שר החוץ של בחריין: ״הראיונות שלי לישראלים אינם נורמליזציה״

ח'אלד בין אחמד אל חליפה מתעקש כי הראיונות חסרי התקדים לזמן ישראל ואחרים הם מסר לעם היהודי ● "צריך לשלוח את המסר הנכון למי שאתם רוצים לפנות אליו ולפתור בעיה איתו״

שר החוץ של בחריין מדבר עם Times of israel
חאל׳ד בן אחמד אל חליפה

שר החוץ של בחריין הגן על ההחלטה שלו להעניק ראיונות נדירים לאמצעי תקשורת ישראלים ואמר כי הפעולה לא אומרת שמנאמה תומכת בנורמליזציה של הקשרים עם המדינה היהודית.

ח'אלד בין אחמד אל חליפה דיבר עם עיתונאי של זמן ישראל  ועיתונאים מערוץ כאן וערוץ 13 ביום רביעי האחרון בשולי כנס "שלום לשגשוג" בהובלת ארצות הברית על הכלכלה הפלסטינאית.

כתב הטיימס אוף איזראל רפאל אהרן (משמאל) מראיין את שר החוץ הבחרייני, השייח' ח'אלד בן אחמד אל-חליפה (צילום: The Times of Israel)
כתב זמן ישראל רפאל אהרן (משמאל) מראיין את שר החוץ הבחרייני, השייח' ח'אלד בן אחמד אל-חליפה (צילום: The Times of Israel)

הדברים שאמר, אשר הביעו לגיטימציה לקיום של ישראל ותקווה לשלום, שובחו בישראל ובמקומות אחרים בתור פורצי דרך, אך גם עוררו זעם בעולם הערבי המתנגד לקשר עם ישראל עד שהעימות הערבי-ישראלי לא ייפתר.

"היו כאלו שאמרו כי מדובר בנורמליזציה. זו לא נורמליזציה. זה אפילו לא צעד לכיוון נורמליזציה", הוא אמר לערוץ אל-ערביה הסעודי ביום שישי.

"צריך לשלוח את המסר הנכון למי שאתם רוצה לפנות אליו ולפתור בעיה איתו. וזה העם היהודי".

בראיון נרחב בשולי הכנס במאנמה ביום רביעי האחרון, חליפה אמר כי הקיום של ישראל הוא עובדה, וכי בחריין תרצה שלום עם ישראל. "ישראל היא מדינה באזור… והיא כאן להישאר, כמובן", הוא אמר. "למי הצענו שלום ביוזמת השלום הערבית? הצענו אותו למדינה בשם ישראל, באזור… אנחנו מאמינים כי ישראל היא מדינה שנמצאת כאן כדי להישאר, ואנחנו רוצים יחסים טובים יותר איתה, ואנחנו רוצים שלום איתה".

ח'אליד בן אחמד אל חליפה עם מייק פומפאו (צילום: AP)
ח'אליד בן אחמד אל חליפה עם מייק פומפאו (צילום: AP)

חליפה נתפס כבר זמן רב בתור אחד מהגורמים הפרו-ישראלים ביותר במפרץ. בשנה שעברה הוא צייץ כי הוא תומך בזכות של ישראל להגן על עצמה, ושיקף את הקשרים הסמויים הצומחים בין ישראל למדינות המפרץ, על אף שקשר רשמי עם ירושלים נותר צעד המעורר מחלוקת גדולה מידי.

הדברים שלו לעיתונאים הישראלים שובחו על ידי שר החוץ הישראלי, שאמר כי הוא מזמין עיתונאים מבחריין לבקר בתגובה לביקור הישראלים בבחריין.

חליפה הביע גם את התמיכה שלו בפתרון שתי-מדינות לעימות הישראלי-פלסטיני בדבריו ל-Russia Today זמן קצר לאחר הכנס.

"אנחנו תומכים בפתרון שתי-מדינות. אנחנו תומכים ביוזמת השלום הערבית המבוססת על פתרון שתי המדינות. אנחנו תומכים בפתרונות של לגיטימציה", אמר חליפה לערוץ הטלוויזיה של הקרמלין.

"אנחנו תומכים במדינה פלסטינית בקווי ה-4 ביוני, 1967 עם מזרח ירושלים בתור בירה עם ריבונות מלאה וזכויות מלאות עבור העם הפלסטינאי. זו העמדה שלנו והיא לא השתנתה".

העמדה של חליפה, התומכת בדרישה של ההנהגה הפלסטינאית מרמאללה למדינה עצמאית, שונה מזו של צוות השלום במזרח התיכון של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אשר סירב לתמוך בנוסחה ספציפית כלשהי.

ח'אליד אל אחמד אל חליפה (צילום: AP)
ח'אליד אל אחמד אל חליפה (צילום: AP)

בחריין עמדה מול ביקורת על אירוח הכנס, אשר חשף את החלק הכלכלי של תכנית השלום של האמריקאית החוזה השקעה עצומה בפרויקטים של תשתיות בגדה המערבית, רצועת עזה ומדינות ערביות סמוכות, תוך התעלמות מכל פתרון פוליטי לעימות. ביום חמישי האחרון, מפגינים בעיראק צעדו בזעם אל השגרירות של בחריין בבגדד על מנת להביע את חוסר שביעות הרצון שלהם.

הפלסטינאים התנגדו באופן נחרץ לכנס 'שלום לשגשוג', והדגישו כי המיקוד הכלכלי מנסה לחתור תחת השאיפות שלהם למדינה. הם גם האשימו את ארצות הברית בניסיון להשתמש בפסגה לנרמול המעמד של ישראל בעולם הערבי.

בדבריו ב-Russia Today, חליפה גם הביע ביקורת על כך שישראל אינה מגיבה ליוזמת השלום הערבית מ-2002, אשר הציעה נרמול של היחסים בעולם הערבי בתמורה לכריתת הסכם שלום עם הפלסטינאים ונסיגה מהשטחים שנכבשו ב-1967.

"דעות על כך שיוזמת השלום הערבית חסרה דבר כזה או אחר, כבר פורסמו בעבר. יוזמת השלום הערבית הוצגה ולא ראינו מישהו שמקבל אותה באופן חיובי, במיוחד מהצד הישראלי", הוא אמר. "לא שמענו מהם אומרים: 'בואו נדבר על יוזמת השלום הערבית'. כל מה ששמענו זה או שתיקה, דחייה, אי-קבלה או שזה לא מספיק או שזה לא הדבר הנכון".

ג'ארד קושנר, יועץ בכיר לטראמפ, אמר לרשת הקטארית אל-ג'זירה כי התכנית האמריקאית שעדיין לא פורסמה לפתרון העימות הישראלי-פלסטיני לא תהיה תואמת לתנאים של יוזמת השלום הערבית.

"היא תהיה איפשהו בין יוזמת השלום הערבית לעמדה הישראלית", הוא אמר בשבוע שעבר. 

עוד 553 מילים
כל הזמן // יום שישי, 8 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־63 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

מטח שני למרכז ושפלה תוך שעות, ירי אל עבר ישובי הצפון

לא ידוע על נפגעים ● לוחם שריון ומפקד טנק נפלו בקרב בצפון רצועת עזה ● דיווח: ארה״ב דורשת מישראל לסיים את המלחמה עד סוף השנה ● דיווחים בסוריה על הרוגים בתקיפה המיוחסת לישראל נגד מטרה איראנית ● איתן לוי, בן 53 מבת ים שנחטף לעזה, נרצח בשבי חמאס ● אלפים הגיעו להלווית גל איזנקוט, בהם הרצוג ונתניהו; איזנקוט ספד לבנו: "נעשה הכל כדי שההקרבה לא תהיה לשווא"

עוד 51 עדכונים

איך אימי המלחמה מפריעים לנו להתענג על סוף הסתיו

הנה נפטרנו מחום הקיץ המתיש ושוב הגיע סתיו מענג, שאמור היה כבר להתחלף בחורף אך נראה שזה מתמהמה. האוויר הצטלל ואפשר כבר לשאוף את הניחוח הדק שלאחר הגשם. ממטרות העוז שהגיעו אחרי הגשם הראשון הותירו אחריהם אוויר רווי ריח גשם כמעט ממכר. אבל הפעם קשה לחגוג את הקרירות ואת הקסם הסתווי, בגלל העצב, הבלבול, תחושות הכאוס, החרדות, הלחצים.

גם במלנכוליה הקלה הנלווית כתמיד לסתיו יש נעימות כלשהי. ואני נזכרת איך שמעתי לראשונה את אריק איינשטיין. הייתי אז בת בגיל 15 16. נדמה לי ששירו הראשון ששמעתי היה "רוח סתיו" עם המילים שחיבר יחיאל מוהר והלחן של יוחנן זראי. השיר הזה חוזר אלי מדי שנה בהגיע הסתיו.

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים. רוב הקיבוצניקים לא הורגלו עד אז לחשיפה פומבית של חייהם, והתייחסו לסיקור כאל הוצאתה החוצה של כביסה פנימית-משפחתית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 975 מילים
אמיר בן-דוד

לכל איש יש שם

בדיוק כפי שהמדינה פירקה את מנגנוניה שלה בשם הישרדותו של אחד, כך נדמה שהמדינה שמה את כל יהבה על תהליך הרסני ובלתי אפשרי של פירוק מיידי של רעיון – יהא המחיר אשר יהא ● אלה שזכו להיוושע אחרי בגידת ראשי המדינה, נוכחים כעת כאובייקטים על לוח של מדינאי ערל לב ורשע, שמנצל את הפקרתם ככלי מיקוח בינלאומי למשיכת זמן הלחימה ● דעה

עוד 788 מילים

מלחמת סוכות – עוד כתבות

עקורים

"אני לא מרגישה עכשיו בטוחה בשום מקום. אני מרגישה כלואה. בלילות, אני ישנה עם ג'ינס וחולצה כדי שאם חלילה מישהו ייכנס, לפחות אהיה לבושה"

ליאורה האריס

תלמי יוסף. אם יחידנית לשתי בנות. פונתה למושב פארן

עוד 1,988 מילים

דרושה התפכחות מסיסמאות חלולות

באחד הסקרים האחרונים על התאמה לראשות הממשלה, עלה שרק כרבע מהבוחרים וכמחצית ממצביעי הליכוד סבורים שהבנימין הנוכחי, נתניהו, יותר מתאים מהשני. גנץ, לעומתו, זוכה לתמיכת מחצית הציבור, כפול מראש הממשלה המכהן.

אין פלא שאלו המספרים של גנץ – בתקופה קשה אנשים מחפשים תקווה ושינוי. אך אני מנסה להבין מה עובר בראש של אותו מעט יותר מרבע מהציבור שעדיין חושב שנתניהו הכי מתאים לתפקיד. מה לדעתו עשה המכהן, שמצדיק נאמנות כזו?

טובה הרצל היא גמלאית של משרד החוץ. שרתה כקצינת קישור לקונגרס בשגרירות ישראל בוושינגטון, הייתה השגרירה הראשונה של ישראל במדינות הבלטיות להאחר התפרקות ברה"מ, ופרשה אחרי כהונה בדרום אפריקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 648 מילים

למקרה שפיספסת

יריב לוין שוב ממסמס את הוועדה לבחירת שופטים - ובג"ץ מעלים עין

על רקע התנהלותו של לוין, לא ברור מדוע שופטי בג"ץ מיהרו להסיר מעל שולחנם את העתירות שדרשו להורות לו לכנס את הוועדה לבחירת שופטים ● שלוש שנים וחצי מאז תחילת משפטו של נתניהו, אפשר לקבוע שהשופטים מאטים - אולי במכוון - את ההליך הפלילי נגד נתניהו ● והאמירה החמורה של השופט אלרון בפסק דין שניתן לאחרונה חושפת את תפיסתו החוקתית ומידת שליטתו בחומר ● פרשנות

עוד 1,117 מילים ו-2 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מרב מיכאלי שמה קץ לסבל, באיחור של שנה

מאז הבחירות לפני שנה, הפכה יו"ר מפלגת העבודה מטרה להאשמות שהטיחו בה מכל עבר, בכל מקום שאליו הגיעה ● הדברים הגיעו לידי כך שחבר ועידה אסף מספיק חתימות לטובת כינוס וועידת המפלגה כדי להצביע על הדחתה ● מיכאלי העדיפה למנוע את הביזיון ואתמול הודיעה על פרישה הדרגתית מהפוליטיקה ● כעת נותר לראות לאן מועדות פניה של המפלגה - ושל מחנה המרכז-שמאל בכלל ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות

תנועת "הצדק החברתי" היא סוס טרויאני של אנטישמיות

ג'ייק ווליס סימונס אומר בריאיון לזמן ישראל כי טבח חמאס חשף את הפרצוף האמיתי והאנטישמי של אנשי השמאל בעולם: "התמיכה בפלסטינים אינה אלא תמיכה גלויה ברצח ובחילול היהודים" ● בספרו החדש, "ישראלופוביה", הוא טוען כי המוסר הכפול הטבוע באנטישמיות יוצר עבור ישראל רף אתי בלתי אפשרי: "שימוש בטיעונים מוסרניים לכאורה תורם לניסיון להשמיד את ישראל"

עוד 1,478 מילים

הפלסטינים וחלק מהמומחים בישראל מזהירים שהצפת המנהרות בעזה תגרום להרס סופי של מי התהום ברצועה ולקריסת אזורים שלמים ● מנגד, מומחים ישראלים סבורים שהאקוויפר העזתי ממילא אבוד ורואים בהצפה פתרון אפקטיבי לאיום המנהרות ● ד"ר יוסי לנגוצקי: "מי התהום כל כך מלוחים שכבר אי אפשר להזיק להם"

עוד 1,250 מילים ו-1 תגובות

בן גביר הצהיר כי הנשק שרכש מספיק לשמונה רובים לכל כיתת כוננות ● בפועל, חלקן קיבלו הרבה יותר ● במגדל העמק המשטרה חילקה פי ארבעה יותר רובים לנפש מאשר בכפר סבא ● במשרד לביטחון לאומי ובמשטרה לא חושפים את הקריטריונים לחלוקת הנשק ● יש קב"טים הטוענים כי הקריטריונים פוליטיים – ערים ימניות מקבלות יותר ● אבל ייתכן שהסיבה לעיוותים היא פשוט בלגן בחלוקה

עוד 1,541 מילים ו-2 תגובות
היום ה־62 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

שני לוחמים, בהם בנו של גדי איזנקוט, נפלו ברצועת עזה

רס"ר גל איזנקוט, בנו של השר גדי איזנקוט, ורס״ם יונתן דוד דיטש, נפלו בלחימה ברצועה ● אייל אוזן בן ה-54 הוא ההרוג מירי נ"ט בצפון ● זוהו שיגורים לישראל מסוריה ולבנון, צה"ל תוקפים את מקורות הירי ● עדויות האחים איתי ומיה רגב מהשבי: "עבר ניתוח בלי הרדמה, חיברו את כף רגלה הפוך" ● דיווח: בשיא המלחמה - מתיחות בלשכת ראש הממשלה ● ארה"ב: לא נתנו לישראל "דדליין" לסיום הלחימה בעזה

עוד 60 עדכונים

אתמול שוב ירו החות'ים בתימן טיל לעבר אילת, ובמקביל שיגרו מספר כתב"מים לעבר ספינה במצר באב אל-מנדב ● בישראל נושכים שפתיים ומסיטים את תנועת ספינות הסוחר הישראליות לים התיכון - מה שמגדיל משמעותית את זמני האספקה ומייקר את המוצרים ● בינתיים, ארה"ב מהססת בתגובתה וניכר שהמעצמה החזקה בעולם לא רוצה להתעמת לבד עם איראן ● פרשנות

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

הנרי קיסינג'ר והגרעין הישראלי

מעולם לא נזקפה לזכותו של קיסינג'ר תרומתו הרבה לביטחון ישראל - ובפרט המלצתו לנשיא ניקסון כי ארצות הברית תכיר דה פקטו במעמדה הגרעיני של ישראל בכפוף לאימוץ מדיניות של עמימות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הכתוב הנ"ל שכח להזכיר כי קיסינג'ר אמר לגולדה ביום כיפור לא לא ולא שלא תעזו להגיב להתקפה של המצרים רק אחרי שהם יתקפו. ודבר שני למה הוא התכוון שהוא אמר בוועידת האום בשנת 2012 ש"בעוד 10 שנ... המשך קריאה

הכתוב הנ"ל שכח להזכיר כי קיסינג'ר אמר לגולדה ביום כיפור לא לא ולא שלא תעזו להגיב להתקפה של המצרים רק אחרי שהם יתקפו. ודבר שני למה הוא התכוון שהוא אמר בוועידת האום בשנת 2012 ש"בעוד 10 שנים ישירה תחדל מלהתקיים"?? מעניין…

עוד 738 מילים ו-1 תגובות

חיילי מילואים קיבלו ציוד מתקופת מלחמת וייטנאם

חייל מילואים נדהם לגלות כי אפוד המגן שצה"ל סיפק לו יוצר בשנת 1963 בארה"ב ● לדברי צה"ל, אין מחסור באפודים קרמיים אך בני משפחה של לוחמי מילואים ממשיכים לבקש סיוע מהארגונים האזרחיים ● לא ברור אם מדובר באפוד שצה"ל רכש לאחרונה או בציוד ששכב בארגזים במחסני החירום

עוד 458 מילים ו-1 תגובות

הממשלה תגדיל את הגירעון – בלי לחתוך הוצאות מיותרות

התקציב החדש של סמוטריץ' עדיין כולל כ־14.5 מיליארד שקל של כספים קואליציוניים ומשרדים מיותרים ● בזמן שהמשק משווע למקורות לשיקום העוטף, למפונים ולהוצאות הביטחון, הכלכלנים תמימי דעים שהממשלה משדרת מסר שלילי לאזרחים ולחברות הדירוג ● הם מזהירים מתסריט הבלהות של שנות ה־80: אינפלציה משתוללת וחוב שאינו בר־קיימא ● "ממשיכים במשחק הפוליטי כאילו שהעולם לא השתנה"

עוד 1,421 מילים

דני דנון ירוץ בפריימריז על הנהגת הליכוד

פרסום ראשון אם נתניהו יכריז על פריימריז מהירים בליכוד מייד אחרי המלחמה, דנון יתמודד מולו ● אולי יצטרפו גם אחרים, אבל דנון מתחייב לרוץ ● לצדו של דנון פועל גם דוד ביטן ● שני חברי הכנסת בונים, ביחד ולחוד, את המהלך ומנסים לגייס חברי כנסת למשימת האי אמון הקונסטרוקטיבי ● כשיאיר לפיד טוען כי הוא מדבר עם "גורמים בליכוד" - הוא מתכוון לביטן ● פרשנות

עוד 689 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה