם. הנה כמה ממצאים מעניינים שמשום מה לא תראו על המסכים שלכם:

אז מה לא מספרים לנו בערוצי ה"חדשות" על ה"סקרים" שהם מפרסמים? נברתי באתר ועדת הבחירות המרכזית, שהערוצים מחויבים עפ"י חוק לדווח לה על סקריהם. הנה כמה ממצאים מעניינים שמשום מה לא יראו לכם

אחוז המשיבים בפועל, מתוך הנשאלים: מתוך 2,823 איש, רק 501 הסכימו להשיב, כלומר כ-17% בלבד. רוב מוחץ של ישראלים טורקים לסוקרים את הטלפון או מסרבים לענות לשאלה באמצעות סמס/מייל/אינטרנט. אילו מין אנשים כן מוכנים לענות? מה מאפיין אותם? האם הם יכולים להיחשב "מדגם מייצג"? תחשבו לבד.
סקר חדשות 12 בנושא מנדטים ואקטואליה
סקר חדשות 12 בנושא מנדטים ואקטואליה

מה לגבי מתלבטים? ומה לגבי מידת הביטחון בהצבעה שהנשאל/ת מוסר לסוקר, אולי אפילו תחת לחץ מסוים לתת תשובה? ובכן, כל אלה "לא נלקחים בחשבון". הבנתם? האם סקר כזה יכול להיחשב מהימן? תענו לעצמכם.

סקר: לאיזו מפלגה היית מצביע
סקר: לאיזו מפלגה היית מצביע

ומה לגבי מי שכאשר מציבים אותם בפני שאלה בינארית – נגיד נתניהו או לפיד – אומרים "נייט" לשניהם? יש הרבה כאלה. אבל גם את זה לא יספרו לנו.

סקר: מי מבין האישים הבאים הכי מתאים לראשות הממשלה
סקר: מי מבין האישים הבאים הכי מתאים לראשות הממשלה

רוב מוחץ של ישראלים טורקים לסוקרים את הטלפון או מסרבים לענות לשאלה באמצעות סמס/מייל/אינטרנט. אילו מין אנשים כן מוכנים לענות? מה מאפיין אותם? האם הם יכולים להיחשב "מדגם מייצג"? תחשבו לבד

לכל השקשוקה הזו יש להוסיף את גודל המדגם. 500 איש זה מדגם קטן. סקרים רציניים דוגמים 1500 איש ומעלה. ואת הישענות מכוני הסקרים על "פאנלים" אינטרנטיים, כלומר אנשים שנרשמים לפאנלים במטרה לענות על סקרים מכל סוג *תמורת תשלום*. ולפי השמועות מפלגות "דואגות" לשלב אנשים שלהם בפאנלים כאלה.

אז עד כמה הסקרים הללו משקפים מציאות, או יוצרים מציאות? כדי לקבל בוחן-מציאות שווה לחזור לסקרים של הסבב הקודם, באותה נקודת זמן.
המספרים והפערים מדברים בעד עצמם.

ברור שככל שהדברים תלויים בכלי התקשורת או בסוקרים – ה"חגיגה" על חשבון הציבור תימשך.

בכנסת הבאה ראוי שהמחוקקים/ות יידרשו לנושא, ויצרו סטנדרט מקצועי ומחייב לסקרים פוליטיים, בפרט בתקופת בחירות.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 306 מילים

סמ"ר נתן פיטוסי מכפיר הוא החייל שנהרג הלילה מאש חברו

דיווח: "תחקיר צה"ל מצא כי 5 ילדים בעזה נהרגו מאש צה"ל" - ולא משיגור כושל של הג'יהאד כמו במקרה אחר באותו מבצע ● יועז הנדל על רקע הסקרים: "לא נפרוש, נרוץ עד הסוף. לא נצטרף לאף ממשלה צרה" ● מייסד טלגראס, עמוס סילבר, העצום ומואשם בסחר בסמים, ביקש שוב להתמודד בבחירות, לאחר ששינה את שם מפלגתו מ"טלגראס" ל"שינוי כיוון"

עוד 15 עדכונים

בלעדי הזמן עובר, הזמן עבר, הזמן נגמר כמעט

לפני עשרה ימים התיישב בועז כהן, שדרן רדיו ועורך מוזיקה, עם צביקה פיק במטבח ביתו של המאסטרו, לשיחה על שיריו ("לי לא אכפת מה אומרים, אני יודע אם שיר הוא טוב או לא"), תהליך ההלחנה ("אני לא מסוגל לכתוב מוזיקה בלי מילים"), שירי משוררים ("מבחינתי אין הבדל בין יונתן רטוש לטקסט אחר") והחיים כאמן פורץ דרך ("אני די מרוצה ממה שקרה איתי") ● אתמול ליבו נדם

עוד 3,170 מילים ו-5 תגובות

למקרה שפיספסת

מני מזוז הוא האיש הנכון - ובזמן הנכון

אין שום היגיון בניסיונות לפסול את מני מזוז מלכהן כיו"ר ועדת המינויים ● למעשה, קשה לחשוב על אדם המתאים יותר לתפקיד ● גם הביקורת על העיתוי, כאילו מינוי שכזה במהלך ממשלת מעבר הוא פסול, נטולת היגיון: לא בכדי הוחלט כי יו"ר הוועדה ימונה לשמונה שנים - כדי שלא יהיה כל קשר בין תפקודו בוועדה לבין זהותן של הממשלות שיכהנו במהלך הכהונה הארוכה ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

מי אתה באמת, איזנקוט?

הפוליטיקה הישראלית רוויה דמויות שטניות ודמויות סתמיות. יש סיכוי לא רע שגדי איזנקוט אינו כזה. טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה.

האם טוב שהצטרף לבני גנץ ולא ליאיר לפיד? זה כבר יותר מסובך.

טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה. האם טוב שהצטרף לגנץ ולא ללפיד? זה כבר יותר מסובך

לגנץ שאיפות להיות ראש ממשלה, ואלה מפריעות מאוד ליצירת מומנטום מאחורי ראש הממשלה לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד של הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית ביום הבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים ליצחק רבין, גנץ מלהק עצמו כאן כחתרן סטייל שמעון פרס דווקא. זה לא עושה חסד עם הזיכרון של אף אחד מהם.

מצד שני, יש לגנץ (ושותפו גדעון סער) כרגע יותר סיכויים למשוך קולות מהימין השפוי. רק אלוהים יודע מדוע שפויים אלה רואים עצמם כימין (לא רוצים מדינה דו-לאומית; לא רוצים תאוקרטיה; לא רוצים אוטוקרטיה; אבל ימין, רק ימין – כוחו של מיתוג, אולי). אופטימלית שלישיית ה"מחנה הממלכתי" תוכל להביא מספר משמעותי של קולות ימין מבלי לגרוע מלפיד, ובזאת להגדיל את הגוש.

ההתפתחות גם עשוייה להזיק לאיילת שקד – סליחה, ל"רוח הציונית" – ולהורידה שאולה אל מתחת לאחוז החסימה. זה כמעט חשוב כמו שמרצ כן תעבור, כי הרי ברור שאם שקד בפנים היא חוברת לבנימין נתניהו ולפי הסקרים דהיום מביאה אותו לרוב. הכחשותיה זוכות בצדק לאפס התייחסות.

לקינוח – וזה ממש סופלה שוקולד – אם שקד תיעלם היא תיקח אתה גם את כייס הבחירות המיוסר, שותפה יועז הנדל, האיש שמנע מגנץ להקים ממשלה ב-2020. יהיה בזה צדק פואטי.

לגנץ שאיפות להיות רה"מ, שמפריעות ליצירת מומנטום מאחורי רה"מ לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית בבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים לרבין, גנץ מלהק עצמו כחתרן סטייל פרס

עם זאת, יש כאן עניין גדול אפילו יותר מחסימת נתניהו והחזרת הפוליטיקה למידת זוהמה נסבלת.

בראיון ל"מעריב" מינואר הבהיר איזנקוט כי הוא מבין את ההתאבדות הדמוגרפית הגלומה בהמשך התמזגות ישראל עם הפלסטינים בגדה המערבית. הוא חזר על זה השבוע כאשר הודיע על הצטרפותו לגנץ. עוד כרמטכ"ל בזמן אינתיפאדת הסכינים הוא התריע נגד אצבע קלה על ההדק והפגין את הגועל הראוי מפסטיבל אלאור אזריה (החייל שהוציא להורג תוקף פלסטיני פצוע, והוריו זכו לטלפונים פופוליסטיים מנתניהו).

נראה ש"שמאלנות" זו היא המניע העיקרי של איזנקוט לכניסה לפוליטיקה.

חשוב שזה מגיע מגנרל, ועוד אחד שנראה יותר מיושב מיאיר גולן. תמיד הרגשתי שהציבור לא מבין באמת את המידה המדהימה שבה האנשים המופקדים על ביטחונו אינם אוהבים את הכיבוש. עמדתם זו נובעת בעיקר מהנימוקים האסטרטגיים-דמוגרפיים לעיל – וגם, לפעמים, כסוגיה משנית, במודל של אהוד ברק, גם על רקע מוסרי.

הייתם חושבים שהנקודה הזו הובהרה היטב כבר ב-2012 על ידי הסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל. ריבונו של עולם – ראשי השב"כ, הממונה על שמירת אותו כיבוש!

הדבר חל במידה רבה, כמובן, על רוב ה"ביטחוניסטים" הבכירים, גם כמוסד ואפילו במשטרה.

הייתם חושבים שהנקודה הובהרה כבר ב-2012 בסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל

זה שהמרכז-שמאל לא עשה מזה שימוש יעיל, מול ציבור די מיליטריסטי, זה פשוט מטורף. מדובר במקרה קלאסי של בזבוז משאב יקר. זה צריך להופיע בכל ספר לימוד על פוליטיקה שלומיאלית.

זה נבע מפחד לומר דברים ברורים, מחלה של המרכז-שמאל ברוב העולם. כיוון שעמדותיו לרוב דורשות תחכום והעמקה, הבנת היסטוריה, וראיה קדימה, הוא מפחד מהציבור (ודי לקורא ברמיזא). גם ה"בטחוניסטים" עצמם כאלה (מלבד אולי אהוד ברק ואותו יאיר גולן). גם גיבורים גדולים בורחים מהמונח "שמאלני".

זה מביא אותנו לניסוי 2019 עם מפלגת "כחול לבן", ששיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות. גנץ ניסה אף להדוף את הסכנה באמצאות תשדירים המתהדרים בכלל בהרג מחבלים, משל היה רפול איתן או אפי איתם. כך כחול לבן גם לא הציגה חזון, וגם ספגה בוז על היותה "מפלגת גנרלים" מהגוורדיה של המופת האזרחי בימין.

זה עבד בערך כמו שהקמפיין של בוז'י הרצוג הלא-גנרל עבד ב-2015. רק באמצאות עריקת אביגדור ליברמן לשמאל (כי נזכר שאינו רוצה תאוקרטיה) השיג גנץ תיקו, וההמשך ידוע. איכשהו החבורה הזאת חושבת שהגיעה להישגים אדירים בכך שירשה את האלקטורט השבוי של מפלגת העבודה, ולא הרבה יותר. אנשים הרי אוהבים להתהדר.

בניסוי 2019 מפלגת "כחול לבן" שיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות

אפשר לקוות שאיזנקוט רציני מעט יותר. אם כך, אולי סוף סוף היתרון הבטחוניסטי – שפשוט חייב להיות קיים פוטנציאלית – יתממש.

אני מבין שכרגע הוא מרוכז כמו קרן לייזר בסילוק נתניהו, ולכן גם הוא יהסס להתבטא בכל נושא אחר. זה לא חכם לדעתי, אבל גם לא מופרך לחלוטין.

השאלה היא מה יהיה אחר כך. נאמר שביבי נכשל בפעם החמישית ברציפות, אולי עושה עסקת טיעון, אולי זוכה בחבילת חינון, ואז נחזה בליכוד נטול נתניהו, מראה אחרית הימים. האם הליכוד הזה יהיה פרטנר לממשלה הרחבה שאיזנקוט מנסה לקדם, אולי כדי לעשות שלום?

פעם הייתה תקווה שליכוד שפוי יותר יכול להיות חלק ממהלך להציל את ישראל – בגדה המערבית, ביחס לחרדים, כל הסיפור. התקווה הזו תמיד הייתה קלושה – אבל היא הייתה קיימת. הרי היו שם פעם דן תיכון ומשה ניסים ודומיהם – אלה לא משוגעים. היו לליכוד כמה בעיות (הקבעון בלבנון, אינפלציה של 400 אחוזים, מניעת הסכם לונדון שהיה מעביר את הבעיה הפלסטינית לירדן, ועוד) – אבל זו לא היתה מפלגה אוטוריטרית לפחות. היא ידעה שיש שופטים בירושלים.

רשימת הכנסת שנבחרה לאחרונה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של דונלד טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני הזה, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא היה מטורף.

הכנופיה החדשה – אפשר לקרוא לה אולי "הליכודניקים החדשים" – תלך עם הראש בקיר ותשמח לשרוף את המועדון. היא גם לא תנטוש את נתניהו כל כך מהר. היא אינה שותפה סבירה לקואליציה "ממלכתית" עתידית. היא גם לא שותפה לגדי איזנקוט כפי שהוא מציג את עצמו.

היא לא ממלכתית.

רשימת הכנסת שנבחרה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא מטורף

האם איזנקוט מתעתע, כמו חלק מקודמיו? העת עת צרה. אין זמן לבזבז. איזנקוט יצטרך להחליט בהקדם מי הוא באמת.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מאבקי ההישרדות של הקהילה הקונסרבטיבית בניו יורק

קהילת בית הכנסת יריחו שבניו יורק קיוותה להתאחד עם הקהילה השכנה ולהציל את חבריה, אך מאבקים בנושא תפילות משותפות הסתיימו בהצבעה של הוועד המנהל נגד התוכנית ובעד מכירת בית הכנסת ● ראש הקהילה לשעבר הרב מאט אבלסון: "אני מדוכדך ועצוב בשבילי ובשביל הקהילה שלי"

עוד 1,326 מילים

לא רק הסתדרות המורים: ארגון המורים ידון באפשרות שלא לפתוח את שנת הלימודים

צה"ל הודיע שאטם מנהרה שחמאס חפר מרצועה לכיוון ישראל ● בן גביר הודיע שעוצמה יהודית תתמודד בבחירות ברשימה עצמאית, אך הוסיף שהוא "לא טורק את הדלת" בפני אפשרויות אחרות; סמוטריץ' קרא לו לשוב למשא ומתן ● נדחתה בקשת סילמן להתפצל מימינה; תידרש להתפטר מהכנסת כדי להתמודד בבחירות ברשימת הליכוד ● איזנקוט הציע לרויטל סויד מקום ברשימת המחנה הממלכתי

עוד 49 עדכונים

איזנקוט, אחד הרמטכ"לים הטובים שכיהנו כאן, הוא תוספת חשובה לפוליטיקה ● אבל כניסתו לא תשנה את תמונת המצב - ולא תהפוך את המחנה הממלכתי, המפלגה החדשה של גנץ וסער, לזו שתשנה את סדר הגושים ● דווקא לפיד עשה טעות שלא לקח את איזנקוט עם כל התנאים שזה הציב לו ● ואילו מתן כהנא פוגע בעיקר באיילת שקד - ובסיכוי שהחרדים יתמכו בגנץ ● פרשנות

עוד 596 מילים

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים

איזנקוט: "איש ציבור לא יכול להתמודד לתפקיד ציבורי עם כתבי אישום"

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל לשעבר על הצטרפותו לרשימתם של גנץ וסער, שתיקרא המחנה הממלכתי ● גם מתן כהנא הצטרף לרשימה המתגבשת ● סקרים חוזים למחנה הממלכתי 14-12 מנדטים ● הממשלה מינתה את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה ● לפיד ספד לצביקה פיק: "אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי"

עוד 45 עדכונים

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים

לפיד: "תקיפת רושדי היא מתקפה על הערכים שלנו, וזו תוצאה של הסתה איראנית"

איימן עודה נבחר למקום הראשון בחד"ש, עאידה תומא-סלימאן - לשני ועופר כסיף - לשלישי ● הממשלה צפויה למנות מחר את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה; שקד והנדל יתנגדו, לא ברור האם בנט יתמוך במינוי ● איזנקוט צפוי להודיע בתחילת השבוע האם יתמודד בבחירות לכנסת; ייתכן שמתן כהנא יצטרף יחד עימו אל המפלגה שאליה יחבור

עוד 16 עדכונים

"פורד, מה יש לך נגד יהודים?"

מאה שנים אחרי שתעשיין הרכב הנרי פורד פרסם את סדרת הספרים האנטישמית שלו "היהודי הבינלאומי", הקולנוען אנדי קירשנר החליט להעלות אותו באוב כדי לשאול אותו 10 שאלות קשות על קשריו עם הנאצים ● בריאיון לזמן ישראל מספר הבמאי: "לא הייתי מודע להשפעה שהייתה לו על הנאצים המוקדמים"

עוד 1,274 מילים

בריטניה מלכודת הממתקים של רחוב אוקספורד

בזמן סגרי הקורונה, שלל חנויות ממתקים נפתחו ברחוב הקניות המיתולוגי במקביל לסגירת חנויות ותיקות ● מדבריות הסוכר הענקיות, הניצבות שוממות במהלך רוב שעות היום, עומדות עתה במרכזן של חקירות פליליות ● במקביל, הניסיונות להחיות את האזור כשלו אבל עוד מוקדם להספיד את הרחוב שקם לתחייה פעמים רבות בעבר

עוד 1,066 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה