תהיות של חתול

סרקופג של החתול הנסיך תותאמן מאת רפאל (צילום: Lazaroni/Wikipedia)
Lazaroni/Wikipedia
סרקופג של החתול הנסיך תותאמן מאת רפאל

"מאחר שהגעתי לרמת בינה שכזאת, אין עוד דבר שעלי לבקש מן הטבע, מבני האדם ובעצם מאיש, מלבד אולי כמה זלילות קטנות ממתקן הצלייה. לא נותר לי אפוא אלא לשקוט על שמרי חכמתי, כי אין שלמות נשגבת משלמותי ומעולם לא חדר שום חתול הוגה לעומק סודם של הדברים כפי שעשיתי אני". (מתוך: חייו והשקפותיו הפילוסופיות של חתול, מאת איפוליט טן)

בספרו "להבין חתול", סם שמואל רקובר יוצא למסע נחוש ומרתק במטרה להבין את היצור הזה, אחד היצורים הכי קרובים למרחבם של בני האדם, אך עדיין הכי מסקרנים ולא מובנים בתוכו. מה לא נאמר על אותם יצורים, בין אם שצבעם השחור מורה על שטניותן של הנשים שטיפלו בהם, ובין אם שהם עצמם, כך בסיפורים וגם בסרטים, בכלל אינם שייכים לגמרי רק לעולם שלנו?

מה לא נאמר על אותם יצורים, בין אם שצבעם השחור מורה על שטניות הנשים שטיפלו בהם, ובין אם שהם עצמם, כך בסיפורים ובסרטים, בכלל אינם שייכים לגמרי רק לעולם שלנו?

רקובר פותח את ספרו בסיפור על ישעיהו ליבוביץ, שטען במהלך לימודי המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, שבניגוד לתופעות שבהן מטפלים מדעי הטבע – כאב השיניים שלו הוא סובייקטיבי, ואף אחד אחר אינו מסוגל להרגיש אותו.

אני קורא זאת שוב כדי להתכונן לכתיבת הטקסט הזה, ששיאו בחיבור האלים שבין חתולים וטכנולוגיה אנושית, ונזכר מיד בדברים שכתב ג'ון גריי בספרו המצליח "כלבי קש". גריי כותב בספרו נגד האמונה שלנו בקדמה, וכשהוא מתייחס לטכנולוגיה הוא טוען שחשב על כך, ושאין שום צורה של טכנולוגיה שאין לה גם צד שלילי, חוץ מאולי אמצעי הרדמה אצל רופא השיניים. יש לדברים אלו ערך חשוב, גם בפני עצמם וגם בפני הסיפור אותו ארצה לספר בהמשך.

בחזרה לרקובר – בספר "להבין את החתול", רקובר ניגש למשימה קשה במיוחד, רבים יגידו – הבנת החתול שחי בביתו, דרך הסברים המשלבים גישות מכניסטיות וגישות מנטליסטיות.

גריי כותב בספרו נגד האמונה שלנו בקדמה, וכשהוא מתייחס לטכנולוגיה הוא טוען שחשב על כך, ושאין שום צורה של טכנולוגיה שאין לה גם צד שלילי, חוץ מאולי אמצעי הרדמה אצל רופא השיניים

רקובר מתבונן ברצונו של חתולו למשחק או לפינוק, למנוחה ולמקומות ספציפיים וקבועים בבית. אחד הדברים שהוא לימד אותי בסיפרו הוא שהחתול לא משחק עם טרפו, אלא בודק אם הוא נכנס למצב של הלם, כדי שיוכל להרוג אותו בלי להיפגע ממכת נגד. יש בספר הזה הרבה מאד נקודות מעניינות ותצפיות מסקרנות, אבל מה שהכי אפשר ללמוד ממנו הוא על האופן בו אנחנו, הכותב והקוראים, מרותקים מהחיה הזו.

בביקורת ספרים שכתב ג'ון גריי על הספר The Lion in the Living Room: How House Cats Tamed Us and Took Over the World, ספר נוסף על חתולים, אותו כתבה אביגיל טאקר, מתייחס גריי לייחודיותם של החתולים, שנראה – מראייה היסטורית, שלא אנחנו בייתנו אותם, אלא שהם בייתו את עצמם על מנת להנות ממה שבני האדם יכלו להציע להם.

מעבר לכך, כותב גריי, חתולים מעוררים את קנאתנו מכיוון שהם לא תוהים לגבי חייהם או רודפים אחר האושר, אלא פשוט חיים את החיים שלהם. נסו לדמיין סיטואציה כזו בעצמכם. ואכן – מהתבוננות ביצורים אלו אנחנו יכולים ללמוד לא רק עליהם, אלא גם עלינו. אולי כאן מצויה הבעיה האמיתית – ושורש לאסונם של בעלי החיים, אותם אנחנו רוצים ללמוד או להפוך לאמצעי כלשהו שדרכו נוכל לגשת אל האנושי.

מהתבוננות ביצורים אלו אנחנו יכולים ללמוד לא רק עליהם, אלא גם עלינו. אולי כאן מצויה הבעיה האמיתית – ושורש לאסונם של בעלי החיים, אותם אנחנו רוצים ללמוד או להפוך לאמצעי כלשהו שדרכו נוכל לגשת אל האנושי

"יש לומר כבר בהתחלה שבחתולים יש איזשהו Je ne sais quoi, משהו בלתי מוגדר, דבר מה מסתורי שריתק אליו את בני האדם מאז ימי המצרים הקדמונים". כך כותב רוברט דרנטון בספר "טבח החתולים הגדול", בו מסופרים סיפורים איומים על התעללות של בני אדם בחתולים במסגרות שונות, אפילו כפעילות משפחתית, במאה ה-18.

באקס-אן-פרובנס, מספר דרנטון, היו ביטויים שגורים כמו "סבלני כמו חתול שטפריו נעקרים" ו-"סבלני כמו חתול שכפות רגליו נצלות". אני חוסך בדבריי אלו תיאורים של מעשים אמיתיים המסופרים בספר זה, אך אפשר לנחש שמי שהשתמשו בביטויים אלו ידעו היטב על מה הם מדברים.

הסקרנות לגבי החתול יכולה להפוך במהרה לשנאה – שנאה שמקורה בחוסר הביטחון של המין האנושי, אולי, ובאפשרות לפיה אם איננו מראים את עליונותנו על אחרים, עוד עלולים לחשוב שאיננו עליונים.

הסקרנות לגבי החתול יכולה להפוך במהרה לשנאה – שנאה שמקורה בחוסר הביטחון של המין האנושי, אולי, ובאפשרות לפיה אם איננו מראים את עליונותנו על אחרים, עוד עלולים לחשוב שאיננו עליונים

לא צריך להרחיק לכת עד המאה ה-18 כדי לאתר מעשי התעללות בחתולים. הם מתרחשים גם ברחובות צדדיים בשכונה, בשוק הבשר בסין וגם, כמובן, במעבדות הניסויים. הנה – טכנולוגיה יכולה להיות מרתקת, אך היא גם יכולה להוות אסון למישהו אחר, ואין זה משנה כמה אנחנו מסוקרנים ממנו ומטבעו.

במעבדה עומדים שני בני אדם, גבר ואישה, מול צוות הצילום. האישה, כנראה האחראית על הניסוי, מתייחסת לחתול כאל "החיה", אפילו זהותו הביולוגית נלקחת ממנו, אך אפשר להבין זאת כאשר מבינים את מהותו של הניסוי.

החתול מרותק על משטח, מתקן מתכתי מחובר מראשו אל מחשב סמוך שמקרין דימויים אל תוך מסך קטן. אני יושב בבית ומביט במסך, בו נראית החוקרת שמביטה במסך, בו רואים מה ראה החתול שהביט במסך אחר. שימו לב לשרשרת הזו, כי היא חשובה – זו הפעם הראשונה בה חוקרים יכולים לראות כיצד רואה החתול את העולם סביבו, דרך שימוש בקטע קצר מסרט – אינדיאנה ג'ונס. אני מזדעזע. לא רק שמדובר בניסוי אלים ובשימוש בחתול אומלל ("החיה", כך לפי החוקרת), מדובר גם בשוד אנושי של האופן בו החתול רואה את העולם. לפתע נראים לי אותם כפריים שהיו עוקרים את ציפורני החתול כתרבותיים והוגנים, לעומת בני האדם האלו, כמה מאות שנים מאוחר יותר, שעוקרים ממנו את תפיסת המציאות שלו.

החתול מרותק על משטח, מתקן מתכתי מחובר מראשו אל מחשב סמוך שמקרין דימויים אל מסך קטן. אני יושב בבית ומביט במסך, בו נראית החוקרת שמביטה במסך, בו רואים מה ראה החתול שהביט במסך אחר

זהו וידאו מרתק כמו שהוא מחריד – עדות מצמררת מתוך מתקני העינויים הגדולים שכבר כמעט וחזרו חזרה מלהיות חוד החנית של המדע, לבקתות המכשפה בהן מבוצעים מעשים איומים וכמעט מאגיים (הנה הלינק לווידאו, למי שמתעקשים).

אני מביט בתוצאה – במסך שמראה כיצד רואה החתול את העולם. בסרט עוברת דמות ופניה אל המצלמה. החתול מביט בה ומוחו פולט את הדימוי החדש, את הפרשנות החתולית לדימוי שראה.

הקריין מקריא את דבריו ואני מביט בדימוי, מרותק. "אני לא יכול להתעלם מכך שהדמות נראית לי קצת חתולית", אומר הקריין, ואכן – אותה דמות מפוקסלת שנראית על מסך המחשב, במעבדה, בסרט המצולם ועכשיו גם בחדר העבודה שלי, היא לא ברורה, אבל מה שכן היא יותר חתולית מאשר אנושית.

זהו וידאו מרתק כמו שהוא מחריד – עדות מצמררת מתוך מתקני העינויים הגדולים שכבר כמעט וחזרו חזרה מלהיות חוד החנית של המדע, לבקתות המכשפה בהן מבוצעים מעשים איומים וכמעט מאגיים

אולי זוהי נקמתו המתוקה של החתול, זה שחי בשלווה ולא רודף אחר מימוש עצמי או אשליות אחרות. אולי אנחנו מנסים, כבר אלפי שנים, לשדוד אותו מכל מה שיש לו, אבל הוא? הוא כבר מזמן עשה זאת לנו. אולי מנקודת מבטו, דרך עיניו, כבר אין בכלל בני אדם, ובני האדם שכל כך רוצים להוכיח את כוחם ואת עליונותם על אותו החתול, כמו על שאר בעלי החיים הלא אנושיים, כבר מזמן נעלמו מתודעתו והוא כלל אינם רואה אותם כיצורים אנושיים.

אולי גם עכשיו, עד הרגע האחרון בו נראה היה לבני האדם שניצחו, ידו של החתול, עם טפרים או בלי טפרים, היתה על העליונה.

Of my own thoughts it is folly to speak. Swooning, I staggered to the opposite wall. For one instant the party upon the stairs remained motionless, through extremity of terror and of awe. In the next, a dozen stout arms were toiling at the wall. It fell bodily. The corpse, already greatly decayed and clotted with gore, stood erect before the eyes of the spectators. Upon its head, with red extended mouth and solitary eye of fire, sat the hideous beast whose craft had seduced me into murder, and whose informing voice had consigned me to the hangman. I had walled the monster up within the tomb! (מתוך "החתול השחור", אדגר אלן פו, 1845).

פעיל למען בעלי חיים, ספרו הראשון - "ראו את החיה" יצא בהוצאת דרור וספרו השני - "חיה ללא תכלית" יצא בהוצאת רסלינג. מורה לאמנות שחי עם זוגתו אורי שביט ושני הכלבים בלה ולארי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,262 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 16 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לא רק הסתדרות המורים: ארגון המורים ידון באפשרות שלא לפתוח את שנת הלימודים

צה"ל הודיע שאטם מנהרה שחמאס חפר מרצועה לכיוון ישראל ● בן גביר הודיע שעוצמה יהודית תתמודד בבחירות ברשימה עצמאית, אך הוסיף שהוא "לא טורק את הדלת" בפני אפשרויות אחרות; סמוטריץ' קרא לו לשוב למשא ומתן ● נדחתה בקשת סילמן להתפצל מימינה; תידרש להתפטר מהכנסת כדי להתמודד בבחירות ברשימת הליכוד ● איזנקוט הציע לרויטל סויד מקום ברשימת המחנה הממלכתי

עוד 49 עדכונים

מי אתה באמת, איזנקוט?

הפוליטיקה הישראלית רוויה דמויות שטניות ודמויות סתמיות. יש סיכוי לא רע שגדי איזנקוט אינו כזה. טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה.

האם טוב שהצטרף לבני גנץ ולא ליאיר לפיד? זה כבר יותר מסובך.

טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה. האם טוב שהצטרף לגנץ ולא ללפיד? זה כבר יותר מסובך

לגנץ שאיפות להיות ראש ממשלה, ואלה מפריעות מאוד ליצירת מומנטום מאחורי ראש הממשלה לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד של הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית ביום הבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים ליצחק רבין, גנץ מלהק עצמו כאן כחתרן סטייל שמעון פרס דווקא. זה לא עושה חסד עם הזיכרון של אף אחד מהם.

מצד שני, יש לגנץ (ושותפו גדעון סער) כרגע יותר סיכויים למשוך קולות מהימין השפוי. רק אלוהים יודע מדוע שפויים אלה רואים עצמם כימין (לא רוצים מדינה דו-לאומית; לא רוצים תאוקרטיה; לא רוצים אוטוקרטיה; אבל ימין, רק ימין – כוחו של מיתוג, אולי). אופטימלית שלישיית ה"מחנה הממלכתי" תוכל להביא מספר משמעותי של קולות ימין מבלי לגרוע מלפיד, ובזאת להגדיל את הגוש.

ההתפתחות גם עשוייה להזיק לאיילת שקד – סליחה, ל"רוח הציונית" – ולהורידה שאולה אל מתחת לאחוז החסימה. זה כמעט חשוב כמו שמרצ כן תעבור, כי הרי ברור שאם שקד בפנים היא חוברת לבנימין נתניהו ולפי הסקרים דהיום מביאה אותו לרוב. הכחשותיה זוכות בצדק לאפס התייחסות.

לקינוח – וזה ממש סופלה שוקולד – אם שקד תיעלם היא תיקח אתה גם את כייס הבחירות המיוסר, שותפה יועז הנדל, האיש שמנע מגנץ להקים ממשלה ב-2020. יהיה בזה צדק פואטי.

לגנץ שאיפות להיות רה"מ, שמפריעות ליצירת מומנטום מאחורי רה"מ לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית בבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים לרבין, גנץ מלהק עצמו כחתרן סטייל פרס

עם זאת, יש כאן עניין גדול אפילו יותר מחסימת נתניהו והחזרת הפוליטיקה למידת זוהמה נסבלת.

בראיון ל"מעריב" מינואר הבהיר איזנקוט כי הוא מבין את ההתאבדות הדמוגרפית הגלומה בהמשך התמזגות ישראל עם הפלסטינים בגדה המערבית. הוא חזר על זה השבוע כאשר הודיע על הצטרפותו לגנץ. עוד כרמטכ"ל בזמן אינתיפאדת הסכינים הוא התריע נגד אצבע קלה על ההדק והפגין את הגועל הראוי מפסטיבל אלאור אזריה (החייל שהוציא להורג תוקף פלסטיני פצוע, והוריו זכו לטלפונים פופוליסטיים מנתניהו).

נראה ש"שמאלנות" זו היא המניע העיקרי של איזנקוט לכניסה לפוליטיקה.

חשוב שזה מגיע מגנרל, ועוד אחד שנראה יותר מיושב מיאיר גולן. תמיד הרגשתי שהציבור לא מבין באמת את המידה המדהימה שבה האנשים המופקדים על ביטחונו אינם אוהבים את הכיבוש. עמדתם זו נובעת בעיקר מהנימוקים האסטרטגיים-דמוגרפיים לעיל – וגם, לפעמים, כסוגיה משנית, במודל של אהוד ברק, גם על רקע מוסרי.

הייתם חושבים שהנקודה הזו הובהרה היטב כבר ב-2012 על ידי הסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל. ריבונו של עולם – ראשי השב"כ, הממונה על שמירת אותו כיבוש!

הדבר חל במידה רבה, כמובן, על רוב ה"ביטחוניסטים" הבכירים, גם כמוסד ואפילו במשטרה.

הייתם חושבים שהנקודה הובהרה כבר ב-2012 בסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל

זה שהמרכז-שמאל לא עשה מזה שימוש יעיל, מול ציבור די מיליטריסטי, זה פשוט מטורף. מדובר במקרה קלאסי של בזבוז משאב יקר. זה צריך להופיע בכל ספר לימוד על פוליטיקה שלומיאלית.

זה נבע מפחד לומר דברים ברורים, מחלה של המרכז-שמאל ברוב העולם. כיוון שעמדותיו לרוב דורשות תחכום והעמקה, הבנת היסטוריה, וראיה קדימה, הוא מפחד מהציבור (ודי לקורא ברמיזא). גם ה"בטחוניסטים" עצמם כאלה (מלבד אולי אהוד ברק ואותו יאיר גולן). גם גיבורים גדולים בורחים מהמונח "שמאלני".

זה מביא אותנו לניסוי 2019 עם מפלגת "כחול לבן", ששיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות. גנץ ניסה אף להדוף את הסכנה באמצאות תשדירים המתהדרים בכלל בהרג מחבלים, משל היה רפול איתן או אפי איתם. כך כחול לבן גם לא הציגה חזון, וגם ספגה בוז על היותה "מפלגת גנרלים" מהגוורדיה של המופת האזרחי בימין.

זה עבד בערך כמו שהקמפיין של בוז'י הרצוג הלא-גנרל עבד ב-2015. רק באמצאות עריקת אביגדור ליברמן לשמאל (כי נזכר שאינו רוצה תאוקרטיה) השיג גנץ תיקו, וההמשך ידוע. איכשהו החבורה הזאת חושבת שהגיעה להישגים אדירים בכך שירשה את האלקטורט השבוי של מפלגת העבודה, ולא הרבה יותר. אנשים הרי אוהבים להתהדר.

בניסוי 2019 מפלגת "כחול לבן" שיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות

אפשר לקוות שאיזנקוט רציני מעט יותר. אם כך, אולי סוף סוף היתרון הבטחוניסטי – שפשוט חייב להיות קיים פוטנציאלית – יתממש.

אני מבין שכרגע הוא מרוכז כמו קרן לייזר בסילוק נתניהו, ולכן גם הוא יהסס להתבטא בכל נושא אחר. זה לא חכם לדעתי, אבל גם לא מופרך לחלוטין.

השאלה היא מה יהיה אחר כך. נאמר שביבי נכשל בפעם החמישית ברציפות, אולי עושה עסקת טיעון, אולי זוכה בחבילת חינון, ואז נחזה בליכוד נטול נתניהו, מראה אחרית הימים. האם הליכוד הזה יהיה פרטנר לממשלה הרחבה שאיזנקוט מנסה לקדם, אולי כדי לעשות שלום?

פעם הייתה תקווה שליכוד שפוי יותר יכול להיות חלק ממהלך להציל את ישראל – בגדה המערבית, ביחס לחרדים, כל הסיפור. התקווה הזו תמיד הייתה קלושה – אבל היא הייתה קיימת. הרי היו שם פעם דן תיכון ומשה ניסים ודומיהם – אלה לא משוגעים. היו לליכוד כמה בעיות (הקבעון בלבנון, אינפלציה של 400 אחוזים, מניעת הסכם לונדון שהיה מעביר את הבעיה הפלסטינית לירדן, ועוד) – אבל זו לא היתה מפלגה אוטוריטרית לפחות. היא ידעה שיש שופטים בירושלים.

רשימת הכנסת שנבחרה לאחרונה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של דונלד טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני הזה, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא היה מטורף.

הכנופיה החדשה – אפשר לקרוא לה אולי "הליכודניקים החדשים" – תלך עם הראש בקיר ותשמח לשרוף את המועדון. היא גם לא תנטוש את נתניהו כל כך מהר. היא אינה שותפה סבירה לקואליציה "ממלכתית" עתידית. היא גם לא שותפה לגדי איזנקוט כפי שהוא מציג את עצמו.

היא לא ממלכתית.

רשימת הכנסת שנבחרה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא מטורף

האם איזנקוט מתעתע, כמו חלק מקודמיו? העת עת צרה. אין זמן לבזבז. איזנקוט יצטרך להחליט בהקדם מי הוא באמת.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים

מאבקי ההישרדות של הקהילה הקונסרבטיבית בניו יורק

קהילת בית הכנסת יריחו שבניו יורק קיוותה להתאחד עם הקהילה השכנה ולהציל את חבריה, אך מאבקים בנושא תפילות משותפות הסתיימו בהצבעה של הוועד המנהל נגד התוכנית ובעד מכירת בית הכנסת ● ראש הקהילה לשעבר הרב מאט אבלסון: "אני מדוכדך ועצוב בשבילי ובשביל הקהילה שלי"

עוד 1,326 מילים

בלעדי הזמן עובר, הזמן עבר, הזמן נגמר כמעט

לפני עשרה ימים התיישב בועז כהן, שדרן רדיו ועורך מוזיקה, עם צביקה פיק במטבח ביתו של המאסטרו, לשיחה על שיריו ("לי לא אכפת מה אומרים, אני יודע אם שיר הוא טוב או לא"), תהליך ההלחנה ("אני לא מסוגל לכתוב מוזיקה בלי מילים"), שירי משוררים ("מבחינתי אין הבדל בין יונתן רטוש לטקסט אחר") והחיים כאמן פורץ דרך ("אני די מרוצה ממה שקרה איתי") ● אתמול ליבו נדם

עוד 3,170 מילים ו-5 תגובות

למקרה שפיספסת

מני מזוז הוא האיש הנכון - ובזמן הנכון

אין שום היגיון בניסיונות לפסול את מני מזוז מלכהן כיו"ר ועדת המינויים ● למעשה, קשה לחשוב על אדם המתאים יותר לתפקיד ● גם הביקורת על העיתוי, כאילו מינוי שכזה במהלך ממשלת מעבר הוא פסול, נטולת היגיון: לא בכדי הוחלט כי יו"ר הוועדה ימונה לשמונה שנים - כדי שלא יהיה כל קשר בין תפקודו בוועדה לבין זהותן של הממשלות שיכהנו במהלך הכהונה הארוכה ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

קריקטורה מחכים ל"חגיגה לדמוקרטיה" גם בגוש "הדמוקרטי"

עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

איזנקוט, אחד הרמטכ"לים הטובים שכיהנו כאן, הוא תוספת חשובה לפוליטיקה ● אבל כניסתו לא תשנה את תמונת המצב - ולא תהפוך את המחנה הממלכתי, המפלגה החדשה של גנץ וסער, לזו שתשנה את סדר הגושים ● דווקא לפיד עשה טעות שלא לקח את איזנקוט עם כל התנאים שזה הציב לו ● ואילו מתן כהנא פוגע בעיקר באיילת שקד - ובסיכוי שהחרדים יתמכו בגנץ ● פרשנות

עוד 596 מילים

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים

איזנקוט: "איש ציבור לא יכול להתמודד לתפקיד ציבורי עם כתבי אישום"

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל לשעבר על הצטרפותו לרשימתם של גנץ וסער, שתיקרא המחנה הממלכתי ● גם מתן כהנא הצטרף לרשימה המתגבשת ● סקרים חוזים למחנה הממלכתי 14-12 מנדטים ● הממשלה מינתה את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה ● לפיד ספד לצביקה פיק: "אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי"

עוד 45 עדכונים

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים

לפיד: "תקיפת רושדי היא מתקפה על הערכים שלנו, וזו תוצאה של הסתה איראנית"

איימן עודה נבחר למקום הראשון בחד"ש, עאידה תומא-סלימאן - לשני ועופר כסיף - לשלישי ● הממשלה צפויה למנות מחר את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה; שקד והנדל יתנגדו, לא ברור האם בנט יתמוך במינוי ● איזנקוט צפוי להודיע בתחילת השבוע האם יתמודד בבחירות לכנסת; ייתכן שמתן כהנא יצטרף יחד עימו אל המפלגה שאליה יחבור

עוד 16 עדכונים

"פורד, מה יש לך נגד יהודים?"

מאה שנים אחרי שתעשיין הרכב הנרי פורד פרסם את סדרת הספרים האנטישמית שלו "היהודי הבינלאומי", הקולנוען אנדי קירשנר החליט להעלות אותו באוב כדי לשאול אותו 10 שאלות קשות על קשריו עם הנאצים ● בריאיון לזמן ישראל מספר הבמאי: "לא הייתי מודע להשפעה שהייתה לו על הנאצים המוקדמים"

עוד 1,274 מילים

בריטניה מלכודת הממתקים של רחוב אוקספורד

בזמן סגרי הקורונה, שלל חנויות ממתקים נפתחו ברחוב הקניות המיתולוגי במקביל לסגירת חנויות ותיקות ● מדבריות הסוכר הענקיות, הניצבות שוממות במהלך רוב שעות היום, עומדות עתה במרכזן של חקירות פליליות ● במקביל, הניסיונות להחיות את האזור כשלו אבל עוד מוקדם להספיד את הרחוב שקם לתחייה פעמים רבות בעבר

עוד 1,066 מילים

מדינות האזור האמינו שהנורמליזציה תזרז את ההסדרה עם הפלסטינים אך התמונות של הילדים שנפגעו בעזה כבר הספיקו לאיים על המשך התהליך. ישראל חייבת לנצל את הרגיעה למטרות מדיניות ● דוח חמור בלבנון חושף כי הממשלה התנהלה בהפקרות עם כספי ציבור ● גם בעיראק אין עדיין ממשלה מתפקדת ● וגם: השבוע לפני כמאה שנה נחתמו הסכמי סוור ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,211 מילים

המריונטה של היטלר

תערוכה חדשה חושפת את סיפורה של משפחת הבובנאים אוזנוביץ' ושל הצאצא המפורסם שלה – פרנק אוז, מי שהמציא, בין היתר, דמויות אייקוניות כמו מיס פיגי ופוזי הדוב ● המשפחה שברחה מהנאצים בשנות ה־30 קברה מריונטה סאטירית של היטלר, שעתה מוצגת בתערוכה מיוחדת במוזיאון ליהדות בת־זמננו בסן פרנסיסקו

עוד 1,315 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה