נושא
הסכסוך הישראלי-פלסטיני

לבנון לא תשתתף בוועידת בחריין

יום אחרי שמצרים, ירדן ומרוקו הודיעו שישתתפו בוועידה הכלכלית שמארגן הממשל האמריקני, הודיעה לבנון שתצטרף לחרם הפלסטיני נגד הוועידה

שר החוץ הלבנוני ג'ברן באסל (צילום: Hussein Malla AP)
Hussein Malla AP
שר החוץ הלבנוני ג'ברן באסל

ממשלת לבנון הודיעה כי היא מחוייבת לחרם שהרשות הפלסטינית הטילה על הוועידה הכלכלית הבינלאומית בבחריין. כך הודיע שר החוץ הלבנוני ג'בראן באסל במסיבת עיתונאים שקיים פחות מ-12 שעות לאחר שירדן, מצרים ומרוקו הודיעו לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שישתתפו בוועידה.

"לא נשתתף בוועידה כיוון שהפלסטינים אינם משתתפים בה וכיוון שאנו מעדיפים לקבל מידע ברור על תוכנית השלום המוצעת (על ידי הממשל האמריקני) ולא קיבלנו מידע על התוכנית", אמר באסל.

עם זאת, לא ידוע אם לבנון הוזמנה בכלל לוועידה.

ארה"ב ובחריין הכריזו באמצע מאי על כוונתם לקיים ועידה כלכלית בינלאומית במאנמה שבבחריין במאי וביוני "שתדון בשאיפות, בחזון ובמסגרת העבודה לעתיד של שגשוג לעם הפלסטיני ולאזור" ולהזמין אליה ממשלות ואנשי עסקים מהמזרח התיכון. איחוד האמירויות, קטאר וערב הסעודית הודיעו כבר במאי שיצטרפו לוועידה, ומרוקו ירדן ומצרים הצטרפו אליהן אתמול.

הרשות הפלסטינית מתנגדת בחריפות לקיום הוועידה ולא תשלח אליה נציגות, ומפעילה לחצים גם על אנשי עסקים פלסטינים וערבים שלא להשתתף בה.

באופן רשמי, ישראל עדיין לא הוזמנה לוועידה. לפי פרסומים שונים, ארה"ב מחכה שמספר מספיק של מדינות ערביות יאשרו את השתתפותן לפני שתזמין את ישראל.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 166 מילים. מחכים לתגובתך.

תקרית חריגה בשכם: חילופי אש בשוגג בין צה"ל לרשות הפלסטינית

במהלך מצוד אחר מבוקשים לוחמי צה"ל פתחו באש בטעות על אנשי מנגנוני הביטחון של הרשות בשכם ● בחילופי האש נפצעו שני פלסטינים ● אין נפגעים לחיילי צה"ל ● מושל שכם טען: "ישראל פעלה בניגוד לנוהל ולא עדכנה אותנו על כניסתה לעיר וירתה במטרה להרוג" ● בעקבות הודעת צה"ל כי מדובר בטעות, הפלסטינים אומרים: "הקשר הביטחוני עם ישראל נמשך"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

שגריר ארה"ב: "לישראל יש זכות לספח חלק מהגדה המערבית"

דבריו של דיוויד פרידמן עוררו תגובות נזעמות של ההנהגה הפלסטינית ● גורם בשגרירות ארה"ב בישראל: "אין כרגע שיחות או תוכנית לסיפוח"

Ambassador Friedman interviews to TOI (צילום: Matty Stern, US embassy Jerusalem)
Matty Stern, US embassy Jerusalem
דיוויד פרידמן, שגריר ארה״ב בישראל

"לישראל יש זכות לספח לפחות חלק מהגדה המערבית, אבל 'כנראה לא את כולה'". כך אמר אתמול (שבת) שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, בראיון לניו-יורק טיימס שחולל סערה.

פרידמן האשים בראיון את המנהיגים הפלסטיניים בכך שהם "עושים טעות חמורה ומפעילים לחצים כבדים על אנשי עסקים (פלסטינים) שלא להשתתף בוועידה הכלכלית שהממשל מתכנן החודש בבחריין במטרה לשפר את מצבם הכלכלי".

לדברי השגריר פרידמן: "תוכנית השלום של טראמפ 'נועדה לשפר את חייהם של הפלסטינים אבל לא סביר שהיא תוביל לפתרון קבע של הסכסוך".

כשנשאל בראיון, כיצד תגיב ארה"ב להחלטה ישראלית חד צדדית על סיפוח אמר פרידמן: "לא נגבש דעה על כך עד שנבין כמה (שטח יסופח), באיזה תנאים, למה זה טוב לישראל ולאזור ולמה זה לא ייצור יותר בעיות מכפי שזה יפתור".

פרידמן האשים את ממשל אובמה בכך שגינה את הבנייה בהתנחלויות ובכך "גיבה את עמדתם של הפלסטינים, לפיה כל הגדה המערבית ומזרח ירושלים שייכים להם".

באופן רשמי, ארה"ב מתנגדת לבנייה בהתנחלויות ולסיפוח יהודה ושומרון. ככל הידוע, זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה גורם אמריקני רשמי מביע תמיכה בסיפוח. בNYC הדגישו כרקע לדבריו של פרידמן שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו "הבטיח להתחיל לספח התנחלויות בגדה".

הפלסטינים: "החזון של פרידמן – פשעי מלחמה"

דבריו של פרידמן עוררו תגובות נזעמות ברשות הפלסטינית. יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר: "שגריר ארה"ב תומך בצעדים שמהווים הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והחלטות רבות של האו"ם".

מהרשות נמסר בתגובה רשמית: "ההנהגה הפלסטינית מחוייבת לשלום, אבל לא בכל מחיר. אנו מחוייבים לשלום צודק ובר קיימא על בסיס החוק הלאומי ותוכנית שתי המדינות שפרידמן מתעלם ממנה כעת".

מזכ"ל אש"ף סאאב עריקאת אמר: "שגרירו של טראמפ נותן לנו סיבה שלא להגיע לוועידה במנאמה שבבחריין. החזון שלהם הוא סיפוח שטחים כבושים, פשע מלחמה לפי החוק הבינלאומי".

בכיר חמאס באסם נעים אמר: "דברי פרידמן מבטאים את המחשבה ההרסנית של ההנהגה האמריקנית הקיצונית".

שגרירות ארה"ב: "עמדתנו בנושא לא השתנתה". ארדן שיבח את פרידמן, עודה גינה

בעקבות התגובות הנזעמות, נמסרה לאתר ynet הבהרה שיוחסה לגורם אנונימי בשגרירות, לפיה: "עמדת הממשל בנוגע להתנחלויות לא השתנתה. ישראל לא הציגה שום תוכנית לסיפוח חד-צדדי של אף חלק מהגדה המערבית וגם לא דנו בכך".

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שיבח את פרידמן: "תפישת העולם של ממשל טראמפ, שאותה ביטא פרידמן, היא היחידה שאולי תביא לשינוי ותגרום לפלסטינים להבין שחרם על ישראל וארה"ב ותמיכה בטרור ובהסתה לא יביאו אותם לשום הישג והם יהיו המפסידים העיקריים מסרבנות השלום. במשך שנים מכרו לפלסטינים שהזמן פועל לטובתם ולכן הם סירבו לכל הצעת פשרה".

לדברי ארדן: "בעידן אבו מאזן כבר לא יהיה מו"מ מדיני. רק אם המנהיגות הבאה של הפלסטינים תפנים יחד עם הציבור ברשות, שישראל והעולם לא יחכו להם, אולי תצמח שם מנהיגות שמוכנה גם לוויתורים פלסטיניים. החלת החוק הישראלי על היישובים ביו"ש היא צעד בכיוון הנכון שיעביר את המסר הזה ויקדם שלום".

בשמאל הישראלי גינו את דברי פרידמן. יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג אמרה: "כל עוד פרידמן הוא שגריר ארה"ב לישראל ולא למדינת ההתנחלויות, עליו לדעת שסיפוח הוא אסון למדינה שלנו. שלום הוא האינטרס של הישראלים והפלסטינים שחיים כאן, גם אם הממשל האמריקני החליט לשרת את הימין הקיצוני בלבד".

יו"ר חד"ש-תע"ל, ח"כ איימן עודה, אמר: "הנה מסר לאיש הכתום בחדר הסגלגל: הפתרון היחיד שיבטיח ביטחון וכבוד לישראלים ופלסטינים הוא סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל. סיפוח חד צדדי הוא פשע מלחמה".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 505 מילים. מחכים לתגובתך.

"הרשות הפלסטינית סיכלה פיגוע גדול של דאע"ש בישראל"

אלאא בשיר, מורה פלסטינית בת 23 מכפר ליד קלקיליה, נעצרה בידי כוחות הביטחון של הרש"פ ● מעצרה עורר ביקורת בשטחים ולכן הרשות פרסמה הודעה לפיה בשיר "איימה על היציבות" ● ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי היא נעצרה בחשד שגויסה לדאע"ש והייתה אמורה להתפוצץ בפיגוע התאבדות גדול בישראל

חגורת נפץ צילום אילוסטרציה (צילום: אוליבר פיטוסי פלאש 90)
אוליבר פיטוסי פלאש 90
חגורת נפץ צילום אילוסטרציה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הבחירות בישראל לא היו דמוקרטיות

1983 Phila 1 (צילום: דן פרי)
דן פרי
דמוקרטיה לחתול

עדיף לראות את חצי הכוס המשעשעת, במיוחד בימים עצובים. שם נמצאת יכולתו המדהימה של האדם להשלות את עצמו.

וולטר קבע כי "המוח האנושי הוא איבר מורכב בעל כוח מופלא המאפשר לאדם למצוא סיבות להמשיך להאמין בכל מה שהוא רוצה להאמין".

יובל נוח הררי, אינטלקטואל ציני ועולץ, הוסיף בתקופתנו שנטייתם של בני האדם להאמין ב"מיתוסים" היא למעשה מקור הצלחתם – משום שהיא מאגדת קבוצות גדולות אלי פעולה קולקטיבית.

אציע שכלול (על אף שאינני שואף לגבהים הרריים): שקר (סליחה, מיתוס) יעיל הוא שקר פשוט. האמת סבוכה; היא מפוררת אותנו ללהקות קטנות של מתפלפלים מלהגים. הב נא שקר פשוט לבריות, ולנצח תנצח בבחירות.

אין דוגמא מאלפת ממדינת ישראל.

בתמיכת 65 מתוך 120 חברי הכנסת כנראה, בנימין נתניהו עומד להקים ממשלה שתהווה סכנה לדמוקרטיה, בזיון למודרניות, אויבת לשלום ובכייה לדורות. זו לא מליצה: בעוד דורות מספר, אנשים ישבו ויבכו, מנסים להבין מה קשר די-די-טי להתאבדות לאומית.

החלק של הציבור שמשלם את המסים, מגן על הגבולות ומקיים את סטארט-אפ ניישן מיואש מהחורבן שזרע החלק שני. אבל לימדו אותו שחייבים לא רק לקבל אלא אף לכבד את "דין הבוחר". דין זה משקף, כך שיננו, את "רצונו של העם". הם מתבקשים להאמין שהבחירות ב-9 באפריל היו דמוקרטיות. וכך הם אכן מאמינים, כמעט כולם.

יש ביטוי חדש יחסית, מעצבן ויעיל במידה ממש שווה: אז זהו, שלא.

הבחירות לא היו דמוקרטיות. טענת ישראל להיותה דמוקרטיה תלויה לחלוטין במיתוס מגוחך. המיתוס אומר, ברצינות תהומית, שהגדה המערבית איננה חלק מישראל, ולכן מה שקורה שם לא נחשב בבואנו לתאר את המדינה. בדיוק כפי שנדרש: השקר פשוט וכך השקר משכר.

נביט במספרים. כ-9 מיליון תושבים לישראל, בשעה טובה, וכ-3 מיליון איש בגדה המערבית. ישראל שולטת בהם זה 52 שנה, ולא תמצאו סימן לקץ שליטה זו עם מיקרוסקופ. נהפוך הוא: נתניהו אומר כעת שישראל חייבת "שליטה ביטחונית" (והמפה מעידה שהרעיון אינו מופרך).

ישראל בונה ברחבי השטחים עיירות אשר משום מה מכונות "התנחלויות" (וגם באנגלית זוכות לשם מוזר ונפרד). ישראל הקימה באמצע השטח אוניברסיטה המוכרת על-ידי הרשויות. ישראל נוטלת ממשאבי הטבע לעצמה באין מפריע. לישראל שליטה מלאה על כל כניסה ויציאה (ובמקרה של ערבים, על כל תזוזה בינעירונית כאשר בכך היא חפצה).

נכון שרוב הפלסטינים נמצאים באזורי האוטונומיה שהוקמו בשנות ה-90 (הגאונים בליכוד התנגדו אז בהיסטריה גם לזה). אבל הדבר דומה בעיקר לאיגוד מועצות עירוניות, לא לממשלה עצמאית. ישראל שולחת חיילים למובלעות ה"האוטונומיות" והמנותקות זו מזו, עוצרת ושופטת ועושה שפטים כרצונה (דין נפרד ליהודים). ישראל שולטת בבנייה ובפיתוח על רוב השטח. ישראל מנהלת גם את המטבע.

שימו לב: ישראל לא מאפשרת הצבעה לאזרחיה הנמצאים בחו"ל ביום הבחירות – אבל ה"מתנחלים" בוחרים גם בוחרים, כמו תושבי ישראל ממש. שכניהם הפלסטינים לא. בחברון המצב מדהים: קומץ יהודים רדיקלים, השולטים בחסות הצבא במרכז שפונה בכוח מערבים, היו היחידים, בעיר של 150 אלף איש, שיכלו להצביע ב-9 באפריל.

ישראל לא סיפחה רשמית את הגדה המערבית כדי לשמר את עלה תאנה המתחזק את מיתוס הדמוקרטיה. זה כל כך פיקטיבי שכמעט אין אדם בישראל שאפילו שם לב לכך שדי מוזר שהמתנחלים מצביעים, משל היו הם דיפלומטים, או ימאים, למצער.

מי שיפקח את עיניו, יבחין בבירור שכרבע מנתיני ממשלת ישראל חסרים את הזכות הבסיסית להצביע בבחירות לממשלתם. ממשלתם איננה הרשות הפלסטינית, כשם שממשלתי אינה העירייה.

זאת ועוד: אם אלו שהתנגדו להתנתקות מרצועת עזה ב-2005 היו מצליחים למנוע אותה (וחלקם בימים אלה מתכוננים למשרת שר), אחוז התושבים מנועי ההצבעה היה מזנק ל-40% משום השליטה גם בעזתים.

אם לפלסטינים בגדה המערבית (או עזה) הייתה זכות בחירה כפי שיש לאזרחי ישראל הערבים (כתוצאה של קווי שביתת נשק מ-49'), האם הייתה אפשרות כלשהי שהימין הזחוח היה מנצח בבחירות? ברור שלא.

במילים אחרות, הסיבה היחידה שנתניהו ימשיך לכהן (וינסה להחריב את שלטון החוק הקיים בקווי 67') היא שרבע מהאוכלוסייה (40% בלי הנסיגה מעזה) מנועים מלהצביע נגדו.

יש שיאמרו שהפלסטינים בגדה רוצים עצמאות ולא אזרחות ישראל. ראשית, זה עשוי להשתנות: סביר להניח שהדרישה לסיפוח רשמי בא תבוא, וישראל תקלע למבוכה (תחושה שונה מבושה, שאליה התרגלנו זה מכבר). שנית, זה פשוט לא משנה: הם אינם יכולים להצביע לממשלה השולטת בהם.

יש הטוענים בשיא הרצינות שהפלסטינים צריכים לקבל זכויות דמוקרטיות במדינה אחרת, ירדן למשל. טוענים אלה, אפעס, מבולבלים: הרעיון הוא לא להצביע לממשלה כזו או אחרת, אלא לזו שמושלת במקום בו אתה נמצא.

אני לא מטיף לסיפוח, כמובן. הייתי לפני שבוע בבלגיה ומוזר שם למדי, עם שני עמים מעורבים זה בזה ללא רצון ובאין הגיון. המצב כאן יהיה דומה, בתוספת מרכיב חזק של אלימות אין קץ. התוצאה תהיה הגירה של יהודים ומדינה ערבית. ישראל על דרך המלך ישר לשם, בגלל הימין האווילי וציבור גדול שלא חושב.

וולטר היה כנראה משתעשע לשמע ישראלים המדקלמים סיסמאות כגון "אין כזה דבר, פתרון המדינה האחת" ו"לא תהיה מדינה דו-לאומית." עיניים להם, ולא יראו: מדינה דו-לאומית כבר כאן, על השולחן. היא נשפכת על הרצפה ומציפה את החדר כולו.

זו פשוט לא מדינה דו-לאומית דמוקרטית.

הדרך היחידה ליצור כאן שוב דמוקרטיה (ובדרך גם להציל את הציונית) היא חלוקה, למרות הסיכונים. עד אז, בואו לא נעמיד פנים שהממשלה שעומדת ליטול את השלטון בירושלים, שתשלוט למעשה במיליוני פלסטינים, נבחרה באופן דמוקרטי על ידי כלל האוכלוסיה.

טראמפ אולי לא מוטרד מאחיזת עיניים שכזו, אבל זה לא מחייב את הקורא.

הרבה עמים לאורך ההיסטוריה האמינו בשטויות ובחרו בדרך אווילית. הישראלים אינם הגרועים ביותר. אבל האחרים לא התאבדו ממש, ולבטח לא קראו לעצמם "אור לגויים". כאן זה כבר באמת נהיה מצחיק. גם קצת עצוב.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 819 מילים. מחכים לתגובתך.

פלסטיני נהרג בהפגנה על הגדר בעזה

עם חידוש ההפגנות על גדר המערכת ברצועת עזה, נהרג פלסטיני מאש צה״ל ושני פלסטינים נוספים נפצעו ● כעשרת אלפים איש התקבצו במספר מוקדים ● על פי ההסכם, על המארגנים להרחיק מפגינים מהגדר ולמנוע שיגור בלוני תבערה

הפגנה על גבול עזה (צילום: Abed Rahim Khatib/ Flash90)
Abed Rahim Khatib/ Flash90
הפגנה על הגדר בעזה

פלסטיני נהרג ושני פלסטינים נוספים נפצעו בהפגנות השיבה בגבול הרצועה, כך נמסר ממשרד הבריאות הפלסטיני. ההפגנות נערכות לראשונה מאז סבב הלחימה הנוסף בעזה, ועל פי הסכם הרגיעה שהפסיק את סבב התקיפות, על המארגנים להרחיק את המפגינים מן הגדר, ולמנוע שיגור בלוני תבערה לישראל.

כעשרת אלפים איש התקבצו היום במספר מוקדים והכותרת השבועית היא "מאוחדים נגד ההסכם" – ההתנגדות להסכם המאה הסכם אותו צפוי נשיא ארה"ב לפרסם לקראת סוף הרמדאן, שעלה לחדשות היום כאשר פרסומים בתקשורת הפלסטינית ציטטו את שר החוץ הפלסטיני ריאד מאלכי, שאמר כי נעשו מגעים עם וושינגטון, אבל שלא יהיה פלסטיני אחד שיוותר על ירושלים כבירת פלסטיןף או על מדינה פלסטינית ולא ניתן יהיה לקנות את העם הפלסטיני בהטבות כספיות.

במקביל, לרגל יום שישי הראשון של הרמדאן, כ-135 אלף פלסטינים הגיעו לתפילות במסגד אל אקצה מעל 75 אלף מהם מהגדה. חלק מהצעירים שלא קבלו היתר אף קפצו מעל חומת ההפרדה סביב כדי להגיע לתפילה בירושלים.

המרחב הימי נפתח היום ל-12 מייל ומתאם פעולות בשטחים הבהיר שזה בכפוף לשמירה על תנאי ההסדרה. "צעד זה הינו כחלק מהמדיניות האזרחית למניעת הדרדרות הומניטארית ברצועת עזה ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת.

מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות. יודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון".

ולמרות שהחיים חזרו לשגרה, בין הריסותיה עזה במצב נפיץ ונעשים מאמצים להגיע להסדרה ארוכת טווח, בתוך כך המשלחת המצרית במצרים, מנהיג החמאס מתריע שאם ייהרג מפגין על הגדר היום ישוגרו טילים לתל אביב.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 234 מילים. מחכים לתגובתך.

סיכוי אפס למאה

דניס רוס, השליח האמריקני המיתולוגי למזרח התיכון, אינו אופטימי ● הוא תוקף את ״תוכנית המאה״ השאפתנית של טראמפ ("הכניסו את המנהיגים הערבים למגננה") ומודאג מהקשר ההדוק בין נתניהו לנשיא הרפובליקאי ● ראיון בלעדי

דניס רוס בעת ביקור בישראל, לפני כשנה (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90

דניס רוס, השליח האמריקני המיתולוגי למזרח התיכון, אינו אופטימי ● הוא תוקף את ״תוכנית המאה״ השאפתנית של טראמפ ("הכניסו את המנהיגים הערבים למגננה") ומודאג מהקשר ההדוק בין נתניהו לנשיא הרפובליקאי ● ראיון בלעדי

המדינאי האמריקאי הוותיק דניס רוס מעריך כי יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ידחה על הסף את תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

"אני לא אופטימי", אומר רוס בראיון ל״זמן ישראל״. "לדעתי, אבו מאזן הולך לדחות את היוזמה האמריקאית בלי לראות אותה כלל".

רוס היה המתווך הראשי בשיחות השלום שהתקיימו בין ישראל לבין הפלסטינים והסורים, בתפר שבין שנות התשעים של המאה הקודמת לבין שנות האלפיים.

הוא כיהן כשליח המיוחד למזרח התיכון מטעם ממשל הנשיא הדמוקרטי ביל קלינטון; היה המוציא לפועל של פסגת ואי ב-1998 בין קלינטון, בנימין נתניהו, ויאסר ערפאת; פסגת קמפ דייוויד ב-2000 (בין קלינטון, אהוד ברק וערפאת); ופסגת שפרדסטאון באותה שנה (קלינטון, ברק, ופארוק א-שרע הסורי). הידע שלו בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ונסיונות האמריקאים להביא שלום לאיזור, רב יותר משל כל אדם אחר.

בנימין נתניהו ודונאלד טראמפ (צילום: (AP Photo/Susan Walsh)
בנימין נתניהו ודונאלד טראמפ (צילום: (AP Photo/Susan Walsh)

גם בממשל התזזיתי של טראמפ נועצו בו בחודשים האחרונים באופן לא רשמי, בכל הנוגע לאזור שאותו הוא מכיר כאת כף ידו. למרות זאת, רוס אומר ל"זמן ישראל", שאינו יודע מה יש ב"תוכנית המאה" של טראמפ – תוכנית השלום השאפתנית של הבית הלבן, שאמורה להיות מוצגת ככל הנראה בחודש יוני.

יחד עם זאת, לרוס אין ציפיות גדולות מתוכנית השלום של טראמפ, והוא סבור כי כדי לאלץ את אבו מאזן להיכנס לשיחות, "הממשל בארה"ב זקוק למנהיגים ערבים, שיאמרו שהתוכנית האמריקנית היא תוכנית רצינית. זה לא יכול לקרות אחרי ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל בגולן, ואחרי שבממשלת ישראל מדברים על סיפוח בגדה".

רוס מדגיש כי המחוות האמריקניות כלפי ישראל, "הכניסו את המנהיגים הערבים למגננה. עכשיו הם לא יכולים לומר שמדובר בתוכנית רצינית, מבלי שתהיה מדינה פלסטינית, שבירתה במזרח ירושלים. אילו מנהיגי מצרים, ירדן מרוקו, סעודיה והאמיריות, היו אומרים שזה רציני, לאבו מאזן היה קשה להתחמק".

דניס רוס ובנימין נתניהו, 1997 (צילום: AP Photo/Rick Bowmer)
דניס רוס ובנימין נתניהו, 1997 (צילום: AP Photo/Rick Bowmer)

בן בישראל

רוס (70) כיהן בממשלים רפובליקאים ודמוקרטים: הוא שירת בפנטגון תחת הנשיא ג'ימי קרטר; היה יועץ הנשיא רונלד רייגן למזרח התיכון במועצה לביטחון לאומי, מנהל התכנון המדיני במשרד החוץ של הנשיא ג'ורג' בוש האב; כאמור, שליח מיוחד של הנשיא קלינטון למזרח התיכון; ויועץ מיוחד לשרת החוץ הילרי קלינטון (בממשל ברק אובמה) למפרץ הפרסי ודרום מזרח אסיה. ההתמקדות שלו שם היתה בנושא האיראני.

לצד עבודתו הדיפלומטית, הוא שומר לישראל פינה חמה בלב. רוס הוא יהודי החי בוושינגטון, ואחד משלושת ילדיו חי בישראל. כיום, הוא בכיר במכון המחקר "מכון וושינגטון למזרח התיכון", ועומד בראש "המכון למדיניות העם היהודי", מכון מחקר שבסיסו בירושלים, שהוקם על ידי הסוכנות היהודית במטרה לעקוב אחר מצבו של העם היהודי.

דניס רוס ויאסר ערפאת, 1998 (צילום: AP Photo/Adel Hana)
דניס רוס ויאסר ערפאת, 1998 (צילום: AP Photo/Adel Hana)

ואם יש משהו שמדאיג אותו במיוחד, זהו שיתוף הפעולה ההדוק, לעתים עד כדי הזדהות מוחלטת, בין ממשל הנשיא טראמפ לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"חשוב שיהיו לממשלת ישראל קשרי עבודה טובים עם הממשל האמריקאי – והכוונה היא לכל ממשל – דמוקרטי או רפובליקאי", אומר רוס, "אבל אסור לממשלה להגזים ולטפח קשרים עם מפלגה אחת בלבד. כשהתארחתי בישיבת ממשלה בישראל, אמרתי לשרים, שחשוב שלכל ממשלה יהיו קשרי עבודה עם הממשל האמריקאי, והזהרתי אותם שאסור להגזים ולעבוד רק עם צד אחד".

אזהרה אישית

את הקשר בין ישראל וארצות הוא מתאר כ"קשר של אינטרסים וערכים משותפים. שתי דמוקרטיות, העומדות מול איומים דומים. מרבית האמריקאים מבינים זאת. העניין הוא, שחצי מחברי המפלגה הדמוקרטית רואים כיום את ישראל באור שונה – וזהו סיכון".

לדבריו, ההתייצבות הגורפת של ירושלים לימינו של טראמפ, עלולה לסכן את הקשר של ישראל עם יהדות ארצות הברית – וכתוצאה מכך את הקשר בין שתי המדינות: "המצב יחמיר אם לא תהיה לישראל תמיכה יהודית. למדיניות יש מחיר. נכון להיום, המחיר הוא שישראל זוכה לתמיכה של הרפובליקאים, של העצמאים ושל חצי מהדמוקרטים, כך שעדיין מדובר ברוב מובהק. אבל המגמה מדאיגה".

דניס רוס ושמעון פרס, 2011 (צילום: Yossi Zamir/Flash 90)
דניס רוס ושמעון פרס, 2011 (צילום: Yossi Zamir/Flash 90)

רוס מוסיף כי, "אם תיצרו את התחושה שהאידיאולוגיה שלכם דומה לזו של ממשל טראמפ, אתם מתנכרים לעובדה ש-75% מיהודי ארה"ב הם הגרעין הקשה של מתנגדיו. ישראל חייבת לעשות הכל כדי להגיע ללב של הדמוקרטים והיהודים הלא אורתודוקסים. כרגע יש לישראל דימוי שהיא מתעלמת מהדמוקרטים ומהיהודים הלא אורתודוקסים. כשאתם מקבלים החלטה נגד מתווה הכותל (שנועד להקל על זרמים נוספים ביהדות את הגישה לכותל, יב"ח), אתם מתנכרים ל-90% מהיהודים בארה"ב. זה צריך להפעיל אצלכם פעמון אזעקה. יש סכנה. אם תאבדו 90% מהיהודים שאינם אורתודוקסים, לא תהיה לכם תמיכה מצד הקונגרס האמריקאי. זה בטוח".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
@Shai Parnas: לא צריך להגזים. חשבנו שצריך לדווח מה יש לאדם מעורב במשך שנים - ולא משנה א... המשך קריאה
@Shai Parnas: לא צריך להגזים. חשבנו שצריך לדווח מה יש לאדם מעורב במשך שנים - ולא משנה אם אתה מסכים איתו או לא, אי אפשר להתווכח על רמת המעורבת שלו. זה לא פרופיל או ראיון מעמיק שבא לעמת אותו עם שגיאות עבר או תפישות מדיניות שגויות. אם כי, זה נושא מעניין לכשעצמו - לא רק מול רוס אלא מול כל אלו שנכשלו במשימה במשך השנים, כי הם כנראה היו שבויים בתפישות שגויות (ההוכחה שהן שגויות היא בפודינג, כמו שאומרים). תודה על ההערה - וההצעה :)
חבל שאין התייחסות ביקורתית לדברים של רוס עצמו בראיון. הוא תעמולן ותמיד היה. כמו כן מפי הכתב: "הידע שלו בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ונסיונות האמריקאים להביא שלום לאיזור, רב יותר משל כל... המשך קריאה
חבל שאין התייחסות ביקורתית לדברים של רוס עצמו בראיון. הוא תעמולן ותמיד היה. כמו כן מפי הכתב: "הידע שלו בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ונסיונות האמריקאים להביא שלום לאיזור, רב יותר משל כל אדם אחר" - רוס מתאר כיצד ישראל יצאה למלחמת לבנון הראשונה עקב רצח השגריר (הוא מתכוון לכך ולא מתייחס לכך שזו העילה הישראלית הרשמית והסיבות הן אחרות לגמרי). ההתייחסות שלו לכשלון קמפ דיוויד ולאחריות הישראלית האמריקאית של כשלון הפסגה ומה שקרה לאחר מכן אפולוגטי במקרה הטוב ושקר מוחלט במקרה הנכון. הוא גם מעולם, לפי ידיעתי, לא התייחס לפלסטיין פייפרס (2011) שחשפו כמה רחוק הלכו הפלסטינים במו"מ וכמה ישראל וארה"ב נגד הסכם שלום בדמות שתי מדינות לשני עמים. בקיצור תעמולן שנשביתם במילותיו - לא ניסיתם לעמת אותו עם תפקידו ואחריותו למצב הנוכחי - לא שונים מכל אמצעי תקשורת אחר
עוד 633 מילים ו-2 תגובות. מחכים לתגובתך.
״ירושלים היא לב המאבק, אך עזה היא הנשמה״

ראש הממשלה הפלסטיני: ״תוכנית המאה נולדה מתה״

בראיון נרחב לקרן קרנגי, מתקומם ראש הממשלה הנכנס מוחמד אשתייה כנגד יחס הממשל האמריקאי אל הפלסטינים ומצהיר כי סיום הפיצול בין עזה לגדה המערבית עומד בראש סדרי העדיפויות של ממשלתו החדשה

מוחמד אשתייה, ראש הממשלה הפלסטיני (צילום: AP. Nasser Nasser)
AP. Nasser Nasser
מוחמד אשתייה, ראש הממשלה הפלסטיני

ראש הממשלה הפלסטיני הנכנס, מוחמד אשתייה, אינו מאמין בסיכויי תוכנית המאה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להשגת הסכם בין הפלסטינים לישראל, ומצהיר כי ממשלתו החדשה תתמקד במקום זאת במיזוג עם הנהגת חמאס בעזה.

אשתייה נכנס לתפקידו לפני שלושה שבועות, לאחר שראש "ממשלת הפיוס", ראמי חמדאללה, הודיע על התפטרותו. בראיון לקרן קרנגי לשלום עולמי אומר, מי ששימש כחבר הוועד המרכזי של הפת"ח ועמד בראש המועצה הלאומית הפלסטינית לפיתוח כלכלית, כי תוכנית טראמפ "נולדה מתה".

"אמנם לא ראינו את נוסח התוכנית, אבל ראינו משהו הרבה יותר גרוע – המציאות בשטח ושורת הפעולות שננקטו על ידי הממשל האמריקאי הנוכחי, כמו העברת השגרירות לירושלים והסרת זכות השיבה לפליטים".

מוחמד אשתייה ואבו מאזן (צילום: AP. Majdi Mohammed)
מוחמד אשתייה ואבו מאזן (צילום: AP. Majdi Mohammed)

לטענת ראש הממשלה החדש, "הסרת ההתייחסות לכיבוש הישראלי בדוחות זכויות האדם של ארה"ב וההכרה בריבונות ישראלית ברמת הגולן, מצביעה על איך תוכנית השלום צפויה להיראות".

"במקום לבנות אמון, וושינגטון הורסת את היחסים בין ארה"ב לפלסטינים", אומר אשתייה. "איך אנחנו אמורים להתייחס לייבוש הסיוע הפיננסי לרשות ולבתי החולים שבתווכה, למשל?".

אשתייה קיים בשבוע שעבר פגישות עם סנטורים אמריקנים, על אף השבר במערכת היחסים בין הרשות לארה"ב. "במשך הרבה זמן היחסים היו תלויים בשאלה האם ישראל מאמינה שאנחנו פרטנרים טובים למגעים. אנחנו רוצים שבוושינגטון יתנהלו מולנו כעם שמחזיק בזכויות פוליטיות לגיטימיות, לרבות הזכות להגדרה עצמית והזכות לגור במדינה ריבונית עם ירושלים בתור הבירה".

לשאלה כיצד יהיה ניתן לעשות זאת ״כשהממשלה הישראלית סוגרת כל סימן לנוכחות לפלסטינית בעיר", משיב אשתייה: "ירושלים היא יותר מהעיר בלבד – היא האנשים שבה. נעזור במה שנוכל. הממשלה של הרשות יכולה לעזור בהלוואות בעלות נמוכה ותמיכה ביוזמות דיור".

"חמאס נמצא בין הפטיש לסדן"

"סיום הפיצול בין עזה לגדה המערבית הוא עדיפות עליונה, זו הסיבה לכך שהנשיא תיעדף את הנושא בתור הראשון במנדט שנתן לי", מצהיר אשתייה. "כמו כן, ירושלים היא ליבו של המאבק הפלסטיני, אך עזה הוכיחה את עצמה בתור הנשמה שלו. ההתקוממות העממית ב-1987 החלה שם והצעדות ההמוניות הן תוצר של ההתנגדות הפלסטינית. אין פלסטין בלי עזה".

בהתייחס לתמיכה הכלכלית וליוזמות שאשתייה מתכוון לקחת על עצמו, ולאור העובדה שהממשלה מוגבלת בתקציב, אומר אשתייה "רוב הדברים ניתנים לביצוע בעלות מינימלית". הוא מוסיף כי "יהיו לנו משאבים עקיפים ונסתמך על תמיכה קהילתית. תכניות הפיתוח שלנו מכוונות להתרחקות מתלות קולוניאלית ולכיוון של עצמאות".

ב-2014 חתמו חמאס ופת"ח על הסכם פיוס והוקמה ממשלת מעבר בתמיכת הארגונים. "היחידה הטריטוריאלית בה מתרחשות הבחירות לרשות היא הגדה המערבית, מזרח ירושלים ועזה. אנחנו צריכים הסכם עם חמאס על מנת לערוך בחירות בעזה", אומר אשתייה.

"עד כה, המודל של הרשות הפלסטינית לפיוס אינו מקובל על חמאס והמודל של חמאס לא מקובל על הרשות הפלסטינית. אולי נצטרך לערוך משאל עם על מנת לתת לעם להחליט".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 401 מילים. מחכים לתגובתך.

שתי רקטות נורו לדרום; חיל האוויר תקף בעזה

דובר צה"ל: מטוסי קרב של צה"ל תקפו מספר יעדי טרור בתגובה לשיגור בלוני נפץ ותבערה לישראל ● לא דווח על נפגעים או נזק מירי הרקטות

תקיפת חיל האוויר ברצועה (צילום: הדס פארוש Flash90)
הדס פארוש Flash90
תקיפת חיל האוויר ברצועה

במועצה האזורית שער הנגב ושדות נגב הופעלו הלילה (ה') בסביבות השעה 5:00 שתי התראות צבע אדום. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו שני שיגורי רקטות משטח הרצועה לעבר שטח ישראל. מהמועצה האזורית שדות נגב דווח כי לא ידוע על נפגעים או על נזק מירי הרקטות.

צה"ל תקף הלילה מספר יעדים ברצועת עזה. מטוס קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו מספר יעדי טרור במתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה.

אתר "וואלה" מדווח כי שיגור הרקטות מהרצועה נעשה לאחר תקיפות צה"ל וככל הנראה בתגובה לתקיפות. מדובר צה"ל נמסר כי "תקיפת צה"ל בוצעה בתגובה לשיגור בלוני נפץ ותבערה לעבר שטח ישראל מוקדם יותר היום".

כלי תקשורת פלסטיניים בעזה דיווחו כי מטוסים של חיל האוויר תקפו מתקן אימונים של ארגון הטרור חמאס ברצועה. לפי הדיווחים הפלסטיניים למתקן נגרם נזק כבד, אך אין נפגעים בתקיפות צה"ל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: צה"ל רואה בחומרה כל ניסיון לפגיעה באזרחי ישראל וימשיך לפעול נגד פעולות טרור אלו. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 158 מילים. מחכים לתגובתך.
סגירה