בחירות, אבל לא מלשון בחירה

. (צילום: Yaakov-Naumi-Flash90)
Yaakov-Naumi-Flash90

לפני כמה חודשים אמר יאיר לפיד בראיון: בחירות זה מלשון לבחור. כולם לעגו לו…אני רוצה לספר לכם היום שלפחות לגבי החרדים, בהדגשה על החרדיות, אמר לפיד דבר משמעותי.

אצלנו בכלל לא פשוט שבחירות פרושן שבוחרים. מגיל 18 הצבעתי במערכות בחירות רבות, לכנסת ולעיריה, אולם מעולם לא בחרתי. מבחינתי היה מתאים לקרוא לבחירות: אצבוע או קלפיון, כפוף לשמיעה מצייתת.

אצלנו בכלל לא פשוט שבחירות פרושן שבוחרים. מגיל 18 הצבעתי במערכות בחירות רבות, לכנסת ולעיריה, אולם מעולם לא בחרתי. מבחינתי היה מתאים לקרוא לבחירות: אצבוע או קלפיון, כפוף לשמיעה מצייתת

כשבועיים לפני הבחירות שהיו במרץ חיכיתי בתור בבנק. שתי נשים צעירות חילוניות עמדו לפני והתווכחו אם להצביע למר"צ או למפלגת העבודה. הייתי בהלם! אואוו, אנשים מתלבטים למי לבחור! הם פשוט חושבים איוז מפלגה מייצגת יותר את הערכים שלהם. הן דנו בסוגיות כמו מי ילחם בכיבוש, מי ידאג לחלשים, ואני הרגשתי מוזר כל כך. לא ידעתי שאנשים מתלבטים במי לבחור ומקבלים החלטה לבד, לא ידעתי!

הרבנים אומרים לך למי להצביע. הם כותבים מכתבים שקוראים להם: קריאות או אגרות קודש, ובהם נאמר בפירוש למי עליך, כאדם שומר תורה ומצוות, להצביע.

מובהרת בקצרה החשיבות הקריטית במערכה הספציפית הזו. משום מה היא תמיד קריטית יותר מכל אלו שקדמו לה. בסוף הקול הקורא יש הבטחות. מי שיצביע למפלגה הנכונה יזכה ב"חיי, בני ומזוני". בקצה כל הבטחה מונח תמיד איום; חשבתם על זה פעם? אם לא אבחר למפלגה הזו, לא אזכה חלילה בחיים, בילדים ובפרנסה.

בסוף הקול הקורא יש הבטחות. מי שיצביע למפלגה הנכונה יזכה ב"חיי, בני ומזוני". בקצה כל הבטחה מונח תמיד איום; חשבתם על זה פעם? אם לא אבחר למפלגה הזו, לא אזכה חלילה בחיים, בילדים ובפרנסה

תאמרו: תוכלי לבחור בין ש"ס ליהדות התורה? לא. יהדות התורה לאשכנזים וש"ס לבני עדות המזרח. אבל בדרך כלל אין מעבר מכאן לכאן, וכשיש – הוא משום שאתה מתפרנס ממוסד של ש"ס או אגודה (אגודת ישראל, המפלגה הראשית בין אלו שמרכיבות את יהדות התורה), או שהילדים הספרדים לומדים במסגרת אשכנזית וזה מחייב את ההורים.

משמע, שוב אין כאן בחירה – אלא קבלת אילוץ הנושק לאיום (המלה נושק אינה בחירה מוצלחת בהקשר הזה; עדיפה היתה המלה 'מכה'…).

פעם כינסה אגודת ישראל את כל החרדים. אחר כך קמה ש"ס להחזיר עטרה ליושנה ובשלב מסויים תמך בה הרב שך, מנהיג הליטאים. הפרק הבא בסיפור היה הקמת דגל התורה. נמאס לליטאים לקבל פקודות מגור ולספוג אי נחת בעיתון המודיע. הם פתחו עיתון מתחרה, יתד נאמן, והקימו מפלגה.

שוב אין כאן בחירה – אלא קבלת אילוץ הנושק לאיום (המלה נושק אינה בחירה מוצלחת בהקשר הזה; עדיפה היתה המלה 'מכה'…)

הבחירות ב-88 היו סוערות וטראומתיות מאד ביהדות החרדית. משפחות נקרעו, במקומות העבודה היו סכסוכים בטונים של טייפון מלווים באלימות. תאמרו: הנה בחירה!

לא. שוב לא היתה בחירה. כל קהילה קיבלה פקודה מן המנהיג שלה מה להצביע. שוב היו הבטחות וגם קללות, איומים והשעיה מתפקידים וממוסדות לימוד, ופעולה מפחד איננה בחירה.

אחרי הבחירות הופרדו גם מקומות הלימוד לבנות, הבנים למדו תמיד בנפרד מן החיידר ועד לישיבה. הוקמו בתי ספר ותיכונים לבנות חסידיות, ובסמינר הישן בירושלים, למשל, מוסד מפואר, יש חלוקה לכתות חסידיות וליטאיות (המכונות משום מה נייטרליות). בהמשך התאחדו דגל התורה ואגודת ישראל למפלגה אחת: יהדות התורה.

הבחירות ב-88 היו טראומתיות ביהדות החרדית. משפחות נקרעו. תאמרו: הנה בחירה! לא. כל קהילה קיבלה פקודה מן המנהיג שלה מה להצביע. שוב הבטחות וקללות, איומים והשעיה מתפקידים וממוסדות לימוד, ופעולה מפחד איננה בחירה

תשאלו – אדם לא יכול לבחור אם יהיה חסיד או ליטאי? התשובה היא: בדרך כלל לא. בחור צועד בדרך משפחתו. במקרים המעטים שמישהו רוצה לבחור בענף חרדי אחר, הוא נתקל בקשיים משפחתיים וחברתיים. מתייחסים אליו כאל מי שמצער וזונח. זה אמור גם על מעבר בתוך הקהילה הליטאית מגזרה לגזרה או בין חסידות לחסידות.

בחור ליטאי יכול לבחור לעצמו ישיבה מבין מגוון. קבלתו תלויה כמובן ברמת כשרונותיו ושקידתו, בסוג משפחתו. להורים חלק נכבד בבחירה הזו, ובכל זאת יש כאן מידת מה של בחירה.

בחור חסידי ילמד על פי רוב בישיבה של חסידותו. יש ציבור חסידי כללי, חלק מהם צאצאי הישוב הישן בירושלים (שבט משפחת פרוש למשל), שלרשותם כמה ישיבות כלליות טובות.

מצב הנשים עגום יותר. ברור שבחורה ליטאית מתחתנת עם ליטאי וחסידית עם חסיד. בחורות חסידות גור מתחתנות רק עם חסיד גור. לא עולה בדעתן ובליבן לרצות אחרת. הסללה היא מלה דלה מכדי לתאר זאת

מצבן של הנשים עגום יותר. ברור שבחורה ליטאית מתחתנת עם ליטאי וחסידית עם חסיד. בחורות חסידות גור מתחתנות רק עם חסיד גור. לא עולה בדעתן ובליבן לרצות אחרת. הן גדלו מגיל צעיר באווירה שאין כמו גור, כך מצופה מהן וכך הן מאמינות. הסללה היא מלה דלה מכדי לתאר זאת.

ברוב החסידויות האחרות יש כעשרים אחוז בנות, בממוצע, שכן מתחתנות עם בחורים מחסידות אחרת, משום שמספר הבנים קטן יותר ולא תמיד ניתן להשאר בתוך החוג.

זו לא תוצאת בחירה אלא קבלת 'כללי השוק'. מהרגע שבחורה מתחתנת עם בחור מחוג אחר, עליה לשנות את כל מנהגי משפחתה ולקבל את מנהגיו. בתחום הלבוש (פאה או כובע, צבע ועובי הגרביים ועוד), בתחום ההכשרים המקובלים, נוסח התפילה, בית הכנסת שבו היא תתפלל, וכמובן – בשטח הבחירות.

איזוהי אשה כשרה? עושה רצון בעלה. "והוא ימשול בך". (הלכה הנובעת מהפסוק: אשה אינה אומרת לבעלה שהיא רוצה לקיים יחסי מין. יכולה לרמוז, לפלרטט, לנגוע [אצל ליטאים, לא אצל חסידים], אבל לא 'לתבוע בפה')

איזוהי אשה כשרה? עושה רצון בעלה. "והוא ימשול בך". (הלכה מעניינת הנובעת מן הפסוק הזה בחומש בראשית: אשה אינה אומרת לבעלה שהיא רוצה לקיים יחסי מין. יכולה לרמוז, לפלרטט, לנגוע [אצל ליטאים, לא אצל חסידים], אבל לא 'לתבוע בפה'. 'ונקראת חצופה, ויכול בעלה לגרשה בכתובה, אבל אין מצווה לגרשה, ואסור להזדקק לה בשעה שתובעת בפה').

בבחירות לעיריה ב-2013, היתה ב-3 ערים מפלגה ליטאית בראשות רבי שמואל אוירבך זצ"ל. אלו שכונו "הפלג". זו היתה חלוקה פנים ליטאית ונשים לא מעטות רצו להצביע אחרת משהורו להן בעליהן בשל נאמנות ריגשית לכאן או לכאן או פחד מקללות אלו או אחרות.

כן, הורו. זו לא שותפות שנוצרת בהסכמה אלא הוראה מחייבת. בחירות הן ענין רוחני ובענינים רוחניים קובע הגבר. רובן קיבלו על עצמן את הדין ומיעוטן נהגו כרצונן ושיקרו לגבר.

נשים לא מעטות רצו להצביע אחרת ממה שהורו להן בעליהן. הורו. זו לא שותפות שנוצרת בהסכמה אלא הוראה מחייבת. בחירות הן ענין רוחני ובענינים רוחניים קובע הגבר. רובן קיבלו את הדין ומיעוטן נהגו כרצונן ושיקרו לגבר

הציבור החרדי נעשה יותר ויותר ימני משנה לשנה. ההגנה של עתון "המודיע" על נתניהו מוחלטת יותר משל "ישראל היום". כאן אין אפילו נסיון לאובייקטיביות. ביבי נותן תקציבים, הוא טוב לנו, וזהו.

שוחד? כל ראשי הממשלות היו מושחתים. סתם נטפלים אליו. שרה מתעמרת בעובדות? שטויות. לאה רבין היתה מכשפה. בשביל מה נשים הולכות לעבוד שם? לא מכריחים אותן. לא תעבודנה שם, לא יתעמרו בהן.

גם ההסללה לימין היא ברף גבוה מאד. אדם לא בוחר צד לפי דעות. החרדים מתגאים בכך שאינם צורכים תקשורת שמאלנית וממילא אינם שטופי מוח. פה ושם תמצאו חרדים או חרדיות בדעות שמאלניות; זהו מיעוט קטנטן שפוחד לפצות את פיו.

הציבור החרדי נעשה יותר ויותר ימני משנה לשנה. ההגנה של עתון "המודיע" על נתניהו מוחלטת יותר משל "ישראל היום". כאן אין אפילו נסיון לאובייקטיביות. ביבי נותן תקציבים, הוא טוב לנו, וזהו

אז כן, בחירות הן לא תמיד מלשון בחירה. יש עשרות אלפים שיבחרו כל ימיהם באותה מפלגה שבה צוו עליהם לבחור. "ועשית ככל אשר יורוך". אם ישנו את אופן ההצבעה – זה יקרה משום שההוראה השתנתה.
תודה ללפיד הבלשן.

אסתר קופמן, בת 43. מזכירה בבית ספר באזור המרכז, ואם לשבעה ילדים. השתיים הגדולות נשואות והיא כבר סבתא. אוהבת מאד לשחות, בעיקר חתירה, פעם חלמה להיות מדריכת שחיה. כנראה לא יקרה בגלגול הזה. הגדרת הזהות הראשונה שלה, בעיני עצמה, היא 'אשה'. לפני אמא, לפני חרדית. קודם כל אשה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,133 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 14 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מנהיג הג'יהאד: נסכים להפסקת אש אם ישראל תיענה לדרישות

דיווח: מנהיג הג'יהאד האסלאמי יגיע הלילה לקהיר ● כ-360 רקטות נורו לשטח ישראל מאתמול בבוקר ● האזעקות בדרום לא פוסקות גם בשעה זו ● נתניהו: אנחנו בעיצומה של מערכה, סיכמנו על צעדי ההמשך ● בתום הערכת מצב בפיקוד דרום, אמר שר הביטחון בנט: "נראה שהג'יהאד האסלאמי רוצה לגרור את עזה ליותר נזקים" ● פגיעה ישירה בבית באשקלון, אישה נפצעה קל ● 24 פלסטינים נהרגו בסבב ההסלמה הנוכחי

עוד 81 עדכונים

בנט הגיבור

עיתונאי המסקר נושאי ביטחון סיפר לי לפני כמה שנים על ישיבה של הקבינט הבטחוני בה השתתף השר נפתלי בנט.

הימים היו תחילת ההפגנות על הגדר בעזה. צה"ל נאלץ להתמודד עם הפרות סדר קשות, ידויי מטענים ואבנים והפרחת בלוני נפץ.

הקבינט קיים דיון בנושא התמודדות ישראל עם המצב החדש על גבול הרצועה.

במהלך הדיון התפתח, כך על פי העיתונאי, ויכוח חריף בין השר בנט, אז שר החינוך ובין הרמטכ"ל גדי אייזנקוט.

על פי העיתונאי, בנט טען בתוקף כי צה"ל צריך לירות במפגינים על הגדר. במהלך הדיון, איבד הרמטכ"ל אייזנקוט את קור רוחו המפורסם, פנה לבנט ואמר לו, כי על אף שהיה מ"פ בצבא בעברו, הדבר לא הופך אותו למצביא דגול

בנט טען בתוקף כי הצבא אינו פועל כראוי, וחיווה את דעתו כי צה"ל צריך לירות במפגינים על הגדר על מנת למנוע את המשך ההפגנות. במהלך הדיון הסוער, איבד הרמטכ"ל אייזנקוט את קור רוחו המפורסם. הוא פנה אל השר בנט ואמר לו, לדבריו של אותו עיתונאי, כי על אף שהיה מפקד פלוגה בעברו בצבא, הדבר לא הופך אותו למצביא דגול.

ובכן, לא הייתי עד לשיחה ואינני יודע עד כמה הדיווח הזה מדויק, ובכל מקרה השר בנט נודע לאורך השנים האחרונות כמי שקרא לא אחת לקו קשוח, שלא לומר אלים, בטיפול של ממשלת ישראל מול עזה.

לאורך השנים בנט, לא רק שלא הסתיר את רצונו להתמנות לשר הביטחון של ישראל, אלא הוא אף איים וכמעט התפטר מהממשלה בשל העובדה שראש הממשלה נתניהו נמנע מלמנות אותו לתפקיד שר הביטחון.

לאורך השנים בנט, לא רק שלא הסתיר את רצונו להתמנות לשר הביטחון של ישראל, אלא הוא אף איים וכמעט התפטר מהממשלה בשל העובדה שראש הממשלה נתניהו נמנע מלמנות אותו לתפקיד שר הביטחון

אלא שכמו שאמר פעם אריאל שרון ז"ל: "הפוליטיקה היא כמו גלגל, פעם אתה למטה ופעם למעלה ומה שחשוב זה להישאר על הגלגל". בנט אכן נשאר על הגלגל, ולפני מספר ימים הודיע ראש הממשלה נתניהו כי הוא ממנה את בנט לשר הביטחון.

בנט נכנס לתפקידו בעיתוי המורכב ביותר בו נכנס אולי שר ביטחון בישראל לתפקידו אי פעם. בשעות הבוקר המוקדמות ביצעו צה"ל והשב"כ סיכול ממוקד בו נהרג בהא אבו אל עטא מפקד החטיבה הצפונית של ארגון הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה ורעייתו. שניים מילדיהם נפצעו בתקיפה.

בעקבות התקיפה החל ירי טילים אל עבר ישראל, ירי שלא פסק עד רגע כתיבת שורות אלה.

והנה מסתבר כי מילים לחוד ומעשים לחוד. בעוד שבנט שרוצה להיות שר ביטחון, מדבר בשפה תקיפה ומציע תגובות קשות נגד האוייב בעזה, בנט שר הביטחון הנכנס הוא לא אותו שר גיבור

והנה מסתבר כי מילים לחוד ומעשים לחוד. בעוד שבנט שרוצה להיות שר ביטחון, מדבר בשפה תקיפה ומציע תגובות קשות נגד האוייב בעזה, בנט שר הביטחון הנכנס הוא לא אותו שר גיבור.

מדינת ישראל נוהגת לראשונה באופן מוזר. בשנים האחרונות חזרה ישראל והדגישה את אחריותו של ארגון חמאס לכל ירי מכיוון רצועת עזה. עכשיו ישראל מחסלת את יריבה המושבע של חמאס אבו עטא, ולמרות הירי המאסיבי היא אינה פועלת כלל נגד חמאס.

אין ויכוח כי מדינית ובטחונית מדובר במהלך נכון – עד כה חמאס לא התערבה באירועים והדבר מרסן במידה רבה את האירועים. נותר רק לשאול היכן עומדת לו גבורתו של בנט שקרא לירות על מיידי אבנים על הגדר. מה השתנה מאז הויכוח עם אייזנקוט ועד היום?

מסתבר שהקלישאה "דברים שרואים משם לא רואים מכאן" מתקימת גם בענייננו.

המסקנה היא לא להתרגש מפוליטיקאים שמדברים חזק ונחוש. בפועל, הם יושבים בדיונים בטחוניים, מרגישים חשובים, שומעים סקירות מודיעין ואוכלים בורקס

המסקנה היא לא להתרגש מפוליטיקאים שמדברים חזק ונחוש. פעם הם מבטיחים לנו לחסל את חמאס, פעם מבטיחים לנו לחסל את הנייה תוך 48 שעות או לכבוש את הרצועה ברגע שיירו ממנה ולו טיל אחד.

בפועל, הם יושבים בדיונים בטחוניים, מרגישים חשובים, שומעים סקירות מודיעין ואוכלים בורקס – ככה עובדת השיטה.

עו"ד גונן בן יצחק, בן 48 נשוי + 4. ממייסדי ארגון העובדים "תנופה לעובד". בעבר איש שב"כ ומפעילו של "הנסיך הירוק", והיום פעיל חברתי וחבר עמותת "חוזה חדש" נגד השחיתות השלטונית, ועמותת "ישראל יקרה לנו" הנלחמת ביוקר המחייה בישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קצת מתפלא עליך איש שב"כ לשעבר צריך לדעת שמה שנכון לאז,לא בהכרח נכון להיום וגם מצביאים כמו אייזנקוט לא תמיד מצליחים לעשות מה שמ"פ לשעבר יכול לעשות,בנט בתפקיד בקושי יומיים והלוואי שהיו נו... המשך קריאה

קצת מתפלא עליך איש שב"כ לשעבר צריך לדעת שמה שנכון לאז,לא בהכרח נכון להיום וגם מצביאים כמו אייזנקוט לא תמיד מצליחים לעשות מה שמ"פ לשעבר יכול לעשות,בנט בתפקיד בקושי יומיים והלוואי שהיו נותנים לו 100 ימי חסד,חוץ מזה כאיש שב"כ לשעבר לצייר את בנט רק כמ"פ לשעבר קצת זילזול באדם שהוא ויש גנרלים גדולים בצבא שחולקים עליך.רק להזכירך את עניין המנהרות שבנט התעקש בנחישות להרוס אותן(ראה גושפנקה בדו"ח מבקר המדינה) מנעו אסון גדול ופגיעות בנפש.אל תתבלבל הוא לא ליברמן שאיים ולא עשה כלום.כשבנט צריך לעשות משהו הוא חוקר ולומד אותו עד הסוף מכין תוכניות ופועל ואח"כ מדבר.אז מר גונן היקר איש שב"כ מהולל שלא שכחת לציין את השיגיך הרבים אל תשכח גם למנות את הישגיו הרבים של בנט כשאתה מבקר אותו.

עוד 576 מילים ו-1 תגובות

בפרקליטות מחפשים את הפלסטיני שנורה בגבו - זמן ישראל מצא אותו

כראם קוואסמי, בן 22 מחברון, נורה בגבו לפני שנה וחצי על ידי כוח מג"ב ● מאז, חקירת האירוע דשדשה, עד אשר וידאו של התקרית פורסם בחדשות 13 ● עכשיו בפרקליטות טוענים כי הם מחפשים את כראם כדי לגבות ממנו עדות - אך לא מצליחים לאתרו ● אדם רזגון שוחח איתו

עוד 874 מילים

רק באמריקה הרב הצבאי שמלווה חיילים מכל הדתות

אחרי שלושה עשורים בצבא האמריקאי, הרב דייויד גולדסטרום ממונה על הטיפול בחיילים משוחררים - ומודאג מההתאבדויות של יוצאי צבא בארה"ב ● במהלך שירותו בחזית, הוא העניק תמיכה רוחנית לחיילים מכל הדתות והוביל תפילה מיוחדת בארמון של סדאם חוסיין ● ראיון

עוד 632 מילים

זהירות: פירות וירקות

מעקב זמן ישראל אחרי הבטטות, מחקר חדש מצא שאריות חומרי הדברה בגופם של ילדים ישראלים שצרכו פירות וירקות ● המאכלים שהשאירו הכי הרבה עקבות זרחנים אורגניים: תפוחים ומלפפונים ● ד"ר חגית אולנובסקי: "לא הייתי דואגת לילדים שאוכלים מגוון פירות וירקות, אבל לילדים שנצמדים לסוג אחד ואוכלים בכמויות, אני ממליצה לקלף את הקליפה"

עוד 1,240 מילים

למקרה שפיספסת

האם אנחנו עדים לפעולת טרור עצמי?

אם יממת ההסלמה האחרונה הוכיחה משהו, זה שנתניהו איבד את המנדט הציבורי. הפרה הקדושה של החברה הישראלית תמיד היתה בטחון, ופעולה צבאית נגד אויב מובהק נהנתה מקונצנסוס של תמיכה. לא הפעולה האחרונה.

הפעם לא רק הצייצנים הקבועים נגד שחיתות שלטונית ערערו על טוהר המניעים של ההחלטה, אלא ראש הממשלה היוצא עצמו הפנים והפגין היעדר בטחון במנהיגותו שלו: כתוצאה קיבלנו אירוע תקשורתי מופרך, בו החשוד בפלילים שהפסיד פעמיים בבחירות ונכשל פעמיים בהרכבת ממשלה מתחבא מאחורי הסינר של ״אנשי המקצוע״, כדי להצדיק החלטה שהשביתה את רוב המדינה ליממה ותמשיך בימים וחודשים הקרובים להשפיע.

קיבלנו אירוע תקשורתי מופרך, בו החשוד בפלילים, שהפסיד פעמיים בבחירות ונכשל פעמיים בהרכבת ממשלה, מתחבא מאחורי הסינר של ״אנשי המקצוע״, כדי להצדיק החלטה שהשביתה את רוב המדינה

הסולידריות והתמיכה בלתי מעורערת של בני גנץ, יועז הנדל ושות׳ נראתה לרבים תלושה ואנכרוניסטית. וגם מאצ׳ואיסטית. נידף ממנה געגוע לטסטוסטרון ואדרנלין של חודש מילואים מבצעי, וניתוק מהציבור שתקוע שוב במקלטים ושואל את עצמו אם זה לא היה יכול לחכות שבועיים. או הציבור שתוהה ממתי משביתים חצי מדינה בגלל טילים.

אנשים שנתנו לבני גנץ מנדט להחליף, לא להסכים.

להתנקשות בבכיר בג׳יהאד האיסלמי בהא אבו אל-עטה, שנהרג אתמוך בביתו יחד עם אשתו, כמובן יש היבטים מיליטריסטים ״מקצועיים״ שקשורים בתזמון, הערכת נפגעים, סיכויי הצלחה וכן הלאה. אבל זו אינה החלטה מקצועית גרידא. אילו היתה כזו, הרמטכ״ל היה יכול לקבל החלטות כאלה ללא ראש הממשלה כפי שעושה לגבי מכלול עניינים ״מקצועיים״.

הסולידריות והתמיכה בלתי מעורערת של בני גנץ, יועז הנדל ושות׳ נראתה לרבים תלושה ואנכרוניסטית. וגם מאצ׳ואיסטית. נידף ממנה געגוע לטסטוסטרון ואדרנלין של חודש מילואים מבצעי, וניתוק מהציבור שתקוע שוב במקלטים

החלטה על התנקשות היא החלטה שיש בה מרכיבים פוליטיים ומדיניים לצד מקצועיים. ובעוד נראה שהציבור ממשיך לסמוך על מקצועיותם של אנשי המקצוע בדרג הבטחוני, הם לא סומכים על השיקולים הפוליטיים, מדיניים ואישיים של ראש הממשלה היוצא נתניהו.

לאורך כהונתו, נתניהו לא הוביל מדיניות חיסולים. כפי שאוהב להסביר שופרו של ראש המשטר בתקשורת המיינסטרים, עמית סגל, ״נתניהו מאוד שמרן״.

אביגדור ליברמן יצא מיד אחרי ההודעה על ההסלמה לתקשורת וסיפר שלפני שנה אותו נתניהו דחה הזדמנות לחיסולו של אותו בכיר הג׳יהאד האיסלמי. לא משיקולים מקצועיים, משיקולים מדיניים ופוליטיים. שיקולים ״שמרנים״.

לאורך כהונתו, נתניהו לא הוביל מדיניות חיסולים. כפי שאוהב להסביר שופרו של ראש המשטר בתקשורת המיינסטרים, עמית סגל, ״נתניהו מאוד שמרן״. אפילו ליברמן סיפר, שלפני שנה אותו נתניהו דחה הזדמנות לחיסול אותו איש ג'יהאד

מתי נתניהו כן אישר חיסולים?

5.5.19:

בעודו מנהל מו״מ להרכבת ממשלה וצריך להפעיל לחץ על ליברמן.

12.11.19:

בזמן שבני גנץ מנהל מו״מ להרכבת ממשלה, והוא צריך להפעיל לחץ על בני גנץ.  כך התמיכה החמה של גנץ ב״מקצועיות״ המבצע יצרה מצב, שיקשה עליו לקבל את התמיכה של הסיעה השלישית בגודלה, הרשימה המשותפת. על הדרך נתניהו דאג גם לקשור את החיסול בדה-לגיטימציה נוספת לרשימה המשותפת.

מעבר לאבדן המנדט הציבורי, נשאלת השאלה מדוע הושבתה חצי מדינה בגלל משהו שלצערנו הפך מזמן לשגרה.

לאורך כל כהונתו של נתניהו שוגרו לעברנו אלפי טילים. מירי רגב סיכמה את מדיניות הממשלה היוצאת באמירה ״אז מה אם הם ירו על אשקלון״. הטילים כמובן לא הגיעו רק לדרום, אלא גם עד תל-אביב והשרון, ואם נאמר את האמת, בתקופת כהונתו של נתניהו שוגרו גם טילים גם על הצפון.

לאורך כהונת נתניהו שוגרו לעברנו אלפי טילים. מירי רגב סיכמה את מדיניות הממשלה היוצאת באמירה ״אז מה אם הם ירו על אשקלון״. הטילים כמובן לא הגיעו רק לדרום, אלא גם עד תל-אביב והשרון, ושוגרו גם לצפון

ישראלים מכירים הסלמה, מכירים אינתיפדה, מכירים מלחמה. מה שאנחנו לא מכירים, זה ששר בטחון בן שלושה ימים, שספק עם המינוי שלו חוקי, בממשלת מעבר זמנית, עם ראש ממשלה יוצא עם כתבי אישום חמורים, שלא הצליח פעמיים להרכיב ממשלה ועכשיו מדבר על בחירות ישירות וסבב שלישי, יוצאים למצבע חיסול, שברור שיגרור לירי טילים, ואז משביתים חצי מדינה.

כשאנשים יושבים במקלט, הם רוצים לדעת למה. הם רוצים לדעת שלא היתה ברירה. והם רוצים לדעת שבעוד המצב קשה, יש תקווה.

אבל מה נתניהו, כמי שעדיין תופס את עצמו כמנהיג הבלתי מעורער, ולצידו סאנשו פאנזה הסרוג מרעננה עשה?

מיליוני אנשים יושבו בבית והעלו לעצמם בהאזנה למבזקים ובקריאת סטטוסים את רמת החרדה. מבצע שלום הפאניקה.

כמומחה לטרור, נתניהו יודע שטרור עובד לא על מניין פגועים אלא על אפקט האימה. פיגוע טרור ״מוצלח״ מבחינת ארגון טרור הוא לא זה שבו נפגעו הרבה אנשים בהכרח, אלא זה שהצליח להפיץ, לזרוע פאניקה ולהשבית שגרה

בשנת 1987, בנימין נתניהו הוציא ספר מורכב ממאמרים של אנשים אחרים להם כתב הקדמה בשם ״הטרור: כיצד יוכל המערב לנצח״. כמומחה לטרור, הוא יודע שטרור עובד לא על מניין פגועים אלא על אפקט האימה. פיגוע טרור ״מוצלח״ מבחינת ארגון טרור הוא לא זה שבו נפגעו הרבה אנשים בהכרח, אלא זה שהצליח להפיץ ולזרוע פאניקה, וכך להפר סדר, לפגוע בשגרה ולהשפיע על מדיניות.

טרור = אימה.

אין צל של ספק שמדובר במהלך מסוכן כאשר ראש ממשלה יוצא פועל ללא אמון הציבור ומנדט ציבורי. אבל ההשבתה של חצי מדינה מעלה שאלה שמעולם לא היינו צריכים לשאול את עצמנו, עד היום:

האם אנחנו עדים לפעילות טרור-עצמי?

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 763 מילים
גיא זהר גיא זהר
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גול עצמי המתנחלים שהובילו לסימון המוצרים מהשטחים

סופית: מדינות אירופה יחויבו לסמן מוצרי מזון שמקורם בהתנחלויות, במזרח ירושלים ובגולן ● כך קבע אתמול בית הדין של האיחוד האירופי, בהחלטה שאינה ניתנת לערעור ● למרבה האירוניה, הפסיקה הדרמטית נולדה כתוצאה מפנייה של יקב בהתנחלות פסגות - שקיווה לתוצאה הפוכה ● גורמים מדיניים אומרים כי ניסו למנוע מאנשי היקב להתערב בנושא, ללא הצלחה

עוד 1,569 מילים

לא תהיה ממשלת מיעוט. ספק אם תהיה אחדות

פרשנות הדיבור הרווח אתמול היה כי ההסלמה בדרום חיסלה את האפשרות של כחול-לבן להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ● בפועל, האופציה הזו מעולם לא היתה קיימת - כי ליברמן פסל אותה על הסף ● ולמרות שרוחות מלחמה כבר הובילו להקמת ממשלת אחדות בהיסטוריה של ישראל, הפעם הסיכויים שזה יקרה שוב נותרו קלושים ● מקורב לגנץ אומר לזמן ישראל: "זה או פירוק כחול-לבן, או בחירות"

עוד 517 מילים
הלוויתו של בהאא אבו אל עטא בעזה. 12 בנובמבר 2019

אחרי חיסול איש הכספים בין איראן לעזה, נהרגו בישראל ארבעה אזרחים, בנוסף ל-138 פצועים ולא ברור אם העברת הכספים אכן נעצרה ● אל קעידה, לעומת זאת, לא התאושש מאז חיסול בן לאדן לפני שמונה שנים ● מומחים מסבירים מתי פעולת החיסול משתלמת - ומתי היא דווקא מסלימה את המצב

עוד 1,457 מילים

למרות הצבת מיגוניות, תושבי עתיקות באשקלון עדיין בסכנה

לפני חצי שנה נהרג מירי טילים תושב שכונת עתיקות באשקלון, אשר ל-60 אלף תושביה לא היו מיגוניות ● ביוני החלה העירייה להציב מיגוניות בשכונה, אבל התושבים אומרים שמדובר בפתרון לא פרקטי ● עיריית אשקלון: ״מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד״

בחצי השנה שעברה מאז סבב הלחימה שבו נהרג מירי טילים מרצועת עזה משה אגדי, תושב שכונת עתיקות באשקלון, פוזרו בשכונה מיגוניות בטון מטעם העירייה. כך נודע לזמן ישראל.

המדובר בשכונה ותיקה, שמרבית הבניינים בה אינם ממוגנים, כך שעד להצבת המיגוניות, לא הייתה ל-60 אלף תושביה כל דרך להתגונן מפני הטילים, פרט לחדרי מדרגות רעועים של בניינים ישנים.

הצבת המיגוניות החלה ביוני השנה, כחודש לאחר הפניה של זמן ישראל לעיריית אשקלון בנושא המיגון, וכשבועיים לאחר החשיפה של "כאן דרום" ולפיה המיגוניות היו ברשות העירייה עוד לפני ירי טילים שגבה את חייו של תושב השכונה. 19 מיגוניות תקניות עמדו בשטח מגודר של עיריית אשקלון, אך החלוקה שלהן נדחתה בשל ההסלמה במצב הביטחוני.

המיגוניות, מבנים קטנים שלא מאפשרים שהייה ממושכת, הוצבו בקיץ בין הבלוקים. התושבים מעידים כי מדובר בפתרון חלקי בלבד, שכן זמן ההתגוננות מפני טילים באשקלון, שעומד על 30 שניות, לא תמיד מספיק כדי להגיע למיגונית, בוודאי לא לתושבים הקשישים שמהווים את מרבית האוכלוסיה של השכונה.

ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)
ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)

"בתי בת ה-14 לבד בבית הבוקר כי אני בעבודה. אמרתי לה שלא תרוץ למיגונית, כי היא לא תספיק להגיע לשם בחצי דקה. אמרתי לה שתשב בחדר מדרגות, כי זה יותר בטוח", אומרת אנט ביטן, שמתגוררת ברחוב יפת בשכונה.

"מאוד שמחנו שסוף סוף הציבו לנו מיגוניות, וזה בטח עוזר לעוברי אורח ולמי שמתגורר ממש בקרבתן. אבל אני לא רואה איך המיגוניות עוזרות לאנשים מבוגרים וכאלה שהבית שלהם מרוחק אפילו בקצת".

עם זאת, שכונת עתיקות באשקלון היא היחידה שזכתה לקבל מיגוניות בתקופה זו, ואזורים נרחבים אחרים בעיר נותרו ללא מיגון, בהן השכונות מגדל, אפרידר ושיכונים.

"יש באזור שלי מיגונית ישנה אחת, ליד כיכר צפניה, אבל אין סיכוי שאני אצליח להגיע אליה בזמן", אומר יבגני דוברובסקי, תושב שכונת אפרידר בעיר. "אני מאוד חושש. כל היום אני שומע פיצוצים מעל הראש, אבל פרט לחדר מדרגות אין לי מה לעשות".

מעיריית אשקלון נמסר: "אנו מודעים לפערי המיגון המשמעותיים בין השכונות הוותיקות לשאר העיר, וראש העיר פועל מול משרד הממשלה ומול ראש הממשלה עצמו כדי לצמצם את הפערים האלה. מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד, כל פתרון רחוק טווח כרוך בתהליך, ואנו עומדים על קבלת מענה מהממשלה בהקדם האפשרי".

עוד 331 מילים

מומחי ביטחון: "זאת עלולה להיות תחילתו של אירוע לחימה רחב בהרבה"

מומחי ביטחון חלוקים ביניהם אם חיסול מנהיג הג׳יהאד האיסלמי יביא לאלימות קשה מזו שניסה למנוע, וחלקם אומרים: "תלוי מה יעשה חמאס" ● השיקול המכריע בחיסול היה מבצעי ולא פוליטי, לדעת המומחים, אבל יש גם טענות אחרות ● "מדינאים הם גם פוליטיקאים ולרוב יש להם יותר ממניע אחד, לא צריך להתעלם מהמצב הפוליטי של נתניהו"

עוד 1,516 מילים

דיזנגוף סנטר נסגר בהנחיית פיקוד העורף

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור" ● מנהל ובעלי הסנטר דן פילץ מאשר לזמן ישראל: "לא היה מקרה כזה" ● "אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב" ● עדכון: הסנטר נפתח מחדש ב-12:30

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור".

דן פילץ, מנהל ובעלים משותפים של דיזינגוף סנטר, זה כבר קרה בעבר? ניסיתי להיזכר ולא הצלחתי.
"זה לא מקרי שלא הצלחת להיזכר. גם אנחנו לא זוכרים מקרה כזה. כי לא היה מקרה כזה. זו הפעם הראשונה שאנחנו סוגרים בנסיבות כאלה".

גם במלחמות ובאירועים ביטחוניים חמורים בהרבה תמיד נשארתם פתוחים?
"כן. ביררתי קודם עם הקב"ט הראשי. מעולם לא קיבלנו הנחיות כאלה".

דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)
דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)

איזו השפעה תהיה להחלטה כזו?
"אנחנו מאמינים שלא תהיה לזה השפעה, כי זה יהיה עניין קצר מאוד. אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב".

כמה מבקרים בדיזינגוף סנטר ביום?
"בין 30 ל-35 אלף איש. אל תשכח שלסנטר יש שבע כניסות ויש גם הרבה עסקים ברחובות מסביב"

מה הנזק הכלכלי של הנחיה כזו?
"פגיעה ביום מסחר אחד היא לא משמעותית. כמובן שזה פוגע בעסקים וכמובן שזה פוגע בלקוחות שעשו תוכניות ויצטרכו לשנות אותן. היום הזה השתבש. האם יש לזה ממש השלכות? לא. זה זניח".

עדכון: דיזנגוף סנטר נפתח מחדש ב-12:30.

עוד 151 מילים

כרוניקה של חיסול ידוע מראש

פעיל הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועה פעל בחסות איראנית, תוך שהוא מתגרה במצרים - וגם בחמאס ● אף אחד ברצועת עזה לא יצטער על לכתו, אבל חמאס לא יוכל להרשות לעצמו שלא להגיב ● פרשנות

החיסול בעזה – המסר לטהרן. אם תרצו, זו השורה התחתונה של פעולת צה"ל לפנות בוקר, במהלכה חוסל בהא אבו אל עטא, בכיר הג’יהאד האיסלמי בעזה.

בישראל התאפקו הרבה מאד זמן בעינינו של עטה, שניהל מדיניות סמי-עצמאית בשנים האחרונות, כשהוא קשוב בעיקר למפעילים באיראן.

ישראל ניסתה בימים האחרונים להימנע עד כמה שאפשר מהחיסול הממוקד, והעבירה שורה של מסרים – בעיקר דרך המצרים – כדי לנסות ולהרגיע את הסורר מהג׳יהאד האיסלמי. ככל הנראה, המסרים הללו נתקלו בחומת סירוב ובמאמצים מתקדמים להוציא שורה של פיגועים בהוראת טהרן.

לא בכדי הדרג המדיני הדגיש בשבועות האחרונים כי איראן נחושה להגיב על שורת התקיפות והחיסולים שהיא מייחסת לישראל.

השיטה האיראנית לא הפתיעה: שוב שימוש בגורם שלישי מבלי שהאש תלחך את גלימתם של שלטון האייטולות. בתגובה דרך הג’יהאד האיסלמי, האירנים התכוונו להשיג שתי מטרות: גם נקמה בישראל וגם מבוכה לשלטונות במצרים שמנסים כל העת להרגיע את המתח ברצועה.

בישראל היו דרוכים וקשובים היטב למאמצים האיראניים. הדיווחים האחרונים על ניסיון חיסול של בכיר בג’יהאד האסלאמי בלב דמשק, בהחלט מסתדרים עם הגיון הפעולה הישראלי, אף שישראל הרשמית שותקת בעניין האירוע בסוריה.

המסר כאן הוא כפול: ישראל מזהה את המאמץ האיראני לפעול דרך שליח, וידה הארוכה יודעת להגיע למיטתו של הבכיר בעזה וגם לביתו של מי שחוסה בדמשק.

הכדור נמצא עכשיו בצד השני, בעזה. אלא ששם האינטרסים מתחת לפני השטח מנוגדים. כלפי חוץ, חמאס לא יכול שלא להגיב באופן פומבי הצהרתי על החיסול.

בפועל, חמאס אינו רוצה בהסלמה עם ישראל, ובטח לא מעוניין במבוכה מול המצרים שמחזיקים אותו בגרונו, עם הפתיחה והסגירה של מעבר רפיח.

מעבר לכך, עטא הביך בשבועות האחרונים לא מעט פעמים את חמאס, עם ירי רקטות לעבר ישראל. אז, חמאס הכיל את התגובה הישראלית שהופנתה לנכסים שלו מתוך הבנה שזהו אירוע חולף. נכון לרגע זה חמאס עדיין לא הצטרף לירי הנרחב לעבר גוש דן, אבל אף אחד לא יתפלא אם הארגון ייגרר להגיב.

כאן המקום להדגיש את חשיבותה של מצרים. מנוף הלחץ ומנגנון הסיום של כל סבב לחימה מול רצועת עזה עבר בקהיר. אין ספק שבעניין הזה האינטרס המצרי והישראלי זהים. גם שירותי הביטחון המצריים לא שבעו נחת מפעילותו של עטה, כך שגם במקרה הזה, אף אחד לא בקהיר לא ממש יצטער.

אחרי שאבק הקרבות הנוכחי ישקע תישאל השאלה האם ישראל שיקמה את יכולת ההרתעה שלה מול החמאס והג’יהאד האסלמי?

ללא ספק, ההצהרה הישראלית כי היא לא חוזרת למדיניות החיסולים אמורה להרגיע במשהו את האווירה. אבל זהו פיקדון קצר מועד שמפקידה ישראל בידי חמאס. אם התגובה של הריבון בעזה תהיה חסרת תקדים, לא מן הנמנע שישראל תעלה את רף התגובה.

עוד 391 מילים

מאז שעות הבוקר נורו כ-200 רקטות לישראל, עשרות יורטו

בנט הכריז על מצב חירום מיוחד בעורף, ביישובים שנמצאים 0-80 ק"מ מרצועת עזה ● 46 בני אדם נפצעו קל משעות הבוקר ● נתניהו וגנץ נפגשו לעדכון בטחוני יחד עם המזכיר הצבאי ● לא יתקיימו לימודים ומקומות עבודה יישארו סגורים בדרום ● בגוש דן יחזרו ללימודים לסדרם

עוד 85 עדכונים

נאום התפוזים של יאיר נתניהו בשבוע שעבר, איפשר לאביו ראש הממשלה להתפאר בהישגי היצוא בתקופתו ● אלא שכמו במקרים אחרים בעבר, נתניהו לא מקפיד על הצגת נתונים מלאים ומדויקים ● במציאות, ביצועיו הכלכליים רחוקים מלהיות מרשימים, וישראל עדיין משתרכת הרחק מאחורי מדינות ה-OECD ● פרשנות

עוד 1,178 מילים

פרשנות פסק דין שמעוני מזכה את ראש העיר אבל מרשיע את ראש הממשלה

פסק הדין העוסק בראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני ובמקורביו, כולל פרק המפרט שישה מבחנים לזיהוי סיקור תקשורתי המהווה טובת הנאה אסורה ושוחד ● בעוד ששמעוני לא עמד כמעט באף אחד מהמבחנים, בנימין נתניהו עומד בכולם

עוד 872 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה