פוטין אינו מוותר על אסד

ולדימיר פוטין ובשאר אל אסד, בביקורו של נשיא רוסיה בדמשק, ב-7 בינואר 2020 (צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
ולדימיר פוטין ובשאר אל אסד, בביקורו של נשיא רוסיה בדמשק, ב-7 בינואר 2020

מזרחנים בארץ ומומחים באזור תוהים לגבי שורה של דיווחים, שהופיעו בתקשורת ברוסית ובתקשורת בערבית בשבועות האחרונים, בהם מומחים רוסיים מותחים ביקורת בוטה על השחיתות של משטר אסד בסוריה.

ב-13 באפריל פרסמה "סוכנות הידיעות הפדרלית הרוסית" (RIAFAN), שלוש כתבות שעוסקות בשחיתות משטר אסד, מבקרות את מקורביו, ומנתחות את ההשלכות הפוליטיות לעתידו של אסד. בארבעת הימים הבאים התפרסמו לפחות 120 כתבות ברוסית (מקוריות והדהודים) והתעורר שיח בערבית, באנגלית וברשתות חברתיות.

מזרחנים בארץ ומומחים באזור תוהים לגבי שורה של דיווחים, שהופיעו בתקשורת ברוסית ובתקשורת בערבית בשבועות האחרונים, בהם מומחים רוסיים מותחים ביקורת בוטה על השחיתות של משטר אסד

RIAFAN הינה כלי תקשורת רוסי בלתי רשמי, השייך לרשת המדיה של יבגניי פריגוז'ין (Yevgeniy Prigozhin), ומפרסמת דיווחים ברוסית ובערבית.

יבגני פריגוז׳ן (צילום: Sergei Ilnitsky/Pool Photo via AP)
יבגני פריגוז׳ן (צילום: Sergei Ilnitsky/Pool Photo via AP)

פריגוז'ין, המכונה "השף של הקרמלין", הוא איש עסקים מסנט-פטרסבורג, שמעניק לממשל הרוסי סל כלי השפעה בזירת החוץ, ובתמורה זוכה במכרזים ממשלתיים רחבי היקף, ובגיבוי בעסקיו הבינלאומיים.

המיזמים הידועים ביותר המזוהים עמו (ובגינם זכה להיכלל בסנקציות אמריקניות) הם "הסוכנות לחקר האינטרנט" (IRA, המכונה גם "מפעל הטרולים"), המואשמת בהפצת מידע כוזב ברשתות חברתיות, לרבות במערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016; ו"חברת הביטחון הפרטית", המכונה Wagner – שכירי חרב רוסיים שפעילים בסוריה ובמקומות נוספים בעולם.

אבל נחזור לביקורת הבוטה על אסד. כתבות RIAFAN ציטטו ב-13 באפריל את המומחה הרוסי לסוציולוגיה פוליטית אלכסנדר מלקביץ׳ (אף הוא מזוהה עם פריגוז'ין). לדברי מלקביץ', בשבועיים שקדמו לכך, מרכז המחקר שהוא עומד בראשו ערך סקר טלפוני בסוריה. הסקר העלה, שרק 32 אחוזים מהאזרחים בסוריה מתכוונים להצביע לאסד בבחירות לנשיאות ב-2021.

מלקביץ' טען, שניתוח ממצאי הסקר העלה כי שיעור התמיכה באסד מתדרדר בגלל השחיתות שהתרחבה בקרב הפקידות בסוריה, וגרמה להעצמת הבעיות הכלכליות. בשל כך, רמת החיים בסוריה יורדת, האבטלה מתרחבת, הפשיעה גואה ומוצרי המזון מתייקרים. הכספים שיועדו לשיקום הכלכלה נגנבו על ידי "המקורבים", קובע המומחה הרוסי. "בעוד שבזמן המלחמה האנשים היו נכונים להשלים עם מצב כלכלי קשה בתמורה לביטחון, הרי שבוא השלום מביא לעלייה בציפיות החברה".

אלכסנדר מלקביץ׳ (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
אלכסנדר מלקביץ׳ (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

מלקביץ' אף נכנס לניתוח הדמויות הפוליטיות שעשויות להיבחר במקום אסד: ראש הממשלה הנוכחי חמיס, הגנרל סוהיל אלחסן ועוד. עם זאת, לא הכל אבוד לאסד, כך מלקביץ' – לו ייקח את הדברים לידיים וינהיג רפורמות כלכליות. הדבר ימשוך משקיעים רוסיים, והדבר יתרום גם ליציבות החברתית.

מלקביץ' נושא בתואר של נשיא "המרכז להגנה על ערכים לאומיים", המציג את עצמו כסוג של מכון מחקר (think-tank), שעוסק בסוגיות פוליטיות באזורים גיאוגרפיים נבחרים, שבאופן מפתיע (או שלא), דומים למרחבים שבהם נטען, כי פריגוז'ין מנסה לקדם את עסקיו.

שלושה "מומחים" נוספים מטעם אותו המרכז התראיינו ב-16-13 באפריל למספר רב של כלי תקשורת ברוסית עם מסרים דומים, ופרטים מעט שונים. הכתבות שהתפרסמו, ומצטטות את אותם "המומחים" מספרות על שחיתות בסוריה בתחומי המזון, החשמל, רשת האינטרנט והסלולר, מתמקדות במקורבי אסד, כגון משפחת מח'לוף, האחים קטרג'י וראש הממשלה חמיס.

הנשיא אסד תואר כמי שאינו מצליח לשלוט במקורבים המושחתים. במרבית הכתבות, מוזכר שאחד הדברים שיכולים לסייע, זה להכניס חברות רוסיות לסוריה. דבר, שאותם "מקורבים מושחתים" אינם מאפשרים.

רצף הפרסומים הללו נראה כמו מתקפה תודעתית מכוונת: היא הייתה תחומה בזמן (ארבעה ימים ונעלמה כלא הייתה לאחר מכן) והמסרים בכלי התקשורת השונים היו דומים עד זהים.

הנרטיב שקודם במסגרת מתקפה זו הינו מגוחך. הוא מתייחס לסוריה כאל מדינה דמוקרטית ונורמלית, ולא כאל דיקטטורה, השולטת חלקית בשטח, שמלחמת האזרחים מתנהלת בחלקים רבים ממנו. אין בסוריה של אסד בחירות חופשיות, אין מדד האמון בנשיא, ואין חברה אזרחית שתובעת רפורמות כלכליות. סביר להניח, כי גם לא נעשה שום סקר טלפוני על ידי הרוסים.

הנרטיב שקודם במסגרת מתקפה זו הינו מגוחך. הוא מתייחס לסוריה כאל מדינה דמוקרטית ונורמלית, ולא כאל דיקטטורה, השולטת חלקית בשטח, שמלחמת האזרחים מתנהלת בחלקים רבים ממנו

בעוד שכלי התקשורת המזוהים עם פריגוז'ין הם מקור הדיווחים, רוב כלי המדיה שהדהדו אותם הם אתרים קטנים ומפוקפקים.

עם סיום המתקפה, הכתבות המקוריות הוסרו מאתר RIAFAN (ניתן לראות זאת על בסיס לינקים מאתרים אחרים שהשתמרו, אך אינם מובילים אל הכתבה המקורית) או צונזר (באחד הדיווחים נשארה ביקורת על ראש ממשלה חמיס, אך הוסרה הביקורת הישירה על אסד).

בימים האחרונים גם המרכז של מלקביץ' העלים מהאתר שלו את ממצאי הסקר לגבי בחירות 2021 בסוריה.

הבחירה ב-RIAFAN ובמלקביץ' איננה מצטיירת כמקרית או טריוויאלית. RIAFAN קשור פורמלית בפריגוז'ין, דמות מוכרת ושנויה במחלוקת, בשונה מכלי מדיה אחרים שרק "חשודים" בהשתייכות אליו. ל-RIAFAN כתבים מוכרים בסוריה, שעלולים להיפגע מידי המשטר, לו ירצה לנקום בסוכנות

מתבלטים בהיעדרם מהקמפיין הזה, כלי התקשורת הבולטים ברוסיה – הן הרשמיים והן הפרטיים. אף סוכנות ידיעות ממשלתית רוסית לא טרחה לתת במה לביקורת על אסד, ואף לא לדווח על קיום טענות כאלה.

מתבלטים בהיעדרם מהקמפיין הזה, כלי התקשורת הבולטים ברוסיה – הן הרשמיים והן הפרטיים. אף סוכנות ידיעות ממשלתית רוסית לא טרחה לתת במה לביקורת על אסד, ואף לא לדווח על קיום טענות כאלה

מאז ה-17 באפריל RIAFAN חזרה להיות לויאלית לאסד. אין בסוכנות ביקורת כנגד המשטר ולהיפך, בימים האחרונים היא "מוקיעה" את טורקיה ואחרים על כך שהם מנהלים קמפיינים תודעתיים שליליים כנגד המשטר – למשל, בדמות "טענות חסרות השחר", כי אשת הנשיא, אסמה אסד, רכשה ציור בעלות של מעל 20 מיליון דולר במכירה פומבית. הסוכנות אף צטטה את דובר הקרמלין, פסקוב, שאמר כי פייקים נגד המשטר הסורי "זו שפלות".

הסיום המהיר של המתקפה התודעתית הזאת יכול להיות מוסבר במספר אופנים. אפשר שמלכתחילה היא נועדה להזהיר, ולהראות, כי מסוגלים לפגוע במשטר, או שהיא השיגה את מטרתה בתוך מספר ימים.

לחילופין, אפשר שהממשל הרוסי ביקש מפריגוז'ין ביוזמתו, או בעקבות דרישת אסד, לחדול מהפרסומים הללו ולמחוק להם כל זכר. מעל כל ההסברים מרחף היגיון משמעותי יותר – אסד הוא מושא ההתקפה, מתייחסים אליו ברצינות רבה, ואין כוונה רוסית אמיתית להחליפו.

ולדימיר פוטין ובשאר אל אסד מדליקים נר בכנסיה האורתודוקסית בדמשק, בעת ביקורו של נשיא רוסיה שם, ב-7 בינואר 2020 (צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
ולדימיר פוטין ובשאר אל אסד מדליקים נר בכנסיה האורתודוקסית בדמשק, בעת ביקורו של נשיא רוסיה שם, ב-7 בינואר 2020 (צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

כאמור, קמפיין הביקורת נגד אסד זכה לתהודה משמעותית ולפרשנויות בכלי התקשורת בעולם הערבי ומחוצה לו.

רוב המומחים זיהו נכונה את הרשת של פריגוז'ין כמקור הפרסומים, אך מיהרו לפסוק שהוא מקורב לפוטין, ולכן בעצם מדובר כאן בביקורת של פוטין על אסד, ואף כי ישנה נסיגה בגיבויה של מוסקבה להמשך שלטון אסד. הדילוג הלוגי הזה עלול להיות שגוי, כפי שהזיהוי של מעשיו של פריגוז'ין עם אינטרסיו של פוטין עלול להיות נמהר מדי.

לפריגוז'ין אינטרסים עסקיים אישיים הן בסוריה והן במקומות אחרים בעולם. הוא פועל כדי לרתום את הממשל הרוסי לגבות את מאמציו, אך לא תמיד מצליח.

בפברואר 2017 ביקש כוח משולב של שכירי חרב של פריגוז'ין ולוחמים סוריים לכבוש מפעל לעיבוד גז ליד העיר דיר אלזור במזרח סוריה. המפעל הוחזק בידי הכורדים, שנתמכו על ידי צבא ארה"ב.

האמריקנים חשפו את כוונות הכוח היריב מבעוד מועד, ועקבו אחר ההכנות. כאשר התחילה המתקפה הרוסית-סורית, שאלו האמריקנים בערוצי התקשורת הצבאית את מפקדת הכוחות הרוסיים בסוריה, האם הכוח התוקף שייך להם. המפקדה בחמימים השיבה שלא. הדבר אפשר לאמריקנים לטבוח במשך מספר שעות בתוקפים ולהסב להם אבדות של מאות הרוגים.

מומחים רבים סבורים, כי פריגוז'ין לא תיאם את מהלכיו בתקיפה זו עם צבא רוסיה, ואילו משרד ההגנה הרוסי לא הזדרז לסייע, כדי ללמדו לקח.

הכותרת של תחקיר "הפרויקט" לגבי הרפתקאותיו הפוליטיות של פריגוז'ין באפריקה (צילום: https://www.proekt.media/investigation/prigozhin-polittekhnologi/)
הכותרת של תחקיר "הפרויקט" לגבי הרפתקאותיו הפוליטיות של פריגוז'ין באפריקה

לפני כשנה פרסם אתר האופוזיציה הרוסית "הפרויקט" תחקיר, לפיו פריגוז'ין עשה ניסיונות מגושמים להשפיע על תהליכי הבחירות בכ-20 מדינות אפריקאיות.

"אסטרטגים פוליטיים" מטעמו הגיעו לאותן המדינות וניסו לביים בהן קמפיינים התארגנויות פוליטיות חלולות. מתקפת המידע של פריגוז'ין על אסד עשויה לייצג גם ניסיון להמחיש את יכולתו לחולל דיון ציבורי לקראת הבחירות הסוריות לנשיאות ב-2021. הצבעה על אנשים מרכזיים במשטר כמועמדים לנשיאות עשויה לשקף ניסיון להעלות את חשדו של אסד בנוגע לשאיפותיהם ולהכפישם.

תהליך ההסדרה הפוליטית בסוריה תקוע כבר שנים בגלל סירובו של אסד להמשיך ברפורמה החוקתית ולעמוד לבחירות פתוחות. מוסקבה, שמנסה להחיות את התהליך הפוליטי, מפעילה לחץ על אסד לשתף פעולה, אך אינה מוכנה לקחת בחשבון אפשרות שאסד יירד מהבמה הפוליטית.

המערכת הפוליטית הרוסית מבוססת על חיקוי של תהליכי בחירה דמוקרטיים בכדי להעניק לגיטימציה למשטר פוטין. מוסקבה ניסתה כבר גישה דומה בסוריה, כאשר ארגנה על אדמת רוסיה את "קונגרס העם הסורי" (ינואר 2018), שנועד להחיות את "תהליך ז'נבה" (להידברות בין משטר אסד לאופוזיציה בחסות האו"מ). היא לא הצליחה לגבש תמיכה לא מצד המשטר ולא מצד השותפים הבינלאומיים שמוסקבה זקוקה להם כדי להתחיל לנרמל "הביצה התובענית" הסורית.

יתכן שפריגוז'ין או הרשויות ברוסיה מכינים את הקרקע לבחירות בסוריה. אפשר שהנתיב אל הבחירות הצפויות נתפס במוסקבה כהזדמנות למצוא פשרה כלשהי עם סיעות האופוזיציה הסורית ותומכיהן הבינלאומיים, על מנת לחדש את התהליך המדיני.

יתכן שפריגוז'ין או הרשויות ברוסיה מכינים את הקרקע לבחירות בסוריה. אפשר שהנתיב אל הבחירות הצפויות נתפס במוסקבה כהזדמנות למצוא פשרה כלשהי עם סיעות האופוזיציה הסורית ותומכיהן הבינלאומיים, על מנת לחדש את התהליך המדיני

למקרה שלא תהיה פשרה, הרוסים יוכלו תמיד לסייע להציג את בחירתו מחדש של אסד כרצון אמיתי של העם הסורי. אפשר שפריגוז'ין מנסה להראות שהוא יכול להועיל למוסקבה ולדמשק בתרחיש כזה.

ניתן לסכם, שרשת התקשורת של פריגוז'ין ביצעה מתקפה תודעתית מכוונת וחריגה נגד הנשיא אסד ומקורביו. המתקפה הזאת ניזומה או על ידי פריגוז'ין עצמו, או על ידי המשטר הרוסי, שהסתתר מאחוריו.

תכלית המתקפה המדויקת אינה ידועה, אך נראה, כי התקופה המלחיצה של הקורונה משמשת הקשר נוח כדי להפעיל לחץ על משטר אסד להשגת ויתורים פוליטיים או עסקיים, או הכנת קרקע לקראת מאמץ רוסי מחודש להמריץ את תהליך ההסדרה בסוריה. היעדרות התקשורת הממסדית הרוסית מהמתקפה, מעלה את הסבירות, כי זו יוזמה אישית של פריגוז'ין, ולא של הקרמלין.

הפרשנות שהמתקפה מוכיחה שהרוסים "עייפים" מאסד או חושבים להחליפו – הינה שגויה. אין לרוסים חלופה אחרת לאסד. בעוד שרוסיה הינה קריטית להדיפת הלחצים החיצוניים ממשטר אסד, ההשפעה הרוסית בתוך סוריה פנימה הינה מוגבלת. בהיעדר אסד אין שום ערבות שכוחות רוסיים יוכלו להמשיך להימצא בסוריה.

מה ישראל יכולה ללמוד מכל ההתרחשות הזאת?

  • המערכת הרוסית איננה מונוליטית, ולא כל מסר ברוסית מייצג את פוטין.
  • מגבלות הכוח הרוסיות בסוריה – הרוסים אינם יכולים לעשות במדינה כבשלהם ונדרשים להפעיל מגוון כלי לחץ על אסד כדי לקדם את אינטרסיהם.
  • המאבק בין רוסיה, לבין איראן ומקורבי משטר אסד על נכסים כלכליים במדינה נמצא בעיצומו.

סא"ל (מיל.) דניאל ראקוב הצטרף למכון למחקרי ביטחון לאומי בשנת 2019. שרת בצה"ל 21 שנים, מרביתן באגף המודיעין. עסק במחקר מודיעיני ועבודת מטה, במיקוד על האתגרים האסטרטגיים והאופרטיביים הבולטים של צה"ל וממשלת ישראל, בזירות גיאוגרפיות מגוונות. מתמחה במעורבות המעצמות במזרח התיכון, בדגש על האסטרטגיה הרוסית באזור ויחסי רוסיה עם ישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,483 מילים
כל הזמן // יום שישי, 29 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

הזירות הפלסטינית והירדנית – החשש האסטרטגי מהסיפוח הישראלי

לפני מספר ימים התארחו צאא'ב עריקאת (מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף), ח"כ אחמד טיבי ומרואן אלמעשר בתכנית "תרחישים" בערוץ אלג'זירה.

מרואן אלמעשר (Marwan Muasher) – שר החוץ הירדני לשעבר והשגריר בישראל ובארה"ב לשעבר, כיום סגן נשיא למחקר ב-Carnegie Endowment for International Peace בארה"ב – נחשב לדמות מתונה, בעלת קשרים טובים עם ישראל וישראלים באופן יחסי. כבר ב-2009 כתב את הספרThe Arab Center : The Promise of Moderation, שמסביר בין היתר על תהליך השלום מול ישראל, יוזמת השלום הערבית והצורך ליצור מרכז פוליטי ערבי מתון. אלמעשר הוא-הוא זה שניסח את יוזמת השלום הערבית בפועל.

הנה עיקרי הדברים: אלמעשר הדגיש שהסיפוח הישראלי הוא איום קיומי על ירדן – לא פחות – והעריך כי ירדן תנקוט צעדים שיגנו על האינטרס הלאומי שלה, ללא כל קשר להתפתחויות בזירה הבינ"ל (שכן כך נהגה גם בעבר). בראש סדר העדיפויות – האינטרס הירדני, ולא שום דבר אחר (כגון כלכלה, יחסי חוץ וכו'. ברמז, "שוחד" כזה או אחר).

עיקר דבריו של אלמעשר, שר החוץ הירדני לשעבר: הסיפוח הישראלי הוא איום קיומי על ירדן – לא פחות. להערכתו, ירדן תנקוט צעדים שיגנו על האינטרס הלאומי שלה, ללא כל קשר להתפתחויות בזירה הבינ"ל

החשש הוא כמובן מהצפה של פלסטינים את ירדן, "ירדן כפלסטין". מעלה את השאלה – מה ישאר בהסכם השלום בין ישראל לירדן, אם לא תוקם מדינה פלסטינית? כיצד נשתף פעולה עם אנשים (למשל בהסכם הגז), שאנחנו יודעים שפועלים ישירות נגד האינטרס הירדני?

עוד ציין אלמעשר, שמדינה פלסטינית (או משהו שהוא פחות ממדינה) על בסיס תכנית טראמפ, במסגרתה אותה מדינה מוקפת למעשה מכל צדדיה על-ידי ישראל, כשישראל תשלוט בכל המעברים של הפלסטינים – איננה מקובלת על שום פלסטיני ועל שום ערבי באזור.

זו מדינה שלא ניתן יהיה לחיות בה. סיפוח ישראלי יביא לירידה מהפרק של פתרון שתי המדינות במסגרת שנקבעה עוד בהסכמי אוסלו. כל זה יהפוך ללא רלוונטי. הדבר ידרוש גישה ערבית ופלסטינית חדשה לסכסוך הישראלי-ערבי, ולא יותיר לפלסטינים ברירה, אלא להאחז באדמתם וליצור רוב פלסטיני ברור בשטחים בהם תשלוט ישראל (כלומר, בין הנהר לים).

יש להציב את כל חלופות הפעולה האפשריות על השולחן במצב כזה (שכן כל הסכמי ומסגרות העבר לא יהיו רלוונטיים יותר). אלמעשר מציין, שעדיין לא מאוחר להפעיל לחץ על ישראל לסגת מכוונתה, כולל דרך הקונגרס האמריקני ופניה מאוחדת מצד כל הצדדים המתנגדים לסיפוח, למפלגה הדמוקרטית.

על פי אלמעשר, הסיפוח ישאיר מדינה שלא ניתן לחיות בה וידרוש גישה ערבית ופלסטינית חדשה לסכסוך הישראלי-ערבי. לפלסטינים לא תהיה ברירה אלא להאחז באדמתם וליצור רוב פלסטיני ברור בשטחים בשליטת ישראל

ח"כ אחמד טיבי ניתח את הזירה הפוליטית הפנימית בישראל, הצביע על כך שההקשר הירדני בעל חשיבות רבה מבחינת ישראל, והדגיש שנושא הסיפוח אפילו נכלל בהסכם הקואליציוני.

לדעת טיבי, העמדה הירדנית היא החשובה ביותר באזור בהקשר הנוכחי. הוא ניתח גם את הקשר של הסיפוח לפוליטיקה הפנימית האמריקנית לקראת הבחירות לנשיאות (והבסיס הפוליטי אליו מכוון טראמפ לקראת הבחירות).

המראיין העלה בפני עריקאת את השאלה – מהו הצעד הבא של הפלסטינים? מהן חלופות הפעולה? עריקאת הדגיש את הנרטיב הפלסטיני הקלאסי, של עמידה איתנה, האחזות בקרקע, ביסוס מוסדות המדינה, ומעבר מרשות למדינה, בהתאם להכרזת העצמאות הפלסטינית (כן, היה דבר כזה) של 1988, והסטטוס הנוכחי של הפלסטינים באו"ם כמדינה משקיפה שאינה חברה.

אך מעבר למה שעשוי להשמע כסיסמאות, התסכול והכעס שלו ניכרו כמעט בכל מילה שאמר. הצורך באחדות פלסטינית בעת הזו נראה לו כדבר קריטי. מבחינתו מדובר בהגנה על חייהם, הגנה עצמית. עריקאת מדגיש שמבחינתו, כוונת ישראל היא לספח את כל הגדה המערבית, מהנהר עד הים. זו מטרתה.

אך מעבר למה שעשוי להשמע כסיסמאות, התסכול והכעס של עריקאת ניכרו. הצורך באחדות פלסטינית נראה לו קריטי. מבחינתו מדובר בהגנה עצמית על חייהם, לנוכח כוונת ישראל: סיפוח כל הגדה המערבית

הויכוח הציף את חוסר ההסכמות והתקשורת הלקויה בתוך הזירה הפלסטינית ובין חלק ממדינות ערב, שאינן מצליחות להציג חזית אחידה אל מול הזירה הבינ"ל. זוהי שעת מבחן אזורית.

האם מדינת ישראל מפנימה את ההשלכות האזוריות של הסיפוח? ואם כן, האם היא ערוכה אליהן? האם תדע להתמודד איתן? זו השאלה הכי חשובה כרגע, לעניות דעתי.

רכז התכנית הבינלאומית בממשל במרכז הבינתחומי הרצליה ודוקטורנט במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. עוסק בתהליכי קבלת החלטות בישראל ובמזרח התיכון. יליד ראשון לציון, דור עשירי בארץ, אוהב ועוקב אחרי ספורט מכל הסוגים (כדורגל, כדורסל, טניס, פוטבול, בייסבול...).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 612 מילים

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

למקרה שפיספסת

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 866 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-2 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה