כל הדרך מהגל הראשון ועד לשלטון היחיד

צילום מסך מתוך וולוג של בנימין נתניהו
צילום מסך מתוך וולוג של בנימין נתניהו

בתחילת מאי, לאחר חודש וחצי של מגבלות, הציגה הממשלה לציבור שורה של הקלות בסגר, עליהן הודיע נתניהו בנאום לאומה (מה שהוא נוהג לכנות "מסיבת עיתונאים" – אלא שאין עיתונאים ואין שאלות, והוא החוגג היחיד במסיבה). המטרה עליה הצהירה הממשלה היא ביטול מוחלט של המגבלות עד לאמצע יוני.

פרסום ההנחיות החדשות באשר למה מותר ומה אסור במסגרת החזרה לשגרה, למי מותר לפתוח את עסקו ובאילו תנאים ולמי עדיין אסור – לא רק שלא הבהיר לציבור כיצד לנהוג אלא ההיפך מכך – זרע מבוכה. רוב הציבור סבור כי ההנחיות אינן ברורות וכי חלקן הנחיות סותרות בכלל.

פרסום ההנחיות החדשות באשר למה מותר ומה אסור במסגרת החזרה לשגרה, למי מותר לפתוח את עסקו ובאילו תנאים ולמי עדיין אסור – לא רק שלא הבהיר לציבור כיצד לנהוג אלא ההיפך מכך – זרע מבוכה

לא ברור מדוע הופעלו אוטובוסים אך לא הופעלה רכבת, לא ברור מדוע מותר לקיים אירועים של עד 250 איש אך אסור לפתוח מוסדות תרבות. ההרגשה הכללית היא שאין תוכנית סדורה, אין מתווה, אין אסטרטגיה ושההחלטות נשלפות מן המותן. להרגשה הכללית הזו תרמה העובדה כי מדובר בממשלה חדשה שזה עתה הוקמה, רוב השרים עושים את צעדיהם הראשונים במשרד, ולציבור יש ציפיה ש"המצב יסתיים" ותהיה חזרה לשגרה.

אלא שמאחורי ההרגשה כאילו אין מתווה לחזרה לשגרה, כאילו יד ימין איננה יודעת מה יד שמאל עושה, כאילו ההחלטות נשלפות מן המותן – מסתתרת תוכנית סדורה היטב, תוכנית שכל שלביה ידועים לנתניהו לפרטי פרטים והוא מגשים אותה שלב אחר שלב. והתוכנית כוללת דבר אחד ואחד בלבד – ביטול הדמוקרטיה והפיכתו לשליט יחיד.

התוכנית להפיכתו לשליט יחיד לא נולדה היום והיא איננה תוצאה של רצונו בביטול משפטו. מי שסבור שרצונו בשליטה מלאה נובע רק מהמשפט העומד לפתחו אינו יודע מה הוא סח – זו היתה תוכניתו מאז ומעולם. אפשר לראות את הניצנים להגשמתה לאורך הקדנציות שלו, בהן צבר נתניהו כוח חסר תקדים:

  • הוא נמנע מלאייש את המשרדים החשובים, בהם משרד החוץ ומשרד התקשורת.
  • מלבד היותו שר התקשורת בפועל הוא חולש על עיתון יומי שהיה לשופר הפרטי שלו.
  • הוא הפסיק להתראיין לאמצעי תקשורת ישראליים אלא בתנאים אותם הוא קובע.
  • הוא סילק מעמדות כוח כל מי שחשב שעלול לסכן את מעמדו והקיף עצמו בעושי דברו.
  • החלטת בג"ץ בעניין כהונתו כשר במשרדים רבים גרמה לו לאייש אותם באנשים בלתי כשירים, במריונטות – כזה הוא אמסלם, כזה היה איוב קרא, כזו היא מירי רגב וכזה הוא אמיר אוחנה. כולם שרי תעמולה שתפקידם לגבות אותו בכל החלטה, תהא אשר תהא, בעוד מי שהיו נסיכי הליכוד – בני בגין, דן מרידור, מיקי איתן ולימור לבנת נושלו מכל תפקיד ולמעשה נזרקו מהמפלגה.

מאחורי ההרגשה כאילו ההחלטות נשלפות מן המותן – מסתתרת תוכנית סדורה שנתניהו מגשים שלב אחר שלב. והתוכנית כוללת דבר אחד בלבד – ביטול הדמוקרטיה והפיכתו לשליט יחיד

לפני הבחירות האחרונות היה נתניהו במצב הקשה ביותר שלו מאז החלו החקירות נגדו. אלא שהקורונה נפלה לידיו כפרי בשל, וכנגד כל הסיכויים הוא חטף את המנדט להרכבת הממשלה מגנץ, פירק את האופוזיציה, קיבל הכשר לכהונה מבג"ץ בעודו נאשם בפלילים, והקים ממשלה רחבה בראשותו. כל זאת – לא לפני שחתם על הסכם מקדים עם גנץ – הסכם המאפשר לו להמשיך לכהן, תוך מימון מלא, בעודו מנהל את משפטו. כל המהלכים שבוצעו בחודשים האחרונים מאז הבחירות היו קרדינליים להגשמת תוכניתו של נתניהו לשלטון יחיד.

אלא שנתניהו יודע היטב כי אסור לו לנוח על זרי הדפנה, שהשגיו האחרונים בחסות הקורונה אומנם קרבו אותו להשגת המטרה של שלטון יחיד, אך אין די בהם. הוא זקוק לחקיקה נוספת שתעביר לידיו סמכויות חקיקה נרחבות, סמכויות שיחלישו את הרשות המחוקקת. הוא זקוק להחלשה נוספת של שומרי הסף – ומי שניצל את הגל הראשון של הקורונה להשתלטות על המנדט להרכבת הממשלה ולפירוק האופוזיציה יודע שאין כמו גל שני של קורונה להשלמת המטרה. ואם אין גל שני של קורונה, נתניהו ייצור אותו.

איך אפשר ליצור גל שני של קורונה כשהמומחים בתחום האפידמיולוגיה חלוקים בשאלה האם ניתן להגדיר את התחלואה שהיתה בישראל כגל ראשון? בקלות! מצד אחד הצגת הקלות בסגר של הגל הראשון, תוך מתן הנחיות סותרות ויצירת בלבול בציבור. ציבור שממילא נקעה נפשו מהסגר ומהמשבר הכלכלי החריף. כך שברור שהנחיות לא ברורות רק תגרומנה לו לא להיענות להן, ומצד שני להתחיל לפמפם פניקה והיסטריה מבואו של הגל השני.

בכל ערב מדווחים על זינוק בתחלואה, על עלייה דרמטית במספר הנדבקים, כשלמעשה העלייה היחידה היא בהיחשפות לנגיף. רוב הנחשפים לא מפתחים את תסמיני המחלה ואין להגדירם כחולים. אין עלייה במספר המאושפזים, לא כל שכן בחולים מונשמים. באופן כללי, ההקלות בסגר לא הביאו לעליה בתחלואה או בתמותה.

נתניהו זקוק להחלשה נוספת של שומרי הסף. מי שניצל את הגל הראשון של הקורונה להשתלטות על המנדט להרכבת הממשלה ולפירוק האופוזיציה, יודע שאין כמו גל שני של קורונה להשלמת המטרה

זה לא הפריע לנתניהו לעלות לשידור ולבשר לאזרחים כי בשל חשש ממשי מגל שני של קורונה הוא החליט להרים את ההנדברקס ולסגת מחלק מההקלות שכבר ניתנו לציבור, ובוודאי לא להמשיך בהקלות נוספות. לכן אין רכבת, לכן לא ייפתחו מוסדות התרבות, וההחלטה שספק אם הציבור מודע לה – לא ייפתח ענף התעופה וענף התיירות עד להודעה חדשה.

בעוד מדינות העולם פותחות באופן הדרגתי את הענפים האלה – בישראל אין יעד לפתיחה. אין גוף שצריך לקבל החלטה בעניין, ומשרד הבריאות הקפיא את כל המגעים הרלוונטיים. המשמעות של סגירת השמים, מעבר להיבט הכלכלי של פגיעה בענפי התיירות היא, שאזרחי המדינה אינם יכולים לעזוב אותה. אם תרצו – מדובר בסגר אווירי.

מדינה בה משבר כלכלי חריף עם מאות אלפי מובטלים שאינם יודעים כיצד ירוויחו את לחמם, ויש בה סגירה הרמטית של כל מוסדות התרבות לצד סגירת השמים – היא מדינה שנוח עד מאוד לעשות בה הפיכה משטרית תוך העברת סמכויות נרחבות לרשות המבצעת. ובואו, הרשות המבצעת, על אף 36 שרים ועשרות סגני שרים, היא נתניהו ונתניהו בלבד. הסמכויות שיועברו יאפשרו לו לקבל כל החלטה בעצמו, כולל סגירת אמצעי תקשורת או ריקון הרשות השופטת מתוכן – שלטון יחיד לכל דבר ועניין.

ולהוכחה – השבוע פרסמה תוכנית "המקור" הקלטות של נתניהו, שתכנן מראה על עסקאות שוחד פר אקסלנס בין בעלי וואלה לבין נתניהו ובני משפחתו – וכדי שלא יהיה דיון בעסקאות השוחד, נתניהו מפרסם הצהרה כי צריך לכלוא את רביב דרוקר. כצפוי ההצהרה סיפקה את הספין – כולם עסקו בה ולא בעסקאות השוחד.

בנוסף, התקבלו איומים על שופטי בית המשפט העליון. ידוע היטב באילו משטרים נרדפים עיתונאים ונכלאים. ידוע היטב באילו משטרים שופטים מאויימים עד כדי אובדן עצמאות הרשות השופטת. מדובר במשטרים של שלטון יחיד, שלטון שכל המערכות שלו משרתות את השליט היחיד. נתניהו כפסע מהגשמת תוכניתו הגדולה – שלטון יחיד ללא מיצרים.

במדינה עם משבר כלכלי חריף וסגירה הרמטית של כל מוסדות התרבות לצד סגירת השמים – נוח לעשות הפיכה משטרית תוך העברת סמכויות נרחבות לרשות המבצעת. ובואו, הרשות המבצעת היא נתניהו

ולעניין המשפט, אני מעזה לומר שלא רק שהחקירות והאישומים הפליליים לא הרעו את מצבו ולא עיכבו את תוכניתו הגדולה להפוך לשליט יחיד, אלא ההיפך מכך. הם היו לכלי בידו, לחומר ביד היוצר. הוא השתמש בהם כדי להלך אימים על רשויות אכיפת החוק – על המשטרה, על הפרקליטות ועל משרד המשפטים. הוא השתמש בהם לנאומיו המופרכים רצופי השקרים. הוא השתמש בהם לשליטה על התקשורת והפיכתה ליד ימינו. הוא השתמש בהם בהסכם עם גנץ לטובת שינוי חוקי היסוד, כך שתתאפשר המשך כהונתו. הם הנכס הכי גדול שלו, המשפט עצמו הוא גרגר אבק שדבק בצעיפו.

ישראל הפסיקה למעשה להתקיים כדמוקרטיה כבר בקדנציה הקודמת של נתניהו, כעת רק נקבעים ההסדרים שיבטיחו את המשך שלטונו היחיד. קורונה? גל שני? נתניהו מתפקע מצחוק כל הדרך לשלטון יחיד.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
5
השעון נמצא בדקה ה 89! התקווה היחידה היא כי אזרחי ישראל הבלתי ממושמעים בתחומים רבים לא יאפשרו להפיכה שילטונית זו לקרות. למזלנו הצבא הוא צבא העם ולא צבא מתנדבים. פקודות שדגל שחור מתנוסס מ... המשך קריאה

השעון נמצא בדקה ה 89! התקווה היחידה היא כי אזרחי ישראל הבלתי ממושמעים בתחומים רבים לא יאפשרו להפיכה שילטונית זו לקרות. למזלנו הצבא הוא צבא העם ולא צבא מתנדבים. פקודות שדגל שחור מתנוסס מעליהן כגון שימוש בכוחות צבא לפיזור אלים של הפגנות וכיוצא בכך יענו בסירוב. הדרך היחידה להחזיר את השלטון לעם הוא מרי אזרחי, עממי, סוחף שיוציא מאות אלפים ומילונים לרחובות ויכריח את הרודן להתפטר. בהיסטוריה רק כך הורדו רודנים מהשילטון.

עוד 1,160 מילים ו-5 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 21 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אוחנה: פשע של נבלים ברשות התורה, התגובה תבוא מהר

דרעי: לעצור את הפורעים ● דיווח: נתניהו מעוניין לבקר באמירויות ובבחריין בפברואר ● דוח העוני: רמת החיים בישראל ירדה לשפל של 20 שנה ● גורמים באוצר: החוב גדל לכטריליון שקל ● ביקורת במשרד הבריאות על תכנית נתניהו לפתיחת התרבות ● הספורט התחרותי ייפתח ממחר ● בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער ● גנץ החליט על הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון

עוד 40 עדכונים

רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים, ששבת-בשבתו נדחית אצלה מפני ספק-פיקוח-נפש בהבהלת חולים ויולדות לבית החולים, שהקימה את "יד שרה", "עזר מציון", "עזרא למרפא" (הרב פירר) ועוד עשרות מפעלים מצילי-חיים לטובת הכלל, הידרדרה להפקרות ולהפקרה של חייהם וחיי זולתם?

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים הידרדרה להפקרת חייהם וחיי זולתם?

המשבר הזה מוביל בהכרח לדיון רחב יותר על אחריותם של אדמו"רים ורבנים ולשאלות כגון:

  • מהי מהותה של חסידות בזמננו ומהן מטרותיה?
  • מי שומעים ל"דעת תורה" ומי אינם שומעים?
  • למי יש "אמונת חכמים" ולמי היא חסרה?
  • האם משמעותן התעוותה ואבדה ממשקלן ההלכתי והמוסרי?

מתחילת התפשטות המגפה יצאו פוסקים גדולים והודיעו ברבים הלכה פשוטה ומובנת מאליה:

"חמירא סכנתא מאיסורא" – חמורה סכנה שאדם מסכן עצמו ואחרים יותר מעבירה על איסור-תורה.

התורה ציותה על שמירת החיים:

"וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם". המצוות נתנו "אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם" ולא שימות בהם.

חובה הלכתית להימנע מקיום המצווה, חשובה ככל שתהיה, על מנת שלא להידבק או להדביק אחרים. חייבים להישמר, להימנע מהתקהלויות, לעטות מסכה ולשמור על מרחק והיגיינה. יש להתפלל ביחידות או במניין מצומצם תוך הקפדה על הזהירות הנדרשת, לסגור בתי כנסת ובתי מדרש, לקיים שמחות בצמצום וכו'.

גם כמה אדמו"רים נתנו דוגמא אישית, סגרו את החצר והורו לקהילתם להישמר. לכאורה דברים פשוטים וידועים, כמו לומר לציבור החרדי: שמרו שבת, כשרות וטהרת המשפחה. מסתבר שלא. רבים עברו על הנחיות הרבנים.

אדמו"רים לא מעטים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה ומיניה וביה חזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל והולך של חולים ונפטרים כמעט ולא שינה דבר. זילות של חיי אדם.

אדמו"רים רבים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה וחזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל של חולים ונפטרים כמעט לא שינה דבר. זילות של חיי אדם

האחריות לחולים ולמתים מוטלת על כל פרט שלא נשמר ולא שמר. יסוד בשמירת המצוות הוא שאין אדם בר-דעת שיוכל להפיל את האחריות על הרב או האדמו"ר שלו. הפרט נכשל בכך ששמע לרבותיו ועבר עבירה בשמירת הנפש. אחריותם של האדמו"רים והפוסקים נוגעת להכשלת הציבור.

א"ר אבהו אמר רב הונא אמר רב מאי דכתיב (משלי ז', כ"ו): כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ?

כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – זה תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה.
וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ – זה תלמיד חכם שהגיע להוראה ואינו מורה (סוטה כ"ב ע"א).

ועצומים – לשון עֹצֵם עֵינָיו (ישעיהו ל"ג, ט"ו) – שסוגרים פיהם ואינם מורים לצורכי הוראה (רש"י).

תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה – עליו נאמר: כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – יכול להיות באמת ידען גדול, מנהיג רוחני של קהילה או אדמו"ר של חצר חשובה. אלא שהוראותיו אינם מתוך הדיון ההלכתי אלא משיקולים אחרים. הוא בבחינת:

מְּגַלֶּה פָנִים בַּתּוֹרָה שֶׁלֹּא כַּהֲלָכָה, אַף עַל פִּי שֶׁיֵּשׁ בְּיָדוֹ תּוֹרָה וּמַעֲשִׂים טוֹבִים (אבות ג', י"א).

ועל זה הזהיר אבטליון במשנה (שם, א', י"א):

וְיִשְׁתּוּ הַתַּלְמִידִים הַבָּאִים אַחֲרֵיכֶם וְיָמוּתוּ, וְנִמְצָא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְחַלֵּל.

אך גם על מי שהגיעו להוראה ומצויים יום-יום בתהליך הפסיקה אמרו חז"ל שהם עלולים לסטות ולא להורות בדרך ההלכה. כך מסביר רש"י: הפוסקים הללו, גדולים ככל שהם, עוצמים עיניהם למציאות, דבר שאסור לפוסק לעשות. אם היו שותקים ולא אומרים דבר, ניחא. אבל הם סוגרים פיהם לדיון ההלכתי "ואינם מורים לצורכי הוראה" אלא לצרכים אחרים.

חלק מה"הוראות" האלה הוצגו בווידאו לציבור הרחב. מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. אין מרבותינו ז"ל מי שיחשיב תופעה כזו ל"דעת תורה" ואת הנענים לה לבעלי "אמונת חכמים". מכאן ואילך ישלוט הכאוס. פוליטיקאים ינסו ולעתים יצליחו לחלץ הוראות הפוכות. הרב מורה לסגור. חלק גדול מהמוסדות אינם נשמעים לו יותר. הורים אחראיים משאירים את הילדים בבית. אבדן-הדרך נגלה לעין-כל.

מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. מכאן ואילך ישלוט הכאוס

בחודשים האחרונים, כשנדמה שבני-ברק ניצחה את התחלואה וכי גל המתים נעצר, עוד הלעיטו דוברים חרדים את הציבור הרחב בהסברים סוציולוגים כמו צפיפות וחוסר-מודעות, אך לא הסבירו איך ייתכן שה"גדולים" אינם מודעים לכך.

היו שדברו על ה"סכנה הרוחנית" הגוברת על סכנת המוות והעזו להשוות את המצב לגזירות השמד תוך חילול זכרו של רבי עקיבא. ההצטדקות כללה גם השוואות מקוממות בין זלזול בשמירת הבריאות בריכוזים חרדיים לבין הצפיפות בהפגנות ומסיבות בתל-אביב, ואף טענות על אכיפת-יתר אצל חרדים והתעלמות מהערבים.

האם שומרי תורה ומצוות זקוקים להוראות המדינה כדי לשמור מצוות-יסוד כמו שמירת הנפש? זה לא מובן מאליו? האם לא היו חייבים להחמיר במצווה זו מלכתחילה, לשמש דוגמה חיה ליהדות שמקדשת את החיים ולהראות לכולם כיצד שמירה קפדנית על הלכות פיקוח-נפש יכולה לנצח את המגפה?

הסכנה עוד קיימת. שערי תשובה לא ננעלו ועדיין ניתן להציל חיים אם ינהג כל אדם באחריות המחויבת מדין תורה.

הרב נפתלי רוטנברג הוא רב המועצה המקומית הר אדר, עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים, וחוקר בתוכניות על אהבה ודת וחוק ודת בריג'נט פארק קולג', באוניברסיטת אוקספורד. תחומי התעניינותו העיקריים: חוכמת האהבה; הלכה ומדרש; חינוך דמוקרטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 750 מילים

ביום עיון על גידולי שקד, הציג מומחה ממשרד החקלאות, ד"ר שאול בן יהודה, רשימה ארוכה של תכשירים רעילים הנמצאים בשימוש במטעי השקד ● הכימיקלים אמנם לא מגיעים אל הפרי שאנחנו אוכלים, אבל פוגעים בסביבה ובבריאות העובדים במטעים ● בשיחה עם זמן ישראל, בן יהודה דווקא אופטימי: לאחרונה הושלם פיילוט בהדברה מקיימת שעשוי לשפר מאוד את המצב

עוד 930 מילים

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

כן, "רק לא ביבי"

אחת המגמות שאני מזהה היום היא לחץ גובר על מפגיני בלפור והצמתים להקים מפלגה, או להצטרף למפלג/ות ולרוץ במסגרתן, או לאמץ קו פוליטי מפלגתי ברור. הקריאה הזאת מצטרפת להגדרה המזלזלת "מחנה רק לא ביבי", כלומר ההאשמה שלמוחים אין אף אג'נדה מלבד סילוקו של הנאשם.

הלחץ גובר על מפגיני בלפור והצמתים להקים מפלגה, להצטרף למפלג/ות או לאמץ קו פוליטי מפלגתי ברור. הקריאה מצטרפת להגדרה המזלזלת "מחנה רק לא ביבי" – האשמה שלמוחים אין אג'נדה מלבד סילוק הנאשם

שותפים להאשמה קולות מימין, שתומכים בנאשם בשוחד ומרמה מסיבותיהם שלהם, או כי הם חושבים שהוא אפוד המגן מפני מו"מ מדיני שיסתיים בנסיגות ופינוי יישובים. שותפים נוספים ללעג הזה קולות ותיקים משמאל, שמפריע להם כי למחאה אין דרישה חד משמעית משותפת לסיום הכיבוש, לצדק חברתי, להפרדת דת ממדינה. מפריע להם שהשפה של מפגיני בלפור היא לא השפה הפוליטית שהם התרגלו אליה.

אני שמאלני "ישן". אני בא מהעולם של ה"איזמים" הישנים בעצמי. אני סוציאליסט, ובקונפליקט עם קפיטליסטים. אני מאמין בשיוויון אזרחי, בהפרדת דת ממדינה. אני מאמין שהכיבוש כבר הפך מזמן לאפרטהייד דה-פקטו. אני מאמין במפלגות ובחלוקה ברורה למחנות. אני משוכנע ששראל זקוקה לחוקה חילונית ורפובליקאית היום. אתמול.

שוחחתי עם הפעילים. אין ספק: שפתי אינה שפתם. כשהם מזלזלים, למשל, בחלוקה לימין ושמאל – אני חייב להתאפק לא לצעוק ולדפוק על השולחן (עוד מנהג של הדור הישן). אבל אני מכיר בכך שיש להם שפה אחרת ופרספקטיבה אחרת ויש להן מקום ולגיטימיות. עצם המעורבות הפוליטית הממושכת שלהם היא מבורכת. בתנאים הקשים שבהם הם פועלים, הנחישות שלהם מעוררת הערצה.

צריך להבין: לצד מחאת היחידים ו"חוזה חדש" ("קריים מיניסטר"), רוב גופי המחאה הוקמו בחודשים האחרונים והרוב המוחלט והמוחץ בהם הם צעירים מתחת לגיל 30. האידיאולוגיות הותיקות והמנוסחות זרות להם, או נראות להם מיושנות ולא רלוונטיות. השפה הפוליטית (שהם עדיין ממציאים) של הדור הזה שונה. לטוב ולרע, זאת שפה שונה.

המרחב הדמוקרטי כולל מחאה לא מפלגתית לצד מפלגות, לא המצאנו פה את הגלגל. כמו שהפוליטיקה באיגודים המקצועיים, או ברשויות המקומיות, מתנהלת לפי חוקים אחרים מהקשת המפלגתית שמיוצגת בכנסת. גוש אמונים שלום עכשיו, התנועה לאיכות השלטון – כולן לא מפלגתיות. לכולן יש מקום של כבוד בפוליטיקה ובציבוריות הישראלית.

הרוב המוחץ במחאה הם צעירים מתחת לגיל 30. האידיאולוגיות הותיקות והמנוסחות זרות להם, או נראות להם מיושנות ולא רלוונטיות. השפה הפוליטית (שהם עדיין ממציאים) של הדור הזה שונה, לטוב ולרע

אם נרחיק למקומות וזמנים אחרים – המחאה נגד מלחמת וייטנאם היתה ברובה על-מפגתית. הפוליטיקה הסביבתית היא לא פעם על-מפלגתית (גם אם מחנה פוליטי חד מזוהה עם פוליטיקה סביבתית הרבה יותר). המחאות שצמחו נגד המשטרים במזרח אירופה לא היו מפלגתיות. גם התנועה נגד מרוץ החימוש הגרעיני. ועוד ועוד.

לגבי הדרישה להדחת נתניהו ומקומה המרכזי, כבר היה בישראל קמפיין כזה: "מספיק ודי בשלטון מפא"י". אג'נדה לגיטימית לגמרי. גם טוהר המידות זו אג'נדה נורמלית לגמרי להתאחד סביבה, בלי הסכמה על דברים אחרים. טוהר המידות או מלחמה בשחיתות זאת אג'נדה שמקובלת מאוד בתנועות חוץ פרלמנטריות, ולפעמים גם מתגבש מחנה פוליטי סביבה.

הדחתו של ראש מדינה שמסרב לפרוש חרף מחאה ציבורית והליך משפטי על עבירות חמורות זה מכנה משותף סביר בהחלט. נכון שבישראל, שמתחזקת כיבוש 53 שנים, שחלוקת העושר בה בלתי שיוויונית באופן קיצוני, שהמבנה החוקתי שלה הוא שאין חוקה ויש ממסד דתי ששולט בנישואין, בגירושין ובמעמד האזרחי של מהגרים ובני מהגרים – זה נראה מוזר, להעמיד את השחיתות והדחתו של אדם אחד בראש סדר העדיפויות הפוליטי.

אבל השחיתות, לכאורה, הפכה למרכיב מפתח בצורת המשטר הפוליטי והכלכלי בישראל. ב-1996 נתניהו היה סתם ראש ממשלה ימני מהליכוד. לא כך המצב ב-2021. נתניהו, משפחתו ומקורביו הפכו למשהו שהוא יותר ממפלגה. הם הלב הפועם של משטר הכיבוש, ההון-שלטון והתיאוקרטיה הזוחלת. כל תזוזה, כל שינוי, כל רפורמה מותנים עכשיו בהדחתו ובפירוק המשטר שהתעצב סביב אישיותו וסביב מקורביו.

השחיתות, לכאורה, הפכה למרכיב מפתח בצורת המשטר הפוליטי והכלכלי בישראל. ב-2021, נתניהו, משפחתו ומקורביו הפכו ליותר ממפלגה. הם הלב הפועם של משטר הכיבוש, ההון-שלטון והתיאוקרטיה הזוחלת

אז כן. "רק לא ביבי". האיש חייב לעמוד לדין, וכך גם לא מעט מהמקורבים והדמויות הבכירות במשטר שהתעצב פה. בכל מקרה, אסור להם להישאר בשלטון. אין בכך התנכרות לכ-4.5 מיליון נכבשים, או התעלמות מהחצי-תיאוקרטיה, או אדישות לאי-שיוויון חברתי. להפך. זה תנאי מוקדם הכרחי כדי להתקדם בכל שאר החזיתות.

נדב אלגזי עוקב אחרי הימין החדש זה כמה שנים, מאז שהיה קשור לחוגים הניאו-שמרניים או פעל בתוכם, וראה את המהפך המבעית לימין הפופוליסטי החדש. את ניצול הפרצות בחוק ובשיח הפוליטי-תרבותי. שואף להעלות את המודעות בציבור הדמוקרטי הרחב לסכנה, ולחשוף את דרכי הפעולה של החוגים הללו שפעלו לגמרי מתחת לרדאר שנים ארוכות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 644 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה