אחרי שהסתכלתם למעלה, תסתכלו גם למטה

אסטרואיד בדרך לכדור הארץ בסרט "אל תסתכלו למעלה", צילום מסך מהטריילר
אסטרואיד בדרך לכדור הארץ בסרט "אל תסתכלו למעלה", צילום מסך מהטריילר

ראשית יש להזהיר מפני ספוילרים לרוב, למי שטרם צפה בסרט "אל תסתכלו למעלה", כי אי אפשר לדון במשמעויותיו של הסרט מבלי לנתח את פרטיו. אם יש לכם נטפליקס, סביר להניח ששמעתם על הסרט הזה. אם להסתמך על נתוני הצפייה שוברי השיאים שפרסמה נטפליקס, סביר גם להניח שצפיתם בו.

הוא זכה לביקורות מעורבות, אבל רבים ראו במטאפורה המרכזית בו – היחס למשבר האקלים – משל מדויק ליחס החברה אליו ולחוסר הטיפול בו. אני רואה בו מטאפורה שמנסה, ובצדק, לייצר דיון על נושא חשוב, ומצביעה על הבעיה הקשה של דחיקת חשיבות המשבר לשוליים. אבל בו בזמן מגרעותיה מרחיקות אותנו מעיסוק בבעיות מרכזיות של הסוגיה שעומדת במרכז הסרט.

רבים ראו במטאפורה המרכזית ב"אל תסתכלו למעלה" – היחס למשבר האקלים – משל מדויק ליחס החברה אליו. אני רואה בו מטאפורה שמנסה, ובצדק, לייצר דיון על נושא חשוב, אך מגרעותיה מרחיקות אותנו מהעיקר

הסרט הוא קומדיה אפוקליפטית על תגלית מקרית של מדענים – אסטרואיד "בגודל של הר אוורסט" עומד לפגוע בכדור הארץ בתוך שישה חודשים בוודאות של כמעט 100%.

הסרט עוקב אחרי ניסיונותיהם של המדענים להביא את התגלית המרעישה לידיעת הבית הלבן, התקשורת והציבור כדי לגרום לפעולות שיתנו מענה לאיום הדרמטי. להפתעתם, המסר שלהם, שהוא בגדר עובדה מדעית בסרט, נדחה, ממוסמס ומוכחש בסדרה ארוכה של תקריות מאכזבות וגרוטסקיות.

מצלצל מוכר. במשך עשורים הדיון הציבורי, ובמיוחד בתקשורת, לגבי הקונצנזוס המדעי סביב משבר האקלים, נשא את האופי המסוכן של צריך להקשיב לשני "הצדדים" – הצד של כמעט כל המדענים הרלוונטיים בעולם והצד של תועמלנים בתשלום של גורמים אינטרסנטיים, שנהגו בחוסר הגינות חריף.

מבנה הדיון העקר הזה, הוא אחד הגורמים המרכזיים לחוסר פעולה מספק למניעת ההשלכות החמורות ביותר של משבר האקלים. לאחרונה, למרבה השמחה, ניכר שנושאי הדיון משתנים מעט. עצם קיומו של המשבר, והגורמים לו, מוכחשים פחות ופחות.

הפופולריות של הסרט ממחישה, שלמרות התעלמות תקשורתית ודחיקת הסוגיה ממרכז הבמה אל עבר נישות מקטינות, יש למשבר האקלים קהל רב שמעוניין בתכנים בנושא.

ייתכן שקאדר הכוכבים של הסרט, שכולל את לאונרדו דיקפריו, ג'ניפר לורנס, קייט בלנשט, ג'ונה היל ומריל סטריפ והעובדה שבוים על ידי אדם מקיי זוכה האוסקר גם תרמו לעניין. עצם ההתגייסות של כל אלה לעשיית הסרט מעידה על הרגע התרבותי הנוכחי שניתן לאפיין כסוף הוויכוח לגבי "האם מתחולל משבר אקלים שנגרם בעיקר משריפת דלקים מאובנים?", ומעבר לעיסוק בעובדה זו ובוויכוחים של מה צריך לעשות בנוגע אליה.

במשך עשורים הדיון הציבורי בקונצנזוס המדעי סביב משבר האקלים נשא אופי מסוכן של "צריך להקשיב לשני הצדדים" – הצד של כמעט כל המדענים הרלוונטיים בעולם והצד של תועמלנים בתשלום של אינטרסנטים

מדעני אקלים בכירים כמו פרופ' מייקל מאן וד"ר פיטר קלמוס כתבו בשבחו של הסרט ובחשיבותם של תכנים פופולריים בנוגע למשבר האקלים. לטעמי האישי, הסרט ארוך מדי, לא מספיק מצחיק וסובל מרגעים קולנועיים קרינג'יים. יחד עם זאת, אני שמח מאוד שהוא הפך לתופעה חברתית חוצת גבולות ומשפיעה תרבותית. דווקא בשל כך אני חושב שנכון לבחון את המטאפורה העיקרית של הסרט ולנסות להבין מה ניתן ללמוד ממנה, ומה לא.

החולשה המרכזית של עלילת הסרט היא המאפיין המרכזי שלו: האסטרואיד. במציאות של הסרט האסטרואיד עומד לפגוע בכדור הארץ ולהשמיד את החיים כפי שהם עד אותו רגע. הבעיה היא שהאליטות, הן בפוליטיקה והן בתקשורת, מעדיפות שלא לקחת את העניין ברצינות משיקולים מופרכים ואינטרסנטיים. האסטרואיד הוא גרם שמימי שנוצר באופן טבעי ומחוץ לכדור הארץ.

אם הבעיה נוצרה מחוץ לכדור הארץ, ומחוץ ליחסים החברתיים, הפוליטיים והאנושיים, אז כל מה שנדרש הוא להכיר בנכונות של חישוב מסלול האסטרואיד ולהתאים לבעיה פתרון טכני מועיל, שבמקרה של הסרט הוא שימוש בנשק גרעיני.

אם הבעיה נוצרה מחוץ לכדור הארץ, ומחוץ ליחסים החברתיים, הפוליטיים והאנושיים, אז כל מה שנדרש הוא להכיר בנכונות חישוב מסלולו ולהתאים לבעיה פתרון טכני

לאחר תלאות רבות, הבית הלבן בסרט משתכנע שיש לפעול בדרך זו. אך מעשה שטן, ברגע האחרון לפני מבצע השמדת האסטרואיד מצליח בעל הון המקורב לנשיאה לשכנע אותה שיש בו המון מינרלים, שניתן יהיה להרוויח מהם ולכן עדיף לוותר על פיצוץ האסטרואיד ובמקום להסתכן ולנסות לפרק אותו לחתיכות קטנות עבור רווח. מה יקרה במקרה הגרוע ביותר? השמדה טוטלית.

בדומה לתגובות האדישות והמתחמקות של התקשורת בסרט, גם משבר האקלים זוכה להתעלמות תקשורתית. הוא גם "זוכה", למרבה הטרגדיה, ליחס לא מספיק רציני מפוליטיקאים בכל רחבי העולם, משיקולים קצרי טווח.

אבל משבר האקלים הוא לא גרם שמימי טבעי שנוצר מחוץ לגבולות כדור הארץ. משבר האקלים הוא תוצאה של מעשי אנוש, ובראש ובראשונה של שריפת דלקים מאובנים שפולטים גזי חממה לאטמוספירה.

הסיבה ששריפת דלקים מאובנים כל כך קשה להפסקה היא שהמערכת הכלכלית, החברתית והפוליטית העולמית בנויה בצורה שתלויה כמעט לחלוטין בתהליכים שדורשים את פליטת גזי החממה. זו גם הסיבה, שבכל הנוגע למשבר האקלים שלנו בעלי הון לא החלו לפעול רק "ברגע האחרון" לעצירת הפעולות למניעת המשבר, אלא פעלו באופן שיטתי ומאורגן, ובמשך עשורים, בצורה שדווקא תעצים אותו, למען שורת הרווח שלהם.

בעלי הון לא החלו לחבל "ברגע האחרון" בפעולות למניעת משבר האקלים, אלא פעלו באופן שיטתי ומאורגן, במשך עשורים, בצורה שדווקא תעצים אותו, למען שורת הרווח

היום ידוע לנו, בהתבסס על מסמכים מקוריים, שמדענים של חברות דלקים מאובנים גדולות, כמו גם של המכונים המקצועיים המשותפים להן, היו מחלוצי מדע שינוי האקלים. הם חזו בצורה מדויקת למדי את ההתחממות הגלובלית הנגרמת מפליטת גזי חממה משרפת דלקים מאובנים ואת התוצאות הקטסטרופליות הצפויות בשל כך.

המדענים הזהירו שהמשך העסקים כרגיל טומן בחובו סכנות סביבתיות רבות, והמליצו להשקיע במחקר לטובת פיתוח צורות אנרגיה, שאין להן תוצאות מזהמות דרמטיות כמו אלה של הדלקים המאובנים.

החברות הגדולות לא בחרו בדרך זו, אלא בדרך בעייתית הרבה יותר. מחקרים מדעיים לגבי שינוי האקלים הופסקו, פיתוח אנרגיות מתחדשות נגדע וחמור מכך – מסקנות המחקרים הוסתרו (או הוצגו חלקית) מבעלי מניות, ממקבלי החלטות ומהציבור הרחב.

יתר על כן, החברות פצחו במסע תעמולתי ארוך שנים ומתוחכם מאין כמותו של הכחשת המשבר, הקטנת השלכותיו, דחיית פעולות למניעתו ושיבוש ניסיונות רגולטוריים ברמה מדינתית ובין-לאומית. על מעשים אלה לא מעט מהחברות עומדות בפני אתגרים משפטיים שונים וחקירות פרלמנטריות. החברות שיתפו ביניהן ידע ותיאמו תגובות לניסיונות ממשלתיים להתמודד עם המשבר.

כלומר, בלב הבעיה שניצבת בפנינו עומדים בעלי הון רבים שתלויים בהמשך העסקים כרגיל, ומבט בטלסקופ כלפי מעלה לא יועיל לנו כפי שעשוי היה להועיל בסרט. אנחנו חייבים להסתכל פנימה אל יחסים הבין-חברתיים שלנו כדי להתיר את הסבך שאנחנו נמצאים בו.

החברות פצחו במסע תעמולתי ארוך שנים ומתוחכם מאין כמותו של הכחשת המשבר, הקטנת השלכותיו, דחיית פעולות למניעתו ושיבוש ניסיונות רגולטוריים ברמה מדינתית ובין-לאומית

כפי שהגדרת הבעיה בסרט מובילה להבנה שגויה של עצם המשבר, כך היא גם מובילה להגדרה שגויה של הפתרון. בהסתמך על דוחות הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי אקלים של האו"ם, שבבסיס הרציונל של הסכם פריז מ-2015 – כדי להימנע מהתוצאות הגרועות ביותר של המשבר עלינו לשמור את ההתחממות הגלובלית עד ל-1.5 מעלות צלזיוס מעל הממוצע שלפני המהפכה התעשייתית.

הדרך לעשות זאת היא להימנע מפליטת של כמות מסוימת גזי חממה, שלאחריה ההתחממות מעל יעד זה תהיה בלתי נמנעת, ולהגיע למצב של נייטרליות בפליטות גזי חממה עד שנת 2050.

על יעד זה יש הסכמה מדעית וחברתית רחבות מאוד. אבל הדרכים להשיג את היעד הזה הן רבות. ישנן אפשרויות מדיניות רבות שמשלבות בין מעבר לאנרגיה מתחדשת, הפחתת צריכת האנרגיה, שינויי אורח חיים ושמירה על מערכות הטבע העולמיות, בדגש על היערות, שיכולות להביא אותנו לעמוד ביעדי הסכם פריז.

ואם ישנן דרכים רבות לפתרון, מן הסתם השאלה החשובה ביותר היא לא "האם אנחנו מקשיבים למדענים?", אלא מה אנחנו מתכננים לעשות אחרי שהכרנו בעובדות המדעיות של משבר האקלים והחלטנו לפעול.

עובדת קיומן של דרכים רבות ל"פתרון" משבר האקלים מצביעה על חולשה מרכזית נוספת במטאפורה של הסרט. האסון המאיים של פגיעת האסטרואיד לא נוגע לשאלות חברתיות, יחסים בין-אישיים, קריירה, אי-שוויון מעמדי, יחסים בין-לאומיים ועוד. בסרט מדובר בתוצאה של אחד או אפס – או שהאסטרואיד יפגע בכדור הארץ וישמיד את כל מערכות החיים עליו או שלא. כל שאר הסוגיות לא חשובות.

שלל דרכי "פתרון" משבר האקלים מצביע על חולשה מרכזית נוספת במטאפורת הסרט. תוצאתו בינארית – או שהאסטרואיד יפגע בכדוה"א וישמיד את כל מערכות החיים עליו או שלא. שאר הסוגיות לא חשובות

אבל כשניגשים להתמודד עם משבר האקלים, שהוא יציר יחסים אנושיים, כלכליים ופוליטיים – ממדים רבים צריכים לבוא בחשבון. למשל, אי-שוויון חברתי; חלוקת הנטל בין מדינות מפותחות למתפתחות; טיפול בקהילות החיות במקומות המועדים לפורענות אקלימית מוגברת, לעומת כאלה שפחות. כל אלה הם שיקולים קריטיים בהחלטה באיזו מדיניות יש לנקוט ברמה העולמית.

הקשבה למדענים היא אולי הצעד הראשון, אבל לאחר שהסתיים הוויכוח על העובדות המדעיות נותרת שאלת המדיניות ובניגוד לשאלה של "כן או לא", מדובר בשאלה פתוחה. המדענים לא יכולים לענות על השאלה מה היא הדרך הצודקת ביותר מבחינה חברתית להתמודד עם משבר האקלים. הם גם לא יכולים לקבוע עבור כולנו את סדרי העדיפויות של בניית חברה עם פליטות מאוזנות. כל אלה שאלות שאין עליהן תשובה מוחלטת והדרך היחידה להתמודד איתן היא בקיומו של דיון פוליטי חברתי שמערב כמה שיותר אנשים, לא רק אליטות. אי אפשר לדלג מעל האנושי והחברתי ככל שזה נוגע למשבר האקלים.

בהקשר זה בולט חיסרון נוסף של המטאפורה בסרט – היעדרם של קולקטיבים אנושיים מעבר לאליטות המדעיות, הפוליטיות והכלכליות. בסרט אין תנועות ציבוריות, מפלגות, קהילות וארגונים. יש רק יחידים, המונים זועמים או חברי אליטות, שיכולים לקבל החלטות הרות גורל אבל אין להם קשר לציבור רחב מאורגן כלשהו.

המדענים מגלים את הבעיה, הולכים אל הפוליטיקאים שיפתרו אותה, וכשהללו מתעלמים מהם, הם פונים לכוכבי התקשורת, רק כדי להתאכזב גם מהם. פנייה אל הציבור, ארגוניו ומוסדותיו כלל לא עומדת על הפרק בעולם ההוליוודי, שעצמאות אינדיבידואלית היא מסממניו העיקריים.

המסר שגורל כולנו תלוי במעשיהם של מעטים, שאותם יש לשכנע בתהליך של הצגת עובדות וטיעונים רציונליים, הוא מסר שמדכא אייג'נסי פוליטי. בפוליטיקה דמוקרטית, בעלת מוסדות חברתיים מתפקדים, יש אפשרויות שונות להתמודד עם מקרים בהם מעטים מובילים את הציבור לקראת אסון, תוך סירוב להשתנות או העדפת שיקולים אחרים מאשר טובת הציבור. אבל בעולם אליטיסטי שבו רק מעטים קובעים עבור כולם זה לא כך.

המדענים בסרט מגלים את הבעיה, הולכים אל הפוליטיקאים שיפתרו אותה, וכשאלה מתעלמים מהם, פונים לכוכבי התקשורת, רק כדי להתאכזב גם מהם. פנייה לציבור, ארגוניו ומוסדותיו לא על הפרק בעולם ההוליוודי

גם הפתרון המוצע בסרט מותאם למצב של בעיה טכנית הדורשת פתרון. נשק גרעיני ישמיד את האסטרואיד והעולם יינצל. לדעתי, הנשק הגרעיני מוזכר לא רק כי כך נהוג בסרטי אפוקליפסה, אלא כי זהו גם הד לאחד הפתרונות המוצעים ביחס למשבר האקלים במציאות שמחוץ לסרט: אנרגיה גרעינית.

פוטנציאל ייצור האנרגיה הגרעינית קוסם לאלה שמעוניינים לתת מענה למשבר האקלים ובאותו הזמן להמשיך ולשמר את מבנה החברה הקיים. מה שקוסם באופציה הגרעינית זו האפשרות לדמיין שניתן לפתור את משבר האקלים, מבלי להידרש לאף בעיה חברתית, שנובעת מהמערכת הפוליטית-כלכלית אשר הולידה את המשבר. רק נחליף את ייצור האנרגיה ועולם כמנהגו ינהג.

התמודדות עם משבר האקלים מחייבת פתרון רב-ממדי שאינו קשור רק למקור ייצור האנרגיה. פתרון רב-ממדי יהיה חייב לכלול התגייסות כלל-חברתית ברמה גלובלית. לכן, זו תהיה תמימות גדולה לחשוב שיהיה אפשר לגייס פוליטית לטובת שינויים גלובליים את הציבורים שכבר היום בתחתית שרשרת המזון החברתית, מבלי להציע להם שום שינוי לטובה במצבם.

מלבד זאת, לאנרגיה גרעינית יש סכנות הרות גורל ובעיות ארוכות טווח לא פשוטות (וגם פוטנציאל צבאי הרסני) שהופכות אותה לישימה פחות. משבר האקלים הוא בין היתר תולדה של השקפת העולם, לפיה צמיחה כלכלית היא הערך החברתי העליון ושמשאבי הטבע בלתי מוגבלים לשימוש בני האדם.

פוטנציאל האנרגיה הגרעינית קוסם למעוניינים בפתרון משבר האקלים תוך שימור מבנה החברה הקיים. מה שקוסם באופציה הגרעינית זו האפשרות לדמיין שניתן לפתור את המשבר בלי להידרש לבעיות שהולידו אותו

האשליה שניתן להשתמש בטריק טכנולוגי כדי להיחלץ מהמשבר העמוק, בסרט כמו גם במציאות, היא לא רק בעייתית מבחינה חברתית אלא גם עומדת לנו לרועץ בבואנו לבנות עולם בר קיימא לטווח הארוך.

אביב שניר כותב על תרבות ופוליטיקה בבמות שונות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,779 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 18 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

חזבאללה ככל הנראה ירכיב גם את ממשלת לבנון הבאה, אבל העובדה שאיבד בתוך ארבע שנים כ-20% מכוחו הפרלמנטרי מאותתת לארגון השיעי מה מצבו בתוך המדינה שהגיע לפשיטת רגל ● צעירים משכילים שקוראים תיגר על הסדר הישן הם המציאות עמה חזבאללה צריכה להתמודד כיום ● וכל עוד הזירה הלבנונית הפנימית רותחת, נסראללה יעשה הכול כדי להימנע ממתיחות עם ישראל ● פרשנות

עוד 775 מילים

מלחמת ברירה. לא זו שעליה רומז בארי רז

בנו של לוחם ימ"מ נועם רז ז"ל שנפל בקרב בג'נין השמיע טענות קשות נגד רה"מ בנט. הבן, בארי רז, תקף את רה"מ בנט במהלך הביקור ביישוב קידה בבית משפחתו של לוחם הימ"מ נועם רז ז"ל:

"אל תבטיח לנו. כלום. ע"פי ניסיון העבר ממילא לא מתקיים. די עם הבלבולי שכל. תתחיל במעשים. לא יודע איך אתה מסתכל על עצמך במראה. אני מאשים אותך כמו שאני מאשים את המחבל. הרסת את ההזדמנות שלך. רוצים לראות מישהו שאנחנו מאמינים בו. לא מגיע לך להיות בבית שאבא שלי חי בו. מקווה שאתה מקשיב ולא רק מהנהן".

מה בעצם עולה בדעתו של בארי רז, בנו של נועם רז ז"ל, שנהרג בקרב בג'נין, כשהוא מאשים את רה"מ בנט במות אביו כמו שהוא מאשים את המחבל?

מה בעצם עולה בדעתו של בארי רז, בנו של נועם רז ז"ל, שנהרג בקרב בג'נין, כשהוא מאשים את רה"מ בנט במות אביו כמו שהוא מאשים את המחבל?

הדברים הללו, של בני משפחות שכולות בעלות עמדות פוליטיות ימניות כלפי רה"מ בנט, עברו את גבול השיח השפוי והדמוקרטי. גם מתוך כאב השכול לא יתכן שהאשמות כאלה יינשאו לאוויר.

רה"מ בנט הגיע לבית משפחתו של לוחם הימ"מ נעם רז ז"ל בקידה שבבנימין. מחוץ לבית האבלים נתקל בהפגנות נגדו, ובני המשפחה הטיחו…

Posted by ynet on Wednesday, May 18, 2022

 

לא רק בגלל כבודו של ראש ממשלת ישראל המייצג רוב דמוקרטי בכנסת, אלא פשוט משום שאלה אשמות שווא. משום שאלה האשמות של מי שמתעלם מהמציאות ולא מוכן לקחת אחריות על מעשיו שלו עצמו באותה מציאות.

משפחת רז מתגוררת ביישוב קידה בשטחים. הבן בוודאי יודע שאביו נלחם בשירותו בימ"מ במשך עשרות שנים תחת ממשלות שונות מול מחבלים. בנט לא המציא את הסכסוך הישראלי פלסטיני ולמעשה קיבל מצב נתון, שהוא עצמו מבחינת עמדותיו האידאולוגיות, מזדהה אתו, תומך בו ומוכן להיאבק עליו.

אז מה רוצה הבן? אילו מעשים הוא חושב שניתן היה לעשות בג'נין כדי למנוע את המוות של אביו בקרב? או בכלל ברחבי השטחים – יהודה ושומרון?

האם אביו היה אומר לו שאפשר להילחם בלי להיפגע? הרי אין דבר כזה במציאות – מלחמה ללא נפגעים.

לא רק בגלל כבודו של רה"מ ישראל לא ראוי שהאשמות כאלה יישמעו, אלא משום שאלה אשמות שווא, של מי שמתעלם מהמציאות ולא מוכן לקחת אחריות על מעשיו שלו בתוכה

גם אם הדברים נאמרו מתוך כאב האבדן, הם לא יכולים להיות מקובלים. במגזר המתנחלים מאשימים את הממשלה הנוכחית ואת בנט אישית כנציג ימין, בבגידה. לא פחות. בנוכלות, בשת"פ עם האויב וכעת הבן מאשים אותו כמו שהוא מאשים את המחבל. כלומר כאילו בנט, בכך ששלח את אביו לג'נין, ירה בו בעצמו והרג אותו בעצמו.

אלה דברי טירוף.

אלה דברים מנותקים מהמציאות.

היישוב קידה שוכן בחלקו על קרקע פלסטינית פרטית. ההתנחלויות נמצאות במוקד ויכוח ציבורי קשה בישראל ובלב הסכסוך. מה רוצה הבן? לגרש את כל הפלסטינים? "לנקות" את השטחים מכל נוכחות פלסטינית כדי למנוע מוות של לוחמים?

זה מעשה של טרנספר אכזרי בלתי קביל , לא הגיוני לא מציאותי ובוודאי שום ממשלה לא תוכל לבצעו .

ההאשמות של בני משפחת רז מצטרפות להאשמות של משפחת חדריה בראל שמואלי, שמצטרפות להאשמות של נציגי ימין רבים כלפי הממשלה הנוכחית.

הן לא נשמעו מול ממשלת נתניהו כאשר זו ספגה פיגועים קשים גם בהתנחלויות ובשטחים סביבן. כלומר נקודת המוצא של אותן משפחות שכולות היא האם רה"מ הוא נציגם הפוליטי בשלטון או לא.

האשמות המשפחות השכולות לא נשמעו מול ממשלת נתניהו, כשזו ספגה פיגועים קשים גם בהתנחלויות. כלומר נקודת המוצא שלהן היא האם רה"מ הוא נציגם בשלטון או לא

אם נתניהו סופג בשתיקה במשך שנים אלפי בלוני תבערה, משלם לחמאס מאות מיליוני דולרים ומשחרר אלף מחבלים, זה לגיטימי בעיני משפחות רז וחדריה, כי נתניהו היה ראש ממשלה שייצג את עמדתן הפוליטית.

העמדה הזו היא אבסורדית, לא דמוקרטית ולא מכבדת את המשפחות השכולות האחרות שאיבדו בנים ובנות, ולהן עמדה פוליטית שונה.

האם רק על אידאולוגיית המתנחלים מותר להקריב חיים כיום בישראל?
זה המסר?

כל מי שלא מזדהה עם אידאולוגיית הימין הוא בוגד? הוא אחראי למוות של כל חייל בחזית עזה או בלחימה בשטחים נגד מחבלים?

טירוף כבר אמרנו?

צריך לומר את הדברים בקול רם וברור. הדברים הללו של המשפחות הללו אינם לגיטימיים.

מי שלחם במלחמת לבנון הראשונה, שהוגדרה "מלחמת ברירה" בידי רה"מ אז מנחם בגין, יודע איזה ויכוח ציבורי התרחש אז כאשר אלפי חיילים בעלי דעות שמאל איבדו את חייהם במלחמה שאינה מלחמת אין ברירה, רק משום שממשלה חוקית שלחה אותם למשימה.

המלחמה כיום בשטחי יו"ש היא מלחמת ברירה חדשה. יש לישראל ברירה – להגיע להסכם מול נציגי הפלסטינים.

האם רק על אידאולוגיית המתנחלים מותר להקריב חיים כיום בישראל? כל מי שלא מזדהה עם אידאולוגיית הימין הוא בוגד? אחראי למות כל חייל בעזה או בשטחים?

הברירה היא לא זו שעליה מצביע בארי רז ורומז לסילוק והשמדת כל הפלסטינים באשר הם.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד יפיוף שמנסה ללבות אש לממשלה אין רוב במצב הטוב 60 שחלקם מחבלים מוצהרים ואנשים כמוך מכשירים. השמאל עלוב חלש חיי באשליות כל חייו חיי כטפיל על המדינה. ראה צאצאי רבין ראה בר לב הכושל ... המשך קריאה

עוד יפיוף שמנסה ללבות אש
לממשלה אין רוב במצב הטוב 60
שחלקם מחבלים מוצהרים ואנשים כמוך מכשירים.
השמאל עלוב חלש חיי באשליות כל חייו חיי כטפיל על המדינה. ראה צאצאי רבין
ראה בר לב הכושל
ראה לפיד הנבער
ראה כל הממשלה כמעט עבריינים מאותגרים
שרוכבים על שנאה לביבי.
ראה מה קורה במשפט פעם שלישית משנים
את כתב האישום. 4 עדי תביעה הפכו לעדי הגנה. יועצת משפטית מושחתת שכל תשובה שניה שלה לא זוכרת
ראה מה קורה בבגץ עם הבית מבצר של בנט
ראה מה בתקשורת עדת כלבים נובחים שקרנים
שהשתלטו על כל חלקה טובה
תפנים. הדור הזה לא דור מפאי. שגנבו את העולים. דור משכיל מעורב וחלקו הגדול מפוקח.
אנשים כמוך אין להם זכות קיום בגלל השקרים
שהם מייצרים. האכיפה הבררנית זועקת לשמיים
אתה יכול לטמון את ראשך באדמה. ולהתייפף
אבל הבושה נעלמה והרוע צומח.
אל תתלונן אם הם ירימו את נס המרד.
גנץ לא חוקרים
ליברמן לא חוקרים
בן ארי לא חוקרים
אשכנזי לא חוקרים
מנדבליט לא חוקרים
כהן לא חוקרים
בנט לא חוקרים
ועוד……
אם השמאל וכמוך לא יצאו נגד אי הצדק
אל תתלונו שהמקלות יופנו אליכם.

עוד 691 מילים ו-1 תגובות

בר־לב אישר: מצעד הדגלים ביום ירושלים יעבור דרך שער שכם

טיבי תקף בכנסת את בן ארי: "לא הצטערת על מות העיתונאית? את חלאת אדם"; בן ארי: נמאס לי כבר מההתנהגות הזו ● רוסיה: 959 לוחמים אוקראינים הועברו ממפעל הפלדה במריאופול ל"מושבת עונשין 120" ● האיחוד האירופי: נשקיע 300 מיליארד אירו כדי להפסיק את התלות בדלק הרוסי ● הורוביץ: "נדאג להטיס פצועים מאוקראינה לטיפול בישראל – על חשבוננו"

עוד 45 עדכונים

לחברת טרה היה רעיון: לייצר מטבע שמוצמד לדולר ● אלא שהפעם, במקום אנשים שייצבו את ערך המטבע, יהיה זה אלגוריתם שיעשה זאת באופן אוטומטי על מטבע קריפטו ● הרעיון מבריק, התוצאה פחות: כל המטבעות התאדו בתוך ימים בודדים מרגע פרוץ משבר

עוד 631 מילים

למקרה שפיספסת

התחבורה הציבורית במשבר: "נהגים בורחים והעסק קורס"

הנהגים המיוצגים בכוח לעובדים כמו גם אלה שבהסתדרות הלאומית יפתחו בשביתה בשבוע הבא ● הם דורשים בין היתר להעלות את השכר ההתחלתי כדי לעצור את הנטישה ולהחזיר 4,000 נהגים שחסרים ● נהגי אגד מסתפקים בשלב זה במחאות על היעדר שירותים בתחנות קצה ● יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים בלאומית: "הודיעו שהשכר יעלה בתקציב 2023. מי אמר שיהיה תקציב שנה הבאה?"

עוד 1,422 מילים

ראש הממשלה הפלסטיני א-שתייה על הכוונת

גורמים בתנועת פת"ח אומרים, כי בכירי התנועה פועלים להדיח מתפקידו את ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה בגיבויו של יו"ר הרש’’פ מחמוד עבאס. ההדחה המתוכננת היא במסגרת קרב הירושה בצמרת הרש"פ, בנימוק כי מוחמד א-שתייה כשל בהבאת הסיוע הכספי האירופי לרש"פ ובתחומי הבריאות והחינוך.

קרב הירושה בצמרת הרש"פ מתעצם. חוסיין א-שיח' והגנרל מאג'ד פרג', המקורבים ביותר ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, ביצרו את מעמדם בצמרת הרש"פ, לקראת ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית, והם פועלים כעת לחסל פוליטית כל בכיר בתנועת פת"ח שעלול מבחינתם לשבש את תוכניותיהם להשתלט על הנהגת הרש"פ.

קרב הירושה בצמרת הרש"פ מתעצם. חוסיין א-שיח' והגנרל מאג'ד פרג', המקורבים ביותר לאבו מאזן, ביצרו את מעמדם בצמרת הרש"פ והם פועלים לחסל פוליטית כל בכיר בפת"ח שעלול לשבש את תוכניותיהם

מחמוד עבאס מעדיף את השניים האלה על פני כל הבכירים האחרים בפת"ח. רק השבוע הם נסעו עימו לאיחוד האמירויות כדי להביע תנחומים על מותו של הנשיא השיח' ח'ליפה בן זאיד ולברך את הנשיא החדש השיח' מוחמד בן זאיד.

על פי גורם בכיר ברש"פ, תוצאות הביקור היו חיוביות ומאפשרות פתיחת דיאלוג פיוס עם איחוד האמירויות שבינה לבין הרש"פ יש נתק במשך שנים רבות.

אבל, גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי הצמד המוביל ברש"פ חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' שם לו למטרה לחסל פוליטית בהקדם את ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה ולהביא להרכבת הממשלה הפלסטינית מחדש עם שינויים בהרכבה.

העיתון הסעודי "דאר אלחיאת" דיווח ב-14 במאי כי ישנה מגמה חזקה בקרב חברי הועדה המרכזית של פת"ח להדיח מתפקידו את ראש הממשלה א-שתייה ולערוך רישאפל בממשלה על רקע כישלונותיו בהבאת כספי הסיוע האירופי לרש"פ ותפקודו הכושל בטיפול במשבר הקורונה ובנושא החינוך.

מוחמד א-שתייה, שהרגיש כי הקרקע בוערת תחתיו, נפגש עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס וביקש את תמיכתו, אך לא קיבל הבטחות ברורות. יו"ר הרש"פ מעריך את חוות דעתם של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' על פני ההסברים של מוחמד א-שתייה שנחשב לכישלון כבר זמן רב.

חוסיין א-שיח' פועל להכשיר את הקרקע אצל יו"ר הרש"פ להחלפתו של מוחמד א-שתייה במוחמד מוצטפא, ראש קרן ההשקעות הפלסטינית לשעבר והמקורב מאוד ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

גם חברים אחרים בוועדה המרכזית של פת"ח, לדוגמא תוופיק א-טיראווי תומכים בהדחתו של מוחמד א-שתייה מתפקידו.

דיווח על מגמה חזקה בקרב חברי הועדה המרכזית של פת"ח להדיח מתפקידו את רה"מ א-שתייה ולערוך רישאפל בממשלה על רקע כישלונותיו בהבאת כספי הסיוע האירופי לרש"פ ותפקודו הכושל

להערכת גורם בכיר בפת"ח, המהלך להדחתו של מוחמד א-שתייה מתפקידו ייצא לפועל מיד לאחר ביקורו של הנשיא ביידן בישראל בסוף החודש הבא.

הנשיא ביידן יבקר במהלך ביקורו בישראל בבית החולים מקאסד במזרח ירושלים, שם יודיע על חידוש הסיוע האמריקאי השנתי למוסדות הבריאות הפלסטינים במזרח ירושלים בסך 25 מיליון ש"ח, שהנשיא לשעבר דונלד טראמפ עצר. הוא גם ייפגש עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בבית לחם ויודיע על המשך ההכנות לפתוח מחדש את הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים.

הוועידה ה-8 של תנועת פת"ח נדחתה עד להודעה חדשה. בוועידה הזו ייבחרו חברי ההנהגה החדשים של תנועת פת"ח. המגמה של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' הנתמכת על ידי יו"ר הרש"פ היא לחסל פוליטית את מרוואן ברגותי ואת מוחמד א-שתייה.

מקורביו של מוחמד א-שתייה טוענים להגנתו כי אין זו אשמתו שהסיוע הכספי האירופי לרש"פ מתעכב.

האיחוד האירופי הודיע השבוע על העברת סיוע הומניטרי בסך 25 מיליון יורו לרש"פ עבור נפגעי אלימות וטראומה, אך הוא מעכב את שאר כספי הסיוע.

מוחמד א-שתייה אמר כי עד סוף השנה הנוכחית הגרעון התקציבי של הרש"פ יגיע ל-564 מיליון דולר בהשוואה ל-757 מיליון דולר ב-2021, כלומר ירידה של 25 אחוזים.

לאיחוד האירופי יש  3 תנאים עיקריים מהרש"פ להעברת הכסף:

  1. עריכת בחירות כלליות בשטחים לנשיאות ולפרלמנט.
  2. שינוי תכניות הלימוד במערכת החינוך הפלסטינית שכוללות הסתה חריפה נגד ישראל.
  3. הענשת רוצחיו של פעיל זכויות האדם הפלסטיני ניזאר בנאת, שנרצח בידי אנשי הביטחון של הרש"פ.

בוועידה ה-8 של פת"ח, שנדחתה עד להודעה חדשה, ייבחרו חברי ההנהגה החדשים שלה. המגמה של א-שיח' ופרג', הנתמכת ע"י אבו מאזן, היא חיסול פוליטי של ברגותי וא-שתייה

בכירים בפת"ח דוחים את הסבריו של מוחמד א-שתייה ואומרים כי הוא איננו מסוגל להתמודד באופן מדיני עם הדרישות של האיחוד האירופי וכי הוא מנצל את כישוריו כדי לדאוג לאינטרסים האישיים שלו בלבד, ודי לחכימא ברמיזא.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 630 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

במוקד קמפיין הבחירות הבא של הליכוד: "הערבים משתלטים על המדינה"

פרסום ראשון הליכוד החל להתכונן לבחירות הבאות, והכיוון שסימן נתניהו הוא הבטחה להעביר שורת חוקים מחמירים, כולל שלילת אזרחות ממי שיפגין בזמן מלחמה ועונש מאסר על הנפת דגל אש"ף ● מיקי זוהר אומר לזמן ישראל: "זה יהיה הנושא החם בבחירות והציבור יהיה איתנו" ● וגם: האם נתניהו באמת רוצה בחירות עכשיו? מי מריץ שוב את סילבן שלום? ומה עשה אמש צ'ייני מרום בכנס פעילי הליכוד?

עוד 805 מילים

התקוות הגדולות שהפלסטינים תלו בביידן התנפצו לרסיסים

בכירים ברמאללה מתוסכלים מכך שנשיא ארה"ב עדיין לא עמד בהבטחת הבחירות שלו לפתוח מחדש את הנציגויות הדיפלומטיות בירושלים ובוושינגטון – אבל שמחים על שינוי הנרטיב בנושא פתרון שתי המדינות ● "הייתה הרגשה שארה"ב חזרה למשחק", אומר גורם פלסטיני לזמן ישראל, "אבל שום דבר לא השתנה"

עוד 970 מילים

פרשת חיים ולדר טלטלה את העולם החרדי אבל לא בטוח שמשהו השתנה

פרשת חיים ולדר זעזעה את הציבור החרדי ופרצה סכר של עדויות על פגיעות מיניות והטיפול הלוקה בהן ● פעילים המסייעים לנפגעים חרדים מספרים לזמן ישראל על המשך תרבות השתיקה לצד השינויים שעוברת הקהילה בעקבות התפוצצות הפרשה: "אנחנו עדיין מקבלים המון שיחות הקשורות אליו"

עוד 2,621 מילים

דיווח: לראשונה תשתתף ארצות הברית בתרגיל ישראלי המדמה תקיפה באיראן

מיום שני הקרוב תבוטל החובה לעטות מסכות בטיסות ● דיווח: בעת כהונתו כראש המוסד גורש יוסי כהן מקונגו ● ליברמן ושאשא ביטון סיכמו שגם השנה גני הילדים ייכללו בבתי הספר של החופש הגדול ● אחרי שראש עיריית אום אל-פחם ביקש שלא לקיים תרגיל צבאי בעירו, הוחלט בצה"ל שהתרגיל ייערך מחוץ ליישוב ● ימינה הדיחה את עידית סילמן מוועדת הכנסת

עוד 39 עדכונים

שנה אחרי שהיועמ"ש הקודם החליט לסגור את תיקיהם של מפקד חיל הים לשעבר ושל עו"ד דוד שמרון, פרסמה פרקליטות המדינה את ההחלטות המנומקות בעניינם של השניים ● אלא שהסברי הפרקליטות מצומצמים מדי, חסרי היגיון ומנוגדים להלכה ולפרקטיקה המשפטית במיוחד בשחיתות שלטונית ● קלונה של התביעה הכללית ניבט מכל שורה במסמכים הללו ● פרשנות

עוד 619 מילים ו-1 תגובות

מרכבות הטריגר

המדינה ביטלה את זיקוקי יום העצמאות מתוך התחשבות בהלומי קרב, אבל ביומיים האחרונים הפעילה אזעקות בכל הארץ במסגרת תרגיל "מרכבות האש" ● פיקוד העורף אמנם פעל להביא את הדבר לידיעת הציבור, אבל מה לעשות שלא כל אזרח עוקב באדיקות אחר החדשות או הטוויטר של צה"ל ● במקרה קשה במיוחד, קשישה שרצה לממ"ד נפצעה קשה ואושפזה ● דובר צה"ל: "אנו מצרים על המקרה"

עוד 600 מילים

"הרשויות מתעלמות מתלונות על פגיעה של כוחות הביטחון בעיתונאים"

חופש העיתונות ישראל מצהירה כי חשוב להישמר מכל פגיעה בעיתונאים ● אבל עיתונאים זרים, פלסטינים וישראלים שהתלוננו על אלימות נגדם מצד כוחות הביטחון טוענים כי החקירות טויחו וכי חיילים ושוטרים לא הועמדו לדין גם במקרים בהם היו הוכחות ברורות לתקיפות ● כיום, רבים מהעיתונאים שמותקפים כבר לא טורחים להגיש תלונה ● מצד שני, תקיפות עיתונאים בידי אזרחים נחקרו וטופלו ביסודיות

עוד 3,326 מילים ו-1 תגובות

מאה ערים נבחרו להשתתף בתוכנית האיחוד האירופי שמטרתה להפוך אותן לירוקות, ביניהן נציגה מפתיעה מישראל: אילת ● כדי לעמוד בציפיות, עיר הנופש הדרומית תצטרך לעבור מהפך תחבורתי ועוד שורה של שינויים ● החדשות המשמחות מגיעות דווקא כשמפרץ אילת מאוים על ידי הובלת הנפט של קצא"א ותכנית חדשה של הממשלה להחזיר את כלובי הדגים למים

עוד 860 מילים

ועדת המחירים ממליצה להסיר באופן מיידי את הפיקוח על מחירי הלחם האחיד

דיווח: לראשונה שיגרה רוסיה טילים לעבר מטוסים ישראליים בשמי סוריה ● השבוע תבוטל החובה על הנכנסים ארצה לעבור בדיקת PCR ● המשטרה ביקשה מבהרב-מיארה אישור לפתוח בחקירה פלילית נגד טיבי וכסיף ● בנט הוציא את סילמן מישיבת הסיעה לאחר שסירבה לומר אם תתמוך במינוי כהנא לשר ● דיווח: כתב היד שעל המעטפה שנשלחה לגילת בנט זהה לזה של ספורטה חניה

עוד 42 עדכונים

כלפון נפל קורבן לפרנויות של בנט

אתמול בלילה פינה יום טוב כלפון את חדרו בכנסת ונסע בעצב לביתו ● כלפון היה אחד הח"כים הנאמנים ביותר בימינה ובסביבתו מרגישים שראש הממשלה עשה לו עוול ● בנט מצדו מנסה לתקן את המצב על ידי מינוי ניר אורבך לשר לענייני התיישבות ● הבעיה: התפקיד הובטח ליו"ר הבית היהודי חגית משה ● היא אינה רוצה בו, אבל היא גם לא מעוניינת שיריבה אורבך יקבל את הכיסא ● פרשנות

עוד 819 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה