מתיחות גוברת במזרח הים התיכון - האם ניתן להכילה?

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו וראש ממשלת יוון קיריאקוס מיטסוטקיס (צילום: Aris Messinis/Pool viaAP)
Aris Messinis/Pool viaAP
מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו וראש ממשלת יוון קיריאקוס מיטסוטקיס

בחודשים האחרונים גברה המתיחות באגן הים התיכון ובעיקר בין טורקיה ויוון. מתיחות זו באה לידי ביטוי במכלול צעדים:

  • רטוריקה חריפה משני הצדדים.
  • תמרונים ימיים.
  • שיגור ספינות קידוח תורכיות למים הכלכליים של יוון וקפריסין (ביחס לזו האחרונה מדובר בפעילות מתמשכת).

החשש מפני התדרדרות האיץ ניסיונות לבלום את ההסלמה ולהושיב את שני הצדדים לשולחן המשא ומתן. גרמניה, המשמשת כעת כנשיאת האיחוד האירופי, מובילה את המאמץ לייצר הרגעה. ארה"ב פועלת גם היא, ומזכיר המדינה פומפאו ביקר באזור, וצפוי לשוב השבוע לאתונה.

בחודשים האחרונים גברה המתיחות באגן הים התיכון ובעיקר בין טורקיה ויוון. החשש מפני התדרדרות האיץ ניסיונות לבלום את ההסלמה ולהושיב את שני הצדדים לשולחן המשא ומתן

מתיחות זו הינה שלב נוסף במאבק המתנהל באזור לנוכח השינויים האסטרטגיים והבריתות האזוריות, כמו גם לנוכח גילויי הגז הטבעי במימי הים התיכון בשנים האחרונות. להלן נבחן את האינטרסים והמהלכים של השחקנים המרכזיים, בניסיון להעריך לאן פני הדברים.

1

טורקיה איננה מרוצה, בלשון המעטה, מהידוק שיתוף הפעולה האזורי במזרח אגן הים התיכון וחשה מבודדת מולו. פורום הגז האזורי, שהוקם בינואר 2019 ושהחוקה שלו נחתמה החודש, ממחיש אולי יותר מכל את הקואליציה האנטי-תורכית שמתייצבת מולה. פורום זה נתמך על ידי ארה"ב והאיחוד האירופי, וצרפת אף ביקשה להצטרף אליו כחברה מלאה.

המהלכים התורכיים בחודשים האחרונים – המעורבות האסרטיבית בלוב והחתימה איתה על הסכם המים הכלכליים, שיגור ספינות קידוח והאיום לעשות כן במים הכלכליים היווניים ליד כרתים וכאמור המשך הפעילות במים הכלכליים הקפריסאיים – נועדו לייצר לחץ ולהעביר מסר בוטה וברור כי לא ניתן להתעלם מהאינטרסים התורכיים.

אנקרה מבהירה אמנם כי היא מוכנה לדיאלוג עם יוון, אולם להבנתה יש ללוות את המסר המדיני בצעדים תקיפים בשטח. חשוב לקחת בחשבון גם את המצב הכלכלי הקשה בטורקיה לנוכח משבר הקורונה, שמגביר את הלחץ על הנשיא ארדואן.

2

יוון מנהלת בחודשים האחרונים מדיניות-חוץ פרו-אקטיבית ואסרטיבית יותר, שלא אפיינה ממשלים קודמים. ניכר, כי היא חשה בטחון עצמי רב יותר לנוכח מערכת היחסים שהשכילה לטוות עם שורה של שחקני מפתח באזור (בדגש על ישראל ומצרים), ועל רקע השיח המתהדק בינה לבין וושינגטון.

יוון מנהלת בחודשים האחרונים מדיניות-חוץ פרו-אקטיבית ואסרטיבית, שלא אפיינה ממשלים קודמים. ניכר, כי היא חשה בטחון עצמי גובר לנוכח מערכת היחסים שהשכילה לטוות עם שורה של שחקני מפתח באזור

הסכם המים הכלכליים שחתמה לא מכבר עם מצרים (אף כי מדובר בהסכם חלקי) נועד לאותת לאנקרה שיש בידיה אמצעים אפקטיביים מולה, ולמעשה מוסיף קלף נוסף לארגז הכלים היווני, אם וכאשר יתקיים משא ומתן ממשי בין השתיים.

אתונה, חשוב להדגיש, מבהירה כי היא מעוניינת בדיאלוג עם טורקיה, שמבוסס על החוק הבינלאומי, ואם זה לא יצלח – היא מוכנה ללכת לבית הדין הבינלאומי בהאג.

3

ארה"ב מגלה פעילות משמעותית במזרח אגן הים התיכון, למרות הפחת במעמדה ובהשפעתה בשנים האחרונות. מדובר באזור רגיש, בו פועלות גם חברות אנרגיה אמריקניות גדולות (כניסתה של שברון לישראל היא משתנה "משנה משחק"), בשתי חברות נאט"ו המתקוטטות האחת עם השנייה, ובחשש מפני ניצול המצב על ידי רוסיה. מערכת היחסים שלה עם יוון וטורקיה היא מורכבת, אולם ניכר כי ארה"ב מנסה להותיר את העימות במישור המדיני-דיפלומטי.

4

רוסיה נוקטת, לפי שעה, איפוק בקשר למתיחות בים התיכון, במקביל לביסוס מעורבותה הגוברת באזור, כולל בזירה הלובית. סביר, כי היא שבעת רצון מן המחלוקת בתוך נאט"ו, בין השאר לנוכח מערכת היחסים שלה עם אנקרה. בביקורו האחרון של שר החוץ הרוסי לברוב בניקוסיה, הוא הביע נכונות לתווך בין הצדדים, אולם סביר שהרוסים מבינים שהצדדים מתמקדים במתווכים אחרים, מה שמותיר להם אפשרות להמשיך בחיזוק מעמדם באזור.

5

גרמניה הפשילה שרוולים בניסיון לתווך בין יוון וטורקיה, הצליחה לייצר מספר מפגשי בכירים בהשתתפות שני הצדדים, ומנסה להביא לפתיחתו של משא ומתן, שלכל הפחות יוביל לרגיעה. ניכר שטורקיה חשה נינוחות מול התיווך הגרמני, ויוון קצת פחות.

גרמניה הפשילה שרוולים בניסיון לתווך בין יוון וטורקיה, והצליחה לייצר מפגשי בכירים בהשתתפות 2 הצדדים, ומנסה להביא לפתיחת מו"מ, שלפחות יוביל לרגיעה. ניכר שטורקיה נינוחה מול התיווך הגרמני, ויוון קצת פחות

6

צרפת, בראשות הנשיא מקרון, חשה כי ניקרתה בפניה הזדמנות לבסס תפקיד צרפתי באזור, ובעיקר לנוכח הוואקום האמריקני. הפעילות האינטנסיבית בלבנון בעקבות הפיצוץ בנמל ביירות, המעורבות האסרטיבית בלוב, והעמדה האנטי-תורכית החריפה בה נוקט מקרון מסייעים למצב את פריז בעמדה אקטיבית, ומחזקים את הבטחון העצמי היווני. לאחרונה נעשה ניסיון לצנן במעט את האווירה בין פריז ואנקרה, כששני המנהיגים שוחחו בטלפון והחליפו ציוצים רגועים יותר בטוויטר.

7

קפריסין שבעת רצון כמובן מהידוק שיתוף הפעולה האזורי, ומהתפקיד המרכזי שהיא ממלאת במסגרתו. אולם, בין השורות ניכר חשש מסוים בניקוסיה שדיאלוג תורכי-יווני עלול לבוא, במידה זו או אחרת, על חשבונם. על כן, קפריסין מנסה להבטיח תאום מוחלט עם יוון, ופועלת במרץ מול ארה"ב (וביקורו של פומפאו באי היה חשוב), האיחוד האירופי ורוסיה.

8

נאט"ו נמצאת כעת אל מול עימות בין שתי מדינות שחברות בברית, והדבר מעלה את השאלה האם היא יכולה למלא תפקיד מסייע או מפשר. דומה כי בנסיבות הנתונות התפקיד האפשרי של נאט"ו הוא מוגבל למדי, וטכני בעיקרו. הנציגים הצבאיים של יוון וטורקיה נפגשו בבריסל כבר מספר פעמים, ויש בכך חשיבות, לפחות במניעת אי-הבנות בשטח שעלולות להוביל להסלמה.

9

ישראל מרוצה מפירות מערכות היחסים המוצלחות שטוותה בשנים האחרונות עם שורה של שחקנים באזור, ובדגש על מצרים, יוון וקפריסין, וכמובן מהתבססותו של פורום הגז האזורי. ישראל הבהירה את תמיכתה בבעלות בריתה המרכזיות במזרח אגן הים התיכון, אולם ברור שעימות מחריף באזור בינן לבין טורקיה איננו משרת את האינטרסים שלה. שיח בילטרלי או אזורי עם אנקרה רצוי מבחינת ישראל, אולם יש קושי לקיים אותו לנוכח חילוקי הדעות העמוקים עם ממשל ארדואן בשורה של סוגיות מרכזיות.

ישראל מרוצה מפירות היחסים שטוותה עם שורת שחקנים באזור, והבהירה את תמיכתה בבעלות בריתה המרכזיות במזרח אגן הים התיכון, אך עימות מחריף באזור בינן לבין טורקיה אינו משרת את האינטרסים שלה

ובכן, האם פנינו להסלמה באגן הים התיכון? שני הצדדים הניצים – יוון וטורקיה – מאותתים כי הם מעוניינים בשיח מדיני, אף אם אין ציפיות גבוהות שהוא יוביל לפריצת דרך מיידית. ניכר, כי כל אחת מן המדינות מנסה לצבור קלפי מיקוח למשא ומתן עתידי – טורקיה באמצעות ההסכם הימי עם לוב והפעילות הפרו-אקטיבית (או הפרובוקטיבית) באזור, ויוון בעזרת ההסכם הימי עם מצרים ומערך שיתוף הפעולה האזורי הנרחב בו היא משולבת. נראה על כן, כי יש לצפות לתחילתו של דיאלוג בין שתי המדינות, שידחה לפי שעה, אם לא יחול שינוי בלתי צפוי, את "קולות המלחמה", עד לסיבוב הבא.

ומה ביחס לישראל? נראה שהנסיבות הנתונות, ומערך היחסים שנבנו בשנים האחרונות הן במזרח אגן הים התיכון והן מול מדינות במפרץ ומצרים, נוחים ומשרתים היטב את האינטרסים שלה. נסיבות אלו מגבילות את מרחב התמרון של ישראל  ביצירת דיאלוג עם טורקיה, ויש להודות כי זו האחרונה איננה מקלה על ניסיון לייצר דו שיח ממשי בינה לבין ישראל. מומלץ שישראל תוסיף להדק את יחסיה עם מדינות האזור ככל שניתן, באופן שיעלה את ערכה בהמשך הדרך, ויאפשר לה למלא תפקיד מרכזי בהרחבת שיתוף הפעולה האזורי.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,034 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 6 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ילד שמתעורר בלילה בצרחות אימה, "דורכים עלי!" ● אנשי הצלה שראו לראשונה אנשים מתים מול עיניהם ללא יכולת לסייע להם ● תלמידי ישיבות שמתמודדים עם אשמת ניצולים ● 45 בני אדם מתו באסון בהר מירון וכ-150 נפצעו - אבל אלפים בחברה החרדית סובלים כעת מחרדה ופוסט טראומה ● שירותי בריאות הנפש והפסיכולוגיה מתחילה לקבל לגיטימיות, אבל למדינה אין מספיק כוח אדם

עוד 1,679 מילים

שקט הוא לא רפש

אם הייתי פוגש את לפיד, שעליו מוטלת הרכבת הממשלה החדשה, והייתי צריך להגיד לו מה הצעד הראשון שהוא חייב לעשות כראש הממשלה, הייתי אומר לו: שקט.

לא שקט בטחוני ולא שקט מביקורת אלא פשוט שקט מכל ההמולה של מכונות הינדוס התודעה והכזב שפעלו פה בשנים האחרונות. שקט מכל השקרים, שככל שהם קשים יותר הם נאמרים בצעקות רמות. שקט מכל המפלצות שהרימו את ראשן בשנים האחרונות: הגזענות, השחיתות, המניפולציות, הפייק ניוז.

אם הייתי פוגש את לפיד, שעליו מוטלת הרכבת הממשלה, והייתי צריך להגיד לו מה הצעד הראשון שעליו לעשות כרה"מ, הייתי אומר: שקט. לא שקט בטחוני ולא שקט מביקורת אלא שקט מהמולת הינדוס התודעה והכזב

שקט אינו רפש. בינואר האחרון הושבע ביידן לנשיא ארה"ב ועשה מהלך דומה כשהחליף את המכונה הרעשנית של הציוצים והעובדות האלטרנטיבות הקרויה גם נשיא ארה"ב לשעבר טראמפ – בשקט. כבר ארבעה חודשים שאין ציוצים הזויים בחמש בבוקר שעון ישראל, אין יותר עולמות מקבילים של אמת, אין הצגה של עולם המדע כעולם שבא לחתור תחת קיומנו ולא להציל אותנו. שקט.

ישראל חייבת שקט, כי הוא התנאי הראשון כדי להתחיל לעבוד ולתקן את כל מה שנהרס פה. בבקשת השקט הזו מקופלים כבר שאר הדברים:

  • זה יהיה שקט של עשייה, כי הממשלה עובדת עבור האזרחים שלה ובתמורה הם סומכים עליה ויכולים לבקר אותה בלי להיחשב בוגדים.
  • זה יהיה שקט של יכולת להבדיל בין עיקר לתפל, בין מה שצריך לטפל בו לבין מה שאינו משיקולים ענייניים.
  • זה יהיה שקט שיכיל את התחלת התיקון של ההפרדה בין הרשויות: ראש הראשות המבצעת לא ירעים תותחים שמטרותיהם לחסל את הרשות השופטת, יו"ר הרשות המחוקקת יפסיק לרדוף את נשיאת הרשות השופטת ומתוך כך נשיאת הרשות השופטת תוכל אולי להשיב את עצמאותה של הרשות השופטת.
  • זה גם יהיה שקט שבו תחדל ההרעשה הארטילרית של התועמלנים והשופרות.

בניגוד למה שאנחנו מדמיינים, זה לא יקרה בבת אחת.

בהתחלה ידממו אלה שמשלמים להם כדי להעריץ את מי שכבר לא ישב בראש ממשלת ישראל, אחר כך יטרטרו עד שיפסיקו המשפיענים, אלה שנהנו עד כה מאורות זרקורים רק בגלל הדימוי שהם "יודעי דבר מה" וקרובים לצלחת, אבל גם הם יודעים שהם תמכו בראש הממשלה שרצה תמיכה שתהיה תלויה בדבר מה והסתכל עליהם כחפץ.

שקט אינו רפש. בינואר האחרון הושבע ביידן לנשיא ארה"ב ועשה מהלך דומה כשהחליף את מכונת הציוצים והעובדות האלטרנטיביות והרעשנית הקרויה גם נשיא ארה"ב לשעבר טראמפ – בשקט

אבל הכי קשה יהיה לנו להשקיט את הקול הפנימי של הרעש שהאיש יצר בתוכנו, בראש שלנו. כי הפנמנו את הנדסת התודעה המסולפת כל כך הרבה זמן: את העובדות השגויות, את היכולת לייצר סימטריה לכל דבר שהצד השני עשה או לא עשה כדי להימלט מאחריות, ואולי אפילו יהיה לנו קשה להיפרד מהיכולת להבדיל בין טוב אישי לעומת טוב ציבורי, כי המושגים האלה התערבבו ברעש של מערבל בטון בשנים האחרונות.

"אני מתחייב כראש הממשלה לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, למלא באמונה את תפקידי כראש הממשלה, ולקיים את החלטות הכנסת ולקיים את החלטות הכנסת. בשקט".

זה מה שצריך ראש הממשלה לפיד להבטיח לאזרחי ישראל לתקופה הקרובה, שקט הוא תחילת שקיעת האבק, ותחילת היציאה לדרך חדשה של בחירה.

רון קסלר הוא איש תוכן ודיגיטל, שימש כמבקר טלוויזה וכתב תרבות במעריב וכדובר הוועד למלחמה באיידס והשתתף בקמפיינים פוליטיים וחברתיים. קסלר ליווה את הפעילות התוכן והדיגיטל של נבחרי ציבור בכירים, ועובד כיום במגזר השלישי. התכנים המתפרסמים בזמן ישראל מבוססים על דעותיו בלבד ולא מייצגים דבר מלבד את עצמו. אתם מוזמנים לעקוב אחריו בטוויטר: https://twitter.com/kessleron_il?s=09.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 473 מילים

השינויים שהוכנסו בחוק יסוד הממשלה לפני כשנה, במטרה לאפשר את הקמת ממשלת החילופים הפריטטית בראשות נתניהו וגנץ, נראו במבט ראשון כאילו מישהו החליט להתנקש בשיטת המשטר הישראלית ● אלא שבחלוף הזמן, הפך הכלי הקרוי "ממשלת חילופים" לעובדה מוגמרת ולאופציה לגיטימית שדווקא מסייעת כעת במו"מ על הקמת ממשלה חדשה, העתידה להוציא את נתניהו מבלפור ● פרשנות

עוד 841 מילים ו-1 תגובות

סערה בימינה: שיקלי נגד "ממשלה עם מרצ" ולא ברור מה יעשו ח"כ נוספים

המנדט של לפיד החל בצלילים צורמים ● יאיר גולן: "אין בסיס לתת לבנט להיות ראש ממשלה" ● אעידה תומא סלימאן: "לא נתמוך בממשלה בראשות בנט" ● שמחה רוטמן מהציונות הדתית: "קורא לבנט להיות אדם ישר וללכת לבחירות חמישיות" ● גלנט זימן את גולדרייך לדווח לו על התבטאויותיו הפוליטיות, עורך דינו של גולדרייך: "מזכיר לי את המשטר שבו חיו הוריי בפולין הקומוניסטית" ● הממשלה אמורה לאשר היום את הרפורמה באגף השיקום

עוד 13 עדכונים

למקרה שפיספסת

סוליית הקוסם

יאיר לפיד קיבל את המנדט שבנט כבר זמם עליו כאילו היה בייבי נתניהו. שוב הוא רוצה להוציא את העגלה מהבוץ, ברוח אותו נאום "תחזיקו אותי", שהוא נושא שוב ושוב כמו ילד שורק בחושך, לא מצליח להחליט בין אבא ואבא למרות שמדובר באבא מתעלל.

רק לפני שבוע הציע לו נתניהו בסרקזם אכזרי סופ"ש בבלפור, לטעום קצת מהפרי האסור. נו, גם נתניהו צודק לפעמים, בנט זה לא חומר של ראשי ממשלה, ולא רק בגלל שהוא עומד בראש מפלגה קטנה שהרכיב מאיילת שקד ומשאריות שנזרקו ליד הקלפי.

רק לפני שבוע הציע לו נתניהו בסרקזם אכזרי סופ"ש בבלפור. נו, גם נתניהו צודק לפעמים, בנט זה לא חומר של ראשי ממשלה, ולא רק בגלל שהוא עומד בראש מפלגה קטנה שהרכיב מאיילת שקד ומשאריות שנזרקו ליד הקלפי

הסיבה היא שאין לו את זה. נשיאים ורוח – וגשם אין. בנט הוא ארנבת שהקוסם הנוכל שולף שוב ושוב מאותו כובע מרוט. ואם כבר בקוסם עסקינן אז לפי הנוהג להידבק לנתניהו בכל מחיר בנט הוא סוליית הקוסם, ואני מנסה להתנסח בעדינות.

בצד ממתין לפיד, וכמו שזה נראה עד כה עכשיו הוא נחוש לתקן. זה יקרה ברגע שבנט יחליט לרדת מהעץ שממנו הוא רוצה להמריא גבוה יותר ממה שלפיד מציע, בניסיונו העיקש לחלץ מהבוץ את העגלה שבנט מושך כרגע לאותו ביוב עצמו.

אם לפיד ימצא עצמו ראש ממשלה זה יהיה בזכות ולא בחסד. בארבע מערכות הבחירות שנתניהו גרר אותנו אליהן ביהירותו ותאוות השלטון הבלתי מרוסנת שלו גילינו את לפיד, שק חבטות קבוע של ימין ושמאל כאחד, שהתבגר לעינינו ממש. שהזכיר לכל מי ששכח, שפוליטיקה יכולה להיות טיפה פחות מטונפת משהורגלנו אליה, ע"י האיש שנאחז עכשיו במשקופים של בלפור בציפורניים ממש, ועוד ישרוט את הדלת שתיסגר אחריו ואחרי ראש הממשלה האמיתית בבית. והילד.

לפיד חשף חוט שדרה מברזל ואורך רוח של חתול שמשייף ציפורניים בשלווה סטואית לנוכח האריה שאהב שחיתות וחוות החיות שצמחה לנו על הראש, והוכיח שבגרות זה לא רק נייר עם ציונים. תראו מי שר החינוך היום ותבינו. בשביל להיות גלנט לא חייבים יום לימודים ארוך, דופק יספיק.

רק לפני שבועיים הדליקו כאן משואות בחגיגות יום העצמאות, היה מעורב בטקס גם מזרק חי עשוי מחיילים שהתבזו כשהמזרק נע קדימה ואחורה ברמז דק, שתדע כל אם עבריה שמדובר במזרק ולא חלילה בחוקן, שזה עניין רגיל תחת שלטון נתניהו.

ראש הממשלה ובעלה ישבו בקהל ומירי רגב ביימה את הפארסה ממקומה לצד השכינה מבלפור, זו שאמרה פעם "נרד מהארץ ושהמדינה תישרף". ובכן, גבירתי, משאלתך כבר מתפשטת כאש בשדות השלף של הפוליטיקה הישראלית. הכל בוער.

נתניהו השחית כל אמת מידה מוסרית, מה שמותר לו אסור על יריביו, ברצותו יתיר וברצותו יאסור. הוא אבי האלכימיה שהופכת כל איש ימין לשמאלן קיצוני אם הסיר את תמיכתו בכס הקדוש. ערבים מקבלים חותמת הכשר או נפסלים בשאט נפש, תלוי אנה יפנו, ימינה או שמאלה. רבנים ונכדיהם הפעוטים מתיישרים לפי דרישה, משחרים לפתחו ומעניקים הכשר בד"ץ לכל גחמה נכלולית.

לפיד חשף חוט שדרה מברזל ואורך רוח של חתול שמשייף ציפורניים בשלווה סטואית לנוכח האריה שאהב שחיתות וחוות החיות שצמחה לנו על הראש, והוכיח שבגרות זה לא רק נייר עם ציונים

עגל הזהב הוא בוס תובעני. בגידה ברצון הבוחר היא נורמה מקובלת. אנשים מחליפים מפלגות כמו גרביים וזה מסריח כמו שזה נשמע. אין תחתית שלא הגיע אליה בשנות שלטונו הארוכות.

הנשיא נתן את המנדט ללפיד. אם חפצי חיים ללא בחירות למען מגלומן אחד אנחנו, נתפלל בליבנו החילוני להצלחתו. ואם אפשר, בלי בנט. אפילו הוא הצהיר שזה לא מוסרי להיות ראש ממשלה עם כזה מספר מנדטים והוא יודע מה הוא אומר. ואומר ואומר.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 542 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

למפלגות שעשויות להרכיב את ממשלת האחדות יש הזדמנות היסטורית לחולל שינוי אמיתי בשורה ארוכה של נושאים שכבר היום פוגעים בחיי היומיום של מיליוני ישראלים, ובכלל זה תחבורה, אנרגיה, תשתיות, מזון, בריאות ● בתחומים האלה, שבהם ממשלות נתניהו מיקמו את ישראל אי שם בפאתי העולם השלישי, אין בעיה למצוא מכנה משותף מימינה ועד מרצ, מישראל ביתנו ועד העבודה ● פרשנות

עוד 804 מילים

הצד המערבי של הכפר ברטעה שייך לישראל, המזרחי לרשות הפלסטינית - ואין גבול אמיתי שמפריד ביניהם ● הישראלים זכאים לחיסון נגד קורונה, הפלסטינים יכולים בעיקר להתחנן ● הנגיף ממשיך להשתולל בתחומי הרשות, אבל החלטת ממשלת ישראל לא השתנתה: אין חיסונים לשכנים, פרט למקרים מיוחדים ● ביקור בברטעה מדגים את כל מה שמקולקל במדיניות הזו

עוד 1,161 מילים

ישראל לא מרחמת על ילדי הגן

בדיקת זמן ישראל פעם בכמה חודשים נחשפת עוד פרשת התעללות בפעוטות ● הכותרות מתחלפות, הגנים משתנים, הגננות נעצרות - אך המשפחות נותרות עם המצוקה הגדולה ● המדינה לא טורחת אפילו לקצר עבורם את התור לטיפולים שיקומיים, הפסיכולוגים עסוקים מדי, והילדים ממשיכים לסבול ● מתנדבים נכנסים לתמונה, אבל זה רחוק מלהספיק ● משרד הבריאות: "יש פער בין צרכי הציבור והמענים הקיימים"

עוד 2,514 מילים

אחרי שהצליח לקבל את המנדט, בפני לפיד עומד אתגר קשה בהרבה - להצליח להקים ממשלה

נתניהו: "בנט דיבר היום על ממשלת אחדות - זו מכבסת מילים; בנט ושקד מפירים אחת לאחת את כל התחייבויותיהם" ● בנט: "נתניהו טרק עלינו את הדלת; זה הזמן להקים ממשלת חירום - כל מפלגות הימין מוזמנות" ● עמיחי שיקלי מימינה הודיע על התנגדותו לממשלה בראשות לפיד ● עמיר פרץ הודיע שלא יתמודד לנשיאות ● קארין אלהרר עתידה לעמוד בראש הוועדה המסדרת

עוד 68 עדכונים

שורת הכשלונות של נתניהו הסתיימה בכניעה סופית

עד הרגע האחרון אמש, עוד שקלו בסביבת נתניהו להודיע כי "עלה בידו להרכיב ממשלה" ● בסוף החליטו לוותר על הרעיון - האחרון שניסה תרגיל כזה היה שמעון פרס ב-1990, והאירוע הסתיים בביזוי גדול ● כעת צפוי הנשיא להעביר את המנדט ליאיר לפיד, שימצא את עצמו ברגע היסטורי, תשע שנים בלבד אחרי שהקים את יש עתיד ונכנס לפוליטיקה ● פרשנות

עוד 783 מילים ו-3 תגובות

פרשנות זה נגמר בדם

שעות ספורות לפני שהמנדט חוזר אל הנשיא, בליכוד לא בוחלים בשום טריק או הטרלה ● מיקי זוהר מציף את הוועדה המסדרת בתריסר חוקי התרסה ● חברי המפלגה לא מבינים למה סמוטריץ' לא כנוע לרבנים כמו בנט לפניו ● ומפלגת השלטון משום מה מוכנה לשקול להמליץ על בנט במקום על אחד מחבריה הבכירים ● ורק בעמדת מד"א במשכן מתברר שלכולם יש את אותו צבע דם

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בהחלט חברי הכנסת בליכוד הם חבורת כבשים שותקים, אף כבש שותק אינו ראוי להנהיג עם. אולי עכשיו המפלגות החרדיות יצטרפו ללפיד. הישארות באופוזיציה פוגעת באינטרסים שלהם. ואז..... אפשר יהיה להח... המשך קריאה

בהחלט חברי הכנסת בליכוד הם חבורת כבשים שותקים, אף כבש שותק אינו ראוי להנהיג עם.
אולי עכשיו המפלגות החרדיות יצטרפו ללפיד. הישארות באופוזיציה פוגעת באינטרסים שלהם. ואז….. אפשר יהיה להחזיר את בנט לבית הספר היסודי, הוא צריך עוד להתפתח, ושיקח אותו את עבאס ושקד. נחפש להם בית ספר יסודי מעורב.
אם בליכוד יש כבשים שותקים, בנט ושקד גרועים יותר.
ללא יכולת הכרעה ומתיימרים להיות ראש ממשלה עם שבעה מנדטים.

עוד 739 מילים ו-2 תגובות

שלום ירושלמי היה שם, כשאורי שרצקי העלה את הרעיון להקים קבוצת אוהדים, לפני 14 שנה ● הוא זוכר את הגול הראשון בתולדות הפועל קטמון, באצטדיון בגבעם רם מול נחלת יהודה ב-19 באוקטובר 2007 ● והוא לא ישכח את הגול האחרון במשחק המכריע מול נס ציונה בטדי, ביום שישי שעבר, שהעלה את הפועל ירושלים לליגת העל בכדורגל אחרי 21 שנה ● לפעמים חלומות מתגשמים

עוד 1,210 מילים ו-1 תגובות

ישראל מנסה ליישר קו עם שאר העולם במרוץ נגד ההתחממות הגלובלית ● אבל משהו מהותי חסר בחוק האקלים המתהווה: מס הפחמן שיעודד מפעלים ומשקי בית להשתמש בפחות אנרגיה מזהמת ● ככה זה כשבמשרד להגנת הסביבה מביטים קדימה, אבל במשרד האנרגיה תקועים בעבר ● עדיין לא מאוחר לשנות את המצב

עוד 1,429 מילים

נתניהו הודיע לנשיא כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה

דיווח: הליכוד לא ימליץ לנשיא להטיל על בנט את מלאכת הרכבת הממשלה ● אחרי שלא הצליח להשיג רוב נמנע מיקי זוהר מלהעלות להצבעה את ההצעה לפטור מחובת הנחה את החוק לבחירות ישירות ● הרב דרוקמן קורא לבנט ולשקד להודיע שיסכימו לכהן רק בממשלת ימין ● החלה חקירתו הנגדית של ישועה: נדרשנו להסיר ידיעות על משפחות שכולות, כי מתחו ביקורת על נתניהו

עוד 56 עדכונים

ראיון "במדינת ישראל, כל אחד יכול להיות 'יועץ בטיחות לאירועים המוניים'"

אם וכאשר תוקם ועדת חקירה לבדיקת האסון בהר מירון, אסור לה לעצור רק בשאלה מי היה אחראי למחדלים בקבר רשב״י ● זו הזדמנות לטפל בתחום הפרוץ והשערורייתי של ניהול הבטיחות בכל האירועים ההמוניים בישראל ● החקירה יכולה להתחיל עם עדותו המטלטלת של המהנדס ישראל (איזי) קצנלנבוגן: "המקרה של הר מירון זה לא רק עיגול פינות. זה הרבה יותר מזה"

עוד 2,184 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה