בנט דורש להיות ראשון ולמנות יו"ר כנסת מימינה

"ממשלת ריפוי לאומי": תיתכן רוטציה בין לפיד לבנט

גנץ: "ביבי הכשיר את הערבים והערבים הכשירו אחרים" ● מרב מיכאלי: "סער ואלקין - אל תהיו האוזר והנדל" ● הורוביץ: "להשתחרר מהפחד מהערבים" ● טיבי לא שולל תמיכה בבנט ● בנט דיבר עם כל המפלגות (חוץ מרע"ם והמשותפת) ● מנדלבליט: למנות שר משפטים בהקדם ● גנץ דורש להעלות מינוי שר משפטים קבוע בישיבת הממשלה ● סער: נתניהו צריך לזוז הצידה ● לפיד וליברמן נפגשו

יאיר לפיד ונפתלי בנט 2017 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש 90)
גרשון אלינסון/פלאש 90
יאיר לפיד ונפתלי בנט. 2017
עוד 31 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 30 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: אני מוכן לעשות ויתורים קשים, אך תחילה על מפלגות הגוש להמליץ עליי לנשיא

יושב ראש תקווה חדשה הגיב לדברים: "שלב הוויתורים הוא עכשיו; אחר כך עלול להיות מאוחר מדי" ● גנץ ומיכאלי נפגשו, בנפרד, עם מנסור עבאס ● במחנה מתנגדי נתניהו חוששים שיושב ראש רע"ם יעדיף לחבור לראש הממשלה ● ועדת פרס ישראל עתרה לבג"ץ נגד שר החינוך בשל סירובו להעניק את הפרס לפרופסור עודד גולדרייך, כי, לטענת גלנט, החוקר הוא תומך של תנועת החרם

עוד 45 עדכונים

פסח - למה אני לא חוגג את זה?

דמיינו שאנחנו כותבים ביחד סיפור. לא סתם סיפור אלא אחד שנוכל ללמוד אתו וממנו, שנוכל לחגוג סביבו ערכים מהחשובים שיש לנו: עשיית צדק, שחרור המשועבדים, חירות.

רעיון: היו היה לפני אלפי שנים בארץ לא ממש רחוקה עם גדול, חזק ואכזר. העם הזה שיעבד והתאכזר למיליונים, במיוחד לעם נחמד אחד שהפך משועבד וחסר ישע. ואז, מגיע אל חדש לאזור, ובאמצעות נציגו מעניש קשות את העם האכזר בדרכים רבות ומשונות, באוויר, במים וביבשה, בבריאות – שלהם ושל בעלי החיים האחרים – ובהרג המוני של בני אדם, כולל ילדים, תינוקות ובעלי חיים רבים. מה אומרות/ים?

ואז מגיע אל חדש לאזור, ובאמצעות נציגו מעניש קשות את העם האכזר בדרכים משונות, באוויר, במים וביבשה, בבריאות – שלהם ושל בע"ח אחרים – ובהרג המוני של בני אדם, כולל ילדים, תינוקות ובע"ח רבים. מה אומרות/ים?

אוקיי, אני מבין שקצת אכזרית הענישה הקולקטיבית הזאת ללא אבחנה, אבל בניטרול העניין הזה (אותו נייחס להבדלי תרבות מובנים בחלוף אלפי שנים, נניח) מוסר ההשכל ברור: לשעבד ולהתאכזר לאחרים זה רע, לשחרר משועבדים זה טוב והאשמים נענשים.

לפני שהולכים על הסיפור הזה, לפני שכותבים, משכפלים ומנציחים אותו, אני מציע שינוי קטן. העם האכזר הזה הם למעשה תושבי ממלכה ואימפריה, החזקה בסביבה בזמנה. בראש כל העוצמה הזאת עומד מלך אחד והוא המחליט והקובע מה נעשה ומה לא בממלכתו. במילים אחרות, לא להתבלבל: זאת מונרכיה אבסולוטית מלפני שלושת אלפי שנים, לא דמוקרטיה מודרנית. לכן, נתיני הממלכה רק מצייתים, לא מחליטים.

כאמור, מגיע אז האל החדש ובאמצעות נציגו מעניש קשות את העם בדרכים רבות ומשונות ביבשה, במים ובאוויר, בבריאות שלהם ובהרג המוני של בני אדם כולל ילדים ותינוקות ובעלי חיים רבים. מה אומרות/ים? אולי לא כל כך טוב לספר על הענשת מיליוני נתינים ובעלי חיים בגלל החלטות של רודן אחד, כשלכל השאר אין בכלל חופש בחירה?

יש בזה משהו. אבל חכו, יש לי הצעה לשינוי נוסף. בגרסה המשופרת הזאת ניקח גם מהמלך עצמו את חופש הבחירה. ואז, כאשר יוצג בפניו האולטימטום, לשחרר עבדים או לחטוף מכות איומות, לא יהיה למלך חופש בחירה ולא תהיה לו ברירה אלא לסרב לדרישה ולגרום נזקים אדירים לעמו וסבל רב לכולם.

כך יעשה אחרי כל אזהרה ולפני כל מכה, המלך יסרב אוטומטית לשחרר עבדים כי לקחנו ממנו את היכולת להסכים לשחרר את כולם ולמנוע סבל ומוות המוניים.
מה אומרות/ים? לא סביר? לא מוצדק? לא נשמע הגיוני? למה שאל ימנע חופש בחירה בטוב ויכפה בחירה ברע כדי להביא סבל רב ואסונות איומים על המוני חפים מפשע? יש בזה משהו, באמת חסר כאן מניע משכנע למעשים כאלה של האל.

המלך יסרב אוטומטית לשחרר עבדים כי לקחנו ממנו את היכולת להסכים ולמנוע סבל ומוות המוניים. למה שאל ימנע חופש בחירה בטוב ויכפה בחירה ברע כדי להביא סבל רב ואסונות איומים על המוני חפים מפשע?

הנה רעיון: מדובר באל חדש באזור ולא מוכר, שאפילו המלך לא שמע עליו, ולכן האל החדש רוצה לעשות רושם בלתי נשכח ולהראות לכולם את כוחו. ובעיקר חשוב לו להראות שהוא יותר חזק מהאלוהים האחרים בממלכה, הגדולים והמוכרים לכל גם מחוצה לה. משום כך הוא חייב ליטול מהמלך את חופש הבחירה, אחרת הוא עלול לבחור בטוב ולשחרר את כולם. ואם כך יעשה, לא יהיה תירוץ לאל החדש להפגין את כוחו.

אולי תשאלו עכשיו למה האל החדש והפחות מוכר יבחר להמחיש דווקא את כוח ההרס, האלימות וההרג המוני? הרי האל החדש והפחות מוכר יכול היה להמחיש את יכולותיו העל-אנושיות בריפוי אלפי חולים למשל, במקום בהפיכת המונים לחולים בייסורים ולמתים. או בהצלת ילדים במקום בהריגתם, או יכול להטיב עם בעלי החיים המנוצלים במקום להוסיף עליהם מחלות קשות ומוות.

למה לא? התשובה די ברורה. מספיק לזכור שמדובר בסיפור של חברה אנושית שחיה במזרח התיכון אלפי שנים הרחק בעבר, חברה פטריארכלית שבה נראה אך טבעי להמחיש עוצמה וגבורה במעשי מלחמה ולהתפאר ביכולת לבצע מעשי טבח גדולים במיוחד, הרבה מעבר למה ששליט אנושי יכול להרוג ולהשמיד.

טוב, לא יודע אם אהבתן/ם אבל זה הסיפור שנבחר בתורה, סיפור על ענישה קולקטיבית ענקית ללא הבדלי גיל, מגדר או אפילו מין ביולוגי, נגד חפים מפשע.
אולי זה נשמע לכם רע אבל זה לא צריך להפתיע אם קראתם את סיפור "המבול" באחד הפרקים הקודמים של עלילות אותו אל, יהוה. גם שם נענשו באכזריות כולם, כל תושבי הפלנטה הנושמים (למעט משפחה אחת) כולל כל התינוקות האנושיים, כל הגורים וכל החתולות המתוקות שרק נולדו. כולם הושמדו באכזריות בטביעה.

בחזרה לענייני שיעבוד, הסיפור הזה על המלך הרובוטי המתוכנת להגיד לא וחסר יכולת בחירה בטוב, לא היה ולא נברא כמובן. במיתולוגיה מקודשת, לא העובדות הן העיקר אלא העקרונות והערכים שהמיתוס בא לקבע ולהנציח לדורות.

לא יודע אם אהבתן/ם, אבל זה הסיפור שנבחר בתורה, סיפור על ענישה קולקטיבית ענקית ללא הבדלי גיל, מגדר או אפילו מין ביולוגי, נגד חפים מפשע. אולי זה נשמע רע אבל זה לא צריך להפתיע אם קראתם את פרק "המבול"

גם במיתוס הגירוש מ"גן עדן", העובדה שנחשים לא מדברים ולא זוממים מזימות עם נשים, היא אמנם עובדה, אבל מה שחשוב הם המוסר והמסר שרוצים לתרץ ולהצדיק ואז לקבע ולהנציח.

האישה, שנגררה אחרי היצור הלא אנושי המרושע, גוררת את האיש לחטא האנושי הראשון אי פעם, הגדול והגורלי מכולם ולאובדן הכול לכולם ולתמיד. על כך נענשה לדורות ונקבעה נחיתותה בהיררכיה האנושית מתחת לגבר: "וְאֶל אִישֵׁךְ תְּשׁוּקָתֵךְ וְהוּא יִמְשָׁל בָּך". (עוד על היררכיית נחיתות האישה לדורות במצוות האל, כאן)

אז יש לנו סיפור מומצא ונורא לשירות הערכים הרעים ביותר, כמו שימוש באלימות מגוונת נגד המוני חפים מפשע מכל גיל, מגדר ומין ביולוגי.

(על ה*בונוס* הנהוג כאן בימינו בצורת סגירת מיליוני בני אדם נתינים משוללי זכויות – נרחיב בפעם אחרת, למרות שמדובר במרכיב קבוע במנהגי החג, כולל חג ה"חירות").

אז מה כן?

מתי אחגוג את חירות המשועבדים? כשנשחרר אותם

מעולם לא היו יותר יצורים אומללים משועבדים לבני אדם, כלואים, נאנקים ונהרגים, כמו בזמן הזה. במשמרת *שלנו* – עשרות מיליארדי קורבנות השיעבוד השנה ובכל שנה, עד שנפסיק.

אולי יום אחד יעלה בדעתנו לתת מעט דוגמה אישית ולהראות לילדינו שאנחנו מבינים מה זאת חירות, מה הם חיים ללא כליאה, התעללות ושפיכות דמים ללא בדל הצדקה, ונשחרר סוף סוף את כל אלה שאנחנו משעבדים.

כי בניגוד לסיפור ההוא על הדמות המצרית הרובוטית המתוכנתת לסרב לטוב ולבחור רק ברע – לנו יש חופש בחירה.

אולי יום אחד נשב סביב שולחן שמח ונסביר לכל הילדים ששאלו ולאלה שלא ידעו איך לשאול, על המכות האיומות והאמיתיות שמעשי השיעבוד שלנו הביאו וממשיכים להביא עלינו ועל החיים אתנו. מכות על בריאות האדם, על חיי האחרים שחולקים אתנו את הפלנטה הזאת ועל הקיום של כולנו עליה. שיעבוד מיליארדי בעלי חיים מכה בנו בזיהום האוויר, האדמה והמים, בחימום העולם, בבירוא יערות ובמכות רבות וקשות אחרות. אלה מכות אמתיות על משעבדים אמתיים, אנחנו.

גם במיתוס הגירוש מ"גן עדן", העובדה שנחשים לא מדברים ולא זוממים מזימות עם נשים, היא אמנם עובדה, אבל מה שחשוב הם המוסר והמסר שרוצים לתרץ ולהצדיק ואז לקבע ולהנציח

רוצות/ים לחגוג חירות ולהבליט ערכים טובים? זה יפה. לצורך חינוכי זה רצוי לאמץ סיפור יסוד ראוי, שאינו חוגג סבל המוני בלתי נתפס, שלא מעריץ השמדת כולם בייסורים כמפגן כוח פטריארכלי מרשים, שלא מאדיר ומריע להענשה קולקטיבית וחסרת אבחנה של המוני חפים מפשע, ולא מרים כוס יין לכבוד טבח ילדים.

אולי יום אחד, עם או בלי סיפור, נלמד את הילדים שבכל דור ודור חייב האדם לשאול את עצמו/ה: את מי אני משעבד/ת?

ואחרי ששאלנו והעזנו לענות אמת, אולי נעז גם לבחור סוף סוף לשחרר את משועבדינו הרבים הנאנקים גם ברגע זה. כשננהג כך, נהיה גם אנחנו בני חורין מהתמכרותנו לשעבוד ולניצול החלשים מאתנו, ונהיה ראויים לקניידלעך.

דתל"ש חילוני, ארגנטינאי טבעוני ומערער סידרתי על הסדר הקיים מתוך אמונה מפוקפקת באפשרות להשאיר אחרינו פחות בלגאן ממה שמצאנו כשהגענו. מחבר הספר 'בועה בקרקעית הים', גרוש ואב לשני בנים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,141 מילים

אחראי המתנדבים במד"א יורחק מבני נוער לתשע שנים

ועדת המשמעת של מד"א פרסמה את החלטתה הסופית: להשעות את ציון בוארון, אחראי המתנדבים הוותיק בתחנת רחובות, אשר נגדו נערמו עשרות תלונות של בני נוער על התעמרות, השפלה, נידוי וביוש ● הפרשה נחשפה בסדרת תחקירים בזמן ישראל ● על בוארון נאסר לנהל, להפעיל או להדריך צעירים המתנדבים בתחנה ● ועד הפעולה של הורי המתנדבים: "מסר נורמטיבי חשוב"

עוד 1,120 מילים

המכנה המשותף לביביזם וטראמפיזם: גזענות

גם במקרה של טראמפ ("אמריקה הנשכחת") וגם במקרה של נתניהו ("ישראל השנייה"), התיאוריה טוענת כי הם נתמכים על ידי קבוצות אוכלוסייה שלכאורה נעשה להם עוול ● במקרה של טראמפ אלו הלבנים שאיבדו את ההגמוניה, ובמקרה של נתניהו אלו בני עדות המזרח שמעולם לא קיבלו אותה ● שתי התיאוריות נושאות בחובן שיפוט שגוי מיסודו - ולא מוסרי בבסיסו ● פרשנות

עוד 1,105 מילים

למקרה שפיספסת

בדיקת זמן ישראל רשות הטבע והגנים מונעת גישה לטבע. המטיילים יוצאים למלחמה

19 מיליון שקל העשירו את קופת רשות הטבע והגנים בשנת 2019 ● מקורו של הסכום הנאה: קנסות ● המטיילים טוענים שזה כלל לא מקרי, לאחר ששבילים ואתרים בהם ניתן היה לטייל בעבר נסגרו שלא בצדק ● וכך המטיילים נאלצים להיאבק בהחלטות הרשות, שמאפשרת כניסה לתוך פחות מאחוז אחד בלבד מהשטחים הפתוחים במדינה ● "אנחנו שומרים על הטבע, והם פשוט רוצים לסגור אותו"

עוד 2,313 מילים ו-3 תגובות

יהודי תימן – הסוף

התקשורת הערבית עסוקה כבר שש שנים בהסתבכות הסעודית במלחמה נגד הארגון השיעי הפרו-איראני של החות'ים בתימן. אך מעט נכתב על הסיפור המשני בסכסוך זה – הדרמה של חיסול הקהילה היהודית. יהדות תימן היא אחת הקהילות הקדומות ביותר בעולם היהודי. ישנן עדויות ליהודים בתימן במאה השנייה לספירה. בתחילת המאה ה-20 היו בתימן כשבעים אלף יהודים, רובם בצנעא.

התקשורת הערבית עסוקה כבר שש שנים בהסתבכות הסעודית במלחמה נגד הארגון השיעי הפרו-איראני של החות'ים בתימן. אך מעט נכתב על הסיפור המשני בסכסוך זה – הדרמה של חיסול הקהילה היהודית

קהילה מכובדת זו, שנשארה נאמנה למסורת הרמב"ם, הייתה למעשה המיעוט המשמעותי היחיד במדינה, המחולקת בין מוסלמים סונים ושיעים.

היסטוריה של עוינות ליהודים

השיעים בתימן משתייכים ברובם לזרם הזיידי, פלג קדום של השיעה שנוצר במאה ה-8 וקרוב הלכתית לסונה יותר משאר השיעים בעולם המוסלמי. מנהיגי הזיידים, הנמצאים בצפון-מערב המדינה, הקפידו ליישם באדיקות את חוקי השריעה כלפי היהודים.

אמנם ניתן ליהודים חופש פולחן, אולם הם חיו תחת חוקי הדִ'מַה (חסות) ושילמו גִ'זְיַה (מס גולגולת). זאת בזמן שהיהודים השתחררו מחוקים אלה ביתר העולם המוסלמי במאות ה-19 וה-20. כאשר האמאם הזיידי יחיא חמיד א-דין השתלט על תימן, עם סיומו של שלטון האימפריה העות'מנית ב-1918, הוא ביטל את החוק העות'מני המקל על היהודים והחזיר את חוקי הד'מה הנוקשים.

הצו הזיידי הקשה ביותר היה "צו היתומים" שגזר על קטינים יהודים יתומים חובה להתאסלם. בשנות ה-20 של המאה ה-20 מתו רבים מבני הקהילה היהודית ממגפות וילדיהם היתומים נלקחו ע"י האמאם הזיידי לאסלום בכפייה.

מדיניות זו המשיכה בשנות ה-30 וה-40 באזורי השליטה השיעים, אם כי בהיקפים קטנים יותר. כדי להתחמק מהצו החמור התירו רבני תימן להשיא ילדים וילדות יתומים. יתומים אחרים הוברחו למשפחות יהודיות אמידות יותר בבירה צנעא כדי שיגדלו אותם כילדיהם, או שהוברחו דרומה לאזור הסוני של עיר הנמל עדן.

ככלל, בדרום תימן ובמזרחה, רחוק מההשפעה השיעית, צו היתומים לא נכפה. היו יתומים שהוברחו משטחי השליטה הזיידית ע"י התנועה הציונית והובאו יחד עם העליות הראשונות לפלשתינה המנדטורית. יהודים שנתפסו מבריחים יתומים נאסרו ע"י השלטונות הזיידים וכך גם ידידים מוסלמים שסייעו להם.

הצו הזיידי הקשה ביותר היה "צו היתומים", שגזר על קטינים יהודים יתומים חובה להתאסלם. בשנות ה-20 של המאה ה-20 מתו רבים מבני הקהילה היהודית ממגפות וילדיהם היתומים נלקחו ע"י האמאם הזיידי לאסלום בכפייה

המאבק הציוני-פלסטיני בארץ ישראל החמיר את מצבם של יהודי תימן. הפגיעה ביהודים הגיעה לשיאה אחרי החלטת החלוקה באו"ם ב-1947 בפרעות שפרצו ברחבי תימן ובטבח שנערך ביהודי עדן.

בין יוני 1949 לספטמבר 1950, הועלו במבצע "מרבד הקסמים" כ-50 אלף תימנים, רובה של הקהילה. כמה עולים בודדים עלו בשנות ה-60 בעקבות מלחמת האזרחים הראשונה שפרצה בתימן. בשנות ה-90, בזמן מלחמת האזרחים השנייה, הוברחו עוד כמה עשרות יהודים לישראל.

חידוש הרדיפות ע"י החות'ים

מצבם של שרידי הקהילה – כמה עשרות היהודים שעדיין נותרו בצפון תימן, הורע מאד עם תפיסת השלטון ע"י "אַנְצַארֻ אללַה" (תומכי אללה), ארגון טרור בשליטתה של משפחת חות'י הזיידית. משפחה זו תפסה את השליטה על העיר צעדה הצפונית ב-2004. החות'ים איימו על חייהם של היהודי צעדה, ונשיא תימן עלי עבדאללה צאלח (אף הוא שיעי) העניק לקהילה קטנה זו חסות בבירה צנעא. בתקופת מהומות "האביב הערבי" ברח הנשיא צאלח מהמדינה. ב-2013 היו דיווחים כי נסיכות קטר סייעה בהברחתם של כמה עשרות יהודים תימנים. החות'ים היו היחידים בעולם שעל דגלם הופיעה סיסמה אנטישמית ברורה:

"אללה אכבר, מוות לאמריקה, מוות לישראל, קללה על היהודים וניצחון לאסלאם".

רדיפת היהודים החמירה ב-2015 עם השתלטותם של החות'ים על הבירה צנעא והתקדמותם דרומה.

איום על ישראל?

ארגון אנצאר אללה החות'י הסתייע בעבר ביועצים מארגון חזבאללה הלבנוני ואף הבטיח לסייע לחזבאללה בסיבוב הלחימה הבא נגד ישראל. היכולת ההולכת ומשתפרת של החות'ים לשגר כטב"מים ארוכי טווח נלקחת בחשבון במערכת הביטחון בישראל, בעיקר מאז ההתקפה על מתקני הנפט של ארמקו הסעודיים ב-2019. בינואר השנה הזהיר אחד מדוברי אנצאר אללה, כי אם ישראל תתערב במלחמה בתימן יכריז הארגון ג'יהאד (מלחמת קודש) נגדה. מנהיג הארגון, עבד אל-מלכ אל-חות'י, טען בעבר כי המאבק נגד "האויב הציוני" מהווה מצווה דתית.

ארגון אנצאר אללה החות'י הסתייע ביועצים מחזבאללה הלבנוני והבטיח לסייע להם בסבוב הלחימה הבא נגד ישראל. היכולת המשתפרת של החות'ים לשגר כטב"מים ארוכי טווח נלקחת בחשבון במערכת הביטחון פה

בשנת 2015 הקימה הממלכה הסעודית קואליציה על מנת להילחם בחות'ים הנתמכים ע"י איראן. מטרתה של הקואליציה הייתה בראש ובראשונה למנוע את השתלטותם של החות'ים על עדן, מה שעלול לאפשר לשלוחה של איראן לאיים על מעברן של ספינות נפט מהמפרץ הפרסי לים האדום.

ההפצצות האוויריות על החות'ים רק החמירו את היחס ליהודים, המזוהים באידיאולוגיה של החות'ים עם ישראל וארה"ב. ב-2016 התרבו הדיווחים על רדיפות ומעצרים של יהודים, בהם גם אחד מרבני הקהילה וגם על ניסיונות להבריח ספרי תורה אל מחוץ לתימן.

תימן ללא יהודים

בשנה שעברה (2020), מעט אחרי הסכם הנורמליזציה עם ישראל, הוברחו כמה עשרות יהודים ע"י האמירויות. דיווח נוסף על הברחת יהודים תימנים ע"י האמירויות התפרסם בינואר השנה. גירוש היהודים הפך לחלק ממדיניותם של החות'ים באזורי שליטתם.

כמו בעבר, נאסר על יהודי תימן לעזוב עם רכושם. הם נאלצים למכור את נכסיהם במחירי חיסול והחות'ים משתלטים על בתיהם. בני משפחת א-נאעטי סיפרו לאחרונה, כי לפני שהחות'ים השתלטו על אזור עמראן, בו הם חיו, היהודים יכלו להישאר והתפרנסו כנפחים, נגרים ומוסכניקים. לפי עדותם, מלבד התנכלויות מרובות ליהודים, פרסמו החות'ים באזורים עליהם השתלטו – צעדה, עומראן ואח"כ צנעא, אזהרות לפיהן על היהודים לעזוב או שייאסרו. כעת מוערך מספר היהודים בכמה בודדים בלבד.

גירוש היהודים הפך לחלק ממדיניותם של החות'ים באזורי שליטתם. כמו בעבר, נאסר על יהודי תימן לעזוב עם רכושם. הם נאלצים למכור את נכסיהם במחירי חיסול והחות'ים משתלטים על בתיהם

רוב הפרסומים האחרונים על יחסם של החות'ים ליהודים מגיע ממקורות תקשורת של סעודיה והאמירויות, ומנוצל על ידיהם להשחרת דמותם של החות'ים בעיני העולם. עם זאת, הפרסומים הנשענים על עדויות של פליטים יהודים הם מהימנים ומלמדים כי אנו עדים כעת לסופה של יהדות תימן.

סכנה ליהודים אחרים באזור?

חיסולה של יהדות תימן אינו שונה מסיפורן של קהילות יהודיות אחרות במזרח התיכון, כגון יהודי עיראק, סוריה ומצרים. אולם יש לתת את הדעת לעובדה שחיסולה הסופי של הקהילה היהודית בתימן הוא פרי יוזמתם של החות'ים, בני חסותה של איראן. באיראן עצמה נותרו יותר מ-8000 יהודים. קבר אסתר ומרדכי בעיר המדאן הוצת בשנה שעברה. היו הערכות כי מדובר בנקמה על חיסולו של קאסם סולימאני. המתיחות בין ישראל ומשטר האייתולות מעלה את השאלה: האם היהודים באיראן אינם למעשה בני ערובה?

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 966 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בג"ץ והיועמ"ש שוב מצילים את נתניהו מנבצרות

ראש הממשלה ימשיך לטעון שהמערכת נגדו, אבל בפועל מנדלבליט וחיות מצילים את נתניהו פעם אחר פעם ● נתניהו בולם מינוי שר משפטים - ומנדלבליט מפציר בו במכתבים מנומסים שיעשה את המוטל עליו ● נתניהו מתחייב בבג"ץ לפעול לפי הסכם ניגוד עניינים, וכשאינו עושה זאת בג"ץ פוסק שהוא חייב ● מתישהו הסבלנות תפוג - ולא תהיה ברירה אלא להכריז על נתניהו כנבצר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 781 מילים ו-1 תגובות

האסון העולמי הבא: תעשיית הפלסטיק מחסלת את הפוריות

בספר חדש המסכם כ-25 שנות מחקר, מזהירה המומחית פרופ' שאנה סוואן: בתוך כשני עשורים, רוב הגברים בעולם לא יהיו פוריים ● סוואן חושפת את הנזק שגורמת חשיפה מוגברת לכימיקלים אשר בשימוש במיוחד בתעשיית הפלסטיק - כולל התבגרות מינית מוקדמת, ירידה באיכות הביציות וספירת הזרע, כיווץ גודל הפין - ואובדן חשק מיני ● ויש גם המלצות מעשיות איך להקטין את הנזק

עוד 853 מילים

הליכודניקים החדשים

החברה הערבית לפי ההערכות, הליכוד קיבל כחצי מנדט בחברה הערבית - ופי ארבעה יותר מבשנה שעברה ● מה מביא אזרחים במיעוט המוזנח, המודר והמקופח בישראל להצביע למפלגת השלטון? ● משיחות עם ערבים ישראלים שהצביעו לליכוד, עולה תמונה מורכבת שיש בה יותר ממניע אחד ● אבל המכנה המשותף לכולם הוא האמונה כי רק נתניהו יכול לחולל שינוי ו"אם יש לך קשרים אצלו, המדינה שלך"

עוד 3,080 מילים

הסכם איראן-סין הופך את טהרן לנועזת יותר כלפי ישראל

בין הפגיעה בספינה בבעלות ישראלית בים הערבי לחתימת הסכם השת"פ עם סין, השבוע החולף היה מוצלח מבחינת איראן ● ההסכם הופך לרשמי את מה שהחל עוד קודם - סין כבר העלתה את כמות הנפט האיראני הזורם אליה פי עשרה מאז תחילת השנה ● אך הוא מציב את ארה"ב בפני דילמה כיצד לנהוג בסין ● ויש, כמובן, את השאלה מה יהיה הצעד הבא של ישראל אחרי הפגיעה בספינה ● פרשנות

עוד 675 מילים

ליצמן: "נלך רק עם נתניהו, אין כאן שאלה"

דיווח: המשותפת תמליץ על לפיד, רע"ם על נתניהו ● גנץ קורא לפגישה מרובעת עם לפיד, בנט וסער ● הנשיא יתחיל בהתייעצויות עם הסיעות ביום שני הבא ● ראשי המשותפת דנו במי לתמוך להרכבת ממשלה ● ש"ס תמליץ על נתניהו, יהדות התורה לא החליטה

עוד 39 עדכונים

יאיר לפיד התחיל לעבוד

אחרי שלוש מערכות בחירות בהן עמד מאחורי בני גנץ ואחת נוספת שבה שמר על פרופיל נמוך, יאיר לפיד מעלה הילוך ● בחג החל במסע בין חבריו למחנה המרכז-שמאל על מנת להשיג מספיק המלצות לנשיא המדינה להעניק לו את המנדט להרכיב ממשלה ● גם אם לא יצא מזה כלום, לפיד מכניס רגל ללשכת ראש הממשלה - ואם לא הפעם, אולי יכבוש את היעד בפעם הבאה ● פרשנות

עוד 509 מילים

מקורבי בנט: לפיד רוצה ממשלת שמאל מלא בתמיכת הערבים

סמוטריץ׳ על סער ובנט: מקווה שהם לא מתאמים כניסה לממשלה בתמיכת הערבים ● לפיד נפגש היום עם עבאס וצפוי להיפגש השבוע עם עודה וטיבי ● גנץ נפגש עם לפיד אך לא הבטיח שימליץ עליו ● ליברמן ימליץ על לפיד ● גנץ ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה להתקיים מחר עקב ״סירוב נתניהו למנות שר משפטים״ ● בליכוד טוענים שבגלל הביטול ישראל עלולה לאבד חיסונים

עוד 19 עדכונים

אם אכן יעבור חוק המונע מנאשם בפלילים לקבל מנדט להרכבת ממשלה החל מהכנסת הבאה, לליכוד ולנתניהו תהיה בעיה לעתור לבג"ץ ● עמדתם, אשר הושמעה בעתירות נגד ממשלת החילופים, היתה חד משמעית: הם שוללים את סמכותו של בג"ץ לדון בחוקתיות של תיקונים לחוקי יסוד ● או כפי שהציג זאת בא כוחם: "ברגע שיש 61 ח"כים שמעבירים חוק, הם יכולים לעשות מה שהם רוצים" ● פרשנות

עוד 584 מילים

אנמי פול חוותה מגיל צעיר גילויי גזענות בגלל צבע עורה והשנה, כשהחליטה לרוץ לראשות מפלגת הירוקים בקנדה, האנטישמיות נגדה העבירה הילוך ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על היחסים המורכבים של מפלגתה עם ה-BDS, על הסיבות שהביאו אותה להתגייר ועל השמועות שהופצו עליה בגלל תסרוקתה

עוד 2,182 מילים

מחקר כשהנאצים היו שנייה מארץ הקודש

זה נראה כמו סיפור עם סוף ידוע מראש: רומל וחייליו כתשו את בנות הברית, ועמדו לכבוש גם את פלשתינה ● ספרו החדש של גרשום גורנברג מביא לקדמת הבמה ההיסטורית את הגיבורים האמיתיים שמנעו את הטבח ביהודי צפון אפריקה והמזרח התיכון ● ואיך כל זה קשור לשלושה גאונים פולנים נשכחים ולטיפת מזל

עוד 1,777 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה