הזמן של
Dr. Yechiel Kimchi
חבל שאין רבים יותר המבינים זאת. השארת הליך חקיקת "ההפיכה" היא אקדח המונח על השולחן. הנה פתיחת מייל שכתבתי לגנץ ולחבריו, לאחר שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה: --------------- Mar 20, 2020... המשך קריאה

חבל שאין רבים יותר המבינים זאת.
השארת הליך חקיקת "ההפיכה" היא אקדח המונח על השולחן.

הנה פתיחת מייל שכתבתי לגנץ ולחבריו, לאחר שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה:
—————
Mar 20, 2020, 1:07 AM

to bgantz, gashkenazy, יועז, ylapid
שלום לח"כ בני גנץ בעל המנדט להרכבת הממשלה ועמיתיו,

אין שום סיבה שגנץ, בעל המנדט להקמת הממשלה, יוותר על ראשות הממשלה.
נתניהו בסה"כ מתנהל לפי המודל של "פרדוקס הסחטן", שחתן פרס הנובל,
הפרופ' ישראל אומן (שהייתי מתרגל בקורס שלו, לפני שנים) תיאר בנאומו באוסלו(*)
לדעתי, בנוסף, גנץ צריך להתנות את השתתפות נתניהו בממשלתו
בהתנצלות פומבית של נתניהו על האשמות המפוברקות שנתניהו העליל על גנץ.
——————–

ופתיחת מייל נוסף שכתבתי 6 ימים אחרי-כן
++++++++++++++++
Mar 26, 2020, 7:08 PM

to gashkenazy, יועז, ylapid, bgantz
שלום רב לח"כ בני גנץ בעל המנדט להרכבת הממשלה ועמיתיו,

לפני ששה ימים ניסיתי להסביר לכם שנתניהו נוקט במו"מ בשיטת "פרדוקס הסחטן".
גם אם נכשלתי, אינני מצטער על מאמצי, אלא מצטער על הצלחתו של נתניהו.
אני גם מצטער על כך שח"כ הנדל פנה לתקוף את מפלגתו, כחול-לבן, על הקשר עם המשותפת
– שאין לי שום סימפטיה אליה – במקום לפנות לאנשים בגוש הימין ולשכנעם שנתניהו אינו ראוי.

להערכתי, הצלחתו של נתניהו איננה מוכיחה שהוא פוליטיקאי מוכשר, וגם לא מנהיג מוכשר
(עסקת שליט, קורונה), אלא שהוא מוצלח בתור "il capo dei capi" – וצערי על כך גדול
(אין זה סוד שגוש הימין יציב בעיקר בגלל הטלת אימה).
+++++++++++++++

לגבי הפוסט של יאיר, אפשר לסכם במשפט קצר: דבר דבוּר על אופניו! אבל לגבי האזרחים שהצליחו להטעות אותם צריך להוסיף קצת הסברים: 1. זו הפיכה, בדקתי בעזרת חבר: את החוק החשוב והדחוף "לעשיית ד... המשך קריאה

לגבי הפוסט של יאיר, אפשר לסכם במשפט קצר: דבר דבוּר על אופניו!
אבל לגבי האזרחים שהצליחו להטעות אותם צריך להוסיף קצת הסברים:
1. זו הפיכה, בדקתי בעזרת חבר:
את החוק החשוב והדחוף "לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם" שלא היתה עליו מחלוקת
לקח 6 חודשים לחוקק – מפברואר 1950 ועד אוגוסט 1950.
אבל ממשלת נתניהו ניסתה לחוקק לפחות חמישה חוקים משמעותיים ב-3 חודשים.
2. ההפיכה מבוססת על שקרים, דוגמה קטנה ומהותית:
השר לוין וראש הוועדה רוטמן טוענים שלציבור אין אמון בבית המשפט.
ב-15/1/23 פורסם ב"הארץ", תחת הכותרת "רוב הציבור בישראל תומך בפסילת חוקים על ידי בית המשפט העליון", בין נתונים נוספים, שהתמיכה בבית-המשפט העליון היא 57%, בכנסת 18%, ובמפלגות 9%. אז את מי צריך לתקן, ח"כ רוטמן?
3. לא אתווכח אם ההפיכה המשטרית נועדה "לתקן" את המדינה או להציל את נתניהו ממשפטו, אבל אחת הטענות הראשונות שנתניהו הציג היתה
"ראש ממשלה מחליפים בקלפי".
האם נתניהו "שכח"? גולדה (אחרי דו"ח אגרנט), רבין (חשבון הדולרים),
בגין (הפגנות מלחמת לבנון) ואולמרט (כתבי אישום) – כולם הוחלפו ללא בחירות.
4. אשמח אם אנשים כמגיב הקודם יתייחסו לעובדות ולשקרים, אבל הסיכוי נמוך.

כדי לא להפוך את תגובתי למאמר אתייחס רק לשני נושאים, שלדעתי קשורים: מערכת החינוך ואחוז המזרחים בין שופטי העליון - והניתוח הוא מהתרשמותי בלבד, כי אני מסתמך רק על ידע כללי. כבר שנים אני טו... המשך קריאה

כדי לא להפוך את תגובתי למאמר אתייחס רק לשני נושאים, שלדעתי קשורים:
מערכת החינוך ואחוז המזרחים בין שופטי העליון – והניתוח הוא מהתרשמותי בלבד, כי אני מסתמך רק על ידע כללי.
כבר שנים אני טוען שההשקעה בחינוך היא המשתלמת ביותר, לפחות במדינה דמוקרטית – אבל היא איננה "תקינה פוליטית": שר חינוך שיזום תוכנית לשיפור מערכת החינוך, לא יוכל 'לגזור את הסרט', כי ההצלחה תתברר רק אחרי שני עשורים.
ובנוסף, בפריפריה קשה יותר להתגבר על פגמי מערכת החינוך, גם למשפחות מבוססות. כשאחוז מקבלי תעודת הבגרות נמוך יחסית בפריפריה, ולכן גם אחוז מקבלי תואר במשפטים (חפשו: "פערים אקוטיים בין הפריפריה למרכז"). אבל 'פריפריה' יכולה להיות גם במרכז, למשל בדרום ת"א.
אם אחוז המזרחים בין המשפטנים הוא נמוך, כך יהיה אחוזם בין השופטים – והפער יגדל ככל שעולים בהיררכיה, מפני שהעלייה בהיררכיית התפקיד מסננת את אלה שאינם בקצה העליון של ההתפלגות: המצטיינים. לכן אני מעריך שאחוז המזרחים בבית המשפט המחוזי, נמוך מאחוזם בבית משפט השלום, וכנ"ל כשעולים בהיררכיה לבית המשפט העליון.
הפתרון הוא בשיפור מערכת החינוך הכללית (ולא בהתרכזות במצטיינים).
גילוי נאות: אני אשכנזי, ושני בני הבוגרים נשואים לנשים מעדות המזרח.
ד"ר יחיאל קמחי

"יו"ר מרצ זהבה גלאון באירוע שבתרבות בכפר מנדא: חידוש המו"מ עם הפלסטינים יהיה חלק מהדרישות הקואליציוניות של מרצ במו"מ להקמת הממשלה. " האם גלאון תתחיל את המו"מ בדרישה להעלים את ספרי הלימו... המשך קריאה

"יו"ר מרצ זהבה גלאון באירוע שבתרבות בכפר מנדא: חידוש המו"מ עם הפלסטינים יהיה חלק מהדרישות הקואליציוניות של מרצ במו"מ להקמת הממשלה. "
האם גלאון תתחיל את המו"מ בדרישה להעלים את ספרי הלימוד במערכת החינוך ברש"פ, אשר מוחקים את ישראל, מהללים שאהידים רוצחים, ומעודדים טרור ורצח יהודים?
יחיאל קמחי

מלחמת סוכות – עוד כתבות

כל הזמן // יום שלישי, 28 בנובמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־53 ללחימה ● 166 חטופים עדיין בעזה

ראש המוסד נפגש בדוחא עם בכירים קטארים וראש ה-CIA

משפחתו של רביד כץ שנעדר מאז הטבח בעוטף קיבלה הודעה על מותו ● ארה״ב מעבירה לישראל מסרים לפיהם לא יקבלו עקירה של תושבים בדרום עזה כפי שנעשתה בצפון ● מטוס קטארי נחת בנתב״ג ● הרמטכ״ל לראשי רשויות בצפון: לא נחזור למציאות לפני המלחמה ● בכיר הרשות רג׳וב: הפיצוץ הבא והאלים יותר - בגדה המערבית ● ישראל קיבלה רשימת חטופים שישוחררו היום

עוד 20 עדכונים

למקרה שפיספסת

תחייתו של השמאל הציוני

כשיתפזר עשן המלחמה, המולת הקרבות תידום ורק הגעגוע, השבר והאובדן יישארו חרוטים בנפש העם כפצעים וכצלקות למשך שנים רבות, ניתן רק לייחל לכך שנתעורר לשחר של יום חדש. יום שבו הממשלה תבין שעליה לעבוד למען אזרחי ישראל, ולא רק למען עצמה; שעליה לחזק את החוסן הלאומי ולגבות את המוסדות הממלכתיים, ובראשם צה"ל, ובוודאי לא להסית נגדם בעת מלחמה או בכלל; ושעליה לדאוג לטובת הציבור כולו, ולא להפקיר את תושבי העוטף שחרב עליהם עולמם ואת העורף הישראלי לטובת עיסוק בלעדי בהישרדותה הפוליטית; ואף לא לבזוז את הקופה הציבורית כדי להעביר שוחד למגזרים מועדפים – החרדים והמתנחלים.

על פי הסקרים האחרונים, התקווה הזו – שכל מי שעתיד מדינת ישראל והמפעל הציוני יקר לליבו צריך להיות שותף לה – עתידה להתגשם בבחירות הבאות. נאמני הדמוקרטיה הליברלית, שנאבקים על האחדות הלאומית ועל יסודותיה הממלכתיים של המדינה מול קואליציה פוסט-ציונית שעושה הכול כדי לפוררם, יזכו לפי התחזיות בלפחות 70 מנדטים.

ניר רייזלר הוא עמית מחקר ולשעבר עורך המרכז הרעיוני בקרן ברל כצנלסון. היה ממקימי עמותת "70 פנים לציונות" ועורך "אשמורת שלישית – כתב עת ציוני עכשווי".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,130 מילים

מיחזור או זיהום

בקרוב ישראל תצטרך להתמודד עם אתגר חדש: פינוי המבנים ההרוסים מיישובי העוטף, שיהפכו לכמויות אדירות של פסולת בניין ● במשרד להגנת הסביבה מתכננים למחזר את הפסולת ולהפוך אותה לחומר גלם לבניית היישובים מחדש, אבל במציאות הישראלית יש חשש שהקבלנים ישליכו את הפסולת בטבע ויכסו את הנגב בגל מכוער של שברי בניינים

עוד 960 מילים

נבואות הזעם טעו בעניין ערביי ישראל

נבצר מבינתי איך אנשים ממשיכים לשתף ברשתות החברתיות הגיגים של כל מיני קשישים יוצאי מערכות הביטחון השונות, כשנבואות זעם בפיהם, שלכאורה חזו את מה שקרה ב-7 באוקטובר. כל זה מעין הצבעה על כך שהאסון הנורא היה צפוי – כאשר בפועל נבואות הזעם לא הצביעו על שום דבר דומה לזה, ואף שגו בנקודות מאוד קריטיות.

נכון שבישראל תמיד עדיף להיות חשדן יותר מדי מאשר חשדן פחות מדי. מי שחשדן יותר מדי, יכול לצאת אולי גזען או פרנואיד, אך מי שחשדן פחות מדי יכול למות במתקפת הפתע הבאה, לאחר שנתן אמון נאיבי במי שעומדים מולו. לכן יש יותר ביקוש לנבואות זעם חשדניות ושחורות במיוחד, מאשר לנבואות אופטימיות.

עלי עדי הוא פעיל פוליטי וחברתי מרקע מוסלמי, מזוהה עם הימין הקפיטליסטי בישראל. בעל תואר בקולנוע וכלכלה באוניברסיטת תל אביב. שימש כעוזר עריכה ומפיק פוסט בהפקה "לבנון - גבולות הדם"

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
טיפשים. לא למדתם כלום. ערביי ישראל ישמחו להרוג אותנו..אילו רק יכלו...תמשיכו להאמין להם.. אין אמונה בערבים..אפילו 100 שנים בקבר.. ערביי לוד.. וחיפה..ועוד..לא משנה להם שהם חיים כאן טוב. ה... המשך קריאה

טיפשים. לא למדתם כלום. ערביי ישראל ישמחו להרוג אותנו..אילו רק יכלו…תמשיכו להאמין להם..
אין אמונה בערבים..אפילו 100 שנים בקבר..
ערביי לוד.. וחיפה..ועוד..לא משנה להם שהם חיים כאן טוב. הם כולם רוצחים בנישמתם

עוד 699 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

נתניהו סידר למאסק תוכנית עסקית להשבת המפרסמים

הפעילות האנטישמית של בעלי חברות X ברשת החברתית הביאה לפגיעה בהכנסה עתידית בסך עשרות מיליוני דולרים ● אבל במקום לפעול נגד הפצת השנאה, המיליארדר עלה על מטוסו הפרטי לביקור בזק בישראל לשטיפת תדמיתו השלילית, בסיוע לחיצת היד החמה של נתניהו ● בניגוד להרצוג, רה"מ לא ניצל את השעות לצד המיליארדר כדי להמחיש את הסכנות ליהודים ● פרשנות

עוד 967 מילים

כשהתותחים רועמים המשפחות מתעוררות

אם יש משהו עמוק ובסיסי מאוד שהמלחמה לימדה אותנו, זה כמה אנחנו חלק ממשפחה אחת גדולה. כמה עמוק הכאב שאנו חשים כאשר אנו שומעים על ילד חטוף, חייל שנפל או אישה מבוגרת שנרצחה. כמה התחושה כל כך עזה כאשר אנחנו רואים את הפנים של הקורבן או החלל והן נראות כל כך מוכרות. כאילו מדובר בבן משפחה. והכאב, דומה לכאב משפחתי.

זה זמן המשפחות. במהלך ימי המלחמה הבלתי נגמרים חיבקנו קצת יותר חזק את הילדים, ההורים, בני הזוג והקרובים לנו כי עננת המוות מרחפת בכל עת מעל כולנו.

אירית רוזנבלום היא עורכת דין, פילוסופית של המשפט, מייסדת ומנכ"לית הארגון "משפחה חדשה", הפועל להכרה ערכית וחוקתית במשפחה. לרבות כל התאים המשפחתיים בישראל והשוואת זכויותיהן של משפחות מכל הסוגים והמינים. מחברת הספר "בגן של אלוהים – תולדות המהפכה המשפחתית".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 410 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

סנוואר מנסה להרוויח עוד זמן, צה"ל רוצה לחזור ללחימה

סנוואר כרגע קונה זמן כדי להיערך להמשך הלחימה ולשלב הקשה - גם מבחינתו - של משא ומתן על שחרור החיילים החטופים ● צה"ל בינתיים משדר לדרג המדיני כי הוא מוכן בכל עת לחזור ללחימה ● ומתחת לפני השטח מתחילה מתיחות לקראת היום שאחרי - בין המוסד, שמבסס את קשריו עם קטאר, לבין שב"כ וצה"ל שמעדיפים לעבוד עם מצרים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 801 מילים ו-1 תגובות

שוק ההון הישראלי בפיגור – ובליכוד מציעים להפחית את מס הבורסה

המחזורים קטנים מדי, אין הנפקות ראשוניות וחברות גדולות מעדיפות להיסחר בחו"ל ● ח"כ אליהו רביבו מהליכוד קורא להוריד את מס הבורסה ל־20% ● בבורסה ובבתי ההשקעות תומכים וינסו לקדם במקביל מהלך שיאפשר לגבות עלויות נוספות על השקעה במדדים בישראל ● פעיל בשוק ההון: "הבורסה שלנו קטנה. כל עוד לא ינפיקו כאן חברות גדולות – המחזורים יהיו קטנים"

עוד 1,578 מילים ו-1 תגובות

שנאת היהודים שוב מרימה ראש בברלין

בזמן שמאות גרמנים ציינו את יום הזיכרון לליל הבדולח במירוק אבני הנגף הפזורים בעיר הבירה, מאות מפגינים פרו־פלסטינים קראו בגלוי לאלימות ● היהודים בברלין מספרים: "אנחנו מפחדים להגיד שאנחנו יהודים ושאנחנו ישראלים" ● אחד ממפיקי הסרט "נער קריאה" מביע אכזבה עמוקה משתיקת הציבור: "לא האמנתי שזה קורה. אנחנו מתחילים מנקודת האפס עכשיו"

עוד 2,278 מילים ו-1 תגובות

מדינה בפוסט־טראומה

המלחמה מעוררת קשיים נפשיים, סבל וקושי בתפקוד בקרב רבים – נפגעים ישירים וכאלה הסובלים מפגיעות קודמות ● המונים פונים למיון ולמרפאות בריאות הנפש – וגם המטפלים זקוקים לסיוע ● המטפלים מעדיפים להעניק שיחות מאשר תרופות – ולטפל בקהילה מאשר לאשפז ● ולמרות הכול, המטפלים משוכנעים: "רוב נפגעי הנפש יחלימו במשך הזמן"

עוד 1,363 מילים
היום ה־52 ללחימה ● 167 חטופים עדיין בעזה

צה"ל מאשר: 11 המשוחררים משבי חמאס הגיעו לשטח ישראל

בין המשוחררים הערב: איתן יהלומי בן ה-12 שנחטף לבדו, שרון קוניו ובנותיה התאומות בנות השלוש, האח והאחות ארז וסהר קלדרון, האחים אור ויגיל יעקב, וקרינה אנגל ברט ובנותיה מיקה ויובל בת ה-11, שנראתה מובלת בכיסא גלגלים ● היום לא שוחררו אזרחים זרים ● הפסקת האש תוארך ביומיים תמורת שחרור 20 חטופים ישראלים נוספים ● ילדי משפחת ביבס מוחזקים בידי פלגים פלסטינים בחאן יונס

עוד 90 עדכונים

למרות קריאות הזעם, התקציב לא יוביל לפירוק הממשלה

גנץ ואנשיו כועסים על התקציב שהממשלה עומדת לאשר היום ● בסביבת נתניהו טוענים שקיצצו 70% מהכספים הקואליציוניים - המיועדים בעיקר לטובת הציבור החרדי והמתנחלים ● אנשי גנץ, לעומת זאת, מכנים את נתניהו וסמוטריץ' "שקרנים חסרי בושה" ● בזמן אחר, המחלוקת הייתה מובילה למשבר של ממש ● בתנאי מלחמה, אין סיכוי שגנץ יפוצץ את העסק ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
אני מחבב את כתיבתו של ירושלמי אבל הוא עושה לגנץ הנחות חצופות. אם גנץ לא יעשה כל מה שהוא יכול כדי לעצור את המחדל הזה, כולל איום לפרוש מהממשלה על הבזבוז הבלתי נתפס הזה בכספי ציבור לבקשיש ... המשך קריאה

אני מחבב את כתיבתו של ירושלמי אבל הוא עושה לגנץ הנחות חצופות.
אם גנץ לא יעשה כל מה שהוא יכול כדי לעצור את המחדל הזה, כולל איום לפרוש מהממשלה על הבזבוז הבלתי נתפס הזה בכספי ציבור לבקשיש פוליטי (בזמן מלחמה!) אז הוא פשוט לא ראוי להיות ראש ממשלה. זה טירוף מוחלט.

עוד 562 מילים ו-3 תגובות

המלחמה הפכה את מזרח ירושלים לאזור רפאים

מאז תחילת המלחמה רוב העסקים הלא חיוניים במזרח ירושלים סגורים, בין היתר בגלל שהמשטרה אוסרת על רבים להיכנס לעיר העתיקה ● תושבי העיר בינתיים נמנעים מהפגנות, אולי בגלל הנוכחות המשטרתית ● "התושבים הערבים מגלים איפוק. ההאשמות שלפיהן הם מונעים מהסתה של חמאס הופרכו"

עוד 1,432 מילים ו-1 תגובות

קונטרול אלטמן דליט

מעבר למאבקי הכוח והאגו סביב סאגת הפיטורים של סם אלטמן – האיש הכי חשוב בתעשיית הבינה המלאכותית – נחשפה עובדה מדאיגה ומטרידה במיוחד: עתיד האנושות תלוי בשיקול דעתם של קומץ מנהלים בשוק הפרטי ● פרשנות

עוד 915 מילים

הלוחמה הפסיכולוגית של חמאס שלטה בסבב שחרור החטופים השני

למרות טענות חמאס, גורמים בצד הישראלי מדגישים כי הסכם שחרור החטופים הופר על־ידי ארגון הטרור בלבד ● ביידן נאלץ להתערב באמצע חופשת חג כדי להניע את השחרור ● הבוקר ישראל קמה לעוד יום של תעתועים דיפלומטיים ופחד מהלא נודע ● פרשנות

עוד 671 מילים
היום ה־51 ללחימה ● 183 חטופים עדיין בעזה

חמאס ביקש להאריך את הפסקת האש, הקבינט דן בנושא

14 ישראלים וארבעה אזרחים זרים שבו לישראל משבי חמאס בעזה ● בין המשוחררים: אביגיל עידן בת ה-4 ששני הוריה נרצחו, ביידן בירך על שחרורה ● נתניהו: "אמרתי לביידן שבגמר המתווה אנחנו חוזרים בכל העוצמה" ● אלמה אברהם בת ה-84 ששוחררה הערב פונתה במצב קשה במסוק לסורוקה ונשקפת סכנה לחייה: "לא קיבלה טיפול זמן ממושך"

עוד 98 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה