נושא
מתנחלים

באופן רשמי, אף אחד לא אוסף נתונים על תקיפת פלסטינים בגדה המערבית

לא ברור למה דווקא הציוץ של בר־לב נגד אלימות מתנחלים הסעיר כל כך את אנשי הימין והתקשורת כשכבר לפני חודשים שר הביטחון התייחס לנושא ● בזמן שגופי הביטחון אוספים נתונים על אירועים אלימים של פלסטינים נגד ישראלים בגדה המערבית, מסווגים ומקטלגים אותם – הנתונים על אלימות ישראלים נגד פלסטינים הם כלליים, וגופי הביטחון מכחישים שהם בכלל נאספים

עוד 1,028 מילים

מאז פגישת הפסגה בוושינגטון, ולמעט מפגש משולש בגלזגו, בנט וביידן לא בקשר ● האמריקאים לא מתלהבים מתוכניות הבנייה בהתנחלויות שמקדם בנט, ומתעניינים בנושא אף יותר מאשר באיראן ● בארץ, בינתיים, בנט פתח חזית נגדית לשר לביטחון פנים אחרי שבר-לב צייץ על אלימות המתנחלים ● הפיגוע אמש הביא את המצב בשטחים ובפוליטיקה לנקודת רתיחה ● פרשנות

עוד 519 מילים

שלושה צעדים חיוביים כנגד שלושת הלאווים של בנט

בכל הקשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני, לרבים בישראל נוח להדחיק את הסימנים למתיחות האלימה הגוברת ולסולידריות הפנימית הנפרמת ● אצל הפלסטינים, ככל שהם משתוקקים להקלת ההגבלות של ישראל, השאיפה לסיום הכיבוש נותרת חזקה יותר ● שני הצדדים נמצאים על מסלול התנגשות ● ניתן להמנע ממנה באמצעות סדרה של צעדים חיוביים לפני שיהיה מאוחר מדי ● דעה

עוד 1,331 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-2 תגובות

נתניהו קיבל עוד מאה ימים להתעלל בכחול-לבן

הצעת החוק שדוחה את המועד האחרון להגשת התקציב עברה אתמול בקריאה ראשונה בכנסת ● האם זהו סוף פסוק? האם עכשיו יהיה שקט עד נובמבר? "לא ולא", אומרים בסביבה של נתניהו ● אמש נפרדו צוותי המו"מ של הליכוד וכחול-לבן בלי הסכמות, ובליכוד צופים שנתניהו רק ימשיך ללחוץ ולהשפיל את מפלגתו של גנץ ● אלא שבמקביל, המתנחלים מארגנים לו טיפול דומה ● פרשנות

עוד 582 מילים

נתניהו קונה זמן כדי להחזיר אליו את המתנחלים

איום הבחירות הוסר לעת עתה לא מפני שנמצאה פשרה לתקציב המדינה, אלא בגלל שהימין כועס על הוויתור על הריבונות ● אתמול הצהיר ראש הממשלה: "אם לא הייתה הקורונה, זה היה מתפרק" ● אבל המציאות היא שנתניהו יפרק את העסק ויילך לבחירות ברגע שירגיש שהבייס כולו שוב איתו ● פרשנות

משפט אחד של ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון אתמול (ראשון) לגלי צה"ל סיפר את הסיפור העגום והלא משתנה שלנו.

נתניהו רוצה להשאיר את הממשלה והכנסת הזו על הולד, במצב של מתח מתמיד, בהיכון לבחירות ברגע שהדבר יהיה נוח לו, אולי אפילו בעוד שבוע. גם כחול-לבן, האשמה הקבועה, נמצאת תמיד בשטח, משופדת על הגריל ועליה תוטל האחריות לבחירות מוקדמות, שיגיעו בעיתוי המתאים לנתניהו.

"אני רוצה פתרון", ענה נתניהו בתשובה לשאלה של המראיינים ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו על הסדר אפשרי עם כחול-לבן. "זו לא ממשלה אידיאלית. יש ממשלה בתוך ממשלה שפועלת נגד הממשלה. אם לא הייתה הקורונה, זה היה מתפרק. אבל יש קורונה".

"אני רוצה פתרון", ענה נתניהו בתשובה לשאלה על הסדר אפשרי עם כחול-לבן. "זו לא ממשלה אידיאלית. יש ממשלה בתוך ממשלה שפועלת נגד הממשלה. אם לא הייתה הקורונה, זה היה מתפרק. אבל יש קורונה"

במלים אחרות, במציאות המדומה של נתניהו לא קיימים שותף פריטטי, כחול-לבן, בני גנץ וגבי אשכנזי, שני פרטנרים שהוא הפך לעפר ואפר. נתניהו מפר בריש גלי את ההסכם הקואליציוני שחתם איתם במאי; ממדר אותם מכל החלטה חשובה, כולל ההסכם עם איחוד האמירויות; בולם את גנץ בכל הזדמנות ("שידבר אחר-כך"); וברגעים אלה ממש מנסה לקחת לעצמו את היכולת לקבוע מי יהיה המפכ"ל, היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

אבל מבחינת נתניהו "יש ממשלה בתוך ממשלה שפועלת נגד הממשלה", ולא ראש ממשלה שפועל נגד השותפים בממשלה שהקים. ואם כל זה לא מספיק. כולם יודעים שנתניהו מחפש את נקודת היציאה שנוחה לו, המועד האידיאלי שמתאים גם כדי לפרק את הרוטציה עם גנץ וגם לצורך חיסול/דחייה/השהייה של המשפט שהחל.

נתניהו כמובן יוצר את הרושם שהוא מחזיק את הממשלה הזו בכוחותיו האחרונים, רק כדי שתילחם בקורונה, כי אחרת זה היה כבר מתפרק. כלומר, השיקול הלאומי שלו עולה על הכול. על השאלה האם השיקול המשפטי והאישי לא גובר אצלו ענה נתניהו: "עשיתי רפורמות כשר אוצר ונשארתי עם 12 מנדטים. זה גם אישי? תמיד יטילו דופי".

ומה עם הבחירות? "הפתרון די קל", אמר נתניהו. אבל במשא ומתן שהתקיים אמש ובכלל הוא רק מקשה. הדבר העיקרי והיחיד שמעניין אותו הוא נקודת היציאה לבחירות, מינוי הבכירים ודרכי ההגנה עליו מפני פסילה בבג"ץ. לכן פותחים את ההסכם מחדש.

במשא ומתן שהתקיים אמש ובכלל, נתניהו רק מקשה. הדבר העיקרי והיחיד שמעניין אותו הוא נקודת היציאה לבחירות, מינוי הבכירים ודרכי ההגנה עליו מפני פסילה בבג"ץ

הסכם השלום עם איחוד האמירויות יכולים להעמיד את נתניהו בנקודת זינוק טובה לבחירות. בסקרים שפורסמו אמש (ראשון) הליכוד קיבל 33 מנדטים (ערוץ 13) ו-30 מנדטים (ערוץ 12). נתניהו יכול עדיין לפזר את הכנסת כבר בשבוע הבא. זו הייתה התוכנית. האם הוא נמלך בדעתו?

הסקרים ברגע זה טובים לנתניהו ולגוש הימין, אבל בעיקר לנפתלי בנט וימינה. זה לא בא בחשבון מבחינתו של נתניהו. המתנחלים רותחים עליו בעקבות הוויתור על הריבונות, מתבטאים נגדו באופן חסר תקדים, והם גם יודעים להרים הפגנות יעילות מול בלפור, שעליהן נתניהו לא יעז לומר שהן אנרכיסטיות וכדומה.

לשם השוואה, בנובמבר 2017  קיים יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, שביתת רעב מתחת לביתו של נתניהו בבלפור. כל ראשי הליכוד ביקרו במאהל של דגן, ונתניהו זימן אותו בסוף לשיחה וענה על כל דרישותיו. דגן קיבל 800 מיליון שקל לכבישים עוקפים בשומרון. "זה יום היסטורי", הכריז אז ראש המועצה.

מאהל המחאה של יוסי דגן (שלישי משמאל) מול מעון ראש הממשלה בבלפור, ב-5 בנובמבר 2017 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
מאהל המחאה של יוסי דגן (שלישי משמאל) מול מעון ראש הממשלה בבלפור, ב-5 בנובמבר 2017 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

היום תבוא להצבעה בקריאה ראשונה הצעת החוק של חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל, שדוחה את פיזור הכנסת בעוד 100 יום, אם לא יעבור תקציב. ההצעה תעבור.

לפי המסתמן, נתניהו יאמץ את הדחייה גם כי הציבור מתנגד לבחירות וגם כי הציבור שלו בימין מתנגד כרגע לבחירה בו. אז נתניהו קונה זמן, במהלכו יעשה הכול כדי לשכנע את הימין שהריבונות עוד תקום לתחייה.

עוד 553 מילים

ראיון לא רצו אותו בניו יורק, עכשיו הם מתגעגעים

דני דיין שוגר לניו יורק אחרי שברזיל הטילה וטו על מינויו לשגריר שם ● למרות הציפיות הנמוכות, הוא הצליח לקשור קשרים יוצאי דופן עם האמריקאים, ולבטא עמדות ליברליות שהפתיעו רבים ● בראיון פרישה הוא מסכם קדנציה שהחלה מעמדת האנדרדוג, ממעיט בחשיבות המאבק ב-BDS, מסמן את היעד הבא, וקורא לממשלה לטפח יחסים גם עם הדמוקרטים ● והוא גם מפתיע בנוגע להקפאת הסיפוח ביו"ש

עוד 1,737 מילים

כלכלת הסיפוח למתנחלים שבונים על בוננזה צפויה אכזבה

ראשי המתנחלים חולמים לבנות ערים, מפעלים ובתי מלון, ולהפוך ל"חלק ממרכז הארץ" ● אבל שורת מומחים מבקשת לצנן את ההתלהבות בשטחים ● לדברי ד"ר יעל ברדה, "המדינה יכלה להשקיע בבקעה גם קודם, אבל הזניחה אותה, מה יגרום לה להשקיע עכשיו?" ● במקביל, דוחות חוזים משבר כלכלי ענק כתוצאה מקריסת הרשות הפלסטינית, מהסדרי הביטחון החדשים וממענה לצורכי הפלסטינים - בין אם יקבלו אזרחות ובין אם לא ● ובענף הנדל"ן מזהירים: "הסיפוח יפגע בנו וייקר את הדירות - והוא לא יעזור לצעירים שרוצים בית"

עוד 2,657 מילים ו-1 תגובות

נזקי הסיפוח מסע בין מאוכזבים

"היחסים עם טורקיה בהחלט יפגעו" ● "הלבנונים יודעים שלא כל ישראל זה נתניהו" ● "באבו-דאבי חושבים שאין לכם מנהיגות, אתם צריכים מנהיג שאכפת לו מהמדינה" ● "ירדן לא תשבור את הכלים, ותפעל בדיפלומטיות" ● "מצרים עסוקה בבעיות שלה כרגע" ● "אנחנו הפלסטינים נפסיד בטווח הקצר, אך ישראל תיפגע בהמשך" ● רגע לפני תאריך היעד לסיפוח, קסניה סבטלובה שוחחה עליו עם בכירים ועם מומחים בעולם הערבי, ושופכת אור על הגישות השונות במזרח התיכון

עוד 2,468 מילים

עשרות אלפי הפלסטינים המתגוררים בבקעת הירדן לא יודעים כיצד יראו חייהם ביום שאחרי הסיפוח ● הכפרים שלהם לא מופיעים במפה המעורפלת של טראמפ, ורבים מהם חוששים כי זכויותיהם ייפגעו תחת ריבונות ישראל ● אחרים כבר אדישים לגורלם ● "רק בשבוע שעבר, הצבא מנע ממני גישה לאדמות שלי משום שהיה שם תרגיל. איך הדברים יכולים להיות גרועים יותר?"

עוד 1,032 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה