קולאז' יום העצמאות (צילום: עיבוד מחשב)
כותבי זמן ישראל מציגים: הזכרונות האישיים מאחורי הארועים הלאומיים

ישראל שלנו

פרויקט מיוחד

לכבוד יום העצמאות, מערכת זמן ישראל נכנסת למנהרת הזמן במסע אל הרגעים הפרטיים שמאחורי הזיכרונות הקולקטיביים ● שירת החיילים בששת הימים ● הריצה למקלט במלחמת יום הכיפורים ● האבא שמפרפר בין חיים למוות בשלום הגליל ● אולפן ההקלטות של פורטיס וסחרוף ● שברון הלב כשהרסו את אוסישקין ● הרצון להיות חלק מכולם אחרי רצח רבין ● ואפילו: ישראל כמעט שורפת את צרפת בכדורגל

כל הזמן // יום חמישי, 13 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שכחו אותנו במזרח התיכון

לחימה בעזה, פרעות ברחובות ישראל, מתיחות בגדה - ישראל מתמודדת עם הסלמה ביטחונית במספר חזיתות, ולראשונה זה קורה ללא נוכחות אמריקאית בזירה הדיפלומטית ● ממשל ביידן טרם בחר את השגריר הבא לישראל, לבית הלבן אין שליח קבוע למזה"ת ואפילו במחלקת המדינה טרם מונה ראש מחלקת המזה"ת ● האם לאמריקאים נמאס מאיתנו? ● ואיך זה משפיע על ישראל?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,176 מילים ו-2 תגובות

מצב סיום

מצב סיום הוא המצב אליו מתבקשת מערכת הבטחון להגיע בסיום המערכה או המבצע. את מצב הסיום מגדיר הדרג המדיני (קבינט, ראש ממשלה) ואילו מערכת הבטחון (צה"ל) מתבקשת להציג את התכנית (או התכניות החלופיות) למימושו.

הואיל והגדרה ברורה של מצב הסיום היא כמעט בלתי אפשרית – הדרג המדיני, שתפקידו להגדיר את מצב הסיום, עושה זאת במעורפל, באופן כללי, עם נפנופי ידיים והצהרות על חיזןק ההרתעה, החלשת חמאס ועוד ועוד. אין מרכיב לוגי או כמותי בהגדרה הזו. למה? כי לא יכול להיות.

הואיל והגדרה ברורה של מצב הסיום היא כמעט בלתי אפשרית – הדרג המדיני, שתפקידו להגדיר את מצב הסיום, עושה זאת במעורפל, באופן כללי, עם נפנופי ידיים והצהרות על חיזוק ההרתעה והחלשת חמאס

הטענה המרכזית כלפי המערכת טמונה בנקודה הזאת – אם אי אפשר להגדיר בבירור מצב סיום,  צריך להביא אנשים מדיסציפלינות אחרות שיצטרפו לתהליך החשיבה ויביאו פתרונות מחוץ לקופסה. כרגע המערכת הצבאית שואלת רק את עצמה. כנ"ל אוסף הפרשנים שמדביקים לעצמם הגדרה של מומחים לביטחון לאומי, ויש כאלה שלוקחים אותם ברצינות. בטחון לאומי זה מקצוע מאוד רחב והוא מכיל גם את הנושא החברתי.

במרחב החברתי ישראל מוצאת את עצמה במשבר ענק בהקשר של הבטחון הלאומי – ההתקוממות של הנוער הערבי בערים המעורבות. דווקא במרחב הזה  ניתן להגדיר מצב סיום ברור, אבל אף אחד לא נדרש לזה. אף אחד לא ביקש דבר כזה. את איש זה לא מעניין, למרות שאי היציבות שנגלתה לעיננו היא משמעותית ועמוקה.

ההתקוממות של צעירי לוד – רמלה, יפו, עכו ואום אל פאחם אינה ארוע חולף או מקרי. זה הרבה יותר משמעותי ועמוק מהפלת הבניינים הגבוהים בעזה (בחדשות אחד הערוצים בטלוויזיה שמעתי לפחות שני אלופים במיל. מתהדרים בהישג הזה כהישג תודעתי, רחמנא ליצלן).

עוד לא הפנמנו שתודעה היא תודעה של ציבורים רחבים. או בשפה של העולם החדש: "הרחובות". יש רחוב עזתי, יש רחוב ירושלמי ויש רחוב רמלאי-לודאי-יפואי. אלה שלושה רחובות שונים שאין ביניהם כל קשר. כל אחד מהם ניזון ממצוקה מסוג אחר וכל אחד פועל כיום מול החברה הישראלית מסיבות אחרות. כולם פלסטינים מוסלמים וכולם יוצרים איום אסטרטגי על ישראל.

נרדמנו.

במרחב החברתי ישראל מוצאת עצמה במשבר ענק בבטחון הלאומי – התקוממות הנוער הערבי בערים המעורבות. דווקא במרחב זה ניתן להגדיר מצב סיום ברור, אך זה לא מעניין איש, למרות האיום האסטרטגי

ולא במקרה. נרדמנו, כי נשבינו באגדת הכוח הבלתי נגמר של המעצמה האזורית הקרויה ישראל. נרדמנו, כי אין ביכולתנו לעכל את העולם החדש. עולם שהרחוב הוא המרכיב המשפיע והמרכזי בו. רחוב שכוחו הוא עצום והוא (מבוסס בעיקר על צעירים מתחת לגיל עשרים) לא נשמע להוריו ולא נרתע ממשפחתו ולא ממנהיגיו המגוחכים. כל אלה הם עולם ישן, מטומטם וחסר חשיבות, והצעירים לא סופרים אותו. ומעל הכל, בלתי אפשרי להכניע אותם למרות שאין להם מטוסי קרב ולא אמצעי לחימה מדהימים כמו לצה"ל או לשב"כ.

עם הרחובות האלה אנחנו חייבים לדעת לחיות. להתחלק, להשקיע, להבין שאלה הם בני אדם שרוצים לחיות כמונו, ולא במזבלה. רחוב כזה לא ניתן "לנצח" (כפי שאוהבים אלופינו להתבטא). גם אם נשמיד את יושבי הרחוב עד האחרון, עדיין צאצאיו ימשיכו את מאבקו וביתר שאת.

המלחמה עם הארגונים-גופים-רחובות הללו היא מלחמה מסוג אחר. לא דומה למה שישראל שקועה בו בטעות. בעיקר בגין חוסר שיקול דעת ומוחות שטוחים שמנהלים את המערכות הללו. גם המודל של סיכול ממוקד – יכולת פנטסטית של מערכת הבטחון, המבטאת קישוריות חדשנית בין סוגים שונים של כוחות ויכולת מודיעינית מאוד מתקדמת – הוא מודל חסר משמעות וערך בכל מה שקשור "למלחמה מהסוג החדש" במאה העשרים ואחת.

רק למעצמות יש אפשרות לפגוע בציבור רחב ועויין באופן כמעט טוטאלי כשאיש לא מצפצף, כי מדובר במעצמה. ישראל אינה מעצמה. היא מחפשת את מקומה בין העמים. היא מחפשת שקט יציב שמאפשר לאזרחיה להתפתח, לחיות בביטחון ובעיקר – למצות את חייהם באופן מקסימלי. שקט שמאפשר זאת לכולם, לא רק לחלק מאזרחיה. זהו למעשה מצב סיום חברתי שניתן להגיע אליו.

חמאס כבר ניצח במרחב התודעה. זה כבר לא ישנה אם נחסל עוד צוות שיגור ועוד מפקדים בכירים וזוטרים. חמאס הפך לתומך הרלוונטי והבלעדי בכל מה שקושר את האסלאם לירושלים, לאל אקצא, לכל דבר שקשור לסמלים הכי קריטיים למאמינים המוסלמים. אם הוא ניצח בקרב התודעה, אנחנו הפסדנו.  אנחנו הפסדנו בעיקר משום שאנו משחקים בחבל בעולם שכולו "גיימינג וירטואלי". העולם השתנה.

עם הרחובות האלה אנו חייבים לדעת לחיות. להתחלק, להשקיע, להבין שאלה בני אדם שרוצים לחיות כמונו ולא במזבלה. רחוב כזה לא ניתן "לנצח" (כמו שאוהבים אלופינו להתבטא)

חבל על אלה שנהרגו ביממה אחרונה. חבל על אלה שעוד ייהרגו. יום אחד יתברר שנהרגו בגלל טעות תפיסתית של קברניטים. וזה במקרה הטוב, כי יתכן שעוד יתברר שזאת לא טעות אסטרטגית אלא ציניות ברמה האסטרטגית. קרי – משחק בחיי בני אדם.

חיים אסא היה אסטרטג הקמפיין של יצחק רבין (1992) וציפי לבני ( 2009). הוא כיהן כיועץ לביטחון לאומי בממשלת רבין. יו"ר חברת סייקן וראש המעבדה למשחקי מלחמה אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 713 מילים

ביום שאחרי, ישראל תידרש להתמודד עם שאלות נוקבות

הערכת החסר בנכונותו של חמאס להיכנס לסבב לחימה עוצמתי ● יכולת התכנון המוקדם וניהול האש של הארגון ● קצר בתקשורת בין הדרג המדיני לצה"ל ● אלו נושאים שישראל תהיה חייבת לתחקר לעומק בשוך הקרבות ● אבל במערכה הזו יש לישראל גם הישגים מרשימים, בראשם עומק החדירה המודיעינית של תנועת הבכירים בארגוני הטרור ● עכשיו המבחן הוא בתכנון מהלך הסיום ● פרשנות

עוד 576 מילים

סער: התפקוד העלוב של המשטרה עקב הריסוק השיטתי שלה

תומא-סלימאן: כדי להרגיע את הרוחות בישראל – יש ללכת להפסקת אש בעזה ● עבאס: "הפסקנו את המגעים הפוליטיים - זה לא הזמן״ ● הורוביץ: לא כדאח לעצור את המגעים הפוליטיים ● יהודי נדקר בדרך לתפילה בלוד ● קארין אלהרר: העדר ההנהגה הוביל אותנו למצב של אנרכיה ● גנץ: אסור לגרור ולהיגרר למלחמת אזרחים ● הירי מעזה: חמישה נפגעו קל הלילה בבניין בפתח תקוה

עוד 27 עדכונים

למקרה שפיספסת

מדרום ומבלפור תיפתח הרעה

אוכלוסיית הבדואים בדרום נחשבת בסיס כוחו הפוליטי של מנהיג הפלג הדרומי המתון לכאורה של התנועה האיסלמית, מנסור עבאס. האם זה מקרי שיום לפני המיני אינתיפדה הבדואית שפרצה בימים אלה בדרום ובשפלה, עבאס קיים פגישה סודית עם נתניהו, ובמקביל ביטל פגישה עם לפיד-בנט "בגלל המצב"?

הבדואים בדרום נחשבים בסיס כוחו הפוליטי של מנהיג הפלג הדרומי בתנועה האיסלמית, מנסור עבאס. האם זה מקרי שנפגש בחשאי עם נתניהו יום לפני המיני-אינתיפדה הבדואית, ובמקביל ביטל עם לפיד-בנט "בגלל המצב"?

עד עתה אוכלוסיית ערביי ישראל ידעה ברובה המכריע לא לחצות את הקו המפריד בין מחאה לגיטימית על רקע דרישות לאומיות כאלו ואחרות, לבין פתיחת חזית פנימית בעיצומה של מערכה צבאית. זה אפיין את כל רובדי האוכלוסייה, בגליל, במשולש והפזורה הבדואית. מעטים שנתפסו משתפים פעולה עם האויב היו ברובם המכריע מבל"ד, המפלגה הערבית הכי קטנה וקיצונית, בעלת אוריינטציה לאומית-חילונית.

דפוס זה נשבר אתמול, כאשר חבורות של בדואים תקפו עוברי אורח יהודים על כבישי הדרום והשפלה. מכוניות של יהודים נרגמו באבנים, הנהגים והנוסעים הותקפו באלימות קשה, והמכוניות הוצתו.

אילו זה היה קורה באזורים שאינם נחשבים כמעוזו של עבאס, זה לא היה מדאיג כל כך. ההסבר ההגיוני וכלכ הנראה הנכון במקרה הזה היה שיריביו של עבאס מנסים להביך אותו לסכל את מגעיו עם גוש השינוי באמצעות אותה אלימות החוצה קו אדום שעד עתה לא נחצה.

לוד ורמלה הינם, באופן חלקי לפחות, חלק ממעוזו של עבאס, כי אחוז לא קטן של האוכלוסייה הערבית באותם ערים הינם בדואים מהדרום שהתנחלו בשנות החמישים והשישים במקום חלק מהאוכלוסיה העירונית הוותיקה שברחה במהלך מלחמת העצמאות.

העובדה שזה קרה דווקא באזורים שנחשבים כמעוזו של עבאס מעוררת את השאלה האם ידע ואישר, או שגם הוא נתפס עם המכנסיים למטה.

דפוס אי חציית הגבול בין מחאה לאומית לבין פתיחת חזית נשבר, כשחבורות בדואים תקפו עוברי אורח יהודים על כבישי הדרום והשפלה. מכוניות יהודים נרגמו והוצתו, והנהגים והנוסעים הותקפו באלימות קשה

ד"ר מוטקה קידר, אחד המזרחנים הבולטים והמוערכים בישראל, חוקר בכיר במרכז בגין-סדאת, סבור שאין מצב שמנסור עבאס נתפס עם המכנסיים למטה. "זה המעוז שלו, אלו בדיוק המקומות בהם קיבל את המסה הקריטית של מנדטים שבסופו של דבר העבירו אותו מעבר לאחוז החסימה", מציין קידר.

קידר מסביר שהמונחים פלג צפוני ודרומי של התנועה האיסלמית מטעים:

"בעבר היה אולי הצדקה לאבחנה הזאת, כי השייח ראד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני הקיצוני יותר מתגורר במשולש הצפוני (אום אל פחאם), ואילו השייח נימר דרוויש, מנהיג הפלג המתון יותר של התנועה, היה מכפר קאסם, במשולש הדרומי".

שתיקתו הרועמת של עבאס בראשית האירועים מעלה ספק לגבי אי ידיעתו מה מתכננים. נכון שבקרב תושבי הפזורה הבדואית בדרום והשפלה ישנם גם לא מעט פעילי הפלג הצפוני, אך בחברה כמו הבדואית אין סודות, בטח לא כאלו. לפי קידר:

"גם אם עבאס לא יזם את הפוגרומים שראינו אתמול בכבישי הנגב וערי השפלה, הוא בוודאי ידע מבעוד מועד מה מתוכנן".

עד עתה אין ולו בדל של ראיה שנקט פעולה כלשהי למנוע את אותן התקפות על עוברי אורח יהודים שכלל לא היו קשורים לאירועים.

צריך גם להבין שלא היו כאן הפתעות כלשהן. המשבר הזה לא הפתיע אף אחד, כי כבר יותר משבוע היה ברור שנתניהו והסנצ'ו-פנשה שלו אוחנה נוקטים פעולות שכל תכליתן להדליק את המדינה וליצור מצב חרום שיסכל הקמת ממשלת שינוי.

שתיקתו הרועמת של עבאס במהלך האירועים מעלה ספק לגבי אי ידיעתו מה מתכננים. נכון שבקרב תושבי הפזורה הבדואית בדרום והשפלה ישנם גם פעילי הפלג הצפוני, אך בחברה כמו הבדואית אין סודות, בטח לא כאלו

הצעד הראשון היה פריסת מחסומים בשער שכם, ללא כל סיבה. לא היו הפרות סדר, ולא הייתה כל עילה לפרוס מחסומים, שכל תכליתם למרר את חייהם של מוסלמים שבאים להתפלל ולחגוג את סיום הצום היומי. זה להכניס אצבע בעין.

במקביל אפשרה הממשלה למתנחלים לממש צווי פינוי נגד תושבים ערבים בשכונת שייח ג'ראח. כל אחת מהפעולות הללו די היה בה כדי להתסיס את השטח. כל מי שעיניו בראשו ידע מה תהיה התוצאה הבלתי נמנעת של נקיטת שתיהם בו זמנית, דווקא לקראת ליל אל קדר (השבוע הכי קדוש של הרמדאן).

ליתר ביטחון דאגה המשטרה, תחת פיקודו של מפכ"ל חדש, חסר ניסיון וחסר הרקע המקצועי המצופה ממפכ"ל (מעולם לא פיקד על מחוז) לאפשר למצעד הדגלים להתקיים דווקא בשער שכם והרובע המוסלמי. זה היה מיותר, הרי לא היתה כל פגיעה בגאוותנו הלאומית אילו המצעד היה נכנס לעיר העתיקה דרך שער יפו, ומשם דרך הרובע היהודי מגיע לרחבת הכותל.

מי שביקש רישיון להיכנס לעיר העתיקה דרך שער שכם, ומי שאישר לו, ידעו היטב מה הם מבשלים. וכשאכן פרצו מהומות, מה עשתה המשטרה? פרצה לתוך הר הבית ונכנסה למסגד אל אקצה. על זה כתוב במקורותינו "הזורע רוח יקצר סופה".

הדבר היחידי שלא ברור זה האם עבאס תיאם את הפוגרום עם נתניהו. ב-10 במאי ביטל עבאס פגישה עם לפיד ובנט, בטענה שלאור האירועים זה לא מתאים. אחרי זה התפרסם בישראל היום, לא בדיוק עיתון הנחשב עוין לראש הממשלה, שיום קודם, ב-9 למאי, התקיימה פגישה חשאית בין ביבי לעבאס.

הדבר היחיד שלא ברור זה האם עבאס תיאם את הפוגרום עם נתניהו. ב-10 במאי ביטל עבאס פגישה עם לפיד ובנט. בהמשך התפרסם ב"ישראל היום", שאינו עוין לרה"מ, על קיום פגישה חשאית בין ביבי לעבאס יום קודם

שני גורמים מרוויחים מהמשבר המיותר ולא מחויב המציאות שניצת פה. אחד הוא נתניהו, שמקווה שכמה ימי לחימה ישרפו את ימי המנדט של לפיד, דבר שיסלול את הדרך לעוד בחירות, וידחה בעוד 90-120 יום את מועד הפינוי של בני שושלת נתניהו מארמונם בבלפור. כשחרב המשפט מונחת על הצוואר, 120 יום זה נצח.

השני זה החמאס, שמקבל פרס מנתניהו בצורת העצמתו מול הרש"פ, לאחר שאבו מאזן הודיע על דחיית הבחירות לפרלמנט הפלסטיני. רבות נכתב על הזיקה בין התנועה האיסלמית לחמאס, כולל מאמר של עבדכם הנאמן לפני כחודש בזמן ישראל "השש-בש של ביבי ועבאס".

בשורה התחתונה, המסקנה הבלתי נמנעת היא שהסבירות שעבאס וביבי מתואמים גבוה משמעותית מהסבירות שהכל היה יד המקרה.

*  *  *

יש לציין שהפלג הדרומי של התנועה האיסלמית לא תמיד היה מתון. בשנת 1979 הקים דרוויש, אז מנהיג התנועה לפני שהתפצלה, את "אוסרת אל ג'יהאד".  מטרתה הייתה להילחם למען כינון מדינה איסלמית במקום ישראל. התנועה אגרה כלי נשק ואמל"ח, אך התרכזה בפעולות חבלה לא קטלניות, כגון שריפת שדות ופגיעה בתשתיות, אך לא ביצעו פעולות העלולות לסכן חיי אדם. הוא נתפס ונכלא, עד ששוחרר בעסקת ג'יבריל.

אחרי צאתו מהכלא, הודיע שזנח את רעיון המאבק המזוין, גם באמצעות פעולות חבלה שאינן מסכנות חיי אדם, וקרא לערביי ישראל לפעול לקידום מטרותיהם באמצעות השתלבות במערכת הפוליטית. הוא גינה בחריפות את רצח החיילים בליל הקלשונים, ואמר "רצח זה רצח, גם אם הרוצח רצח מתוך אמונה". על רקע זה התפצלה התנועה האיסלמית לפלג "הצפוני" של ראאד סלאח, ולפלג "הדרומי" של דרוויש. אחרי פטירתו בשנת 2017, תפס מנסור עבאס את מנהיגות הפלג הדרומי. עבאס דווקא "צפוני", תושב מע'אר בגליל התחתון.

עיתונאי במשך כשני עשורים (עורך כלכלי ג'רוזלם פוסט, עורך ראשי מעריב בינלאומי, עורך חדשות מקור ראשון, עורך ראשי אתר אינטרנט אנגלית של חדשות ערוץ 2). קצין מודיעין לשעבר ב-ANC המחתרת שפעלה נגד משטר האפרטהייד בדרא"פ, אחרי זה עבד עם מנדלה. מנכ"ל CISec - http://www.cisec.info חברה העוסקת בעיצוב תודעה ולוחמת שיח.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,028 מילים
עודכן שלשום
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

המכל של החברה הלאומית לתשתיות נפט המשיך לבעור כל הלילה, וסיפק תזכורת עד כמה התשתיות והסביבה בישראל חסרות אונים במקרה של תאונה או פגיעה מכוונת ● זה הזמן להאיץ את המעבר לאנרגיות ירוקות: אם רקטה של חמאס הייתה נוחתת בשדה פאנלים סולאריים, אף אשקלוני לא היה חש קוצר נשימה ● פרשנות

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

מלצר פסק על פי הבטן, לא על פי הדין

מעיון בהחלטה להעניק לרומן זדורוב משפט חוזר, השופט הפורש חנן מלצר דוחה את רוב הטענות שהעלה סנגורו של זדורוב ואף מקעקע את התאוריה הפופולרית כי א"ק היא שרצחה את תאיר ראדה ● ועדיין, נקודה אחת עוררה אצל מלצר ספק - וקשה לברוח מהמסקנה שהחלטתו באה דווקא על רקע העמדה שגיבש בשאלת אשמתו של זדורוב ולא מפאת גילויים חדשים בפרשה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ולי יש רושם כזה במה שפסק השופט. אני לא מסכים עם הטענה שהנושא המרכזי שעורר ספק הוא עניין הנזילה. השופט פסק "די בכך". שזה אומר שהראיה הזאת לבדה לדעתו מספיקה כדי לאשר משפט חוזר. אבל בואו ל... המשך קריאה

ולי יש רושם כזה במה שפסק השופט. אני לא מסכים עם הטענה שהנושא המרכזי שעורר ספק הוא עניין הנזילה. השופט פסק "די בכך". שזה אומר שהראיה הזאת לבדה לדעתו מספיקה כדי לאשר משפט חוזר. אבל בואו לא נשכח שהשופט עבר כמעט על כל הנושאים המרכזיים שנידונו בעבר ונושאים חדשים שחלקם ישנים. אומנם הוא לא פסק "די בכך" לגבי נושאים אחרים, אבל ניכר מאוד שהשופט רואה חילוקי דעות קשים בין השופטים בנושאים מרכזיים אחרים. כמו כן, השופט כותב שבחלק מהדברים המרכזיים האחרים אין בהם ממש כדי לאפשר משפט חוזר, אבל בו ביחד הוא גם כותב שהפרקליטות צריכה להתייחס יותר ברצינות, וחלק מהדברים צריכים לקבל מענה במשפט החוזר עצמו. מדוע לא להסיק שבעצם עצם העובדה שהיו כל כך הרבה ספקות אצל שופטים ומכלול כל הבעיות, למרות שבנפרד כל הבעיות אינן מספיקות, המכלול של ספקות הוא בעצם הנושא המרכזי?

כתבת: "הנושא המרכזי שעורר אצלו ספק באשמתו של זדורוב, הוא עניין נזילת דמה של תאיר ראדה על עקבת הנעל שעל מכסה האסלה, והשאלה האם הדבר היה אפשרי שהדם ייזל שעות ארוכות לאחר שעת הירצחה של ראד... המשך קריאה

כתבת:
"הנושא המרכזי שעורר אצלו ספק באשמתו של זדורוב, הוא עניין נזילת דמה של תאיר ראדה על עקבת הנעל שעל מכסה האסלה, והשאלה האם הדבר היה אפשרי שהדם ייזל שעות ארוכות לאחר שעת הירצחה של ראדה.
אלא ששופטי המחוזי והרכב העליון דנו בנושא הזה לעייפה – חלק חשבו כך, חלק חשבו אחרת. כולם התלבטו בנושא, אך רק השופט יורם דנציגר בחר לזכות, בדעת מיעוט, את זדורוב, בין היתר נוכח הספקות הללו."

אך לא הוכחת טענתך ששופטי המחוזי והרכב העליון דנו בנושא הזה (נזילת הדם).
למעשה, הכרעת דינו של מלצר סותרת את טענתך ששופטי המחוזי והעליון דנו בנושא זה, משום שנכתב באופן מפורש שהטענה בעניין נזילת האסלה נטענה בלשון רפה בבית המשפט אך נזנחה על ידי ההגנה:

"יצוין כי טענה זו אמנם נטענה בשעתו בשפה רפה על-ידי באי-כוחו של המבקש בבית המשפט המחוזי הנכבד, אולם היא נזנחה ולא שימשה את קו ההגנה בהמשך (ראו: עמ' 1418 לפרוטוקול הדיון בבית המשפט המחוזי, שם ציין העד אלכס פלג (שנתן כאמור חוות דעת מטעם ההגנה לגבי: השחזור, עקבות הנעליים וסוג כלי הרצח) כי: "העקבה של הדם שעל האסלה יש עליה דם שזב מגופה של המנוחה, זאת אומרת שנעשתה בסמוך לרצח. מגיע מישהו אלמוני ונכנס פנימה" ובהמשך, כאשר נחקר מדוע טען בחוות דעתו כי עקבות אלה שייכות לרוצח, או למישהו אחר שנכנס בסמוך לאחר הרצח לזירה, ענה כי כתב כך "בגלל שהדם זרם" וכי "הדם זב על העקבה"). יחד עם זאת, ההגנה זנחה קו טיעון זה במסגרת ההליך בפני בית המשפט המחוזי ובערעור, ולא ציינה כי נזילת הדם מגופת המנוחה על גבי העקבה – היא אינדיקציה לבירור זהותו של הגורם, אשר הותיר טביעות נעל אלו."

למעשה, מדובר בראיה שהייתה בידי ההגנה, אך כעת נוסף מידע משמעותי המחזק את הנושא, וכך סע' 31 א(2) מתמלא כלשונו:

"הוצגו עובדות או ראיות, העשויות, לבדן או ביחד עם החומר שהיה בפני בית המשפט בראשונה, לשנות את תוצאות המשפט לטובת הנידון;"

ואכן, העובדה שהוצגה (חוות הדעת), ביחד עם החומר שהיה בפני בית המשפט בראשונה (תמונת הנזילה על האסלה + האמירה האגבית של אלכס פלג), כעת עשויה לשנות את תוצאות המשפט לטובת הנידון.

עוד 1,072 מילים ו-2 תגובות

לב המאפליה

דו-קיום מסע הלוויה של מוסא חסונה ושל הדו-קיום היהודי-ערבי בלוד יצא לדרך אתמול אחר הצהריים, והפרעות בעיר עלו מדרגה ● ראש העיר, שיש לו תרומה משמעותית למצב, התחנן לסיוע ● היהודים תושבי העיר דיווחו על כדורים שורקים, תמונות של בתי כנסת, מכוניות ומבנים שרופים הציפו את ערוצי התקשורת ● משהו מפחיד קורה בלוד ● בלילה זה ייגמר בכניסה של 8 פלוגות מג"ב והכרזה של ראש הממשלה על מצב חירום בעיר שיהודים וערבים חיו בה בשקט יחסי מזה 70 שנה ● אמיר בן-דוד יצא למסע אל לוע הר הגעש

עוד 4,268 מילים

מטחים כבדים נורו לדרום, ילד משדרות פצוע אנוש

שר הבטחון מפעיל מצב משק לשעת חירום ● לא יתקיימו לימודים בדרום ובמרכז עד סוף השבוע ● עומר טביב הוא החייל שנהרג מנ"ט בגבול עזה ● משרד הבריאות של עזה מדווח על 56 הרוגים ברצועה ● גנץ שוחח עם 30 ראשי רשויות ערביות וביקש מהם לסייע בהרגעת הרוחות ● נתניהו על חיסול בכירי חמאס: "זו רק ההתחלה, נכה בהם מכות שהם לא חלמו עליהם"

עוד 92 עדכונים

יכול מאד להיות כי ההשתהות של לפיד ובנט תעלה להם בסיכוי ההיסטורי להרכיב ממשלה - אילו היו עושים בליץ וחותמים הסכמים מהירים לפני המלחמה, אולי הכל היה נראה אחרת ● בינתיים, עבאס ורע"ם ירדו למחתרת והשעו את המגעים ● ככל שהלחימה בעזה תימשך, כך קטן הסיכוי שרע"ם תתמוך בכל ממשלה שהיא ● פרשנות

עוד 415 מילים ו-1 תגובות
מיצג של צוללת במחאה נגד נתניהו, קיבוץ בית אלפא, 8 באוקטובר 2020

אם בתחילת החקירה מנדלבליט פעל להרחיק את הפרשה מנתניהו, בכתב האישום שהוגש אתמול הוא פעל להרחיקה גם ממעגל המקורבים של ראש הממשלה ● לא רק עו"ד שמרון מצא עצמו ברגע האחרון מחוץ לכתב האישום, גם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר צ'ייני מרום נמלט מאימת הדין ● ולמרות זאת, אי אפשר שלא לראות את מעורבות הדרג המדיני בסיפור הפלילי שמגולל כתב האישום ● פרשנות

עוד 860 מילים

בשיא הביקוש לסיוע, הפסיכולוגים החינוכיים תקועים בבירוקרטיה

אחרי הקורונה, האסון בהר מירון וכעת ההסלמה בדרום - הפסיכולוגים החינוכיים עובדים מסביב לשעון ● ואם לא די בכך שיש מחסור חמור בכח אדם, תיקון לחוק הפך את המטפלים למשועבדים לעבודת בירוקרטיה ● "נוצר מצב הזוי שפסיכולוגים מומחים נאלצים לשבת בוועדות במשך ימים שלמים במקום להעניק סיוע לילדים" ● היום פתחו בעיצומים כ-3,200 פסיכולוגים חינוכיים בשירות הציבורי

עוד 997 מילים

בשל התו הירוק, בתי מלון מסרבים לקלוט תושבים שבורחים מעוטף עזה

פרסום ראשון תושבת נירים התקשרה הבוקר לבתי מלון בדרום לבקש בדחיפות מקום לבתה ונכדיה שמתגוררים באשקלון, סמוך למקום הפגיעה הישירה של הרקטה מעזה ● אבל במלונות אמרו שהילדים יוכלו להיכנס רק אחרי שיעברו בדיקת קורונה שלילית - כלומר, מחר או מחרתיים ● מלון "אירוס המדבר": "אנחנו מחוייבים לתו הירוק" ● בעקבות פניית זמן ישראל, בישרוטל הסכימו לארח את המשפחה

בתי המלון מסרבים לקלוט תושבים מאשקלון ועוטף עזה שמבקשים לברוח ממטחי הרקטות שנורים מרצועת עזה, בשל הוראות התו הירוק, שאוסרות עליהם לארח ילדים שלא עברו בדיקת קורונה חיובית. כך נודע לזמן ישראל.

אירית חפץ, תושבת קיבוץ נירים שבעוטף עזה, התקשרה הבוקר למלון "קדמא" של קבוצת ישרוטל בשדה בוקר ולמלון "אירוס המדבר" בירוחם, וביקשה מהם לארח את ביתה, החתן שלה וילדיהם, המתגוררים באשקלון סמוך מאוד למקום שבו נפגע הלילה בניין מפגיעה ישירה של ירי חמאס מעזה וגרמה לפציעתם של שישה בני אדם.

אירית חפץ, תושבת נירים (צילום: באדיבות המרואיינת)
אירית חפץ, תושבת נירים (צילום: באדיבות המרואיינת)

המשפחה – אירית ובן זוגה נמרוד, שני ילדיהם ונכדיהם – מתגוררת כולה באזור מזה שנים ארוכות. "אני מאוד לחוצה, זה קשה", אומרת חפץ, "אני לא זזה לשום מקום, אבל אחרי הפגיעה הלילה הבת שלי והמשפחה שלה הרגישו שהם לא יכולים להישאר שם יותר אפילו רגע אחד. כרגע הם נעים ונדים, ואני מחפשת להם מלון דחוף".

להפתעתה, ענו לה בבתי המלון שהם אינם מקבלים את בני המשפחה, מאחר והילדים אינם מחוסנים, ולכן, לפי התו הירוק, יוכלו להתארח במלון רק אם וכאשר יציגו בדיקת קורונה חיובית.

"זה אומר שהם צריכים היום להיבדק, ומחר או מחרתיים לקבל תשובה", אומרת חפץ, "ב'אירוס המדבר' ענו לנו בחוצפה ובזלזול. אמרו שזה ההוראות שיש ומה אני רוצה מהם. בישרוטל אמרו משהו כמו 'יחזרו אליך, אבל זה לא יעזור'.

"אני לא מבינה את הזלזול הזה. קורונה זה חשוב, אבל זה לא שיש כרגע התפרצות קורונה עזה באשקלון ושהנכדים שלי מסכנים את כל האורחים במלון. וזה מאוד לא בריא גם להישאר כאן".

נמרוד חפץ, תושב נירים, ונכדיו תושבי אשקלון (צילום: אירית חפץ)
נמרוד חפץ, תושב נירים, ונכדיו תושבי אשקלון (צילום: אירית חפץ)

בעקבות פניית זמן ישראל, מספרת חפץ, חזרו אליה מישרוטל והבטיחו למצוא פתרון. זמן קצר לאחר מכן הודיעו לה כי פינו להם חדר במלון.

ממלון "אירוס המדבר" נמסר בתגובה: "אנחנו מחוייבים לפי התו הירוק".

עד כה לא התקבלה תגובת משרד הבריאות לידיעה ולשאלה, האם בתי המלון והצימרים יכולים להגמיש את הוראות התו הירוק במקרים דומים עקב המצב.

עוד 282 מילים

שתי הרוגות מפגיעות ישירות באשקלון, הרוגה בראשון לציון; מטחים נורו למרכז הארץ

נתניהו: חמאס והג'יהאד האסלאמי ישלמו מחיר כבד מאוד; המערכה הזו תיקח זמן ● ישראל חיסלה את ראש מערך הרקטות של הג'יהאד האסלאמי ואת מפקד מערך הנ"ט של חמאס ● למעלה מ-20 פלסטינים נהרגו ● צה"ל תוקף רבי קומות ברצועה ● בוטלו הלימודים מהדרום עד הרצליה ● הנייה: ניצחנו במערכה על ירושלים ● תקלה, שאירעה במערכת כיפת ברזל באשקלון, הביאה להשבתתה

עוד 75 עדכונים

פרשנות חמאס הפתיע את ישראל - וקצר את ההישג

אם עד אתמול האמינו בישראל שחמאס משחק במסגרת ההבנות שאף צד לא רוצה ללכת להסלמה, בא האולטימטום שהציב הארגון לשש בערב וטרף את הקלפים ● מבחינת חמאס, את ההישג שנגזל ממנו בגדה המערבית בביטול הבחירות לפרלמנט הפלסטיני הוא השיג עתה בדרך אחרת ● עכשיו הכדור בידיים של ישראל, ומרחב הפעולה שלה צר למדי

עוד 538 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה