אנשי עסקים, רבנים ובכיר בבית הלבן התפללו בבית כנסת בבחריין

בין המתפללים בבית הכנסת במנאמה, היו גם ג'ייסון גרינבלט, הרב מארק שנייר וכתב ה״ניו יורק טיימס״ דייוויד האלבפרינגר ● שגרירת בחריין לארה"ב לשעבר: "לראשונה בחיי ראיתי מניין בבית הכנסת שלי" ● בית הכנסת במנאמה נבנה בשנות ה-30 וכיום כמעט שאינו פעיל ● בית הכנסת בדובאי מרכז את עיקר הפעילות לקהילה היהודית של האמירויות

15 גברים יהודים, כולל חמישה רבנים ובכיר בבית הלבן, ערכו תפילת בוקר היום (ד') בבית הכנסת במנאמה. התפילה נערכה בצל הסדנה הכלכלית שמתקיימת השבוע בעיר והחלה אתמול, כחלק מעסקת המאה של הנשיא טראמפ. כל הגברים התעטפו בטלית ותפילין ובסוף הטקס החלו לשיר "עם ישראל חי".

מתפללים בבית כנסת במנאמה, 26 ליוני 2019 (צילום: רפאל אהרן)
מתפללים בבית כנסת במנאמה, 26 ליוני 2019 (צילום: רפאל אהרן)

מי שהוביל את הטקס הוא רבי מארווין הייר ממרכז שמעון ויזנטל, ולאחר מכן אחד המתפללים נתן דבר תורה. בבית הכנסת הזה אין תפילות כדבר שבשגרה כך שזה היה אירוע חריג.

בין המתפללים היה גם ג'ייסון גרינבלט, יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, הרב מארק שנייר, החוקר דייוויד מאקובסקי, שליח ה״ניו יורק טיימס״ בישראל דייוויד האלבפרינגר, וקומץ אנשי עסקים ישראלים שהגיעו לוועידה.

מתפלל בבית הכנסת במנאמה, 26 ליוני 2019 (צילום: רפאל אהרן)
מתפלל בבית הכנסת במנאמה, 26 ליוני 2019 (צילום: רפאל אהרן)

"זה הסוד של העם היהודי, מתי שלא תיכנס לבית כנסת, בכל מקום בעולם, אתה תרגיש בבית", אמר רבי אברהם קופר ממרכז שמעון ויזנטל. בית הכנסת במנאמה נבנה בשנות ה-30 ונבזז ב-1947 בצל ההחלטה על תכנית החלוקה של פלשתין ליהודים וערבים.

הודה נונו, האישה היהודייה שהיתה שגרירת בחריין לארה"ב וארגנה את פתיחת בית הכנסת ביום רביעי, אמרה כי התפילה היתה אירוע מרגש עבורה. "התרגשתי, זה רגע היסטורי ולראשונה בחיי ראיתי מניין בבית הכנסת", היא אמרה.

בית הכנסת במנאמה, 26 ליוני 2019 (צילום: רפאל אהרן)
בית הכנסת במנאמה, 26 ליוני 2019 (צילום: רפאל אהרן)

בית הכנסת הזה שופץ ב-1997 והקהילה שסביבו מונה כ-34 מתפללים. בשיאו, לפני 1947, היו במנאמה 1,500 יהודים, רובם ממוצא עיראקי. כאמור אין שם תפילות בשגרה כיום. בדובאי השכנה החל לפעול בית כנסת לפני כעשור ושימש את הקהילה היהודית של האמירויות.

עוד 216 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 11 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

האשמות מאחורי הקלעים של הטורניר היוקרתי בירושלים

מארגני טורניר השח היוקרתי שנפתח היום בירושלים מאשימים את ישראל בכך שהיא מסרבת להפוך את האירוע למסורת ● בממשלה אומרים בתגובה: "לא יכולים לתקצב תחרויות עתידיות - בגלל ממשלת המעבר" ● אבל ברקע עומדים גם איומים בחרם על המשתתפים, ביקורת על המלון המארח ויחסים עכורים עם ערב הסעודית

עוד 473 מילים

פיצחנו את בן גוריון

לקראת יום השנה לציון מותו של דוד בן גוריון, הוציא משרד התרבות והספורט בראשות השרה מירי רגב, הזמנה לארוע הממלכתי. בתמונה שבהזמנה שהופצה, מופיע לוי אשכול ולא בן גוריון.

כמובן שמשרד התרבות והספורט האשים את משרד ההפקה במחדל ולא נלקחה אחריות אישית של מאן דהוא במשרד עצמו, שצריכים לבצע הגהה על החומרים שיוצאים להם מהמשרד.

אבל מה זה  כבר משנה ברצף הבלתי נפסק של התנהלות חסרת תרבות של השרה הממונה עליו? מה שווה התרבות אם איננו יכולים לשלוט בה? מה בכלל שווה התרבות ומי קובע מהי תרבות?

במציאות מעורבלת, מעורפלת ומגוונת כמו שלנו אי אפשר לקבוע באמת מהי תרבות מובילה וטוב שכך. התענוג והשמחה היא על המגוון הבלתי יאמן שיש לנו ועל עידן בו נפלו המחיצות בין נמוך לגבוה והזכות לנוכחות של הכל מכל בתנאי שכלולים בו חשיבה ואיכות.

במציאות מעורבלת, מעורפלת ומגוונת כמו שלנו אי אפשר לקבוע באמת מהי תרבות מובילה, וטוב שכך. השמחה היא על המגוון ועל עידן בו נפלו המחיצות בין נמוך לגבוה, בתנאי שכלולים בהם חשיבה ואיכות

אולם אפשר לדרוש הבנה במה שעושים וגם התמצאות בשפת האם בה מדברים. שרת תרבות וספורט לא חייבת להיות התגלמות המנעד הרחב של העולם התרבותי אבל היא מחוייבת בתרבות התנהגותית ולשונית, בדיקת התחומים והנושאים שהיא מייצגת, ולא להסתפק בוולגריזציה של ערכי הלאום כהוכחה לקיומה ולחוזקתה.

אם השרה מירי רגב מתגאה כי מעולם לא קראה צ'כוב, כמעין התרסה להיותה מחוברת לתרבות מסוג לא הגמוני אשכנזי. אין מחוייבות לקרוא צ'כוב, אבל השאלה מה כן קראה? האם הציגה פעם מודל של קריאת ספר כמו שעשה למשל הנשיא שמעון פרס ז"ל? כמו אפילו שעושה נתניהו כשהוא מניח את הספר של צ'רצ'יל ליד כסאו במהלך טיסותיו?

אם השרה מירי רגב מתגאה כי מעולם לא קראה צ'כוב, כמעין התרסה להיותה מחוברת לתרבות מסוג לא הגמוני אשכנזי. אין מחוייבות לקרוא צ'כוב, אבל השאלה מה כן קראה?

כשמגיעים לפסטיבל סרטים של טרנטינו, רצוי להתעדכן מה היו סרטיו ולא לצאת מזה בתיאור מעורפל ומאולתר שיכול היה לשמש כל סרט ממוצע שעוסק ביחסים בין גברים ונשים על הטקסטים ומערכות היחסים ביניהם. זה לגמרי סבבה למות על הסרטים של זאביק רווח אבל התקדמנו מאז.

מדוע להעליל על תעשיית הסרטים הישראלית דברים שאינם נכונים בנוגע לקיפוח מזרחים ופריפריה? ב-2016 נמסר בכתבת וויינט: "אי אפשר להגיד שהאקדמיה אינה מפרגנת ליוצרים מזרחים. יובל דלשד זכה בפרס אופיר אשתקד עם "באבא ג'ון" (והאלקבצים לפניו עם "גט") וגבר על שמי זרחין ("המילים הטובות"), וניצן גלעדי עם "חתונה מנייר". תוסיפו אליהם את מני יעיש,  יוסף פיצ'חדזה, רשף לוי, ובני תורתי ותקבלו נציגות ראויה לבני עדות המזרח בין הבמאים המועמדים בשנים האחרונות.

וכשמדברים על קטגוריות המשחק – הן נשלטות על ידם. בידקו את השמות המובילים. כשמדברים עם שחקן כדורסל מוערך ומצטלמים איתו, אפשר לבדוק מיהו, לפני שהופכים אותו בסטראוטיפיזציה הפרטית שבראשה של שרת התרבות והספורט ליבוא אפרו-אמריקאי או חלילה וחס – סודני (סרטן בגוף האומה), כשמדובר בצבר ממוצא תימני ומרוקאי כהה למראה.

כשמדברים על קהילת הלהט"ב רצוי להתעדכן שלא אומרים לסבים ולסביות. יש לזה מילה: הומוסקסואלים, להט"ב קווירים ועוד. זאת ועוד בנוסף לפנינים של הגברת שכבשה בצעקות את טיימס סקוור, פיצחה את השואה, טענה ש"מה שווה התאגיד אם איננו יכולים לשלוט בו", ואף התגאתה בקיום הליכודיאדה ביום השואה הבינלאומי כי "מעולם לא סיקרו את יום השואה כמו שסיקרו אותו השנה בזכות הליכודיאדה".

כשמדברים על קהילת הלהט"ב רצוי להתעדכן שלא אומרים לסבים ולסביות. יש לזה מילה: הומוסקסואלים, להט"ב קווירים ועוד. זאת ועוד בנוסף לפנינים של הגברת שפיצחה את השואה

תרבות בהחלט לא חייבת להיות מהלר וצ'כוב, היא יכולה להיות גם פירקת איל נור, אם השרה רגב היתה מואילה בטובה להפנות קצת תקציבים לעידוד התזמורת הנפלאה הזו המנגנת מוסיקה ערבית אותנטית, המייצגת את יהודי ארצות ערב והאיסלם ואף הופיעה בכנסת ובארועים ממלכתיים מכובדים.

משום מה תזמורת זו זכתה לאורך השנים להתעלמות מבקשות חוזרות ונשנות אל משרד התרבות והספורט בראשות מירי רגב כדי לתמוך בה, בעת שהשרה העדיפה לקדם שוב ושוב את הזמר האלמוני והמקופח אייל גולן.

לשרה מירי רגב אין טיפת כבוד ורגישות אמיתית לערכי הלאום. הם משמשים לה פלטפורמה לייחצונה הבוטה ותו לא.

משום מה תזמורת זו זכתה לאורך השנים להתעלמות מבקשות תמיכה חוזרות ונשנות אל משרד התרבות והספורט בראשות מירי רגב, בעת שהשרה העדיפה לקדם שוב ושוב את הזמר האלמוני והמקופח אייל גולן

אם מי שמתמצתת את הפטריוטיות שלה בנפנוף דגלים ולבישת שמלה עם ציור של ירושלים יכולה לשלוח הזמנה שכותרתה בן גוריון עם תמונה של לוי אשכול, בלי לטרוח לעשות הגהה על כך, או גרוע מכך, לעשות הגהה ולא לראות את הבעיה – היא חושפת בכך את חוסר הכבוד לערכי הלאום.

מי שמשתמשת במושג המקובל מעולם הפרסום והשיווק: "לפצח  רעיון כדי ליצור קונספט" כדי לומר שהיא "פיצחה את השואה" לטובת טקס יום העצמאות, לא ראוייה בכלל לשמש כמייצגת של ממשלת ישראל.

היא גם אינה לוחמת צדק בגזענות ומעולם לא היתה. היא בסך הכל משתמשת במוצאה כדי להלהיט את נושא הקיפוח המזרחי אולם במקביל יכולה לנזוף בח"כ ממוצא אתיופי, גדי יברקן (כחול לבן), אשר ביקר את שרת התרבות מירי רגב בעקבות אי-ניצול תקציב התאגיד למורשת יהודי אתיופיה ולנזוף בו "חבל שבדבריו אין את הכרת הטוב והצניעות שמאפיינים את העדה האתיופית".

היא אינה לוחמת צדק בגזענות ומעולם לא היתה. היא משתמשת במוצאה כדי להלהיט את נושא הקיפוח המזרחי, ובמקביל נוזפת בח"כ ממוצא אתיופי ש"בדבריו אין את הכרת הטוב והצניעות שמאפיינים את העדה האתיופית"

חבל שאין במירי רגב את הכרת הטוב והצניעות הבסיסית על המסלול שהיא עשתה והגיעה עד הלום לעמדת עוצמה. היא לא היתה המזרחית הראשונה מהפריפריה בדרגות גבוהות בצבא וגם לא כדוברת צה"ל, לפניה היתה רות מלכי-ירון שהיתה דוברת צה"ל הראשונה, ילידת אלג'יר אשר גדלה בבאר שבע. מלכי-ירון  המייצגת ממלכתיות, בעלת קריירה מוצלחת ומעניינת במשרד החוץ ובאקדמיה עם ניסיון פוליטי לאחד את הקרעים והשסעים בחברה הישראלית לטובת עתידה.

מירי רגב לא מעוניינת לתקן ולחבר. להפך. היא בנתה את  הקריירה הפוליטית שלה על עמדת דווקאיות, הסתה ונעיצת אצבע בעין,  העמקת השסע וחוסר כבוד לערכי התרבות והלאום שהיא מתיימרת לייצג. היא אמרה שאת מה שעשתה במשרד התרבות שני שרים לא יוכלו לתקן. את התיקונים והאיזונים בקידום התרבות הישראלית על כלל רבדיה וגווניה- תמיד אפשר לתקן. את הוולגריזציה, הנזק החברתי והפוליטי שיצרה יהיה בהחלט קשה לתקן ובזה היא אכן צודקת.

גילה לבני זמיר, חיפאית, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, הבית ברחוב חיים, שינוי המציאות הפוליטית בחיפה ועוד. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה, BA בתקשורת, רוח וחברה. יו"ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 946 מילים

מאז הורשע רומן זדורוב ברצח הילדה תאיר ראדה לפני עשר שנים, הפכה הפרשה לתיק הפלילי המדובר ביותר בתולדות המדינה ● מאות אלפי אזרחים טרחו וקראו את חומרי החקירה, ניתחו ראיות פורנזיות, וחשפו ראיות משלהם ● אך מה שהחל כהתגייסות למען זיכוי זדורוב, הפך לסמל מובהק של חוסר אמון ברשויות המשפט ולמחאה נגד הממסד ● סוגרים עשור: כתבה שנייה בסדרה

עוד 1,217 מילים ו-1 תגובות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את התפזרות הכנסת

גנץ: "ההקשר של השימוש בחסינות יצא מכל פרופורציה" ● הפריימריז לראשות הליכוד ייערכו ב-26 בדצמבר ● ח"כ פורר: לבטל את השבתון בבחירות למי שלא מצביע ● ליברמן תקף בחריפות את נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?" ● ח"כ זוהר על ליברמן: "נמאס לי להשקיע זמן באיש הזה"

 

13:00 עריכה

ח"כ אחמד טיבי כבר מתוכנן ליום שארי הבחירות השלישיות

12:53 עריכה

מליאת הכנסת אישרה את בקשת הוועדה המסדרת בדבר הקמת ועדה מיוחדת לדיון בהצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22 והצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23. את הקמת הוועדה אושרה במליאה ברוב של 18 תומכים וללא מתנגדים.

12:22 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ: "מישהו אמר לי פעם שיום אחד נצטרך את החסינות. אמרתי לו – מה זה? משחקים בחסינות קשורים לשטיקים פוליטיים. אני מציע להתרחק מהאזור הזה. אין מקום לחסינות במקרה הזה. צריך לבדוק שישתמשו בחוקי החסינות במקרים שבהם צריך אותם".

"ההקשר של השימוש בחסינות יצא מכל פרופורציה", הוסיף גנץ בכנס החירום לשמירה על שלטון החוק בכנסת. "המאבק על החסינות הוא מאבק מתמשך בין שלוש מערכות בחירות שנועדו לעניין הזה. להגיע לרוב שיבטיח חסינות. כנגד זה אנו חייבים לקום".

12:06 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה: "הבחירות הקרובות יהיו שירת הברבור של הנאשם מבלפור".

11:53 עריכה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22. בשעה 12:00 תתכנס הוועדה המסדרת לקראת הקריאות הבאות.

11:41 עריכה

ח"כ גדעון סער (ליכוד) מברך על ההגעה להסכמה בעניין תאריך הבחירות לראשות מפלגת הליכוד – 26 בדצמבר. "אקיים קמפיין חיובי, נקי וענייני", הוא מבטיח. אנחנו מחכים.

11:14 עריכה

הפריימריז בליכוד יתקיימו ב-26 בדצמבר, בעוד 15 ימים. כך מדווח עמית סגל.

11:08 עריכה

השר בצלאל סמוטריץ' תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא לא היה נאמן לנו אף פעם. הוא תמיד שם אותנו בסוף התור במשאים ומתנים".

בראיון בגלי ישראל, הוסיף סמוטריץ': "הוא ברמה האישית תמיד בגד בציונות הדתית, ועשה הכל כדי שתהיה כמה שיותר חלשה וכנועה. ההליכה שלנו עם נתניהו כרגע היא לא עם נתניהו האיש, אלא עם נתניהו הסמל. הניסיון של מערכת המשפט, בגיבוי של אמצעי תקשורת ואנשי שמאל קיצוני, להדיח את הימין מהשלטון באמצעות כתבי האישום המגוחכים האלו – זה משהו שאסור לתת לו יד".

בצלאל סמוטריץ (צילום: פלאש 90)
בצלאל סמוטריץ (צילום: פלאש 90)
10:40 עריכה

ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בחירות שלישיות זו נקודת שפל למדינת ישראל, אבל נקודת השפל הזו מתחילה בראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים".

10:26 עריכה

הוועדה המסדרת בכנסת אישרה: הכנסת תצביע עוד היום על הקדמת הבחירות.

במהלך הדיון אמרה חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה: "יום עצוב. אות קלון לפוליטיקה הישראלית. דורשת לבטל את תוספת השכר של 1,500 שקלים לחברי הכנסת. לא מגיע לנו".

10:16 עריכה

עמית סגל מדווח על מאחורי הקלעים של המשא ומתן: גם דרעי וגם שקד נפגשו יו"ר כחול לבן בני גנץ, והבטיחו לו שאם נתניהו יפר את הסכם הרוטציה הם יחברו אליו כדי למנוע זאת.

10:10 עריכה

יו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ עודד פורר ביקש במהלך הדיון בוועדה המסדרת על הליך החקיקה לפיזור הכנסת לקדם את החוק לפיו יום החופש בבחירות יינתן רק למי שהולך להצביע.

09:34 עריכה

הוועדה המסדרת מתכנסת כעת לדון בחוק לפיזור הכנסת.

09:32 עריכה

ח"כ בצלאל סמוטריץ', על הכרה באזרחים זרים דרך מבחן תיאוריה לאופניים חשמליים: "אני לא מכיר דבר כזה וכל עוד אני במשרד התחבורה הוא לא יקודם. אזרוח זוחל הוא דבר רע שלא יקרה במשמרת שלי".

08:39 עריכה

בדרך לבחירות. איך צפויה הכנסת להתפזר היום? ב-09:30 תתכנס הוועדה המסדרת לדיון טכני בחוק. בשעה 11:30 החוק לפיזור הכנסת יגיע למליאה לקריאת טרומית, משום שמדובר בהצעת חוק פרטית. לאחר מכן הוועדה המסדרת תתכנס שוב, על מנת להכין את החוק לקראת הקריאות הבאות. לפי הערכות, אם לא יצוצו הפתעות של הרגע האחרון, בשעות הערב הח"כים יעלו לדוכן הנואמים במליאה ובסביבות 23:00 החוק צפוי לעבור, הכנסת ה-22 תפוזר באופן רשמי והקמפיינים יתחילו. או ליתר דיוק ימשיכו.

מליאת הכנסת העשרים ושתיים באוקטובר האחרון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
מליאת הכנסת העשרים ושתיים באוקטובר האחרון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
08:34 עריכה

ח"כ גדעון סער שולח תנחומים לקהילה היהודית בניו ג'רזי, בעקבות הירי במרכול הכשר.

08:28 עריכה

השר ישראל כץ (הליכוד) תוקף את הסקר שפורסם אמש בחדשות 13, לפיו הליכוד בראשות גדעון סער מקבלת יותר מנדטים מאשר בראשות בנימין נתניהו: "זה ממש שקר. לבוא ולהציג את זה בצורה כזאת, זה ניסיון להגיד שיש מישהו שמקבל יותר מנתניהו. יש כאלה שיש להם רוב באולפנים, כמו גדעון סער, ויש כאלה שיש להם רוב בציבור. הרוב באולפנים הוא מניפולטיבי, הציגו את זה לציבור בצורה לא נכונה".

"הציבור לא האמין עד הרגע האחרון שהולכים לבחירות", הוסיף כץ בראיון לכאן רשת ב'. "כאן באופן מדהים אף אחד לא מתפשר מבחינת אלה שאנחנו ציפינו מהם – אם זה כחול לבן ואם זה ליברמן ואם זה עמיר פרץ. כמו שאני רואה את זה, רק בנימין נתניהו התפשר והתפשר והתפשר".

השר הודיע כי הוא מתכוון לפנות לשרים וחברי הכנסת מהליכוד כדי להתאגד למען נתניהו. "אנחנו מגבים אותו כי אנחנו אומרים שהוא בראש הליכוד וקוראים לציבור לתמוך בו. כולנו נפעל ביחד". על הפריימריז בתוך המפלגה אמר: "צריך לעשות את זה כמה שיותר מהר, כדי להיערך מול כחול לבן. אני חושב שבהיערכות נכונה, אני אופטימי".

07:56 עריכה

ח"כ יואב סגלוביץ' (כחול לבן): "זה או נתניהו וענייניו או מדינת ישראל. אני מקווה שעד שתיים-עשרה בלילה תהיה פה התעשתות של מי שהוא עדיין רה"מ של כולנו"

עוד הוסיף סגלוביץ' בראיון לכאן חדשות, "אנחנו כולנו מסתחררים סביב בנאדם אחד, לקראת חנוכה כמו סביבונים. יש כרגע מול עינינו ראש ממשלת מעבר שיש לו כתב אישום עם שוחד והפרת אמונים והוא רוצה להסתתר – הוא יעשה הכל בשביל החסינות".

07:46 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) על המתקפה של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, על ראש הממשלה בנימין נתניהו: "יצא המרצע מן השק, נמאס לי להשקיע זמן באיש הזה".

בנוסף אמר זוהר, "אני חושב שראש הממשלה בסופו של יום יגיע לבית משפט ויוכיח את חפותו. השאלה היא מתי, האם הוא יצטרך לעשות את זה עכשיו ולתת פרס לתקשורת, לשמאל וגם למשטרה ולפרקליטות ששיתפה פעולה כדי להפילו או בתום כהונתו באמצעות חסינות שאני מקווה שהוא יקבל אותה".

07:39 עריכה

ח"כ אורי מקלב, מיהדות התורה: "מה שמגמגם כמו בחירות ואולי מדדה כמו בחירות אז זה בחירות, אבל יש דברים שלא מגיעים בבחירות, אבל בעת נעילת שער, אנשים מוכנים לשנות את העמדות הנחרצות שלהם".

על מפלגתו אמר מקלב כי "העמדה שלנו היא לא נתניהו-לא נתניהו, אנחנו הולכים עם הליכוד, היו עליות וירידות, אבל אנחנו נמשיך עם זה. המפלגות החרדיות לא היו חסם. המפלגות הגדולות לא הצליחו להגיע ביניהן להבנה".

07:37 עריכה

ח"כ יואב קיש, מתומכיו של גדעון סער, על המחלוקת בתוך הליכוד בנוגע לתאריך הפריימריז. כזכור, בנימין נתניהו ותומכיו מעוניינים כי הפריימריז יתקיימו ב-23 בדצמבר, ואילו תומכיו של סער מעוניינים בתאריך 6 בינואר. "אנחנו רוצים שזה יהיה בתחילת ינואר, כדי להציג תכניות ברורות וכי יש עניינים מנהלתיים שצריך לטפל בהם", אמר בראיון לגל"צ.

"אנחנו לא צריכים סקרים, נתניהו ניסה כבר פעמיים ולא הצליח", המשיך קיש. "אנחנו מבקשים שלושה שבועות, וזה המינימום של המינימום. אפילו הודעה לבוחר הם לא מוכנים לשלוח כי אין מספיק זמן. כל מצביעי הליכוד יצטרכו להכריע בין שתי אפשרויות, או שאנחנו הולכים לממשלה בראשות גדעון סער, או שאנחנו הולכים לאופוזיציה בראשות נתניהו. כל מחנה הימין עוד יתגעגע לימיי ה-55".  

גדעון סער ויואב קיש, מרץ 2019 (צילום: Flash90)
גדעון סער ויואב קיש, מרץ 2019 (צילום: Flash90)
07:15 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, במתקפה חריפה מאוד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

"אדוני ראש הממשלה כנראה שבגילך זכרונך בוגד בך ושכחת שתמכתי במתווה הנשיא שהעניק לך, ולא לבני גנץ, זכות לכהן ראשון כראש ממשלה. לו הייתי מתנהל כפי שאתה מתנהל, הייתי מצטרף לממשלת מיעוט עם 'כחול לבן' ללא היסוס. ההבדל בינינו, שלי יש ערכים ולך רק אינטרסים. ערך עליון עבורי הוא חברות משהו שזר לך לחלוטין", כתב ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו.

ליברמן התייחס לאמרות עליו מצדו של נתניהו ומצד קרוביו, על כך ש"הוא מופעל על ידי גורמים עלומים מחו"ל", "ליברמן הוא 'סוכן'", "סוכן של כאוס". "אדוני ראש הממשלה, הפוסל במומו פוסל. אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם? אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר? אולי אתה הסוכן של ספנסר פרטריג'? אולי אתה משרת את האינטרסים הכלכליים של נתן מליקובסקי? גם כאן ההבדל בינינו שאצלי מעולם המטרה לא קידשה את האמצעים ומעולם לא החלפתי עקרונות בכיסאות. אז תסתכל בראי טוב טוב. שב עם עצמך ותעשה חשבון נפש".

לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות, בסילופים ובגרסאות זדוניות נגדי באופן אישי ונגד משפחתי וסביבתי הקרובה, היוצאים…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום שלישי, 10 בדצמבר 2019

עוד 22 עדכונים

פעם נוספת אל הפרצה

הוא פיזר את הכנסת ב-30 במאי כי היו לו רק 60 מנדטים, וזה לא מספיק לחסינות ● הוא ניסה להשיג 61 מנדטים לגוש הימין בבחירות ב-17 בספטמבר, אבל גם אז הוא נכשל ● עכשיו נתניהו ינסה בפעם השלישית, ב-2 במרץ 2020 ● בדרך הוא ינהל קרב חסר עכבות נגד גדעון סער, הסוקרים, וכל מי שיעמוד בדרכו ליעד הנכסף: החסינות שתמנע מבית המשפט המחוזי בירושלים לפתוח במשפט נגדו על שוחד, מרמה והפרת אמונים ● פרשנות

עוד 557 מילים

למקרה שפיספסת

הפוליטיקלי קורקט מת. וזה טוב

מירי רגב וגדי יברקן שותפים לאותו המאבק, ושניהם ממשיכים לצעוק אחד על השני בקולי קולות את אותו הדבר. ובזמן הזה תקציבים מועברים, ובכל יום האדם מת עוד קצת.

בשביל קצת פופוליזם, ועוד קצת דעת קהל, ומי אמר את המילה האחרונה במסדרונות הפייסבוק.

בעוד חגיגות הסיגד הסתיימו, עלה ח"כ יברקן לכנסת לתקוף את השרה רגב על אי יישומו של חוק המרכז למורשת יהדות אתיופיה התשע"ב 2012. המרכז שאמור היה להיות חלק מיחידת המורשת של מנהל התרבות במשרד התרבות והספורט, לא הוציא לפועל את תכנית הפעולה שלו, והמשאבים שהוקצו לו חזרו לקופת המדינה.

ח"כ יברקן כינה את השרה רגב "מחבלת תרבות" וטען שהיא "מנסה למחוק את התרבות והמורשת של ביתא ישראל", וכי הוא "לא יתן לכך יד"

משמעות החוק, בין היתר, היתה העברת הפעילות והתקציבים מיוזמות פרטיות של עמותת ונדבנים לאחריותה של המדינה. ח"כ יברקן כינה את השרה רגב "מחבלת תרבות" וטען שהיא "מנסה למחוק את התרבות והמורשת של ביתא ישראל", וכי הוא "לא יתן לכך יד".

בתגובה ענה משרד התרבות כי "אין בין דברי יברקן ובין המציאות כל קשר, כי אם רק ניסיון נואש להרוויח כותרת פוליטית על גב העדה. חבל שבדבריו אין הכרת הטוב, צניעות ומחויבות לאמת, שמאז ומתמיד אפיינו את העדה האתיופית".

ואני חושבת מה נסגר? איך שוב פעם נשאבנו לדיונים פופוליסטים משני הצדדים במקום להתייחס ברצינות לשאלה ולספק תשובה הולמת.

בתגובה ענה משרד התרבות כי "אין בין דברי יברקן ובין המציאות כל קשר, כי אם ניסיון נואש להרוויח כותרת על גב העדה. חבל שבדבריו אין הכרת הטוב, צניעות ומחויבות לאמת, שמאז ומתמיד אפיינו את העדה האתיופית"

הייתה זו השרה רגב שפעלה במשרד התרבות לשנות ולהגדיל את העוגה למוסדות תרבות נוספים, כאלו שמביאים אג'נדה נוספת לשולחן הדיונים המורכב של חיינו פה. היא זו שטענה שצ'כוב לא יותר חשוב מאבן גבירול או משבזי. והיא צודקת.

המילה האחרונה היום בחברות הייטק היא diversity -ההבנה שככל שהחברה יותר מגוונת תרבותית ואתנית ככה היא מצליחה, מגוונת ועשירה. הכינור לצד העוד, לצד המסנקו.

בתרבות הפופ-פוליטיקה מירי רגב היא מלכת העשור – היא העזה להוציא את השסע העדתי החוצה ואנחנו נהיה חייבים לדבר עליו לעומק ולא רק לצרכים פוליטיים וסקטוריאלים צרים.

בתרבות הפופ-פוליטיקה מירי רגב היא מלכת העשור – היא העזה להוציא את השסע העדתי החוצה, ואנחנו נהיה חייבים לדבר עליו לעומק ולא רק לצרכים פוליטיים וסקטוריאלים צרים

בנתיים, ממשיכים חברי הכנסת להשתמש אחד בשני ולפנות זה אל זה בכלים דמגוגיים, במקום פשוט לשאול – מה קורה ואיך מתקדמים מכאן.

שניהם מייצגים ציבורים שהודרו מהנרטיב ומחלוקת העוגה התקציבית ושניהם פועלים לחיזוק השכבות החלשות תוך מתן דגש על חינוך ולמידה. אך האם הפוליטיקאים שלנו יודעים לזהות רק משברים או גם הזדמנויות? בייחוד כאלו משותפות. כי גם ככה עובדת דמוקרטיה.

צריך לומר שבנוסף למערכת בחירות שלישית, אני מקווה שהשיח הרדוד הזה לא יפחד לקפוץ למים העמוקים שהם בעיית חלוקת המשאבים, יחסי דת ומדינה וזכויות לשכבות ללא זכויות פוליטיות. בהצלחה לנו.

בוגרת תואר ראשון למדעי החברה מאוניברסיטת בר אילן, קצינה במילואים ביחידה לקשרי חוץ ובוגרת שבט "אדיס" של תנועת הצופים. כיום עובדת במרכז לטכנולוגיה חינוכית, בפרויקט UnitEd של יהדות התפוצות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

״לא ידענו על האפשרות לסמן מוצרי מזון בירוק״

רפורמה שאושרה ב-2017 הגדירה את הקריטריונים לסימון מזון שערכיו חורגים מאלה שהגדיר משרד הבריאות, במדבקות האדומות ● במקביל, היצרנים יוכלו לסמן במדבקה ירוקה מוצרי מזון מומלצים לצריכה - אבל עתה מתברר שאיש לא אמר להם זאת ● מנכ״ל תנובה: ״אף אחד לא סיפר לנו על כך, וגילינו זאת רק אחרי שכבר נערכנו עם האריזות החדשות ועם המדבקות האדומות״ ● משרד הבריאות: ההגדרות הועברו להתאחדות התעשיינים

עוד 491 מילים

כ"ץ מציג כך לא הקמתי אי מלאכותי מול חופי עזה

השבוע פורסם כי במערכת הביטחון שוקלים להקים אי מלאכותי מול חופי עזה, ובכך לסייע לכלכלה ולתחבורה הפלסטינית, והכל בהשראת חזונו של שר החוץ ישראל כ"ץ ● נשמע מוכר? לא במקרה ● אמיר בן-דוד צלל לארכיונים, וגילה כי כ"ץ "מקדם" את הפרויקט כבר קרוב לעשור ● אבל הקידום הזה מתבטא בהמון כותרות וכתבות בישראל ובעולם, ובאפס תוצאות ● פייק ניוז לחופי עזה

עוד 690 מילים

בכל יממה שחולפת משחרר טראמפ בממוצע כ-13 הצהרות מפוקפקות ● המספר הזה מהדהד את עומק תרומתו לאגביות שבה נתפס השקר בעולם החדש, ולשעבוד של הצרכן לעולמות פנטסטיים שבהם מככבים מין, אלימות ומשחקי-שליטה מגדריים ● סוגרים עשור: כתבה ראשונה בסדרה

עוד 1,606 מילים ו-1 תגובות

גנץ: אסור להפוך את הכנסת לעיר מקלט; נתניהו: חדול מהספינים

סקר חדשות 13: כחול לבן עם 37 מנדטים, הליכוד - 33 ● הוועדה המסדרת תדון מחר בהליך החקיקה לפיזור הכנסת ● תאריך הפריימריז בליכוד המסתמן: 23 בדצמבר ● השרה מירי רגב: גדעון סער הפך לכלי בידי השמאל ● ח"כ יאיר גולן: "תגובות צה"ל לא מזיזות לחמאס"

עוד 41 עדכונים

ביקורת סבירה ומידתית קריאה מודרכת בנאומו של השופט סולברג

בעוד מרבית הסיקור התקשורתי בכנס העמותה למשפט ציבורי ביום שישי התרכז בנאומה של המשנה ליועמ״ש דינה זילבר, דווקא הנאום המקיף של שופט העליון נעם סולברג היה הארוע המשמעותי של הכנס ● סולברג, מתנחל חובש כיפה ושמרן, ומי שנתפש כסמן הימני בעליון, התייחס בהרחבה לתפוח האדמה הלוהט של היחסים בין הממשלה והכנסת לבין בית המשפט העליון ● וכל זה, מבלי שיזדקק להסתה, תיאוריות קונספירציה או זריעת שנאה ● פרשנות

עוד 1,385 מילים

הנחיה לחיילות: לא לדבר בקשר עם החיילים החרדים

מעקב זמן ישראל ד׳, ששירתה כתצפיתנית בשטחים: "כאשר הגיע לשטח גדוד חרדי, קיבלנו הנחיה חד משמעית: אין יותר אימונים ואין בכלל קשר, למעט במקרה של מידע ודאי על חדירה, כי אסור שהחיילים ישמעו בקשר קול של אישה" ● "זה יצר סיכון בטחוני אמיתי, אבל סתמנו את הפה" ● דובר צה"ל בתגובה: "לא מוכרת לנו בעיה מהסוג המתואר"

בתחילת השבוע פרסמנו כאן כתבה על המחיר שמשלמות חיילות על המאמצים הכבירים שעושה צה"ל ליצור סביבת שירות מותאמת לחיילים חרדים.

אחת המרואיינות בכתבה, קצינה בצה"ל שבחרה להישאר בעילום שם, העלתה בפנינו את האפשרות ההיפותטית שחיילות לא יוכלו אפילו לדבר בקשר עם חיילים חרדים גם במקרה של חשש לאירוע בטחוני חריג.

בעקבות פרסום דבריה של הקצינה, הגיעה לידינו עדות מהשטח על מדיניות ברוח זו שהונהגה בצה"ל. לפי העדות, צה"ל אסר על תצפיתניות במוצבי שטח רגישים להתאמן בקשר עם חיילים חרדים שהתאמנו בסמוך, תוך פגיעה במוכנות של התצפיתניות והחיילים לחדירת מחבלים, והגדלת הסיכון לחיי אדם.

ד' (השם המלא שמור במערכת) שירתה לפני כשבע שנים כתצפיתנית במוצב בשטחים, שנמצא באזור רגיש שבו מתרחשים חדירות וניסיונות חדירה רבים של מחבלים. לדבריה של ד', פעילותם של חיילי החי"ר באזור הייתה תלויה לגמרי בהכוונה שקיבלו בקשר מהחיילות התצפיתניות.

"שירתי באזור הזה במשך כל השירות הסדיר ותמיד עבדנו צמוד עם חיילי החי"ר שהסתובבו בשטח", מספרת ד'. "כדי למנוע חדירות מחבלים היינו צריכות להתריע ולכוון את החיילים במהירות וביעילות, ולצורך זה היינו צריכות להתאמן על הקשר עם החיילים מדי יום. לא פגשנו אותם, אבל היינו צריכים לדבר איתם בקשר, גם בשביל להתאמן למקרים של חדירת מחבלים, וגם בשביל לדעת איפה הם ולזהות אותם בתצפית".

"דיברנו על זה בינינו וחשבנו להתלונן, אבל אף אחת לא התלוננה. אתה יודע איך זה צבא, אומרים לך לעשות משהו ואת אומרת לחברה שלך בשקט שזה הזוי וחסר אחריות, אבל בסוף את סותמת ועושה מה שאומרים לך"

לדברי ד', גדודי החי"ר בשטח התחלפו כל שלושה חודשים, ובאמת מהתקופות האלה הגיע לאזור גדוד של נח"ל חרדי, "נצח יהודה".

"כאשר הגיע הגדוד החרדי, קיבלנו הנחיה חד-משמעית: אין יותר אימונים ואין בכלל קשר, למעט במקרה של מידע ודאי על חדירה, כי אסור שהחיילים ישמעו בקשר קול של אישה.

"זה היה הזוי. קודם כל אין כאן מגע פיזי או אפילו מראה, זה רק לדבר בקשר, אז מה הסיפור? דבר שני, זה אמר שהכשירות המבצעית של החיילים האלה תהיה גרועה, ואנחנו חששנו שבזמן אמת הם לא ידעו מה לעשות. מזל שלא היו חדירות בשלושת החודשים האלה.

"אבל היו גם הרבה מצבי ביניים. למשל כשמישהו זז בשטח, ולא היה ברור אם זה מחבל, תושב, או החיילים עצמם. לא ידענו אם אנחנו יכולים לדבר עם החיילים בקשר כדי לבדוק איפה הם, ולדעתי זה יצר סיכון ביטחוני אמיתי".

התלוננתן בפני הממונים עליכן?

"לא. דיברנו על זה בינינו וחשבנו להתלונן, אבל אף אחת לא התלוננה בסוף. אתה יודע איך זה צבא, אומרים לך לעשות משהו ואת אומרת לחברה שלך בשקט שזה הזוי וחסר אחריות, אבל בסוף את סותמת ועושה מה שאומרים לך".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל, כצבא העם, מחויב להבטיח סביבת שירות בטוחה ומכבדת לכלל המשרתים בשורותיו. חיילים המקיימים אורח חיים חרדי זכאים לסביבת שירות המכבדת את אמונתם, תוך שמירה על כבודם של שאר המשרתים. אין בכך כדי למנוע מענה כנדרש לצרכים מבצעיים, ולא מוכרת בעיה מהסוג המתואר".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מי הליצן שכתב את הכתבה? החודש פורסמו כתבות רבות שמתארות את הבלו של הגיוס החרדי,הם לא חרדים! שוחחו איתם. הוגשו תלונות ועתירה לבגץ! אתה באמת תמים מר כותב?? גוללו את מה שעמד מאחורי הבלוף ו... המשך קריאה

מי הליצן שכתב את הכתבה? החודש פורסמו כתבות רבות שמתארות את הבלו של הגיוס החרדי,הם לא חרדים! שוחחו איתם. הוגשו תלונות ועתירה לבגץ! אתה באמת תמים מר כותב?? גוללו את מה שעמד מאחורי הבלוף והגדירו את זה כבלוף! ד"ר ישי (כתב לענייני חרדים) פרסם כתבה נספת בנושא,וראיין אנשים בתוך המערכת. אין 1700 חרדים ולא נעליים! מדובר בחילונים שבעברם היו חרדים,אך פנו ללשכת גיוס כחילונים,ובעולים חדשים שהתנדבו והשלימו מכסות לחרדים כשהם למעשה חילונים,ועוד ועוד כיסויי תחת כאלה! אז לפרסם כתבה כזאת??? ועוד עכשיו?? אתה חי בסרט מר כתב!! לך,תעשה שיעורי בית ותחזור!! הבעיה שזה פוגע בשמך ואמינותך מפני שהקוראים קוראים ומשווים. אני לא מגלה לך סוד. אני בעצמי הופתעתי לקרוא את הכתבה! לפחות תמתים עד שישכחו מהכתבות שפורסמו החודש,ועוד שנה כשישכחו תעלה את הפרטים הללו שהם פשוט לא נכונים! אתה מוזמן לבדוק בעצמך.

עוד 444 מילים ו-1 תגובות

פרשנות כל השטיקים והטריקים ברפורמת סימון המוצרים

חברות המזון חוגגות את "רפורמת המדבקות האדומות" בבליץ יחצני, אבל מהפכת סימון המוצרים המזיקים לבריאות מלאה בחורים ● כמות הסוכר תסומן על האריזות, אבל ללא ציור של כפית ● שיעור החלבון נותר ללא מענה, וכך גם השימוש בממתיקים מלאכותיים ● באיגוד הרופאים בכלל לא מרוצים ● ועוד לא אמרנו מילה על המחירים

עוד 841 מילים

דמיאניוק לא לבד הנאצים שירדו למחתרת בארה"ב

הסדרה הדוקומנטרית על ג'ון דמיאניוק החזירה לכותרות את הקצינים האוקראינים שסייעו לגרמנים ונמלטו לארצות הברית ● העיתונאית החוקרת דבי צנזיפר יצאה למסע ספרותי בעקבות אחרוני הנאצים באמריקה - והניסיונות (הכושלים, ברובם) להעמיד אותם לדין ● "זה בלתי נתפס שהפושעים האלה יכלו לחיות בשלווה על אדמת ארצות הברית, לגדל משפחות, לקבל קצבאות ביטוח לאומי ולפרוש לגמלאות"

עוד 1,426 מילים

תקציב מימון המפלגות יגדל ב-62 מיליון שקל, ומערכת הבחירות תהיה היקרה אי פעם

לפיד הודיע על ביטול הרוטציה עם גנץ ● נתניהו: יהיו פריימריז לראשות הליכוד ואני אנצח; סער: חברי הליכוד הם שיכריעו ● בג"ץ הורה למנדלבליט לומר אם בכוונתו לפרסם חוות דעת לגבי האפשרות להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו ● "מעריב": במשא ומתן הסכימו הליכוד וכחול לבן שנתניהו יכהן כראש הממשלה עד מאי ● מאבטח של נתניהו נפצע קל כשפלט כדור בבית בקיסריה

עוד 57 עדכונים

במרכז הליכוד, נתניהו וסער קיבלו טעימה מהקרב שמחכה להם

לא בכדי הוחלט לסגור את ישיבת מרכז הליכוד אמש לסיקור תקשורתי ● סער נכנס לאולם לקריאות "בוגד" ו"חרפה" ● נתניהו עלה לבמה לקריאות "גדעון! גדעון!" ● ובינתיים, מאחורי הבמה, בשקט בשקט, מתארגנים מועמדים אחרים שמקווים להפוך לברירת המחדל ● פרשנות

עוד 632 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה